Deelne hadde Stad en Omgeving Voetlicht bracht,,PensionZonneschijn'' Langedijker Raad behandelde de woningproblemen Een Europese Volkshogeschool Toogdag 1951 Harmonische Lichaams ontwikkeling Winst Noorderbank f 46.000.- AGENDA Ö.AIkmaarsche Overdekte ABONNEMENTEN Zomerbad en Zomerbad-Overdekte Alle Abonnementen Geldig ingaande 1 Mei Oudorp Weihouderssalarissen moeten 10 pci lager worden De taak der volkshogescholen Een HEILOO oorvijg en .financiële" tik een Egmond aan Zee Zeepkistenrace op 5 Mei Wachiloper „Het uitstapje vepftien dagen Radio-reporier H. M. de Kon WOENSDAG 25 APRIL 1951 De toneelgroep ,,'t Voetlicht" vond gisteravond bij haar laatste opvoering in dit seizoen een nagenoeg uitver kochte zaai van 't Gulden Vlies. De keuze was ditmaal gevallen op een stuk geschreven door de bekende acteur Cor Hermus. Het draagt tot titel: Pen sion „Zonneschijn" maar deze titel is eigenlijk satirisch. Want in het pension van die naam van mevr. Zonderland is het heus niet altijd „zonneschijn". Ver schillende personen hebben met grote moeilijkheden te kampen en menig tafereel kreeg een dramatische inslag. De hartelijke moeder vol zorgen voor haar gasten, wordt in haar kinderen wel zwaar bezocht. De een is ziek en sterft, de andere bezeten door een zucht naai- geld en macht vervalt tot leugen, bedrog en diefstal. Toch vindt deze laatste alleen bij zijn moeder nog begrip en vergeving. Goed is ook de figuur van de onderwijzeres, die ook wel wat vreugde in het leven verlangt. En dan zijn er nog de gestrande Duitse dokter Dessaner, de filmman Schaafs- ma en de actrice die geen emplooi meer kan vinden, met ten slotte nog de oprechte, hartelijke Marietje. Met aandacht zijn de wisselende ge beurtenissen in Pension Zonneschijn gevolgd. Mevr. NaroldBas was de liefhebbende en begrijpende moeder en zij heeft de toeschouwers geboeid door sober en gevoelig spel. Fel was Bob Verhagen als de naar macht en rijkdom verlangende zoon en vooral zijn samen spel met zijn moeder werd onder grote stilte gevolgd. Mej. R. Bouma maakte een zeer sym pathiek debuut als Marietje. Zij speel de deze rol reeds beheerst en met ge voel. Mevr. Molenaarv. Vliet vond in Gratis koopuur HILCKMANN Dit was Dinsdag van 9-10 (adv.) De Hervormde Jeugdraad „De Jonge Kerk" te Alkmaar schrijft ons: Minder dan een maand zijn we nog verwijderd van de Toogdag Alk maar 1951, de grote gebeurtenis dit jaar voor de Hervormde jongeren in Noordwest Nederland. De 2e Pinksterdag nadert snel. Is het besluit om met een flinke groep naar Alkmaar te komen reeds ge nomen In het kort volgt hieronder het programma: 10.30: Kerkdienst, geleid door de voorzitter van de Jonge Kerk, ds. H. A. Visser uit Amsterdam. 11.45—14.00: broodmaaltijd (zelf brood meenemen!) en wandeling door Alkmaar (in groepen, dus geen mars) 14.0017.30: Toogdagrede door prof. dr. W. Banning. Opvoering van het prachtige Pinksterspel „Des Hel- lands Tuin", lekespel van M. Nijhoff, opgevoerd door de groep „Divina Co- media" uit Amsterdam, onder regie van Ben Albaeh. Opgevoerd in hei koor van de machtige St. Laurens- kerk. Een jjag die men eigenlijk niet mag verzuimen. Na ontvangst van f 1.50 per persoon op postrekening 447992 ten name van H. D. Verhoeven te Alkmaar, krijgt men het programma toegezonden. De plaatsruimte is be perkt en het gebied, waarvoor ?deze Toogdag is bestemd, is groot. (Gehee' Noord-Holland, dus ook Amsterdam, K' avlem en 't Gooi, de Bollen- en Vechtstreek en de districten Leeu warden, Sneek en Franeker. de actrice een rol, die haar alle gelegen heid bood tot vlot spel, waarbij tevens de verschillende kanten van deze fi guur goed uitkwamen. Mevr. Pieters Schut heeft de rol van de onderwijze res, die toch ook wel iets anders in het leven zou willen, uitstekend ge speeld. De heer J. Molenaar speelde als dr. Dessaner één van zijn beste rollen. De regisseup Jan Huygen kan over het succes, dat hij met ,,'t Voetlicht" en dit stuk behaald heeft, wel tevreden zijn. G Het werkcomité voor de Harmo nische Lichaamsontwikkeling vraagt ook dit jaar weer de aandacht. Bij voldoende deelname zal wederom een cursus worden georganiseerd voor het behalen van het H.L.O.-diploma. Even als andere jaren zullen de verschil lende onderdelen weer beoefend wor den op het sportpark, terwijl daar naast onder deskundige leiding het wandelen en zwemmen voorbereid zullen worden. De gehele cursus staat onder leiding van een leraar lich. oef. M.O. De kosten zullen zo laag moge lijk gehouden worden. Deze cursus zal voor allen een ware ontspanning zijn. De H.L.O. wil het lichaam zo alzijdig mogelijk ontwik kelen. In haar eisen komt dit zeer zeker tot uiting. Geoefend wordt op de onderdelen lopen, springen, wer pen, klimmen voor heren fietsen, zwemmen en wandelen. Deze alzijdige ontwikkeling maakt, dat men zich vol komen fit voelt, dus dat men opgewas sen zal zijn tegen de vermoeienissen Van het werk. Indien men meer over de cursus wil weten, kan men een brochure en aanmeldingsformulieren aanvragen bij het secretariaat: Van Doornstraat 11 te Heiloo of aan de kassa van de Overdekte Zwemin richting te Alkmaar. In het juist verschenen jaarverslag van de N.V. Noorderbank te Alkmaar (bijkantoren Hoorn, Middenmeer en Bergen) wordt een woord van herden king gewijd aan de heer J Valkering Tzn. uit Limmen, die kort geleden is overleden. De heer Valkering heeft de Noorderbank sinds 1929 als commis saris steeds met raad en daad terzijde gestaan en toonde daarbij een uitste kende kijk te hebben op de talloze problemen, die hem werden voorge legd. In het jaarverslag wordt vervolgens geconstateerd, dat de resultaten van de belangrijkste bedrijfstakken vao ons gewest vrij sterk uiteenliepen: de veehouderij was echter evenals vorig jaar goed lonend en de melkprijzen wisten zich op een winstgevend peil te handhaven. De bloembollenkwe- kers konden zich verheugen in zeer hoge prijzen voor hun producten, daarentegen waren de risico's voor de exporteurs groter en de resultaten minder gunstig. De uitkomsten van de tuinbouw waren mede tengevolge van de natte zomer zeer matig. De export liet te wensen over met alle gevolgen van dien. Het propageren van de geneeskun dige kruidengewassen Digitalis en Lobelia onder de tuinbouwers wordt in het jaarverslag een gelukkig ver- c„'- p] genoemd. Het ter hand ne men van deze cultuur lijkt in verband met de onzekere toestand voor onze export van diverse tuinbouwproducten naar Duitsland een prijzenswaardig initiatief, temeer omdat de risico's voor de tuinbouw daardoor meer wor den verdeeld, aldus het verslag. De netto-winst van de Noorderbank over het afgelopen boekjaar blijkt circa (46.000 te bedragen, en bleef dus achter bij het resultaat over 1949. Dit wordt voornamelijk geweten aan de vermeerdering van het kostencijfer en de afname van de brutowinst. Tekening van Jan van Herwijnen aangekocht Het Alkmaars gemeentemuseum heeft van de Bergense kunstschilder Jan van Herwjjnen een van de grote tekenin gen uit de vroegere collectie Goud stikker aangekocht. Op de overzichtstentoonstelling die het museum vorige jaar ter gelegen heid van Van Herwijnens zestigste verjaardag hield was o.a. deze teke ning te zien. Het is er een uit de serie Armen van Geest, welke tekeningen de roep van Jan van Herwijnen geves tigd hebben. Het gemeentemuseum heeft met deze aankoop een gelukkige keuze gedaan. De vitale schilder, die onophoudelijk aan het werk blijft, heeft tevens van jhr. Sandbergen van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de vererende uit nodiging gekregen aldaar een voor jaarstentoonstelling te houden, waar voor hij een gehele zaal ter beschik king krijgt. Het nieuwste werk zal daar geëxposeerd worden. De datum is nog niet vastgesteld, maar zal waar schijnlijk eind Mei begin Juni vallen. Uitspraken van de Alkmaarse Rechtbank Gistermorgen deelde de president van de Meervoudige Kamer te Alk maar mede, dat de inlichtingen over de Medemblikker Cornelis B., die zich schuldig had gemaakt aan verduiste ring van kisten en kratten van de vei ling te Medemblik, onvolledig waren geweest. De zaak werd daarom aange houden om een reclasseringsrapport over verdachte te laten uitbrengen. Ook Cornelis V. uit Opperdoes werd niet veroordeeld. V. was volgens de jf- ficier medeplichtig geweest aan de verduistering van genoemde kratten en kisten, maar de rechtbank was van mening dat de feiten in de dagvaarding niet duidelijk genoeg omschreven wa ren. Op grond hiervan werd de dag vaarding nietig verklaard. Theodorus B. uit Westerblokker was in appèl gegaan van een vonnis van de kantonrechter. De rechtbank bepaalde echter dat het vonnis van de kantoi- rechter zou worden bevestigd. De ijsbereider Willem L. uit Heiloo werd tot f 30 subsidiair 10 dagen ver oordeeld. P. v. B. te Amersfoort is door het Gerechtshof te Alkmaar veroordeeld wegens verduistering van militaire goederen tot 3 maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en f 40 of 20 dagen. Lichtmast verdween De hoge lichtmacht voor het Sta tion is als slachtoffer gevallen van de metamorphose, die het Stationsplein ondergaat. Omwonenden hadden in de paal de driekleur half stok gehesen, maar dat verhinderde de werklieden niet het gevaarte te verwijderen. ONGELUK MET GOEDE AFLOOP. Gisteravond omstreeks kwart over acht reed een vijftienjarige wielrijder met grote snelheid over de Friesebrug in de richting van de stad. Daar een vóór hem fietsend meisje van richting veranderde zonder dit tijdig te laten blijken, moest de jongen ver naar links uitwijken. Zijn terugtraprem weigerde, waardoor hij met flinke vaart tegen de muur van een café reed. Het voorwiel van de fiets werd vernield, doch de jongen zelf kwam er goed af. 500 VOOR HAAK-IN-ACTIE De collecte onder de Alkmaarse café houders ten behoeve van de Haak in Actie is een waar succes geworden. Er is ongeveer f 500 opgehaald. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrouw mijner dromen (18 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De vader van de bruid (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 2.30 en 8 uur: Haven-Marie (18 jaar; Victoria Theater, 2.30 eh 8 uur: Schaduw over Los Angeles (18 jaar). „Waakt en Bidt", 3 en 8 uur: Inter kerkelijke conferentie. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Liede- renavond door Henk Lansen en Jan Couvée. Hotel Central, 7 uur: Ver. Ned. U.S.S.*"Tentoonstelling; 8 uur: Ver toning Russische film. Gulden Vlies, 8 uur: Danza voert op Japanse operette „De Geisha" DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrouw mijner dromen (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De vader van de bruid (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Haven-Marie (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Schaduw over Los An geles (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: ABC-Cabaret o.l.v. Wim Kan. „Waakt en Bidt", 3 en 8 uur: Inter kerkelijke conferentie. Feestplannen voor Rochdale- school Voor de ouders der kinderen van dé Rochdaleschool heeft de schoolarts dr. Swanenburg de Veye een inleiding gehouden over de lichamelijke verzor ging van het schoolkind. Op deze ouderavond zijn tevens de plannen besproken voor de viering van het zilveren jubileum dezer school in September. Het doel is de kinderen een feestdag met een gevarieerd pro gramma en tractatie aan te bieden, waarna de ouders des avonds feeste lijk samen zullen komen. Centrale stierenkeuring Een stier, die op de Centrale Stie renkeuring een hoge plaats weet te bereiken, stijgt daardoor onmiddellijk in waarde. Zo zal het de K. I.-vereni- ging van Broek in Waterland wel en kele briefjes van duizend hebben ge scheeld, dat ze de hand wist te leggen op Luwkes Adema, voordat hij IA werd geplaatst. Ook Willemkes Adema is van eigenaar veranderd. Hij werd eveneens IA bij de éénjarigen in de middelklasse. Het dier gaat eveneens naar een K. I.-vereniging. De prijs er van is niet bekend, wel vernamen we, dat de vraagprijs f 20.000 zou zijn geweest. Men mag wei aannemen, dat de verkoopsprijs lager heeft gelegen, maar het blijft een enorm bedrag voor een jonge stier, waarvan nog niet eens bekend is, hoe hij later zal fokken. Intussen blijkt uit het bovenstaande eens te meer, dat de K. I.-vereni gingen beslag leggen op het beste, wat er aan de markt komt. En zo moet men zich er niet over verwonderen dat niet minder dan 40 pet. van de op de Centrale Keuring gebrachte stieren bestond uit zoons van K. I.-stieren. Klaverjastournooi Op uitnodiging van de Klaverjas- club Du Passage hebben de K.C. De Doormars, Lichtbedrijven en 't Kla vertje een tournooi gehouden. Het is een spannende en sportieve wedstrijd geworden met als resultaat, dat 't Kla vertje beslag legde op de eerste prijs: een beker. Zij behaalde 22163 punten en 16 marsen, 2. Lichtbedrijven 21144 pnt en 7 marsen, 3. De Doormars 20932 en 5 marsen, 4. Du Pasage 19439 en 6 marsen. De marsenprijs viel eveneens ten deel aan 't Klavertje. R.K. schoenmakersdag De Katholieke Organisatie van schoenwinkeliers en schoenmakerspa troons zal Maandag 30 April in hotel Victory een grote bondsdag houden. Naast het vele, nuttige contact, dat tus sen de patroons mogelijk zal zijn, ont leent deze grote Noord-Holland-dag zijn grootste waarde aan de te ge ven demonstraties met een collectie machines en aan enige toepassingen op het gebied van schoenreparaties. Daarnaast zal er gelegenheid gebo den worden enige lezingen te volgen over de organisatie van het bedrijf door de heer Duquesnoy, de voorzitter van de Bond. het standsbewustzijn door de heer Borsten, van de Diocesane Middenstandsbond in Haarlem en eni ge technische uiteenzettingen van fa brieksdirecteuren. Voor de belangstel lenden belooft het een leerzame dag te worden. SECRETARIAAT HUISADVIES COMMISSIE. Met ingang van 1 Mei wordt het se cretariaat van de Huuradviescommissies Alkmaar, Hoorn en Den Helder over gebracht naar de barak, gelegen ach ter het Landbouwhuis op het Kerk plein 13 te Alkmaar. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER AANGEREDEN. Een wielrijder die gistermiddag, zon der op het verkeer te letten, de Ka naalkade overstak, werd hierbij aan gereden door een auto welke werd be stuurd door een aannemer uit Scher- merhorn. De wielrijder kwam te vallen en moest naar 't Centraal Ziekenhuis worden overgebracht. Hij zal geruime tijd rust moeten houden. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. PENNINGMEESTER BENOEMD. Op de te Utrecht gehouden vergade ring van de Nederlandse Vegetariërs bond is tot penningmeester gekozen de heer J. A. Doorn, directeur van het kantoor Alkmaar van de Hoornsche Bank De heer Doorn nam reeds enige tijd het penningmeesterschap waar. GEMEENTE STEI.T WI^SELBEKER BESCHIKBAAR Naar wij vernemen bebb°" B en W van Alkmaar besloten vno' rijt jaav op het Waa«nlein te „-rearec-ron kaas keuringswe'isfvUsier, ren wisselbak"' beschikbaar te stellen. «6» Onverbeterlijk geval Acht maanden gevangenisstraf met onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering, eiste de officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn Dins dagmiddag tegen H. D. uit Leeuwar den, die in Langedijk een geleend rij wiel had verpand. Voor verdachte zijn de reclasseringskansen uiterst gering, want zijn verleden is één aaneenscha keling van oplichterijen en andere duistere practijken. Door drankmis bruik was hij steeds meer aan lager wal geraakt en dit was de reden waar om dé raadsman, mr. H. J. Knuwer uit Den Helder, de rechtbank verzocht zijn cliënt een refusal-behandeling te doen ondergaan. Pleiter wees op de er barmelijke teuselijke omstandigheden, waaronder verdachte verkeert. Deze hebben hem op het verkeerde pad ge bracht, aldus spr. Uitspraak over 14 dagen. CANADAPLEIN 1 TEL. 3500 zijn reeds aan de kassa der OVERDEKTE verkrijgbaar. Prijzen en dienstregelingen wor den op aanvraag gratis verstrekt of toegezonden. Bromfietser gewond Dinsdagmiddag had op de hoek Mun- nikenweg-Frieseweg bij de Pelmolen een aanrijding plaats tussen een per sonenauto en een bromfiets. De per sonenauto. bestuur door de heer G. uit Heerhugowaard, kwam de Munniken- weg uitrijden, juist toen de 30-jarige vertegenwoordiger J. M. uit Oudorp, komende van de Frieseweg, de bocht wilde nemen. Ofschoon de bestuurder van de auto krachtig remde, werd de bromfietser gegrepen en tegen de grond gesmakt. Hij heeft vermoedelijk een beenfractuur opgelopen en is per ziekenauto naar het St. Elisabeth Zie kenhuis vervoerd. Van de auto was de linkerkoplamp vernield. De bromfiets was ernstig beschadigd. Herdenking 4 Mei Voor de herdenking van de gevallen strijders op 4 Mei is het volgende programma opgesteld: Van 6 uur af zullen van alle openbare gebouwen en woningen de vlaggen halfstok worden uitgehangen. Om 7.30 wordt een stille tocht gemaakt naar het monument bij de spoorwegovergang. De aanvangs punten der stille tocht zijn te Oudorp het plein bij de R.K. scholen, te Sint Pancras bij de N.H. kerk. De klokken zullen worden geluid van 7.45 tot 7.55 uur. Om precies 7.58 uur zal twee mi nuten stilte worden betracht. De tocht zal te voet worden afgelegd zonder vlag of vaandel. Het is verboden met de optocht fietsen mee te voeren. Er moet in gesloten verband worden ge lopen. Een bloemenhulde bij het mo nument is toegestaan. De gemeenteraad van Langedijk kwam gisteravond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester H. Schel haas. Op verzoek van het bestuur van de banne Oudkarspel werd een subsidie van f 150 verleend in de verbetering van de sloot achter de Spoorstraat. Door de heer L. Kalverdijk (P.v.d.A.) werd uiteengezet dat demping op prac- tische en financiële gronden niet moge lijk moet worden geacht. Besloten werd tot verhoging van de rekening-courant-overeenkomsten der gemeente van f 100.000 tot f 300.000 en voor het gasbedrijf van f 50.000 tot f 130.000. Nadat enige wijzigingen waren aan gebracht in de legesverordening, kwam ter sprake de benoeming van een administratieve kracht op het bureau gemeentewerken. Besloten werd aan de besturen der bijzondere scholen een voorschot te verstrekken op de vergoeding der ex ploitatiekosten voor het jaar 1951. Besloten werd van de heer C. P. Blokker twee in het uitbreidingsplan „Centrum" te \oord-Scharwoude ge legen percelen grond aan te kopen Voorts werd besloten tot verkoop van een gedeelte van het industrieterrein, ter grootte van pl.m. 1700 m2, aan de coöperatieve bewaring pootaardappe- len L.T.B.-G.A., tegen de prijs van f 5.50 per m2. De schoeiïng aan de west- en de noodzijde van het terrein zal voor rekening van de coöperatie door de gemeente worden aangebracht voor f220 per strekkende meter. Besloten werd Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedden van de wethouders met 10 pet. te verhogen. Ten slotte werden tot onderwijzer aan de u.l.o. school benoemd: in de vacature Kreulen de heer J. G. Huis man te Koog a. d. Zaan in de functie nodig geworden door stijging van het aantal leerlingen de heer D. J. Bömer te Rheden. Onbewoonbaarverklaringen Besloten werd de onbewoonde wo ning Dorpsstraat 95 te Oudkarspei, eigendom van de heer Jan van Zijl, en de woning Fabriekspad 4 te Broek op Langendijk, bewoner de heer A. Nijgh, eigendom van de heer A. Slot P.A.Czn., onbewoonbaar te verklaren. Verwacht mag worden, dat voor deze woningen bouwvolume beschikbaar zal worden gesteld. Momenteel, zo deelde de burgemeester mede, zijn nog pl.m. 70 gezinnen in schuren ondergebracht, waarvan 25 schuren eigenlijk drin gend noodzakelijk zijn voor de be drijven. V erkeersprohlemen Een maximum-snelheid van 15 km werd vastgesteld voor de volgende weggedeelten: te Broek op Langen dijk: Van Dijk 126 (slager van 't Riet) tot Dorpsstraat 12 (woning secretaris); te Zuid-Scharwoudec van perceel Dorpsstr. 203 (winkel Luijting) tot Dorpsstr. 227 (winkel Dongelmans); te Noord-Scharwoude: van de Mossel- brug tot Dorpsstr. 244 (drukkerij Keizer). Voorts werd op voorstel van B. en W. besloten de Spieringbuurt geslo ten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen in beide richtingen en een wachtverbod in te stellen voor het veilingterrein te Noord-Scharwoude en wel van de nieuwe brug tot aan de brug bij het Op de bijeenkomst van Europese Volkshogeschoolleiders en andere be langstellenden, die de vorige week in de Volkshogeschool te Bergen is ge houden, is gesproken over wat de Volkshogeshcolen en soortgelijke in stituten voor volwassenenopvoeding kunnen doen ter bevordering van de Europese samenwerking. Aan het slot is een resolutie opge steld. Daarin wordt gezegd dat voor de Volkshogescholen in de verschillen de landen de volgende taken zijn weg- Weinig handel op de Alkmaarse paardenmarkt Op de Alkmaarse voorjaars paarden markt was hedenmorgen weinig han del. Er waren voldoende belangstellen den, doch de kooplust was tengevolge van de hoge prijzen zeer gering. Er waren 74 paarden aangevoerd, waar onder een 15-tal Poolse ketten, waar van de prijzen varieerden van f 750 f 900. De prijzen van de werkpaarden tot en met 7 jaar lagen tussen f 600— f 800. terwijl voor de oudere werk paarden bedragen van f 550f 750 wer den genoemd. De prijzen van de slacht- paarden bedroegen f 2.20 per kg. Tot slot rest ons nog te vermelden, dat voor 2"/s-jarige paarden f 800 werd ge boden en voor 11/,-jarige f 500f 700. Burgerlijke Stand Geboren: Gertje, d. van K. Meiier en G. Roersma. Rens, z. van W. Arts en C. Piers. Getrouwd: Johannes Krom on Alida S. M. Peperkamp. - Pelrm J. van Mphen en iHiclniira C. van der Mi'iiden Hendrik C. (en Hoeve en Elisabeth II I. Bock. - l'ttrus J. Hobbelen en Geerlje de Jong. gelegd ter bevordering van die samen werking: voorlichting over Europa's culturele erfenis en over de Europese levenswijze, zowel over de individuele kant daarvan (persoonlijke vrijheid) ais over de maatschappelijke kant (de mocratie). Voorlichting over de be staande problemen en over de bestaan de vormen van Europese samenwer king als de Raad van Europa, de or ganisatie voor Europese economische samenwerking, plan Schuman enz., on derstrepen van de noodzaak, dat iede- de Europeaan op dit gebied verant woordelijkheid op zich moet nemen. Als internationale werkzaamheden worden genoemd: uitwisseling van Volkshogeschoolleiders en -;eerlingen en de organisatie van en dee-ieming aan een Europese Volkshogeschool. Het denkbeeld werd geopperd om de eerste internationale Volkshogeschool cursus te organiseren in Straatsburg, wanneer daar een vergadering van de Raad van Europa bijeen is. Verder wil men organisatie van in ternationale cursussen door Volkshoge scholen van twee landen en, over een bepaald onderwerp, voor deelnemers uit meer landen, ten slotte organisatie van studiereizen en werkkampen. Aandacht zal volgens de resolutie moeten worden geschonken aan de op richting van een Internationale fede ratie van Volkshogescholen, het ver schaffen van' geldelijke middelen om de bovenbedoelde taken te kunnen uit voeren en aan contact met andere or- ganiasties voor volwassenenopvoeding, die in de geest van de Volkshogeschool werkzaam zijn in landen waar de Volkshogeschoolbeweging nog niet tot ontwikkeling ie gekomen. café van G. Hop, voor langer dan één uur. Voor de Spieringbuurt besloot de raad nog tevens een stopgebod voor fietsen in te stellen. Ten slotte werd voor alle dorpen een wachtverbod vastgesteld voor de oostzijde van de Dorpsstraat. Wanneer de praktijk zulks vereist, zullen B. e» W. nog met andere voorstellen komen Aan het tehuis voor ouden van da gen „Buitenzorg" te Oudkarspel werd over 1949 een subsidie,van klein f 1000 verstrekt. Bij de standplaats van taxi's te Zaandam is een telefoon geplaatst, waardoor het mogelijk is de taxichauf feurs op te roepen elders voor te rij den. Als de ontvanger van de telefoon naast de haak ligt, doet deze niet het, werk, dat men ervan verwacht Tot schade van de taxichauffeurs. „Dit was al verschillende keren ge beurd en daarom hielden wij de tele foon extra in het oog", aldus de chauf feur M. W. uit Zaandam, die gisteren voor de kantonrechter als getuige op trad in een zaak tegen de jeugdigs M. A. A. uit Heiloo, die ten laste was gelegd, dat hij de telefoon van de haak had verwijderd. „Ik heb de telefoon niet van de haak gehaald", verklaarde knaap. Wel liep ik er langs en streek geheel zonder er bij te denken langs het toestel, zoals je met je hand wei eens langs een hekje strijkt De chauffeur, die in de voorste auto van de rij taxi's had gezeten, had ech ter wel geconstateerd, dat de haak na de door de verdachte gemaakte bewe ging er naast lag. De knaap had reeds een oorvijg van de chauffeur gekregen. Dit vond mr. Van den Oever, de ambtenaar van het O. M. niet voldoende. De baldadige knaap moest ook een financiële tik heb ben. Hij eiste een boete van f 15 of .3 dagen. De rechter was het daarm"e eens en veroordeelde A. conform de eis. Bouwvakarbeiders In overleg met het vacanlio- en ri sicofonds in het bouwbedrijf is beslo ten om voor de Pinkster-verzilvering een verplichte vacantiebonnen-contröle te houden. Deze controle is strikt persoonlijk. De controle vindt plaats in het café van de heer C. Admiraal t.o. de vei ling', voor de georganiseerden op Dinsdag 1 Mei van 7.30 tot 10 uur en voor de ongeorganiseerden op Woens dag 2 Mei van 7.30 tot 10 uur. Zij, die op deze dagen hun boekie niet voor contróle komen laten af stempelen kunnen met de Pinkster geen bonnen verzilveren. Bij de heer Bakker aan huis worden nadien geen bonnen gecontroleerd. Op Zaterdag 5 Mei zullen te Eg- mond aan Zee Zeepkistenwedstrijden worden gehouden. Deze wedstrijden hebben de goedkeuring van het Na tionaal Zeepkistencomité te Den Haag en zullen worden verreden on der het door genoemd Comité vast gestelde reglement. Klasse A l leeftijd 13 tot en met 15 jaar, wagens in groepsverband ge bouwd. Klasse A 2 leeftijd 13 tot en met 15 jaar, wagens zelf gebouwd. Klasse B 1 leeftijd 11 tot en met 12 jaar, wagens in groepsverband g'eb. Klasse B 2 leeftijd 11 tot en met 12 jaav, wagens zelf gebouwd. Wagens op luchtbanden mogen niet aan de wedstrijd deelnemen. De hoogte van de wielen mag, met in begrip van de banden, niet groter zijn dan 30,5 centimeter. De wedstrijd wordt in twee gedeel ten gehouden. Het eerste alleen voor inwoners van Egmond aan Zee. Aan de algemene wedstrijd kan iedereen deelnemen. Iedere rijder moet een helper mee brengen, omdat op het laatste deel van de baan de wagen door de helper moet worden geduwd. Op het keer punt neemt de helper plaats in de wagen en moet de bestuurder de wa gen terugduwen tot de finish. Noordhollandse voefballbeker De NHVB heeft de deelnemende clubs aan de wedstrijden van de Noordhollandse Voetbalbeker als volgt ingedeeld in acht groepen: A: Westfrisia, Dindua, Grasshoppers, en Always Forward. B: HCSC, WW, Zouaven en West friezen. C: Jongholland, Vrone, RKAFC en Zeevogels. D: CSV. Limmen, Vitesse. HSV "n KW. E: Schagen, Succes. Wierfngerwaard, en Randers. F: Watervogels, Helder. RKC en ZAP. G: Zilvermeeuwen WFC TW en OSV. H: OSV 2, De Rijp, ZFC 2 en VZV. TOEN WIJ gisteravond we tot de conclusie, d de moeite van het vermei poetsen, wat wachtlopen, IJselmeer voeren, en veri van de invasie zou melde dat dat sein in de loop wat men het liefst wilde er naar uit, dat de invas afspelen. Hoe de dag in d( worden verteld. NA EEN morgen met bij Wagendorp in de kwam de middag. Een makende middag van nie de in het gras luierende pen" in Schagen. Na zesr spanning merkbaar. Bel grootste deel van hun ven de militairen drentel geving van hun tijdelijk De zware vrachtwagens delijk tot rust. Rond de M Laan yaren ze opgeste! fleerd met netten en gro« ren van de Nederlands Kerk waakten de wachtp naar het Oosten tot de heel was gevallen. Slee bleven bedrijvig heen en zoemend als bijen. Zelfs ste leek was de situatie les was gereed om de tegemoet te gaan. Maar uit. F)E Enkhuizer haven t als in de bange Meii De stemming was echt ger dan toen. Het scl lokte de Enkhuizenaren om eens te kijken naar riné-vaartuigen, vier Eng Hollandse, die gereed lag het eerste sein ten aanva ren. De Jantjes koesterder vriendelijke zonnetje en een kop soep. Enige o in de commandantshut dingsvaartuig voor Ade en dronken omtrent het oorlam. Na het middagmaal k met geen dienst waren om tot zes uur te pas: werd natuurlijk een dar van gemaakt en weldra braniekraag in de straten le stadje. De Hollandse kochten een ijsje en waagd oogje naar menige Enkhi De mannen van de Navy inkopen en smookten zo' landse sigaar. Welke taak echter zou wachten, wa: men onbekend. „Allés heim" vertelde een matro< van mijn part, mag deze veertien dagen duren, stapje." Om zes uur gisteravo mannen van bataljon 913 veld want elk ogenblik ren. Van „De blauwen" val verwacht tussen Den Oude Zeug. Maar de blau1 zaak voorlopig blauw-blat. hun rode tegenstanders plannen. En de Wierii had het goed bekeken, zakken in een kruiwagen een prachtig bed ingericht Zijn maats van de derde liggen aan rijen op hun de grote graanschuur Binnen vier minuten zoi klaar bij de transportauti staan, als dat nodig moch ziet er naar uit. dat het kon duren. Sinds half tw telkens mitrailleurvuur van het IJselmeer Het ste zich. Nu eens klonken Gisteren werd een nationale radio-repor H.M. de Koningin op Soestdijk ontvar

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2