Filmbekroningen in Cannes Zwakzini „Het Af Londen heeft ruim een kwart millioen fietsen Sporl in 'I kort MedeplicF te Ams Privé-goudmijn wacht op exploitatie Hongaars minister van post ontheven „Spiegel van Holland onderscheiden Reizende radio-reporters bezoeken ons land Goede toekomst voor de helicopters Opdracht voor N.D.S.M. De Prins zag Chileense ruiters M luyiyi Honderd gulden voor JAN KLAASSEN TIPPIE, de eend. iWi Alle feiten thar Mansholt naar Ontvoering Ch in Suraba ^ATEHDAG ai APRIL 19ÖL Maar er is geen enkele rijwielstalling! (Van onze correspondent te Londen) WA DE VERHOOGDE tarieven der posterijen, gevolgd door de nieuwe begroting met een verhoogde inkomstenbelasting, hoge prijzen voor benzine, auto's, radior en televisietoestellen, bioscoopkaartjes en alle luxe-artikelen, hebben de Britten twee dagen later weer een nieuwe aanval op hun beurzen moeten slik ken. Als het onvermijdelijke gevolg van de verhoogde benzineprijs en de alge meen stijgende productiekosten, worden straks alle bus- en treintarïeven met twintig procent verhoogd. De Nationale Transportcommissie moet hiermee na- mclijk een deficit dekken van zeventien millioen pond Sterling per jaar. De minimum prijs van de kortste Londensc busrit ongeveer een afstand van twee of drie haltes zal dan twee pennies in plaats van anderhalve penny bedragen. Langere ritten gaan in evenredigheid omhoog. JJE VOORLAATSTE verhoging der Londense bustarieven, die omstreeks een jaar geleden plaats vond, bracht toen reeds een voor Londen geheel nieuw en ongewoon verschijnsel met zich mee. Meer en meer Londenaren gingen n.l. fietsen kopen. De Londenaar had een fiets altijd als een instrument beschouwd, waar men alleen 's Zon dagsochtends op klom, om bij wijze van sportieve vermakelijkheid ver buiten de bebouwde kom een beetje frisse lucht te gaan happen. Meestal depo neerde men zijn fiets eerst op een trein om pas in de „groene zone" buiten Londen op het zadel te klimmen. Voor dergelijke ondernemingen kleedde men zich in een kort broekje en een kanni baals gestreepte dikke wollen trui met een hoog boord en stak zijn benen in voetbalsokken. Sinds verleden jaar ech ter heeft Londen de fiets ontdekt als goedkoop doordeweeks transportappa raat. Handicap pjET ziet er naar uit, dat er een gou den tijd zal aanbreken voor de fiet- senfabrikanten. In totaal zijn er in heel Engeland twaalf millioen fietsen in ge bruik, waarvan in Londen nu een kwart millioen. Er is echter een grote handi cap verbonden aan het fietsen in de Britse hoofdstad. Er is in heel Londen geen enkele rijwielstalling! De stad is er eenvoudig nog niet op ingericht. De bustarieven zijn altijd zo laag geweest dat niemand er ooit over dacht, om per fiets naar zijn werk te gaan. Ook reden er vroeger veel meer bussen, zodat er nooit zulke lange rijen wachtende pas sagiers bij elke halte stonden als tegen woordig. Dit hedendaagse tijdverlies en de steeds omhoog gaande bustarieven hebben het aantal Londenaren, dat zich nu per fiets naar zijn werk begeeft, in het afgelopen jaar doen stijgen tot een kwart millioen. Daar Londen geen en kele rijwielstalling bezit en ook geen enkel kantoor, magazijn of fabriek ooit van een fietsenrek heeft gehoord, zet men fijn fietsen maar onbezorgd tegen muren en winkelramen en laat ze daar vrolijk een hele dag staan. Bromfiet sen zowel als gewone. Al deze lukraak geparkeerde fietsen, di- ook veelal met een soort primi tieve hondenketting aan lantarenpalen vastgelegd worden, beginnen echter een verkeersprobleem op zich zelf te vormen! Het is zonderling, dat nog geen en kele Engelsman eraan gedacht heeft een rijwielstalling te openen. De man, die vandaag of morgen hiertoe het ini tiatief zou nemen zou zich van zijn for tuin verzekerd weten. Elke rijwiel stalling, op welke bescheiden schaal ook, die thans in Londen geopend zou worden, zou een privé-goudmijn bete kenen voor de eigenaar! De Hongaarse minister van bin nenlandse zaken, dr. Samlor Zold, is van zijn post ontheven, aldus heeft het Hongaarse persbureau heden gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd Arpad Hazi. John Buil komt slecht in zijn vlees te zitten Met een rijdende slagerswinkel maakte de Britse huisvrouwenbond deze week bekend dat zij van plan is om vandaag een protest-demon stratie te houden tegen de versobe- ringspolitiek van de regering. De vette speenvarkentjes en koeiekop, die aan de goede tijden doen den ken, steken wel sterk af tegen het geraamte, dat door de bond als symbool van de toekomstige bevol king gesteld is, als Engeland in zijn huidige politiek blijft vol harden. De grote prijs op liet filmfestival te Cannes is toegekend aan de Italiaanse film „Miracolo a Milano" gemaakt door de regisseur Vittorio de Sica en de Zweedse film „Julie". De speciale prijs van de jury ging naar de Amerikaanse film „Eve", de prijs voor de beste regisseur naar de in Spanje geboren Mexicaan Luis Bu- nuel voor de film „Los Olvidados". Bette Davis werd beschouwd als de beste actrice, in de film „Eve", Mi chael Redgrave als de beste acteur in „The Browning Version". De prijs voor het beste scenario werd verleend aan Terence Rattigan (Engeland), in „The Browning Ver sion", voor de beste muziek aan Joseph Kosma (Frankrijk), in „Juliette ou la mm clef des songes", voor de beste décors aan S. Veksie (Sowjetunie), in „Moes- sorgsky". De prijs voor de beste korte film werd gedeeld door de Nederlandse film „Spiegel van Holland" en de Poolse film „De Oost-West spoorweg". Luis Maria Beltran van Venezuela verkreeg een prijs voor zijn camera werk in de film „La balandra isabel le liego esta tarde". De prijs voor de beste collectie films, welke op het festival werd ver toond, werd toegekend aan Italië en die voor de beste wetenschappelij ke films werd gedeeld door „Etna" (Italië) en alle korte Sowjetrussische kleurenfilms. De onder water opgenomen Franse film „Carnet de plongees" verkreeg de prijs van de commissie van technici, „Miracolo a Milano", de prijs der cri tici, die tevens Luis Bunuel als de beste regisseur beschouwden. Onder het motto „dat het maken van reizen en het daardoor verkregen wederzijdse begrip en contact de weg tot wereldvrede zijn", brengen momen teel zeventien radioreporters van veer tien verschillende landen een bezoek aan Nederland. Zij vertegenwoordigen zowel grote omrocpmaatschappücn met tientallen millioenen luisteraars als kleine instellingen met een paar hon derdduizend belangstellenden. Op verzoek van een combinatie van Nederlandse bedrijven en instellingen hebben zij uit de Verenigde Staten en uit de Europese Marshall-landen de reis naar ons land ondernomen om later hun in de lage landen opgedane ervaringen voor de microfoon te kunnen vertellen. Het zeer heterogene gezelschap, dat ge durende vijf dagen Nederland zal door kruisen, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Amsterdam en Schiphol. Er valt een uitgebreid programma af te werken. Onder meer zal een bezoek aan Soestdijk worden gebracht. De reporters hebben alle mogelijke medewerking van de Nederlandse auto riteiten. Een reportagewagen zal hen op de hielen volgen, zodat zij overal, waai en wanneer zij dit wensen, een repor tage kunnen vastleggen. Naar bekend is gemaakt, zal de „Stichting Hefschroefvliegtuigen" haar werk wegens gebrek aan werkkapitaal moeten staken. De stichting heeft zeer nuttig werk verricht en daardoor de basis gelegd voor het gebruik vap heli copters en mogelijk ook voor de bouw van helicopters in Nederland. Deskun digen zijn algemeen van mening dat dit toestel een belangrijke rol in de lucht vaart zal gaan spelen. Geen visum voor Maurice De Amerikaanse ambassade te Parijs heeft de 63-jarige Maurice Chevalier een inreisvisum voor de Verenigde Staten geweigerdCommentaar werd niet gegeven, maar wel werd gezegd, dat Chevaliers aanwezigheid strijdig zou zijn met de belangen van Amerika. Volgens -persberichten werd het visum geweigerd omdat Chevalier de vredes- petitie van Stockholm had ondertekend en contacten onderhield met actieve communistische organisaties. Hij is thans per boot on weg naar Canada Een grote internationale scheep vaartcombinatie, de zg. „Kulukundis and Rethymnis Group", die haar voor naamste kantoren heeft in New York en Londen, heeft de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam opdracht gegeven tot de bouw van een tanker met een laadvermogen van 20.000 ton. OUD-DIRECTEUR KUNSTBEZIT BUITEN VERVOLGING. Naar men ons van de zijde der justi tie meedeelt is de strafzaak tegen dr. A. B. de Vries, destijds directeur van de stichting Nederlands kunstbezit, ge ëindigd door buitenvervolgingstelling f Tijdens zijn bezoek aan Chili was Z.K.H. Prins Bernhard de gast van de ruiterclub van Santiago. Te zijner ere werden wedstrijden gehouden, die door de Prins met grote belangstelling werden gevolgd. Slaande in een voertuig slaat de Prins de verrichtingen der ruiters gade. Boiwinnik's kansen stijgen triomftocht van Sao Paulo De J_|ET krachtverschil tussen de beide Russische grootmeesters Botwinnib en Bronstein is wel zeer gering. Ook in de zestiende partij ontwikkelde zich een felle strijd, waarin geen van bei den enig voordcel van betekenis kon den behalen. De afgebroken partij wordt vandaag voortgezet en zal ver moedelijk wel in remise eindigen. In middels ziet het er naar uit dat Bot- winnik zijn titel zal prolongeren. De Braziliaanse voetbalclub Sao Paulo zette zijn triomphtocht door Europa voort in een wedstrijd tegen Racing Club de France. De Fransen moesten met 3—2 het onderspit delven. Het Amerikaanse stadje Cambrid ge verleende gisteren gastvrijheid aan acht studenten uitCambridge, de Engelse universiteitsstad wel te ver staan. De Engelsen versloegen na een spannende roeiduel de acht van Har vard. Het verschil bedroeg ongeveer anderhalve lengte. Onze landgenoot M. van Eoon nam deel aan internationale ruiterwedstrij- den te Badminton. Van Loon was gerui me tijd een van de kanshebbers voor de eerste plaats. Voor dat het laatste onderdeel van de wedstrijden, het springconcours, een aanvang nam stond van Loon namelijk op de eerste plaats. Jammer genoeg wierp hij met Nerantsou- la drie van de twaalf hindernissen om, zodat hij twee plaatsen in het algemeen klassement daalde. De Belgische coureur Claes ia tij dens de training voor de grote prijs van San Remo, welke Zondag 22 April wordt gehouden, op een groepje toe schouwers ingereden, toen hij na het nemen van een bocht uit de baan vloog. Eén persoon werd gedood, terwijl drie anderen ernstig werden gewond. De coureur zelf bleef ongedeerd, men neemt aan! dat het ongeluk te wijten is aan een defect aan zijn remmen. -■Kar- es) mm ÜJ s UI Hier is 'n nieuw poppen- kaststukje. Er komt een echte inbreker in voor en omdat jullie nog geen voor beeld hiervan hebben, plaa'- sen wij zijn portret hierbij. Je weet zeker nog wel, dat er onder hel hoofd een stokje moet blijven zitten van 15 c.m. lengte. Ook het jasje en de handjes maken en aanbrengen volgens de tekeningen van enige we ken geleden. Jan Klaassen komt op met een krant in zijn handen. „Dag meisjes, dag jongens, ik zal jullie eens wat ver teilen. Ik wou, dat ik di rect een inbreker tegen kwam. Weet jé wat ik dan deed? Nou, sprong heni boven op zijn hoofd, boeide hem m een lang stuk touw en bracht hem naar hel politiebureau, want dan krijg ik honderd gulden. Ja, echt. het staat hier in de krant.. luister, ik zal het voorlezen ahum Hij, die de inbreker Piet de Mies je had een brief gekregen, Van haar oma uit Kruimdam En ze vroeg daarin of Miesje Spoedig nog een keertje kwam. Reeds een dag daarna kocht Miesje Een klein kaartje voor de trein. „Ik ga Muizendorp verlaten!" „Ga naar oma'., riep ze. „Fijn!" Nettie kwam opgewonden het huis binnen rennen. „Moeder", riep ze „Moeder, geef me toch zo'n eendje. Ach moeder, het zijn zulke schatten en nu zitten ze in een vieze mand en hebben honger!" Moeder keek op van haar werk en zag haar krullebol eens aan. „Kleine meid!" lachte ze „Je bent er opgewonden van. Wat is er dan met dat eendje?" Nettie vertelde dat er in de straat een voddenkoopman stond en dat die een grote mand met eendjes op zijn kar had. „Heeft U geen oude lapjes, moeder. Want voor een zakje vodden, krijg ik zo'n beestje!" Moeder moest zich gewonnen geven. Ze kon haar kleine dochter niet teleurstellen. Snelzochi ze op zolder wat versleten kleren bij elkaar en duwde Kruiper op het politiebu reau aflevert, ontvangt een beloning van 100.Piet de Kruiper heeft een gerui te pet op zijn hoofd, een zwart doekje voor zijn lin ieer oog en maar éér) tand. Nou?? Wat zeggen jullie daarvan? Terwijl Jan Klaassen staat te praten komt de inbreker op. Voor zichtig sluipt hij langs de huizen Plotseling krijgt Jan hem in de gaten. „Goeie gruttenda... da... daar heb je 'mWat m moot ik doenIk b.. ben zo zenuwachtig Jan Klaassen laat de krant vallen, loopt bibberend ach ter de inbreker aan en wil hem steeds een klap op zijn hoofd geven. Plots draait Piel de Kruiper zich om: „Wou jij mij een klap ge ven, Pierlala?? Zal ik jou eens even Ieren hoe je dat moet doen? Kijk, dat doe je zóPiet geeft Jan Klaassen een harde klap op zijn hoofd, zodat deze met een under de rand van de poppenkast verdwijnt. De inbreker rent vlug weg. Even later steekt Jan zijn duizelige hoofd weer boven de rand uit. „Ontzettend, wat heb ik een tik gehad!! Poehik zie alles dub belMaar ik neem het niet... ik zal... ik... Hoor!! daar komt ie weer aan!" Jan Klaassen gaat verscho, len in een hoekje staan. Plotseling komt de agent binnengewandeld. Jan Klaa- sen springt meteer. boven op zijn bol en slaat hem aan alle kanten. „Héaanu heb ik je, lelijke dief!! Ein delijk komt Jan tot de ont dekking, dat hii de agent heeft afgeranseld. Deze is woedend. Hèè... wat moet dat". Jan staat een beetje verlegen te kijken en hak kelt: „Ik dacht dat U Piet de Kruiper was!! Die kan ieder ogenblik hier om de hook komen!! De agent springt op „Wat??die moet ik hebbenik kan best honderd gulden ge bruiken". Jan: „Niks er van. Ik vang hem". Agent: „IK". Jan: „Ik", enz. enz. Jan: „Weet je wat? Ik ren naar huis en haal een knuppel. Houdt U hier dan de waoht. Goed en wel is Jan verdwenen of Katrijn komt het hoekje om en meteen geeft de agent haar een reuze stomp. Katrijn geeft een gil en valt achter over. De agent zggt „Oh, Pardon, ik daofit, dat U een Tjoeke, tjoeke, deed het treintje, Tik-tiktik-tik deed het wiel. Ja, zo'n ritje met een spoortje, Was iets wat de muis beviel. Maar toen knarste plots de remmen. „Overstappen!", kltmk het luid. Juist toen Mies in d' andere trein zat, K-lonk alweer de chef zijn fluit. het Nettie in haar handen. „Hier" sprak ze „vraag maar aan de koopman of dit genoeg is!" Een paar minu ten later-kwam Nettie voet je voor voetje aangewan deld. Heel voorzichtig hield ze in haar kleine handje een geel bolletje met een paar ronde kraaloogjes. Kleine Nettie straalde van geluk. Trots liet ze het beeslje aan moeder zien en streelde het vertederd over het kleine kopje. Een paar maanden later was Tippie, want zo noem de Nc-ttie het eendje, ai veel groter geworden. Naast de ach el stond een kartonnen loos en vandaar keek het aendenjong nieuwsgierig dc- .amc-r rond. „Kwak" zei het af en toe, en als je Tippie ian niet groette, kwakte hel •iet zolang, totdat je hel vèl deed. Als Nettie uil schooi kwam, rende ze naar haar vriendje toe en samen \oerden ze dan hele ge sprekken. „Kwak—kwak— kwak!" zei Tippie. „Kwak- ik wil graag in het water!'-' „Zó, wil je dat. Nou, daar zal ik gauiv voor zorgen!" Nettie haalde een teil met water, zette die midden in de kamer en dan kwam Tippie al aangewandeld en plensde er raVWen in. Heer lijk vond het beestje (tel. Van louter pleizier ging het op z'n kop staan in het wa ter, zodat alleen zijn punti ge staart er nog maar bo venuit stak en als hei ko .je dan na een poosje weer bo ven kwam, keek het zó eigenwijs en kwakte liet zo zelfverzekerd, dat Nettie het uitschaterde. Maar ra der vond het helemaal niet zo ere leuk. „Wat een mal ligheid! bromde hij soms legen moede, „Een eend in je kamer!! Vandaag :f morgen komt ze nog mei eer. koe thuis! En zo gebeurde het, dat Nettie op een middag uit school kwam en de karton nen doos leegvond. Tiopie was wog! (ivordt vervolgd) inbreker was!" vangt Ka trijn op en draagt haar weg. Juist komt Jan weer op met een knuppeltje, maar ziet niemand meer. „Ha", roept hö „Nu ben ik alleen, nu kan niemand me meer de honderd gulden afnemen. De agent komt de hoek om en Jan slaat hem met de linuppel boven op zijn kop Jan: Goeie Grutten, nu heb ik wéér de verkeerde ge meptOj), nu kom ik in de gevangenis!!" Jan begini te huilen en verdwijnt. Nu komt Katrijn op van de éne kant en de inbreker van de andere kant. Katrijn roept „Ssssssstttt... stil zijn!" te gen de kinderen, sluipt voor. ziohtig a^itér Piet da Krui per aan, maar slaat plots haar armen om hem heen. Ze vechten even samen, maar dan wint Katrijn het en ze brengt Piet de Krui per naar het bureau. .Tan Klaassen komt op: „Poeh... ik heb een boete gehad van honderd gulden, omdat ik e^n agent met een knuppel heb geslagen. Hoe kom ik aan zoveel geld??" Katrijn komt zingend óp. „Tralala... tralala, ik heb honderd gul den verdiend, ik heb Piet de Kruiper gevangen!" „Wat?", roept Jan, „dan ga ik die honderd gulden weer aan de politie terugbrengen...!!" Jag rukt het geld uit Ka- trifn's handen en rent weg. EINDE Na een poosje stak ons muisje, Eens haar kopje uit de trein. „Nou!", dacht ze, „dat gaat toch vlug hè? I'k moet haast in IBWlmïam sfcii't. Maar wat schrok dat kleine muisje, Toen ze op het naambord keek! „Ik stapte de verkeerde trein in, Ik ben weer terug!", egrak Miesje bleek. Tweeial maaki De districtsrecherche V een medeplichtige van I maakte dadelijk na zijn gegevens kon de politie men nu een volledige re ia een lang verhaal gew( Het verhaal begint in na het ontslag van Mai vangenis. Aanvankelijk i gevangene zich zeer be de politie al begon te t hij zijn leven had gebet cember begon Manus e jongste serie misdrijven Helmond een auto en ple tereenvolgens inbraken fabriek in Wieringerwai soortgelijke inrichting Daarna ontmoette hij K ken de heren toen Noc Nadat zij zich in Bergen hadden voorzien, reden gen, waar zij in de Landl braken. De wagen raak toen waren de heren een paar fietsen te stelei weg te kunnen komen. De volgende dag togen auto op roof uit. Ze ret Alkmaar en vandaar waar zij opnieuw een aul bracht hen naar Burgerl suivelfabriek met een vereerd. Vervolgens m< landbouwschool in Schag den. De buit was hier nu den, en dus vonden de he ook de zuivelfabriek waard nog even te bezoe echter helemaal niets te terugwig reden zij met de brugleuning in Oosthv er opnieuw fietsen „moe gestolen, wilden de here kunnen bereiken. Rusti Het was intussen Kerst Gedurende die dagen hie Complex overg In Den Haag heeft plaats gevonden van de Apeldoornse Bosch" toeb de Vereniging Centraa Krankzinnigengesticht in de „Stichting voor de v geestelijk gestoorden". Reeds geruime tijd wal kingen gaande over de b£ deze instelling. Immers te de oorlog was het niet naaste toekomst de doels de Israëlitische Vereniging lijken. Maar in verband sende noodtoestand op h< de zwakzinnigenzorg wer van de minister van „Het Apeldoornse Bosch jaar in huur gegeven aa foortse „Vereniging tot verpleging van geesteszwal Na enige tijd verklaarde van de Israëlitische vereni reid de krankzinnigeninric kopen. Thans hebben de bespi overeenstemming geleid, opgerichte stichting voor van geestelijk gestoorden het Rijk als de provincu land deel. De nieuwe reg mogelijk maken reeds dit De heer S. L. Mansi van landbouw, visserij er ziening, vertoeft op het ziekteverlof te St. Paul is nog niet geheel herstf klein operatie, die hij «ing. In de afgelopen dagen baja een aantal weigestel ontvoerd. Een aantal hu: betaling van losgeld vr: aantal ontvoeringen dat Is gemeld, is slechts een van het werkelijke aantE voor represailles durven leden van de slachtoffers meeste gevallen niet tot wenden. Wrak van vermisl treiler gevon Vrijdagmiddag heelt me gelse kanaal ter hoogte Point (Cornwall) het wrai miste Britse treiler „Twllii vonden. Volgens het laatsti ontvangen bericht bevond zich toen in tamelijk zw: hoogte van de zuidpunt Men neemt aan, dat de tiet om het leven zijn gekomen KLM OPENT LIJNDIENS Het eerste vliegtuig KLM-lijndienst op Linz veld Hoersching bij de Als uitzondering vloog volgens door naar We bij aankomst werd w< door de Nederlandse De KLM zal op da Frankfort aandoen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 10