Minister Rutten zorgde voor een grote verrassing Sport ii 't kort h.i I cigarettes lil Raad van Europa ingenomen met het plan-Schuman Eisenhower is tevreden over de prestaties van Nederland Tweede Technische Hogeschool wordt eerlang in Eindhoven gevestigd Algem. beschouwingen over onderwijsbegroting J A Louwers weer in Nederland Nog geen beslissing over vijandelijke vermogens Weer 150 vrijwilligers scheep naar Korea Denemarken verlengt de dienstplicht niet 13 Mei Moederdag! Prins speelde remise Bloedtransfusie van Rode Kri//s^| Beledigingszaak „De Telegraaf" VRSJDAG M MFJ 1931 ^JINISTLR RUTTEN heeft gistermiddag bij de behandeling van zijn begroting voor een verrassing gezorgd, door in een uitvoerige verklaring mededeling te doen van het voornemen der regering tot stichting van een tweede technische hogeschool. Dat bracht een beetje fleur in de overigens in niets van het gewone fchema afwijkende algemene beschouwingen over Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Mr. Terpstra (A.R.) had hierbij aangedrongen op een grotere mate van zelfstandigheid voor het bijzonder onderwijs en inzonderheid voor het bij- ionder nijverheidsonderwijs bij de regeling van zijn interne zaken. Hierbij had bö naar het hart gesproken van magister Stokman (K.V.P.), die opmerkte, dat fel onze wetgeving de openbare school als norm wordt gesteld. Dat achtte hij on juist. Hij vond, dat uit onze wetgeving in de eerste plaats dient te blijken, dat de ouders het recht en de plicht hebben, hun kinderen op te voeden. BEIDE HEREN mr. Terpstra en dr. Stokman vreesden, dat van het ingediende wetsontwerp betreffende het kleuteronderwijs wegens de noodzake lijkheid van bezuiniging niets terecht aal komen. Enkele punten uit dit ont werp zouden zij niettemin graag ver wezenlijkt zien en wel de opleiding van de leidsters en de verplichting van de gemeentebesturen om het bijzonder kleuteronderwijs financieel op dezelfde voet te behandelen als het openbaar kleuteronderwijs, dat zij eventueel on derhouden. Mevrouw Fortanierde Wit van de V.V.D. maande de minister tot voor zichtigheid aan bij zijn bezuinigingen op wetenschappelijk gebied. Geen waardering had zij voor de voorschot- tenregeling voor de studiebeurzen, maar voldaan was zij over de toezeg ging van de bewindsman dit jaar een (Vervolg van pag. 1) De Tsjechische machthebbers za gen met belangstelling tegemoet, wat de Amerikaan Robert Vogeler te zeg gen zou hebben, als hij eenmaal Tsje- choslowakije verlaten had na zijn vrij lating. Heeft men u ook zo iets gezegd? Dat kan ik nu nog niet zeggen, is het verrassende antwoord. En dat is tevens het einde van het vraaggesprek. „U hebt me nu gezien. Laat dit u voldoende zijn",' zegt de heer Louwers flauw glimlachend. En dan begeeft het gezelschap zich naar de gereedstaande auto's. Aanvan kelijk zouden deze de herenigde fami lie naar een Amsterdams hotel bren gen. Maar de heer Louwers had te ken nen gegeven, dat hij naar zijn woon plaats Eindhoven wilde, waar zijn nog nooit geziene zoon geboren enkele weken na zijn arrestatie hem wachtte. „Ik heb de kleine expres niet mee genomen", zei mevr. Louwers. „Ik wil, dat mijn man hem voor het eerst ziet in ons eigen huis in Eindhoven". Wat nog te denken van dit alles? De vragen, die gesteld werden, konden de kern van de zaak niet raken. Niette min werden de antwoorden slechts aar zelend en zeer bedachtzaam gegeven Achter de stoel van de heer Louwers stond voorts mr. De Hes, die hem als raadsman gediend heeft, en die duide lijk liet blijken, wanneer hij het ge wenst vond, dat de heer Louwers ant woordde of de vraag ontweek. Voor de persconferentie had een be groeting plaats gevonden in een andere aankomsthal als waar de persvertegen woordigers wachtten. Bij die begroe ting werd de heer Louwers gepeild, of hij physiek en psychisch in staat geacht moest worden vragen van de kranten mensen te „ondergaan". Zelf had de heer Louwers te verstaan gegeven, zich hiertoe in staat en bereid te vinden. In het vliegtuig volgens vliegtuig deskundigen 'n tweemotorige Convair- achtige Ilyushin 12, die in Rusland ge bouwd werd was de heer Louwers vergezeld geworden door de Neder landse Handelsattaché te Praag de heer Westerhof. De heer Louwers, vergezeld vcn> zijn echtgenote, die op Schiphol aanwezig was om haar man te be groeten, loopt op het platform van het vliegveld naar de ont vangstzaal; de eerste schreden op vrtye bodem. nota over de vernieuwing van ons on derwijs aan de Kamers over te leggen. Zij pleitte voor de invoering van de vakken handwerken en handenarbeid op alle middelbare scholen en vroeg de studiegelegenheid voor vreemde ta len na de lagere school uit te brei den o.a .met het oog op de ruime emi gratie. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) was van oordeel, dat vooral wat het nijver heidsonderwijs en het buitengewoon onderwijs betreft, zeer voorzichtig be zuinigd moet worden. Als men toch versobering wil, dan zoeke men die in concentratie. Hij vreesde een spoedig tekort aan onderwijzers. Wat de televisie aangaat, verzocht hij aan staatssecretaris mr. Cals een nota, zodat de Kamer over deze kwes tie beraadslagen kan en een standpunt kan innemen en in afwachting daarvan geen verdere stappen op dit gebied, door wie dan ook, toe te laten. De heer Wagenaar (CPN) meende, dat onderwijs, kunsten en wetenschap pen werden opgeofferd aan de oorlogs voorbereiding. Het verplichte lager on derwijs moest kosteloos zijn, meende hij. De heer Tilanus (CH) wilde geen genoegen nemen met 's ministers brief van 5 Mei, waarin hij bezuinigingen tot een bedrag van bijna 1.7 miilioen gul den aankondigt. Spr. wenste een con creet wetsontwerp te zien. De heer Weiter (KNP) was met de voorgeno men bezuinigingen helemaal niet te vreden. Hij kwalificeerde deze als een oppervlakkig afschrappen van posten zonder systeem. Het technisch hoger onderwijs. MINISTER Rutten heeft in zijn ant- woordrede allereerst aangekondigd, dat de regering heeft besloten, over te gaan tot voorbereiding van de oprich ting ener tweede technische hogeschool. Deze zal t.z.t. in Eindhoven verrijzen. Het aantal studierichtingen zal wor den beperkt tot drie: werktuigbouw kunde, electrotechniek en scheikunde, de richtingen dus, die voor de indus trialisatie van belang zijn. De studie duur zal vier jaar bedragen. Voorts zal een studieprogrm worden ontwikkeld, waarbij de student beurtelings college loopt en in de industrie werkzaam is. Voortgezette studie zal in Delft moe ten geschieden. Bij het begin van de avondvergade ring is medegedeeld, dat binnenkort gelegenheid zal bestaan, nader op de mededelingen van de minister inzake het technisch hoger onderwijs in te gaan. De behandeling hiervan is dus uitgesteld. De minister heeft, zijn antwoordrede voortzettend, onder meer meegedeeld, dat het van vele factoren zal afhangen, of de wet op het kleuteronderwijs op 1 Januari 1952 in werking zal treden. Voorts heeft de bewindsman de ver schillende opmerkingen beantwoord. Hij heeft o.m. toegezegd, dat ernstig naar stelselmatige bezuiniging zal wor den gestreefd. Staatssecretaris Cals heeft wel geen nota toegezegd, maar' zich toch bereid verklaard nadere inlichtingen over het televisievraagstuk te verstrekken. Dat houdt echter niet in, dat de regering geen nadere stappen zal doen voordat de Kamer zich over de nota heeft be raden. Vandaag' wordt de behandeling van de begroting voortgezet. Stemmen staakten over een amendement-Roolvink (Van onze pari. redacteur) Ook Donderdagmiddag' heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp, waarin regelen worden gesteld voor de bestemming' van het vijandelijk vermogen en enige bepalin gen van het Besluit Vijandelijk Vermo gen worden gewijzigd, niet tot een goed einde kunnen brengen. Er moest nog een beslissing genomen worden over twee amendementen van de heer Roolvink van de KVP. Het eer ste bedoelde een generale ontvijanding van alle voor 10 Mei 1940 met Duitsers getrouwde Nederlandse vrouwen moge lijk te maken. De Kamer verwierp het met 25 tegen 42 stemmen. Het tweede amendement beoogde de termijn, waarbinnen nog verzoeken om ontvijanding kunnen worden ingediend, te verlengen tot het tijdstip, waarop de wet wordt afgekondigd. Hierover staak ten de stemmen: 33 tegen 33. In een volgende vergadering komt het amen dement opnieuw in stemming. Dan valt ook de beslissing over het wetje. Wim leest Pater Beaufort pleit voor Europees gerechtshof Zeventien woordvoerders hebben in de Raad van Europa Donderdag hun licht laten schijnen over het plan-Schuman. Veel nieuws is er niet meer gezegd. Over het geheel was men er wel mee ingenomen. In grote meerderheid waren de af gevaardigden dan ook voor een resolutie, waarin de parlementen wordt aange raden, het plan te aanvaarden. Voorts wordt hierin de hoop uitgesproken, dat Engeland en andere landen een basis zullen vinden, waarop hun medewerking aan het plan mogelijk wordt. Is de Britse regering bereid tot medewerking De Duitse sociaal-democraten hebben bij monde van prof. Naelling, de vroe gere minister van economische zaken van Noordrijnland Westfalen nog eens scherp hun afwijzend standpunt gefor muleerd. Naelling noemde het plan „niet anders dan een superkartel, opge bouwd op een uitsluitend nationaal standpunt". Het verzet hiertegen van de Duitse socialisten werd naar hij zei door internationale motieven ingege ven. Een van zijn bezwaren tegen het plan was, dat Duitsland, de belangrijk ste partner met 51 procent van de ko- lenproductie, een onvoldoende verte genwoordiging in de organen van het plan zou krijgen. De Britse conservatieve en socialisti sche afgevaardigden hebben gedebat teerd over het plan in een discussie, die in belangrijke mate op de binnenlandse verhoudingen was afgestemd. Het be langrijkst was wel de opmerking van de Britse mijnwerker Blyton. volgens wie de Britse regering bereid was, on middellijk stappen te nemen om de Britse kolen- en staalindustrie met het plan te associëren zodra het van kracht zou zijn geworden De Nederlandse katholieke afgevaar digde prof. Beaufort heeft, omdat, hij de bezwaren tegen de rechterlijke in stantie van het plan kon delen, gepleit voor een Europees hof van justitie, dat uit twee kamers zou moeten bestaan: een voor de mensenrechten en een voor zaken, betreffende de geschillen voort vloeiende uit de verdragen inzake de gezagsorganen. Minister Stikker behandelde deze westie uitvoerig m zijn rede in de Assemblee. Hii was -tegen het vormm van een nieuw internationaal gerechts hof naast het Haagse Hof Dit toch week immers in zijn taak al fundamen teel af van dat van het plan-Schuman Het laatste zou ook te beslissen hebben in kwesties, die door industrieën of in dividuen aannangig werden gemaakt Het Haagse Hof behandelt alleen ge schillen tussen staten. Hii meende dat in een volgende zit ting de gehele kwestie van de instel ling van nieuwe internationale ge rechtshoven zou moeten worden beke ken. Tegen 26 Mei a.s. zal een groep van ongeveer 150 Nederlandse vrijwilligers, tezamen met 250 Belgische vrijwilligers uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Tot dusverre zijn per vliegtuig 19 en per schip 228 vrijwilligers naar Korea vertrokken ter aanvulling en aflossing van het oorspronkelijk 636 man tellen de Nederlandse Korea-detachement. De nieuwe groep brengt het aantal vrijwilligers, dat voor aflossing en aan vulling is bestemd op 397 man. Er zul len nog wel verdere aanvullingen ko men, aangezien de gelegenheid voor aanmelding als vrijwilliger nog steeds open staat. Russische luitenant vroeg asyl in West-Berlijn De Britse commandant in Berlijn, ge- neraal-majoor Bourne, heeft Donder dag kolonel Ivanoff, de Sowjstrussische stafchef in Potsdam, medegedeeld, dat de 25-jarige Sowjetrussische tweede luitenant Oedintsef asyl is verleend. Oedintsef had drie dagen geleden de Britse autoriteiten om asyl gevraagd. Bourne heeft aangeboden, een onder houd tussen Oedintsef en Sowjetrussi sche officieren in de Britse zone te ar rangeren. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen m Kopenhagen is het waar schijnlijk, dat Denemarken de dienst plicht niet zal verlengen. Denemarken zou niet in staat zijn aan het verzoek, dat onlangs door de V. S. werd gedaan, gehoor te geven, omdat het materiaal ontbreekt de troepen langer onder dienst te houden. Men neemt aan, dat instanties van het Atlantisch Pact ver schillende malen hun misnoegen heb ben uitgesproken over de Deense ver dedigingsplannen. In verhouding tot het nationale inkomen, zijn de Deense defensieuitgaven jjergeleken bij de an dere Pactlanden, laag. Willem IIHeei-enveen uitgesteld Naar verluidt zal de kampioenswed strijd Willem IIHeerenveen met het oog op het pokkengevaar voorlopig worden uitgesteld. Koningin Juliana ontmoet dichters van het verzet Koningin Juliana heeft Donderdag avond in het Haagse Gemeentemuseum vijftien dichters en schrijvers van het verzet ontmoet. Dit geschiedde in de pauze van een herdenkingsavond ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling Gedrukt in verdruk king". Op deze avond lazen verschillen de schrijvers uit hun werk uit bezet tingstijd voor. In de pauze werden in de commissiekamer van het museum de aanwezigen aan de Koningin voorge steld .Het was een zeer ongedwongen, bijna huiselijk samenzijn. KONINGIN VOOR DE RADIO Ter gelegenheid van Moederdag zal koningin Juliana op Zondag 13 Mei een radiorede houden. Deze toespraak zal Zondagmiddag om een uur worden uitgezonden in beide programma's. Maak Moeder mede blij met een tube Hamea- Gelei. Tube 90 ot. in welvoorziene zaken. (Adv. Ingez. Med.) Op uitnodiging van een Wtense athletiekvereniging zal Wim Slijkhuis dezer dagen naar de Oostenrijkse hoofdstad vertrekken. Op 13 Mei, eer ste Pinksterdag worden aldaar inter nationale athletiekwedstrijden gehou den, waarbij Slijkhuis op de 15CP meter zai uitkomen. Ook Fanny Blankers Koen was voor deze wedstrijden uit genodigd, doch zij leeft de Invitatie niet aanvaard. Inlichtingen, ons verstrekt door enkele IOC-leden, in congres te We nen bijeen, wijzen er op, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat de Internationale Athletiek Federatie bin nenkort voorstellen zal doen het woord amateur in de statuten van het ICO te schrappen en te vervangen door een uitgebreider en duidelijker omschrijving van wie wel en wie niet aan de spelen mogen deelnemen. Engeland heeft de in het kader van. het Festival of Britain gespeelde landenwedstrijd tegen Finland met 32 gewonnen. De Engelss ploeg was samengesteld uit amateurs. In het kader van het Festival of Britain zijn de volgende wedstrijden gespeeld: ChesterfieldAnderlecht (B) 01 (00); Queens Park Rangers—La Gantoise (B) 4—4 (3—31, Watford- National (Lux) 5—1 (11); Doncas ter RoversFloriana (Maita) 5—0 (20); FulhamDinamo (Z Si) 3—1 (01); Notts CountyAustria (oost) 11 (00); Southend United—R C Mechelen (B) 61 (50): Walt- hamstow Avenue- Blauw Wit (Ned.) 11 (01); Lancashire Combinatie- NEC (Ned 3—3 (2—2) Te Moskou heeft een Russische ploeg, bestaande uit Meshkov, Ulcha kow, Drapij en Libel het Europeet record op de 4 x 100 m. vrije slag estafette heren met 0.2 iec verbeterd en gebracht op 3 min. 53 sec Het oude record stond op naam van Hongarije Op grond van de gisteren gehou Slijkhuis naar Wenen begrip amateurop de Engelan-Finland 3-2 den loting' is het programma voor de Davis beker-wedstrijd Nederland Ierland in de tweede ronde van de Europese beker op de Mets-banen te Scheveningen als volgt samengesteld' Enkelspelen: Kryt (Ned.)Haokett (Ierland); v. Swol (Ned.)Jackson (Ierland). Dubbelspel: v. Swol-Rinkels (Ned.) - Kemp-Hackett (Ierland). Enkelspelen: v. SwolHaokett; Kryt —Jackson. Donderdag werd te Bad Pyrmont het Europees Zone-schaaktournooi voort- gezet met de partijen uit de elfde ron de. De uitslagen luiden: Bogoljubow - Unzicker VzVz; GligoricKramer af gebroken; Golombek—Aitken »/zVs; PrinsGrob 'jVz; PireDonner 'It Pomar—^aoli 1—0; Kuebart—de Moura 01 De stand na de elfde ronde luidt: 1 Gligoric 8 pnt en 1 afgebr. partij; 2/3 Prins en Matanovic ieder 8 pnt; 4. Un zicker 7'/ï pnt; 5. Bogoljubow 7 pnt; 6. Golombek 6pnt; 7. Pire 5Vz pnt; 8. Kramer 4 té en 1 afgebr. partij; 9. Grob 4% pnt; 10. Aitken 4 pnt; 11 Donner 3% pnt; 12. de Moura 3 pnt; 13 Pomar 2'/. pnt; 14. Paoli 2 pnt; 15. Kuebart IV» pnt. Gligoric, Boboljubow. De Mou ra en Paolie hebben ieder 11 partijen gespeeld, de anderen 10. Van Est neemt weer dee® aan Bordeaux—Parijs De volgende renners zullen 27 Mei aan de wegwedstrijd Bordeaux-Parijs deelnemen: Gauthier, Le Strat, Diot, Gaudot. Quentin. Robic, Goussot. Mig nat, Bruiie, Rolland (ailen Fran'-riik) Van Est (Ned winnaar in het vorig jaar '-"hwarzer iDld.). Dubuisson. Van Stayen. Marcel Buysse, Jonekheere of Masson Chartier, Ockers (allen Be] gie), Valenta (Oostenrijk), en Sforac- chi (Italië). Ken belangrijk onaeraeei van hei veelomvattenae werk van het Neder landse Rode Kruis vormt de bloedtransfusiedienst. Door tijdige bloed transfusie worden jaarlijks vele levens gered. Boven: Een zuster van het Roode Kruis bezig met het aftappen van bloed van een der duizenden donorsdie bereid zijn een deel van hun bloed te geven ten bate van lij dende medemensen. Onder: Indien 't bloed niet direct gebruikt moet wor den, wordt het gereserveerd voor later gebruik. „Verbondenen zullen ons niet laten zakken Zijn visie op een mobilisabele divisie (Van onze speciale verslaggever) Generaal Eisenhower heeft gister morgen op Schiphol tegenover de pers verklaard, dat er sinds het laatste aan treden een merkbare vooruitgang te zien valt van de West-Europese ver dediging. Ook hier in Nederland. Deze verklaring legde hfl af even voor zijn vertrek naar Parijs. „Vraag me niet naar de bedrevenheid van de Neder landse krachtsinspanning. Er is maar één maat voor iedere natie. Die is: zijn uiterste best te doen. Iedere natie heeft voor zichzelf te bepalen, wat de uiterste limiet is". Gelooft U niet, dat het levenspeil van de volkeren te zwaar te lijden heeft onder de defensieuitgaven? vroeg een der journalisten. „Ik geloof, dat het nergens zo laag is, dat het de moeite van verdediging niet meer waard is", antwoordde Eisenhower snedig. Overigens liet hij er geruststellend op volgen, dat „our allees" de ver bondenen dus ons echter zeker niet zullen laten zakken beneden het punt, dat de volkeren kunnen verdragen. Daar beneden te gaan zou de volke ren te gronde richten. De mensen zou den geen waarde meer hechten aan enige verdediging van hun grondge bied, van hun vrijheid, van hun onaf hankelijkheid en hun veiligheid. En daar gaat het tenslotte om. Ik heb de Hollanders niet te vertel len, hoever zij willen en kunnen gaan bij de verdediging van deze onschat bare waarden. Ik heb Uw werken ge zien, Uw geest eruit leren kennen, en het moreel van dit volk leren waarde ren. Dit volk is in staat een maximum aan verdediging te realiseren. Dat is het wat ik deze dagen heb kunnen op- merken En dat is niet gering". Een belangrijk woord. Belangrijk omdat het gesproken wordt door deze Amerikaan, die opperbevelhebber is van de verbonden West-Europese strijd krachten. Het woord van een breed- lachende man, met een uiterst heldere kijk op de gevaren van dit ogenblik Het woord ook van een man, die zijn taak nauwkeurig kent. „Het is niet Nekkramp in Hindeloopen In Hindeloopen hebben zich in een gezin twee gevallen van nekkramp voorgedaan Van de familie A. werden twee van de zes kinderen aangetast, waarop het gehele gezin terstond per ambulance-auto naar het ziekenhuis te Sneek is overgeDracht PROF J. J. VAN DER SCHUIT Naar wij vernemen hoopt prof. J 1 van der Schuit, hoogleraar «Theolovi sche Hogeschool dpv Chr Ger Kerk te Apeldoorn op de Pan-American Air ways Evaneeliepi Conference die in s? menwerking met TCCC van 16 tot?' April a s. in Brazilië zal worden houden het woord te voeren. Gelök bekend is de Apeldoornse Hoogleraar een vooraanstaand figuur in de I.C.C.C. mijn taak de Hollanders te vertellen, dat ze goede patriotten moeten zijn". En: „Het is niet mijn taak te beoor delen, of de militaire unificatie de po litieke unificatie kan en zal bevorde ren". Enkele journalisten schemerde de opmerking van onze ir. Staf voor ogen, toen hij een paar dagen geleden sprak over een mobilisabele divisie. Ir. Staf noemde een divisie eerst mo bilisabel, wanneer die getraind was in Europees verband. Generaal Eisenho wer zei, dat hij sprak van een mob.li- sabele divisie, wanneer die divisie klaar is op ieder gewenst ogenblik on middellijk in beweging te komen. Generaal Eisenhower vertrokken Generaal Eisenhower is gistermiddag met zijn Constellation „Columbine" van Schiphol naar Parijs vertrokken. De generaal werd op zijn vlucht vergezeld door zijn echtgenote. (Advertentie, Ing. Med.) (Vervolg va pagina 1) Mr. Van Dal, die optrad namens de Telegraaf, begon zijn betoog met het verzoek, de dagvaarding nietig te ver klaren, daar in de dagvaarding de N.V. „Saiatiga", welke de Telegraaf uitgeeft, niet wordt genoemd. Hjj meende, dat men de artikelen uit de Pasquino-rubriek" niet moest meten met maatstaven, die gelden voor een hoofdartikel. Het was een carnavals- rubriek, waarin men alles met een korreltje zout diende te nemen. De hoofdredactie was volgens mr. Van Dal door omstandigheden niet op de hoogste geweest van de inhoud van het gewraakte stukje, maar wilde haar verontschuldigingen aanbieden ten aanzien van de betrokken overheids personen en van de overheid in het algemeen. De heer Joh. Luger erkende niet. het artikel te hebben geschreven, doch nam wel de verantwoorde lij kheid voor het geschrevene op zich. Vervolgens zeide mr. Van Dal. dat hij het een groot gevaar achtte, om, nu er toch vele misstanden heersen, de pers de mond te snoeren met dwangsommen van f 100.000. In zijn repliek zeide mr. Van Doorn onder meer dat Pasquino. als hij in zijn rubriek dan zo carnavalachtig dartelt en buitelt, bij het schrijven 'an dit artikel beslist op zijn hoofd '"vallen moest zijn. Ten slotte bepaalde de president van de rechtbank, mr C. W Thöne, de uitspraak op Dinsdag 16 Mei.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5