De eerste dag was een waar feest Snort in 't kort Vlieland voorbereid op invasie DE DERDE INTERNATIONALE TULPEN RALLYE Drieduizend militairen in licht arrest 1 Srafpuntloze eersie etappe Verzoek van de „Sport- favoriet" afgewezen Koningin naar Congres I „Nederl. Gemeenten" Ruime voorsprong op tijdschema Duitse smokkelaars verdwenen met tien mille van Hollandse Geraffineerd spel Eerste contact" vindt in balzaal plaats De landing is nog een publiek geheim „collega" Hilversums meisje na vijf v/eken terecht Plechtige uitvaart voor wijlen minister Bevin Koninkl. belangstelling voor Griekse wacht „Verjonging" van ons kiesrecht DINSDAG 34 APRIL 1951 3* INTERNATIONALE TULPEN-RALLYE 1951 I HA(MOG&£ NOORDWIJK' otNjUAdn ^CTeiNDHovgf» )UINKERKENT, 4&brussÏL irCEBVAUxti> ooveW ^BOULOGNE! DXEMBURG [route OER 10001 1 BOCHTEN t40 km I PARCOURS OU I BQWH0MME105Kr |0RES7 (OBcTANS OU ON i BORDEAUX! rPELUER^VAlXEN' jf provenc fPEftPIGNAM Roue Wat gebeurde er in Siroe De eerste dag van de derde internationale Tulpenrallye is voor de deelnemers die uit Nederland vertrokken een waar feest geworden. Weliswaar is de afstand van Den Haag naar Dyon een hele sprong 640 km maar moeilijkheden deden zich niet voor. Het was prachtig zonnig lenteweer en de gehele weg hadden de bestuurders uitstekend zicht. Ook de deelnemers die van de andere start plaatsen vertrokken, hadden niet te klagen, zodat de eerste etappe niets anders is geworden dan een aanloopje. De zware kost komt later pas in de vorm van ^nachtelijke ritten en etappes met speciale moeilijkheden. Gisteravond om half negen stond een groot aantal ploegen in Dyon met ruime voorsprong op het tjjd- fchema te wachten totdat zü zich aan de controle konden melden. De Neder landse ploeg Van de Klooster-Van Steynen had maar liefst een voorsprong van twee en een half uur. I. Een overzicht tijdens het vertrék j van de wagens van de Lange Voor hout te Den Haag. De kantonrechter te Rotterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoekschrift van de vennoten van de N.V. „Sport- favoriet" te Amsterdam. Deze onderne ming, die voetbalprijsvragen organi seert, had, zoals wij meldden, een re quest ingediend, waarin gevraagd werd om teruggave van de bij dit weekblad voor sport en spel inbeslaggenomen be scheiden. (Van onze Haagse redacteur) Het congres van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, dat over enige tijd in Utrecht gehouden wordt, zal dit jaar in hoofdzaak gewijd zijn aan het honderd-jarig bestaan van de Gemeen- ewet. Naar wij vernemen, heeft H.M. de Koningin toegezegd het congres te be zoeken. Bovendien heeft zij de wens te kennen gegeven de vergadering toe te spreken. Spoedig nieuw kabinet in Indonesië? Na besprekingen met vice-president Hatta en de beide kabinetsformateurs, deelde president Sukarno gisteren me de, dat de termijn voor de Indonesi sche kabinetsformatie tot vanavond is verlengd. De president zeide vooruit gang te hebben geconstateerd in de pogingen der formateurs In politieke kringen meende men, dat de ontwerp- samenstelling voor het nieuwe kabinet reeds ter tafel zou zijn gekomen. De meeste automobilisten hebben op het eerste traject met zeer grote snel heden gereden. Op de grote weg naar Brussel en Reims zagen de bestuurders die tegen de 100 km. reden, vrijwel geen enkele rallye-rijder. Bij minder vaart werd men al spoedig door een of meer wagens met het bekend rallye bord ingehaald, maar men moest flink boven de 100 uitkomen om eerder ver trokken deelnemers te passeren. Het gevolg was dan ook, dat vele reeksen rijders twee uur minder over het tra ject Den Haag-Brussel reden, dan toe gestaan was. De uitstekende verkeers regeling te Rotterdam, waar motor agenten de stoet behendig door de stad loodsten, een zeer vlotte behandeling door de douane, zowel aan de Neder lands-Belgische als aan de Belgisch- Franse grens en de uitstekende staat van de wegen, droegen hiertoe het hunne bij. Bij de aankomst in Dyon bleek dat geen enkele deelnemer, die Den Haag als startplaats had gekozen, uitgezonderd enkele lichte aanrijdin gen, avonturen had beleefd. De stemming was dan ook opperbest. Nederlanders en Engelsen mengden zich onder elkaar om indrukken uit te wisselen. De Engelsen hadden grote be wondering voor de wijze waarop de ploeg van J. F. SchieckGè P. W. van Waasbergen (Ned.) met Opel het pro bleem van het rusten tijdens de Rallye hadden opgelost door middel van een speciale geconstrueerde matras. Deze ploeg had ook uit een gewone wekker een vernuftig apparaat geconstrueerd, waardoor het mogelijk werd op elk ogenblik de gemiddelde snelheid te controleren en de verbruikte en de nog resterende tijd af te lezen. En zo wa ren er meer kleine uitvindingen, ont sproten aan het brein van deelnemers met meer of minder grote rallye-erva- ring, die het werk van bestuurder en passagier vergemakkelijkten en ver aangenaamden. Ken Wharton. Ken Wharton zag er met zijn rode vest en muts van dezelfde kleur in het halfduister wat demonisch uit. Zijn indruk van de eerste étappe was: mooi weer, goede wegen, weinig verkeer en „all running smoothly". Hij was zeer benieuwd naar het weer in de streek van Puye de Dome want daar zouden wel eens harde klappen kunnen vallen, meende hij. Zijn concurrenten stemden hiermee in. Overigens moeten er nog heel wat kilometers verslonden worden voor hij te Clermont Ferrand aan de speciale étappes begint. Het traject Bourg - Grenoble - Digne - Monte Carlo, dat goeddeels in de nacht verreden wordt, zal overigens ook heel wat van het uithoudingsvermogen, de paraat heid en de rijvaardigheid eisen. Na vele vergeefse pogingen is men er eindelijk in geslaagd de sinds 14 Maart gestrande Sch. 183 met behulp van twee loggers weer vlot te krijgen. Zes weken gevangenisstraf was het vonnis, dat de Arnhemse economische politierechter oplegde aan een drie tal smokkelaars, dat honderden ki lo's koffie over de grens naar Duits land bracht en in ruil daarvoor ande re goederen naar Nederland smok kelde. Uit- het verhoor bleek, dat de Nederlandse smokkelaar -I. wiens wo ning, vlak bij de grens, dienst deed als doorgangshuis, op geraffineerde Duitsland aangenomen als lid van hockey-federatie PSV-Blauw Wit wordt Zondag gespeeld 'O Stortp/ootstn Gorrtrolt Gtzomtnlijk* rout* <t DtnHoog. Noordwijk 2RomNoordwijk dHorrogot*- Noordwijk 4-BrusstL Noordwijk S'PorJj*^ No ordwijk •&Mon lt-Gor/o* Noord w Mi loon* Noordwijk SBtrn- Noordwijk 9Xoptnhog*n^Noorcfw Uren van afwachting (Van een speciale verslaggever) WIE MAANDAGMORGEN vanuit Holland naar Friesland trok over de Afsluit dijk heeft veel militaire bedrijvigheid kunnen waarnemen. Menige colonne vrachtauto's, bemand met de jongens in bet groen-grauw trok voorbij naar on bekende bestemming. Ergens op het IJselmeer dreven snelle motorvaartuigen van de Marine. Het leek alies verward. Doch voor wie zich realiseerde, dat er zoiets ais een grote maritieme oefening Achilles op til was, waaraan Hollandse en Britse Land-, Zee- en Luchtstrijdkrachten deelnemen, was deze verwarring wel begrijpelijk. Alles leefde in afwachting. Hier en daar zag men een concen tratie, zoals bijvoorbeeld bij Kornwerderzand, waar overtuigend vier tanks op de vlakte werden ingegraven. Dezelfde afwachting zagen we ook op zee. Voor Harlingen lag een landingsvaartuig met open muil voor de haven. En in de lucht, hoog boven het spiegelend wad hoorde men zo nu en dan een snelle straaljager. De eerste dagen na de landing zijn kalm verlopen voor de jongens. Kalm verlopen.... ja.... er was Maandag avond bal in Vlielands grootste hotelEn men weet hoe zoiets dan gaat in zo'n kleine gemeenschap als Vlieland, waar de schone meiskes var het eiland te gering in aantal zijn om enige detachementen militairen vol doende partij te geven op een hal avond. De jool was er niet minder om, en allerwege werd gul ingestemd met de liederen, die een vaardige trek pianist aan zijn accordeon wist te ont futselen. Bijna was men vergeten, dat men hier was samengekomen vooi een militaire oefening van groot for maat. Trouwens het doel van de oefe ning blijft allen, die hier verzameld zijn maar zeer vaag voor de geest chemeren, maar men weet, dat er een landing verwacht kan worden. Ken CVP VLIELAND, het eiland waar zich een belangrijk deel van de oefening zou afspelen heerste een en al bedrij vigheid. Het is ook hier een wat on rustige bedrijvigheid. Vrijdag heeft zich in een verlaten kampement een detachement van het 913de bataljon verdedigingstroepen genesteld. Met complete uitrusting is het na een door gaande reis van Stroe op de Veluwe via Den Helder naar Vlieland gekomen- Vooral zware wapens en gemotoriseerd materiaal voerden zij in het landings vaartuig mee. De landing verliep vlot ter dan die van de drie jeeps van de marine, die inderhaast in zee vielen Maar op zulke kleinigheden mag men bkm niet latten. landing van de marine met een nieuw type landingsvaartuigMaar wan neer die landing zal geschieden, dat is nog een diep geheim. Dat wil zeggen, zo'n diep geheim, dat toch iedereen weet, dat het Dinsdagmorgen met enig recht tegemoet gezien mag worden Woensdagmorgen in alle vroegte zal er waarschijnlijk wel iets gebeuren, maar niemand, die er gerucht over maakt. Landing moet slagen De landing der mariniers moet sla gen, dat staat bij voorbaat vast. Waar voor zal men zich dan druk maken? Het detachement van het 913e bataljon is belast met de verdediging van het eiland, maar het is nu reeds gedoemd de rol van verliezer te spelen. Dat vin den de jongens in het geheel niet leuk. Als het aan hen lag, zouden ze de zaak liever even willen uitknokken. Men ziet het, geen sterveling hier kan zich nog precies een beeld vormen van wat er te gebeuren staat. En de rustige bevolking van Vlie land verdiept er zich niet eens in „De moeite niet waard", zegt ze. „En als het ernst wordt zullen we het wel mer ken". Het is alles onwetende gelaten heid, die ons deze dagen omringt. En daarom zoeken we onze troost maar bij soldaat Schrijvers uit Breda, die chauffeur is in deze twaalf dagen herhaling En bij sergeant Kraaier uit Wormerveer, de telegrafist, de kok Versteeg, tirailleur J. A. Zijp uit Pur- merend en de luidruchtige Volendam- mer Hein Schilder. Echte lui „om een daggie mee uit vissen te gaan", zoals dat dan heet Tijdens de jaarvergadering van de internationale hockey federatie, welke onder leiding van de president jhr. L. J. Quarles van Ufford te Parijs werd gehouden, werden enkele be langrijke besluiten genomen. De Duit se hockeybond werd met acht tegen vier stemmen als voorlopig lid van federatie aangenomen. Het I.O.C. had het federatiebestuur gemachtigd een lijst van dertien landen samen te stel len, welke aan het Olympisch hoc- keytournooi te Finland mogen deel nemen. India, Groot-Brittanië, Neder land, Pakistan, Frankrijk, België, De nemarken, Zwitserland. Spanje, Oos tenrijk, Australië en Argentinië wer den op deze lijst geplaatst. Op 3 Mei vangen de wedstrijden om het Europese baskettball-kampioen- schap aan. Onder de deelnemende lan den zijn onder meer Nederland en Rusland. De competitie om het landskam pioenschap wordt Zondag ingezet met de wedstrijd PSV-Blauw Wit. De wedstrijd wordt in Eindhoven ge speeld. Op diezelfde dag zullen DWS en Wageningen in het Feyenoord Sta dion een beslissingswedstrijd spelen. De data van de Olympische zo merspelen zijn reeds bepaald. Van 19 Juli tot en met 3 Augustus zullen de sportbeoefenaren uit vrijwel alle lan den van de wereld in Helsinki acte de presence geven. - Het Nederlands hockeyelftal, dat Zondag in het Wagnerstadion te Amstelveen tegen Wales uitkomt, is als volgt samengesteld: Gouka (HDM); Derekx (Venlo) en Drijver (Togo); Ancion (Kampong) Loggers (Laren) aanvoerder en Tiel (HHIJC) Van Heel (HHIJC), Esser (Togo), Van der Valk (Delftse stud.), Kruize (HHIJC) en Boerstra (HHIJC). Het elftal is dus hetzelfde als dat van de tweede helft van de wedstrijd tegen Ierland, enkele weken geleden te Dublin, Wales komt m de volgende opstel ling uit: Dadds (Swansea); Evans (Old Kingstonians) en Williams (Wor cester); Lindsay (Smith Ruthin), Ruttley (Oxford University) en Mor ris (Swansea)H. Griffiths (Tulse Hill), Dolan (Southgate), Thomas (Hounslow), E. Griffiths (Tulse Hill) en W. Griffiths (Newport). Bij dé internationale zwemwed strijden in het Arnhemse sportfondsen- bad heeft Geertje Wielema de 400 m. vrije slag gezwommen in 5 min. 16.4 sec. Tweede was Irma Schumacher in 5 min. 32.3 sec. Greetje bleef 0.4 sec. boven het record van Willy den Ouden. wjjze door zijn bontgenoten, een twee tal Duitsers uit Duisburg en Muhl- heim was beetgenomen. De Duitsers kwamen geregeld over de grens om bij J. de koffie weg te 'halen, die hij van zekere A. uit Nij megen kocht en dan doorverhandelde. Zij namen als betaalmiddel naaima chines, schrijfmachines, een stofzui ger, polshorloge en andere waarde volle artikelen mee. Op zeker ogenblik bleven de heren weg en toen kwam J. tot de onaan gename ontdekking, dat er 10.000 gulden uit zijn woning was verdwe nen. Hij deed hiervan aangifte, wat uiteindelijk leidde tot de opsporing van deze smokkel-affaire. De raads man van J. was van mening, dat de Duitsers die bij verstek werden veroordeeld een spelletje met J. hadden gespeeld om tenslotte een goede slag te kunnen slaan. Sinds 17 Maart j.l. werd de 17-jarige Klazina Jacoba de Wijs uit Hilversum vermist. Het meisje had onenigheid ge had in de manufacturenzaak waar zjj als bediende werkzaam was. Gistermor gen kreeg de Hilversumse recherche de tip, dat het meisje in Groningen was gesignaleerd. Zij is daar aangehouden eo op transport naar Hilversum gesteld. In Westminster Abdij Dinsdag zal in de Westminster Abdij te Londen een uitvaartplechtig heid worden gehouden ter herdenking van wijlen minister Bevin, die tien dagen geleden overleed. De plechtig heid zal worden bijgewoond door mi nisters, diplomaten en leiders der vak verenigingen. Attlee, die thans in een ziekenhuis wordt verpleegd, zal dit verschei dene uren verlaten, om de uitvaart dienst bij te kunnen wonen. De pre mier was reeds vele jaren een van Bevins beste vrienden. Het traditionele aostuum van de Griekse bergbewoners is ook in de hoofdstad van het land waar te nemen, aangezien de erewacht van de koninklijke familie dit schilder achtige costuum draagt. H.M. Ko ningin Frederika toont veel be langstelling voor het zwaard van een wachtsman. Legerleiding gelast een officieel onderzoek De ruim drieduizend militairen van de „7 December"-divisie, die op het ogenblik voor herhalingsoefeningen ge legerd zijn in het nieuwe legerkamp Wittenberg bij Stroe op de Veluwe hebben het afgelopen weekeinde in licht arrest doorgebracht. Deze straf maatregel, uitgaande van de kamp commandant, luit.-kolonel J. J. A. Beaumont, trof zowel de officieren als de onderofficieren en manschap pen van het onderdeel. Omtrent de redenen, die de kamp commandant tot deze maatregel heb ben bewogen, was Maandag op het ministerie van Oorlog nog niets be kend. Deze zaak werd door de leger leiding echter „hoog" opgenomen De chef van de generale staf heeft een officieel onderzoek gelast. Prof Romme bepleit Grotere politieke belang stelling verwacht Prof. dr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der Ka tholieke Volkspartij, heeft in een te Amsterdam gehouden politieke rede ge pleit voor de verjonging van ons kies recht. Sprekende over de lang niet al tijd intense belangstelling voor onder werpen van politieke strekking bij de jongeren merkte prof. Romme op: „Het zou bepaald wel goed, nuttig en juist zijn, indien het kiesrecht al zou worden gegeven bij de 21-jarige leeftijd, en het passieve kiesrecht het recht om te worden benoemd in een vertegenwoor digend lichaam zou ingaan op 23-ja- rige leeftijd. Hierdoor zou de belang stelling van de jongeren voor politiek stijgen." Prof. Romme sprak de hoop uit, dat de grondwetscommissie het ha re zou bijdragen tot deze voorgestelde .verjonging." van het kiesrecht. Hooggerechtshof handhaaft zeven doodvonnissen Het Amerikaanse hoge gerechtshof te Washington heeft Maandag geweigerd de doodvonnissen van zeven Duitse oorlogsmisdadigers te herzien. De zeven ter dood veroordeelden zijn vroegere S.S.-officieren en ambtena ren van concentratiekampen. Zij wer den ervan beschuldigd duizenden bur gers gedurende de Tweede Wereld oorlog te hebben gedood. Oorspronke lijk zouden zij op 14 Februari j.l. in de gevangenis van Landsberg in Duits land worden opgehangen. Staking bïjTe DUW te Drachten geëindigd De staking op het industrieterrein te Drachten, waar in DUW-verband ophogingswerk werd verricht, is gis teren geëindigd. Een klein deel van de acht en zestig stakers had inmiddels in het vrije be drijf werk gevonden, de overigen heb ben op de oude voorwaarde het werk hervat. De staking, die alleen door de E.V.C. gesteund werd, begon op 5 April. Dodelijk verkeersongeval te Purmerend De 31-jarige motorrijder D. Hooy- berg uit Purmerend werd gistermiddag het slachtoffer van een noodlottig on geval. Hij reed in een kuil en verloor daardoor de macht over het stuur. Met een snelheid van zestig kilometer botste hij tegen een boom en was op slag dood.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5