Geen grotere bevoegdheden voor Raadgevende Assemblee KoM ReMed Bus met Belgen reed te water MacArthur bepleit een campagne tegen China in Korea Gevechten aan de grens tussen Israel en Syrië weer opgelaaid Het huwelijk van Koning Faroek is Zondagmorgen voltrokken Verzetsmonument te Limburg door Prins Bernhard onthuld Maandag 7 Mei 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 106 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bevrijdingsparade te Praag Zal Acheson aftreden? Zes doden bij ongeval te Rotterdam Raad van Europa vergadert Iniernaiionaal economisch plan Motie inzake Russische politiek Eigenaar door dronken zeeman gedood Blustrommel vloog door de lucht Slechis weinig extra troepen nodig Levend ganzebordspel in Nijmeegs stadion Nieuwe incidenten zeer ernstig, zegt Damascus Jonge vorstin werd enthousiast ontvangen Korte plechtigheid in het Koebbeh-paleis Bromtol bracht dorp in opschudding Weerbericht Draagt West-Duitsland 150.000 soldaten bij? Presidentsverkiezing in Oostenrijk onbeslist Tilburg telt thans reeds 32 gevallen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Tevens conferentie van de Oosteuropeese landen? Praag herdacht gisteren met een grootse parade voor prasidcnt Gott- vald het binnenrukken van het Rode Leger, nu zes jaar geleden. De para de, waaraan 40.000 man deelnamen, werd o.m. gadegeslagen door maar schalk Ivan Konüf de opperbevelhebber der Russische landstrijdkrachten en Valerian Zorin, Russisch plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken. In een redevoering noemde Gott- wald een groot leger noodzakelijk „om een front voor de wereldvrede te vormen". Het merendeel der troepen droeg de nieuwe uniformen van Rus sisch model, uitgezonderd de parachu tisten. die nog de rode baret droegen. In goedingelichte Westberlijnse krin gen deden Zaterdag geruchten de ron de, dat te Praag een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het Oostelijk Blok zou worden gehou den. De Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken, George Dertinger was Zaterdag reeds afgereisd. Men veronderstelde, dat op de conferentie zou worden gesproken over de hou ding, die de onder Sowjet-invloed staande staten ten aanzien van dé con ferentie der plaatsvervangers moeten innemen. Aanhoudende geruchten in Washington Volgens een Amerikaanse senator voor Texas, de democraat Rogers wordt er in Washington op gezinspeeld dat Acheson binnenkort als minister van buitenlandse zaken zal worden vervangen door John Foster Dulles. Reeds maanden doen in Washington geruchten de ronde, dat Acheson zal aftreden, doch deze zijn door president Truman herhaaldelijk tegengesproken Zaterdag is te Amsterdam in de leef tijd van zestig jaar overleden ir Albert Boeken, ar'hitect B. N. A. Ir. Boeken was de bouwer van de Apollohal te Amsterdam. Droevig einde van blijde dag Te Rotterdam is gisteravond een Bel gische autobus met dertien inzitten den, die van de bollenvelden terug- keerden, in de Delfshavense Schie ge- re en. Zes personen lieten het leven. Bij de anderen heeft men met veel moeite de levensgeesten kunnen op wekken. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De inzittenden van deze bus behoorden tot een groep leden van een Belgisch muziekcorps, die een uit stapje naar de bollen hadden gemaakt. De leden van de Grétrykring uit Haren bij Brussel en een aantal aan hangers, in totaal honderd veertig per sonen, waren met vijf bussen op weg naar huis. De bus, die het ongevat overkwam, een kleine wagen voor veertien personen, was de vierde in de rij. De file was op weg naar de Maastunnel, toen de chauffeur van de kleine wagen in een bocht de situatie niet meer kon overzien en pardoes het water in reed. De wagen sloeg over de kop en kwam met de wielen naar bo ven in de Schie terecht. Voorbijgan gers schoten gekleed te water en slaag den er in, vijf personen te redden Deze werden met plezierbootjes weggevoerd Met behulp van een zware ketting kon men de bus omtrekken en zo gemak kelijker bij de andere inzittenden ko men. Deze bleken reeds bewusteloos te zijn. De GGD. die met veel mate riaal ter plaatse verscheen, heeft met zuurstofapparaten en door kunstmatige ademhaling nog twee personen kun nen redden. De zes anderen hadden het leven gelaten. Van de geredden wer den zes gewond, van wie twee ernstig Het spreekt vanzelf, dat de conster natie groot was. Het bewuste punt is zeer gevaarlijk. Kortelings is er nog een ongeval met een auto gebeurd, waarbij eveneens slachtoffers te be treuren vielen. De voorjaarsvergadering van dc Raad van Europa te Straatsburg is Zaterdag middag geopend met een zitting, die volkomen vrij was van alles wat naar uiter lijk -effect zweemde. Er was geen rede van Spaak, de verschijning van Churchill bleef eveneens achterwege. Wel was er de druk van de nationale moeilijkheden in landen als Frankrijk en Italië. Deze hebben zozeer hun stempel op het geheel gezet, dat de agenda voor deze zitting tot het uiterste is beperkt, teneinde de afgevaardigden in staat te stellen, nog vóór Pinksteren weer thuis te zijn. Wel zal de Assemblée daarna nog een week bijeen zijn, maar beslissingen zullen, zo is de bedoeling, dan niet meer behoeven te worden genomen. Spaak is Zaterdag middag herkozen als voorzitter van de Raadgevende Vergadering. Voorts was er een boodschap van het comité van ministers, waarin o.m. werd gezegd, dat de bevoegdheden van de Assemblée niet zullen worden uitgebreid. De ministers betuigen, dat zij bij de huidige spanning tussen Oost en West nauwer zullen samenwerken en het ge zamenlijk optreden doeltreffender zul len maken. Overigens is, gezien de uiteenlopende opvattingen over tal van kwesties, niet te verwachten, dat er in of buiten de Raad een uniform werkplan tot stand zal komen. De mi nisters memoreren echter als belang rijke bijdragen tot de eenheid van Europa het tot stand komen van het plan-Schuman voor kolen en staal en de voorbereidingen voor een soortge lijk plan bij de landbouw. Echter hebben de ministers geen overeenstemming kunnen bereiken over het verlenen van veel grotere be voegdheden aan de Assemblee. Zij achten het van het grootste belang, de eenheid en de solidariteit tussen de le den van dit orgaan te behouden. Deze zouden gevaar lopen, wanneer men de Raadgevende Vergadering te snel het karakter van een overkoepenend par lement zou willen geven. Aan de Vergadering is voorts een plan overgelegd voor bestrijding van de werkloosheid en de bevordering van de financiële stabiliteit van Europa. Dit omvat een afspraak tot organisatie van een werlcgelegenheidspolitiek in elk der aangesloten landen, tot stabilisering van de Europese handelsbeweging, op richting van een Europese investe ringsbank en stichting van een Euro pese adviesraad voor het onderzoek van de politiek der leden-staten. Verder hebben een en dertig leden een motie ingediend waarin wordt aan gedrongen op overleg met Amerika en Canada over een gemeenschappelijke verklaring. Hierin zou moeten worden gezegd dat verdere uitbreiding van de Russische invloedssfeer in Europa niet zou worden geduld en dat een aanval op Joego-Slavië als een aanval op de Westelijke landen wordt beschouwd De motie komt Zaterdag in behande ling. Gevecht in Amsterdams café Dader verdween in verwarring Zondagavond heeft bij een vechtpartij in café Casablanca, aan de Zeedijk te Amsterdam, de eigenaar van de zaak, de heer Wagenaar het leven gelaten. Een Deense zeeman heeft hem 'n zware trap in de buik gegeven, aan de ge volgen waarvan hij tijdens het trans port naar een ziekenhuis is overleden. De dader wist in de verwarring te ont komen. Tegen tien uur des avonds kwam een Deense zeeman het café binnen. Hij was dronken en begon dadelijk de vrouwe lijke gasten lastig te vallen. De pur- tier verzocht de man, het gebouw te verlaten en toen hij daaraan geen ge hoor gaf, trachtte men hem de deur uit te werken. Er ontstond een vechtpartij. De zeeman viel op de grond. De heer Wagenaar, die was komen toelopen, kreeg van de liggende Deen een schop in de buik. Hij was onmiddellijk be wusteloos. Er ontstond een grote con sternatie, waarvan de dader gebruik maakte door te verdwijnen. De politie slaagde er niet in, hem terug te vmden. Explosie te Rhenen Enkele gewonde arbeiders op steenfabriek Door onbekende oorzaak ontplofte Vrijdagavond de „blustrommel", een geweldige kalkblusketel, van de kaik- zandsteenfabriek „Vogelenzang" te Rhe nen. De enkele tonnen zware ketel vloog honderden meters door de lucht, suisde tussen de masten van twee sche pen door en stortte met donderend ge weld in de Rijn. Enkele arbeiders lie pen min of meer ernstige verwon dingen op. Het kleine aantal slachtof fers is te danken aan het feit, dat hef 50 man sterke personeel juist in de kleedkamers was, gereed om huis waarts te gaan. De fabriek, die ruim een millioen stenen per week produ ceerde zal vermoedelijk twee maanden stil liggen. Waterstaatsarbeiders zijn be zig de blustrommel te lichten. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Generaal MacArthur heeft Zaterdag- v in de zitting van de commissies voor bui tenlandse zaken en voor de strijd krachten uit de Amerikaanse senaat uiteengezet, dat er slechts weinig ex tra Amerikaanse troepen nodig zullen zijn om communistisch China te tref fen en dc Koreaanse oorlog te winnen. Hij achtte de hiervoor noodzakelijke campagne mogelijk, zonder dat ai- Wie wint de pot In het Goffertstadion te Nijmegen speelde Zaterdag een groot aantal Nij meegse schoolkinderen het levende gan zenbordspel „Wie wint de pot", waar van de opbrengst ten goede kwam aan „Ereschuld en dankbaarheid" en de ge zamenlijke militaire fondsen. Duizenden bezoekers ,o.w. Ir. C. Staf en Prof dr. F. J. Th. Rutten hebben het spel, dat bijna twee uur duurde bijgewoond. Het aan de bevrijdingsdag aangepaste spel werd opgeluisterd door fraaie staal tjes paardrijden door dieren van het circus Strassburger. Het K.L.M.-vlieg tuig, dat graaf Folke Bernadotte destijds ter beschikking stond, verscheen plotse ling boven het stadion, om bijna een duik „in de pot" te nemen. Een grote groep bakkertjes droeg een enorm brood binnen, waarin de gift der Ne derlandse bakkers aan Ereschuld en Dankbaarheid verbakken was. Inmid dels werd de trekking van de prijzen van de loterij" Wie wint de pot" ver richt. Tot slot defileerden de luchtstrijd krachten, terwijl zes Harvards bij her haling over het stadion vlogen. De gevechten aan de grens tussen Syrië en Israel, die Vrijdag met een over eenkomst waren geëindigd, zijn Zaterdag weer opgelaaid en duurden Zondag in alle hevigheid voort. Syrië heeft zijn vertegenwoordiger bij de V.N. opgedragen, onverwijlde actie ter beëindiging van de „Israëlische aanvallen" te verlangen. Syrische kringen zijn geneigd, de nieuwe incidenten als zeer ernstig te beschou wen. De cijfers, die zij overigens verstrekken over de Joodse verliezen, worden door Tel Aviv ten stelligste tegengesproken. Israel op zijn beurt beschuldigt Syrië van acties in de gedemilitariseerde grensstrook en heeft de waarnemers van de V.N. doen weten, dat het zijn troepen niet zal terugtrekken, voordat Syrië de strijd staakt. Wederom beroep op de VN De strijd begon Zaterdag met gevec. ten ten Noorden van het meer van Ga- lilea. Syrische eenheden poogden hier stormenderhand de hoogte van Tel-el- Moeteila te veroveren, maar werden teruggedreven. Zij wierpen daarop stel lingen op in de gedemilitariseerde zone. Alles volgens Israëlische berich ten. Syrië liet doorschemeren, dat Israel had aangevallen, door te vertellen, dat 27 Israëliërs gedood en twintig gewond waren tegen resp. twee doden en twee gewonden aan Arabische zijde. Zondagaochtend deden de Israëlische strijdkrachten een tegenaanval en con solideerden de toestand in het grensge bied. Zij bezetten een het grensgebied beheersende heuvel. Syrische zegslie den daarentegen verklaarden, dat de Israëlische luchtmacht aanvallen op woningen had ondernomen en ook een legerpost had gebombardeerd. Ook de vijandelijke artillerie was in actie ge weest. Het optreden van vliegtuigen is overigens in Tel Aviv ontkend. Mosje Sjarett, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, die een brief aan kolonel De Ridder, de waarnemen de stafchef van de VN heeft gezonden, zegt hierin, dat de Syrieërs reeds dagen lang een actie tegen .Israel hadden voorbereid. Niet-gedemilitariseerde de len van Israel werden hierbij betreden en bezet. Het afslaan van deze aanval len werd een daad van zelfverdediging genoemd. Burgermeisje werd koningin De 31-jarige koning Faroek van Egypte is Zondagmorgen om tien uur in het huwelijk getreden met de 17-jarige Narriman Sadek, de dochter van een Egyp tische burger. Toen de korte plechtigheid volgens Mohammedaanse ritus ten einde was, weerklonken in de grote steden saluutschoten en voor het Koebbeh- paleis te Cairo speelde een militair muziekcorps patriottische muziek. Vlieg tuigen van de luchtmacht vlogen over de stad en brachten het saluut. met een zijden zakdoek. De sjeik legde zijn handen op de doek, zei spreuken uit de Koran en verbond daarop Fa roek en Narriman Sadek in de echt. De koning en Sadek Bey tekenden ten slotte de huwelijksacte. Na de plechtig heid begaf de koning zich naar een aan zend vertrek, waar zijn gasten hem ge lukwensten. De huwelijksvoltrekking werd bijgewoond door de premier. Na- has Pasja, leden van het kabinet, en kele prinsen en verscheidene hoge functionarissen. Toen het huwelijk was voltrokken, kwam de nieuwe koningin naar het Abdin-paleis. Honderdduizenden Egyp- tenaren waren naar Caïro gekomen en juichten haar op haar tocht door de stad geestdriftig toe. Overal waren praalbogen opgericht. Vierduizend sol daten hadden een cordon gevormd langs de vijf en twintig kilometer lange weg van de ouderlijke villa te Helio- polis naar het paleis in Caïro. Saluut schoten werden gelost op het moment, dat Narriman Sadek, vergezeld van prinses Fawzia, de zuster van de ko ning in de auto stapte, om naar het Abdinpaleis te rijden. Het huwelijk werd voltrokken door sjeik Mohammed Ibrahim Salem, presi dent van het opperste godsdienstige gerechtshof. Ten overstaan van de sjeik pakten de koning en de oom van de bruid, Mohammed Ali Sadek Bey, eikaars rechterhand vast. Functionaris sen bonden de handen aan elkaar vast breuk werd gedaan aan de militaire paraatheid der V.S. Daardoor zouden de Chinezen geen nieuw offensief kunnen beginnen en zou handhaving van een strijdmacht der V.N. in Korea van de huidige sterkte overbodig wor den. Het was de derde en laatste maal, dat MacArthur door de beide commis sies werd gehoord. Zaterdagavond is hij naar New York vertrokken. Ten aan zien van het Noordkoreaanse leger vertelde de generaal, dat dit een zeer goede strijdmacht was geweest, Zon der medewerking van de Noordko reaanse regering, communistisch Chi na en de Sowjet-Unie had het zijn aanval van verleden zomer niet kun nen beginnen. Minister Marshall had MacArthur verleden jaar gemachtigd, de 38ste breedtegraad te overschrijden. Er was gesproken over de vorming van een bufferzone langs de Mandsjoerijse grens, maar alle discussies dienaan gaande werden overbodig, toen de Chi nese communisten aan de oorlog gin gen deelnemen. Marshall zal deze week worden ge hoord. Er zou aan de Maas bij Walborgh een tankmijn liggen, zo ging het ge rucht. Kinderen werden met straffen bedreigd, indien zij aan de Maaskant durfden komen en de grenscommiezen die rustig hun patrouilles deden. langs de Maas, de natuurlijke scheidingslijn tussen Nederland en Belgie, werden als roekeloos beschouwd. Een waak zaam wachtmeester had reeds getuigen verhoord naar de juistheid der geruch ten en de mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd. Ondertussen waren echter commiezen er maar eens op afgestapt en de mijn bleek een bromtol te zijn Verwachting tot Dinsdagavond. Half tot zwaar bewolkt met in de Noordwestelijke helft van het land hier en daar en in de Zuidoostelijke helft van het land op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord oost en Noord. Vrij koud voor de tijd van het jaar. 7UID-AFRIKA heetf een minister van arbeid die bijna even actief is als de bekende Schuman (van de plan nen). De Zuid-Afrikaan heet dan ook Schoeman Binnenkort komt hij in Europa geschoolde arbeiders werven voor de industrie in zijn land. p En hier een staking, die Theodoor niet zou willen breken. Bij de in aanbouw zijn de atoomfabriek te Oak Ridge hebben vijftienhonderd arbeiders het werk neergelegd. ,-| De Amerikaanse lucht macht gaat naar lucht happen. Het vrouwelijk personeel wordt van 7000 op 48000 gebracht. Vierduizend van deze vrouwelijke soldaten krijgen de rang van officier (kapitante, luitenicht en majoor) als pa-joor het goed vindt. In Parijs heeft de Surêté Nationale bekendgemaakt, dat de naoorlogse golf van misdaad in Frankrijk sterk aan het verminderen is. De meest gevrees de misdadigers zitten veilig achter slot en grendel, n En dan een nieuwtje voor onze badhotelhouders. In een ho tel in een badplaats bij Kopenhagen wordt de vacantiespreiding bevorderd door op dagen tussen 15 Mei en 15 Juni, dat het meer dan vier uur regent, IIIIIIIUIIUinillllllllllillliMilillH de gasten hun maaltijden en logies niet in rekening te brengen, der stad. De helft der aanwezigen von den veertig lantaarns noodzakelijk, de andere helft zag liever helemaal geen licht in die buurt, aangezien ze daar weieens plachten te wandelen. Het re sultaat: er worden twintig lantaarns opgesteld, n Robert' Sullivan in New CONFERENTIES, vooral van gemeen- York gaat n,gekleed" in de huid van teraden liggen Theodoor bijzonder vijftien vrienden. Robert verloor zijn goed. Uit Bristol wordt gemeld, dat omhulsel bij een brand, waarna zijn daar geconfereerd werd over de ver lichting van een bosweg aan de rand 0? Ik vind je wel een beetje (CFA) roekeloos vrienden onder het motto „eendracht maakt een nieuwe huid" elk een deel van hun vel afstonden. Vraagt men nu: „Waar is Robert?", dan zegt de grappenmaker: „In het vel van zijn vrienden". In Liberty kwam een do minee in de studio luisteren naar een zijner preken, die op de plaat was vastgelegd. De man ontwaakte toen het koor de slotzang liet horen. Q In San Francisco sprong een bankrover na een overval in zijn auto om zich uit de voe ten te maken. Zijn wagen bleek kapot. Snel sprong hij in een andere auto, die echter geen benzine mee? had. Ten slotte stortte hij zich in een zeer dege lijk uitziende limousine en bemerkte, dat hij in een politie-auto beland was. Daar mocht hij blijven. Europa's verdediging Westduitse regeringsautoriteiten wei gerden Zaterdagavond commentaar te leveren op een bericht uit Londen, waarin werd gemeld, dat Adenauer de Westelijke mogendheden had medege deeld, dat een leger van 150.000 man als eventuele Westduitse bijdrage aan de Westeuropese verdediging zou kun nen worden overwogen. Ambtenaren wijzen erop, dat van bei de zijden nog geen officiële verklaring is uitgegeven over de besprekingen tussen Geallieerde en Westduitse mi litaire deskundigen, die eind Januari werden gehouden. In Bonn gelooft men dat op de tiende bijeenkomst van des kundigen, die Vrijdag werd gehouden, is gesproken over de mogelijke grootte van een Duits troepencontingent. Herstemming tussen Koerner en Gleissner Tachtig procent van het aantal Oostenrijkse kiesgerechtigden heeft Zondag zijn stem uitgebracht op een van de zes candidaten voor het pre sidentschap. De strijd ging hoofdza kelijk tussen de socialistische burge meester van Wenen, dr. Th. Koerner, en de katholieke gouverneur van Op- per-Oostenrijk, dr. H. Gleissner. Ver der was er nog een partijloze candi- daat, prof. B. Breitner, de voorzitter van het Oostenrijkse Rode Kruis; „kleine gegadigden voor de hoogste functie in het land waren de commu nist G. Fiala, de vrouwellijke candi- daat prof. L. HainischMarchet en dr. Joh. Ude, een anti-militaristisch en anti-kapitalistisch priester. De eind uitslag was: Gleissner 40 pet., Koerner 39.1 pet., Breitner 15.4 pet., Fiala 5.1 pet en de beide anderen samen 0.4 Aangezien er geen candidaat de abso lute meerderheid heeft behaald, zal er een herstemming moeten volgen tussen Gleissner en Koerner, waarbij eerstgenoemde de meeste kans maakt. Hij wordt stilzwijgend door de katho- ken gesteund en is in zijn ambtsgebied li eken gesteund en is in zijn ambtsge bied zeer populair. Er werden in totaal 4.370.755 stemmen uitgebracht. De pokken Tilburg telt thans 32 gevallen van pokken. Zondag werden er zes nieuwe sinds Vrijdag gemeld, waarvan er een in Geldrop is gesignaleerd Het slacht offer is hier de 76-jarige pastoor van het kerkdorp Zesgehuchten, de heer G .M. van Hooff. die vorige week in in Tilburg op bezoek is geweest. Enkele personen, die met de pastoor in con tact zijn geweest, zijn geïsoleerd. Een der misdienaren vertoonde Zate-dag symptomen van de ziekte. In het aan Zesgehuchten grenzende deel van Eindhoven hebben drie art sen gedurende enige uren duizenden personen ingeënt Hetzelfde geschiedde in andere delen van de stad. In Tilburg vertoeven thans twee en veertig personen in isolatie in het klooster Het Cenakel. De massa-inen ting is hier een succes geworden. Ne gentigduizend Tilburgenaren hebben reeds „een prikje" gehad. Het nemen van drastische maatregelen wordt hier vooralsnog niet nodig geacht. Wel is gewezen op de consequenties van bede vaarten en pelgrimages. Zaterdagmiddag heeft Prins Bern hard te Roermond een monument ont huld ter ere van de gevallenen van het verzet in Limburg. Zelf had Z.K.H reeds eerder het beschermheerschap op zich willen nemen van het comité, dat voor de oprichting van (lit moiiu ment heeft gezorgd. Nadat de prins het omhulsel van het monument had weggenomen en als eerste een krans van witte se ringen en aronskelken bijgelegd werd namens prinses Wilhelmina een krans in de vorm van een witte ster met een gouden hart geplaatst. Het Tweede Kamerlid J. Peters schetste hierna de achtergrond van het verzet, waarbij hij wees op het aandeel, dat naast de leken de Lim burgse geestelijkheid in het verzet had. Negen en zeventig geestelijken uit het diocees Roermond werden in de kerkers geworpen en vier en twin tig van hen betaalden met hun leven voor hun trouw aan vorstenhuis, va derland en kerk

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1