Sombere klanken in Eerste Kamer Het eve 1Ü Verscheidene Nederlanders hadden met pech te kampen Slecht weer van invloed op toeristenbezoek Tekort op de betalingsbalans kan worden weggewerkt Uit imatum voor tweehonderd stakers bij Albert Heijn Geheimzinnige dood van zes ouden van dagen Pleegde officier verduistering? Algemene begroiingsbeschouwingen Nog onvoldoende besef van de realiteit Ondermijning der Duitse bruggen stuit op verzet Alom spontane medewerking Hollander spionneerde voor de Darul Islam De Copa Barcelona Bronstein staat weer op winst Veertig millioen Indiërs lijden honger Vaticaan verwacht strijd in O.-Europa Van Wadden tot IJ" sloot met tekort van bijna f 27.000 Federatie deed weer veel en prachtig werk Invasie is mislukt Geallieerde Plaatsvervam zochten uitv Chinese luchtaan worden beantwc Nederlandse WOENSDAG 25 APRIL 1951 gOMBERE klanken waren gistermiddag in de Eerste Kamer te horen. Onze Senaat begon met de behandeling van de Rijksbegroting voor 1951 en hield, der traditie getrouw, algemene beschouwingen. Over het algemeen achtten de sprekers de stand van onze financiën allerminst gunstig. Er werd gepleit voor soberheid en voor sterkere bezuinigingen. Zo was de heer De Wilde (AR) van oordeel, dat het schip van staat zes jaar na de bevrijding nog allerminst zee waardig kan worden genoemd. Er zijn schatten aan belastingen opgebracht, maar deze zijn voor een deel besteed aan het verwekken van een schijnwceldc. Veel eerder had moeten worden ingezien, dat de arbeidende bevolking niet op het zelfde welvaartspeil kan blijven leven. De heer De Wilde achtte een eco nomische unie met België onmogelijk, zolang de gulden niet gezond is. Over de gezondheid van ons betaalmiddel was prof. Molenaar (VVD) veel min der pessimistisch. Niettemin achtte ook hij de toestand allerminst gunstig. So berheid is dan ook zeer noodzakelijk. De regering is te ver gegaan, zo be toogde spreker verder, toen zij zei dat geen verdere, beperking van de consumptie zal worden gevraagd. Zij weet immers niet, wat er nog zal ge beuren. Spr. bestreed verder beper king van investeringen in de particu liere sector. Hij voelde meer voor productieverhoging en kostprijsverla ging. Alle bruggen in het gebied, begrensd door de rivieren Rijn, Main en Do- nau, moeten op bevel van de Ameri kaanse autoriteiten van springladingen worden voorzien, teneinde bij een eventuele invasie, de opmarswegen van een vijand te kunnen vernietigen. Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag de Bondsdag medegedeeld, dat zijn re gering alles heeft geprobeerd dit bevel te laten intrekken. Uiteraard is de opinie over deze voorbereiding tot een ..verschroeide-aarde-politiek" in Duits land nogal verdeeld. Het gemeentebestuur van de stad Bamberg besloot eerst tot overhandi gen van de tekeningen der plaatselijke bruggen, toen er tweemaal een drin gend bevel daartoe door de Ameri kaanse autoriteiten was overhandigd. De gemeenteraad had medegedeeld pas aan de oproep gehoor te kunnen ge ven, als ht gehele gemeentebestuur hierover had vergaderd. Dinsdag vond deze vergadering plaats en besloot men met 23 tegen 15 stemmen aan het be vel tot inlevering der tekeningen ge volg te geven. IN BARNEVELD WEER PSEUDO-VOC^ELPEST? In het dorp Voorthuizen, gemeente #arneveld, is vermoedelijk wederom pseudo-vogelpest geconstateerd in ver band waarmede een ophokverbod voor een groot deel der gemeente is afge kondigd. In het besmet verklaarde ge bied zal loslopend pluimvee zonder waarschuwing in beslag genomen en vernietigd worden. De heer Regout (KVP) constateerde met blijdschap, dat de financiële poli tiek van de regering een groter be sef van de realiteit verraadt. De eco nomie heeft zich meer aangepast aan de draagkracht van ons volk. Niette min wordt het financiële beleid van hat verleden nog veel te gunstig ge zien. Weliswaar, zo betoogde spr. ver der, wordt er gesproken over een voor genomen bezuiniging van 219 millioen, maar een deel hiervan is eenvoudig uitstel, zodat er 150 millioen aan be zuinigingen overblijft. Op de buiten gewone diensten zijn geen bezuinigin gen aangebracht. Toch is dat nog wel mogelijk, zo b.v. bij de PTT en bij de Spoorwegen. De heer Pollema (CH) had begrip en zelfs waardering voor het beleid van minister Lieftinck. Niettemin had pok hij critiek. Zelfs pleitte hij voor instel ling van financieel directorium, dat met instemming van alle partijen de teugels in handen zou nemen. Overi gens achtte hij consumptiebeperking belangrijker dan beperking van de in vesteringen. Ook diende Washington te worden medegedeeld, dat Nederland op militair gebied niet kan doen wat eigenlijk moet worden gedaan. Nadat do heer Van Santen (CPN) de fiolen van zijn toorn over de imperialistische politiek van Amerika had uitgegoten, werd de vergadering tot hedenmorgen elf uur verdaagd. jTJE ijverige voorzitter van de wielervereniging „Alcmaria Victrix", de heer N. Boschman beleeft drukke dagen. Dagelijks brengt de postbode hem een stapel brieven, waarin de renners zich melden voor de Ronde van Noord West-Nederland. Het aantal deelnemers wordt steeds groter en zal wellicht de aanvankelijke schatting overschrijden. Ruim tweehonderd wielrenners kris kras door Noord-Holland leiden, is geen sinecure. Daarom past het reeds thans uiting te geven aan onze erkentelijkheid voor de spontane medewerking, welke allerwege wordt ondervonden. Van hoog lot laag hebben overheid en particulieren een open oog voor de sportieve strijd welke op Hemelvaartsdag gestreden zal worden. Nergens kloppen wij tevergeefs aan. Iedereen draagt zijn steentje bij om de grote course te doen slagen. Er is echter één ding waarop wij geen vat hebben. Dat is het weer. Naarmate de derde Mei nadert, zullen allen, die de Ronde een warm hart toedragen met meer dan gewone belangstelling de weerberichten volgen. Mogen wij de wens uitspreken dat de regen, welke de wedstrijden in 1949 en 1950 zo onmenselijk zwaar maakten, thans achterwege zal blijven. Wij ,weten, dat Hemelvaartsdag in een kwade reuk staat, maar wij zijn er evenzeer van overtuigd, dat de aanhouder wint. Het Hoog Militair Gerechtshof ver- wiei'p het beroep van de dpi. soldaat H. J. R. uit Halfweg, waardoor R. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden behoudt. R. was tijdens zijn dienstplicht in Indonesië wegens diefstal veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Op 9 September 1950 wist hij uit het mili tair provoosthuis te Djakarta te ont snappen. Na zijn vlucht sloot R. zich eerst aan bij de Darul Islam om van daar over te gaan naar de T.N.I., waar hij spionneerde voor de Darul Islam. Hij werdgearresteerd door de Indonesische politie doch ontsnapte wederom. Tenslotte liep hij de M.P. in de ai'men. Zijn voorkeur voor de Darul Islam was het gevolg van zijn overgang tot de Islam. Pr Holirop in verslag Ned. Bank: Het tekort op onze betalingsbalans is geen symptoom van een ongeneeslijke ziekte, waaraan de Nederlandse volkshuishouding zou lijden. Het openbaart slechts, dat in ons land meer wordt uitgegeven dan uit het lopende inkomen wordt verdiend. Dit is alleen mogelijk, door nieuw geld te scheppen, dan wei oude reserves op te maken. Nu de productieve kracht van ons land is hersteld, moet aan deze manier van financieren een eind komen, temeer, daar op de voortzetting van de buitenlandse hulp op civiel gebied nog slechts korte tijd mag worden gerekend. Aldus dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, in het verslag over het boekjaar 1950. EERSTE KOMKOMMERS IN DE KOMKOMMERTIJD Aan de Zwijndrechtse veiling heeft de tuinder P. van Noort Pzn. de eerste kaskomkommers aangeboden, die van 41 tot 67 cent per stuk opbrachten. Dc tuinder G. van der Kruit leverde dé eei'ste aardbeien af. die een pi-ijs van 1.20 tot 1.80 per doosje van twee ons maakten. De internationale Tulpen Rallye Ruim twintig equipes vielen uit De tweede dag van de Tulpenrallye Is, niettegenstaande het voortreffelijke weer, voor verscheidene deelnemers een pechdag geworden. Twee Nederlandse equipes hebben in de buurt van Grasse min of meer ernstige aanrijdingen ge had. De Peugeot van dr. L. van Herk en ir. B. L. van Deiden heeft grote schade opgelopen. Onze landgenoten, die in Den Haag waren gestart, moesten dan ook de strijd staken. Gelukkig kwamen de inzittenden met de schrik vrij. De andere Nederlandse equipe, die door een ongeval de rallye heeft moe ten opgeven, was die van A. E. Wolfert D. J. Dees, met Skoda. Ten gevolge van een aanrijding met een meisje, werd de wagen dusdanig beschadigd, dat ook dit equipe van verdere deel name moest afzien. Tijdens de bestuursvergadering van de Internationale hockeyfederatie, de FIH, te Parijs, is nogmaals de kwestie onderzocht van de Copa Barcelona. Zoals men weet speelden de teams van NedexTand en Pakistan in de eindstrijd van het internationaal hockeytournooi, dat in October 1950 te Barcelona werd gehouden, gelijk. Teneinde ook bij ge lijke spelen een beslissing te verkrij gen, werd in het tournooi een speciaal puntensysteem gebruikt, waarbij voor hoekslagen punten werden toegekend. Door een beter puntentotaal werd Ne dexTand winnaar van het tournooi. La ter bleek, dat zowel Pakistan als Span je in de veronderstelling waren dat de ze regeling niet gold voor de eindstrijd en dat NedexTand en Pakistan dus ex aequo op de eerste plaats waren geëin digd. Uit het onderzoek van de FIH is nu gebleken, dat de gemaakte aflspraak van de puntentelling wel degelijk ook voor de finale geldig was en dat zowel Pakistan als Spanje hiervan op de hoogte waren. De achttiende pai'tij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken, tussen Botwinnik en Bron stein, werd bij de 41ste zet afgebroken in een gunstige stelling voor Bronstein. Bronstein speelde met wit. De partij had een zeer spannend veiToop. Een stukoffer bracht Bronstein de winst van drie pionnen. OLYMPISCH COMITé IN RUSLAND OPGERICHT In het Russische blad Sowjet Sport wordt melding gemaakt van het feit, dat er een Olympisch comité is opge richt. Hieruit kan men afleiden, dat Rusland aan de Olympische Spelen van 1951 wil deelnemen. Reeds om acht uur kwamen de eerste deelnemers aan het centrale punt te Clermont Fex-rand aan, waar de weers omstandigheden even fraai waren als in de rest van West-Europa. De oi-gani- satoren hadden er evenwel van moeten afzien, om het oorspronkelijk gekozen circuit van de Puy du Dome uit te zet ten, aangezien vele wegen wegens de sneeuwval, van enkele dagen geleden, onberijdbaar waren. Naar men weet was er een reserve-circuit gekozen, over wegen die zeker vrij waren van sneeuw, maar dat zeker niet minder moeilijk zou zijn dan de eerste. Om 13 minuten over 9 werd de eerste equippe voor deze ge heime etappe gestart. Dinsdagavond waren reeds een en twintig, deelnemers uitgevallen, waar onder vei-schillende bekende NedexTand- se deelnemex-s. De navolgende landge noten legden er het bijltje bij neer: Hamel-Bijl (Ned.) met Citroen (niet in Toulouse aangekomen)Knegtel-Mut- saerts met Ford (opgegeven); Miner Vacono met Ford; De RijkLuhlf met Wolseley (uitgevallen); dx\ Van Herk ir. Van Delden met Peugeot (gestaakt bij Grasse); WolfertDees met Skoda (gestaakt bij Grasse). De socialistische leider van India, Naram, heeft na een reis in de door hongersnood getx'offen Indiase gebie- dexx een beroep op de regering gedaan de veertig millioen hongerende inwo ners van de provincie Bihar te voél den, of af te tredexx. Op een perscon- fex-entie vertelde Narain, dat de toe stand in het Noorden van Bihar zeer slecht is en hongeroptochten en de monstraties dagelijks voorkomen. Hij schatte, dat 90 procent van de bevol king onder de tekorten lijdt. De ko mende dx-ie of vier maanden zouden kritiek zijn. Trein bij St. Gotthard door lawine getroffen Een lawine, die van de Zuidelijke helling van de St. Gotthard naar bene den stortte trof de sneltrein Chiasso- Zürich, waardoor de locomotief, een goederenwagen en de restauratiewagen van de rails werden gedrukt en onder de sneeuw werden bedolven. De eei-ste berichten melden, dat twee of drie per sonen ernstig zijn gewond. Herstel monetair evenwicht het eerst nodig Er was in het afgelopen jaar een te kort op de betalingsbalans van 1100 millioen gulden. Dit was mogelijk door dat gebruik is gemaakt van inflatoire financieringsmiddelen. De overheid gaf voor f 287 millioeix aan nieuw geld uit. De staat had in ruimere mate een beroep op de kapitaalsmarkt moeten doen. De credieten aan het bedrijfs leven werden uitgebreid met f 455 mil lioen. Een dergelijke uitbreiding zal Naar in kringen van het Vaticaan vex-luidt zoudeix officiële afgevaardig den van Tsjechoslowakije, Hongarije, Poleix, Roemenie, Bulgarije, Albanië, Rood China en Noord Korea een con ferentie te Kax-lsbad hebben gehouden, waarop is besloten een internationaal lichaam in te schakelen in de strijd tegen het geloof. Men zou ook plannen besproken hebben de Rooms Katho lieke kerk in de Oosteux-opese landen te verbieden. Werkwillige meisjes bewonen ontspanningsgebouw (Van één onzer redacteuren) De directie van dc N.V. „Albert Heijn" heeft gisteren aan alle staaksters en stakers een aangetekend schrijven gezonden, met dc sommatic vóór of op Maan dag 30 April het werk te hervatten. Bij gebreke daarvan deze arbeiders (sters) zich ontslagen kunnen achten. Dit schrijven is aan tweehonderd en vijftien per sonen, te weten zestig mannelijke en honderd vijf en vijftig vrouwelijke werk krachten verzonden. Hel betreft het resterend gedeelte van het personeel van Albert Heijn, dat nog steeds in staking is. Reeds eerder werden negen en vijftig personen ontslagen, terwijl aan de tweehonderd en vijftieix personen, die van morgen een aangetekend schrijven ontvingen, dezelfde zijn, die op 12 en 19 April reeds een brief thuisbezorgd kregen, waarin ze met klem en redenen werden aangeraden het werk te hervatten. Tot nu toe hebben verschillende personeels leden hieraan gehoor gegeven zodat thans tweehonderd en twintig personen in d? fabrieken van Albert Heijn werken. Arbeidsters gemolesteerd Van het begin der staking af, 3 April, draaiden de fabrieken op halve kracht. Dit tot grote verwondering van de te- ruggekeex-de stakers en staaksters, orn aat zij van de verondex-stelling uitgin gen, dat het gehele bedrijf van Albert Heyn stillag. De directie van Albert door credietbeperking kunnen worden vermeden. Voorts hebben tal van on- dex-nemingeix een beroep op hun kas- reserves gedaan. Vermoedelijk zijn deze niet groot meer. Al deze factorexx kun nen in voldoende mate in bedwang worden gehoudcix om het tekort hier voor genoemd binnen redelijke grenzen te houden. Op herstel van het mone taire evenwicht zal het herstel van het evenwicht in de betalingsbalans volgen. Het regeringsprogramma op dit gebied wekt het vertrouwen dat er naar wordt gestreefd, de schepping van nieuw geld te ver-mijden. Het is niet mogelijk, door middel van deviezen- restricties te komen tot beperking van het tekort op de betalingsbalans. Daar door zou de binnenlandse economie worden afgesloten. Op die wijze zou devaluatie moeten worden toegepast, om een herstel van het intex-nationale verkeer weer mogelijk te maken, ©ve- rigens gaat de ontwikkeling in Neder land nog niet in deze richting. Drama in gesticht te Boven-Leeuwen In het St. Jozefgesticht in het dorp Bovcn-Lecuwcn niet ver van Druten werd gistermorgen een zestal ouden van dagen dood op bed gevonden. Toen een der zusters gisterochtend dc bedden wilde gaan afhalen van een zaaltje, waarop zes ouden van dagen in de leeftijd van 59 tot 85 jaren ieder in een aparte cel slapen, bleek, dat zij allen waren overleden. Dc mensen waren des avonds tussen negen en tien uur ter ruste gegaan. Verwacht wordt dat zij op dc slaapzaal nog iets heb ben gegeten, dat vergiftig was. Dc overige bewoners van het St. Jozefgesticht mankeren niets. Vandaag zal dr. Hulst uit Leiden een onderzoek instellen. De politie nam verschillende voox-werpen in de kamer voor verder onderzoek in beslag. De namen van de zes slachtoffers zijn: A. van Gelder, 84 jaar; J. van Haarcn, 59 jaar; G. Hocnderop, 86 jaar; J. van Hoogen, 82 jaar; J. Sanders, 83 jaar; J. Vosch, 75 jaar. De slaapzaal is door de politie verzegeld. Het vreemdelingenverkeer in 1950 rxE slechte weersomstandigheden en de stijgende kosten van levensonderhoud hebben in 1950 hun stempel gedrukt op het vreemdelingenbezoek in Noord- Holland. Dit is de conclusie, welke getrokken mag worden uit het jaarverslag van de secretaris van de Federatie van VW's in Noord-Holland boven het IJ, dat op de op 9 Mei te Bergen te houden algemene voorjaarsvergadering in be spreking zal worden gebracht. Uiteraard neemt de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" in het overzicht van de heer J. J. Dinkclberg een belangrijke plaats in. Het nadelig saldo van de expositie wordt overschaduwd door de grote propagandistische waaide, welke zij voor onze streek heeft gehad. Het tekort zal bijna 27.000,zijn en wordt gedekt door dc garantiesom van dc gemeente Alkmaar. Deze gemeente ontving aan vermakelijkheidsbelasting 9332,Voorts verrichtten overheidsbedrijven diensten ten bedrage van 10.000,werden voor 115.000.— aan orders bij Alkmaarsc ingezetenen geplaatst en trok deze stad profijt van 55.000 vreemdelingen onder dc ruim 80.000 bezoekers. gepast in het werkschema van de pro vinciale verenigingen. Ook de activiteit van de plaatselijke VW's was groot. Vex-schllende afdelin gen herstelden ..oor de oorlog verbro ken tradities of voerden nieuwe attrac ties in. Speciaal kunnen hier genoemd worden Bergen, dat zijn vermaard bloe mencorso weer wist te organiseren, Groet-Camperduin en Schoorl waar de duinwandelingen bij nacht en overdeg weer een even groot succes bleken te hebben als het jaar ervoor-, Egmond dat een enorm vuurwerk afstak, Enkhui zen waar de opening van het Zuider zeemuseum de verdiende belangstelling wist te trekken en ten slotte Texel, dat tienduizenden geboeid wist te hou- MAAST dc vele arbeid, welke aan dc voorbereiding van de tentoonstelling „Van dc Wadden tot het IJ" verbonden was, heeft de federatie de normale wcx-kzaamheden op de gebruikelijke wijze volbracht. Het aantal bij de fede ratie aangesloten VW's nam met twee toe en steeg tot 27. De directeur woon de alle vergaderingen van de provin ciale, gewestelijke en stedelijke VW's bij. Op deze bijeenkomsten werden de grote propagandarichtlijnen, welke tel ken jare door de ANVV worden aange geven in ogenschouw genomen en in den bij haar fraaie filmvoorstellingen. De Alkmaarse kaasmarkt mocht zich ook het afgelopen jaar weer in een be hoorlijke belangstelling vex-heugen. De rekening en verantwoording van de federatie sluit met een voordelig saldo van 2477. Werken tot men er bi neer valt In drie kleine fabrieken in Buenos Aires (Argentinië) zijn de arbei ders 'n „arbeids-marathon" begon nen met 't doel 'n wereld-arbeids- record te vestigen en de rest van het land tot harder werken aan te sporen. Het personeel in twee fabrieken van loden pijpen en in een rubberfabriek zijn van plan te werken tot ze van vermoeid heid in elkaar zakkenom de vier uur gunnen ze zic/i een korte rust. Verleden week zijn twee werklieden met de „arbeids-mara thon" begonnen. Na respectieve lijk 78 en 98 uur werden ze naar een ziekenhuis vervoerd en kon den eerst gisteren het werk weer hervatten. Het algemene vakver bond, dat door de staat wordt ge controleerd steunt de pogingen van volgende liefhebbers. Heijn is van mening, dat men geen vierde stakingsweek kan ingaan en dat men Maandag wil weten over hoeveel pex-soneelsleden men beschikt, zodat het ontbrekende pex-soneel via de geweste lijke arbeidsbureaux kan worden aan genomen. Molestaties In Amsterdam zijn aldnr woonachti ge meisjes, op ergerlijke wijze gemo lesteerd. Gistex-morgen is een meisje dat zich naar de auto begaf, waax-mede het personeel van Albert Heijn naar Zaandam wordt vervoerd, op het Mos plein aangevallen en over een tuinhek gegooid, terwijl 's avonds honderden betogers de meisjes opwachtten en de werkwilligen, zoals de Waarheid dezer dagen schreef, „spitsroeden laten lopen" Aangezien te Zaandam dc voorzorgs maatregelen van de politie zodanig zijn, dat er aldaar van molestatie geen spra ke is, heeft de directie van Albert Heijnbesloten, de in Amsterdam woon achtige meisjes in het moderne ont spanningsgebouw te laten logeren. Met toestemming van de ouders zijn de meisjes gisteravond niet naar huis ge gaan, doch hebben in het ontspannings gebouw onder leiding van de sociaïe wex-ksters hun bivak opgeslagen, waar voor de directie de benodigde ledikan ten, bedstellen, lakens en dekens had laten konjen. De Zaandamse politie heeft speciale maatregelen getroffen, zodat onbevoegden niet in de buurt van het ontspanningsgebouw kunnen ko men. Saunders naar Nederland Air Chief Marshall Sir Hugh Saun ders, de hoogste stafofficier voor luchtmaqhtaangelegenheden in gene raal Eisenhowers hoofdkwartier (SAPE), zal voor het voeren van be- spx-ekingen van 26 tot en met 28 Apx-il in ons land vertoeven. In het programma is opgenomen een be zoek van de maarschalk aan enige vliegbases van de Nederlandse lucht macht. Strijd op Vlieland (Vervolg van pagina 1). Jeeps en andere motorvoertuigen baanden zich onverlicht een weg door de duisternis. Hier en daar flitste een licht op in een woning, welker bewo ners gewekt waren door het geronk der motoren van auto's en vliegtuigen, dat het verre gerommel van het zware geschut verweg op de vaste wal, waar een ander deel van de oefening zich voltrok, overstemde. En intussen doem den uit de laag over de zee hangende nevels de rompen op van de grote en kleine landingsboten, waarin de mari niers deze nacht naar Vlieland gebracht werden en waaromtrent de eerste be richten telegrafisch al ingekomen wa ren tegen twaalf uur. „Grote cn kleine landingsboten waar genomen in het Max-sdiep", luidde de boodschap die ver voor de verstolen posten in duin en bos er nog weet van hadden, reeds al de wachtposten be reikte die in dit bedrijvige spel met de werkelijkheid de zenuwknooppunten zijn. Nog steeds gieren straaljagers, spit fires en andere vlietuigen, die deelne men aan de militaire landingen op Vlie land over het eiland, maar slechts een heel kleine groep mariniers heeft deze morgen land onder de voeten kunnen krijgen. Vier grote landingsboten en een amphibievoertuig zijn ver uit de eilandkust in een zandbank en op het kleverige wad blijven steken. Slecht» een van laatstgenoemde voertuigen heeft de wal bereikt en toen dit appa raat de terugreis aanvaardde om naar het inzicht van de toeschouwers een pendeldienst te beginnen tussen de ge strande schepen en het eiland bleef het nauwelijks honderd meter verder ook steken en zo moest wel besloten worden de oefening voor wat de ge vechtshandeling betreft met de verde digende onderdelen af te gelasten. Eerst in de middag bij vloedstand zul len de schepen vlot kunnen komen. Er mag dus worden aangenomen, dat Het Wad miltair gesproken onbegaanbaar terx-ein is. Of ook de voor de komende dagen nog op til zijnde landingsopera tie op Vlieland zal worden afgelast konden we nog niet te weten komen Bij deze tweede operatie zou de lan ding worden uitgevoerd door Britse eenheden, terwijl de mariniers die aan de oefening van vanmorgen deelnamen de verdediging van het eiland op zich zullen nemen. V.S. en Japan zijn het eens over troepenlegering De Japanse minister-president, Sji- geroe Josjida, heeft medegedeeld, dat een overeenkomst tussen de Verenig de Staten en Japan is gesloten over de legering van Amerikaanse troepen in Japan. Deze overeenkomst is voor bereid in besprekingen van John Pos ter Dulles, Tx-umans speciale afge zant, met de Japanse pi'emier. CHOLERA TE CALCUTTA In een officiële mededeling Is Dins dag verklaard, dat te Calcutta cholera is uitgebroken. De ziekte heeft epide mische afmetingen aangenomen. De vorige week zijn tachtig personen ge storven en de week daavoor 61. Primitieve boekhouding oorzaak van de tekorten Gisteren stond in hoger beroep voor het hoog militair gerechtshof terecht dc gewezen eerste luitenant H. J. W. M„ die enkele maanden geleden door de krijgsraad-West veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van veertien maanden met aftrek. De krijgsraad heeft bewezen geacht, dat M. zich in 1945 heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van in totaal f 21.400 en dat hij in 1947 onder valse voorwendels meubilair heeft weten te bemachtigen bij het Beheersinstituut. Thans ver klaarde M., dat hij zich aan geen enkele van de hem ten laste gelegde feiten had schuldig gemaakt. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, acht- drag van f 6.900 niet bewezen en vroeg bevestiging van de door de krijgsraad opgelegde straf. Verdachte's raadsman, mr. Nijgh, noemde dc tekorten een oorzaak van de zeer primitieve boekhouding over sectie 9. „Er zijn verscheidene ontvang sten geboekt", aldus bi\ Nijgh, „maar de uitgaven vergat men meermalen aan te tekenen!". Ook achtte de raadsman niet bewezen, dat verdachte onder val se voorwendsels meubels van het Be- heel s-instituut heeft gekregen. Mi*. Nijgh bepleitte vrijspraak of een straf gelijk aan het vooraiTest met onmid dellijke invrijheidstelling.'De uitspraak ,nt_ werd bepaald op 8 Mei. Het Hof wees te alleen de verduistering van een be- heidstelling^a/01 onmiddelllike invrii- BUREAU: ADMINISTRATIS Voordam 11, Tel. 332 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 554 Directie; J. BÏJLSMA en C. KRAI Hoofdredacteur» A. KAPTEIN j-jt; TOESTAND aan bet ^aanvankelijk wel het get zware aanvallen tegen de latere berichten krijgt men niet kan worden gesproken, linie is ingedeukt en hier en tussen is het evenwicht hersti MHmWIIIIIIIHIIIHIIIIKIHIIIHIIIIIIIHIIlllHllllimiHllllllilllllllli De agenda-eonfere E, Tweemaal hebben Woensd rijs de Westelijke plaatsverv; «prekingen gevoerd, de tweed het bijzijn van de Franse mi buitenlandse zaken Schuman genwoordigheid wordt in I achouwd als tellenend voor van de impasse, f Naar vei'luidt is gesproker houding van de Sowjetrussisc ■vervanger, Gromyko, tijdens dag gehouden noenmaal, we Westelijken hebben medegec hoeverre zij aan zijn standp moet kunnen komen en Gro: nieuw het standpunt van zijn zou hebben uiteengezet. Wie kaatst Een woordvoerder van di kaanse delegatie bij de Veren ties heeft te Lake Success me< dat het buiten kijf is dat, ir hinese communisten „hevig iaanvallen" boven Korea zoudei ren, hun bases in China zelf do tuigen der Verenigde Natie; worden gebombardeerd. Te Washington is verklaard Over dit punt tussen de VN-le overeenkomst is gesloten. Alle ken mogendheden zijn echter ,op de hoogte van het standpur «Amerikaanse regering zal inne Idien Chinese vliegtuigen o chaal aanvallen boven Kore; (Uivoeren. I AANTAL DODEN TE JOKO TOT 103 GESTEGEN I Het aantal personen, dat te Ivan het spoorwegongeval bij fcama de dood heeft gevonden, 'tot 103 gestegen. Twee Nederlandse escadrons de Kon. Marine vervolgen training op een standplaats Merryn, Cornwal. De comma L. G. Wilson (midden) geef kele korte instructies air enkele piloten zullen op si V.Ln.r* Ltn. Molenaar Haag), Ltn. Peter v. d. Wal Haag), Ltn. Gus Hagdorn (N gen), Ltn. Challik D. T. Thei (Den Haag) en Ltn. AU Bruinsma (Amsterdam). Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrij avond: Veranderlijke bewol met morgen enkele plaatse buien. Vannacht in het bin land nog zwakke wind, overi matige wind, hoofdzakelijk tt: Noord en West. Morgen ove op de meeste plaatsen belani lagere temperaturen dan vanc VRIJDAG: Zon op 5.20, oi 19.56; Maan op 2.22, onder 9.5

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6