:uws nk Lansen Raad Schermerhorn vergaderde TILLEERD ■ITER ar, Te« 2585 ip oorzaak van te Beneden- leuwen? rigekomen bij i de Jordaan Ursem De Westfriese Stijk Beemster Slagroomapparaat bleef beneden de maat De Riff Merwedekanaal wordt verbreed Rallyerijders arriveerden in Nederland Alg. vergadering Noordermarktbond Treinramp in Japan eiste 103 doden St. Pancras Ledenvergadering van het Witte Kruis Weekoverzicht Langedijker Veilingen Broek op Langedijk Oud-Skatas bewoonsters voeren een actie ren door nog de litorium jianist Jan Couvée een utanten badden voor dit I. Des te meer is het te het seizoen is al ver uitvoering van „De :t tegen dergelijke fac- speelde de klavierbege- iwe dat van hem ge- r uitnemend. Lansen ij eg, maar moet in de kstuitbeelding nog meer en als de voornaamste als solist op in de Sona- 'antasia van Beethoven, bekend als de „Mond- Van dit werk gaf hij vertolking, voorname- n II. a contrastwerking in de en van Granados, Al- i Falla. esloot het concert met deren van Dvorak. Het arium heeft met grote aoncert gevolgd en het applaus niet laten ont- Mj. ti 1*10 SA van de gerechtelijke ge- r. Hulst heeft de rijks- iden Leeuwen in de af- ,n de slaapzaal van het ahuis, waar zes mensen an Maandag op Dinsdag proeven genomen met m te zien of kolendamp- doodsoorzaak geweest luizen, zo vernamen wij van de rijkspolitie, heb- joed doorstaan, maar er testeld, dal er, nu alle waren, kolendamp in ig. Hoewel de uitslag ratoriumonderzoek pas en bekend is, bestaat er rmoeden, dat de slacht- id door kolendamp om gekomen. Een stookge- de centrale verwarming tapzaal van deze mensen oor het dodelijke gas tot doordringen. De zuster, 'iiste morgen de zaal in zoals gewoonlijk, direct en gezet, zodat de poli kolendamp heeft kunnen i kleuters spiongen het raam omstreeks half elf is in in de Jordaan te Am- uitgebroken in perceel driejarig meisje. Elsje bij om hei leven geko- 5 verdiepingen van hel en geheel uit. ontslaan doordat op één nse en de twee zoontjes ie Schram, terwijl de dieping hoger een kopje een vuurtje zijn gaan lijnt, dat Elsje daarbij in it. Toen men de brand bewoonster van de eer- onmiddellijk naar bene- heeft haar beide kinde- te redden. Zij wist waar- dat Elsje ook in het kind is daardoor alleen en in het vuur omge- van de andere verdie- rouwen en twee kinde- h weten te redden door te springen. Zij werden dekens opgevangen. De ïlsje Beense, mevrouw iet meisje was een kind huwelijk deed bood- buurt. Toen zij terug- j onmiddellijk naar haar s werd bekend, dat de et huis moest zijn. DONDERDAG 26 APRIL 1851 Vlotte behandeling van gevarieerde agenda Woensdag kwam de gemeenteraad »an Schermerhorn in vergadering bij een. Tot lid van de raad werd toege laten de heer A. de Boorder, die de heer W. Lakeman (Arb.) wegens diens ver trek naar Bergen opvolgt. De burgemeester dankte de heer Lakeman, voor de diensten die hij als lid van de Raad de gemeente heeft be wezen. Een verheugende mededeling was dat tlit de ondernemingsbelasting 7800. meer zal worden uitgekeerd over 1950 en 1951 Een nota met opmerkingen van Ged. Staten betreffende de gemeentebegro ting 1951 werd z.h.s. goedgekeurd. Van het Witte Kruis afd. Schermerhorn was een verzoek ingekomen om een extra bijdrage voor het onderhoud van het Wijkgebouw ten bedrage van1 400,—. De heer Muntjewerff vroeg of in de toekomst de douchecellen in gebruik kunnen worden genomen. De voorzit ter antwoordde dat de verwarming moeilijkheden oplevert. De subsidie werd z.h.s. voor 1951 goedgekeurd. Een verzoek van de onderwijsvereni- ging van de L.T.B. om een bijdrage voor de Landbouwschool van 5, per leerling werd ingewilligd. De vaststelling der verordening tot het treffen van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank, waarbij is bepaald; dat voor een nieuw bedrijf voor de eerste maal een vergunnings recht is verschuldigd van 170,in- plaats van 100,ontmoette geen be zwaar. Twee gouden huwelijken Deze maand zullen in ons dorp twee gouden huwelijken gevierd worden. De heer J. de Boer en mevr. G. de Boer— Koster zijn 28 April vijftig jaar getrouwd. De heer De Boer is een allom bekende fi guur in de veehouderswereld. Eerst in As sendelft en later in de Schermer en de Beemster had de heer De Boer zijn be drijf. Mevr. De Boer is bekend door haar mooie handwerken. De dameskrans van de Ned. Herv. Kerk vindt in haar een zeer toegewijd lid. Het tweede gouden echtpaar vormen de heer K. Ocstwouder en mevr. N. Oostwon- der—Bruin. Dit echtpaar behoort tot de oude Schermerhorners. Afkomstig uit de Schermer, vestigden zij zich reeds spoedig in dit dorp. Velen zullen zich de heev Oostwouder nog herinneren als bestuurder van de meelwagen van de heer Lós, waar mede hij de veevoedervrachten naar de boeren bracht. Later begon hij een tuin- dersbedrijf. Vele jaren was hij lid van de gemeenteraad. Thans is de heer Oost- v-ouder bestuurder van de woningbouw vereniging. Ook dit echtpaar geniet nog een goede gezondheid. In de vacature J. Broersen, werd tot ambtenaar van de Burgerlijke Sand be noemd de heer W. Blokdijk. Bouwvoorschot van 6733, B. en W. stellen voor aan de Woning bouwvereniging een tweede bouwvoor schot te verlenen van1 6.733,toe te kennen in verband met herstelwerk zaamheden aan de 12 woningwetwonin gen. Geen der leden had hiertegen be zwaar. De heer Munt je werf merkte bij de rondvraag op, dat op het Zuideinde steeds verkeersovertredingen worden gemaakt. De burgemeester antwoordde dat daar regelmatig wordt gecontro leerd. De heer P. A. van Langen vroeg of al iets naders bekend is aver het sportterrein. Hierover zullen spoedig nadere mededelingen volgen, zo deelde de voorzitter meer. Vervolgens ging de raad in comité. Thans zal de bijeenkomst van de Westfriese Styk. gehouden worden op Hemelvaartsdag 3 Mei in de N.H. Kerk te Ursem. Wat is eigenlijk een „Styk"? Dat is een vraag die veelal gesteld wordt; door Westfriezen en door anderen. „Styk" nu is 't zuivere oude West friese woord voor vereniging, en het was dus begrijpelijk dat een zuiver Westfriese vereniging een dergelijke „landseigen" naam zou kiezen. Wordt echer de vraag gesteld; wat wil de „Styk" eigenlijk, dan kunnen we het best op Hemelvaartsdag deze bijeen komst eens bijwonen, alwaar men dan toelichting op doel en werkwijze van deze organisatie kan beluisteren. Laat ieder die enigszins in de ge legenheid is. deze bijzondere ieen- komst bezoeken, ook zij die met uit Ursem zelf komen. De opening geschiedt door dr. A. de Goede van Oude Nieuwland. dan volgt een welkomstwoord door burgemeester Nolet. Vervolgens door Ds. H. D Mey- boom, Nederl. Herv. Predikant te Ur sem. Volgens het middagprogramma zullen nog enkele voordrachten gehou den worden door Drs. J. P. W. Philip- sen .conservator aan het Centraal Mu seum te Utrecht en door Dr. Jac. R. W. Sinnighe over verschillende onder werpen. Voorts zal nog een verloting plaats vinden. De jonge kunstenaars Henk Tol heeft hiervoor enige aquarellen van bijzondere hoekjes in Ursem ter be schikking gesteld. Hopelijk, dat een ieder, door dit mooie programma opgewekt, deze bij eenkomst zal bezoeken. Moge het zo ziin. dat cT" Hervormde Kerk op Hemel vaartsdag te klein zal blijken om allen te bevAtcn. Voor het Amsterdamse Gerechts hof stond gisteren de 27-jarige A. v. W. uit Den Haag in hoger beroep te recht. Verdachte had in October 1950 aan de ijsbereider L. K. uit Beemster een slagroomapparaat verkocht, dat slechts een capaciteit van één liter had, hoewel hij het dubbele vermogen had opgegeven. Bovendien had hij de prijs van een twee liter-apparaat in rekening gebracht. Getuige L. K. uit Beemster vertelde geen argwaan gehad te hebben, daar hij juist enkele dagen voordat ver dachte hem het apparaat kwam le veren, een exemplaar had besteld bij een firma, die verdachte voorgaf te vertegenwoordigen. Toen enkele da gen het bestelde apparaat binnen kwam, had getuige dit teruggestuurd. Uit de hierop volgende corresponden tie was de rol van verdachte aan het licht getreden. De advocaat-generaal, mr. Hoeffel- man, meende, dat de door de politie rechter te Alkmaar opgelegde strat aan verdachte geenszins te hoog was. temeer, daar de in deze zaak betrok ken firma een schade heeft geleden van meer dan honderd gulden. Spreker eiste bevestiging van het Alkmaarse vonnis: zijnde ƒ125.— boete of 30 da gen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Edestius Joannes, zoon van H. J. de Wit en E. M. Rijper. Jacob Gerrit, zoon van C. Zeekant en J Stolp. Ondertrouwd: Arie Verhoef en Ge- rarda Maria Brugman. Paulus Koe man en Louise Mus. Getrouwd: Barend Slot en Lize Aal tje Wijhenke. Christiaan Raven en Trijntje Laan. Nicolaas van Baar en Geertruida de Lange. Pieter van Noord en Haasje Knap. JONGEN AANGEREDEN Op de hoek van de Riiperweg en de Purmerenderweg werd Woensdag een 11-jarige jongen door een personenauto uit Wervershoof gegrepen. De knaap werd van ziin fiets geslingerd en brak een arm. Hij kreeg door de val tevens een vrii diepe beenwond. De bestuur der treft geen schuld. Rijper Klein-Toneel Het was jammer voor het Rijper Klein To neel, dat de raai van de heer Zomerdijk niet cehecl gevuld was toen dit gezelschap het to neelspel „De zondaar" van mr. J. H. Penning voor het voetlicht bracht. De regie was in handen van de heer L. Lecocq uit Amsterdam. De rol van Ton Rijers, een van oplichting beschuldigde bankdirecteur, die voor zes jaar gevangenisstraf onschuldig werd veroor deeld, is onberispelijk gespeeld door de heer L Slot. Zijn vrouw (een goede creatie van mevr. Kostelijk—Blom), is tijdens zijn verblijf in de gevangenis getrouwd met de advocaat mr. Karei Kersd (de heer P. Kostelijk). Verder noemen wij nog de heer D. Koster, die de rol moest vervullen van de eigenlijke dader van het misdrijf en de heer G. Kos en mej. G. Knegt. resp. als zoon van Rijers en dochter van Vorster. Oolv mevr. Knegt—Prins als Jansj'e, de dienstbode en K. Veenman als in specteur van politie speelden hun rol op be vredigende wijze. In verband met het te graven AmsterdamRijnkanaal nabij Zui len, de zgn. Betuwse Band, die dwars door de Betuwe zijn aanslui ting krijgt op de Waal bij Tiel, vol doet het Merwedekanaal niet meer aan de eisen die door het scheep vaartverkeer worden gesteld. Men maakt het kanaal thans bevaarbaar voor schepen van 200 tonHet weg graven van een gedeelte van de oever van het Merwedekanaal bij Zuilen. De deelnemers aan de Tulpenrallye zijn in Nederland. Aan de grenspost bij Bergeyk in Noordbrabant kwam de Engelse equipe P. C. E. HarperE. Brinkman m,et Armstrong Siddely als eerste deelnemer in ons land. Een spe ciale regeling verkortte de tijd voor het passeren van de grens aanzienlijk. Binnen één minuut waren de papieren bekeken en kon worden vertrokken. De motorbrigade van de rijkspolitie bracht de eerste equipe naar Eindhoven, waar de gemeentelijke verkeerspolitie op al le kruispunten dienst deed. waarbij de motorpolitie de onontbeerlijke assisten tie verleende. Het was een uitstekende ontvangst. Aan de controlepost in het Philips ontspanningsgebouw heerste gedurende de gehele nacht een gezel lige drukte en een hartelijk applaus klonk op toen om acht minuten over drie de equipe HarperBrinkman als eerste zijn papieren aan de tijdcontröle overhandigde. Tien minuten later arriveerde "ie eerste Nederlandse equipe met Quirijns aan het stuur. W. ZUIDERKOGGE, 25 April 1951 Rode kool 17—22, gele kool 7.50—10.20, spinazie 4851, witlof A 3036, id. B 2532, afwijkend 1019, andijvie 25— 43, prei 11—14, Jonathan 3047. Niet meer en niet minder dan morele steun aan coöperatieve zuurkoolfabriek ontraadde dit ten sterkste wegens de ver gaande consequenties. Wel achtte dit advies hei geven van morele steun op zijn plaats. Vele leden achtten stemming over het lid maatschap ongeoorloofd. De vergadering ging met het prae-advies ten slotte accoord. Voedingsprijs 2e kwal. kóól De LTB afdeling Langedijk stelde in de eerste plaats voor bij het centraal bureau stappen te doen om de vergoedingsprijs voor de 2e kwaliteit kool te verhogen en g'elijk te stel len met de le kwaliteit. Het prae-advies ont raadde aanneming o.a. met de opmerking, dat z.g.n. goed-doorschot voor export mag worden verladen. Het voorstel werd ingetrokken. Dezelfde afdeling stelde voor aan de be voegde instanties het verzoek te richten de minimum-prijs van stort en afwijkende kwali teit niet langer gelijk te stellen met die vin le en 2e kwaliteit kool. Het bestuur zal deze aangelegenheid On derzoeken. Ten slotte stelde genoemde afdeling voor een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van rijkssubsidie op eventueel te bouwen poten- en koolbewaarplaatsen. Het bestuur zal terzake diligent blijven. Ook Ir. Rietsema heeft zijn medewerking terzake onlangs toegezegd. Tijdens de maaltijd werd het woord gevoerd door burgemeester H. Schelhaas. Na heropening der vergadering gaf de voor zitter van de stichting „Proefbedrijf Geest- merambacht" een uiteenzetting van de gang van zaken in het proefbedrijf. In hotel „Concordia" te Noord-S charwoude kwam de veilings vereniging „De Noorder marktbond" gisteren in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. Duyves, riep allen een welkom toe, waarop allereerst een twee tal films werd vertoond. De eerste film bracht de fruitteelt in Washington State (USA) in beeld, terwijl de tweede film, welke werd vervaardigd in opdracht van het centraal bu reau van veilingen, de export van kool naar Amerika te zien gaf. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de teelt in het afgelopen jaar, meer in het bijzonder van de aardappelen en de slabonen. Er bestaat, zo zeide spr., geen enkele reden om met zijn product naar een andere veiling te gaan. Ook witlof deed het zeer goed. Vervol gens toonde spreker aan, dat inkrimping van de teelt van vroege kool noodzakelijk Bloemkool en aardbeien kunnen mogelijk ter vervanging dienen. Vervolgens vergeleek de heer Duyves de om zet van het afgelopen jaar met die van vorige tijdvakken. Liep de export naar Duitsland tegen, de export naar Anwrika was een mee valler. Op het industrie-terrein zullen in de eer ste plaats een fustloods en een neerzetveiling dienen te verrijzen. De toekomst, zo besloot spr., is onzeker. Moge Gods zegen er op rusten. Jaarverslag Het jaarverslag van de secretaris, de heer K. van Nienes, gaf eveneens een overzicht t.a.v. teelt en opbrengst der producten. Met een om zet van f 6.737.399,59 was deze ruim f 300.000,— hoger dan het vorig jaar. De reden is, dat een veel groter bedrag aan poot- aardappelen hierin is verdisconteerd dan nor maal. Het ledental bedroeg per 1 Jan. j.l.s 1482. De exploitatie-rekening vermeldde een batig saldo van f 36.954,34. De winst over 1949 zal mede worden gebruikt voor volstorting van het pensioenfonds. Hierop werd overgegaan tot behandeling der verschillende voorstellen. Allereerst werd door hef bestuur" voorgesteld het bestaande marktpercentage te handhaven en niet met 3.0% te verlagen. De vergadering ging hiermede accoord. In de tweede plaats werd medewerking gevraagd voor de verstrek king van oog'stcredieten, waarmede eveneens werd ingestemd. Het voorstel van de vereniging „Sint Maar ten" om een plan te maken tot bebouwing van het nieuwe industrie-terrein, speciaal met het oog op een te bouwen neerzetveiling, werd toegelicht door de heer Van Breugel. De voor zitter deelde mede, dat een grote minderheid in het bestuur meer g'evoelt voor de bouw van een fustloods en een neerzetveiling niet on middellijk urgent acht De vereniging „Nieuw Leven" achtte de aangegeven plaats minder geschikt voor een neerzetveiling. De heer P. K. Volkers bepleitte een uit spraak voor of tegen een necrzetveilng'. Het voorstel van Sint Maarten werd ver worpen. Het volgende voorstel van de afdeling LTB 't Veld, om er naar te streven dat de mini mum-prijzen van de herfst witte kool hoger worden gesteld dan vorig jaar het geval was, verkreeg de verzekering dat het bestuur zijn best zal doen om de minimum-prijzen verhoogd te krijgen. Het voorstel van de afdeling' LTB 't Veld om te bevorderen dat de minimum-prijzen- fendsen gesuppleerd worden uit het afzetfonds werd verworpen. Dezelfde afdeling stelde voor dat de 50% opbrengst van de doorgedraaide producten als nabetaling op de producten zal worden uit gekeerd. Ook dit voorstel kon geen meerder heid vinden. De LTB afdeling Heerhugowaard-Noord stelde voor te bevorderen, dat de areaalheffing van de VToege aardappelen g'escheiden wordt van de late aardappelen- werd overeenkomstig het prae-advies verworpen. De tuinbouwvereniging „Nieuw Leven" stelde voor dat de „Noordermarktbond" zich zal aan melden als voorlopig lid van de coöp. con- servenfabriek in oprichting. Het prae-advies Rondvraag Bij de rondvraag stelde de vereniging „Tuin- fcouwbelang" o.a. de vraag of het niet mogelijk is, dat ieder de gelegenheid krijgt om in be paalde gevallen op monster te veilen. Hoewel enige soepelheid zal worden betracht zal deze mogelijkheid echter niet algemeen worden opengesteld. De tuinbouwvereniging „De Eendracht" stel de een vraag inzake het zegelen, dat nog zeer willekeurig geschiedt. In dit opzicht zal de te venvachten rechterlijke beslissing moeten wor den afgewacht. De vraag of het niet mogelijk is bij export naar Amerika eenheid te brengen in de prijzen van eenzelfde product, zal in het bestuur wor den besproken. Nadat nog enige woorden waren gesproken door de heer S. de Boer en de ere-voorzit- ter, de heer J. Kliffen, volgde sluiting. Voor de ledenvergadering van de N.H. Ver. „Het Witte Kruis", afd. Sint Pan cras, welke Dinsdag in het lokaal van de heer Bouwstra werd gehouden, be stond slechts geringe belangstelling. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Schuur. Uit het financieel ver slag van de afdeling Gezinsverzorging bleek dat er een batig saldo van f 188,04 was. Mede door de hulp van de ge meente is het deze afdeling mogelijk haar volle activiteit te ontplooien. Het Witte Kruis leende in het afgelopen jaar aan 508 personen verplegingsgoe- deren uit. De wijkzuster legde 2391 be zoeken af. De afdeling Sint Pancras telt thans 570 leden. Er werd een commissie benoemd die een feestavond zal voorbereiden in verband met het 50 jarig bestaan van de afdeling. EHBO -ers gaven zich op voor bloedtransfusiedienst Dinsdagavond kwamen de leden van de EHBO-vereniging, afd. St.-Pancras, in de chr. school in vergadering bijeen. Voorzitter Jac, Groen zeide verheugd te zijn, dat zovelen van hun belangstel ling blijk gaven. Met een kort woord feliciteerde hij de 42 geslaagden van de EHBO-cursus die allen in 't bezit zijn gesteld van het diploma. Besloten werd de oefenavonden Dinsdagsavonds om de 14 dagen te houden. In de kas- commissie werden benoemd de heren Jac. Huibers en Jn. de Vries. In het be stuur was een vacature ontstaan door het bedanken als penningmeesteresse van mevr. BijlstraBalder. Na een her stemming tussen de heren J. J. Corbee en Jn. de Vries werd laatstgenoemde gekozen. Acht en twintig leden gaven zich op als donors voor de bloedtrans fusiedienst. Hierna volgde een uitvoe rige bespreking van de statuten en het huishoudelijk reglement. De docenten van de onlangs gehouden cursus kregen allen een zilveren lepeltje als blijk van waardering voor hun arbeid. Kooplust liep bedenkelijk achteruit Tengevolge van de brand, die in een electrische trein in de Japanse stad Yokohama uitbrak kwamen honderd-en-drie personen om het leven en werden 59 mensen gewond. Slechts vier passagiers konden ongedeerd ont komen. De geheel uitgebrande trein. (ANP-Telefoto) Tegelijk met het weer is ook de stemming op de bewaargroentemarkt omgeslagen. Bleven de vorige week reeds Zwitserland en België van de markt weg, nu liep ook de kooplust van het binnenland zodanig achteruit, dat de vrij hoge prijzen niet meer ge handhaafd konden worden. Vooral Dinsdag werden zware verliezen ge boekt. Het overgrote deel van de aan voer moest ca. 10 cent per kg prijs geven. Grote rode kool, die Zaterdag nog 20 a 22 cent per kg opbracht deed Dinsdag 12 cent. Het allermooiste goed kon nog maar net een kwartje maken Bij de gele kool gebeurde hetzelfde, maar waar deze prijs belangrijk lager lag dan de rode, moest voor verlies gevende prijzen verkocht worden. De hoogste markt voor gele kool was maar even boven het dubbeltje, terwijl voor het eerst weer partijtjes door draaiden. Bij de Deense witte kool gold hetzelfde als voor de gele. Mooie klei ne Deentjes konden nog juist een dub beltje maken. Het grootste deel van de aanvoer ging maar even boven de mi nimumprijs. Ook draaiden weer enkele partijen door. Gelukkig bleef Duitsland nog aan de markt, waardoor een al gehele catastrofe werd voorkomen. Intussen kunnen de tuinders die niet over koelruimte beschikken met dit weer hun kool moeilijk langer houden. De nog aanwezige voorraden lijken mo menteel groter dan volgens de offici ële cijfers aanwezig moesten zijn. Bie ten waren in de lataste dagen van de vorige week wat duurder, doch moesten Dinsdag de geboekte winst weer prijs geven. Bieten gingen toen weer voor 6.5 tot 9.5 cent. De uienprijs was ook even mee om hoog gelopen, doch zakte later weer in tot 6 a 7 cent. Peen was iets meer prijs houdend, te Noord-Scharwoude werd nog ruim 10 cent betaald voor peen b. Witlof deed het niet slecht. Lof 1 no teerde 35 tot 40 cent, lof 2 30 tot 35 cent. Door het snel opdrogende weer heb ben de tuinders op de moeilijk bewerk bare gronden een zware zelfs bijna on mogelijke taak om de akkers zaai- en pootklaar te maken. Bij de mechani sche bewerking is per oppervlakte een heid bijna een dubbele hoeveelheid ben zine meer nodig dan anders en toch kan maar een zeer matig plantbed worden gemaakt. Vooral voor vroege aardappel telers is dit een grote tegenvaller; het is bijna niet aan te nemen, dat het zware land op tijd een volle oogst zal kunnen opbrengen. EEN HALVE EEUW KRUIDENIER Vandaag is het 50 jaar geleden dat de heer Jan Bakker Jbz., wonende in de Wil- helminastraat alhier, zich in de kruide niersbranche begaf. Gist en mosterd waren wel de artikelen die door hem in het bij zonder aan de man werden gebracht, maa* ook andere artikelen werden door hem hier aan toegevoegd. Daarbij werden door hem gedurende jaren verschillende kran ten rondgebracht. De heer Bakker, die thans 63 jaar oud is, hoopt zijn nering nog tal van jaren in gezondheid gaande te houden. Een groot aantal Nederlandse vrou wen heeft na de oorlog enige maanden in Zweden vertoefd, nadat zij uit Duit se concentratiekampen waren bevrijd, Om hun enigermate tegemoet te ko men heeft de Nederlandse regering haar daar een voorschot van 75 kronen (plm. 47 gulden) doen uitreiken, welk bedrag kortgeleden onverwachts moest worden terugbetaald. Verschillende ex-„Skatas-bewoonsters" achten deze maatregel onrechtvaardig, aangezien zij alles wat zij indertijd bezaten heb ben verloren. Eén hunner zal zich na mens alle betrokkenen tot de regering wenden met het verzoek de schuld te annuleren. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ressen-Doornik H. Hoekstra, cand. en hulpprediker te Oudeschoot. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Oude- en Nieuwe Wete ring J. R. Hommes te Winschoten. Ger. Kerken Art. 31. Beroepen te Hattum R. H. Brenner te Zwolle; te Heemse H. C. Overeem te Sliedrecht. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE EXPORTVEILING, SS April 1951. Aardappelen 10,50: witlof 16 37; rode kool 1221,50: Savoyekool 6 7,50; spinazie 1046; sla 5—20: andijvie 63 71; radijs 13-^3; rabarber 1327; bieten 410; winterpeen 4,50—7,80; uien 24; prei 816; soepgroenten 23,50; peterse lie 4; raapstelen 79. NOORDERMARKTBOND, 26 April. - 5000 kg witlof: I 29-33, I B 21-30. II 24-30, IT B 20-27, III 16-22 en afw. 9-18; 1400 kg ra barber 18; 150 kg prei: A 12; 2600 kg bie ten; A 10.50 en B 5; 3300 ke peen: B 13 00- 14.20 en C 11,80-12,80; 1100 kg uien 4.30- 0.20 en grove 4.20—5,80; 30 000 kg ro4P kool 11,20-20,20; 25.000 kg gele kool 6-7.10; 26 00 kg witte kool: Deense 5.50—6.70. Door gedraaid: 4000 kg gele kool en 2000 kg wipe kool: Deense. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 36 April. 3000 kg nien 5,10—6,80 en grove 4; 1400 kg peen R 13.70; 6000 kg witlof: I 28-33 en II 20-26; 5500 kg rode kool 8- 20,50; 18.000 kg gele kool 5-6,20: 18 000 kg witte kool: Deense 5,50—5.90. Doorgedraaid 2800 kg gele kool en 1400 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 26 April 1951. 1200 kg rode kool 8—11,50; 3200 kg uien 5.50— 6.20; 1900 kg peen 11; 1300 kg bieten 6; 500 kg rabarber 15,20. ZWAAG, 25 April 1951 Aardappe len 1011.50, spinazie 4361, postelein 55, uien 1.907.50, bieten 610.60, prei 616, gele bewaarkool 915, rode kool 1625, witlof 2038, breekpeen 720, radijs 1314, rabarber 2428, andij vie 5970, sla 58.10, aardbeien 511 ct. per stuk. goudreinetten 3551. Pre sent van England 41. Jonathan 36—73 Present van Holland 30—37, Winterjan 40—52. OBDAM. 25 April 1951 15.060 kg witlof I 33—37, II 28—36, III 21—27, IV 1624, 2600 kg uien 3.60. 40.000 kg kroten A 8.60—12.50, B 4—5.20, 40.000 kg peen B 11.60—17.20, C 12.80—14.30. BLOKKER, 25 April 1951 Gratiooi 2842. goudreinet 2043. Present van Engeland 23—41, andijvie 45—56, peen 6—8, prei 10—17. rode kooi 20. sla 5— 16, spinazie 35—49. witlof 21—37. GROOTEBROEK, 24 April 1951. „De Tuinbouw". 100 kg witlof A 33, B 25; 350 kg bieten A 9. - 150 bakken pootaard- appelen: Eersteling 1,99—2,91 per bak; Ro de Eerstelingen 2,36 per bak; Doré 1,99 per bak.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3