Minister Aneurin Bevan afgetreden President Bierut van Polen bezoekt Oost-Duitsland Prins Bernhard trad op als telefonist in Uao-Uao VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Karavaan thans ook door de Zaanstreek Gaan Ned. piloten naar Korea Studenten betoogden in Teheran MacArthur wilde Truman een divisie voor Europa afstaan Massale tegenaanvallen leiden communistisch offensief in DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Britse regering verdeeld over begroting „Regeringspoliïiek leidi tof vernietiging sociale voorzieningen Militaire Willemsorde voor It.kol. Den Ouden Zijn verkiezingen thans verhaast Esso-schepen behouden in haven Waarschijnlijk belangrijke besprekingen te wachten S.E.D. bestaat vijf jaar Treinbotsing bij Glasgow De plaatsvervangers zijn niets opgeschoten Gemeenschapszin Weerbericht Vader overreed zijn kind Thans korte vacantie in Argentijns merengebied Grondslag gelegd voor handelsbesprekingen Zeker van de overwinning Merkwaardige onthulling van New York Times KoAt Reótek De geallieerden moesten terugtrekken BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Maandag 23 April 1951 148e Jaargang No. 95 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. m.m. Familieberichten 20 et. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De Britse minister van Arbeid, Aneurin Bevan, is Zondag afgetreden, nadat hg Zaterdag een onderhoud had gehad met minister-president Clement Aftlee, die momenteel m een Londens ziekenhuis wordt verpleegd. Zijn aftreden moet worden gezien als een protest tegen de jongste begroting, die hij verkeerd aehtte wegens de hoge militaire uitgaven. Bevan heeft deze begroting voorts van de hand gewezen, omdat deze „prijsstijgingen ais middel tot beperking der con sumptie door de burgerij beoogt". Volgens Bevan is dit de „eerste schrede op de weg, die leidt naar het teniet doen van de sociale voorzieningen, waarop de labour-party terecht trots is". IlllliII Voor Moed. Beleid en Trouw Bij Koninklijk Besluit van 14 April b wijlen Overste Den Ouden posthuum benoemd tot Ridder 4e klasse, der Mi litaire Willemsorde. In het Koninklijk Besluit wordt meerdere malen gewag gemaakt van zijn moed en doorzet tingsvermogen. Door hem maakte het Nederlandse detachement „een indruk van een gedisciplineerde en geharde eenheid". Het detachement verwierf zich veel roem een waardering bij de Amerikaanse legerleiding, die zelfs de door het detachement gevolgde anti guerrilla-tactiek door de eigen troepen liet toepassen. Vooral in de driedaagse strijd om de „heuvel 325" bij Wonjoe bezielde hij zijn mannen tot de grootste krachtsinspanning. Overste Den Ouden trotseerde in die kritieke tijd onbe vreesd het vijandelijk vuur en was steeds bij zijn mannen. Door zijn voor beeld aangevuurd wist zijn troep de vijand uiteen te slaan. Men verwacht te Londen, dat Be- vans aftreden het bijeenroepen van een spoedconferentie van de Labour- partij tot gevolg zal hebben. Algemeen wordt aangenomen, dat de algemene verkiezingen er door zullen worden verhaast. Het was reeds bekend, dat Bevan verschil van mening had met zijn collega's in de ministerraad, om dat de minister van Financiën had be sloten voor de brillen en kunstgebitten, die tot dusverre door de Nationale Ge zondheidsdienst gratis werden ver strekt, voortaan een vergoeding te heffen. Waarnemers zijn van oordeel, dat door het besluit van Bevan ook de positie van de minister van Handel, Wilson, is verzwakt. Hij heeft n.L op 10 April samen met de afgetreden mi nister een bezoek aan Attlee gebracht, hetgeen er op wijst, dat hij de oritiek van Bevan op de begroting onder schrijft. Voorhands verwaoht men van Bevans aftreden geen belangrijke verschui vingen in de regering. Binnenkort zal de benoeming van een nieuwe minis ter van Arbeid en van een nieuwe grootzegel-bewaarder welke func tie het laatst door wijlen Ernest Bevin werd vervuld worden bekend ge maakt. Bevan zou vandaag zijn aftre den in het Lagerhuis motiveren. De meerderheid van Labour in het Lagerhuis beloopt op het ogenblik nog slechts drie zetels. Twee zetels zijn vacant. Bevan is verleden jaar met het allergrootste aantal stemmen, dat ooit enige eandidaat behaalde, geko zen. Hij heeft als minister van Gezond heid de Nationale Gezondheidsdienst in het leven geroepen. 17 doden, 22 vermisten De Amerikaanse tankboot „Esso Suez" is Zaterdagavond de haven van Mobile binnengelopen, 48 uur na de botsing met de „Esso Greensboro". Men weet tot dusverre met zekerheid, dat zeven- Ben personen zijn omgekomen. Over het lot van twee-en-twintig anderen tast men nog in het duister. Nader wordt gemeld dat de Esso Greensboro naar Galveston wordt ge sleept. Aanvankelijk heette het, dat het schip was gezonken. De Ronde van Noord-West-Nederland r»E door de N.W.U. tot klassieker gepromoveerde Ronde van Noord-West- Nederland, die op Donderdag 3 Mei Hemelvaartsdag door de N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbladen, in samenwerking met de wieler vereniging „Alcmaria Victrix" wordt georganiseerd, zal dit jaar haar naam nog meer eer aandoen dan de twee vorige malen is geschied. Het parcours heeft n.l. een geduchte wijziging ondergaan. Keerden de renners vorige jaren, na in Alkmaar té zijn gestart, via Bakkum, Uitgeest, Heemskerk en Beverwijk weer naar de Kaasstad terug om van daar uit het traject Alk maarHoornEnkhuizenSchagenDen HelderAlkmaar te rijden, dit maal zullen ook de Zaanse wielersportenthousiasten en dat zijn er zeer velen de karavaan door hun mooie streek zien trekken. Het parcours luidt thans: Alkmaar—BeverwijkZaanstreekHoornEnkhuizenSchagen Den Helder—Alkmaar. Met recht kan dus dit jaar gezegd worden, dat de bonte stoet van renners en volgwagens door het Noordwesten van Nederland zal rijden. De Nederlandse luchtmacht zal mis schien individuele piloten voor oefe ning naar Korea zenden. Dit is te San Francisco medegedeeld door generaal- majoor-waarnemer Baretta, plaatsver vangend chef luchtmachtstaf, en kolo nel-vlieger J. H. van Giessen, de sous chef, die een rondreis maken langs Amerikaanse vliegtuigfabrieken en oefenbases. Er zal evenwel geen complete een heid worden gezonden met het oog op de onderhoudsproblemen. De vliegers zullen bij andere eenheden van de verbonden troepen op Korea worden ingedeeld. Er hebben zich enige Ne derlandse piloten vrijwillig voor Ko rea aangemeld. Drie doden, 65 gewonden Een speciale trein met voetballief hebbers, op weg naar de wedstrijd voor de Schotse „Cup final" liep bij het sta tion Glasgow op een stilstaande trein die eveneens met supporters gevuld was. Drie personen verloren het leven, terwijl 65 personen in meerdere of mindere mate werden gewond. De Poolse president Bolesiau Bierut, is Zondagochtend voor een officieel be zoek aan de Oostduitse republiek in Oost-Berlijn aangekomen. Hij zal met de Oostduitse leiders besprekingen voe ren en deelnemen aan officiële feeste lijkheden, die betrekking hebben op de vriendschappelijke betrekkingen De plaatsvervangers der ministers Van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Zaterdag hun vijf-en-dertigste zitting gehouden. Er werd geen enkele vordering gemaakt. Vandaag is de achtste week der besprekingen begon nen. Wat gemeenschapszin vermag, werd Zaterdagmiddag in het Zeeuwse dorpje Waterlandkerkje duidelijk. Het zeshonderd zielen tellende dorpje bracht 3600 gulden bijeen voor de bouw van een nieuwe school en werkte belan geloos mee bij het egaliseren van het terrein, waar de trots van het dorp zou verrijzen. Daardoor bleven de bouwkosten laag. Commissaris der Koningin Zeeland, die de opening bijwoon de prees de samenwerking en offerbereidheid van de Zeeuwen van Waterlandkerkje, die weten wat aanpakken is. De in De Perzische olie Gewonden bij handgemeen Perzische studenten hebben Zondag, •ndanks het door de regering afge kondigde verbod, een demonstratie gehouden door de straten van Tehe ran. Portretten van enkele bij de sta kingsrelletjes omgekomen personen werden meegevoerd en verder werden leuzen aangeheven, waarin o.m. de na tionalisatie van de olie-industrie, het vertrek van Britse oorlogsschepen uit Perzische havens, opheffing van de •taat van beleg in het oliegebied en vrijheid voor politieke partijen, i.e. de communistisch gezinde Toedehpartjj, Werd geëist. Toen de studenten het parlementsge bouw naderden, werden zij opgevan gen door studenten van andere politie ke groeperingen. Er ontstond een kort handgemeen, waarbij verschillende studenten lichte verwondingen oplie pen. Volgens de politie behoren de stu denten, die de demonstranten de weg naar het parlementsgebouw versper den, tot verschillende fel-nationalisti- iohe fanatiek-religieuze groeperingen. Afgelopen week zijn drie hoge func tionarissen van de Anglo-Franse pe- troleummaatschappij gearresteerd. Zij Zijn Zondag vrijgelaten. Er zou een misverstand in het spel zijn geweest. Verwachting tot Dinsdagavond: Licht tot half bewolkt, droog weer. Vannacht weinig wind en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen en weer iets hogere tempera turen. Overigens bevinden zich van degenen, die gevangen zijn genomen sinds het begin van de ongeregeldheden bij de olieraffinaderij te Ababan, nog onge veer honderd personen in arrest Vol gens de militaire gouverneur van Aba- dan hadden enkelen een lidmaat schapskaart van de Toedeh-partij bij zich. lussen beide landen. Bierut is verge zeld van een aantal Poolse ministers en andere autoriteiten. Westduitse politici zijn van oordeel, dat Bierut belangrijke besprekingen zal voeren met het Oostduitse Politburo en Russische vertegenwoordigers. Het onder Amerikaanse controle staande radiostation Rias heeft Zondag gezegd: Bierut moet er ten volle van worden overtuigd, dat de OderNeissegrens definitief is en dat een volksstrijd macht voor de verdediging van Oost- Duitsland noodzakelijk is. Oostduitse bladen hebben hooggestemde artikelen aan het bezoek gewijd en daarin o.m. gewaagd van de geheel veranderde verhouding tussen Duitsland en Polen. Het bezoek van Bierut valt samen met de viering van het vijfjarig be staan van de soc. eenheidspartij in Oost-Duitsland. De Oostduitse president Wilhelm Pieck heeft op een regeringsontvangst ter ere van Bierut verklaard, dat ware vriendschap tussen Polen en Duit-land thans mogelijk is, daar beide landen een nieuwe orde hebben, die anti-imperia listisch is en het behoud van de vrede beoogt. Pieck kondigde aan, dat Polen en Oost-Duitsland binnenkort een nieuwe handelsovereenkomst zullen sluiten, die Oost-Duitsland „de opbouw van een krachtige en doelmatige vredesindus trie" mogelijk zal maken PETAIN IETS BETER De toestand van ex-maarschalk Pe- tain, die Vrijdag door een zware hart aanval zeer veel minder was gewor den, vertoonde Zondagmorgen een lichte verbetering. Hij was iets min der slap en nam enig voedsel tot zich. Zaterdag was hem het laatste oliesel toegediend. Zelfs werd op zeker mo ment zijn overlijden bekend gemaakt, doch dit bericht werd kort daarop tegengesproken. In Zuidbarge (gemeente Emmen) ge beurde Vrijdagmiddag een tragisch on geluk. De heer Vos uit Erica vervoerde met een tractor met aanhangwagen een lading mest, toen hij langs zijn woning komende zijn driejarig dochtertje op haar verzoek in de cabine van de aan hangwagen nam. Toen de wagen op zijn bestemming tot stilstand kwam ontdekte de vader tot zijn grote schrik, dat zijn kind niet meer in de cabine zat. Hij vond de kleine dood op de hob belige keiweg van een boerderij liggen. Waarschijnlijk was het kind door het schokken van de wagen op deze weg uit de cabine gevallen. Het had een wiel van de aanhangwagen over het Chilenen waren enthousiast GEHEEL in tegenstelling tot hun aard hebben de Chilenen, bekend om hun kalmte, de afgelopen week Z. K. H. Prins Bernhard geestdriftig ontvangen en gastvrijheid aangeboden. De Prins maakte vele vrienden en vergrootte de sympathie voor Nederland in niet geringe mate. Door zijn optreden heeft hij de juiste sfeer weten te scheppen voor toekomstige zakelijke besprekingen tussen Nederland en Chili, aldus de ANP-correspondent, die onze Prins op zijn tocht volgt. De Chileense president was een volmaakt gastheer en stelde zelfs als vriendschapsbewijs zijn eigen vliegtuig ter beschikking van de hoge bezoeker. Dit is nog nimmer voorgekomen. THANS brengt de prins de inspan nende dagen van bezoeken in Uru guay, Argentinië en Chili een korte vacantie door in het schilderachtige Argentijnse merengebied waarin het mooiste hotel speciaal voor hem heropend en ingericht hem ontving. In Port Varas. waar de reis kort werd onderbroken, wachtten schoolkinderen hoofd gekregen en moet onmiddellijk met honderden Nederlandse vlaggetjes zijn gedood. I hem op. De bewoners van de kleine Generaal MacArthur was een half jaar geleden zo zeker van de overwinning in Korea, dat hjj president Truman zijn tweede divisie aanbood voor dienst in Europa. Aldus een bericht, dat Zaterdagmorgen werd gepubliceerd door New York Times en nadien door andere New Yorkse kranten is overgenomen. De generaal deed dit aanbod aan Truman tijdens het onderhoud, dat zij op het eiland Wake hadden. Toen de Chinezen echter de Noordelijken te hulp kwamen, vroeg MacArthur om een aggressievere politiek. Sindsdien waren generaal en president het steeds meer oneens. Washington: Geen commentaar De regering in Washington weigerde officieel elk commentaar op dit nieuws. Het is steeds gebruikelijk geweest, dat onjuiste berichten werden tegenge sproken. Gen.majoor Whitney, een as sistent van MacArthur, heeft slechts medegedeeld, dat er van de besprekin gen op Wake geen stenogram is ge maakt en dat een groot deel van het onderhoud tussen Truman en Mac Arthur onder vier ogen plaats had. Het Amerikaanse ministerie van de fensie zal het Congres een analyse aan bieden van de fundamentele geschillen tussen de chefs van staven en Mac Arthur over de strategie in het Verre Oosten. Het standpunt van de stafchefs zal in de daarvoor in aanmerking ko- JN DE INBREKERSWERELD spreekt naast het breekijzer ook de ironie wel eens een hartig woordje mee. Twee bandieten stalen Donderdag in Parijs twee en een half millioen francs. Hun voertuig hadden ze geroofd bij dc Deense ambassade en de centjes wa ren het eigendom van een fabriek, die inbraak-vrije schermen vervaardigt. U In Bombay sloegen vijf grijpgrage heren hun slag bij de Lloyds bank al daar. Er vielen heel wat schoten en een dode plus drie gewonden. De buit bedroeg bijna een millioen gulden. LJ We smijten nog even door met idem zoveel nullen. Het basisloon van de Australische arbeiders wordt met ze ven shilling per week verhoogd. Per jaar is dat een bedrag van 35 millioen pond sterling. In onze landen slin gert men ook met kapitalen, maar dan met de aantekening „nadelig saldo". In Belgie worden de kranten duurder. Met ingang van 15 Mei kosten ze fr 1.75. Hamsteren kun jein deze branche niet, dus mag u weten, dat je ze nu nog voor fr. 1.50 kunt kopen. Theo- door heeft een snoes van een zaken- stunt ontdekt, gelanceerd in Bolton. Daar ontdekte een winkelier, die braaf statiegeld uitkeerde voor grote aan tallen ingeleverde limonadeflessen, dat HlllllllllllllllllllllllHIII!llll!lllllllllllll!lll||||||||||||||||HIIII!l||||j|||||||||||iUIIIHIlll deze nuttige voorwerpen uit zijn eigen gestolen. NU moet u niet denken dat vergade ren gemakkelijk is! In Parijs gaat Hiermee bericht ik mijn clientele, dat ik me heb teruggetrokken uit de kunst gebitten- en brillenzaak van de heer John Buil. Hoogachtend, A. BEVAN, nog steeds de goedkoopste opticien. een conferentie van ministers, die be loofden een agenda voor een toekom stige grote-vier-conferentie samen te stellen, al babbelend de zesde week van zijn aardse bestaan in. Resultaten (behalve voor de hotels en zo) zijn er nog niet bereikt. In Sacramento ge beuren rare dingen. Het echtpaar Wilt- sey (beu van hun eigen huis, dat lekte en muf rook) schreven op een adver tentie, waarin een riante villa, helder er> schoon, werd aangeboden. Br kwam iemand van een woningbureau om te vertellen, dat de advertentie sloeg op het eigen huis van de Willsey's, die dat een week geleden voor de verkoop hadden laten inschrijven. Wijze uit spraak van de week (uit het verslag van de Alkmaarse raad, Alkmaarsche Courant): De bloemenklok moet tegen over het gerechtsgebouw geplaatst worden want „het is bovendien wel goed, dat ieder, die uit het gerechtsge bouw komt weet hoe laat het isP'Theo- door dacht altijd, dat de rechter je dat aan het verstand bracht. We blijven nog even in de kaasstad. Daar werd een man gearresteerd, die zich in een hotel onder een valse naam had laten inschrijven. De valse naam bleek de echte naam van een andere gezochte te aijn. mende Congrescommissie worden uit eengezet en MacArthur zal daarbij aan wezig zijn. Het standpunt van de stafchefs laat zich ongeveer afleiden uit de verkla ring, die de Amerikaanse procureur- generaal, Howard McGrath, Zaterdag heeft afgelegd. Hij ontkende ten stel ligste, dat de Ver. Staten het plan hebben, Formosa in handen te laten vallen van een niet-bevriende mogend heid. Hij gaf voorts te verstaan, dat het bombarderen van Mansjoerije en het ondersteunen van een invasie op het Chinese vasteland wel eens allerminst tot een versnelde afloop van de oorlog in Korea zou kunnen leiden. Wanneer de Ver. Staten in Azië deden, wat Mac Arthur heeft gewenst, zei hij, zouden zij zonder vrienden en bondgenoten ko men te staan. Nederlandse kolonie uit de omgeving, toonden zich zeer enthousiast. Met één hunner, de 66-jarige Brigida Arntz, een Rotterdamse, die reeds 44 jaar in het merengebied woont, onderhield de Prins zich geruime tijd. Van het gezel schap van Prins Bernhard hoorden me vrouw Arntz en haar zuster Wilhelmi- na, die beiden onderwijzeres zijn, dat de straat, waarin ze hun kinderjaren doorbrachten geheel vernield is. Het hotel Llao-Llao bij Bariloche ontving de Prins zeer groots. De Prins is hier tot Zondagmiddag gebleven en is daarna in een Argentijns leger vliegtuig terug doorgereisd naar Batria Blanca. Zaterdag zal Prins Bernhard de thuisreis aanvangen. In Llao Llao ontpopte de Prins zich als telefonist. De Argentijnse minister van PTT had aangeboden, dat alle le den van het gevolg van Prins Bernhard een telefonisch gesprek met het va derland konden Voeren. Het gehele ge zelschap verenigde zich derhalve in de kamer van de prins, waar de telefoon als een soort wonderding op tafel prijkte. Weldra rinkelde het toestel voor de eerste maal en spraken ver schillenden met „thuis". De verbinding Soestdijk liet echter nogal op zich wachten. H.M. de Koningin heeft ze ker twee uur gewacht, nadat het ge sprek met Haar echtgenoot was aange kondigd. In die tijd nam de Prins de taak op zich de familieleden van de andere sprekers aan te kondigen, dat hun mannen of zoons aan het toestel zouden komen. Zuid-Afrika gaat uranium produceren Een Zuidafrikaanse goudmijnon derneming zal in samenwerking met de raad voor atoomenergie daar te lan de een fabriek stichten voor het win' nen van uranium uit de afvalproduc ten der goudmijnen. Deze zal in 1953 kunnen gaan werken. Het uranium zal ter beschikking komen van Engeland en Amerika. MACARTHUR IN NEW-YORK. - Een radio-foto van MacArthur tijdens zijn aankomst in de Cen tral Hall te New-York, waar dui zenden mensen op de heen waren om de Generaal toe te juichen. Het reeds door de geallieerden verwachte tegen-offensief van de communisten is gisteren begonnen met hevige tegenaanvallen op het gehele Noordkoreaanse front. Gesteund door het vuur van 150 milimeter houwitsers bestormden duizenden Chinezen de stellingen der verbonden troepen, die zich in het westelijk gedeelte van de centrale frontsector in de hoge heuvels ten noorden van Tsjipori hebben ingegraven. Er heeft zich langs het gehele front een zware strijd ontwikkeld. Hoewel nadere gegevens over het verloop van deze massale tegenaanval nog ontbreken werd vanmorgen bekend gemaakt, dat communistische eenheden door de geallieerde stellingen aan het centrale front waren gesijpeld en dat de ver bondenen hier enig terrein hebben moeten prijsgeven onder de druk van de Chinese aanval.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1