Zes milliard voor onze defensie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Nederland brengt vijf divisies op de been Samenzwering van het Kremlin kreeg een zware slag Het bezettingsstatuut wordt een normaal verdrag KoJit B&óttk Generaal nam een te groot risico Zweeds sch ip bij Wight in brand Dinsdag 8 Mei 1951 148e Jaargang No. 107 Rest der lichting 1951 moet opkomen Drogistbediende wenste vrije middag Reeds 37 gevallen van pokken te Tilburg Franse Kamer aanvaardt nieuw kiesstelsel Weerbericht Tweehonderd doden bij aardschok in El Salvador Rusland verwerpt Amerika's concept MacArthurs voorstellen waren onaanvaardbaar Britse export naar China van geen betekenis Engeland en Frankrijk zijn voor embargo BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCBI COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, f 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De regering is op het ogenblik van oordeel, dat Nederland, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, tegen het eind van 1954 een verdedigingsapparaat kan hebben opgebouwd, waarin de maximale inspanning, waartoe ons land in staat zal zijn, zowel naar tijdsduur als naar grootte zal zijn gerealiseerd. Daarbij is buitenlandse hulp van het allergrootste belang. Overigens zal onze bijdrage niet alleen liggen op het gebied van het opbouwen van een defensie-apparaat, maar ook op dat van de industriële productie. Met dit alles zal in de komende jaren een bedrag van f 1.5 milliard per jaar gemoeid zijn. Met ingang van 1952 zal de jaarlijks beschikbare mankracht voor deze opbouw volledig moeten worden be nut. De tijdsduur van de eerste oefening zal worden bepaald op zestien maan den, maar kan tot twintig maanden worden uitgebreid. Dienstplicht van zestien maanden of langer De regering heeft zich de navolgende opbouw der strijdkrachten voorgesteld: a. Zeestrijdkrachten: het vlootplan, omvattend een vliegkampschip, twee kruisers, twaalf onderzeeboot jagers, zes escorteurs, vier onder zeeboten, 48 mijnenvegers, en een aantal kleinere eenheden voor kust bewaking, en bescherming der zee gaten, ongeveer honderd vliegtuigen en de vorming van een aantal ma- ririierseenheden, alsmede de defen sieve bewapening en uitrusting var. onze koopvaardijvloot en oefening van het personeel voor zijn oorlogs- taak. b. Landstrijdkrachten: Vijf infanterie divisies, een aantal territoriale troe pen, alsmede een aantal eenheden C neraal B. R. P. F. HASSELMAN Nationale Reserve. Pokkenpaniek bij de Haagse GGD „U spreekt met dokter De Groot uit Breda" Een 25-jarige drogistbediende uit 's Gravenhage had Zaterdag een klein meningsverschil met zjjn baas over een vrije middag. Het eind van het liedje was, dat de bediende moest werken, doch hiervoor bitter weinig voelde. Toen hij dan ook in het middaguur ten maaltijd ging stapte hij af bij een tele fooncel en belde de Geneeskundige Dienst op, zich voordoende als Dokter De Groot, een militaire arts uit Breda. Hij stelde de G.G.D. ervan in kennis, dat drie militairen uit Breda, waar pokken geconstateerd zouden zijn, con tact hadden gehad met Hagenaars, on der anderen met de drogistbediende H. Toen H. 's middags naar de winkel van boorwater en zoute griotten terug keerde, vertelde zijn baas hem, dat de GGD had opgebeld en dat hij zich di rect bij die dienst moest komen mel den. Daar gearriveerd, vertelde hij aan de dienstdoende arts. dat hij inderdaad enkele dagen geleden 's avonds de bloemetjes had buiten gezet met drie militairen in een auto. Hierna werd ook de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid gewaarschuwd, alsmede ver schillende andere autoriteiten, die nu ieder op hun terrein met veel gerucht de alarmklok luidden. Aan de drogist bediende werd door de dienstdoende arts onmiddellijk huisarrest opgelegd en op weg naar zijn huis stapte deze bij een telefooncel weer van zijn fiets en vroeg aan de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid of hij al was opgebeld door zijn vriend dokter De Groot. Er ontstond nu langzamerhand een chao tische toestand. Breda en verschillen de andere steden werden opgebeld en overal was het: „Dokter De Groot? Nooit van gehoord!" Bovendien waren op Zaterdagmiddag vele bureaux ge sloten en ten slotte wist of begreep niemand er iets meer van. Toen men eindelijk begon te vermoeden, dat hier een misplaatste grap was uitgehaald, werd de recherche erin betrokken. Twee artsen en een brigadier bega ven zich naar het huis van H. en dit bezoek resulteerde in zijn arrestatie. De ware aap kwam namelijk spoedig uit de mouw en bovendien vond men in zijn huis een aanzienlijke partij goe deren, die hij uit de drogisterij had ge stolen. Op het politiebureau bleek, dat de would-be pokkenpatient een oude bekende van Hermandad was, die reeds eerder wegens diefstal en op lichting veroordeeld is geweest. In Tilburg hebben zich drie nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Twee ervan kwamen voor bij personen, die reeds in een quarantaine-inrichting wa ren opgenomen. Het derde was geheel nieuw .Thans zijn er 37 patiënten. Mochten er zich meer van dergelijke nieuwe gevallen gaan voordoen, dan zal men waarschijnlijk ook overgaan tot inenting van die personen, die nog nooit tevoren gevaccineerd zijn, in to taal een 23.000. In de laatste dagen wordt er trouwens al door de inspec ties van de volksgezondheid en de G. G.D. overleg gepleegd over de maat regelen, die nodig zullen zijn wanneer de epidemie zich uitbreidt. Zo nodig zal men onverwijld kunnen aanpak ken. wanneer het pokkengevaar al te groot wordt. Verkiezingen op 17 Juni De Franse premier, Henri Queuille, heeft Maandag bjj een vertrouwens- stemming de meerderheid behaald. Een communistische motie, die de aanne ming van het wetsontwerp inzake de hervorming van het kiesstelsel beoog de uit te stellen, werd verworpen met 352 tegen 183 stemmen. Dit wetsont werp is gisteravond door de Franse na tionale vergadering aanvaard, waarmee het wet is geworden. De Franse regering heeft 17 Juni als datum vastgesteld voor de aanstaande algemene verkiezingen, die de eerste sedert November 1946 zijn. Het besluit hangt af van de aanvaarding door de nationale vergadering van een wetsont werp, volgens hetwelk zij haar zittings- tijd einde Juni, inplaats van November beëindigt. (Voor nadere bijzonderheden over het nieuwe kiesstelsel zie men het ar tikel van onze Parijse elders in dit blad). Luchtstrijdkrachten: Een lucht macht, omvattende 21 squadrons ge vechtsvliegtuigen (dag- en nacht jagers en tactische jachtvliegtuigen! alsmede een aantal squadrons ver- kennings-, artillerie-, waarnemings- en transportvliegtuigen. Voorts de aanleg van een aantal operationele vliegvelden. Mocht het geraamde jaarbedrag van anderhalf milliard niet voldoende blij ken te zijn, dan zal de uitvoering van de plannen moeten worden vertraagd Dat zal echter van geen invloed zijn op de vorming van de vijf infanterie divisies, die van onmiddellijke beteke nis zijn voor het Nederlandse aandeel in de Atlantische militare taken. De verdeling der uitgaven over de verschillende onderdelen is als volgt geraamd: zeemacht f 1295 millioen (incl. Nieuw Guinea en de Ned. Antil len), luchtmacht f 1080 millioen, land macht f 3545 millioen (met inbegrip van Nieuw-Guinea en de Antillen), burgerlijke verdediging 80 millioen. De dienstplicht. Niet alleen zal de lichting 1952 vol ledig worden benut hiervan is 40.900 man bestemd voor het leger ook zal voor zover nodig over het nog niet in gelijfde deel van de lichting 1951 wor den beschikt. Met ingang van 1952 zal een drie-ploegenstelsel voor opkomst onder de wapenen worden ingevoerd. Daardoor zal het mogelijk worden om zonder een aanzienlijke uitbreiding van de vredesorganisatie een aanmerkelijk» versnelling van de vorming van oor logsverbanden te krijgen. De oefentijd is voorlopig vastgesteld op zestien maanden, acht maanden bij de vredesopleidingen en acht maanden te velde Zonodig kan de oefentijd wor den verlengd tot twintig maanden, eenvoudig door verlenging van de duur van het verblijf te velde Voor de a.s officieren en onder-officieren worden deze termijnen dan resp. 20 maanden en 24 maanden. Bij een eerste oefentijd van zestien maanden zal van 1952 af permanent tweederde divisie paraat zijn, bij twin tig maanden eerste oefentijd zal van het begin van 1953 af permanent een gehele divisie paraat zijn. Inzake een eventuele legering van Nederlandse troepen in Duitsland is het overleg geopend. Hierbij kan men de gewijzigde verhouding van Neder land tot Duitsland na het einde van de oorlogstoestand niet voorbijzien. Het is de minister niet mogelijk op deze be sprekingen nader in te gaan. Er zullen verschillende nieuwe op leidingen worden geschapen. Het is niet mogelijk gebleken, de nog ongebruikte mankracht van de lich tingen 1950 en ouder alsnog te benut ten. Deze mannen kunnen zich laten inschakelen in de Nationale Reserve. De minister deelt voorts mede, dat de commandant strijdkrachten te velde een grotere zelfstandigheid zal ver krijgen. Hij blijft echter ondergeschikt aan de chef van de generale staf Het ligt niet in de bedoeling, wijzi gingen te brengen in de bestaande vlootplannen. Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Matige tot vrij krach tige wind tuSsen Noord en Noord oost. Plaatselijk enkele buien maar morgen ook verspreide op klaringen. Vrij koud voor de tijd van het jaar. Woensdag: Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 6.09, onder 0.00. De minister van oorlog overweegt, de luchtmacht tot een zelfstandige or ganisatie te verheffen, en het wapen der militaire luchtvaart als zodanig op te heffen. Er zal echter geen nieuw departement voor de Luchtmacht wor den ingesteld, terwijl er rekening wordt gehouden met de bestaande vliegvelden en de bij Fokker in be stelling zijnde straaljagers en de per soneelsformatie. Bij de uitvoering van de plannen wordt grote steun van Amerika ver wacht. Inzake de verdediging van de West is overleg gaande met Amerika. Ver wacht wordt, dat Suriname en de An tillen op de duur aan hun verdediging zullen bijdragen door het leveren van mankracht en het aanvaarden van een redelijke bijdrage in de kosten van het defensie-apparaat. Ir. e. STAF Truman over zijn politiek: Oorlog in Azië moet zo lang mogelijk beperkt Huidige koers levert de beste mogelijkheden op In een rede voor de nationale Ame rikaanse conferentie over de burgerlij ke verdediging heeft president Truman verklaard, dat de vrije landen de op mars van het communisme in Azie tot stasan hebben gebracht en „de samen zwering van het Kremlin over de ge hele wereld" een zware slag hebben toegediend. De president vervolgde, dat uitbreiding van de Koreaanse oorlog de mogelijkheid van vernietigende atoomaanvallen op Amerikaanse ste den, zo niet vernietiging van „de be schaving zoals wij die kennen", zou brengen. De eerste tekenen van een ineenstor ting van de communistische wereld deden zich voor in de vorm van „span ning en onrust achter het IJzeren Gor dijn" Zonder Mar Arthur met name ie noemen laakte de president diens „eigengereide" politiek voor Azie, die de gehele Westerse verdediging te grond zou kunnen richten en een „ge weldige Sowjetrussische overwinning" zóu kunnen opleveren. Truman verklaarde, dat „het beste collectieve militaire advies in dit land" Zondag heeft een zware aardbeving de Middenamerikaanse republiek EI Salvador geteisterd. Volgens de eerste berichten zjjn tweehonderd personen omgekomen. Volgens niet-officiële berichten zijn de steden Jucuapa en Chinameca, op 140 km van de hoofdstad San Salvador gelegen, verwoest. Donderdag zullen de besprekingen beginnen Donderdag zullen besprekingen tussen de Westelijke geallieerden en West- Duitsland beginnen over de omzetting van het bezettingsstatuut in een normaal verdrag. In principe werd tot deze omzetting verleden jaar besloten op de con ferentie van het Atlantische Pact te Brussel. De besprekingen zullen waarschijnlijk geruime tijd duren en in hoofdzaak betrekking hebben op drie kwesties: een overeenkomst over het handhaven van Westelijke troepen in Duitsland voor de verdediging van Europa, de omzetting correspondent I van de bezettingskosten in veiligheidskosten, en de vervanging van de hoge I commissarissen door ambassadeurs. 7akenmensen moeten altijd wakker zijn. Dat bewijst de Amerikaanse handelsman, die op grote schaal platen verkoopt van MacArthurs afscheidsrede in het congres. Ook het liedje, dat de generaal noemde „Oude soldaten ster ven nooit" vindt gretig aftrek. Q Op atoomgebied staan de Amerikanen ook niet stil. In Seattle verklaarde onlangs meneer Warren Magnusin, een senator, dat hij geloofde, dat de regering binnen kort een atoombom ondergronds zou laten ploffen. Het feestterrein schijnt op de Aleoeten te liggen. Theodoor staart maar wijs naar de mug, die zo graag het kaarsvlammetje van alle kanten, ook van binnen wou zien. In Italië, in het vredige plaatsje Mar- cetelli zijn alle communisten plotsklaps overgestapt naar de Christelijk-demo- cratische partij. Hun lidmaatschaps kaarten hebben ze verscheurd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Intussen begon gisteren in Geneve het 4de wereld-gezondheidscongres, waar aan zestig landen deelnemen. De Duitse bondsrepubliek, Spanje en Japan wil len ook lid worden, maar dat zullen de afgevaardigden eerst eens moeten be praten. In Kopenhagen confereert men ook voor het goede doel. Daar heb je een wereldvredesraad, die in gehei me zittingen de vrede bespreekt. On welkome bezoekers van de vredelie vende vergaderingen worden door de portier met een boksijzer weggewerkt. Waf 2<tl die Stof nu stoffen! Die oorlog in Korea moet nu maar eens afgelopen wezen, al was het alleen maar om de Indiase meneer Koetsjman. die van plan is te vasten tot het eind van wat men eens noemde „het Korea-ineident". Hij is al zestien dagen bezig. In Seattle, waar ook die senator woont, zijn ze korter aangebon den. Een dame, die naar haar zin een te hoge prijs voor een taxi moest beta len sloeg de chauffeur met haar pa- rapluie (1), volge hem naar de telefoon cel en rukte hem de hoorn uit de hand, oen hij om assistentie wilde bellen (2), besmeet hem vervolgens met blikjes etenswaren, die ze in haar tas had (3), en spuwde tegen de voorruit van zijn wagen (4). Toen nam ze een andere taxi. In Cobham hebben ze een hengelclub, die een prijs uitloofde voor de veroveraar van de grootste vis, zonder gebruik van henkei, fuik of net. De winnaar werd een meneer Norman. Hij ving een grote waterbewoner met de hand. Het dier dreef met de buik boven in een kleine poel achter meneer Normans huis. De doofstommen in Rochdale zijn humoristisch aangelegd. Laatst voerden ze een spel op, dat ge titeld was: „Daar hoor je van op, zou je zeggen!" Inderdaad, inderdaad. zijn politiek om de oorlog in Azie i.e beperken, steunde. „Onze politiek is gericht op de over winning. Indien de agressors echter tot verdere actie overgaan, die de veilig heid van de VN in Korea bedreigt, zullen wij die actie tegengaan". Truman geloofde, dat er een grotere kans zou zijn om „de agressie in Ko rea" met geringer verlies aan man schappen tot staan te brengen door de huidige koers te volgen dan door het conflict uit te breiden. Vredesverdrag met Japan Peking moet meespreken De Sowjet Unie heeft het Amerikaan se ontwerp-vredesverdrag met Japan van de hand gewezen en geëist, dat de Chinese volksrepubliek aan de opstel ling van een vredesverdrag met Japan zal deelnemen, via een viermogendhe- denconferentie. Admiraal Alan Kirk, Amerikaans ambassadeur te Moskou, ontving dit antwoord gisteren van Alexander Bo- golomof, Sowjetrussisch onderminister van Buitenlandse Zaken. Het Kremlin stelt een conferentie van de Sowjet Unie. de V.S., Communistisch China en Groot Brittannië in Juni of Juli voor. De V. S. hebben hun ontwerp in Maart j.I. bekend gemaakt. Zij hebben duidelijk gemaakt, dat zij niet zullen toestaan, dat de Sowjet-Unie haar veto over een vredesverdrag zal uitspreken, Zij hopen met hun bondgenoten over eenstemming te bereiken. Het in Juni of Juli te bespreken ver drag zou de volgende punten moeten bevatten: beperking van de Japanse strijdmacht, terugtrekken van alle buitenlandse troepen binnen een jaar na de ondertekening van het verdrag en gezamenlijk ijveren voor de toe lating van Japan tot de V.N. Koningin schonk Faroek een kristallen bokaal H.M Koningin Juliana heeft voor Z.M. de koning van Egypte ter gele genheid van zijn huwelijk bij de glas fabriek „Leerdam" een kristallen bo kaal laten vervaardigen met een ge graveerde voorstelling van een jacht tafereel en met de Egyptische en Ne derlandse wapens op de voet. Marshall bestrijdt MacArthur Daardoor dreigde oorlog met Rusland te ontstaan Marshall, de Amerikaanse minister van defensie, heeft gisteren in zqn verklarin gen voor de Senaatseommissie.vati onderzoek, scherp stelling genomen tegen de opvattingen van generaal MacArthur. Hij betoogde, dat de politiek der Ver. Staten, om de oorlog tot Korea te beperken, de steun had van het merendeel der leden van de VN. Generaal MacArthur wilde ons echter het risico laten lopen, niet alleen van een uitbreiding van de oorlog tot communistisch China, maar ook van een volslagen oorlog met Sowjet-Rusland, dit zelfs ten koste van het verlies van onze gealliëerden en het uiteenvallen van het verbond der vrfle volkeren over de gehele wereld", aldus Marshall. De verenigde stafchefs in de V.S hadden de blokkade van communie tisch China willen verscherpen door de export van materialen naar dit land via Hongkong stop te zetten. Marshall zeide het hiermee eens te zijn. Dit vraagstuk werd verleden jaar met an dere landen besproken, maar er was geen formeel voorstel ingediend. De V.S. hadden een volledige blokkade ingesteld, maar andere landen waren hierin slechts ten dele gevolgd. De stafchefs hadden in December van het vorige jaar een voorstel inge diend, om MacArthur machtiging te verlenen, dat zijn vliegtuigen de toe stellen van de tegenstander tot op een bepaalde afstand over de Yaloe in Mandsjoerije zouden kunnen volgen Marshall had dit voorstel krachtig ge steund, de president en Acheson hadden het goedgekeurd, maar de an dere verbonden landen waren er tegen Shawcross verklaart: De Britse minister van handel, Sir Hartley Shawcross, heeft in het La gerhuis de veronderstelling, dat de Engelse uitvoer naar China van enige betekenis was geweest in de Koreaan se oorlog, onzin genoemd. Shawcross zei, dat Engeland er zorg vuldig op had toegezien, dat China geen militair belangrijke goederen zou krijgen. Goederen van direct belang voor het leger en vele andere artike len mochten niet uitgevoerd worden Churchill heeft tegen Donderdag een debat aangekondigd, ingeval de conser vatieven Shawcross' verklaring onbe vredigend mochten achten. Engeland en Frankrijk nebben in de sanctie-commissie der V.N. te ken nen gegeven, dat hun regeringen waar ;chijnlijk zullen instemmen met een Amerikaans plan om een embargo op ■strategische goederen naar communis- isch China in te stellen. Verwacht wordt, dat de commissi» de volgende week Maandag over hei Amerikaanse voorstel zal stemmen. geweest. Daardoor had men het plan moeten laten varen. Aanvankelijk waren de stafchers voor een deel met de voorstellen van MacArthur inzake een succesvol einde van de Koreaanse oorlog meegegaan, op grond van zijn mededelingen, dat hij ernstig bezorgd was over de ge vechtsmoeheid van zijn troepen en vreesde, Korea te zullen moeten ont ruimen. Een inspectietocht van de generaal Collins en Vandenberg leidde »chter tot de overtuiging, dat de toe stand zich radicaal zou wijzigen en ■nderdaad waren de verbondenen kort daarop tot de aanval overgegaan Het ontslag van MacArthur was noodzakelijk geworden, doordat deze openlijk zijn misnoegen over de bui tenlandse en de militaire politiek van dp V.S, had uitgesproken. Marshall heeft verder verklaard, dat er een order bestaat, volgens welke vloot- en luchtaanvallen tegen China zullen worden uitgevoerd, indien de Chinese communisten de strijdkrachten der V.N. buiten Korea mochten aan vallen. Overigens ontkende de minis ter, dat het bombarderen van commu nistische bases in Mandsjoerije de over winning zou kunnen brengen. Een eco nomische blokkade van China zou in vloed kunnen hebben op de militaire situatie, maar in wezen geen ernstige belemmering voor de Chinezen zijn, daar hun oorlogsmateriaal feitelijk uit sluitend uit Rusland werd aangevoerd. Op het 4684 ton metende Zweedse schip „Travancore", dat zich veertig kilometer ten Zuidoosten van het eiland Wight bevindt, is brand uitge broken. De kapitein deelde aan het Amerikaanse schip „Washington" dat te hulp gesneld was, mede, dat hij het schip niet wilde verlaten, maar op hulp bij het blussen wilde wachten. Inmiddels is het Costaricaanse s.s. „Chryss" langszij gekomen om assis tentie te verlenen. De brand woedt midscheeps aan stuurboordzijde De Travancore" is eigendom van de Zweedse Oostaziatische scheepvaart maatschappij te Göteborg. De politie van de staat Parana in Brazilië heeft alle leden van een na zistische organisatie, „het Geheim Ge nootschap-Hitier" die in de stad Ro- landia gevormd was. gevangen geno men, aldus meldt A F.P. uit Rio de Ja neiro.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1