PELS' LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving „Danza" vond met opvoering van „Geisha" een dankbaar publiek AGENDA Liederen-recital van Henk Lansen PEDROLI Aicmaria verloor „lichtwedstrijd" Winkelsluiting tijdens de feestdagen ACCIJNSVERHOGING GEDISTILLEERD Wijnhandel, Alkmaar, Tel 258S Een klein maar select auditorium INGEZONDEN STUKKEN Kellners weet uw plaats KOELKASTEN groot en klein U kunt ze zien LAAI V NV BRVIN WORDEN! HU1BKRTS - PAYGLOP 27 - TEL. 3762 Opleving en terugslag in de kool Bergen Maskerspelers op de planken Oudorp Hollend paard liep vast in zandhoop Egmond aan Zee Kolendamp oorzaak van drama te Beneden- Leeuwen? Kind omgekomen bij brand in de Jordaan DONDERDAG 26 APRIL 1961 Lofwaardige prestatie Voor de bekende operette „De Geisha" van Sidney Jones, opgevoerd door de operettevereniging „Danza" in het „Gulden Vlies" bestond zeer goede belang stelling. Er waren maar weinig plaatsen onbezet. Het bekende verhaaltje van de Geisha Mimosa San, die uiteindelijk haar geluk vindt, is door de componist Sidney Jones uitstekend in partituur gebracht, en „Danza" heeft met dit werk een keuze gedaan welke ten zeerste aan de alge mene smaak tegemoet komt. Deze operette heeft een grote solis tische bezetting en zo zijn we wel ge noodzaakt uit de diverse prestaties een keuze ter bespreking te doen. „Danza" heeft weer winst geboekt met het optreden van Truus Schot, die de rol van Mimosa San voortreffelijk speelde en zong. Tom de Munk gaf met flair zijn rol als Fairfax. Verder verdienen te wor den gememoreerd Juliette de Fran- gaise (T. Bilars=—Krouwer) en Imari (Ed. Bilars). De koren in een operette spelen een grote rol en het deed ons genoegen te kunnen constateren, dat deze zuiver en ook genuanceerd werden gezon gen. De balletten, ingestudeerd door mevr. JonkerJonker, waren zeer verdienstelijk. Regisesur Vóórhaar had er voor ge zorgd, dat ook het toneelmatige ge deelte van deze uitvoering verant woord was. Décors en costumering waren uitstekend verzorgd. Het orkest onder leiding van Joh. Gerritsen leverde een zeer lofwaar dige prestatie op deze avond, te meer bewonderenswaardig daar dit een ge legenheidsorkest was, waarin ook Alkmaarse vakmusici medewerkten. „Danza" heeft met deze uitvoering veel succes gehad, omdat de opvoering in haar geheel vaart had en zeer vlot was. Deze amateurs hebben weer hun gehoor een gehele avond weten te boeien en aan enthousiaste waarde ring heeft het niet ontbroken. De tweede opvoering van de Geisha zai zeker weer veel belangstelling trek ken. „Danza" gaat weer crescendo. Ms. In verband met de komende feestda gen deelt de Contact Commissie voor de Middenstand mede, dat in overleg met de besturen van de plaatselijke Middenstandsbonden het volgende schema is opgesteld voor de winkel openstelling op nationale of plaatse lijke feestdagen: Indien de feestdag valt op een dag van Maandag tot en met Vrijdag, zijn de winkels tot 1 uur open. Als de feestdag op Zaterdag valt zijn winkels de gehele dag open. De Contact Commissie voor de Mid denstand verzoekt de winkeliers dit schema als richtlijn voor de openstel ling van hun zaken te handhaven, ter verkoming van misverstand tegenover het publiek. Burgerlijke Stand Getrouwd: Bemardus Bergman en Baukje de Weert. Nicolaas Quast en Taatje Wilkens. Johannes N. van Twuijver en Jo hanna L. van der Mee. Overleden: Klaas Kraakman, 87 jaar, weduwnaar van M. Morseh. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrouw mijner dromen (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De vader van de bruid (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Haven-Marie (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Schaduw over Los An geles (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: ABC-Cabaret o.l.v. Wim Kan. „Waakt en Bidt", 3 en 8 uur: Inter kerkelijke conferentie. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Toontje heeft een paard getekend (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Haar groot ste offer (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Tea for two (alle leef tijden); Cinema Americain', 8 uur: Sun set Boulevard (18 jaar). Militairen op de thuisreis Aan boord van het troepentransport schip „New Australia", dat op 29 April in Amsterdam wordt verwacht, bevinden zich de volgende stad- en streekgenoten: J. A. Hoogewerf, Dorpsstraat A 16, Hens broek; E. Karst, Pr. Bernhardlaan 21, Alkmaar; S. G. Groot, Nieuwe Sloot 46, Alkmaar; S. J. Brakenhof, Rijksweg 114: Limmen; W. J. Dekker. Hoge weg 24, Uit geest; C. Goos, Vermeerstraat 41, Alkmaar. J. Ph. Hout, Sell. Hondsbosselaan 60, Hei- loo; J. Liefting, Spoorstraat 89, Alkmaar; J. P. Schrijver, Oosterstraat 21, Noord- Scharwoude; D. Wiering, Dijk 121, Broek op Langendijk; A. W. Schut, Trompstraat 16. Alkmaar; J. W. Janssen, Verdronken- oord 80, Alkmaar. GESLAAGD Voor het Cand. examen schei kundig' Ingenieur slaagde te Delft de heer F. Beek uit Alkmaar. Onze plaatsgenoot J. H. Marwitz, candi- daat theologie, slaagde te Utrecht voor zijn proponentsexamen. Het Feest van de Arbeid Het 1 Mei-comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van A.B.B., Party van de Arbeid en aanverwante organisaties, heeft ook dit jaar weer een aantrekkelijk Mei-programma samengesteld. Dinsdag één Mei, des morgens om 10 uur, wordt er een bij eenkomst gehouden in de zaal van de Muziektuin. Ds. Dikboom zal een korte toespraak houden en de Stem des Volks zingt enkele strijdliederen. Na afloop gaan de bezoekers naar de begraafplaats om de overledenen te herdenken. Het aanvankelijk vastgestelde mid dagprogramma, met voetbalwedstrijd komt te vervallen. Om 19 uur vertrekt de 1 Mei-stoet, onder aanvoering van de Muziekver eniging Excelsior, van het Dr. Schaepmanplein en trekt via Roch dale O., de Uitenbosbuurt en Laat naar het Gulden Vlies. Daar begint om 20.15 uur de tra ditionele Mei-bijeenkomst. De heer M. Sluyser, hoofdbestuur der van de VARA, zal de Meirede uit spreken. Voorts vermeldt het pro gramma het optreden van Rolien Numan, de bekende voordrachtkun stenares. Ook de Stem des Voiks verleent medewerking aan deze avond. GIFT VOOR VERENIGING NAZORG De vereniging Liefdewerk Oud Pa pier heeft f 50 geschonken aan de ver eniging Nazorg, die in financiële moei lijkheden verkeert. BIJ AFSLAG VERKOCHT In café-restaurant ,,'t Gulden Vlies" vond gisteravond ten overstaan van notaris mr. Joh. G, C. Zijnen de ver koping plaats van een huis met voor- en achtertuin en schuur aan de Ro zenstraat 42, alhier, groot 1.43 A., dat op een bod stond van f 8100. Het perceel werd op f 5,gemijnd. Het huis en erf aan de Lyceum straat 7, alhier, groot 1.40 A. bleef staan op het bod van f 18000, hoewel er f 5000 boven werd afgeslagen. met F 1.a F 1.50 per LITER Het betreffende wetsontwerp werd gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Geheel vrybiyvend gelden echter thans nog de huidige NIET VERHOOGDE prijzen. De tenor Henk Lansen gaf met mcdeweiking van dc pianist Jan Couvée ttn liederen-avond in het „Wapen van Heemskerk''. De executanten hadden voor dit concert een mooi en belangrijk programma samengesteld. Des te meer is het tt betreuren dat de belangstelling zo gering was maarhet seizoen is al vet i gevorderd, het weer mooi, en dan was er ook nog de uitvoering van „Be Geisiha". En het schijnt dat de Kunst met een grote K het tegen dergelijke (ac toren altijd moet verliezen. Dat de mate van belangstelling geen waardebepaling voor het concert is, spreekt vanzelf. Aan Henk Lansen hebben we nog zeer goede herinnerin gen en met genoegen hebben we mo gen constateren, dat hij deze niet al leen heeft bevestigd maar zelfs over troffen. Hadden we in de serie Schubert- liederen, waarmede de zanger het concert, begon, gaarne wat meer con trastwerking in nuancering gehoord, het frappeerde dat hij in de liederen van Brahms, welke vocaal hogere eisen stellen, uitstekende dingen deed o.a. in „Die Mainacht" en „Verge- bliches standchen". Het „Minnelied' miste echter de innerlijke bewogen heid. Maar Brahms volkomen zingen eist nu eenmaal veel ervaring. Na de pauze zong Henk Lansen bui tengewoon goed in liederen van de Franse componist Duparc. Daar waar de melodiek prevaleert boven de dictie, schijnt de zanger zich het best te kunnen geven. Jan Couvée speelde de klavierbegt. leidingen, zoalswe (fat van hem g(. wend zijn, weer uitnemend. Lansen ii op de goede weg, maar moet in d( li- toekomst de tekstuitbeelding nog meei gaan beschouwen als de voornaamste factor. Couvée trad als solist op in de Sons- ta quasi une Fantasia van Beethoven bij velen beter bekend als de „Mond. schein Sonate". Van dit werk gaf hi;i een boeiende vertolking, voorname- lijk in deel I en II. Veel kleur en contrastwerking in del kleinere stukken van Granados, Al- beniz en M. de Falla. De zanger besloot het concert mei j de zigeuner-liederen van Dvorak. He: beperkte auditorium heeft met grote aandacht dit concert gevolgd en he1 aan verdiend applaus niet laten ont-1 breken. Ms. f* DIE MOOIE ENGELS-AMERIKAANSE ROUGE POEDER MASKARA 95 cl. ^fn(W '(.„„n. rAoJfóeA nu ttó Outdoor Oir! make to» nagellak - lipstick erc, tacfï maak 75 cc. anti transpiratie 135.&7<\»mosa CREME in pot-milk corut s_ ...1cc CREME in tube 55. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) In uw blad van Woensdag 25 Apri! kwam weer het fooienstelsel ter sprake in die vorm, dat het nog groter chao tischer toestand is dan ooit te voren. Tot schande van het bedrijf moet ik toegeven, dat dit maar al te waar is Er is altijd kaf onder het koren ge weest en dit zal wel zo blijven, maar- een chaos behoeft het niet te zijn als ieder, zowel werknemer als werk gever, zich van zijn taak bewust is en de nieuwe regelinj (welke een uit komst is) uitvoert zoals deze uitge voerd moet worden. Nu komt de werknemer op de tweede plaats, want ais een patroon voorschrijft: zó moet het gebeuren, dan gebeurt het zo. De eerste week mag het dan misschien wat onwenning geweest zijn, maat men mag toch aqnnemen dat na vijt weken practijk een juiste werkwijze gevonden moet zijn. Mocht het voor sommigen niet het geval zijn, dan wil i k wel zeggen hoe het moet. misschien kunnen er be- drijfsgenoten (geen beunhazen) hun Voordeel mee doen. Neemt men nu een café-restaurant dan is het toch heel simpel om als volgt te werk te gaan. In het cafe moet door een gast, volgens de kassa, zonder bedieningsgeld, betaald worden f3.De bedienende kellner, die weet dat hij 15 mag berekenen, behoort dan te zeggen: drie gulden vijf en veertig cent inclusief bediening. Doe' hij het anders, dan probeert hij op slinkse wijze meer te ontvangen. Hn is dan iemand die nimmer genoeg heeft en er beter aan doet het bedrijt te verlaten en een ijswagen te nemen of ergens loopjongen te worden. Wil de gast boven het genoemde bedrag nog meer geven, dan is het logisch dat dit geaccepteerd kan worden. In een restaurant is het nog een voudiger. Omdat hier de prijzen hoger liggen kan en moet er een rekening gegeven worden. Men doe het dan zoals een ieder die een bedienings geld van 15 een behoorlijke beta ling vindt (ik noem hier nu willekeu rige prijzen), b.v. 1 Sherry 0.75 2 Borrels 0.80 3 Soep 2.25 3 Entrecot 9. 3 Koffie 0.90 15 Bed. 13.70 f 2.05 15.75 Zo behoort het en niet anders. Moge dit ingezonden stuk er toe bijdrager om de bestaande chaos te doen ver d wijnen. HARRY KOREMAN Langestr. 10, Alkmaar V V.A. behaalde een verdiende 4-2 overwinning Ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek en beschenen door sterke schijnwerpers heeft Aicmaria gister avond in Amsterdam een aardige oefen wedstrijd gesneeld tegen het aloude WA. Bij de withemden ontbraken de m het buitenland vertoevende Jan Untied alsmede Henk Maassen en Klaas Wit. waarvan de eerste niet meer voor het eerste elftal zal uitkomen en laatstge noemde de gelederen zal veriaten. Zij werden vervangen door Klaas Bijl, Frits Helderman en Paulissen Het elftal van Aicmaria Victrix ver scheen in de volgende formatie: Afink; Helderman en v. d. Leek; Wassink. Mulder cn v Meene; Paulissen, Din kelberg, Bijl. Eversteyn en de Buyzer Het eerste gedeelte vóór de rust bad Aicmaria kennelijk enige moeite zich aan de eigenaardige lichtval (het was toen nog niet volkomen duister) en zacht-gele- en derhalve verwarring Propaganda-avonii van „NederlandUSSR" Door de afdeling Alkmaar van de vereniging Nederland—U.S.S.R. werd gisteravond in hotel „Centraal" de Russische film „De rcem van de ar beid" vertoond. Deze film liet gehee in overeenkomst met de tradities var. de Russische filmkunst de ongetwij feld groots opgezette wederopbouw van het door de Duitsers verwoeste land zien. Arbeiders en ingenieurs voerden hiertoe na de beëindiging van de oorlog gezamenlijk het vijf jarenplan uit. De film gaf een inte ressant beeld van de arbeid en de op bouw, van de enorme hydro-electri- sche werken, de gietovens, de mijnen de landbouw en de veeteelt en vele andere industrieën en bedrijven. Te vens kreeg men een indruk van de wijze, waarop de Stachanow-idee in de Sowjet-Unie wordt doorgevoerd. Bovendien werd gisteravond in de bovenzaal van hotel „Central" een tentoonstelling geopend, die ook he denavond nog te bezichtigen zal zijn. Men krijgt hier een overzicht van het dagelijks leven in.de Sowjet-Unie". zoals de naam van de expositie luidt: een uitgebreide foto-reportage van het gezinsleven, opvoeding en on derwijs, de fabrieken, de sportvelden en de Sowjetrussische kunst. Uitslagen schoolwedstrijden HANDBAL MEISJES ULO—Juliana—RHBS 0—3; ULO Alkm. 1 —ULO Bergen I 40; ULO Heiloo I—Gym nasium 2—3; MMS Bergen I—Kweekschool 7_3. ULO Alkm. I—RHBS 7—0; MMS Bergen I—Gymnasium 12e. MMS Ber gen II—ULO Alkm. II 1—3; ULO Heiloo II —ULO Bergen II 1—4. De finales worden 30 April op het ter rein van Alkmaarse Boys gespeeld. „PENSION ZONNESCHIJN In ons verslag in de courant van fisteren van 't Voetlicht is een alinea uitgevallen en wel de volgende: „De heer W. A. Pieters, die als voorzitter van 't Voetlicht vóór de aanvang de aanwezigen harteiyk wel kom heette, speelde in het genoemde stuk op zeer vlotte wijze de rol van de filmman, die in het pension zo'n belangrijke plaats innam". stichtende shirts van de tegenpartij aan te passen. De gastheren bleken over een uiterst snelle ploeg te beschikken, waarin de reciits- en linksbuiten opvielen. Een vlotte combinatie tussen deze beide vleugelspelers gaf de thuisclub reeds in het eerste kwartier de leiding. Toen Aicmaria echter beter ingespeeld raak te en de VVA-ers zich in hun klassie ke rood-zwarte kleuren hadden gesto ken. slaagde de actieve Klaas Bijl er in de partijen op gelijke voet te brengen. Eversteyn, die ditmaal de ziel van de witte aanval vormde, had enige mabn pech. doch gaf kort voor het einde m°t een pracht schot Aicmaria de leiding Nog vóór de rust maakte WA even wel geliik toen de bal via de paai m het doel sprong. Na de rust waren de gastheren aa-i vankelijk het meest in de aanval en waren dekkinesfouten oorzaak dat d- rood-zwarten in 3 minuten tijd nog 9 maai wisten te doelpunten. Het laatste gedeelte was voor Aic maria en bo-wel de voorhoede zich nog enige fraaie kansen wist te schep oen slaagde zij er niet in de achter stand in te lopen. Een voorbeeld voor Alkmaar? Aicmaria heeft van deze lichtwed strijd tevens gebruik gemaakt om Je technische installatie te bezichtigen daar zij bevorderen wil, dat ook net Gemeentelijk Sportpark van een der gelijke inrichting zal worden voorzien Een goed voorbeeld De penningmeester van de Alk maarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose ontving een be drag van f 46.00 van de Toneel groep „Roliea", zijnde 50% van de netto-opbrengst van een door deze Toneelgroep gegeven uitvoering. Reeds meermalen mocht het Bestuur der Vereni ging van „Roliea" op deze wijze een gift in ontvangst nemen. Goed voorbeeld doet gced volgen! Zondagschool bestaat 1U0 iaar De Zondagsscnooi „Laat de kinderen tot Mij nomen" hoopt ip Sepleniüer haar 100-jarig Destaan te herdenken. In de afgelopen honderd jaar is het Zon dagsschoolwerk aanzienlijk uitgebreid en de honderdjarige hoopt het heuglijke feit van dit jubileum op bescheiden wijze te vieren. In de Vondelschool kon verleden jaar een afdeling worden geopend, doch men komt hier niet niet de financiën uit. De kosten liggen veel hoger dan de collecten opbrengen. De heer Olthoff en zijn medewerkers be gonnen met 125 leerlingen. Hiervan komt 85 uit van de kerk vervreemde gezinnen, waardoor de verantwoorde lijkheid te groot is om deze arbeid weer los te laten en er dan ook een be roep wordt gedaan op de ouders van de kinderen uit de andere filialen om de financiële nood in deze afdeling door gezamenlijk iets hogere giften te hel pen lenigen. Zonnebrillen, Zonnebrand artikelen Slecht vooruitzicht voor wit en geel De kool heeft in de afgelopen we ken een kleine opleving in (le prijzer meegemaakt, die inmiddels echter al weer achter de rug is. De oorzaal daarvan was gelegen in de goede ver wachtingen, die werden gekoesterd ten aanzien van de export naar Duitsland, die opnieuw mogelijk zou zijn. Voordat het zover heen was. meldden zich reeds de exporteurs er ais gevolg daarvan liepen de prijzer op. De mededeling die min of meei te verwachten was geweest kwan toen af, dat alleen uitvoervergunnii gen mochten worden afgegeven voo partijen, die waren geveild nadat f hervatting van de export een feit was geworden. Daarmee moesten de vooruit gekochte partijen in Neder land blijven en dit heeft nogal wa' moeilijkheden met zich meegebracht Inmiddels viel de vraag uit Duits land tegen. Deze beperkte zich, voo wat de kool betreft, tot de rode, waar van 85 wagons werden uitgevoer Daarnaast konden nog 40 wagor uien worden afgezet. Een kwantum van 18 wagons gele kool en 5 wagons witte moet buiten beschouwing blij ven, omdat dit ging aan de gealli eerde legers. Deze export staat bui ten die aan de burgerbevolking. Aanwezig zijn op het ogenblik nop ongeveer 170 wagons witte kool, 12! wagons gele en circa 80 wagons rode Met de rode, die steeds een behoor ljjke prijs heeft opgebracht, zal hc wel goed aflopen. De witte en gel- echter komen, wanneer ze verkoch worden, nauweiyks boven de mie mumprijs uit. Bij het warme weer van de laatste dagen, waardoor de jonge groenten snel opschieten, ziet het er voor deze producten somber uit. Hoewel dit voor de tuinders indivi dueel van weinig betekenis is, is het een geluk, dat de veevoerprijzen hoog liggen. Het gevolg daarvan is, dat de doorgedraaide partijen tegen onge veer f 1.50 per 100 kg van de hand kunnen worden gedaan, wat de fondsen ten goede komt. Uit deze fondsen worden de vergoedingsprijzen betaald voor de doorgedraaide par tijen. Met de peen en de kroten is het beter afgelopen dan het zich soms liet aanzien. De voorraden zijn gro tendeels geruimd, dank zij export, in het bijzonder naar Engeland. Het is vooral de omgeving van Avenhorn, waar deze producten worden geteeld. „De Maskerspelers" besloten het speel seizoen met een succesvolle opvoering van „De tijd staat niet stil", een toneelspel van C. J. Pieters en A. J. Schuurman. De tijden veranderen, maar niet d* kloeke vrouw Kloek, de heerseres op de boerderij „De lijd staat niet stil", die in hevig conflict komt met haar moderne dochter, omdat deze pertmen* weigert een boer te trouwen. Clasina laat zich geen man opdringen door haar moeder. Bot singen zijn onvermijdelijk en in de strijd moet de moeder het onderspit delven. Prachtig werd de dictatorisch aangelegde boerin getypeerd door Greet Beeldman— Reusink en Eva Huysmans was een goede dochter met moderne opvattingen. Wies Meyer—Van Geemen vervulde de moeilij ke rol van de zielszieke nicht Truus en wekte door haar stil spel vooral medelij den en deernis op. Spel'—s en regisseur, de heer G. Kooy- man, kunnen met g?ote voldoening terug zien op deze slotavond. Gratis koopuur HILCKMANN Dit was Woensdag van 9 1 0(adv.j Toen de heer Kieft van de Noor dervaart zich Woensdagmorgen om streeks 11 uur met paard en wagen bij de kunstmesthandel van de fa Timmerman op de Oude Schermer weg bevond, sloeg het paard op hoi Met de wagen die nog niet geladen was achter zich, rende het dier ove) de Oude Schermerweg de Omloopdijk op. Bij de aansluiting van de „Nieuwe Schermerweg" had men dwars over de weg juist een grote geul gegraven voor de dubbele gasleiding die daar gelegd wordt. Aan deze afsluiting stoorde het paard zich echter niet en het rende pardoes op de opgeworpen zandhoop in. De wagen bleef in het zand steken en het paard kwam op zijn rug in de geul terecht waarin het dier machteloos bleef liggen. De arbeiders die aan de geul werkten zagen het gevaar aankomen en stel den zich bijtijds in veiligheid. Met vereende krachten heeft men het paard uit zijn benarde positie bevrijd. Flierefluiters oogstten opnieuw succes In de maar matig gevulde zaal van „De Vergulde Valk" voerden de Flierefluiters van Landsmeer Dinsdagavond het bekende blijspel „Peggy, m'n kina" op. De regis seur, de neer Bouwmeester, verstaat zijn vak en het is voornamelijk aan deze fi guur, die altijd op de achtergrond blijft, te danken, dat dit gezelschap zoveel succet oogst. Ook Dinsdagavond was de zaal weer volop tevreden Er is veel gelachen om de verwikkelingen, die Peggy (Puck Stein- voorte) en Jerry, de vriend (Roel Steln- voorte) en de moederrol (mej. Holmes) hebben op voortreffelijke wijze gespeeld De décors en de verlichting waren goeü verzorgd, vooral het imiteren van het on weer wekte bewondering. Na afloop deelde de secretaris, de heer Swart. mede. dat de Flierefluiters in September of October weer zullen optreden. WOGNUM, 25 April 1951. 12.500 kg witlof A 31—37, B 25—33. C 20—26, stek 8 —22; 8.000 kg uien, middel 2.10—7. grof 3.606,40: sla 816; andijvie 56; breekpeen B 8.20—11.70. C 9.70—11.10; stoofsla 31; spi nazie, afw. 55; rabarber 18—22. Op advies van de gerechtelijke ge neesKundige dr. Hulst heeft de rijks politie te Beneden Leeuwen in de af gelopen nacht in de slaapzaal van het St. Jozef-ziekenhuis, waar zes menser, in de nacht van Maandag op Dinsdaji J.I. overleden, proeven genomen met witte muizen, om te zien of kolendamp vergiftiging de doodsoorzaak geweest Kan zijn. De muizen, zo vernamen wij hedenochtend van de rijkspolitie, heb ben de proef goed doorstaan, maar er werd wel vastgesteld, dat er, nu alle ramen gesloten waren, kolendamp in het gebouw hing. Hoewel de uitslag van het laboratoriumonderzoek pas over enige dagen bekend is, bestaat er een sterk vermoeden, dat de slacht offers inderdaad door kolendamp om het leven zijn gekomen. Een stookge- legenheid van de centrale verwarming is onder de slaapzaal van deze mensen gelegen, waardoor het dodelijke gas tot deze zaal kon doordringen. De zuster, dié op de bewuste morgen de zaal in kwam, heeft zoals gewoonlijk, direct alle ramen open gezet, zodat de poli tie niet direct kolendamp heeft kunnen waarnemen. Vrouwen en kleuters spiongen uit het raam Vanmorgen omstreeks half elf is in dc Slootstraat in de Jordaan te Am sterdam brand uitgebroken in perecel nr 29. Een driejarig meisje, Elsje license, is hierby om het leven geko men. De drie verdiepingen van het perceel brandden geheel uit. De brand is ontstaan doordat op één noog Elsje Beense en de twee zoontjes van de familie Schram, terwijl de vrouw een verdieping hoger een kopje Koffie dronk, een vuurtje zijn gaan stoken. Het schijnt, dat Elsje daarbij in orand is geraakt. Toen men de brand ontdekte is de bewoonster van de eer ste verdieping onmiddellijk naar bene den gerend en heeft haar beide kinde ren nog weten te redden. Zij wist waar schijnlijk niet, dat Elsje ook in het huis was. Het kind is daardoor alleen achtergebleven en in het vuur omge- Komen. De bewoners van de andere verdie pingen, twee vrouwen en twee kinde ren, hebben zich weten te redden door uit het raam te springen. Zij werden door buren in dekens opgevangen. De moeder van Elsje Beense, mevrouw Bastiaanse het meisje was een kind uit haar eerste huwelijk deed bood schappen in de buurt. Toen zij terug kwam vroeg zij onmiddellijk naar haar kind. Toen pas werd bekend, dat ds kleine nog in het huis moest zijn. f'

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2