^"Pini, Para, Pom als fotografen 1 NERYA-NOVA VREDESTEIN NZ DE SLEUTEL SCHEEPVAARTBERICHTEN r Luilak in poëzie en proza Wordt in Oost-Duitsland de algemene dienstplicht ingevoerd? JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Otto van Habsburg huwde met prinses Regina van Sachsen—deiningen Het Radioprogramma Het nieuwe boek .„yfOttD EEN NAAM IN RUBBER 0 VRIJDAG 11 MEI 1»61 Helft van Europese adel te Nancy Oostenrijkse troonpretendent werd luide toegejuicht Otto von Habsburg, pretendent van het huis-Habsburg voor de voormalige keizers-koningstroon van Oostenrijk Hongarije, ii gisteren te Nancy, in West-Frankrijk, in bet huwelijk getre den met prinses Regina von Sachsen Heiningen, In de straten van Nancy verdrongen zich duizenden Oostenrijkers en Hon garen, gekleed in nationale kleder- ZATERDAG 12 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 o .ws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. O.oo Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusements orkest. 14.00 Hoorspel voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Zang en orgel. 15.05 Har monie-orkest. 15.25 Kroniek van letteren en kunsten. 16.00 Klein Vrouwenkoor. 16.20 Luchtvaart-causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmprogramma. 18.15 Sport. 18.25 Pianospel. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Gram.muziek. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zeg't er 't zijne van. 20.12 Gram.muziek. 20.15 „Lichtbaken", 20.40 „Steek eens op, Heren!". 21.00 Geva rieerd programma. 21.53 „Wat zou U doen?". 22.00 Populair concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperonto. 23.22-24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Me dische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Banjo-Ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole Orkest. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Instrumentaal kwintet. 14.50 Fries programma. 15.15 Dansmuziek. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Giam.muziek. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Ka merorkest en solisten. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Ha- waiïan-muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Voorbereiding jubi leumviering van de VPRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd program ma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Harmonie-orkesten en Mannenkoor. 22.00 Weense muziek. 22.30 Willem van Iependaal zestig jaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gram.muziek. drachten. Aartshertog Otto en prinses Regina werden Woensdagavond, toen zij, aan de vooravond van hun huwe lijk, een loge van het „Grand Theatre" die met de vlaggen van Oostenrijk, Frankrijk en Lotharingen was ver sierd betraden, stormachtig toege juicht. In het „Grand Theatre" werd een concert gegeven, waarop muziek van Oostenrijkse componisten ten ge hore werd gebracht. Na afloop van jïet concert speelde het orkest het volks lied van de voormalige Oostenrijk Hongaarse dubbel-monarchie, gevolgd doer de Marseillaise. Ongeveer de helft van de Europese adel vertoefden te Nancy. Onder hen bevindt zich een veertigtal aartsherto gen en prinsen. Uit Oostenrijk reisden ruim duizend Oostenrijkse en Hon gaarse edelen met speciale treinen naar Nancy. Departementale indeling wordt gewijzigd (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling het volgend jaar na de ver kiezingen voor de Tweede Kamer als het zittende kabinet aftreedt en een nieuwe regering geformeerd moet wor den, een wijziging in het aantal depar tementen te brengen. Het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zal dan verdwij nen en gedeeltelijk ondergebracht wor den bij Buitenlandse Zaken en gedeel telijk bij Algemene Zaken. Brandend maagzuur ia maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt. Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn be hoort prompt tot het verleden. Een lang durige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van- zuurbranden op de maag hebt, kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om-draaien doen. Inder daad een ideale remedie, prettig, prac- tisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. (Advertentie, Ing. Med.) jyjORGEN is het luilak, jongens, Ha, dat geeft me weer een pret! Dat wordt heel vroeg uit de veren, Doch dat mag 'm heel niet deren Als de wekker is gezet De grootste spanning beleefde je, wanneer een politieagent achter je aan kwam en je ten slotte in arren moede je sleep achter moest laten, als je althans zelf niet werd gegre pen. Eenmaal heeft een agent mij Dat wil niet zeggen dat zij, die geen in mijn lurven gehad en toen ik wekker hebben, zich behoeven te parmantig zei: „Laat me los, ik ben verslapen. In mijn jeugd deden we een jongen van „die en die", viel het zó: de jongen die geen wekker hij met donderende stem uit: „Dat had, bond een lang stuk touw om kan me niet schelen.., al was je zijn been en liet het uiteinde uit het raam van zijn slaapkamertje hangen. Wat was er eenvoudiger, dan aan het touw te trekken en zo je kameraad te wekken? Niet zel den gebeurde het, dat de benen on der de gewekte vandaan werden ge trokken op het moment, dat hij juist opstond, om dan met een plof neer te vallen, zeer tot ongenoegen van vader of moeder.... Luilak! wat herinneringen Springen dan niet voor de dag. Welk een feest van grote spanning, Vol van angst en rijk aan lach. Dagen, weken van te voren Zocht je alles bij elkaar Wat maar leven voort kon brengen, En dan was het: lópen maar! Klets! Boem! Rommeldebommel, Een hele sleep van rommel, (Wastobbes, emmers, vaten), Sprong hotsend langs de straten, Waarbij de wildste kreten De slapers lieten weten: Sta op, laat af van dromen, De luilak is gekomen! van vergif, maar mee gó je!" Het slot van het festijn waren de war me bollen met stroop waar moe der ons op tracteerde. Nóg kan ik somtijds die lekkere geur in mijn neusgaten krijgen. Luilak, leven, warme bollen, Hollen, draven langs de straat, Alle kind'ren uitgelaten En de dienders obstinaat.... Nu gaat het in meer geleide banen, maar de jeugd kan evengoed zijn hart ophalen en zoveel lawaai ma ken als ze maar wil. En ook de warme bollen zullen niet ontbreken. Doet je best dus morgenochtend, Op die ene dag van 't jaar Dat je heel vroeg uit je bed mag. Neemt die grote kans dus waar! Maakt lawaai zoveel je kunt, lui, Haalt de luilak uit zijn bed, Maar wordt niet baldadig, jongens, Laat het wezen ECHTE PRET! JABSON De Radio-avonturen van Handige Bob. De Muiderkring, Uitgeverij te Bussum, heeft een interessante manier bedacht om de jongens met het bouwen van een ra diotoestel op de hoogte te brengen. Men is n.l. gekomen tot ret zo populaire „beeld verhaal" en in een reeks van 62 plaatjes met onderschriften Ziet men hoe „Handige Bob" door middel van het tijdschrift voor Hobby-isten en Knutselaars er -in slaagt een uitstekend toestel te bouwen en dan met zijn vriend Karei er in slaagt smok kelaars aan de politie uit te leveren. In derdaad alleraardigst gevonden en boeiend voor de jeugdige liefhebbers (en ook voor ouderen). Waar alles mogelijk door George en Helen Papashvily uitgave Servire, Den Haag. Een Georgiër is op een schoen en een slof in Amerika aangekomen en het luk1 hem de douane te passeren. Veel zorgen om de toekomst maakt hij zich niet, hij verhuurt zich als bordenwasser en wordt van het ene baantje naar het andere ge stuurd omdat zijn handen verkeerd staan en niemand hem verstaan kan. De zucht naar avontuur drijft hem ten slotte naar Californie, waar hij een handeltje in le vensmiddelen begint. Hij heeft meer nodig dan hij verdient, maar het komt, dank zij vele gelukkige toevallen, altijd weer te recht. In de zeldzame blijde dagen, dat landgenoten zijn levenspad kruisen en hij met hen gezamenlijk de oude vaderlandse liederen kan zingen, leeft hij zich ten vol le uit en verzamelt moed om alle komen de teleurstellingen te overwinnen. Hoe hij er in slaagt een Amerikaanse vrouw te veroveren en een boerderij te kopen wordt niet helemaal duidelijk, maar bij de Paasviering dringt hij in een grote kring Georgier6, Russen, Amerikanen en vele anderen, op de broederschap der Verenig de Naties en op zijn „Huis", waarvan de aarle de vloer en de hemei het dak is. Als de zonderlinge geschiedenis van een ver dwaalde idealist heeft het boek met zijn humoristische inslag ongetwijfeld enige waarde. „De africhting van de rashond door C. A. Kruis; uitgevers mij. Kosmoste Amsterdam. Dit boekje leert de houders van honden hun huisdier volledig te disciplineren en af te richten. De schrijver behandelt uit voerig de toe te pasesn dressuur en ver schillende onderwerpen, die daarmee in nauw contact staan, zoals de grondbegin selen van de africhting en de eigenschap pen, die een hond moet bezmen om m aanmerking te kunnen komen - oor de af richting tot gebruiksrond en in zijn laat ste hoofdstuk behandelt de schrijver de physiek van de hond, hetgeen met enkele tekeningen verduidelijkt wordt. „Ons gezinsleven" door Ds. L. Hoorweg Jr.; uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Een eenvoudig boekje ter bevordering van het Christelijk gezinsleven. O.m. wor den er in behandeld de huisgodsdienst oefening, bijbellezing, huisgebeden, het gedeelde gezin enz. De opzet van de schrijver is geweest een bijdrage te leve ren tot opheffing der ingezonkenheid van ret christelijk leven. Kennelijk heef hem dan ook bij het schrijven een bepaalde le zerskring voor ogen gestaan. In deze kring -zal het boekje met waardering worden gelezen. 1. Pim, Pam en Pom zijn ontzettend blij met het prachtige ei, dat zij van de Paashaas hebben gekregen. Maar eigen lijk vinden ze het fototoestel, dat er in zit, nog mooier! Want het Paasei is per slot van rekening van chocola en dat is al gauw opgegeten, maareen foto toestel kun je altijd gebruiken. En de Paashaas heeft aan alles gedacht. Want hij heeft er ook nog een gebruiksaan wijzing bij ingesloten. En daar staat precies op, hoe je een foto moet maken. Nu, dat is maar goed ook, want Pim, Pam en Pom hebben helemaal geen ver stand van fotograveren. En zij hebben ook geen geduld om die gebruiksaan wijzing nu eens goed door te lezen. Ze willen meteen gaan kieken. Maar Moe der Woeffie is er ook nog. „Kalm aan jongens", roept ze. „Dan breekt het lijntje niet. Laat mij nu eerst dat papier eens op mijn gemak lezen". En zo ge beurt het ook. (Advertentie, Ing. Med.) Volkspolitie reeds op Russische leest (Van onze correspondent te Berlijn) yOOR het eerst sinds het einde van de oorlog hebben de Russen in de Sowjet-zone voorjaarsmanoeuvres ge houden, waaraan ook door afdelingen van het volkspolitieleger werd deelge nomen. Het betrof hier gespecialiseerde eenheden, die met Russische wapens waren uitgerust en in het bijzonder voor straatgevechten geoefend waren. Van Oostduitse zijde waren bü deze oefeningen aanwezig de chef der volks politie, Hoffman en talrijke hoogge plaatste Duitse en Russische officieren. Hiermede is een ontwikkeling inge treden, die opnieuw de vraag opwerpt, of de Sowjetunie bereid zou zijn haar instemming te betuigen voor het invoe ren van een algemene dienstplicht in de Sowjet-zone. In feite zijn hieromtrent geen be- Aardijk, 10-5 van Galveston te Tampa ver wacht Abbedijk, Buenos Aires—New York, 9-5 van Ilheos Alkaid, R'dam-Z.-Amerika, 6-5 te Recife Altair, R'dam—Z.-Amerika, 9-5 van Port Alegre te Rio Grande Aag- tekerk, Yokohama—R'dam, 10-5 te Marseille Abbekerk, Melbourne—R'dam, pass. 9-5 Kaap Vilano naar Duinkerken Alblasserdijk, Gal veston—R'dam, pass. 915 Azoren naar Londen Almdijk, Gulfhavens—R'dam, 9-5 te Lon den Amstelstad, Calcutta—Boulogne, 9-5 van Karachi naar Djibouti Asturias, Djakarta— A'dam, 9-5 90 mijl zuidwest van Westpunt Kreta Bali, Surabaja—A'dam, pass. 9-5 Oues- sant Borneo, Hollandia—A'dam, 11-5 te Suez verwacht Caltex The Hague (t), 10-5 van Sidon te R'dam Caltex Leiden (t), 9-5 van R'dam naar Sidon Caltex Nederland (t), Sidon—R'dam, pass. 9-5 Kaap Finisterre Caltex Perm's (t), Sidon—R'dam, pass. 10-5 v.m. Kaap Finisterre Cheshire, Djakarta— A'dam, 9-5 540 mijl oost-zuidoost van Socotra Cottica, W.-Indie—A'dam, pass. 9-5 Bar bados naar Porta del Gada Danae, Midde- landse Zee—A'dam, 9-5 van R'dam naar A' dam Drente, Bombay—Los Angeles, 9-5 nog (Advertentie, Ing. Med.) te Gasan Goya, 8-5 van Brisbane naar Dja karta Gooiland, Buenos Aires—A'dam, 8-5 van Las Palmas Groote Beer, Djakarta— A'dam, pass. 9-5 Kaap St. Vincent Hecuba, A'dam—W.-Indie, 11-5 van Port of Spain te Paramaribo verwacht Heelsum, 10-5 van noordoost naar Brisbane Kota Ag'oeng, Ma kassar—New York, 915 van Port Swettenham naar Penang Kota Gede, R'dam—Djakarta, Galveston te New Orleans Johan van Olden- barnevelt, Sydney—Surabaja, 9-5 180 mijl 10-5 te Penang Kota Inten, R'dam—Nieuw Guinea (Biak), pass. 9-5 ten noorden van Buru Eiland Laertes, A'dam—Balik Papan, 10-5 van Surabaja te Makasar Verwacht Leuvekerk, Khorramshar—R'dam, pass. 9-5 Aden Lievevrouwekerk, Calcutta—R'dam, 9-5 te Antwerpen Lindekerk, R'dam—Basrah, 9-5 te Damman Lissekerk, R'dam—Perzische Golf, 10-5 van Suez Loenerkerk, R'dam— Perz. Golf, 10-5 van Bandarshapur te Basrah Loppersum, Sfax—Vlaardingen, pass. 9-5 Kaap Bon Lombok, Vancouver—Perzische Golf, 915 van Karachi naar Basrah Lutter- kerk, R'dam—Calcutta, 10-5 te Marseille ver wacht Maaskerk, A'dam—W.-Afrika, 9-5 van Dakar naar Freetown Mataram, R'dam—Hol landia, 9-5 van Surabaja naar Makassar Mui- derkerk, R'dam—Perz. Golf, pass. 9-5 Kaap St Vincent Nieuw-Amsterdam, R'dam—New York, 9-5 n.m. van Southampton Ootmar- sum, R'dam—New Orleans, pass. 9-5 Miami Overijsel, 9-5 van R'dam naar Bremen Po- lydorus, 10-5 van Djakarta te Cheribon Riouw, New York—Calcutta, 10-5 te Beyrouth verwacht Rijnland, Buenos Aires—A'dam, 9-5 dwars Vitoria Sibajak, 9-5 van R'dam naar Melbourne 43. Om half vijf kondigde drie sto ten op de hoorn aan dat de deelnemers zich gereed moesten houden, want pre cies vijf minuten later zou de grote strijd een aanvang nemen. Jimmy stond gewoon te popelen om het water in te snellen. Maar ook onder de an dere deelnemers heerste een geweldige spanning. De Argentijn Bombassi, die als de grote favoriet gold, had zich in laten smeren met fosforiserend consis- tentvet, waardoor hij voor zijn begelei ders beter zichtbaar zou blijven en Gussi Bonesteak, een nog al mager Amerikaans meisje, had zich laten in zepen met 25 kilo zoutloze roomboter, merk 't Koetje, haar gratis aangeboden door de New Yorkse Zuivelbond Jim my stond het hele gedoe met een min achtende blik te bekijken. „Wat een overdreven idioten", mompelde hij. ,,'t Lijkt wel, of zij over de Stille Oceaan moeten in plaats van over dat slootje". Hij trok zijn zwembroek zo hoog mogelijk op en toen het start schot weerklonk, spankerde hij als een dolleman op de branding af. (Advertentie, Ing. Med.) trouwbare inlichtingen te verkrijgen en alle berichten hierover zijn niet meer dan dikwijls gevaarlijke gissin gen. En ding valt met zekerheid te zeg gen: het probleem der Oostduitse her bewapening bestaat en wordt met de dag actueler. Het Kremlin weet dit en heeft met dit probleem zeer zeker re kening gehouden. In geallieerde krin gen alhier is men van opvatting, dat de Sowjets ongetwijfeld een volksleger uit de grond zulen stampen, wanneer de herbewapening van West-Duitsland een feit gaat worden. Zij bereiden zich voor zonder zich echter te overhaasten. Al te grote haast kunnen de Sowjets ook niet betonen. Zii zijn het namelijk, die aan een Oostduits leger de zware wapens zouden moeten leveren, terwijl zij hun handen reeds meer dan vol hebben met Noord-Korea, China, de Vietminh en de overige Russische sa tellieten van het nodige te voorzien. Geen koek en el. pjET onverwijld invoeren van een al gemene dienstplicht in Oost-Duits land zou bovendien in verschillende Oosteuropese landen met weinig ent housiasme worden begroet. Gedurende het jongste bezoek dat de president der Poolse volksrepubliek Bierut aan Oost- Eerlijn heeft gebracht, is weer eens duidelijk gebleken, dat de zoveel be zongen DuitsPoolse vriendschap vrij eenzijdig is. In Oost Duitsland bestaat een vereniging voor DuitsPoolse vriendschap. In Polen bestaat een der gelijke vereniging niet en men staat er ten opzichte van Oost-Duitsland uiterst gereserveerd en dit zeer zeker, wan neer het vraagstuk van een Oostduitse herbewapening ter sprake zou komen. Zij zouden dit pas dan slikken, wan neer in West-Duitsland een leger van betekenis zou ontstaan. Dat het Kremlin de gedachte aan een grootscheepse herbewapening van Oost- Duitsland echter niet heeft laten varen, bewijst de reorganisatie der volkspoli tie naar Russisch model. In de oplei dingscentra zijn meer Russische wapens aangekomen, terwijl in versterkte male Russische officieren bij de kadervor ming worden ingeschakeld. Er wordt geoefend met artillerie, tanks, vlam menwerpers en Stalinorgels, de be kende granaatraketten, waarmede de Sowjets Berlijn in puin schoten. Bij zondere aandacht wordt besteed aan de opleiding van stoottroepen. En op de jon«ste conferentie der Oostblolctr.ten te Praag werd ook het vraagstuk der Oostduitse herbewapening opnieuw ter sprake gebracht. totriela Wenthworth W (99 „Nu. het is geen geheim meer", ver klaarde de aldus tot spreken uitge nodigde politieman. „De echte Everton lijdt nog altijd aan een ernstige zenuw schok en verblijft ergens in Devon. Ze hebben hem zorgvuldig uitgezocht, want familie schijnt hij niet te hebben en ziin vrienden waren van de soort, die je als zakenman opdoet bij een borrel of een eetpartijtje dertien in een dozijn. Toen hij van de kook raakte, zeiden sommigen, „die arme Everton" en verder trok niemand zich iets van hem aan. Hij is er zelfs te slecht aan toe, om brieven te schrijven. Waar schijnlijk bestaat er zelfs een gelijke nis tussen hem en Schmidt, maar bij een oppervlakkige beschrijving is zo'n gelijkenis wel te construeren. Schmidt heeft blijkbaar de rol gespeeld van een welwillend, opgewekt man met smaak in het buitenleven en graag met ieder een bevriend en hen moet dat opperbest hebben gedaan". „Ik geloof niet, dat het een rol was", wierp juffrouw Sophy tegen. „Volgens mij zou hij inderdaad zo geweest zijn, als die ellendige Hitier hem niet het hoofd op hol had gebracht. Hoe jammer, dat die vent niet in de vorige oorlog is gesneuveld, met zoveel duizenden anderen". Frank Abbott keek de spreekster goedkeurend aan. „Ik dank u voor die woorden, juffrouw Feil". Juffrouw Silver hervatte, na even ge kucht te hebben, haar verhaal. „Van het ogenblik af, dat ik er met mevrouw Mottram over had gesproken, stond het natuurlijk voor mij vast, dat het z.g.n. alibi van meneer Everton hele maal geen alibi was. Hij vestigde haar aandacht op een schot, dat ze niet heeft gehoord en zei, op zijn horloge kijkend, dat het kwartier voor tienen was. In werkelijkheid zal het toen, naar ik aan neem halftien zijn geweest. Hij riskeerde weinig met zijn bewering, want mevr. Mottram draagt geen horloge en heeft geen klok in haar salon". „Horloges willen bij mij niet lopen", beweerde Ida, met een blik, die om me deleven vroeg. „Er wordt beweerd, dat 't aan mijn gestel ligt. En een klok in de kamer hindert me. Maar ik ben er haast zeker van, iets als een klokslag te heb ben gehoord en natuurlijk dacht ik toen, dat het kwart voor tien was, zoals hij zei". Juffrouw Silver glimlachte. „Ja, ik geloof, dat hij daarop rekende. Hij ging om halftien weg en trad vier of vijf minuten later de kerk binnen. Ik was er zeker van, dat de moordenaar op goede voet stond met meneer Harsch en dat ze voor het schot viel nog samen ge praat hebben. Het gordijn voor de orga nist was immers weggetrokken en nie mand schijnt het orgel later dan enkele minuten over halftien te hebben gehoord Tenzij de moordenaar een verklaring af legt, zullen we nooit precies weten wat er gebeurde. Maar omdat de schijn van zelfmoord moest worden bewaard, was het nodig, meneer Harsch af te leiden en hem aan de praat te houden tot de klok om kwart voor tien zou beginnen te slaan. Bij de tweede slag schoot Schmidt a bout portant en viel meneer Harsch neer. Schmidt kon volstaan met het wa pen af te vegen, de hand van 't slachtof fer er even omheen te klemmen en die dan weer los te laten. Als Ezra Pincott die avond niet voor zijn stroperijen op het kerkpad had gelopen, zou het ge mene plan ongetwijfeld zijn geslaagd". „Ezra zat achter de konijnen van Giles aan", zei Carth lachend. „Konijnen kon hij overal vangen, maar hij had er pret in, juist die van Giles te stelen, zoals htj al jaren had gedaan. En die slimme oude stroper zou zich niet vergissen in de rich ting van waaruit het schot had geklon ken. Wat geluiden betreft, vond Ezra zijn meester niet ik weet er alles van, want ik ben wel eens met hem pieege gaan. Hij vertelde me o.a., dat hij een oorwurm op een blad kon horen lopen en volgens mij loog hij niet". „Dat is heel interessant, majoor Alba ny. Maar hoe dan ook, Ezra hoorde het schot, snelde naar de deur in de kerk hofmuur, wierp die open, zag Schmidt uit de kerk komen en rende hem achter na. Nu weten wij ook, dat hij hem heeft ingehaald, want Sam en Gladys hebben, wel wat laat, verklaard, dat ze, van hun wandeling terugkerend, meneer Everton en Ezra met elkaar bij het huis van Everton in gesprek zagen. Ze hoorden ook Ezra's woorden: „Nu goed, dronken of nuchter, maar morgenochtend spre ken we er nog wel eens over", waarop h(j lachende wegging". „Ze verklaren óók", aldus Frank Ab bott", dat ze even later juffrouw Don- caster een brief naar de bus zagen brengen. Zodra ze verdwenen was, gin gen ze het kerkhof op. Toen ik hun vroeg, waarom ze dit alles niet verteld hadden op een ogenblik, dat het van nut had kunnen zijn, zeiden ze, dat het die oude Ezra en meneer Everton maar waren en dat de oude juffrouw Don- caster altijd brieven postte. Gladys gi- chelde nog en vroeg of ik soms dacht, dat Lucy Ellen er een vriendje op na hield!" Zich vervolgens tot juffrouw Silver wendend, zei hij eerbiedig: „Ge achte meesteres, waarom verzwijgt u, dat u me dit had opgedragen?" Juffrouw Silver glimlachte vriende lijk maar voor ze iets in 't midden kon brengen, klonken er voetstappen en werd de deur opengegooid. Meneer Madoc liep met grote schreden de ver ontwaardigde Mabel voorbij, sloeg de deur dicht en keek bij wijze van groet het gezelschap ietwat dreigend aan. Even knikte hij in de richting van juf frouw Sophy en van juffrouw Silver, maar toen wendde hij zich met gefrons te wenkbrouwen tot zijn vrouw, die daar als uit steen gehouwen zat. Kort en afgebeten zei hij waar 't op stond. „Als je soms thuis wilt komen, kun je beter je boeltje pakken! Pincott komt de rommel binnen een half uur halen". Zonder op antwoord te wachten, keerde hij zich om en liep weg, de deur achter zich toeslaande. Ook de voordeur vloog met een geweldige slag dicht. Medora Madoc stond op. Haar mar mer-bleekheid scheen voorgoed ver dwenen, ze bloosde hevig en keek als of ze zou gaan schreien. Naar de sofa gaande, vroeg ze verlegen: „Mag ik, beste juffrouw Sophy?" en rende toen letterlijk de kamer uit. „Goeie genade!" riep Garth. Enn liet er op volgen: „Hoe lang zal het duren?" Juffrouw Silver keek hem zacht ver wijtend aan. „Ze zijn allebei zo ongelukkig ge weest", sprak ze. „Ik geloof heus niet, dat ze veel met hem te stellen zal heb ben. Tact en toewijding zullen hem van zijn waandenkbeelden genezen. Ik heb dadelijk bemerkt, dat hij zo ruw optrad uit vrees anders zelf de dupe te zullen zijn en ik denk, dat ze dat er wel uit krijgt". Garth wachtte tot juffrouw Silver zich weer tot haar gehoor in 't alge meen wendde, boo^ zich toen over naar Janice, die heel dicht naast hem zat en fluisterde, naar ze hoopte onhoorbaar voor anderen: „Nu schat, zweer dan, ook altijd tactvol en toegewijd te zijn". „Er valt weinig meer te vertellen", ging juffrouw Silver voort. „Ik, denk, dat Ezra wat geld op afrekening heeft gekregen. Hij moet in de „Stier" rondjes hebben gegeven, wat niet zijn gewoonte was. Maar bij hem vertoonde zich het typische verschijnsel van de chantage- pleger.... hij begon te zwetsen. Hij werd te gevaarlijk om nog langer in leven te worden gelaten. Waarschijnlijk heeft Schmidt hem gevraagd, op een tamelijk laat uur bij hem te komen, hem ir de garage, vroeger een koetshuis, ge laten en daar brandewijn aangeboden, Ezra sloeg die gretig naar binnen, word waarop neergeslagen, in een kruiwagen gelegd en vermoedelijk langs de veiligste weg, het dorpsplein naar de plaats waar hij later gevonden is gebracht. O, er was enig risico bij, maar niet veel, want Bourne gaat vroeg naar bed en de lucht was bewolkt. Toen hij onopgemerkt weer thuis was gekomen, moet Schmidt gedacht hebben, dat hij nu geheel veilig was. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7