De heer J. A. Louwers keerde in het vaderland terug Commissaris der Koningin contra „De Telegraaf' Thans ook pokken in Vught PLAN-STIKKER VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ECONOMISCH Rusland wil agenda aanvaarden Vrijdag 11 Mei 1951 148e Jaargang No. 110 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nerveus en onzeker man vertelde weinig over zijn ervaringen Ontroerend weerzien op Schiphol FOUT OF FOOI Nasleep van zaak-Menten voor de rechtbank Wasserijknecht werd in Tilburg besmet Weerbericht Acheson zal niet aftreden Tweehonderd en zeven milliard voor defensie Aantijgingen gingen alle perken te buiten Ter voorkoming van Chaos in Europa Senaat der VS zet stok achter de deur Maarop zekere condities KoaI 13-eMk „Wij houden van Rita,, Ruim één millioen „ingehaakt" Engeland vóór embargo op export naar 1 China Onrustig Panama had twee presidenten Valse munters voor het Arnhemse Hof BUREAU: ADMINISTRATIS Yoordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 13 p/] o nit p i AtAterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BWLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mjn Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, f 5.15 per kwar taal plus incassokosten. (Van onze speciale verslaggever) JJEN NERVEUS en onzeker man. Dat was de indruk, die de heer J. A. Louwers maakte, toen hij zich gistermiddag na aankomst van het Tsjechische ljjntoe- itel uit Praag in de Intercontinentale Hall van Schiphol even aan de verzamelde persvertegenwoordigers presenteerde. Een nerveus en onzeker man, deze hoofd vertegenwoordiger van de A.K.U. uit Praag, die dan vorig jaar Maart tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld werd onder beschuldiging economische spionnage bedreven te hebben en hulp verleend te hebben aan Tsjechen, die het land wil den ontvluchten. Was het een nervositeit en onzekerheid uitsluitend tengevolge van de emoties en ellende, die hij ruim een jaar dus in Tsjechoslowakije te verduren kreeg? Of waren het de emoties van deze terugkeer in dit vrije land, waar hem op het platform van Schiphol een ontroerde vrouw, een niet minder ontroerde moeder en vader, zuster en zwager met kinderen tegemoet traden? Of steekt hier achter deze nervositeit en onzekerheid nog iets anders? QN GETWIJFELD hebben deze vragen alle persvertegenwoordigers gistermid dag op Schiphol bezig gehouden. Maar een antwoord kregen zij niet. „Over mijn gevangenschap wens ik niet te spreken", zei de heer Louwers. En na tuurlijk werd deze wens geëerbiedigd, al hunkerden we er allen naar uit de mond van deze kleine man met het scherpe, verstandige gezicht iets te vernemen, dat het volle licht zou wer pen op mentaliteit en methoden, waar aan deze mens onderworpen was ge worden. U zult wel begrijpen, dat deze be langstelling voor mij een grote verras sing is, maar dit ogenblik is niet ge schikt voor een grote conferentie", zei de heer Louwers, toen hij van zijn stoel was opgeveerd op de opmerking „Dat hij wel kon spreken", van een der he ren, die hem een hartelijk weerzien in Holland hadden bereid. Na deze korte inleiding ging de heer Louwers weer zitten. Maar niet zodra werd de eerste vraag op hem afge vuurd, of hij veerde weer op, totdat mevrouw Louwers hem erop wees, dat hjj wel kon blijven zitten. Wanneer wist u, dat u vrij zou ko men? vroeg een der verslaggevers. Zaterdagmorgen", antwoordde de heer Louwers. „Zaterdagmorgen werd ik in een vergadering geroepen van vertegenwoordigers van verschillende ministeries. Ingevolge zeker wetsarti kel (272 geloof ik) zou mijn straf be kort worden en zou ik over de grens gezet worden". Kwam u toen onmiddellijk vrij? Nee, tot vanmorgen bleef ik in de gevangenis. Alleen niet meer in de Pankrac-gevangenis. Wist ti, dat Vogeier ai langer vrij was? Dat heb ik nu gehoord. Kreeg u geen kranten? Nee, af en toe een boek. Mam' ik wen® niet over de gevangenis te spre ken nu. Gelooft u, dat uw vrijlating deel was van een amnestie in groter ver band bij de zesjarige herdenking van de Tsjechische bevrijding? Nee. Hoe vaak mocht a naar huis schrijven? Volgens de Tsjechische wet iedere zes weken. En in de practijk? Die vraag wil ik Kever met be antwoorden. (■Zie elder® in (fit blad; Ben kellner in een Haags restaurant kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat h4j bijna duieend gulden teveel in kas had. Bij een overhaast afrekenen schijnen keliner en klant een lapje van duizend voor een tien tje of een briefje van 25 gulden te hebben aangezien. De klant is totnogtoe niet ko men opdagen en de kellner rekent nog maar steeds uit, of die duizend pop misschien als be- dieningsgeld bedoeld kan zijn. Je komt er met die M procent geschiedenis toch al bijna niet uit De poiitie heeft het geval m onderzoek. Voor de Amsterdamse rechtbank werd gistermorgen het kort geding behandeld, dat de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, aanhangig had gemaakt tegen de „N.V. Het Dagblad de Telegraaf", de beide hoofdredacteuren van de Telegraaf, de heren J. M. Goedemans en J. J. F. Stokvis, en de heer J. Luger, naar aanleiding van een artikel „La vérité est en marche", dat op 17 April in de Telegraaf is gepubliceerd. ite heer Louwers na zijn aankomst op het vliegveld. echtgenote; rechts zijn moeder. Geheel links zijn De gemeentelijke geneeskundige dienst in Den Bosch heeft een geval van pok ken geconstateerd bij een knecht van een wasserij in Vught, die voor zijn werkgever geregeld wasssen in Tilburg ophaalde. De man is in een Tilburgs ziekenhuis opgenomen. Het Iaat zich aanzien, dat de herinenting in Den Bosch, waarmee men al enige dagen bezig is, thans op grote schaal zal wor den voortgezet. Het geval werd twee dagen geleden door een huisarts geconstateerd. De Bossche politie heeft thans via luidspre kerwagens in de stad bekendheid ge geven aan de gelegenheid tot inenting en herinenting. Waarschijnlijk zullen barakken worden ingericht, wanneer er zich meer gevallen van pokken voor doen. Leden van de Britse controlecommis sie in Duitsland hebben de raad gekre gen, Nederland niet onnodig te bezoe ken, nu de mogelijkheid van pokken in Utrecht en omgeving is gebleken. Dit heeft geen betrekking op het reizen met Britse treinen, die van West-Duitsland uit rechtstreeks naar Hoek van Holland rijden. Verwacht wordt, dat het voorkomen van pokken in ons land tal van Britten zal weerhouden van een bezoek aan onze Wlenvelden met de Pinksterda gen. Volgens officiële gegevens waren tot 55 Mei dertig gevallen in Tilburg en een in Utrecht aangegeven. Verwachting, geldig tot Zater dagavond: Droog weer met perio den met zonneschijn en plaatse lijk enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. Van nacht hier en daar lichte nacht vorst, morgen overdag dezelfde of iets lagerge temperaturen dan vandaag. In Tilburg zijn gisteren nog twee nieuwe gevallen van pokken geconsta teerd. Het waren contactgevallen. In verband hiermee zijn zes personen in quarantaine gesteld. Het aantal Til- burgse gevallen is hierdoor tot 38 ge stegen. Truman verklaart: President Truman heeft gisteren de geruchten tegengesproken als zouden de Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, en de Amerikaanse ambas sadeur in Mexico, Odwyer binnenkort hun ontslag aanvragen. O'Dwyer is gecritiseerd om zijn hou ding tegenover de georganiseerde mis daad, toen hij burgemeester van New York was. Atlantische landen besteden Amerika zond millioen ion aan voorraden De voorzitter van de Noordatlanti- sche raad van plaatsvervangers, Char les Spofford, heeft verklaard, dat de militaire begroting van de landen van het Atlantisch Verdrag nu 207 milliard gulden bedraagt. In iets meer dan een jaar heeft Ame rika meer dan een millioen ton voor raden naar bevriende landen ver scheept, voornamelijk naar West-Euro pa, aldus Spofford. Mr. P. W. van Doorn, die optrad na mens baron De Vos van Steenwijk, zeide in zijn toelichting op de dag vaarding, dat de grenzen van het fat soen en de welvoegelijkheid in het gewraakte artikel schromelijk waren overschreden. De aantijgingen in het artikel noemde hij alle onwaar. Er was hier volgens mr. Van Doorn geen sprake van „gappen" geweest en even min van pogingen om zich de veelbe sproken tapijten, waarvan was ge schreven, dat men ze de heer Menten afhandig wilde maken, voor een appel en een ei toe te eigenen. De tapijten wtren na de oorlog door bemiddeling van het Beheersinstituut uit het onder beheer staande huis van de heer Men ten overgebracht naar de door de Duitsers leeggestolen ambtswoning van de Commissaris te Haarlem, het geen baron De Vos van Steenwijk nooit anders heeft beschouwd dan als een verstrekking in bruikleen, aldus mr Van Doorn. Toen later niet alle tapij ten nodig bleken te zijn, werd een deel ervan aan de Commissaris in Gelder land uitgeleend. Twee tapijten, die in de provinciale griffie werden be waard, werden door de mot bedreigd en daarom overgebracht naar het -buis van jhr. J. C. Roell, chef van het kabi net van de Commissaris der Koningin in Noordholland. Er had geen enkele onrechtmatige handeling plaatsgevon den. (Zie verder elders in dit blad) Minister D. U. Stikker heeft iu zijn kwaliteit van voorzitter der O.E.E.S. en van de commissie van ministers van de Raad van Europa een acht punten omvattend plan aangekondigd, dat be oogt Europa te redden van een eco nomische chaos. Dit plan omvat de volgende maat regelen: 1. Een krachtige poging tot verhoging van de productie van de basis grondstoffen, in het bijzonder ko len, staal en zwavel, zowel in Europa als in de overzeese gebie den, die met Europese landen ver bonden zijn. 2. Gezamenlijke maatregelen, die de voorziening zullen waarborgen van schaarse grondstoffen voor de meest urgente doeleinden. 3. Billijke verdeling van de schaarse grondstoffen onder de landen van Europa en onder deze landen en de rest van de wereld. 4. Krachtige pogingen tot verhoging van de voedselproductie, teneinde te kunnen voorzien in de toenemende vraag, die voortvloeit uit de be volkingsgroei en volledige werkge legenheid. 5. Een voortgezette campagne tot al gemene verhoging van de produc tiviteit. 6. Vastberaden pogingen om te voor komen, dat grondstoffentekorten af breuk doen aan het programma vior de bevrijding van de Europese han del van contingenteringen en tarief- muren. 7. Een campagne voor het bereiken van evenwicht in de handelsbalan sen der Europese landen, waarbij de debiteurlanden moeten streven naar verhoging van de uitvoer en de crediteurlanden naar verhoging van de invoer. 8. Een krachtige poging tot vermij ding van financiële onstabiliteit Hierbij moet niet teruggedeinsd worden voor maatregelen, die po litiek onpopulair zijn. Sanctie op wapenexport naar communistische landen De Amerikaanse Senaat heeft Don derdag besloten, de economische hulp stop te zetten aan ieder land, dat de verscheping van wapenen of ander stra tegisch materiaal naar communistische gebieden toestaat. De maatregel was vervat in een voorstel inzake toewij zingen tot een bedrag van 430 millioen dollar. Het voorstel gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, dat reeds eerder een soortgelijke maatregel heeft aangenomen. Na acht en veertig conferenties: Bij een oefentocht in de komende zomer zullen dertien Amerikaanse oor logsschepen, waaronder de „Missouri" en de „Wisconsin", elk twee Europese havens bezoeken. Gisteren vergaderden de plaatsver vangers van de ministers 'an Buiten landse Zaken der Grote Vier voor de 48ste maal. Volgens een woordvoerder „is de impasse voorbij, hoewel er nog moeilijke punten overgebleven zijn". Gromyko wenste een wijziging van de zogenaamde „gesplitste agenda". De wijziging zou bestaan uit de vol gende punten TIJDENS een wedstrijd HollandBel- gie is het gebeurd, dat op de tribune iemand opstond en luide kreet „Is hier ook een dokter? Is hier ook een dok ter?" Waarop uit de verte een (me- verdriet consumeren, komen talloze in cidenten voor. Het gaat om rendieren, die aan de verkeerde kant van de grens plegen te grazen. Sedert Dinsdag con fereren Finland en Noorwegen hierover disch-klinkende) stem zei: „Ja, hier!" A AN de grens van Noorwegen en Fin- te °sl°- Het kan practisch niet ge- Wnovnn nmov rlo aavo+Q folnriWloforiv iJ - i -i rlPllTfvn Haf". OOn Iraartonolor tuiOQivi n 1 Waarop weer de eerste (stentor) stem: „Hoe vindt u de wedstrijd, dokter?" Sedert Dinsdagmorgen zit de Oosten rijkse meneer Helmuth, Horlands Owen op een staaldraad, die op twaalf meter hoogte boven het Raadhuisplein te Stockerau is gespannen. Hij wil er tot vandaag blijven, om een nieuw record te vestigen. Zijn vrouw zorgt voor de ravitaillering. Nog een luchtverhaal. In New York zijn de liftjongens van zestig kantoorgebouwen in staking ge gaan. Ze lieten de liften halverwege steken, zodat de employe's de vrij lange trappen der wolkenkrabbers moeten be wandelen. We zijn de lucht nog niet uit, net als die liften. Zes landen, waar onder ook Nederland, hebben zich op gegeven voor deelneming aan het eer ste internationale kampioenschap para chute-springen, dat van 16 tot 20 Au gustus in Bled, m Joegoslavië wordt gehouden. land, waar de mensen zo kalm zijn beuren, dat eer kaartspeler tweemaal en hele familieromans door alléén hun dezelfde kaarten in handen krijgt, als er tenminste eerlijk gespeeld wordt. In Texas moet het echter gebeurd zijn, dat iemand bij een partijtje bridge zeven harten bood. Zijn echtgenoe bood daar op zeven schoppen (hetgeen symbolisch is en meer voorkomt). Het bleek, dat beiden dertien kaarten van de geboden kleur in de hand hadden. Hoewel de tandelozen in Engeland in aantal winnen, door de herziening van de wet. die iedere Engelsman een kunstgebit, een bril of een kunstbeen xon verschaf fen, leeft men op het eiland toch op grote voet. Volgens statistieken is de lengte van de gemiddelde Engelse voet tussen 1900 en 1930 met 0.2 inch toege nomen en tussen 1930 en 1950 met on geveer 0.15 inch. Dat ie een hele maat. O En wist u ook, dat de Engelse vrouw een iets grotere gemiddelde voet beeft dan haer Nederlandse zuster? Laait chait inhaken nu zonder haken en ogen verlopen wozenf 1. in het punt „onderzoek van de oorzaken en gevolgen van de huidige spanning in Duitsland" moet de Duitse ontwapening als eerste onder het mes genomen worden. 2. Ook de kwestie van het Noordat- lantisch Pact en de Amerikaanse bases in Europa moet op de agenda komen. Volgens Russische bron heeft Gro myko gezegd, dat indien de Westelij ken met zijn voorstellen accoord gin gen Rusland bereid was de volgen de punten te bespreken. 1. Voltooiing van het Oostenrijkse vredesverdrag. 2. de vraagstukken be treffende het herstel der Duitse een heid en het voorbereiden van een vre- desverdag. 3. Het nakomen van de vre desverdragen met Italië Roemenië, Bul, garije en Hongarije en van de overeen komsten der Grote Vier aangaande Duitsland en Oostenrijk en 4. Het nako men van het vredesverdrag met Italië, voor wat betreft Triëst. De volgorde van de punten zou later worden besproken. De volgorde der punte® vormt met de ontwapening van Duitsland en de Russische eis inzake de bespreking van het Atlantisch Pact het complex van kwesties, waarover de afgevaardigden het nog niet eens zijn. De Aga Khan (schoonvader van Rita Hayworth) heeft dezer dagen in Genève verklaard: „Mijn zoon Aly houdt zoveel van Rita Hay worth, dat hij in een scheiding zal toestemmen, als Rita daar op blijft staan. Rita is mooi en char mant en wij houden allen van haar. Minister Stikker legde er de nadruk op, dat het huidige wereldtekort aan grondstoffen niet aan Amerika Kon worden geweten. De capaciteit der in dustrie tot het opnemen van bepaalde grondstoffen, aldus minister Stikker, is sneller gegroeid dan de capaciteit om deze grondstoffen te vervaardigen. De aankoopgolf welke na het begin van de oorlog op Korea is begonnen, bleef niet tot Amerika beperkt, doch strekte zich over de gehele wereld uit, zodat het tekort aan grondstoffen moet worden beschouwd als en collectieve verantwoordelijkheid van de westerse wereld. Voor de kankerbestrijding: Gisteravond is op de studio-steravond bekend gemaakt dat de Haak-in-actie van de N.C.R.V. voor de Kankerbestrij ding reeds meer dan een millioen heeft opgebracht. Aan giften is thans voor een bedrag van f 1. 179.000 binnengeko men. Voorlopig zullen nu geen totalen meer worden bekendgemaakt. Het uit eindelijk resultaat wil men namelijk publiceren op de grote slotavond op Donderdag 24 Mei in het Concertge bouw in Amsterdam. Tot zolang wil men de spanning er in houden. Wel zullen volgende week Vrijdag voor de microfoon nog nieuwe giften worden aangeboden. De heer Johan Bodegraven, de man die Haak-In voor de microfoon brengt, heeft gisteravond van de vaste kern der steravonden een radiotoestel cadeau gekregen. Zijn secretaresse, mej. A. de Rue, ontving een schemerlamp. Verscheping van rubber gestaakt De Britse minister van handel, Sir Hartley Shawcross, heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland het Amerikaanse voorstel inzake een embargo op strategisch belangrijke grondstoffen voor China zal steunen. De minister deelde verder mee, dat de betrokken kolonies instructies hadd'-n gekregen dit jaar geen rubber meer naar China te verschepen. Op het jaarlijkse diner van de Repu blikeinse commissie van de staat New York heeft gouverneur Thomas Dewey aangedrongen op een volledig embargo door de vrije wereld op alle handel op communistisch China. Nu zit er een in de cel In Panama is de toestand gisteren zeer verward geweest. Een korte tijd heeft de staat zelfs twee presidenten gehad: Arnulfo Arias die echter door de nationale vergadering niet als zoda nig werd erkend, doch die de steun van de politie genoot, en de voormalige vice-president Arosemena. Ten slotte is Arias gearresteerd. Arias had zich in zijn paleis ver schanst en dit omringd met een cordon van zwaar bewapende wachtposten. Enige tijd zag het er naar uit, dat Aro semena zijn ambt niet zou kunnen aan vaarden. Later werd echter medege deeld dat de politie hem zou steunen en toen kon hij in het parlement wor den beëdigd, 's Middags werd Arias ge arresteerd na een hevig gevecht voor het paleis van de president. Politie en aanhangers van Arias raakten hier slaags en bestookten elkaar met mi trailleurs, geweren, pistolen en hand granaten. Twee personen lieten het le ven en twintig werden gewond. Voor het Arnhemse gerechtshof heb ben drie mannen uit Nijmegen terecht gestaan, die een belangrijke rol hebben gespeeld in een affaire met een grote partij valse Duitse Marken en Ameri kaanse dollarbiljetten. De heren had den deze uit Frankrijk, waar ze waren gedrukt, naar Nederland gesmokkeld en hier in omloop gebracht. De omvang van de vervaardiging en verspreiding van de biljetten was zo groot dat de normale circulatie erdoor in gevaar werd gebracht. De Franse bende is ge- héel opgerold. Tegen de Nijmeegse verdachten werd bevestiging van het vonnis van de rechtbank geëist, resp. een jaar en negen maanden, een aar en drie maanden en een half jaar ge vangenisstraf. DE „RODE DEKEN" KOMT IN ROTTERDAM SPREKEN. Een der leiders van de wereldvredes- beweging, dr Hewlett Johnson, deken van Canterbury, zal zo maakt te Nederlandse Vredesraad bekend op 17 Mei in de Rotterdamse Rivierahal als spreker optreden voor het plaat selijke vredescomité.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1