Gemeenteraad van Alkmaar Meeuwen boven Sorrento' Stad en Omgeving AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN UIT DE ALKMAARSE RAAD Middelbare scholen organiseren een kerkconcert Baten voor de Stichting 1940-1945 De Stierenkeuring CINEMA AMERICAIN: VICTORIA THEATER: Schaduwen over Los Angeles De vrouw mijner dromen HARMONIE THEATER: De vader van de bruid Cor Ruys als matroos eerste klasse Uitslagen van de Stierenkeuring Kuiperij BAKKER DIJK 8 ALKMAAR ZATERDAG 21 APRIL 1951 Een passende afsluiting van de gedenking Het is een verblijdend verschijnsel, dat op de middelbare scholen steeds meer aandacht aan muziek en zang wordt gegeven. Niet alleen omdat men daardoor de vaak verwaarloosde kunst in het jeugdleven brengt maar ook omdat blijde en schone klanken een toenadering kunnen brengen waardoor de banden lussen diverse scholen nauwer kunnen worden aangehaald en de jeugd in haar ver schillende schakeringen vriendschappelijke contacten krjjgt, die niet anders dan verheugend kunnen zijn. Men zal zich herinneren, dat het vo rig jaar een zeer geslaagd kerkconcert is gegeven door de leerlingen van de Rijkskweekschool en die van de HBS. Op de eerste school is het zangonder wijs verplicht, op de tweede wordt een extra uur voor koorzang gegeven. Door de samenwerking van de heren Jonker en Akkerman, die op deze scholen hun lessen geven, kon men met solistische medewerking het vorig jaar tot een programma komen, waarvan de uitvoe ring in de Grote kerk twaalfhonderd enthousiaste bezoekers heeft getrokken. Thans heeft de Berger Meisjesschool, waar het zangonderwijs eveneens ver plicht is, zich aangemeld als gelijk waardige partner en is besloten op de avond van 4 Mei wederom een kerk concert te organiseren waarvan de ba ten ditmaal geheel zullen worden af gestaan aan de Stichting 19401945. Dit concert vormt dan een waardige afsluiting van de gedenkavond voor de gevallenen en men verwacht, dat velen zich na de tocht naar het beeld in de Hout naar het kerkgebouw zullen be geven. Kunst en liefdadigheid zullen hier op passende wijze samengaan. Ditmaal wordt niet met orgelspel ge opend maar met het zingen van het Wilhelmus en van een lied dat de titel „Geloof' draagt. Er worden niet alleen werken van oude meesters gezongen, maar ook eenvoudiger Nederlandse liederen, waarbij solistische mede werking verleend wordt door mej. To Hiele (orgel), oud-leerlinge van de Berger Meisjesschool en de heer Leo van Sambeek (viool). De verschillende koren zullen beur telings onder leiding van de heren Jon ker en Akkerman zingen. Er zal voor het goede doel weer een entree van i,worden geheven en er worden scholierenkaarten voor slechts 0,25 beschikbaar gesteld. Er wordt een oc- mité van aanbeveling gevormd onder voorzitterschap van de burgemeester. Met de herinnering aan de voortref felijke prestaties van het vorig jaar twijfelen wij er niet aan dat dit kerk concert waarin men thans ook vrou wenkoren kan beluisteren in alle opzichten zal slagen. Niet alleen ter wille van het goede doel, maar ook om blijk te geven van waardering voor het streven der jeugd in kunst tot samenwerking te komen, kunnen wij een bezoek aan deze uitvoe ring in alle opzichten aanbevelen. Zwitserland-avond Maandag geeft de Nederlandse Reis- vereniging, afdeling Alkmaar, 'n Zwit serland-avond. De heer J. H. Kleine Staarman van het Centraal Bureau der NRV houdt een korte inleiding en daarna wordt een honderdtal prachtige kleurenplaatjes vertoond. Na de pau ze volgt de zeer fraaie kleurenfilm „Het mooiste van Zwitserland". Velen zullen verrast zijn bij het weerzien van bekende plekjes, terwijl zij, die nog nimmer in de gelegenheid waren er hun vacantie door te brengen, eveneens zullen genieten van het wondermooie Alpenland. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7, en 9.30 uur: De vrouw mijner dromen (18 jaar); Har monie Theater, 7 en 9.30 uur: De vaoor van de bruid talie leeftijden.; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Haven-Marie, (18 jaar): Victoria Theater 7 en 9.30 uur: Schaduw over Los Angeles (18 jaar); Wapen van Heemskerk, 8 uur: A.T.V. „Ontwaakt" voert op „Tehuis voor daklozen". ZONDAG Rex Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: De vrouw mijner dromen, (18 jaar); Har monie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur uur: De vader van de bruid (alle leef tijden); Cinema Americain, 2 uur, Jeugdvoorstelling „Sneeuwwitje en de 7 dwergen"; 4.30, 7 en 9.30 uur: Haven- Marie (18 jaar); Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Schaduw over Los Angeles. Sportpark, 1.30 uur: Drave rijen; Gulden Vlies, 8 uur: Cantecleur voert op „Hij, zij en Hottentot". Maandag Bioscopen als Zaterdag, aanvang der voorstellingen 8 uur. (Rex Theater 2.30 uur matinee). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen met hedenavond 6 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek De Bever, Emmastraat 36. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 22 April zijn beschikbaar de huisartsen Dr. K. H. Kolk, Geester singel 36 (tel. 2017) en Dr. Jb. Maats, Steijnstraat 1 (tel. 2387). TsE MUZIEK speelde „Appeltjes van Oranje" en meer van dergelijke werken, toen de eerste stier uit de groep éénjarigen met troosteloos ge bogen kop, doch vlammende ogen en schuimende kaken de keuringsring werd binnengeleid, als diende het dier voor een tribunaal te verschijnen. La ter volgden er meer, in eendere mar kante stap en kijkend als dachten ze: „Zaten we maar lekker bij onze Neel- tje Jacoba van de Woudhoeve (eerste prijs in 1950)". De stierigste stier von den we een zekere Willem, wiens stal eens in Schagen stond. Zijn meester dreef het dier met toreadorische blik ken voort, een klein takkebosje han terend, waarmee de heer Willem (twee eerste prijzen!) op de hoekige schedel werd geslagen. Willem vond het ge noegen maar matig en loeide in zijn baard, die danig bekwijld was. Zijn meester had geen oor voor Willems klachten en dreef het dier steeds ple- terman-achtig kletsend met zijn takke bosje de keuringsring en de lijst van eerste prijswinnaars binnen. Op dat moment betraden enkele vrouwelijke leerlingen van een Alk maar se school het terrein, opgetogen hun vrij kwartier consumerend. „Chut, Trees", zei een spichtig kind, „die vent slaat dat beest met 'n takkebossie!" En direct riep ze, met minstens even veel elan als de voorzitter van de bond tot dierenbescherming: „Lelijke beul. met je takkebossie'. Ken je wel tegen dat arme beest?" De eigenaar van Willem keek een seconde lang met ziedende blik naar de kant van de roepende bij de keu ringsring en antwoordde sadistisch: „Ze mosten jollie ok mar zo kraige hufters!" Dit was ontegenzeggelijk grof en daarom bemoeide een nette student uit Nijmegen zich ermee. „Ge moete wat verdraoge kunnen!" ze hij. „Hew jat d'r wat mee nojeg?" vroeg Willems baas pesterig. Het meisje be gon weer: „U hoeft dat beest helemaal niet zo te slaan!', en zeven vriendin nen jengelden in koor: „Die-ren- beulü!" Wat de man zei ging verloren tn het offensieve gebrul van de kla gerig starende Willem. De meisjes kwamen eerst weer met Willem In contact, toen de volgende ploeg toreadoren de piste betrad. Wil lem keek hen met dierbare blik aan Het spichtige meisje klopte hem kame raadschappelijk op de rug. „Hou je maar Haaks", fluisterde ze bewogen Op dat moment begon in Willems interieur de natuur te werken en da verde er iets op de grond vlak voor de meisjes. „Smeerlap" riepen ze. Willem heeft geen prijs gekregen, 't Is ook géén gedrag tegenover dames TOM Haven Marie Verlangend hebben wij geruime tijd uit gezien naar een goede Franse film waarin Jean Gabin de hoofdrol zou vervullen. F. L. D. Strengholt presenteert op het ogenblik in Cinema Americain zo'n film en nog wel geregisseerd door Marcel Car- né. Alle voorwaarden voor een uitstekende film zijn dus aanwezig. Wie echter ver wacht een Jean Babin te zien als uitgesto tene, als de man aan de zelfkant van het leven, zoals hij in de herinnering leeft door zijn creaties in Pepe le Moko, Béte Humaine en Le jour se leve, wordt enigs zins teleurgesteld. Men aanschouwt een geheel andere Gabin. Hij typeert in „Ha ven Marie" de „man in bonus", eigenaa* van een restaurant en bioscoop-theater. Carné heeft met dit Franse product con- sessies gedaan aan het bioscooppubliek op een wijze, die ons aan Hollywood doet denken. Hoewel hij de verschillende ty pen uitstekend karakteriseert, is de film hier en daar minder oprecht en naar he* leven als wij dat van de Franse filmindus trie gewend zijn. Toch heeft zij opvallende kwaliteiten. Het spel van de hoofdfiguren is soms heel goed en de cameraman geeft blijk van groot vakmanschap. „Schaduwen over Los Angeles" zou men een moderne versie kunnen noemen van het aloude verhaal van Tristan en Isolde. Men vergisse zich niet: het is niet te ver gelijken met wat een Franse productie groep er een aantal jaren geleden van heeft gemaakt. In „Schaduwen" i& de hele handeling verplaatst naar gangsterland. Het verhaal krijgt daardoor een sinistere sfeer. En de gelieven sterven niet va*» minnesmart, maar onder de moordende kogels van een bendehoofdman, die zijn vrouw niet aan een medeminnar wil af staan. Liefhebbers van dit genre zullen hun hart kunnen ophalen. In het voorprogramma zeer actueel nieuws uit binnen- en buitenland en een uitstekend filmpje over de samenhang van onze woningbouw met onze handel op het buitenland en dus met de productie in an dere bedrijfstakken. Propaganda dus voor productievermeerdering. De bouwstop heeft het alleen veel van zijn waarde ont nomen. Voorts een korte Amerikaanse rol prent over allerlei merkwaardig- en buite nissigheden. REX THEATER Regisseur Jacoby heeft in zijn film „De vrouw mijner dromen" het zang- en dans talent van Marika Rökk ten volle uitge buit. Op Marika vrolijk en ondeugend als altijd steunt deze goede showfilm, waaraan geen kosten zijn gespaard om haar te doen wedijveren met de Ameri kaanse dansfilms, die na de oorlog onbe perkt en onbelemmerd de markt konder veroveren. Jacoby is er in geslaagd een gelijkwarrdig product te maken, een film, dij qua verhaal niets anders heeft te ver tellen dan een komische en ongetwijfeld levendige liefdesgeschiedenis, maar die wat de balletten betreft stellig een bijzon dere vermelding verdient. De slotscène brengt Marika Rökk in verschillende cre aties, van ballerina tot tapdanseres en dat alles- tegen een bonte afwisseling van rijk uitgevoerde, romantische décors. Het Agfa- kleurensysteem in de film is uitstekend. De filmcomedie, die deze week het hoofdnummer vormt in het programma van het Harmonie-Theater is inder<Jaf»d een kostelijke film, die de bekende acteur Spencer Tracy alle gelegenheid geeft om te tonen welk een veelzijdig artist hij ft Door zijn spel wordt het geheel een vlot boeiend verhaal, waarin het huwelijk van Spencer's dochter het middelpunt vormt. Op wel bijzondere wijze trekt in zeer vlot tempo op echt Amerikaanse wijze de ver loving, trouwpartij enz. aan het oog van de toeschouwer voorbij en het spel van alle medewerkenden is even vlot als het grannige verhaal. Dat de bekende jonge actrice Elizabeth Taylor een charmante Amerikaanse doehter is en dat Joan Ben nett weinig voor haar dochter onderdoet. zeker als een atractie te beschouwen *i1 geven met de creatie van Tracy een geheel, dat in bijzonder temno naar een echt Amerikaans slot voert. Een comedie. die ieder met genoegen zal zien en die wordt ingeleid door een attractief voorpro gramma met zeer actuële journaals, waar bij nieuwe onmrnen uit Zuid-Amerika van de reis van ZK TT. Prins Bernhard en ook nog de wedstrijd NederlandBelgie met ziin uerren doelpunten. Een grarmige tekenfilm van Tom en Jer- rv ontbreekt al evenmin in dit vlotte pro- tframma. Kellners gaan zich bekwamen Tijdens een vergadering van werk nemers in de Horecabedrijven, welke in de afgelopen nacht in café Tom aan liet Waagplein werd gehouden, is be sloten tot oprichting van een ontwik kelingscursus voor restaurant kellners. Het is de bedoeling van de kellners. zich gezamenlijk in het vak te bekwa men. Ook aan de Franse en Engelse taal zal aandacht worden besteed. De cursus staat onder leiding van de heer De Pauw. In het voorlopig comité heb ben zitting de heren Woudstra, Heijnis. Schroder, Dierkes en Coerts. Het se cretariaat is gevestigd Kinheimstr. 41. DE WONINGEN VAN ROCHDALE Uit de raadsdiscussie is gemeld, dat de heer Couwenhoven heeft opgemerkt dat bodemafdekking bij de woningen van deze bouwvereniging niet voor komt. Door hem werd evenwel verteld, dat het daar wel geschiedt. Naar hij ons mededeelt is het door de architect voorgeschreven. Een overzicht van de arena HET VRIJE TONEEL SPEELDE GISTERAVOND: Gratis koopuur HILCKMANN Dit was Vrijdag van 1011. (adv.) pE TONEELGROEP van Ruys heeft 'gisteravond in het Gulden Vlies het marine-blijspel „Meeuwen boven Sor rento" van Hugh Hastings gespeeld. En die voorstelling is, in méér dan één zin, een prettige verrassing geworden. Dat dient goeddeels op rekening van het stuk te worden geschreven, dat stellig méér is dan alleen maar een blijspel zoals er twaalf in een dozijn gaan. En dat werd mede veroorzaakt door de uitstekende wijze, waarop de mannen van Ruys (er speelt in dit stuk geen enkele vrouw!) en Cor Ruys zelf het prachtige mengsel van diepe ernst en uitbundige humor over het voetlicht brachten. En (omdat alle goede dingen uit drie bestaan) wijl Cor Ruys aan het slot werd gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar op de planken heeft gestaan, J7EN stel marinemensen, officieren en matrozen-vrijwilligers, wordt gede tacheerd op een rotsig eiland ten Noor den van Schotland, waar geheime proe ven worden genomen met radar en nieuwe springstoffen. Een oude kaar- tenkamer is ingericht als manschappen verblijf en daar zwaait dan baks- meester Badger (Cor Ruys) als een raar soort kok de pollepel en daar ven tileert hij zijn wijze dwaasheden. Daar speelt ook de kleine tiran Herbert, sergeant en bullebak, zijn sadistische rolletje; daar vertelt de zielige wees jongen Sims (die nog nooit een ca deautjes heeft gehad!) zijn beroerde levensgeschiedenis; daar vecht de ma troos Turner, met zijn ingeboren haat tegen onrecht, om de handhaving van fatsoen en menselijkheid. En daar doorleeft de radarspecialist Hudson zijn laatste uren; hij sneuvelt bij een proef neming. Tegen deze achtergrond van ernst, die een sterk relief krijgt in de ge sprekken der mannen, ontbloeit in een weelde van sprankelende dialogen en briljante woordkeus de humor. Ietwat rauw, ietwat ongekuist, maar zó levens echt als het maar kan. Een zeer menselijk toneelspel, waar in de spanning vooral in de laatste taferelen (als Turner uitvaart voor een uiterst gevaarlijke proefneming) zeer voelbaar wordt gemaakt. En waarin, zonder dat er grote woorden aan wor den verspild, waarachtige lof wordt ge sproken over het grote goed der kame raadschap onder mannen. Cor Ruys was als Badger een geheide ouwe rot van de marine; vrijwilliger geworden omdat zijn vrouw (altijd in 't rood en erg „muuskaal") er met een ander vandoor was gegaan. En die an der, hoe kan het anders?, wordt natuur lijk ook op het eiland geplaatst om er als seiner te werken. Voeg daar nog bij, dat Ruys als oudste matroos! en als samba-danseres, als theemeisje en boet prediker) het eigenlijke stamhoofd van de matrozengemeenschap was en ge hebt er enig idee van, wét hij van zijn rol maakte. Het was kostelijk-onzinnig en komiek in de vierde macht! Tonny Foletta typeerde de kefferige sergeant zeer goed en Wim van den Brink was een robuuste matroos Tur ner. Bijzonder fijn spel gaf Ton van Duin hoven, als de stille, gesloten Haggis, die zijn kind verloor en zijn vrouw naar het krankzinnigengesticht moest bren gen. Van Duinhoven, die nog slechts enkele jaren geleden de journalistiek verliet om bij Wim Kan een toneelcar rière te beginnen, ontwikkelt zich al- meer tot een toneelspeler, van wie men grote verwachtingen mag koesteren. Er waren verder goede rollen van Ben Hulsman, Ton Lensink en Gijsbert Tersteeg. Willy Ruys en Th. Dudok van Heel vervulden de kleinere taken naar behoren. •Het publiek heeft met enthousiast applaus gedankt voor de prachtige voorstelling en de directeur van het Gulden Vlies, de heer W. Mooij, heeft in een korte toespraak Cor Ruys ge huldigd en hem bloemen, sigaren, kaas en een kruik zeer oude overhandigd. De volle zaal sloot zich eensgezind en van harte bij die huldiging aan. Cor Ruys en zijn mensen zijn en blijven hier graag geziene gasten! FILMVOORSTELLINGEN Vorige week Zaterdag gaven wij een verslag van de Ned. Ghr. Reisver. en de Smalfilmclub „40+". In beide ver slagen verzuimden wij te vermelden, dat de filmapparaten welwillend waren afgestaan door fotohandel „Flandria", alhier. De uitslagen van de gisteren in dt Bergerhout gehouden stierenkeurinj luiden als volgt: Bij de uitslagen bleek, dat Ceres van Blokland, die onder nummer 86 door t K.I.-vereniging „Hollands Noorden" was ingezonden kampioen werd. Reser. ve-kampioen werd Adema 9 van Cruys- oord van de K.I.-vereniging Oosthuizen De eerste valt onder de categorit twee-jarige stieren, geboren van 1 April t.m. 30 Juni 1950. De reserve-kam pioen is een drie-jarig beest. Rubrieksgewijze luiden de uitslagen als volgt: Eén-jarige stieren (geb. 1 April 1950 en later): le klas I: Farns Adema 31 van Groenhoven, eig. F. A. F. Grone- man; 2e kl. I: Bleske's Diamant, eig, K.I.-vereniging Sijbekarspel; 3e klas I: Adema 11 van de Beemsterhoeve, eig. wed. J. Ruyter. Stieren, geb. van 1 t.m. 31 Maart 1950: le klas 1. Willemke's Adema, eig. K Reyne; 2e klas 1. Adema 8 van de Ma ria Jacobshoeve, eig. C. Kuiper; 3e klas 1. Jetske's Adema, eig. A. Koopmans. Stieren, geb. van 1 Januair28 Febr. 1950: le klas 1. Luwke's Adema 24, eig. K.I.-vereniging Broek in Waterland; 2e klas 1. Trijntje's Adema 11, eig. Jb, Ruyter; 3e klas 1. Anton, eig. Jn. Blauw Pz. en 4e klas Rooske's Adema, eig, A. Pijper. Anderhalf-jarige stieren (1 Aug.—31 Dec. 1949): le klas. a. Adema 47, eig. N. Ruyter; 2e klas A. Anna's Adema, eig. Jo Blaauw; 3e klas A. Adema 8 vat de Leeuwenhorst, eig. H. J. Bruyn. Twee-jarige stieren: le prijs A.: Cerei van Blokland (kampioen), eig. K.I.-ver eniging Hollands Noorden; le prijs B.: Regent van de Buurt, eig. K.I.-vereni ging Oosthuizen. Stieern geb. van 1 Oct. 194831 Maart 1949: le klas A.: Sytze Adema, eig. K.I. vereniging Hollands Noorden; 2e klas A.: Vrijke's Cuperus, eig. K.I.-vereni ging Alkmaar en omstreken; 3e klas A; Tinus, eig. J. Staal; 4e klas A: Pijpers Adema, eig. J. Goesinnen. Vier-jarige en oudere stieren: le prijs A: Adema D 1, eig. D. Franzen, le prijs B: Bate, eig. K.I.-vereniging Sijbekar spel; le prijs C: Coba's Adema, van de zelfde eigenaar. WRINGERS „Onze specialiteit" Telel. 4268 - K 2200 Een gemeenteraad is een hindernis die „genomen" moet worden, heeft een burgemeester eens gezegd en inderdaad, wanneer er geen raad was, zou het regeren voor B. en W. veel gemakke lijker zijn. Maar de raad is nu eenmaal in eerste instantie het beslissende lichaam en heeft tot taak alle voorstel len te bekijken en er een besluit over te nemen, dat in het belang van stad en bevolking moet zijn. De raads leden, gekozen uit en door de burgerij, kennen de locale toestanden en ver houdingen en hoe gevarieerd van politieke kleur en godsdienst zij ook zijn mogen zij vertegenwoordigen gezamenlijk de vox populi, die volgens een oude latijnse spreuk als de vox Dei is te beschouwen. Er is in de thans gehouden raads vergadering een langdurig debat ge weest over de plaats waar onze bloe- menklok moet komen en wij hebben het gevoel, dat een groot gedeelte van de raad wel wat geprikkeld is ge weest door de gedachte dat men min of meer voor een voldongen feit stond, omdat het reeds lang de bedoeling van het college zou zijn geweest de klok naar de Hout te brengen en ze daar voor tachtig procent van de hier ko mende vreemdelingen te verstoppen. Ogenschijnlijk is dit een kwestie van weinig belang en wij vermoeden, dat de betekenis er van zelfs nu nog niet g- heel tot vele. onzer edelachtbaren is doorgedrongen. Velen hadden zich reeds in de commissies van bijstand accoord verklaard en zij missen daardoor bij de debatten min of meer de vrijheid van inzicht te veranderen maar zij hebben er naar onze overtuiging, en naar wij aannemen van het grootste deel van de burgerij, toe medegewerkt, dat de raad een allesbehalve verstan dig besluit heeii genomen. Toen de vorige directeur van Ge meentewerken hier de bloemenklok plaatste, was ze een der aardigste be zienswaardigheden in den lande. In na volging van het spreekwoord „Zeg het met bloemen" riep zij de vreemdelin gen die uit het station kwamen, een hartelijk welkom toe. Wij hebben jaren lang kunnen constateren hoezeer deze attractie door de toeristen werd ge waardeerd, zó zelfs, dat vaak min of meer ironisch werd opgemerkt, dat men naar Alkmaar kwam om te kijken hoe laat of het was. Een klok als deze, een copie van een der zeldzame uit het buitenland, was nergens in ons land te vinden en zij behoorde dan ook weldra met de kaas markt, de ruitertjes en de klaroen blazer tot de bijzondere attracties van onze gemeente. Men heeft deze klok thans een mo derne schepping genoemd, die in een oude stad als de onze eigenlijk niet thuis hoort. Maar de burgerij heeft ze altijd een bijzonder plaatsje in haar hart gegeven en het vraagstuk van haar verplaatsing had dan ook een veel gro tere betekenis dan dat van elke andere attractie. Moest de klok noodgedwongen ver plaatst worden, dan zou :ij toch zicht baar moeten blijven voor de duizenden bezoekers wier verblijf hier helaas maar zeer kort is en ze zou zo mogelijk op een der voornaamste toegangswegen naar de binnenstad moeten prijken. Meermalen, zijn reeds suggesties gedaan ze naar het talud van de molen van Piet te verplaatsen maar reeds toen was het duidelijk, dat B. en W. daar mee niet accoord zouden gaan. Er werd vroeger en ook nu weer ge schermd met verkeersgevaren, die door sommigen worden aangevoeld, door an deren automobilisten overdreven worden genoemd. Het slox aer debatten is geweest, dat B. en W. mede dank zij de eensgezindheid der katholieke raadsfractie hun zin hebben gekre gen en de klok naar de Hout zal ver huizen, waar Gemeentewerken reeds zulke maatregelen had getroffen, dat vele raadsleden van de toevaligheid daarvan allerminst overtuigd bleken. Het enige motief dat wij daarvoor hebben gehoord is, dat toeristen die hier langer blijven ook onze Hout be zoeken, dat men er wel eens bussen met schoolkinderen heeft gezien en dat zij daar een aardige attractie is voor de supporters, die Zondags naar het voet ballen gaan kijken. Alcmaria VATV mag in haar lijst van bijzondere attracties de bloemenklok nu wel schrappen. Een verstandig za kenman zet zijn kestbaarste artikelen in zijn étalage en plaatst ze niet achter in zijn winkel waar alleen de ingewij den ze kunnen vinden. In de toch reeds zo moeilijke concurrentiestrijd der ge meenten om de vreemdelingen en daar door de welvaart naar eigen stad te trekken, heeft Alkmaar door het eli mineren van een van zijn grootste at tracties een stap achteruit gezet, wat wij van harte kunnen betreuren. Er zullen van onze vroegere en onze huidige vorstin portretten worden ge schilderd, die naar wij hopen een sieraad voor onze raadszaal zullen blij ken. Langdurig is gediscussieerd over het al dan niet noodzakelijke van een bo dembedekking voor vochtwering in nieuw te bouwen huizen. Deze tussen laag zal waarschijnlijk afdoende zijn, doch men vreesde, dat ze de bouwkos ten vaak onnodig zou verzwaren. Mr. Berkhouwer die helaas bij het debat over de bloemenklok niet aanwezig kon zijn heeft het gewaagd tegenover de mening van de directeur van Ge meentewerken die van bekende archi tecten te plaatsen en wij vermoeden, dat de pertinente weigering van B. en W. om waar dit niet noodzakelijk zou blijken uitzonderingen op de voorschriften van de bouwverordening toe te staan, de meerderheid van de raad tot aanhouding van dit voorstel heeft doen besluiten. Ten slotte is de vraag gesteld of ouders wier kinderen destijds het Gym nasium of de Handelsschool bezochten nog verplicht kunnen worden daarvoor schoolgeld te betalen als de termijn van drie jaar waarbinnen dit volgens de oude verordening verplicht bleek was verstreken. De achterstand bij de administratie der belastingen vanwaar de ge meente haar opgaven moet krijgen werd de oorzaak van deze achterstalli ge heffingen genoemd. Niemand kan met zekerheid zeggen of bij een even tuele rechterlijke uitspraak „en nalati ge schoolgeldbetaler al dan niet in het gelijk zal worden gesteld, maar het 'ijkt ons niet meer dan fatsoenlijk en daarom vanzelfsprekend dat de ouders van leerlingen voor het genoten onderricht ook de daarvoor vastgestelde vergoeding betalen. Zij weten in elk geval in tegenstelling met de be lastingbetalers precies wat zij voor hun geld hebben gekregen. Wij laten hier nog de raadsbesluiten volgen waarvoor wij in ons vorig nummer geen plaatl kenden vinden. Besloten werd financiële medewerking te ver- lenen voor het aanschaffen van schoolboeken enz. ten behoeve van de Sint Anna-school. Op voorstel van B. en W. werd besloten to trekekn de verordening tot wering vi slechte lectuur. Door de daartegen van de zijde van de mi- nister van Binnenlandse Zaken gerezen beden* kingen werd besloten in te trekken de aan diverse winkels gegeven' toeslemming om in de avonduren te mogen openblijven. Het verouderde reglement van de Alkmaarse Brandweer werd gewijzigd in de geest als dezer dagen gepubliceerd hebben. GEMEENTE WORDT LID VAN UNION'S DES VILLES ET POUVOIRS LOCAUX De Raad ging accoord met bet voorstel vin B. en W., om de gemeente als lid te doen toe* treden tot de internationale vereniging van ge meenten. INTREKKING RAADSBESLUITEN Ingetrokken werden bet raadsbesluit inzake de bouw van drie-en-zestig arbeiderswoningen door de Arbeidersbouwvereniging „Rochdale", daar het benodigde bouwvolume ontbreekt. Eveneens werd ingetrokken het raadsbesluit inzake de bouw van vijf-en-zeventig woningen door de R.K. Woningbouwvereniging „Goed Wonen". Verhoogd werd bet bouwvoorschot voor het bouwplan van acht-en-veertig woningen vafl Goed Wonen" (van f 341.135 tot f441.259,05) BIJDRAGEN IN KOSTEN SPEELTERREINEN De Raad de kosten voor aan te leggen speel terreinen niet op omwonenden te vehalen. AAN- EN VERKOOP VAN GROND Besloten werd tot aankoop van een perceel tuingrond nabij de Dr. Schaepmankade en tot verkoop van een perceel grond in de polder Overdie en Achtermeer. De Raad besloot tot aankoop van een perceel grond aan de N.O.- zijde van het terrein begrensd door de Van der Helststraat, de Rembrandtstraat, de Ferdinand Bolstraat en de Jan Steenstraat en een perceel grond aan de Z.W.-zijde van dit terrein. Te vens werd besloten tot verkoop van een perceel grond aan de Zuidzijde van dit terrein. Ten Noorden van de Heilooërdijk werd perceel grond aangekocht. De heer Van der Borden herinnerde aan het bestaan van Alkmaarse makelaars. Besloten werd te verkopen een perceel gkood aan de Loudelsweg te Bergen en van de ge meente Bergen te kopen enige percelen grond ter grootte van in totaal 2450 m2.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2