Sowjetunie zal uitbreiding China steunen van de oorlog bij Sancties tegen China en N.-Korea? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSS DAGBLADEN Sowjet-schepen bij Japanse kust Joegoslavië is het gevaarlijkste punt van het huidige Europa Britse luchtlandingstroepen naar de Perzische olievelden? Dinsdag li Moi 1951 148e Jaargang No. 112 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Marshall voor de Senaatscommissie: Bombardementen brengen Peking niet op de knieën Militaire leiders achter politiek der regering Ziet Marshall einde van het conflict? Vijftig millioen voor export naar Duitsland Drie nieuwe leden in Raad van State A-bommen ook op het slagveld Atoomfabriek en duikbootbasis in China? Honderd doden bij een brand in bioscoop Bidault treedt af Offensief tegen runder- t.b.c. begint op 20 Mei Bijna zes millioen dollar voor Tsjiangs marine Moeder trachtte haar twee kinderen en zichzelf van het leven te beroven Gasslang doorgeknipt Pokkenepidemie eiste één dode De „Keukenhof" had zijn 325-duizendste bezoeker KoJit Bje/foeJk. in Elk land moet zelf maatregelen nemen Commissie aanvaardt resolutie Fuchs blijft gevangen Marshall wil zeven milliard dollar voor militair bouwprogram BUKEAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, f 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Tijdens het verhoor van minister Marshall voor de verenigde senaatscommis sie verwees de minister, in antwoord op de vraag of het bombarderen van bases in Mandsjoerije deelneming van de Sowjetunie aan de oorlog ten gevolge zou kunnen hebben, naar het tHssen de Sowjetunie en China gesloten verdrag van wederzijdse bijstand. Washington gist JN Washington wordt levendig gespeculeerd over de mogelijk heid dat de Koreaanse oorlog in de naaste toekomst tot een onver wacht einde zal komen. Uit de getuigenis va/n Marshall voor de senaatscommissie heeft men de indruk, dat hij sprak als iemand, die een zekere ontwikkeling, het zij van diplomatieke, hetzij van militaire aard op het oog had, die zou kunnen bijdragen tot een be ëindiging van de militaire ope raties in Korea. Marshall zei o.m., dat hij de situatie niet zo onzeker zag en steeds meer vertrouwen kreeg in de mogelijkheid van een bevredigende oplossing. „Of dit een militaire overwinning zal zijn zijn of niet ik weet niet hoe u het zou noemen", aldus Marshall. „Het zou een zegevierend bewijs zijn van onze militaire macht in verhouding tot de erbij betrok ken manschappen, en het zou, daar ben ik zeker van, geen din gen omvatten waarvoor u met betrekking tot Formosa en de toe treding van communistisch China tot de V.N. vreest', zo zeide Marshall tot de hem ondervra gende senatoren. Voor Nederland 13,6 millioen dollar toegewezen Voor export naar Duitsland uit de landen van de O.E.E.S. is voor de maand Mei een bedrag van vijftig mil lioen dollar beschikbaar. Voor Nederland is van dit bedrag door de groep van bemiddelaars uit de O.E.E.S. 13.6 millioen dollar toegewe zen. Hiervan is 0.6 millioen bestemd voor de export van tin. Reeds is op het bedrag van 13,6 mil lioen dollar voor de export van groen ten en fruit geanticipeerd voor 1,2 mil lioen dollar. Het resterende bedrag '.al nader worden verdeeld. De minister van defensie zeide ver der, dat er bij zijn weten geen militaire leider was, die zich achter MacArthurs voorstel om de strijd tot communistisch China uit te breiden zou willen scharen. Ook Eisenhower had volgens hem nim mer te kennen gegeven, het niet eens te zijn met de door de V.S. gevolgde koers. Op de vraag, op welke gronden hij aannam, dat een Russische aanval op West-Europa niet zou plaats vinden voordat het Westen beter voorbereid zou zijn om aan een dergelijke aanval het hoofd te bieden, antwoordde Mars hall, dat hij van oordeel was, dat Rus land ieder ogenblik in West-Europa tot agressie kon overgaan. Dit was vol gens hem echter geen reden om zich er niet zo goed mogelijk op voor te be reiden. De rapporten van de geheime dienst gaven de indruk, aldus Marshall, dat er vooral in de Oosteuropese sta ten voortdurend voorbereidende werk zaamheden plaats vonden. Marshall onthulde verder, dat binnen Met ingang van 1 Juni zijn benoemd tot leden van de Raad van State mr. J. R .H .van Schaik, minister van Staat, prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Gro ningen. In verband met zijn benoeming zal mr. P. W. J. H. Cort van der Linden per 1 Juni zijn ambt als burgemeester neerleggen. MARSHALL drie of vier weken de strijdkrachten in staat zullen zijn 20.000 man aflossings troepen per maand naar Korea te zen den, buiten de vervangingstroepen voor gelezen verliezen. Hij was er van over tuigd, dat de Chinese strijdkrachten in Korea zich niet zouden kunnen hand haven zonder directe stern, van de Sowjetunie. Hij was er echter evenzeer van overtuigd dat China door lucht bombardementen niet tot capitulatie gedwongen zou kunnen worden. Hedenmiddag zal generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, worden ge hoord. De Amerikaanse democratische af gevaardigde Henry Jackson, die te San Francisco is teruggekeerd van Eniwetok, waar hij de atoom homproe ven heeft bijgewoond, heeft verklaard, dat bij de jongste proeven gebleken is, dat radio-activiteit geen kritieke factor is bij atoombomexplosies en dat het tactisch gebruik van atoomwapens te velde zeer goed mogelijk is. Een der belangrijkste lessen die de proeven cp Eniwetok leerden, was, dat de man schappen van de burgerlijke verdedi ging onmiddellijk het gebied konden betreden dat door een atoombom ge troffen was, zonder vrees voor dode lijke radio-activiteit. De Japanse politie heeft medege deeld dat Russische kustwachtvaartui- zijn zijn waargenomen ter hoogte van de oostkust van het Japanse eiland Hokkaido. De Russische vaartuigen zouden de kusten der Japanse eilanden vaak tot op een afstand van een mijl zijn genaderd. De Japanse politie heeft verder nog medegedeeld dat de Russen sinds de capitulatie van Japan 96 Japanse vis sersvaartuigen in beslag hebben geno men. Twintig hiervan zijn tot dusverre Bij een brand, die Zondagavond te Kano in Noord-Nigeria een bioscoop in de as heeft gelegd, zijn honderd perso nen om het leven gekomen en driehon derd zwaar gewond. Duncan Sandys ie Straatsburg De voormalige Franse minister-presi dent, George Bidault, heeft te Straats burg mededeling gedaan van zijn af treden als voorzitter van de hoofdcom missie van het Europese parlement. Tijdens de consultatieve vergadering werd door dt Engelse afgevaardigde Duncan Sandys aangedrongen op een formele militaire garantie aan Joego slavië, welk land hij „het gevaarlijkste punt in het huidige Europa" noemde. Hij was van oordeel, dat Griekenland en Turkije eveneens tot het Noord- atlantisch Pact moesten worden toege laten of in een verdedigingsstelsel voor het Middellandse Zee-gebied moesten worden opgenomen. Sandys achtte de deelneming van Engeland aan het voor gestelde Europese leger noodzakelijk en vroeg de aanvaarding van een gezamen lijk defensieprogramma door de Weste lijke mogendheden. De Nederlandse af gevaardigde, de heer Bruins Slot, zeide tijdens de debatten dat een Europees leger weinig kans had een doeltreffend apparaat te worden, zolang de landen Weerbericht Verwachting tot Woensdag avond: Zwaar bewolkt mei plaatselijk enige regen. Matige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG: zon op 4.46. onder 20.27: maan op 14.26, ender 2.45 niet bereid waren een groot deel van hun souvereiniteit op te geven. In de loop van de vergadering werd verder met algemene stemmen een re solutie aangenomen betreffende een verzoek aan Amerikaanse congresleden tot een bespreking over de voornaam ste problemen van Europa en Amerika. Deze bespreking zou te Straatsburg en desnoods te Washington gehouden moe ten worden. nog niet aan hun eigenaar teruggege ven. Volgens het officiële blad van de Kwomintang, de partij van Tsjiang Kai-Sjek, de leider der Chinese natio nalisten, zouden thans tweehonderd Russische duikboten gestationneerd zijn op het eiland Hainan, de communisti sche basis ten zuid-westen van Hong kong. Het landelijk offensief van regering en veehouders tegen de tuberculose bij runderen begint op 20 Mei. Na lang durige en moeizame onderhandelingen is thans overeenstemming bereikt over de wijze van bestrijding en die van de financiering. Zoals men weet, zullen overheid en boeren half om half de kosten van deze vijf jaren lang duren de bestrijding op zich nemen. Geraamd wordt, dat men over deze tijd 50 mil lioen gulden nodig zal hebben. De helft hiervan wordt uit de tegenwaar de van de Marshallhulp geput. Des kundigen verwachten, dat men over vijf jaar over Nederland als over een gebied, dat vrij is van rundertubercu- lose, zal kunnen spreken. De voornaamste adviseur dr V.S. op Formosa, generaal-majoor William Cur tis Chase, heeft medegedeeld, dat de V.S. 5.700.000 dollar voor het einde van Juni zullen uitgeven voor de opbouw van de marine der Chinese nationalis ten. Generaal-majoor Chase verklaarde, dat reeds vijftig millioen dollar waren toegewezen voor de opbouw van het le ger. De Amerikaanse ambassadeur in Eire, George Garrett, heeft ontslag gevraagd om persoonlijke redenen. Washington zou Teheran gewaarschuwd hebben Volgens de Londense „Evening Standard" wordt te Londen overwogen, Britse troepen te gebruiken voor het geval het in de Perzische olievelden tot geweld dadigheden mocht komen waardoor het leven van Engelsen en Britse eigendom men gevaar lopen. Dit bericht werd algemeen in verband gebracht met de aan kondiging van het ministerie van oorlog, dat de 16e zelfstandige brigade lucht landingstroepen het consigne gekregen heeft zich in het garnizoen van Aldershot paraat te houden. Woordvoerders van het ministerie van oorlog en van de admi raliteit hebben het bericht echter ontkend. Perzische premier voelt zich bedreigd De Engelse minister van Buitenland se Zaken Morrison, heeft in het week einde overleg gepleegd met de Ameri kaanse regering over de houding der V.S. t.a.v. de Perzische olie. Morrison brak Maandag zijn Pinkstervacantie op het eiland Wight af om een nota op te stellen aan de Perzische premier Mos- sadeq. De nota zal een antwoord zijn op de aide memoire. die de vorige week in Londen werd afgegeven. Daarin werd duidelijk gemaakt, dat Perzie vastbesloten is zich aan het beginsel van nationalisatie te houden. Naar verluidt zou de Perzische rege ring door de V.S. zijn gewaarschuwd voor de gevaren van overhaaste maat regelen. Volgens waarnemers te Tehe ran zijn de Britse en Amerikaanse-po- Droevig drama te Groningen Zaterdagochtend roken de bewoners van de Kleinraamstraat te Groningen een vrij sterke gaslucht, welke, naar hun bij onderzoek bleek, uit de wo ning van de familie W. in deze straat kwam. In een der kamers vonden zij een - rouw en twee inderen bewuste loos op strozakken ligen. Het waren mevr. D. K. en haar beide kinderen, de 6-jarige jongen J. K. en het 8-jarig meisje R. K. Een-en-zestig procent viert Moederdag In een onlangs gehouden pu blieke opinie peiling vroegen de enqueteurs van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie aan honderden mannen in het gehele land of zij de tweede Zon dagfin Mei als Moederdag vierden b.v. door het geven van geschen ken aan vrouw of moeder. 61% antwoordde: ja, 35% neen, 4 had nog nooit over Moederdag gehoord. Niet in alle delen van het land wordt Moederdag evenveel ge vierd. In het Westen vieren 7 van de 10 mannen en zonen het, in het Noorden maar 3 van de 10. Bij mevr. D. K. en haar dochtertje R. K. mocht het gelukken de levens geesten weer op te wekken. De 6-jari- ge J. K. was evenv el reeds overleden De toestand van de beide overige slachtoffers is zorgelijk. Uit het onderzoek van de recherche bleek, dat de vrouw, die enige tijd sa menwoonde met W. het huis met haar kinderer! moest verlaten, omdat de vrouw van W. terug zou komen, Mej K. heeft toen, naar de recherche aan neemt, haar beide kinderen in een dei- kamers gebracht, waarna zij de gas slang doorknipte. De pokkenepidemie, die in het alge meen uiterst gunstig verloopt, heeft een eerste sterfgeval tengevolge gehad. Een 27-jarige jongeman uit Breda, die na een verblijf in Tilburg besmet bleek, is aan de gevreesde ziekte overleden. Inmiddels zijn in Tilburg drie nieuwe gevallen geconstateerd. In St.Michiels- gestel bleek een 27-jarige vrouw besmet te zijn. Zij is naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. litiek op het punt van de Perzische olie thans nauw aan elkaar aangepast. De Perzische premier Mohammed Mossadeq is in een parlementszitting flauw gevallen, nadat hij de parle mentsleden verteld had over „voortdu rende terroristische bedreigingen van mijn leven". De premier vroeg goedkeu ring zijn intrek in het parlementsge bouw te mogen nemen, hetgeen hem werd toegestaan. Mossadeq, die thans twee kamers in het parlementsgebouw bewoont, ver klaarde later, dat de Brits-Iraanse Olie maatschappij zijn ondergang wil. Het was hem niet meer mogelijk naar zijn woning te gaan. De premier heeft in jecties gekregen om de werking van zijn hart te verbeteren. Tijdens de zitting in het parlement beschuldigde hij de oude staatsman Sejed Zia Eddin, die beweert een af stammeling van de profeet Mohammed te zijn, ervan het verijdelen van de olie-nationalisatie voor te bereiden. Ware Sejed Zia aan de macht gekomen, dan zou hij een dictatuur gevestigd hebben, aldus Mossadeq. DR. DREES TWEE WEKEN AFWEZIG De minister-president dr. W. Drees, zal voor een periode van veertien da gen afwezig zijn. Te guur voor het strand In tegenstelling tot de zeekant, waar het bezoek van de Pinkstergangers door de koude Noordenwind werd ver gald en waar de drukte dan ook geen records sloeg, -Was 't in de bollenstreek gedurende de beide Pinksterdagen zeer druk. De rijkspolitie, die met be hulp van radiowagens het verkeer regelde, had de handen vol werk, doch slaagde er in, de aan- en afvoer der duizenden auto's en autobussen vlot te doen verlopen. Op de Keukenhof was het zo druk, dat het bezoekersreeord van 1950 werd geslagen. Ter wij] regenbuitjes de hon derdduizenden tulpen en de tiendui zenden bezoekers fris en fit hielden, werd op Tweede Pinksterdag het 325- duizendste kaartje verkocht aan een Amsterdamse verpleegster. Zij ontving een groot bord van de Keukenhof met Jacoba van Beieren als zinnebeeld. OUDE MAN BIJ OVERSTEKEN DOOR AUTO AANGEREDEN Te 's-Gravenhage is de 65-jarige P. M. N. bij het oversteken van de Grote Marktstraat aangereden door een oar- sonenauto. N. werd ernstig gewond. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, alwaar hij na aankomst is overleden. rtie Oostenrijkse meneer, die op een koord, op vijftien meter hoogte boven het Raadhuisplein in Stockerau is gaan zitten, om een nieuw record te vestigen, heeft het verblijf in de hoogte beëindigd. Hij hield het 76 uur vol. O De artisten en het personeel van het Brusselse „Theatre de la Monnaie' hielden het anders ook lang uit. Ze kregen in zes weken geen salaris. Maar nu hadden ze er genoeg van en hielden een betoging in de straten der stad. In Hongarije regent het maar commu nistische zegeningen. Thans is veror donneerd, dat kleine restaurants ten minste drie en grote eethuizen tenmins te vijf Russische gerechten op 't menu moeten hebben Om de zaak wat ge makkelijker te maken kregen alle res taurateurs een Russisch kookboek uit gereikt. Q Na die Oostenrijker een an der record. De Argentijnse machinist Dante (niet die van de hel) dei Corso heeft bij Buenos Aires zijn rangeerlo comotief acht dagen en acht uur ach tereen heen en weer gereden Met de 'auwerkrans om de hals is hij naar een ckenhuis vervoerd. Zijn lijdensspon- ie gaat nog steeds heen-en-weer. Cr is ook een record-bromfietser. Het is een oude dame in Luik, die op de bromfiets van haar kleindochter een toertje door de stad zou maken. Ze wist echter niet hoe het apparaat uit te schakelen en bleef doorbrommen tot Het had zo moot kunnen zijn de benzinetank leeg was. Ze lopen nog één op honderd, die dingenD Theodoor had verwacht, dat koning Fa- rouk na zijn huwelijk als een echte huisvader aardappelen zou gaan schil len. Het valt uw aap daarom tegen, dat hij een verzameling sigarettenplaatjes heeft gekocht van tienduizend gulden Een inwoner van Bristol had de prent jes van 1880 tot 1940 verzameld Dat die dingen zo duur betaald worden: soedah, om met de Indonesiërs te spre ken. Maar dat ze nu toch voor Hitiers Koran: „Mein Kampf" vijfhonderd gul den per stuk betalen! Zulks werd ge meld uit Oostenrijk, waar de politie ontdekte, dat Engelse en Amerikaanse verzamelaars er dol op zijn. Q De V.N commissie voor de rechten van de mens inmiddels maar clausules maken In de komende overeenkomst wordt straks ook opgenomen: te strijden tegen hon ger, ziekte, onkunde, armoede en het gevoel van onzekerheid. Dat laatste kan men toepassen op de boerenfamilie in Treviso, waar een bliksemstraal door de schoorsteen in hun slaapkamer sloeg en het huis door de schoorsteen weer verliet. De landen moeten verslag uitbren gen aan de commissie over de maatre gelen, die zij genomen hebben. Voorts wordt gevraagd dat de commissie aan de algemene vergadering verslag zal uitbrengen over de doeltreffendheid van het embargo en alle noodzakelijke nieuwe maatregelen zal aanbevelen. In de resolutie wordt nog gezegd, dat de commissie haar werk zou kunnen staken, indien de commissie van goede diensten zou melden, dat er een kans was op vreedzame regeling van het conflict. Het zou de politiek der V.N. blijven te trachten haar doeleinden met vreedzame middelen te bereiken. De commissie voor sancties van de V.N. heeft Maandag een resolutie goed gekeurd, waarin een embargo op de export van wapens, munitie en strategisch materiaal naar China en Noord-Korea geëist wordt. Alleen Egypte onthield zich van stemming. Australië, Belgie, Brazilië, Canada, Engeland, Frankrijk, Mexico, de Philippijnen, Turkije, Venezuela en de V.S. stemden voor de resolutie. Men verwacht, dat de resolutie morgen door de politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. zal worden behandeld. Elk land moet volgens de resolutie uitmaken op welke goederen het embargo betrekking zal hebben en zelf zijn controlemaatregelen nemen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Britse geleerden, die met de tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeelde atoomgeleerde Klaus Fuchs hebben sa mengewerkt, hebben op hoog niveau getracht te bewerkstelligen, dat Fuchs in staat zal worden gesteld zijn weten schap te gebruiken voor de herbewa pening De Britse regeringsautoriteiten me nen, dat hoe waardevol Fuchs ook zou zijn, de publieke Opinie er tegen in op stand zou komen als hij na het uitd:e- nen van slechts 14 maanden van zijn straf zou worden vrijgelaten. Rita Hayworth vraagt drie millioen dollar voor Yasm in De advocaat van Rita Haywortn, Bortley Crum, heeft Maandagavond meegedeeld, dat de filmactrice defini tief had besloten van prins Aly Kb- te scheiden. Zij zou drie millioen dol lar vragen voor een fonds ten behoeve van haar dochter, vasmin. De advocaat zei verder, dat zijn cliënte, in overeenstemming met de door haar indertijd aan prins Aly Khan gedane belofte, Yasmin een Mohamme daanse opvoeding zou geven Zij zon geen verzoek om alimentatie doen. Een woordvoerder der commissie voor de strydkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Zondag te Washington medegedeeld dat minister Marshall voornemens is het Congres te verzoeken een bedrag van vermoedelijk zeven milliard dollar toe te staan voor een reusachtig militair bouwprogramma, 1 dat neb ever een periode van verscheidene jaren zou uitstrekken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1