De Britse regering zegevierde met twaalf stemmen verschil Vragen over zaak Schallenberg Engeland weigert de oliekwestie onder pressie te bespreken Luchtaanval van de Amerikaanse marine op Hwatson-reservoir Artillerie houdt de vijand buiten Seoel De gehele wereld vierde Dag van de Arbeid de Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Woensdag 2 Mei 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 103 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bliksemspeech van Bevan brak Tory-aanval Geen wig in de Labour-partij wig m O'Dwyer maakte slechte beurt te New York Accountant overvallen Atoomonderzoek in dienst van de vrede Anihony Eden: V.S. redden West-Europa Een schip vloog in de lucht Herbert Morrison in hei Lagerhuis: Onderzoek van boeken der Anglo-lranian Weerbericht Luchtslag boven de Ja 'oe Geen wijziging in drie divisies-plan Babies defileerden voor Gottwald In vele steden waren relletjes Brand in de opera te Geneve Tijdens repetitie van „Die Walkure" KoJit B&öt&k Thans ook pokken in Utrecht NORMEN VOOR SOCIALE BIJSTAND VERHOOGD Duitse tuinders eisen invoerstop BUREAU: ADMINISTRATIE Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. DE pogmg van de Britse conservatieven om een wig te drijven tussen de drie afgetreden ministers en de rest van de Labourpartij is mislukt. De motie van de Tories met betrekking tot de grondstoffenvoorziening, welke ten doel had de Britse regering ten val te brengen, werd met 305 tegen 292 stemmen verworpen. De uitslag van de stemming werd door Labour met gejuich begroet. Churchill, druk gesticulerend, riep iets naar de regeringsbanken, maar zijn woorden waren onverstaanbaar. Dit verwekte een nieuw gejuich van de opgewonden Labour- gfgovaardigden, dat voortduurde totdat de leider van de oppositie het Lagerhuis had verlaten. Van de negen liberalen onthielden acht zich van stemming. Eén ■temde met de conservatieven mee. IPtift'lllltmflUllllIfillllltlllHllttllllllllllllltlllllllllltlllllllltlltllllllllllHtllHlllIHÜIIIIIII Commissie-Kefauver doei boekje over hem open O'Dwyer, de voormalige (democra tische) burgemeester van New York, heeft tijdens zijn ambtsperiode geen enkele behoorlijke actie ondernomen Of doen ondernemen tegen de leiders Van benden misdadigers, die zich bezig fielden met de exploitatie van speel huizen, het smokkelen van verdovende middelen en het bedrog bij het gokken bij wedstrijden, waarbij zij zelfs voor moord niet terugschrokken. Aldus een rapport van de uit vijf Congresleden bestaande eommissie-Kefauver, die een onderzoek heeft ingesteld naar de or ganisatie van de misdaad in de Ver enigde Staten en haar banden met overheidsdienaren. O'Dwyer is thans ambassadeur der V.S. in Mexico. Do commissie spreekt de beschuldi ging uit, dat zijn optreden in feite haar onderzoek naar deze misdadige practijken belemmerde. Niettemin is vast komen te staan, dat hij vrienden van twee bendeleiders heeft benoemd in hoge functies bij het Newyorkse ge meentebestuur. Voorts wordt gezegd, dat „het de commissie duidelijk is, dat de bendeleider Costello, ondanks zijn betuigingen van het tegendeel, nog steeds grote invloed bezit in de New yorkse organisatie van de democrati sche partij". Senator Kefauver is zelf democraat. De buit bedroeg elf gulden Maandagavond zijn twee mannen, die een zakdoek voor neus en mond had den gebonden, binnengedrongen in het kantoor van accountant Hermans te 's Hertogenbosch. De mannen, wier leeftijd tussen 25 en 30 jaar wordt geschat, gelastten de accountant de brandkast te openen terwijl zij een vuurwapen of een voor werp daarop gelijkend, dreigend op hun slachtoffer hielden gericht. Het meubel, dat door de vervaltere voor een brandkast was aangezien, bleet: echter een boekenkast Zij eisten uaai- op geld en stelden zich tevreden met de inhoud van H.'s portefeuille, die op dat moment f 11 inh'eid. Onder drei ging van hun vuurwapen geboden zij H in een kast te gaar staan en niet binnen t t minuten .'-arm te slaan. Onder leiding van de commissaris van politie is onmiddellijk ee". uitge breid onderzoek ingesteld. In zijn jaarlijkse boodschap over ,,de staat van het land" heeft president Pe- ron gezegd, dat misschien binnen twee jaar het gehele electrische bedrijf van Argentinië door atoomenergie gedre ven zal worden. „Dan zal de wereld weten, hoe men zijn tijd verspild heeft met het treffen van oorlogstoebereidselen, terwijl Ar gentinië voor de vrede heeft gewerkt", aldus Peron. IteE afgetreden minister van Volks- gezondneid Aneurin Bevan. had twee minuten nodig om Churchill's hoop op een nederlaag van de rege ring de bodem In te slaan. Bevan zeide te wensen, dat nog eens in een „ernstiger verband" dan de conser vatieve motie over grondstoffen en de productie voor de defensie kon worden gesproken. Hij hoopte tevens, dat de regering spoedig grondstoffen zou krijgen. Wilson en Bevan zouden het liefst zien dat later zou blijken dat hun eritiek op de regering on juist was geweest. De minister van bevoorrading, Ge orge Strauss, verklaarde in zijn speech, dat Amerika oprecht de wens koestert er voor te zorgen, dat de schaarse grondstoffen billijk verdeeld worden onder de landen van het Noordatlantisch Pact. Elk lid van de regering deelde de bezorgdheid van de afgetreden minister over de grond stoffenvoorziening. WOORDAT Strauss sprak, zei Antho ny Eden, de voornaamste conser vatieve spreker in het debat, dat Aneurin Bevan en de andere afgetre den ministers ernstige beschuldigingen hadden uitgesproken, die de regering hetzij moest verwerpen, hetzij aan vaarden. Eden betreurde de „harde woorden" die door enkele afgetreden ministers met betrekking tot Amerika waren gebezigd. Onder protest van enkele Labour- afgevaardlgden zei Eden: „De Ver enigde Staten alleen hebben het leven van West-Europa gered". Eden drong aan op een gemene bestconferentie. „Wij behoeven niet te praten alsof alle grondstoffen in de wereld uitsluitend aan de Verenigde Staten zouden behoren", zei hjj. Strauss antwoordde dat er geen re den was om al te pessimistisch te zijn. Het was nog te vroeg om te zeggen, of Engeland de benodigde grondstoffen al dan niet zou krijgen. De minister van Defensie, Emanuel Shinwell, zei dat Engeland voort ging met zijn wapenprogram. Het zou zijn bijdrage leveren tot de verdediging van het Westen. Het Eerste Kamerlid Schoonenberg (CPN) heeft aan de minister van Ju stitie schriftelijk de vraag gesteld: of de minister van Justitie heeft kennis genomen van de mededeling in het dag blad „De Telegraaf" van Donderdag 26 April 1951, luidende: „Er zijn kranten, die weten, wie Schallenberg vermoord heeft. Doch officieel heet het nog altijd zelfmoord"? De tweede vraag luidt: Is de minister bereid, onmiddellijk op dracht te geven, dat „De Telegraaf" aan de Justitie bekend maakt, welke kran ten het zijn, die weten, wie Schallen berg heeft vermoord? Ten slotte vraagt het Kamerlid: Is de minister verder bereid, opdracht te geven, dat de dan bekend geworden kranten aan de Ju stitie de naam of de namen van de moordenaar (s) van Schallenberg mede delen, geheel in overeenstemming met de bedoeling van artikel 136 van het wetboek vn strafreoht, dat hij. die op de hoogte is van een misdaad, zich mede schuldig maakt, indien hij nalaat aangifte te doen? Herbert Morrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Perzie gisteren gewaarschuwd, dat Engeland niet onder druk zou onderhandelen ever een oplossing van het olie-ge schil. Hjj was er echter van overtuigd, dat een oplossing zou kunnen worden gevonden, gezien de langdurige vriend schappelijke betrekkingen tussen En geland en Perzie en de vele gemeen schappelijke belangen der twee landen. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag noemde hjj de aangewezen in stantie, indien men toch tot een scheidsrechterlijke procedure zjjn toe vlucht zou moeten nemen. Ds. H. J. DIEKERHOF NAAR KOREA Ds. H. J. Diekerhof, legerpredikant op de vliegbasis Twente, zal dezer da gen naar Korea vertrekken. Hij zal ds. Meerburg, die aan het front ver toeft, gedurende een maand aflossen en verder werkzaam zijn in de zieken huizen in Zuid-Korea en Tokio. Verwachting tot Donderdagavond: Overdrijvende wolkenvelden af gewisseld door opklaringen en morgen voornamelijk aan het einde van de middag kans op en kele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Opnieuw iets hogere tem peraturen. Donderdag: Zon op 5.09, onder 20.06 Maan op 4.02, onder 17.33. Duikbommenwerpers van de Amerikaanse marine hebben gisteren met lacht- torpedo's een aanval gedaan op de dammen en sluisdeuren van het Hwatsjon- reservoir. Zij vernietigden een sluisdeur en veroorzaakten in een andere sluis deur onder water een gat van ruim drie meter. straalvliegtuigen ten Zuiden van de Jaloe tegen minstens een gelijk aantal vijandelijke straalvliegtuigen gestre den. Vier toestellen van de tegenstan der werden beschadigd. Alle Ameri kaanse vliegtuigen keerden ongedeerd op hun basis terug, de vijandelijke vliegtuigen werden over de Jaloe te ruggedreven. Drie torpedo's ontploften in het mid den van een 65 meter hoog en ongeveer 300 meter lang betonnen bouwwerk, terwijl een vierde projectiel onder wa ter niet vast te stellen schade veroor zaakte aan een uiteinde van de muur. De sluisdeuren, die 6 meter hoog, 15 meter breed en bijna een meter dik zijn, bieden een moeilijk, smal doel van uit de lucht en pogingen om ze door bom men te vernietigen waren mislukt. De divisies van de Noordelijken bij Seoel zijn Maandag teruggeweken bui ten het bereik van de artillerie van de verbondenen, die hen de afgelopen vier dagen hevig heeft bestookt. Er waren echter geen tekenen, dat zij hun aanval op Seoel hebben opgegeven. In een grote luchtslag, die twintig minuten duurde, hebben Amerikaanse Namens de minister van oorlog deel de de legervoorlichtingsdienst ons mede. dat de dezer dagen verschenen berichten omtrent de gevolgen van het wegvallen van verdere oefeningen, Crescendo, onjuist zijn. Het niet door gaan der oefeningen „Crescendo" heeft geen invloed op de opbouw van de drie divisies en er is geen aanleiding te veronderstellen, dat niet wordt voldaan aan aangegane verplichtingen. HADJI AGUS SALIM MET PENSIOEN Hadji Agus Salim adviseur op het Indonesische ministerie van buiten landse zaken zal binnenkort wegens gevorderde leeftijd en jarenlange dienst op eigen verzoek van zijn functie wor den ontheven met recht op pensioen. De Perzische minister-president, dr. Mohammed Mossadiq, heeft Maandag avond in Madjlis een onderzoek van de boeken van de Anglo-Iraanse olie maatschappij geëist. Hjj verklaarde bo vendien, dat de in 1933 met de maat schappij gesloten overeenkomst onder druk tot stand was gekomen en geen bindende kracht had. Dinsdag ie te Londen de tekst van de op 26 April door de olie-commissie van het Perzische parlement goedge keurde resolutie ontvangen. Hierin wordt onder meer gezegd, dat vanaf 20 Maart, de dag waarop de Perzische senaat de nationalisatie goedkeurde, alle inkomsten aan de Perzische staat toebehoren en de Anglo-Iraanse olie maatschappij dus als beheerder voor de regering zal worden beschouwd. Daarom is de regering verplicht onder toezibht van de gemengde commissie de boeken van de maatschappij te on derzoeken en nauwkeurig op de ex ploitatie toe te zien tot er een be- drijfsraad benoemd zal zijn. De buiten landse deskundigen zullen geleidelijk door Perzen vervangen moeten wor den en het zenden van studenten naar het buitenland om daar kennis op het gebied van de olie-industrie op te doen zal moeten worden gedekt uit de inkomsten van de Perzische olie- industrie. Russisch bezoek De Sowjetrussische ambassadeur, Iwan Satsjikow, heeft gisteren een be zoek gebracht aan de nieuwe Perzi sche eerste minister, Mohamed Mossa diq. In politieke kringen wordt opge merkt, dat de Russische ambassadeur de vorige premier Hoessein Ala geen enkele keer heeft bezocht. Te Gibraltar is het 1192 ton metende schip „Bedenham" in de lucht gevlogen. Twaalf personen verloren bij deze ontploffing het leven, terwijl honderden werden gewond. Alle gebouwen in de buurt van het ongeluk zijn met de grond gelijk. De foto toont een moment vlak na de ontploffing: een dikke rookwolk stijgt op naar de hemel. Over de gehele wereld ie gisteren de 1 Mei-dag gevierd en in alle hoofd steden werden grootse manifestaties gehouden. Parjjs: Zestigduizend toehoorders juichten De Gaulle toe, nadat hij in een rede in het Bois de Boulogne had gezegd dat aan de communisten geen enkele kans gegeven moest worden om zich te doen gelden. Tijdens een optocht van communisten en Noord- Afrikaanse demonstranten braken rel- Brünhilde in vlammen B)j een repetitie van de „Zauber- feuer"-scène uit de opera „Die Wal- küre" is Dinsdag bijna het gehele operagebouw te Genève verbrand Wagners dramatische opera „Die Walküre" zou 's avonds door de vVeen- se Staatsopera gegeven worden. Het hoogtepunt van deze opera is, wanneer Brünhilde bij deze opvoering ge- J^EZE WEEK is in Harwell een confe rentie begonnen over de toepassing van atoomenergie voor industriële doel einden. Volgende week zullen de deel nemers fabrieken gaan bezichtigen. Het lijkt Theodoor een goed teken, maar de geleerde heren zijn met z'n dertienenIs het in ons (goede) land zelfs nog gevaarlijk pro-Duitse wereld maakt vs de haven van Calcutta binnengelopen. Naast bemanning en passagiers bevindt zich een zwarte inkt vis (zonder zuignappen) aan boord. Dat soldaten te zullen aanvoeren. Op kos- ia één,Tva" de, wetenschappelijke vond- ten van de U.S.A. wordt er nu goede aten' Verder er een andere inktvis' rijst en een grote massa voedzame soja- diet ™en geen hefft gegeven, bonen verbouwd. .kon best een ballpomtvis zijn. Het is van de pen maar een klein stap- uitlatingen te lanceren, in Duitsland is £)E GALATHEA", die met zestien ge- ke naar >t papier In Washington praten het anders. Eergisteren is meneer Paul Pleider te Landsberg op vrije voeten gesteld. Hij was tot vijftien jaar ver oordeeld... Binnenkort zal te Mün- chen een krachtige radiozender. die „Vrij Europa" heet, in werking worden gesteld. Het is een vrije boei bij dat station. Het personeel bestaat uit Duit sers, Amerikanen enTsjechoslo- waakse ballingen. In Hongarije viert men een klein feestje. Het eerste slacht offer van de nieuwe „wet-voor-de-ver- dediging-van-de vrede" is gevallen. Het is de voormalige politieman Geza Dohi, die tien jaar kreeg wegens het ver spreiden van oorlogspropaganda. Het is in het Chinese Nationalistische Leger ook „Rats. kuch en bonen", merkt Th: - ''oor wei. De Amerikaanse rege ring beloofde beter voedsel voor de leerden aan boord een reis om de 1 Mei-lied voor Gottwald: „mèh-mèh-mèh!" (Uit het Tsjeehotlowaaks) commissies momenteel over 't critieke wereld-papiertekort. Nederland neemt er ook aan deel. Een intelligente me neer in Utrecht heeft voor ons bere kend, dat het 700 gram papier kost (ge middeld) eer een woningzoekende in het bezit van een huis is gekomen. En dan is het nog niet eens gezegd, dat het zo'n bést huis is. In Sint Laurence was een meneer vijftig jaar particulier secretaris bij een zeer lastige fabrieks directeur. Bewonderende collega's vroegen hem hoe hij zulks had klaarge speeld. Het antwoord luidde: „Let nooit op hetgeen je baas zegt voor hij zijn eerste (kleintje) koffie achter de knopen heeft". Theodcor nu ook met een wijze les: „Wie het kleine niet eert, moet voor het grote tóch maar belas ting betalen" speeld door Gertrude Grob-Prandel wegens ongehoorzaamheid aan de go den van godin tot sterfelijke vrouw wordt gemaakt. Zij wordt in droom toestand gebracht, waaruit zij gewekt kan worden door de man, die haar vinden zal. Een laatste verzoek van haar wordt echter ingewilligd, n.l. dat zij omgeven zal worden door vlam men, waar alleen een held-zonder- vrees zal kunnen doordringen. Toen nu de toneeltechnici het vuur „opriepen" grepen de vlammen om zich heen en vernielden het toneel vol komen. Naar men verklaarde, hield het veiligheidsscherm het vuur niet tegen, zodat ook de zaal zware schade opliep. Het vuur werd bestreden door 300 brandweerlieden uit Genève en om liggende plaatsen. De schade wordt voorlopig op vier a vijf millioen francs geschat. Het operagebouw werd in 1879 geopend. Deden zich in Tilburg de eerste ge vallen van pokken voor, thans is er ook in Utrecht een patiënt lijdende ge bleken aan deze ziekte. Het geval doet zich voor in een gezin, waarvan één der leden heeft gelogeerd bij familie in Tilburg, waar de ziekte eveneens heerste. Te rekenen van 19 Mei af zijn de normen van de rijksregeling voor so ciale bijstand met 5 pet. verhoogd. Hieronder valt ook de overbruggings regeling. letjes uit. Vijftig agenten werden hier bij gewond. Brussel: Grote optochten communis ten en socialisten trokken door de stad. De routes waren echter zo uit gestippeld, dat zij elkander niet kon den ontmoeten. West-Berlijn: Aan een anti-commu nistische bijeenkomst werd door meer dan een half millioen Duitsers deel genomen. Tijdens relletjes werden driehonderd communisten gearresteerd. Oost-Berlijn: Talloze bedrijfsdelega- ties defileerden voor generaal Zjoe- kof, het hoofd van de Russische con trole-commissie. Moskou: Op het Rode Plein werd een enorme militaire parade gehouden. Generaal Wassilefsky zeide in een redevoering, dat de bevolking der Sowjetunie met succes het vijfjaren plan had voltooid. Praag: In een groot défilé voor pre sident Gottwald reden onder meer duizend babies in kinderwagens mee, die met Tsjechoslowaakse en Russische vlaggetjes zwaaiden en met papieren vredesduiven. Belgrado: Hier werd een parade ge houden, die drie uur achtereen duurde. Napels: Bij een botsing tussen com munisten en politie werden talrijke demonstranten gewond of gearres teerd. Traangasbommen contra stenen. Barcelona: Pogingen om op deze dag een algemene staking te beginnen liepen op niets uit. Djakarta: Bij een massale bijeen komst óp het Merdeka-plein werden duizenden rood-witte vlaggen en rode vlaggen van de arbeid meegevoerd. Duitse tuinbouworganisaties zijn hogelijk ontevreden over de invoer- politiek van de regering-Adenauer. Hoewel was toegezegd, dat bij de handelsverdragen voor 1951 in de eerste plaats rekening zou worden gehouden met de belangen van de Duitse groentenkwekers, zijn de con tingenten wederom zo hoog geworden, dat de markt overvoerd dreigt te ge raken. Zo is aangedrongen op een in voerverbod voor sla voor de periode 5 Mei5 Juni en voor savoyekool tussen 12 Mei en 15 Juni. De leve ranties door Nederiand van vroege groenten, nieuwe aardappelen, kaas, boter en eieren zullen samenvallen met het hoogtepunt van de Duitse productie. Gevreesd wordt, dat daar door de prijzen zullen ineen storten.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1