f Pim, Para, Pom en de Paashaas^) Zwakzinnige kinderen naar „Het Apeldoornse Bosch" r Medeplichtige van Manus Oly te Amsterdam gearresteerd Prof. Lieftinck niet bang voor clandestiene jeneverstokerijen Geen alcohol-delinquenten onder de beroepschauffeurs Alle feiten thans bekend Sloeg „Affray" om? Conferentie ten einde Accoord over export naar Duitsland Mansholt naar Frankrijk Ontvoering Chinezen in Surabaja Vier broers op de kolfbaan Luchtvaartaccoord tussen Nederland en India Scherpe critiek op financieel beleid van kaascontrölestation Nutteloze posten ZATERDAG 21 APRIL 1951 Tweetal maakte kop van Noord-Holland onveilig De districtsrecherche van de Rijkspolitie te Amsterdam is er thans in geslaagd, een medeplichtige van Manus Oly te arresteren. Deze man, de 24-jarige C. K„ maakte dadelijk na zijn aanhouding „schoon schip" en met de aldus verkregen gegevens kon de politie ook Oly tot een volledige bekentenis brengen. Zo heeft men nu een volledige reconstructie kunnen maken van alle gebeurtenissen. Dat is een lang verhaal geworden, een waslijst van inbraken en diefstallen. Het verhaal begint in September 1950 na het ontslag van Manus uit de ge vangenis. Aanvankelijk gedroeg de ex- gevangene zich zeer behoorlijk, zodat de politie al begon te vermoeden, dat hij zijn leven had gebeterd. Op 7 De cember begon Manus echter met zijn jongste serie misdrijven. Hij stal in Helmond een auto en pleegde toen ach tereenvolgens inbraken in een zuivel fabriek in Wieringerwaard en in een soortgelijke inrichting bij Oldebroek. Daarna ontmoette hij K en samen trok ken de heren toen Noord-Holland in. Nadat zij zich in Bergen van een auto hadden voorzien, reden zij naar Scha- gen, waar zij in de Landbouwschool in braken. De wagen raakte onklaar en toen waren de heren „genoodzaakt" een paar fietsen te stelen, om daarmee weg te kunnen komen. De volgende dag togen zij alweer per auto op roof uit. Ze reden eerst naar Alkmaar en vandaar naar Koedijk waar zij opnieuw een auto stalen. Deze I bracht hen naar Burgerbrug, waar de zuivelfabriek met een bezoek werd vereerd. Vervolgens moest weer de landbouwschool in Schagen het ontgel den. De buit was hier maar vijftig gul den, en dus vonden de heren het nodig, ook de zuivelfabriek in Wieringer waard nog even te bezoeken. Hier was echter helemaal niets te halen. Op de terugwig reden zij met de auto tegen de brugleuning in Oosthuizen op, zodat er opnieuw fietsen „moesten" worden gestolen, wilden de heren Amsterdam kunnen bereiken. Rustige Kerstdagen Het was intussen Kerstmis geworden. Gedurende die dagen hielden de beide mannen zich rusti-. Na de Kerst ging het duo naar Soest. Hier stalen ze op de meer gebruikelijke wijze een auto, maar reeds voordat Bussum was be reikt, was het vehikel verongelukt, zo dat de plannen voor die nacht moesten worden opgegeven. Een dag later zaten de heren alweer in Bussum. Hier heeft Manus voor het eerst met een snijbran der een brandkast opengemaakt. Een geldkistje werd weggenomen en de in houd ervan werd in Amsterdam op gemaakt. Toen begon de grote jacht. In Heerde betrapt joeg Manus via Amersfoort naar Soestdijk, waar zijn natuurlijk gestolen wagen onklaar werd ge schoten en hijzelf in de bossen wist te ontkomen. Daarop volgde de inbraak in Landsmeer in de nacht van 16 op 17 Februari, waarbij hij op heterdaad werd betrapt, doch niettemin wist te ontko men. Hij hield zich vijf tot zes weken schuil in Amsterdam, maar moest ten slotte in Zaandam een nieuw onder duikadres zoeken, wat hem noodlottig werd. Nog steeds zit hij in de gevan genis in Zutfen. C. K. is voor de offi cier van Justitie in Alkmaar geleid. Het zoeken wordt nog vier dagen voortgezet Bij de Britse marine is men het er nu wel over eens, dat er nog slechts één kans op de millioen bestaat om de op varenden van de Affray te kunnen red den. Het zoeken zal ever-wel nog vier dagen worden voortgezet, alvorens de admiraliteit officieel alle hoop opgeeft. Te Londen deed Vrijdag o.m. de theorie opgeld dat de „Affray" bij het duiken is omgeslagen, hetgeen zou heb ben geleid tot een leeg lopen der bat terijen, waarbij het dodelijke chlorine- gas zich door de onderzeeboot zou heb ben verspreid. Dit zou verklaren waar om er taal noch teken van de „Affray" is vernomen sinds haar vertrek uit Portsmouth. De Nederlandse minister van Marine heeft gisteren per telegram zijn deel neming betuigd aan de Engelse minis ter van defensie. Voorts werden telegrammen van deelneming verzonden door de staats secretaris van marine aan de First Lord of the Admiralty, door de Bevelhebber Zeestrijdkrachten aan de First Sea Lord of the Admiralty en door de commam dant Zeemacht Nederland aan de com' mandant van de marinebasis Porth- mouth. Pa Perzische olim Washington deelt geen details mee Donderdag zjjn de besprekingen tus sen Amerika en Engeland over de na tionalisatie van de Perzische olie be ëindigd. Men weigerde mede te delen, of er overeenkomsten waren bereikt. Wel is bekend gemaakt, dat de be sprekingen voor beide regeringen be vredigend waren geweest. De kwestie was slechtg in algemene termen be sproken, omdat de vraagstukken elders door de erbij betrokken partijen moe ten worden uitgewerkt. De Amerikaanse autoriteiten zouden er bij Engeland op hebben aangedron gen te streven naar een compromis overeenkomst, die Engeland zou toe laten, de olie te exploiteren tegen be taling van een deel van de winst aan Perzie. LUCHTPOST VOOR NIEUW GUINEA. Met een vliegtuig, dat op Woensdag 25 April van Schiphol, via Darwin, naar Sydney vertrekt, kan luchtpost correspondentie, bestemd voor Nieuw Guinea worden meegegeven. De stukken moeten uiterlijk op 28 April per post worden bezorgd. Voor drie millioen aan agrarische producten Tussen Nederlandse en Duitse instan ties is overeenstemming bereikt over de besteding van de 10 millioen dollar, die voor de maand April voor importen uit Nederland zijn beschikbaar gesteld. Complex overgedragen In Den Haag heeft de overdracht plaats gevonden van de instelling „Het Apeldoornse Bosch" toebehorende aan de Vereniging Centraal Israëlitisch Krankzinnigengesticht in Nederland aan de „Stichting voor de verpleging van geestelijk gestoorden". Reeds geruime tijd waren er bespre kingen gaande over de bestemming van deze instelling. Immers ten gevolge van de oorlog was het niet mogelijk in de naaste toekomst de doelstellingen van de Israëlitische Vereniging te verwezen lijken. Maar in verband met de heer sende noodtoestand op het gebied van de zwakzinnigenzorg werd op verzoek van de minister van Sociale Zaken „Het Apeldoornse Bosch" voor vijftien jaar in huur gegeven aan de Amers- foortse „Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen. Na enige tijd verklaarde het bestuur van de Israëlitische vereniging zich be reid de krankzinnigeninrichting te ver kopen. Thans hebben de besprekingen tot overeenstemming geleid. In de nieuw opgerichte stichting voor de verpleging van geestelijk gestoorden nemen zowel het Rijk als de provincie Noord-Hol land deel. De nieuwe regeling zal het mogelijk maken reeds dit jaar ongeveer De heer S. L. Mansholt, minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, vertoeft op het ogenblik met ziekteverlof te St. Paul de Vence. Hij is nog niet geheel hersteld van een klein operatie, die hij onlangs onder ging. In de afgelopen dagen zijn in Sura baja een aantal welgestelde Chinezen ontvoerd. Een aantal hunner werd na betaling van losgeld vrijgelaten. Het aantal ontvoeringen dat bij de politie is gemeld, is slechts een klein gedeelte van het werkelijke aantal. Uit vrees voor represailles durven de familie leden van de slachtoffers zich in de meeste gevallen niet tot de politie te wenden. Wrak van vermiste Britse treiler gevonden Vrijdagmiddag heeft men in het En gelse kanaal ter hoogte van Dodman Point (Cornwall) het wrak van de ver miste Britse treiler „Twilit Waters" ge vonden. Volgens het laatste op 11 April ontvangen bericht bevond het vaartuig zich toen in tamelijk zwaar weer ter hoogte van de zuidpunt van Cornwall. Men neemt aan, dat de tien opvarenden om het leven zijn gekomen. 350 patiëntjes op te nemen. Zodra het hoofdgebouw en enige andere complex en gereed gekomen zijn, zullen nog om streeks 450 zwakzinnige kinderen ter verpleging opgenomen kunnen worden. Hiermede zal een einde komen aan de z.g. thuisverpleging, die zowel voor de patiënten zelf, als voor de gezinnen en de openbare orde zulke grote moei lijkheden kan veroorzaken. Het bedrag, dat ongeveer de helft is van de normale invoerwaarde per maand, zal voor tweederde deel worden besteed voor de aankoop van groenten, kaas, eieren en andere agrarische pro ducten. De rest zal worden gebruikt voor de invoer van industriële produc' ten, in hoofdzaak textiel, radio en lam pen. Kleinere posten zijn uitgetrokken voor boeken en tijdschriften, olie, teer, lak en essences. Overeenkomstig de te Parijs gestelde regels is voorts een be drag van een half millioen dollar ge reserveerd voor Duitse aankopen van artikelen, die buiten deze contingenten vallen. Met het verstrekken van de invoer' vergunningen zal de volgende week een aanvang worden gemaakt. Petain kreeg een hartaanval Maarschalk Petain heeft gisteravond een hartaanval gehad. Men verwacht niet, dat hij nog lang in leven zal blij ven. Mevrouw Petain en de advocaten van de ex-maarschall>, die het fort later verlieten, verklaarden, dat hij was flauw gevallen, maar dat de aanval niet werkelijk ernstig was. KLM OPENT LIJNDIENST OP LINZ Het eerste vliegtuig van de nieuwe KLM-lijndienst op Llnz is op het vlieg veld Hoerschlng bij deze stad geland. Als uitzondering vloog het toestel ver volgens door naar Wenen, waar het bij aankomst werd welkom geheten door de Nederlandse gezant aldaar. De KLM zal op de nieuwe route Frankfort aandoen. Op het ogenblik worden allerwege in de provincie districtskolfwedstrijden gehouden. Deze gelden als voorwedstrijden voor de grote provinciale ont moeting op 5, 6 en 7 Mei a.s. Het gaat er tussen de kolfbroeders uiteraard spannend om weg. Wie zou niet eens willen deelnemen aan een wedstrijd, waarbij meer op het spel staat dan uitsluitend het meesterschap in de eigen plaatselijke club? Zelden echter zal hei voorkomen, dat vier broeders tegen elkaar in de baan komen en elkaar de vertegenwoordiging voor het district betwisten. Dit nu is dezer dagen in Hoogwoud gebeurd. Daar kon men de vier gebroeders Palestein uit West-Friesland aantreffen, die geregeld op allerlei kolfontmoetingen uitkomen. Rechts ziet men de oudste van de vier heren, tevens „in dienstjaren" de oudste kolfbroeder van het gezelschap, n.l. de heer K. Palestein uit Westwoud. Hij beoefent het edele spel al twee en twintig jaar. Naast hem staat J. Palestein uit Alkmaar, die nog slechts acht mar kolfbroeder is. Dan volgt P. Palestein, uit Hoorn, zestien jaar speler, er ten slotte, geheel links, de heer C. Palestein, uit Oosterblokker, Me reeds veertien jaar „meeloopt". Een chaos in havengebied van Tandjong Priok De Indonesische minister van handel en industrie, Sumitro Djojohadikusomo, heeft een inspectie gehouden in het havengebied van Priok. Daar ter plaatse liggen de overzee aangevoerde goederen torenhoog in de opslagplaat sen, maar de importeurs halen ze er niet vandaan. De op Amerika varende stoomvaartlijnen hebben reeds besloten, in andere havens te gaan lossen. De op Nederland varende maatschappijen heb ben Vrijdag dezelfde maatregel moeten nemen. De goederenvoorraad wordt op 200.000 ton geschat. De veertigurige werkweek staat een vlotte verwerking van de aangevoerde goederen in de weg. De arbeiders zijn niet te bewegen tot het verrichten van overwerk. Boven dien wordt er nog al wat gestolen. De importeurs zullen thans gedurende zeer korte tijd gelegenheid krijgen, hun goe deren weg te halen. Wie in gebreke blijft, krijgt geen invoervergunning meer en zijn bezit zal gedwongen wor den verkocht. BONOMI OVERLEDEN Ivanoe Bonomi, de 78-jarige voorzitter van de Italiaanse Senaat, is Vrijdag te Rome overleden. Hij was na de bevrij ding van Rome in 1944 de eerste pre mier van Italië, welke functie hij ge durende een jaar bekleedde. Hij was in 1912 redacteur van de Avanti, toen nog een socialistisch orgaan, maar werd later uit de partij gestoten. Hij voegde zich bij de linkse liberalen en werd minister. Na de mars naar Rome trok hy zich uit de politiek terug. Om streeks de bevrijding van Rome was hy leider van het ondergrondse bevry- dingscomité. Tussen Nederland en India is een luchtvaartovereenkomst gesloten, wel ke voorziet in nauwe samenwerking wat betreft de door de luchtvaartmaat schappijen te verzorgen diensten. De routes die door de KLM zullen worden gevlogen zijn: 1). Amsterdam via India naar Djakarta en desgewenst verder; 2). Amsterdam via India naar de Phi- lippijnen of China en desgewenst ver der. De routes van de door India aan te wyzen luchtvaartmaatschappy zijn: IndiaAmsterdam en desgewenst ver der en India via Nieuw-Guinea naar Australië. Er is echter een regeling getroffen voor overleg tussen beide regeringen om de opening van een Indische lucht- dienst naar Nederland te vergemakke lijken wanneer een dergelijke luchtlijn kan worden geopend. 27. Pim en Pam zyn het spoor van meneer Leepvos kwijtgeraakt en de maan is verdwenen achter een dikke wolk. Maar het lichte gekraak, dat zij achter een heuveltje horen, bewyst toch, dat meneer Leepvos nog in de buurt moet zijn. Plotseling vliegt hen een schaduw voorbij! „Dat is meneer Leepvos", fluistert Pim. „Waar zou hij nu zo gauw weer vandaan geko men zijn?" Pam kijkt zijn broertje vragend aan. „Ja, ik weet het ook niet. Vooruit, we moeten naar dat heuvel tje toe", zegt Pim weer. „We moeten ontdekken, waar meneer Leepvos heen geweest is". Even later zyn de dap pere speurhonden achter het heu veltje. Gelukkig is de maan weer te voorschyn gekomen. Maar het helpt hen niet veel! Er is niets te zien! De beide hondjes kijken elkaar aan. Ze staan voor een raadsel. „Kom, we moe ten op onze neus vertrouwen", zegt Pim en begint langs de grond te snuf felen. Plotseling begint zyn staartje te kwispelen. Deel van batig saldo wordt terugbetaald De ledenvergadering van het Kaascontrölestation Noord-Holland heeft zich Vrijdagmiddag geruime tyd bezig gehouden met de behandeling van de ex ploitatierekening 1950, nadat de heer Oosterkamp, „Nieuw Leven" 't Zand, tamelijk scherpe critiek op het financiële beleid van het bestuur had geleverd. Hy verklaarde, dat naar zyn mening met het geld van de veehouders en zelf- kazers erg gemakkelijk werd omgesprongen. Aan het slot van de discussies diende de heer C. Berkhout, Baarsdorpermeer, een amendement in, waarbij werd bepaald, dat de helft van de voorgestelde storting van tienduizend gul den ln het pensioenfonds en het resterende deel van het batig saldo over 1950 ten bedrage van 8604.57 aan de leden zullen worden terugbetaald. Eerst toen dit amendement met vrijwel algemene stemmen was aangenomen kon den ook de exploitatierekening en de begroting 1951 worden goedgekeurd. 1952 een nieuwe regeling te zullen ont werpen, die op een tussentijdse ver gadering aan de leden zal worden voor gelegd. Uit de mededelingen bleek, dat de kaasproductie verleden jaar 21.226.310 kg heeft bedragen en dat het ledental gedaald is tot 35 kaas- en boterfabrieken en 79 zelfkazende boe ren. In verband met de export van kaas naar Amerika zal het station voortaan contröle gaan uitoefenen op de hoe veelheid vuil in de kaas. Botercontröle. De balans van het botercontróle- station Noord-Holland, sluitende opeen bedrag van ruim dertienduizend gul den, waarbij opgenomen hét batig saldo over 1950 ten bedrage van f 5.137,61 werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het ledental daalde tot 105. De begroting 1951 sluitende op een totaal van f 27.687,61 werd eveneens zonder tegenwerpingen aangenomen. In 1950 werd bereid 5.743.360 kg boter, wat byna 13 °/o meer is dan in 1949. De omslag werd onveranderd vastgesteld. Tegen de baianspost van f 7000 voor het propagandafonds koesterde de heer Oosterkamp eveneens bezwaren. Vol gens hem is er door het Nederlandse Zuivelbureau zonder aarzelen f 30.000 voor de Alkmaarse kaasmarkt gevo teerd, zodat het i net geheel niet no dig is, dat het a --sontrolestation nog zeven mille reserveert om de aanvoer ders de uitkering te garanderen. De zelfde spreker wees op de nutteloos heid van de reservepost van f 10.000, die ieder jaar hardnekkig op de balans terugkeert en nimmer wordt gebruikt. Met verwijzin j naar nog enkele andere, volgens hem o odige posten, kwam de heer Oosteritur.p tot de conclusie, dat het bestuur verstandiger zou handelen wanneer het minder geld in kas hield en een belangrijk deel van het batig saldo aan de leden restitueerde. De secretaris, ir. B. C. de Waal, be treurde het, dat door deze maatregel het station zich genoodzaakt zal zien om de aan boeten ontvangen gelden voor de lopende zaken te gebruiken. Z.i. doet dit aan de preventieve wer king van de straf veel afbreuk. Uitvoe rig werd nog gesproken over een nieuw contributieschema, namelijk een omslag per kilogram kaas, omdat naar de me ning van de leden aan het huidige systeem van klassenverdeling te veel onrechtvaardigheden kleven. Het oude stelsel werd voor 1951 nog gehandhaafd, nadat de voorzitter had toegezegd voor Ook minister heeft critiek op Belgie Minister Lieftinck heeft gisteren de Tweede Kamerleden beantwoord, die commentaar geleverd hadden op het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoe ring van het op 18 Februari 1950 tussen Nederland, België en Luxemburg geslo ten verdrag tot unificatie van accyn- zen en het waarborgrecht. Dat België tijdens de onderhandelin gen tweemaal autonoom de accijns op gedistileerd en de bijzondere ver- bruikstaxe heeft verhoogd, werd door prof. Lieftinck betreurd. De bewinds man deelde mede, dat de verhoging van de alcoholbelasting in België de op brengst slechts weinig heeft doen da len. Wanneer de accijnzen in ons land op 596,50 wordt gebracht zal de prijs per kruik ongeveer 2 y, maal hoger zyn dan in 1939, spr. herinnert aan zyn toezeg ging dat het gedistilleerd dan zal wor den uitgezonderd van het tussentarlef der omzetbelasting. Hy is van mening, dat by een accyns van 475 het offer voor de schatkist te groot zou zijn. Op het ogenblik bedraagt de op brengst van de accyns by een heffing van 320 per hl. en by een verbruik van 300.000 hl. f9 millioen. By een accijns van 475 zou men kunnen schatten, dat het verbruik terugloopt tot 250.000 11. De opbrengst van de accyns zou dan 116 millioen zyn. By een accyns van 596,50 en een geschat teruglopen van het verbruik tot 200.000 hL zou de opbrengst 120 mil lioen zyn. Spr. acht het volkomen gerechtvaar digd by een accijns van 475 t.> rekenen op een meer opbrengst van 20 mil lioen. Voor gevolgen van fraude is hy niet bevreesd. Clandestiene distilleer deryen zullen by het verscherpte recfcocchewerk geen kana hebben, ter wijl ook het gevaar van invoerfraude gering is. Tegen een door de heer v. d. Heuvel ingediend amendement op de waarborgwet had spr. in het geheel geen bezwaar. Woensdag zal over wets ontwerp en amendement gestemd wor den. Gecompliceerd Op 9 Mei zal het dorpje Achte- veld in de gemeente Barneveld een zeldzaam voorkomende ge beurtenis beleven, want dan zul len twee zoons en een dochter van de familie Van de Burgwal in het huwelijk treden met twee dochters en een zoon van de fa milie van Hamersveld.'Marie van Hamersveld gaat dan trouwen met Henk van de Burgwal, Eefje van Hamersveld met Evert van de Burgwal en Jan van Hamers veld met Truus van de Burgwal- Jan van Hamersveld wordt dan de zwager van zijn zusters en Truus van de Burgwal de schoon zuster van haar broers. Twee kinderen stalen fietsen De Amsterdamse politie heeft twee twaalfjarige jongens gearresteerd, die in de hoofdstad en in Haarlem fietsen hebben gestolen. Een meerderjarige zus ter van een der jongens zorgde voor verkoop van de buit. Haar moeder, die ervan wist, heeft de politie niet durven waarschuwen. Dwarsliggers in slaapkamer Naar aanleiding van lood- en zink- diefstallen uit het gesticht „Severen" by Maastricht, werd door de politie huiszoeking gedaan ten huize van Th. H. te Limmel bij Maastricht. Groot was verbazing der politiemannen, toen zij in de slaapkamer enkele nieu we wissel-dwarsliggers ontdekten, die zoals naderhand bleek van het stations emplacement van Maastricht waren ontvreemd. Kantonrechters geven hun opinie Uit een onder de Nederlandse kan tonrechters gehouden enquête in ver band met het vraagstuk „alcohol >n snelverkeer" biykt, dat de meesten van oordeel zyn, dat de delinquenten hoofdzakelqk te zoeken zyn onder de zgn. „eigen ryders" en in het byzon- der hen, wier beroep veel cafébezoek meebrengt. VrUwel allen zy het er over eens, dat bestuurders van vracht auto's en taxichauffeurs behoudens een heel enkele uitzondering niet onder de delinquenten voorkomen. Op de vraag, waaruit de kantonrech ter, indien geen bloedproef is genomen of geen gebruik is gemaakt van de drunkometer, het bewys put, dit de bestuurder niet in staat moet worden BMttht zijn motorrijtuig naar behoren te besturen, antwoordden de meeste kantonrechters: het proces-verbaal der politie en verklaringen van getuigen en verdachten. Merendeels onderwerpt men zich evenwel vrywillig aan de bloedproef. Deze wordt in de grotere plaatsen algemeen toegepast. Behalve het opleggen van hechtenis en het intrekken van het rybewys achtten verschillende kantonrechters ook inbeslagneming en verbeurdver klaring van het motorrytuig van On der alcoholinvloed verkerende bestuur ders mogelijk. Uit het feit, dat in het algemeen strenge straffen worden uit gesproken blykt, dat de kantonrechters het gebruik van alcohol door autobe stuurders en motorrijders een groot euvel achten. Ten slotte werden velerlei wenken voor de toekomst gegeven zoals wet- teiyke invoeri. g van de bloedproef en een alcoholverbod vóór en tydens net besturen van een motorrytuig.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11