Het evenwicht in Korea is hersteld Onverwachte, maar welkome strijd Bevan in het ongelijk gesteld ;balans kan /erkt Beperkte militaire hulp aan de troepen van Tsjiang Kai Sjek De onrust in Spanje duurt voort is mislukt 148e Jaargang No. 98 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geallieerde eenheid bezei Indjoe Imdjin-gebied Plaatsvervangers zochten uitweg Chinese luchtaanvallen worden beantwoord Geheim accoord tussen de VS en China gepubliceerd Nederlandse piloten in Engeland Koffie op bon 504 Nederlandse troepen in de herfst naar Duitsland Verboden voor militairen Amerikaans journalist te Praag verdwenen Oefening Achilles op Vlieland Aanvallers kwamen van andere kant dan men had aangenomen Ook Britten in actie an de tekorten Weerbericht KcPii B&êt&ü HET IS in elk land verboden politie dienaren op te stoken. Tot zijn schade heeft meneer W. A. Bustemente. de minister van verkeer, en arbeids- leider op Jamaica, dat moeten onder vindt alles best, als ze die leuke kleine vinden. Hij kreeg vijftien pond ster vaatjes met opwekkende vloeistof linS boete, wegens pogingen tot ver maar handhaven, nu de honden ge- wekken van insubordinatie en onte vredenheid onder de dienaren van Hermandad. Sedert de vrede is uit gebroken, ijvert elk land sneller voor zijn bewapening. In San Diego loopt binnenkort een duikboot van stapel die bestemd is voor de strijd tegen andere duikboten. Wie het laatst lacht heet meestal rechter. Thomas Wager uit Durham had geld geleend „om een nieuw pak te kopen voor zijn vaders begrafenis". Men zette hem in het getraliede staats-bivak wegens op lichting. Zijn vader kwam namelijk zelf als kroongetuige bevestigen, dat hij nog springlevend was. Hij hoopt de dag van vrijlating van zijn zoon nog gezond en wel mee te maken. U Tot slot nog een Helgolandje. Een Brits gerechtshof in Kiel heeft weer vijf jonge communisten, die het eiland hadden betreden tot een half jaar per persoon veroordeeld. Sir Benegal Rau over communistisch China Churchill naar de herdenkingsdienst Mr. B. Stokvis vraagt een interpellatie aan Nieuwe stakingen in Manresa Bank: om van een ongeneeslijke >u lijden. Het openbaart uit het lopende inkomen eld te scheppen, dan wel van ons land is hersteld, ïen, temeer, daar op de nog slechts korte tijd mag van de Nederlandse Bank, oeperking kunnen worden >orts hebben tal van on een beroep op hun kas- ian. Vermoedelijk zijn deze :er. Al deze factoren kun- lende mate in bedwang iden om het tekort hier- l binnen redelijke grenzen p herstel van het mone- ht zal het herstel van t in de betalingsbalans sgeringsprogramma op dit iet vertrouwen dat er naar efd, de schepping van vermijden. Het is niet >r middel van deviezen- komen tot beperking van de betalingsbalans. Daar- binnenlandse economie oten. Op die wijze zou oeten worden toegepast, ;1 van het internationale mogelijk te maken, ©ve- ontwikkeling in Neder- in deze richting. op Vlieland olg van pagina 1). andere motorvoertuigen onverlicht een weg door Hier en daar flitste een n woning, welker bewo- waren door het geronk 'an auto's en vliegtuigen, gerommel van het zware ■g op de vaste wal, waar el van de oefening zich :emde. En intussen doem- g over de zee hangende pen op van de grote en isboten, waarin de mari- ht naar Vlieland gebracht aromtrent de eerste be- ifisch al ingekomen wa- ilf uur. eine landingsboten waar- het Marsdiep", luidde de ver voor de verstolen en bos er nog weet van al de wachtposten be- it bedrijvige spel met de de zenuwknooppunten gieren straaljagers, spit- e vlietuigen, die deelne- ilitaire landingen op Vlie- eiland, maar slechts een iep mariniers heeft deze inder de voeten kunnen frote landingsboten en ■oertuig zijn ver uit de een zandbank en op het blijven steken. Slechte tstgenoemde voertuigen ereikt en toen dit appa- eis aanvaardde om naar n de toeschouwers een s beginnen tussen de ge- n en het eiland bleef honderd meter verder zo moest wel besloten Eening voor wat de ge- 1 betreft met de verde- leien af te gelasten, ddag bij vloedstand zul- vlot kunnen komen. Er en aangenomen, dat Het 'esproken onbegaanbaar >ok de voor de komende til zijnde landingsopera- i zal worden afgelast 1 niet te weten komen ie operatie zou de lan- ïitgevoerd door Britse ijl de mariniers die aan a vanmorgen deelnamen van het eiland op zich BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Direotie: J. BÏJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A. KAPITEIN Don<Jer<3ag 26 Aprl 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. |%E TOESTAND aan het centrale front hl Korea minder alarmerend, dan ^aanvankelijk wel het geval scheen te zijn. Weliswaar hebben de Chinezen zware aanvallen tegen de stellingen der verbondenen gelanceerd, maar uit latere berichten krijgt men toch de indruk, dat van een regelrechte doorbraak I niet kan worden gesproken. Veeleer kan men zeggen, dat de geallieerde front- I linie is ingedeukt en hier en daar zelfs een flink stuk achteruit is gedrukt. In- 'f tussen is het evenwicht hersteld en wordt zelfs een eerste tegenaanval gemeld. tIHHdmilltHÜI'ilüH'I^HIttlHIHHHIilllHiHIKUHIIllHIWIIIlIHKIf'lliltftiHiHllllHllliWHHIHHIljl ddtlVdlIêfl ïfl h©t Op het centrale front zijn de linies der verbondenen gedurende de gehele duur van de strijd intact gebleven. Het gros van de troepen werd in Zuidelijke richting teruggetrokken op nieuwe stellingen, die van te voren waren ge reedgemaakt. De achterhoede dekte deze aftocht in felle gevechten en bracht daarbij de oprukkende aanval lers zware verliezen toe. Op hun nieu we frontlijn houden de verbonden troe pen thans stand. De druk van de aan val schijnt te verminderen. Dat geldt niet voor de Westelijke sector in het front. Integendeel zijn hier nieuwe Chinese aanvallen begon- De agenda-conferentie I Tweemaal hebben Woensdag in Pa rijs de Westelijke plaatsvervangers be- a»prekinceu gevoerd, de tweede maal in het bijzijn van de Franse minister van ^Buitenlandse zaken Schuman. Zijn te genwoordigheid wordt in Parijs be- gchouwd als tekenend voor de ernst van de impasse. Naar verluidt is gesproken over de houding van de Sowjetrussische plaats- ^Eervanger, Gromyko, tijdens het Dins dag gehouden noenmaal, waarbij de Westelijken hebben medegedeeld, in hoeverre zij aan zijn standpunt tege- moet kunnen komen en Gromyko op nieuw het standpunt van zijn regering zou hebben uiteengezet. Wie kaatst Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Na ties heeft te Lake Success medegedeeld dat het buiten kijf is dat, indien de jJ Chinese communisten „hevige lucht aanvallen" boven Korea zouden uitvoe ren, hun bases in China zelf door vlieg tuigen der Verenigde Naties zullen worden gebombardeerd. Te Washington is verklaard, dat er lover dit punt tussen de VN-leden geen 1, overeenkomst is gesloten. Alle betrok ken mogendheden zijn echter volledig de hoogte van het standpunt dat de Amerikaanse regering zal innemen, in- lien Chinese vliegtuigen op grote «haal aanvallen boven Korea zouden ^■ktvoeren. AANTAL DODEN TE JOKOHAMA TOT 103 GESTEGEN Het aantal personen, dat tengevolge Van het spoorwegongeval bij Joko- hama de dood heeft gevonden, is thans 103 gestegen. nen in de richting van Seoel. De ver bonden troepen waren genoodzaakt zich verder terug te trekken in het ge bied van de Imdjin. Niettemin is een tankeenheid er in geslaagd, contact te krijgen met de verbonden troepen, die Dinsdag in dit gebied werden ingeslo ten. Tezamen trachten zij nu de vijan delijke ring te verbreken. Ten Zuiden en ten Zuidooste- van Jontsjon moes ten de verbondenen nog hier en daar iets terugwijken. Meer naar het Oosten hebben de ver bondenen zich moeten terugtrekken naar het gebied ten Zuiden van het Hwatsjonbekken. Ten Oosten van dit bekken hebben zij verschillende aan vallen afgeslagen. In de meest Oostelij ke sector is de toestand nog duister. Slechts is bekend, dat een geallieerde gevechtsgroep er in is geslaagd Indjoe te heroveren, dat Dinsdag verloren ging. De verliezen der verbondenen wor- der gering genoemd. Er is waardevolle uitrusting bij de Chinese doorbraak verloren gegaan. Daarentegen worden er zeer hoge schattingen gepubliceerd over de verliezen van de communisten Het dagelijkse gemiddelde zou ongeveer achtduizend man per dag zijn, de sterk te van een Chinese divisie. AMERIKA VERLEENT: De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag een geheime overeenkomst tussen de V.S. en nationalistisch China bekend gemaakt. Volgens deze overeenkomst moet de Amerikaanse militaire hulp aan de Chinese nationalisten op Formosa be perkt worden tot materiaal voor „de interne veiligheid en wettige zelfver dediging". In een nota van 30 Januari van dit jaar heeft de Amerikaanse regering de voorwaarden voor het gebruik van de hulp neergelegd. In een nota van 9 Fe bruari heeft de nationalistische rege ring de voorwaarden aanvaard. De drie voorwaarden zijn: De natio- listische regering zal het materiaal ge bruiken om haar binnenlandse veilig heid of wettelijke zelfverdediging te pan zijn het eens oepenlegering minister-president, Sji- heeft medegedeeld, dat ast tussen de Verenig- apan is gesloten over Amerikaanse troepen overeenkomst is voor- ekingen van John Fos- imans speciale afge- ipanse premier. V TE CALCUTTA ile mededeling #s Dins- dat te Calcutta cholera De ziekte heeft epidp- gen aangenomen. De n tachtig personen g«- iveek daavoor 61. handhaven; zij zal veiligheidsmaatre gelen nemen om te voorkomen dat de aard van de militaire goederen, dien sten en inlichtingen bekend wordt; tenslotte zal de nationalistische rege ring Amerikaans personeel in de ge legenheid stellen om het gebruik van de verleende goederen na te gaan. De nota bepaalde, dat de militaire goederen bestemd zijn voor de verde diging van Taiwan (Formosa) tegen een eventuele aanval. Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 504 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag, 27 April 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 12 Mei '51. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 7 Juni 1951 plaats hebben. Voor deelneming aan Briise manoeuvres De lichting 1950-11 zal in September van dit jaar voor korte tijd naar Duits land worden gezonden, waar zij zullen deelnemen aan de Britse manoeuvres, die daar zullen worden gehouden. Dit werd medegedeeld door de minister van porlog en Marine, Ir. C. Staf, toen hij gistermiddag een bezoek bracht aan de 13e Regiments Gevechtsgroep, die op de Veluwe aan het oefenen was. „Dit besluit is thans definitief", aldus deelde ir. Staf de verslaggever mede. De Koninklijke Landmacht houdt op de Veluwe de oefening Cres cendo 11", die somwijlen beang stigend realistisch is. „Rode" en Blauwetroepen bestormen en bekampen elkander daar en ge loven vaak zelf, dat dit alles echt is. Alleen, toen een aantal militairen de grens van ErmeloPutten be reikte, werd het schrijnend dui delijk, dat het slechts spel is. Want de grimmige soldatenogen lazen daar aan de rand van een bos op een bord: „Oefening Cres cendo. Verboden voor militairen". De commandant gaf hun opdracht zich daar te nestelen. Door Acheson en door zijn partijbestuur Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft de be schuldigingen van de Britse oud-minis ter van Arbeid, Aneurin Bevan, van de hand gewezen. Bevan had in het Lager huis beweerd, dat de V.S. zich van het merendeel van de strategisch belang rijke grondstoffen op de wereldmarkt meester maken. Acheson stelde hier te genover, dat de V.S. ten volle rekening hielden met de grondstoffenbehoeften van de landen van het Atlantische Pact. De V.S. doen al het mogelijke, om een verhoging van de productie en een bil lijk gebruik van de bestaande voorra den te verzekeren, zei hij. Bevan heeft niet alleen van Acheson, doch ook van zijn partijbestuur de wind van voren gekregen. Hij heeft een uit eenzetting moeten geven van de rede nen, die hem tot aftreden hebben ge- De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjechoslokaakse regering in een nota de verdwijning gemeld van de Praagse correspondent van Associa ted Press, William Oatis. In de nota wordt verzocht zo spoedig mogelijk een onderzoek in te doen stellen naar zijn verblijfplaats. Oatis is het laatst op Maandagmiddag gezien. STAKING IN ENGELAND Ongeveer zesduizend arbeiders van de „Cadbury Bournville"-ehocoladefa- brieken te Birmingham zijn Woensdag in staking gegaan. Hun protesten va ren gericht tegen de veranderde ae- eoordlonen, nadat in de fabriek nieu we machines waren geplaatst. Verder heeft 89 proeent van de arbeiders van het arsenaal van Woolwich zich uitge sproken tegen maken van overuren, evenals 15000 arbeiders in dertien an dere bedrijven, die voor de bewape ning werken. (Van onze speciale verslaggever) Wij dachten reeds dat de grote militaire oefening „Achilles" ten einde was, toen de rust op het eiland Vlieland plotseling werd verbroken door enige zware klappen, gevolgd door karabijnschoten en mitrailleurvuur uit Noordoostelijke richting. Wat bleek? Terwijl de verdediging van Vlieland geheel gericht was op het Wad en de Zuidwesthoek, had een peloton mariniers kans gezien ongemerkt te landen op het strand in de Noordoosthoek. En daaruit ontwikkelden zich „gevechten-om-stellingen". De aanvallers in de Noordoosthoek hadden verwacht steun te krijgen van de Zuidwesterlingen, die steun bleef niet alleen uit, maar de gehele Koninklijke Landmacht-verdediging, blij, dat toch alle moeizame voor bereiding en voorafgaande spanning niet voor niets waren geweest, haastte zich naar het gevechtsterrein. Zo verliepen de operaties te land niet geheel volgens plan. Van Koninklijke L.-zijde werd ons medegedeeld, dat de kleine groep tegen standers krijgsgevangen gemaakt werd. We hebben er vrede mee. niet met een zekere autoriteit verze kerd, dat de eerstvolgende dagen Vlieland andermaal het toneel van een strijd zou zijn, waarin Britse landings troepen en Nederlandse mariniers een rol zouden spelen? Een vals bericht, is ons later gebleken. De Britten waren gistermorgen vroeg ai van de partij. Zij waren het, die de landingsvaartuigen, de L.C.A.' s, de L.C.T.'s en de L.V.T.'s met mariniers naar de afgesproken plaatsen op het eiland dirigeerden Hoeveel vaartuigen dit nu precies geweest zijn, is ons na moeizaam speurwerk nog niet recht duidelijk ge worden. De op Vlieland gelande groe- We laten de mededeling overigens voor wat ze is. Maar één ding heeft deze oefening ons geleerd. De geheim zinnigheid rond om deze oefening is perfect bewaard gebleven. Ieder ken de min of meer zijn taak, maar een inzicht in de totale operatie had geen der opererende groepen of personen. Niemand wist het rechte te vertellen. De legende-vorming was nu dan ook bijna even groot als in een werkelijke gevechtsperiode. We moeten tot onze schande beken nen, zelf slachtoffers te zijn geworden van die legende-vorming. Was jns niet bewezen en vroeg de door de krijgsraad raadsman, mr. Nijgh, ir ten een oorzaak van eve boekhouding over i verscheidene ontvang- laus br. Nijgh, „maar fat men meermalen aan >k achtte de raadsman <t verdachte onder val- meubels van het Be- heeft gekregen. Mr. vrijspraak of een straf 'oorarrest, met onmid- dstelling. De uitspraak 8 Mei. Het Hof wees onmiddellijke invrij- Twee Nederlandse escadrone vam de Kon. Marine vervolgen hun training op een standplaats te St. Merryn, Cornwal. De commandant L. G. Wilson (midden) geeft en kele korte instructies alvorens enkele piloten zullen opstijgen. V.ln.r-■ Ltn. Molenaar (Den Haag), Ltn. Peter v. d. Wal (Den Haag), Ltn. Gus Hagdorn (Nijme gen), Ltn. Challik D. T. Theodore (Den Haag) en Ltn. Albertus Bruinsma (Amsterdam). Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Veranderlijke bewolking met morgen enkele plaatselijke buien. Vannacht in het binnen land nog zwakke wind, overigens matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen belangrijk lagere temperaturen dan vandaag. VRIJDAG: Zon op 5.20, ondei 19.56; Maan op 2.22, onder 9.21. ANDERE MENSEN, andere tijden Zetelt de UNO in een gebouw, waarin een halve stad van alle wo ningnood Verlost zou zijn, in het oude Jericho kon men het met eenvoudi ger middelen stellen. Professor James B Pritchard ontdekte onder een toma- tenveld van Arabische boeren in de buurt van de oude stad een paleis, dat pensionnee'rd"'worden 36 kamers telde. De geleerde meneer vermoedt, dat het paleis gebouwd werd door Herodes de Grote Pels jager is een gevaarlijk beroep. Nu werd weer de operateur van een clan destiene radiozender, die zich „De Pelsjagers van Alaska" noemde, dooi de politie gearresteerd. Zijn materiaal werd in beslag genomen, zegt het be richt. Of er huidjes onder waren weet uw lijfaap dus niet. In Nice hebben dertig personen, die met auto matische wapens uitgerust waren, een overval gepleegd op het communis tische partijbureau. Sommigen hunner droegen het habijt van valscherm jager. D De Sint Bernardshonden zul len wel gauw van Drees gaan trekken. Een te Lausanne opgericht syndicaat wil namelijk een weg gaan aanleggen onder de Sint Bernard-pas. Theodoor Ach, gil e®. t Is mow een oefening pen waren in vrij groot verband uit Harlingen en van Terschelling ver trokken. Niet alle schepen bleven de koers-Vlieland echter volgen. Een deel ervan gingen op de Afsluitdijk af, waar eveneens een treffen zou zijn met verdedigende elementen van de ko ninklijke landmacht. Men ziet het: langzaam trekt het waas van geheim zinnigheid rond deze grootscheepse oefening wat op. Laat ons zeggen, dat de overgordijnen, waarmee de manoeu vres overhuifd zijn geweest voor ons een kiertje hebben gekregen, de vi trage hangt echter nog voor ons ge zichtsveld. Ook misschien omdat de gehele oefening nog niet ten einde is, maar ook omdat het voor alles mili taire gebeurtenissen zijn, waarvan wij moeilijk de draagwijdte kunnen vast stellen. Drie jaar voor daders van overval Molenpad De Amsterdamse rechtbank veroor deelde de twee Amsterdamse jonge mannen, de 25-jarige A G. H. en de 22-jarige H, J. A. van M„ die op 9 September van het vorig jaar de 70- jarige kassier van het coöperatief restaurant op het Molenpad te Am sterdam overvielen, en er met geld vandoor gingen conform de eis tot drie jaar gevangenisstraf. WEER GROENTE-EXPORT? Hoewel nog geen officiële bevestiging daaromtrent is ontvangen, zullen, naar men aanneemt, binnenkort weer groen ten naar West-Duitsland kunnen wor den uitgevoerd tot een bedrag van circa vijf millioen gulden. noopt. Het bestuur nam met, zijn over wegingen g^en genoegen en stelde hem in het ongelijk. Na afloop van een besloten vergadering is een com muniqué uitgegeven, waarin steun aan de begroting wordt toegezegd en nog maals de instemming met het bewape ningsprogramma 'ordt uitgesproken. De permanente vertegenwoordiger van India bij de V.N., Sir Benegal Rau heeft tijdens een lezing in de Victoria- universiteit te Toronto als zijn mening te kennen gegeven, dat er weinig kans bestaat, dat het communistische bewind in China door binnenlandse oppositie ten val wordt gebracht. „China ver keert in een overgangsstadium, met een eigen gematigd communisme of socia lisme als een ver doel", aldus Rau, die verder zeide, da' er niet is gepoogd China door de Kominform te laten leiden en dat de Sowjetunie de afwij king van het Chinese communisme ten volle schijnt te erkennen en te aan vaarden. Dinsdagsmorgen had een herden kingsdienst plaats in de West minster Abbey voor de onlangs overleden oud-minister Bevin. Tot de velen die deze dienst bijwoon den behoorden ook de heer en mevrouw Churchill, die zich hier naar de Westminster begeven. Het gratiebeleid (Van onze parlementaire redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft het communistische lid, mr. dr. Stokvis verlof gevraagd de minister van Justitie te interpelleren over het gratiebeleid. Hedenmiddag zal over dit verzoek wor den beslist. Syrisch-lsraelische kwestie voor V-raad De permanente vertegenwoordiger van Israel bij de Verenigde Naties, Abba Eban, heeft Woensdag in de Veiligheidsraad Syrië er van beschul digd oorzaak te zijn geweest van het geschil tussen beide landen, naar aan leiding van de droogleggingswerk zaamheden door Israel in het gebied van Hoeleh. Woensdagmiddag werd op de Sta- dionweg te Rotterdam de driejarige Nelleke Thöne door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Werd gisteravond eerst gemeld, dat de rust in de Baskische provincies was weergekeerd, nadere berichten maken duidelijk, dat dit nog allerminst net geval is. Wei hadden de meeste arbei ders in Bilbao, San Sebastian en de provincie Guipuzcoa het werk hervat, maar in Pasajes legden alle havenar beiders het werk neer. Voorts werden uit verschillende plaat sen- incidenten gemeld. In Tolosa waar de vrouwen al eerder gedemonstreerd hadden, trok opnieuw een groep vrou- den door de stad. Zij voerden spandoe ken met het opschrift „Wij hebben honger" met zich mee. Zij werden uit een gedreven. Dit gebeurde ook in de industriestad Zomaraca, waar vrouwen het stadhuis poogden binnen te drin gen. Ook in Manresa bij Barcelona is het weer onrustig. Zezduizend textielar beiders legden hier Dinsdag het werk neer en eisten een premie wegens .ie stijging van de kosten van levenson derhoud. Woensdag hervatten zij net werk, maar toen hun bleek, dat de on derhandelingen over hun verlangens nog moesten beginnen, gingen zij op nieuw in staking. Communisten hebben in de Zuidfran se stad Pau een betoging tegen Franco ontketend, die eindigde in de bezet ting van het Spaanse vice-consultaat aldaar De vice-consul en zijn staf ont snapten door een raam. De politie heeft een eind aan de bezetting ge maakt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1