m sin f Pil, Pam, Pom en de Paashaas is toch maar je ware! Fooienstelsel tiert nog welig JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Het leger heeft technici nodig o Willekeurige berekening van bedieningsloon Radioreporters boden geschenken aan Tekort aan arbeiders in de landbouw ZOMER POSTZEGELS 1951 Joseph Martin eist het aftreden van Acheson Het Radioprogramma Slaapt U slecht Kans op verbandakie voor zes jaar IK BEN ALTIJD GEVLEID WOENSDAG 25 APRIL 1951 Het Is al weer bijna vijf weken geleden, dat er een vaste salarisregeling voor kellners werd Ingevoerd. Hiermede zou dan eindelijk worden afgerekend met het verfoeide fooienstelsel. Overal in den lande belegden werkgevers en werk nemers In de Horeca-bedrijven vergaderingen en van alle zijden kwamen adhaesie-betuigingen binnen. Het is daarom des te verwonderlijker dat de toe stand thans chaotischer is dan ooit tevoren en dat het grote publiek hier de dupe van dreigt te worden. onaangename ervaring dat men in de vorige café's vaak veel te veel heeft betaald. Als het een ieder, ook de café exploitant, ernst is met de pogingen tot het afschaffen van het verfoeide fooienstelsel, moge dit eindelijk eens op duidelijker wijze gemanifesteerd worden dan tot nu toe gedaan is. Het werk van een kellner is bij lan ge na niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Hierbij laten we dan de metselaar en de chauffeur die op 'n zomeravond 'n wit jasje aantrek ken om in een café wat koppen koffie te gaan wegbrengen, buiten beschou wing. Zij zullen in de meeste gevallen het kopje op onjuiste manier voor de gast plaatsen en daarmede demonstre ren dat zij zelfs de elementaire begin selen van het vak niet kennen. De ware kellner is op zijn terrein een meester en het was dus niet meer dan billijk, dat hij een vast loon kreeg en niet langer van de willekeur van zijn gasten afhankelijk was. Bij de regeling van 19 Maart werd onder meer vastgesteld, dat de kellner voortaan een vast percentage, variërend van tien tot vijftien procent van de gebruikte consumptie of van het ver strekte logies zou ontvangen. In het café zou op duidelijke wijze aangege ven moeten worden, hoe groot het be- dieningsgeld was en dat dit in de prijs was doorberekend. Niets verbeterd Wie nu, vijf weken later, enkele ca fé's binnen stapt, zal ervaren dat -het fooienstelsel nog welig tiert. In het eerste café noemt men alleen de prijs van de consumptie en laat het aan de klant over hoeveel deze extra wil ge ven. Alleen als hij te weinig mocht be. talen, wordt hij attent gemaakt op de landelijke regeling van vijftien procent. In het tweede café noemt de kellner de prijs van de consumptie, vermeer derd met het bedieningsgeld. Aange zien de voorgeschreven bordjes met de aankondiging hiervan echter ont breken, denkt de klant dat de ge noemde prijs die van de consumptie is. Het gevolg is, dat hij nog eens een extra fooi geeft. De kellner op zijn beurt, beschouwt dit als de toegestane overtip en accepteert het geld dank baar. In een derde café hangen de bordjes, waarop het bedieningsloon is vermeld, wél en daar komt men tot de Journalisten op Soestdijk De zestien buitenlandse radio-jour nalisten, die enkele dagen een rond reis door ons land maken, hebben gisteren een officieel bezoek gebracht aan H.M. Koningin Juliana. Namens het gezelschap bood de Fransman Stefan Pizella een groot bloemstuk aan, waarin de geschenken van de buitenlandse radiovertegenwoordigers waren vervat. De radioreporters had den fraaie geschenken meegebracht, die typisch zijn voor hun land, o.a. een model van een zeventiende eeuws schip van Portugal, een pendule en een speeldoos voor de prinsessen uit Zwitserland, een waaier van fijne kant uit Belgie, een paar schoentjes van goud brocaat uit Triest, een boek over de kunstschatten van het paleis te Stockholm uit Zweden, een boek werk over de kunstwerken van Michel Angelo in de Sixtijnse kapel, mede gebracht door de vertegenwoordiger van Radio Vaticana, een schildpad- tolletgarnituur van Italiaans hand werk, een vaas uit Noorwegen, een porseleinen ruiter uit Oostenrijk en een handgeweven zeventiende-eeuwse doek uit Griekenland. Jongen en meisje spoorloos De chef van de kinderpolitie te Am sterdam verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van Jacobus Judocus Stroosnijder geboren te Amsterdam op 25 Februari 1933 en Petronella Josephina Gulien, geboren te Amsterdam 23 Maart 1933. De twee minderjarige ongelui zijn sinds IV April j:.l. spoorloos. Het signalement van de jongeman luidt: lang 1.70 meter, donkerblond haar, grijze ogen, gekleed in een grijs bruine jas, blauw costuum, lage schoe nen. Hij is in het bezit van een rood sportrijwiel. Signalement van het meisje: lang 1.70 meter, blond haar, blauwgrijze ogen, slank postuur. Zij draagt een donkerblauwe mantel, wtte sokjes en donkerblauwe schoenen. Regenperiode kan grote gevolgen hebben Het landelijke contactorgaan voor de arbeidsvoorziening heeft de mening geuit, dat de moeilijkheden, die als ge volg van de langdurige regenperiode in de afgelopen weken zijn te verwachten met betrekking tot de arbeidsvoorzie ning tijdens de verpleging der gewas sen, niet onbeduidend zullen zijn. Dit geldt vooral voor de verbouw van suikerbieten. De kans bestaat, dat de ondernemers verplicht zijn in te genstelling tot andere jaren hun gehele areaal suikerbieten in één periode te zaaien, indien zij 'tenminste evenveel bieten willen zaaien als in normale ja ren. Dit heeft tot gevolg, dat aan de arbeidsvoorziening in de bedrijven in deze periode belangrijke extra eisen zullen worden gesteld. Het landelijk contactorgaan zegt, dat in het algemeen bij de verpleging der gewassen geen hulp kan worden ver leend. Voor sommige gebieden, zoals de Noord-Oostpolder en de Wieringermeer, kan op dit punt een uitzondering ge maakt worden. Mocht echter de verple ging in bepaalde gebieden dreigen spaak te lopen tengevolge van een langdurige natte periode, dan zal het verlenen van hulp zeker mogelijk en noodzakelijk zijn. Het landelijk contactorgaan is der halve van oordeel, dat aanvragen voor hulp in de komende verplegingsperiode in het licht van bovengenoemde om standigheden moeten worden schouwd. be- NEDERLAND" NEDERLAND 2 cent Poors 6cent Donkerbruin iOcent Groen Scent Pood 20 cent Blauw ZEGELGROOTTE 24'/4X 3l'/2m.m. BEELDGROOTTE 21W X 28'/2 m.m. De leider van de republikeinen in het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden, Joseph Martin, heeft het on middellijk aftreden van de minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, geëist. Martin zeide, dat MacArthur ont slagen was, omdat hij een plan voor de overwinning in Azië had, dat niet in overeenstemming was met de plan nen van het ministerie van buiten landse zaken. Hij beschuldigde het ministerie er van het openen van een tweede front ln Azië door Chinese nationalistische troepen te hebben verhinderd teneinde de fouten van de afgelopen jaren Inzake de politiek in het Verre Oosten te verbergen. Pantserauto reed door tolboom aan de grens Een zware pantserauto die vermoe delijk smokkelwaar naar België ver voerde, is in de vroege morgen van Maandag met volle vaart door de ijzeren afsluitboom aan het grens- kantoor van de verkeersweg Luijks- gestelLommei gereden. De tolboom is totaal vernield. Hoewel dienstdoen de ambtenaren van hun vuurwapens gebruik maakten om de auto te doen stoppen mocht dit niet baten. De auto reed door en ls op Belgisch gebied ontkomen. Vieren-twintig militairen van de Koninklijke Landmacht, die het laatste contingent K.L.-dienstplich- tlgen in Indonesië vormen, keren Woensdag per vliegtuig naar Neder land terug. \JAN 15 Mei tot en met 14 Juli worden dit jaar weer de Zomer- postzegels verkrijgbaar gesteld. De netto opbrengst van de zegels (boven de frankeerwaarde) is voor de helft bestemd voor sociale doeleinden en voor de andere helft voor culturele doeleinden. De zegels dragen afbeeldingen van Nederlandse kastelen. De serie is op zodanige wijze samengesteld, dat wat de historische ontwikkeling betreft, belangrijke onderwerpen zijn gekozen. De toren van het kasteel Rechteren is een van de oudste vormen. Hillenraad is een van de modernste kastelen. De geldigheidsduur van de zegels ein digt op 31 December 1952. De uitvoering is in plaatdruk. De zegels zijn gegraveerd door de heren W. Z. van Dijk'(2 -5-10 cent), J. Staphorst (6 cent) en C. A. Mechelse (20 cent). De fa. Joh. Enschede en Zonen in Haarlem verzorgde het drukwerk. 30. Op dat ogenblik verrees Donwijs brok Spanjool uitschelden. Ik Blaffios van zijn stoel en er schenen veracht u!" Dirk de Duiker keek zijn vonken uit zijn ogen te spatten van rivaal met opgetrokken neusvleugels louter verontwaardiging. Hij greep aan alsof hij hem in gedachten verge- Dirk de Duiker bij een van de knopen leek met een vaatje overjarige ha- van diens jas en zei op hoge toon: ring. Toen greep hij met een resoluut .Mijnheer, ik laat mij door de eerste gebaar Don Blaffios bij één van zijn de beste nietsnut niet voor een eigen- flaporen en begon hem daaraan in het rond te slieren, zoals een kampioen kogelslingeraar dat doet met zijn ko gel. Don Blaffios gilde van angst en Jimmy en Simon doken weg om niet een schop van de telkens voorbij sui zende laarzen van Don Blaffios te gen. DONDERDAG 26 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sport. 8.20 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vo caal-kwartet. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelin- gen.) 12.50 Sport. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Symphonie- orkest. 14.00 Metropole-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Sopraan en piano. 15.50 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal-Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Tussen Dollard en Schelde", voordracht. 17.50 Regeringsuitzen- dmg: Jeugduitzending: Correspondentieclub on der leiding van Regina Zwart: „Wij slaan op de tong-tong". 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Land- en Tuinbouw", causerie. 18.45 Gram. muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 „In dienst van het Vader land". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.25 Buitenlands over zicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 en 9.30 Gram.muziek. 10.30 De Antwoord-man. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 I.ichte muziek. 11.40 Gram.muziek. 11.15 „Is er iets nieuws onder de zon", causerie. 12.00 Hawaiian-müziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- raererelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Sport. 12.43 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Dansmuziek, 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.20 Sport. 18.30 Mu- sette-muziek. 19.00 Reportage. 19.10 Orkest concert. 19.45 „Eindexamen doen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ra dio Philharmonisch Orkest en solist. 21.20 „Een dis niet Ortolanen", "hoorspel. 22.15 Gram. muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30- 24.00 Gram.muziek. CIRCUS STRASSBURGER WERKT MEE AAN STADION SPEL Het gehele circus Strassburger zal zjjn medewerking geven aan het Oud hollands ganzenbordspel, dat op de nationale feestdag 5 Mei a.s., ge geven zal worden in het Goffert- stadion te Nijmegen. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heer lijk. Togal baat! Zuivert de nieren, en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.0S, f 7.94. 30. Inmiddels is meneer Leepvos teruggekeerd in de herberg „De Groene Kool". „Alstublieft meneer. pardon Hoogheid, bedoel ik," stamelt de vos. „Hier is Uw ei! Mag ik nu de rest van mijn geld?" Meneer Leepvos is wat zenuwachtig geworden en wil liefst maar zo gauw mogelijk zijn geld in ontvangst nemen. „Maar natuurlijk beste vriend," lacht de markies „Alstubliefthet zakje mag U ook houden!" Maar hij denkt: „Waar zijr. mijn twee broertjes nouheeft die vos dat ei nu van een kip gekocht en is ons plannetje mislukt? Dat zou zon de zijn van de gouden tientjes, al zijn ze dan ook van chocolade met goud papier eromheen!" Maar nee, daar komt Pam al binnengevlogen met een haas achter zich aan. Een politie-haas nog wel! „In naam der wet neem ik je gevangen", schreeuwt Pam, „gemene eier-dief, dat je bent. Agent, doe hem de handboeien om!" (Van onze militaire medewerker) Steeds groter wordt de betekenis van de technische wapens in ons le ger. Hoewel het nog altijd de dood gewone infanterist is, die het spits moet afbijten, en het pleit beslecht, toch staan hem de laatste jaren zeer vele technische hulpmiddelen ten dienste, die zijn taak aanzienlijke verlichting geven. Al zal er in een le ger altijd gemarcheerd moeten wor den, de jeep en de drietonner doen het heel wat vlugger, en bij grote troepenverplaatsingen vervullen z dan bok een belangrijke functie. Een modern leger heeft een sterk gemotoriseerd vervoer; een wapen als dat van de cavalerie is voor vrijwel honderd procent gemechaniseerd (tot groot verdriet vaak van de echte, vooroorlogse cavaleristen, die het paard de nobelste verovering van de mens maar niet kunnen ver geten). Eigenlijk heeft het met ons verhaal als ik sigaren krijg, want dat beschouw ik als een hulde aan mijn goede smaak! Immers: sigaren- rokers offeren niet aan een nicotine-gewoonte, maar 'V*roken omdat zij er van genieten - trékje voor trekje - zónder gedach tenloos inhaleren! Ja, Patricia Wenthworth (86 „Wat denkt u, dat ik ben? Ik dacht, mijn mond te zullen houden., je bent niet verplicht, je zelf te laten ophan gen! Bovendien is er nog wat werk, dat ik graag zou hebben afgemaakt. Maar ze moeten Bush niet ophangen. Ziet u, het zit zo: Ik ben teruggekomen. Nadat ik met de sleutel was weggegaan, heb ik vijf of zes minuten gelopen. Toen kwam het denkbeeld bij me op, dat ik beter deed, terug te keren. Ik had die sleutel niet nodig, en ik moest Medora niet de voldoening gevep, dat het met iets kon schelen of ze al dan niet in de kerk met Harsch ging praten. Ze sprak graag met hem, maar als ze mij ont moette, kregen we altijd ruzie. Ik wilde ha*r straffen door de sleutel op de drem pel van de studeerkamer te leggen, opdat de - dienstboden hem 's morgens zou den vinden. Ze zou dan moeten uitleg gen, hoe hij daar was gekomen". Juffrouw Silver, de handen in haar schoot gevouwen, onthield zich van commentaar. Evan Madoe boog zich naar haar toe. „Nu moet u goed luisteren! Ik kwam over de dorpsstraat terug en sloeg het kerkpad in. Toen ik ter hoogte van de kerk was gekomen, begon de klok voor het derde kwartier te slaan. Dat doet ze dan drie maal. Juist bij de tweede slag hoorde ik het schot. Ik wist niet, waar het vandaan kwam er zijn daar nogal wat echo's, maar ik schijn onwillekeurig bang geweest te zijn, dat het ditmaal niet Giles op de vossenjacht was en dus trachtte ik me zelf wijs te maken: „hij is het wel" Alls gebeurde razend vlug. Onmiddel lijk na het schot begon iemand voor me op het kerkpad te rennen. Ik had hem niet eer opgemerkt er is daar een dichte begroeiing met taxis en hulst, die het maanlicht onderschept maar ik zag hem de deur in het kerkhof openen en naar binnen snel len. Toen ik er bij kwam, stond de deur zowat een handbreed op een kier Ik zag de man, die er juist was door gerend, al halverwege het hek, dat toegang geeft tot het dorpslein, ter wijl iemand anders juist dat hek uit ging. Ik kon niet zien of het een man of een vrouw was, maar de deur werd met een klap toegeslagen Juist kwam toen nummer twee aangelopen en ging eveneens naar buiten". „Gaat u voort, alsjeblieft", drong juffrouw Silver aan. „Opnieuw veranderde ik van plan. Ik wilde naar huis. De politie zal dit niet begrijpen, maar het is de waar heid. Ik was ziek van woede en van verlangen om Medora te straffen. Waarschijnlijk wist ik wel, dat er iets was gebeurd, maar ik wilde het niet toegeven. Mijn enige wens was: naar huis. Ik liep zo gauw mogelijk het kerkpad af en juist toen ik het ver liet zag ik Bush oversteken links uit de hoofdingang van het kerkhof. Hij zag mij niet omdat ik in de schaduw was, maar ik zag hem duidelijk. Zo, dat is hethij kan onmogelijk Mi chael hebben neergeschoten". „Kon hij dan de plek waar u hem zag niet in die tijd hebben bereikt?" Madoc gaf met zijn vinger op tafel de situatie aan. „Kijkt u eens, het kerkpad is de kortste zijde van een heel onregelma tige rechthoek. Ik ben het vrij snel af gerend. Als Bush de man 'was, die ik het kerkhof zag verlaten, kon hij ir die tijd niet het dubbele van de af stand hebben verwerkt. U kunt het desnoods zelf nagaan. Bovendien kwam Bush heel langzaam en op zijn gemak van de tegenovergestelde kant. En ten slotte: Als hij werkelijk Michael had neergeschoten zou hij dan zo stom geweest zijn, om weer de kerk ln te gaan en er tot even voor tien te blij ven?" Juffrouw Silver sloeg hem aandach tig gade. Eindelijk sprak ze: „U heeft alles heel duidelijk uitgelegd. U zegt dat u de persoon, die het eerst het kerkhof verliet, niet kon herkennen. Maar de ander dan, de man, die zo hard liep, weet u wie dat was?" „Ja, dat weet ik". „Een oude stroper, zekere Ezra Pin- cot. Ik heb hem heel duidelijk gezien. De politie zou verstandig doen als ze hem aanhield. Hij weet vermoedelijk wei wie hij achterna zat". Nog steeds haar blik op Madoc ge richt houdend, zei juffrouw Silver met een stem, die leedwezen verried: „Jam mer genoeg is dat onmogelijk meneer Madoc. Ezra Pincott is vermoord". HOOFDSTUK XXXVII. In het kantoor van de directeur zet te Evan Madoc een felle zwarte hand tekening onder zijn verklaringen. „Ziezo!" zei hij, zonder enige eerbied voor de omgeving. „En nu zult u zekei uw best doen, om mij op te hangen." Juffrouw Silver kuchte vermanend en stond op met het air van een on derwijzeres, die de klas naar huis laat gaan. In Madoc's ogen sprankelde even iets van wrange humor. Met een glim lach en een handdruk nam ze afscheid (Wordt vervolgd.) niets te maken, maar wist u, dat de Duitsers in Mei 1940 tegen onze troe pen nog de echte, ouderwetse cavale rie hebben ingezet? In de Noorde lijke gewesten heeft ln de nacht van 9 op 10 Mei de eerste cavaleriedivisie, bestaande dus uit bereden troepsn, de grens overschreden, en een groot deel van Friesland en Groningen be zet. Deze divisie was tevoren in Polen gebruikt, maar na de veldtocht in Nederland is zij vrijwel niet meer in het veld geweest. Vermoedelijk zal ifc inval ln Nederland ook wel een vcja de laatste echte „huzarenacties" zijn geweest. V Maar nu ter zake! Ons leger, waar in de techniek steeds verder voort gang heeft, vraagt om technici, zowel mensen die nimmer in dienst zijn ge weest, als vroegere militairen. Ook actief dienende militairen kunnen zich aanmelden, via hun militaire com mandant. Natuurlijk moet men aan enkele voorwaarden voldoen. Men moet Nederlander zijn, niet jonger dan 22 en niet ouder dan 40 jaar. Men dient zes klassen van de lagere school met goed gevolg te hebben door lopen, en in het bezit te zijn van een autotechniseh of vliegmotortechnisch diploma, dan wel van het militair certificaat. Natuurlijk moet men ook gekeurd worden, terwijl voorts een onderzoek naar de antecedenten van de sollicitant wordt ingesteld. Voldoet men aan de gestelde eisen, en is men ook lichamelijk en geestelijk geschikt geoordeeld, dan volgt de aanstelling bij het dienstvak van de Technische Dienst, in de rang van korporaal, korporaal le klasse of sergeant en in de functie van auto monteur, pantserwagenmonteur of tankmonteur. De rang is, zoals van zelf spreekt., afhankelijk van de bfl het onderzoek gebleken bekwaam heid. Men wordt in de gelegenheid ge steld, een verbandakte aan te gaan voor de tijd van zes jaar, waarbij het eerste jaar als proefjaar geldt, ge durende welke tijd beide partijen het contract met een opzeggingstermijn van drie maanden kunnen beëindigen. Na het einde van het proefjaar kan men eveneens nog ontslag uit de dienst aanvragen, maar zo'n aan vraag kan door de minister worden geweigerd. Na afloop van de termijn van zes jaar bestaat de mogelijkheid, met het Rijk een verbintenis aan te gaan voor onbepaald» tijd. Over het werk kunnen we verder kort zijn. Het bestaat uit montage in R.I.M.I.-werkplaatsen, materiële in spectie, controle en eventueel ook in structie. Wie denkt: „daar zit wat in", wen de zich schriftelijk met verzoek om nadere inlichtingen tot het adres Sou- telandelaan 16, Den Haag. CHINEZEN ONTVLUCHTEN 8TTRABAJA I.V.M. ONTVOERINGEN Een aantal Chinezen met of zonder gezin is Surabaja ontvlucht in ver band met de ontvoeringen ln de laat ste weken. Zij willen heli zoeken ln Singapore, Hongkong of de Philippt)- nen. Anderen hebben zelf maatregelen genomen ter bescherming van hun gezinnen. S

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5