De schoolarts brengt rapport uit BRAND IN DE VEILING AGENDA Drie employés stonden terecht Officitr eiste driemaal anderhalf jaar gevangenisstraf Gestadig groeit de Friese brug Zondag weer per trein naar Hoorn Een geweldige kuil Baldadigheid van de jeugd? WOENSDAG 16 MEI 1951 Elf duizend klantjes moeien een beurt hebben Niet minder dan 2679 leerlingen volledig onderzocht werden Bij de Schoolartsendienst Alkmaar, Heiioo en Limmen waren gedurende het jaar 1950 45 scholen aangesloten. Dit aantal werd in het najaar ver meerderd door ingebruikneming van een nieuwe R.K. Meisjesschool (St. Lidwinaschoolaan de Dr. Schaepman- kade In Alkmaar. Het aantal leerlin gen van alle scholen tezamen steeg Weer met enige honderden en nadert nu de 11.000. In totaal werden in het verslagjaar 2679 leerlingen volledig onderzocht en wel 1076 uit de le, 969 uit de 3e en 523 uit de 6e klassen der lagere scho len, verder nog 63 van een kleuter school en 48 van een school voor b.l o. Tijdgebrek door het steeds toenemend aantal leerlingen en mede tengevolge van de inenting tegen diphtherie, wel ke dit jaar plaats vond en geruime tijd in beslag nam, was oorzaak, dat dit jaar van enige scholen de 6e klas helaas niet meer onderzocht kon wor den en dat het onderzoek op andere dan de lagere scholen tot een heel enkele beperkt moest blijven. Het gebit is nog slecht Worden de percentages goed, ma tig en slecht gebit bij de meisjes en jongens van de laatste drie jaren (1948, 1949, 1950) eens met elkaat vergeleken, dan bljjkt daaruit, dat de toestand van het kindergebit, dat toch al te wensen overliet, in de loop van deze jaren een behoorlyke achteruit gang vertoont en op het ogenblik over het algemeen zéér slecht genoemd kan worden. Een werkelyk gaaf en goed verzorgd gebit zonder een enkel gaatjp of geplombeerd element behoort tot de grote uitzonderingen. Het is niet zo eenvoudig, om van die achteruitgang de oorzaken aan te geven, want het feit, dat tengevolge van het steeds weer geven van advie zen van de schoolzuster en de school arts betreffende gebitsverzorging en contröle door de tandarts, vele ouders aanmerkelijk meer aandacht aan het gebit hunner kinderen laten besteden dan voorheen, zou juist enige verbe tering doen verwachten. Het is wel erg jammer, dat de in voering van de Schooltandartsendienst nog steeds op zich laat wachten, terwijl de behoefte er aan, al was het alleen maar uit een preventief oogpunt, steeds groter wordt. Het is werkelijk hoog nodig, dat een geregelde deskun dige voorlichting de vele euvels, waar aan de gebitsverzorging in de ruimste zin van het woord in tal van gezinnen nog mank gaat, eens met alle ten dienste staande middelen gaat bestrij den! Tuberculose. De tuberculine-huidproef werd zo als gebruikelijk weer bij vrijwel alle volledig onderzochte leerlingen uitge voerd, om de tengevolge van een tu berculeuze besmetting positief reage rende kinderen op te sporen en deze, voor zover dit nog niet eerder ge schiedde, voor nader onderzoek door te laten lichten. Ook dit jaar werd de huidproef weer toegepast volgens de methode van Mérieux. Inmiddels zijn de resultaten van 't vergelijkend onderzoek naar de doel matigheid van deze methode, vergele ken met die van v. Pirquet (in 1949 door alle schoolartsen in de kring N.- Holland verricht) bekend geworden. Deze bleken voor de verschillende districten nog al uiteen te lopen, zo dat het niet mogelijk was bepaalde conclusies te trekken betreffende een grotere betrouwbaarheid van de ene methode boven de andere. Uit een nader onderzoek, dat door één der schoolartsen uit deze kring werd in gesteld, kon hoogstens de gevolgtrek king gemaakt worden, dat die van Mérieux de voorkeur verdient bij jon gere kinderen en die van v. Pirquet bij oudere kinderen. Inderdaad kan het dan ook aanbe veling verdienen om in het vervolg deze laatstgenoemde reactie bij de leerlingen van v.g.l.o., u.l.o. en nijver heidsscholen toe te passen en eerst genoemde te blijven gebruiken voor de leerlingen van kleuter- en lagere scholen. Uit de uitkomsten der toegepaste huidproef en van de doorlichting voor de leerlingen der lagere scholen bljjkt, dat de resultaten van de doorlichting gunstig waren, want van de 81 leer lingen, die, naar aanleiding van hun positieve reactie, op het consultatie bureau voor t.b.c.-bestrjjding nader onderzocht werden, vertoonden 69 ge nerlei afwijking, 8 enkele geringe over blijfselen van de doorstane besmet ting, terwijl slechts 4 voor controle In aanmerking kwamen. Een actief t.b.c.-proces werd bij geen enkel kind geconstateerd. Besmettelijke ziekten. Slechts op enkele scholen was het aantal gevallen van besmettelijke kin derziekten (mazelen, kinkhoest, wa terpokken en bof) wat groter dan normaal, maar nergens kwam het tot een epidemie. Roodvonk bleef tot een paar verspreide gevallen beperkt en diphtherie kwam, voor zover bekend, in het geheel niet voor. In de maanden Mei en Juni werden de leerlingen van alle kleuterscholen en die van de le klasse der lagere scholen in de drie aangesloten ge meenten tegen diphtherie ingeënt. Van de eerste klassers werden dus 872 84%) volledig ingeënt en 165 (16%) niet (wegens bezwaren, reeds doorgemaakte dihptherie, of na le keer niet meer schenen). Van de kleu ters werden 1552 76%) volledig en 486 24%) niet ingeënt. Besmettelijke huidziekten werden slechts zelden aangetroffen: van im petigo contagiosa, de meest voorko mende daarvan, 19 en van scabies slechts 2 gevallen op pl.m. 2550 leer lingen. Hoofdonrein. De hygiënische toestand van het hoofdhaar was ook dit jaar over het algemeen weer gunstig en Jiet percen tage gevallen van hoofdonrein laag (8% in le, 2.5% in 3e en 1% in 6e klassen X. Behalve scholen, die in gun stige zin afsteken, z\jn er helaas altjjil nog enkele, die dit in ongunstige zin doen; waar kinderen uit een aantal in dat opzicht beruchte gezinnen, die zich van voorlichting en hulp op hygiënisch gebied niets aantrekken, tot de school bevolking behoren, terwijl hier en daar ook de medewerking van de kant van het schoolpersoneel nog wel wat beter kon zijn. Ondanks alle zorg en toewijding van Zr. Marks blijkt het in dergelijke, merendeels a-sociale gezinnen, steeds weer een hopeloze taak enig begrip voor de hygiënische verzorging van 't "lichaam te brengen, laat staan, enig succes van haar bemoeiingen in dar opzicht te verkrijgen. Gelukkig staat daartegenover het grote aantal der genen, die enigerlei toezicht niet no dig hebben en van hen, die wat door lichting en hulp bij de verzorging dankbaar en met goed resultaat aan nemen. - Houdingsafwijkingen. Wat de slappe kyphotische houding betreft valt er zij het ook voorzich tig gezegd enige verbetering te constateren, terwijl bij de scoliose wei nig verandering te bespeuren valt. De wat betere houding der kinderen is ook inderdaad bjj het onderzoek op vele scholen wel waarneembaar, maar mag, hoe verheugend op zich zelf, toch nog geen reden tot tevredenheid zijn. Daarvoor zijn er nog altijd te veel waarbij de houding te wensen overlaat en is het aantal kinderen, dat niet geregeld een of andere goede sport beoefent, te groot. Het voortdurend en nadrukkelijk wijzen van de ouders op de nadelige gevolgen, die een insufficiënte houding hunner kinderen op de algemene lichamelijke en geestelijke toestand heeft, heeft in zoverre wel succes, dat zij, voor zover bepaalde omstandig heden dat niet verhinderen, de kinde ren toch in toenemende mate aan goe de sport onder deskundige leiding la ten deelnemen. Bovendien kunnen vele kinderen, bij wie vroegtijdig een hou- dingsafwijking wordt gevonden, die één of andere behandeling wenselijk of noodzakelijk maakt ter verbetering of tenï,'minste ter voorkoming van verder onheil, op tijd naar de huis arts verwezen worden, die dan geluk kig meestal (maar helaas, nog niet altijd) accoord gaat met het voorstel, te trachten, op een of andere wijze verbetering te verkrijgen of althans verergering te voorkomen. Over het algemeen blijken de resultaten van de behandeling, waar het merendeels nog lichte en niet lang bestaande afwij kingen betreft, gunstig te zijn. Voor plaatsing op de scholen voor B.L.O. Van de 26 opgegeven leerlingen voor de openbare school voor b.l.o. werden er 20 toegelaten na het medisch- paedagogisch onderzoek. Bjj 28 leer lingen van de R.K. school voor b.l.o., merendeels de school reeds bezoeken de, vond medisch onderzoek plaats. Uitzending naar koloniehuizen. Ook dit jaar was het door bemid deling der drie uitzendende verenigin gen weer mogelijk een aantal daar voor in aanmerking komende kinde ren 5 of 6 weken, in enkele gevallen na aangevraagd verlengd verblijf lan ger, in één der koloniehuizen op te la ten nemen. De resultaten waren, voor al na winteruitzending, over het al gemeen gunstig. Selectie en keuring vond plaats. Schoolbezoek. Door het toenemend aantal leerlin gen, dat per schooljaar voor onder zoek in aanmerking komt, kwam ook dit jaar het geregelde tussentijdse be zoek aan de verschillende scholen in de aangesloten gemeenten helaas weer danig in het gedrang en kon dit niet zo vaak gebeuren als wenselijk was. Zolang dit ver boven redelijke normen voor één schoolarts liggend aantal leerlingen niet aanmerkelijk daalt of de zo gewenste hulp bij het onderzoek van en het toezicht op al die kinderen uitblijft, zal daarin geen verandering kunnen komen en er bovendien gener lei mogelijkheid bestaan de leerlingen van andere dan de lagere scholen ge regeld in het onderzoek te betrekken, hoe wenselijk dit ook is. Spreekuren. Er werd dit jaar 21 maal spreek uur gehouden, terwijl het aantal con sulten 84 bedroeg. Volledig onder zocht werden 32 en gedeeltelijk 52 kin deren, terwijl er 6 naar de huisarts verwezen werden. Vergaderingen. Alle door de Schoolartenskring Noord-Holland uitgeschreven verga deringen en excursies werden bijge woond, evenals zoveel mogelijk die der Nederl. Vereniging voor Sociale Ge neeskunde. De schoolarts brengt dank aan al len, die hem bij de verschillende werk zaamheden met hun gewaardeerde hulp en medewerking hebben gijge- staan. Diverse tabellen. Bjj het verslag zijn diverse tabellen opgenomen. Tabel A geeft de scholen en klassen aan met het aantal onder zochte leerlingen in de gemeenten Alkmaar, Heiioo en Limmen, welke onder deze dienst vallen. Tabel B geeft een overzicht van de bij syste matisch onderzoek gevonden afwijkin gen en tabel C het resultaat van de t.b.c.-huidproef en van de doorlich ting der positieve leerlingen van de lagere scholen naar klassen en ge slachten. BENOEMD BIJ HET GEVANGENIS WEZEN De heer W. Gerritsen, bewaarder A in de strafgevangenis te Rotterdam, is met ingang van 1 Maart met behoud van rang verplaatst naar de strafge vangenis „Schutterswei" te Alkmaar. De heer B. Smit, bewaarder bij de strafgevangenis „Schutterswei" is ge rekend vanaf 1 Januari benoemd tot bewaarder A alhier. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 er, 8 uur: Nie mand de deur uit (14 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De schrik dei- zeven zeeën (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De onsterfelijke sergeant (11 jaar); Victoria Theater, 2 30 en 8 uur: Tarzan's wonderbron (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ber gerhofspelers voeren ten bate van Haak in actie „Westerman en Zoon" op. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Niemand de deur uit (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De schrik der zeven zeeën (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De onsterfelijke sergeant (14 jaar); Victo ria Theater, 8 uur: Tarzan's wonder bron (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ber- gerhofspelers voeren ten bate van Haak in actie „Westerman en Zoon" op. MALVERSATIES BIJ DE A.T.O. Toevalliger wijze stonden gistermorgen drie employé's van de A.T.O. voor de Meervoudige Kamer tc Alkmaar terecht. De Alkniaarders Johan B. en Lucas D. P., chauffeurs bü dit expeditiebedrijf, hadden gezamenlijk goc .eren, welke ter expeditie aan de A.T.O. waren afgegeven verduisterd. Dat deze verdachten op een zelfde dag voor de rechtbank moesten verschijnen kan moeilijk aan het toeval worden toegeschreven. Dat de Bergenaar Johannes van S., heden als kantoorhouder van de A.T.O., voor de balie verscheen, kwam louter door een samenloop van omstandigheden. Het feit, dat deze ver dachte ongeveer 1200.van het bedrijf te eigen bate had aangewend had namelijk niets met de „Alkmaarse" zaak te maken. Maar was het ook toe vallig, dat de drie verdedigers in hun pleidooien wezen op de zeer pover* contröle, welke dit expeditiebedrijf op zijn employé's schijnt uit te oefenen? Victorientje moet waarschijnlijk verhuizen J-JET IS alsof opnieuw de oorlog in al zijn tomeloze* kracht over het Victorie park is geraasd en van dit historisch plekje grond, de trots van iedere rechtgeaarde Alkmaarder, een troosteloze woestenij heeft achtergelaten. Het is alsof nogmaals de Spanjaard voor de poorten van de stad heeft gestaan en eerst na zware strijd is verdreven. Slechts met moeite kan men zich voor stellen, dat uit deze ravage iets groots, iets moois en vooral iets nuttigs zal ontstaan. Iets, dat het waard maakte er een gedeelte van dit park voor op te offeren. De nieuwe basculebrug, waaraan thans met man en macht wordt gewerkt, belooft waarlijk iets goeds te worden, zowel van verkeerstechnisch als van architectonisch standpunt bezien. dit „binnenste der aarde" vrij gehou den van water. Er werden veertien bronnen geslagen, waar het grond water naar toe stroomt en dan kan AAN DE stadszijde is in het Kanaal ter hoogte van het Victoriepark een reusachtige kuil gegraven. Met in elkaar grijpende, stalen platen werd eerst een gedeelte van het Ka naal afgezet, waarna het vak met een viertal pompen werd leeggezogen. Om de grote druk van het buitenwater te kunnen waarstaan, moest horizontaal langs de stalen damwand een zware ijzeren balk worden gemonteerd, die op zijn beurt weer werd gestut met dikke, houten palen. Een schier on verzadigbare dragline vrat zich gul zig een weg door de zandige bodem van deze afgepaalde ruimte en zo ont stond een gat, dat een diepte heeft van meer dan acht meter. Door een ingenieuze bemalingsmethode wordt Actief optreden van de Alkmaarse brandweer Om ongeveer vier uur gistermiddag werd de stad opgeschrikt door het geloei van de brandweersirenes. Uit de fustioods van de Alkmaarse exportveiling aan de Helderseweg torende een grote rookwolk, terwijl vlammen aan de houten wanden lekten. Vrijwel onmiddellijk werd de brand ontdekt en kon de brand weer worden gealarmeerd. In minder dan tien minuten was deze met drie wagens ter plaatse en werd met twee stralen water gegeven. Brandmeester De Wit had de leiding bij het blussingswerk, dat zeer vlot ver liep. Even was er een moeilijkheid, toen een deur, die tot de loods toegang gaf, moest worden opengehakt. Met een houweel werden de grendels en het slot losgeslagen en kon het vuur van binnen en van buiten bestreden worden. Het houten gebouw zelf had al vlam gevat en in de opgeslagen kisten en kratten vond het vuur voldoende voedsel. Een honderdtal kisten kan als verlo ren worden beschouwd. Ook de requi- sieten van een Alkmaarse gymnastiek vereniging, die op de zolder van deze opslagplaats werden bewaard, kregen de nodige schade. Tegen half vijf was de brand bedwongen en konden twee wagens inrukken. Een derde wagen verrichtte het na-blussingswerk. Het is te danken aan het actieve en snelle op treden van de Alkmaarse brandweer, dat de schade in verhouding tot het ge vaar, beperkt gebleven is. Wat betreft de oorzaak wordt In het duister getast. De fustioods wordt slechts zelden betreden, zodat de brand waarschijnlijk van de buitenzijde ver oorzaakt is. Het vermoeden bestaat, dat de jeugd een vuurtje gestookt heeft tegen een der houten wanden, waardoor deze hebben vlam gevat. Naar ons nader werd medegedeeld, is bij de brand in het Veilinggebouw 15 m2 emballage, alsmee een aantal vei- lingkisten verbrand. Ook werd het dak door het vuur aangetast. De oorzaak van de brand ligt in het vuurtje sto ken van de twee 10-jarige jongens G. Z. en G. R., die tegen de houten schot ten achter het veilinggebouw een mooie beschutting vormden voor hun gevaarlijk spelletje. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt terzake brand door schuld. Met ingang van 20 Mei gaat de trein tussen Alkmaar en Hoorn weer rijden, zodat op die dag de NS-busdienst tot het verleden zal behoren. Het is daar om verblijdend, dat wij thans de trei nenloop kunnen publiceren. Als toelichting op de onderstaande dienstregeling merken wij op, dat de treinen, welke om 6.13, 11.44 en 17.54 uur uit Alkmaar en om 7.50, 11.25, 12.56 en 17.58 uur uit Hoorn vertrekken, alleen op werkdagen rijden. De trein, welke om 11.55 uit Hoorn vertrekt rijdt slechts op Zon- en feest dagen; die om 15.24 uur vertrekt rijdt des Zaterdags niet, terwijl de trein, die om 15.30 uur vertrekt alléén des Zater dags rijdt. J. F. van Mol tweede bij landskampioenschap Dinsdagavond is in Bellevue te Am sterdam de finale gehouden van de Nederlandse kampioenschappen voor dames- en herenkappers. In negentien steden van ons land waren voorron den georganiseerd, waaruit de finalis ten zich ten slotte selecteerden. De Alkmaarder F. Kalksma, die bij de demi-finale in Haarlem mocle resultaten wist te boeken, kon zich in deze laatste ronde ni,et tot de hoogste plaats opwerken. Bij de dameskappers die 't meest spectaculaire werk uit voerden werd de Amsterdammer F Niebeg landskampioen. Op eervolle wijze wist onze stadgenoot J. F. van Mol zich als tweede te plaatsen. De opgave was een technische ijzerondu latie en een Grand Gala Coiffure Wa tergolf te verzorgen. De strijd ging in deze finale tussen 34 candidaten. De wedstrijden hadden ditmaal een extra feestelijk karakter, omdat ook het 60-jarig bestaan van de Neder landse Kappersbond werd gevierd. worden afgetapt. De vochtigheids- grens kan daarmede tot het gewenste peil worden teruggebracht. Bailastkist PJEZE geweldige kuil is bestemd voor het kelderlandhoofd, dat zal rus ten op '36 palen van gewapend beton, die een lengte hebben van 7% en 9X4 meter. In die ruimte moet de bailastkist van de basculebrug, een tegenwicht zoals ook aan het einde van spoorbomen is bevestigd, draaien. Met man en niacht wordt thans gewerkt aan de vernieuwing van de beschoeiing aan de Oudorpzijde van het Kanaal. Over een week of vijf zal men hiermede gereed komen en dan kan spoedig worden begonnen met het maken van de opritten. De maan den November, December en Januari zijn gereserveerd voor de montage van de brug en het 'leggen van de zij overspanning. Hoewel er bij het bouwen zeer veel beton wordt verwerkt, zal hier maar weinig van te zien zijn. De wanden worden namelijk afgewerkt met gele Friese steen, die genuanceerd is met sporen rood en groen. Dit zal onge twijfeld een zeer aardig effect geven en goed passen in het stadsbeeld. Bodemgesteldheid |"\E wand van de acht meter diepe kuil biedt een bijzonder aardig beeld van de bodemgesteldheid in het Vic toriepark. Eerst ziet men een halve meter teelaarde, die rust op een laag zand. Hier onder is duidelijk zicht baar afgescheiden een laag klei, met er onder veen, waarin rietsporen te vinden zijn. De bodem van de kuil be staat weer uit zand. Als de brug en de opritten volgend iaar gereed zijn, zal ook Victorientje geconfronteerd worden met het pro bleem woningnood". Nu zii niet lan ger het middelpunt van het park is zal ze waarschijnlijk moeten verhui zen. Aangenomen mag worden, d<>t zij hier stilzwijgend in zal toe stemmen. JJE WERKLIEDEN en opzichters, die de basculebrug bouwen, worden ge ducht op de vingers gekeken door bijna geheel manlijk Alkmaar boven de 65 jaar, dat het niet aan de nodige critiek laat ontbreken. Wij hebben echter de indruk, dat de toeschouwers niet bezorgd behoeven te zijn; de bouwers verstaan hun vak en zij zul len al hun best doen Alkmaar iets moois te geven. Deze geweldige kuil zal binnen afzienbare tijd de machinerie nieuwe Friesebrug herbergen. van de Alkmaar Heerhugowaard Obdam Hoorn Hoorn Obdam Heerhugowaard Alkmaar 6.13 6.20 6.28 6.38 7.50 8.01 8.07 8.15 7.43 7.50 8.00 8.10 8.50 9.02 9.08 9.16 8.47 8,54 9.03 9.13 10.03 10.14 10.20 10.28 10.47 10.54 11.02 11.12 11.25 11.35 11.42 11.50 11.44 11.51 11.59 12.09 11.55 12.06 12.12 12.20 12.49 12.56 13.06 13.16 12.56 13j08 13.15 13.24 14.47 14.54 15.02 15.12 13.55 14.06 14.12 14.20 16,47 16.54 17.02 17.12 15.24 15.35 15.41 15.49 17.54 18.02 18.11 18,21 15.30 15.41 15.47 15.55 18.47 18.54 19.02 19.12 17.23 17.33 17.39 17.47 20.47 20.54 21.02 21.12 17.58 18.10 18.16 18.24 23.13 23.20 23.29 23.39 19.27 19.38 19.44 19.52 21.24 21.35 21.41 21.49 23.04 23.15 23.21 23.29 DIERENBESCHERMING Sinds enige dagen zwerft in de om geving van de Rembrandtstraat een wit dwergkeesje. Ter beschikking is een flinke her dershond plm. 1 jaar oud reu. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan straat 1, Alkmaar. Op een kwaad moment had Johannes van S. een tekort in de kas ontuext. In plaats daarva.. melding te maxen, neelt nij enige maanden getracht hei manco te verbloemen. Dag in dag uil heelt hij niertoe verxeerde boekingen gemaaxt. Inderdaad is het hem geitixt het texort voor zijn superieuren te verbergen, door geldsbedragen, welke hij op een bepaald moment ontving eerst enige dagen later te verantwoorden. Ver dachte moest daarvoor in lijsten knoeien en valse handtekeningen zet ten. Ten slotte xon hij de situatie toch niet aan en ging hij naar zijn chef ora te vertellen dat hij een belangrijk be drag had verloren. Deze leugen heeft hij echter niet volgehouden zoals zijn chef gistermorgen getuigde. Later kwam verdachte met de waarheid voor de dag. De officier van justitie rar. Meischke vond het een zeer ernstig misdrijf. Ver dachte heeft misbruik van 2ijn vertrou wenspositie gemaakt en uit dien hoofde en uit het oogpunt van algemene pre ventie achtte de officier het noodzake lijk een zware gevangenisstraf van an derhalf jaar te eisen. De verdediger mr. Thys was de over tuiging toegedaan dat zijn cliënt niet opzettelijk gelden van de ATO had verduisterd. Verdachte was niet bij machte geweest orde op zijn zaken te stellen en de verdediger meende dat de tekorten waren ontstaan omdat Van S. niet capabel was. Hij heeft nimmer een onderscheid gemaakt tussen zijn privé-kas en de kas van de firma. Mr. Thys meende dan ook, dat de ten laste legging van de officier niet kon worden bewezen. Wel stond volgens mr. Thys vast dat verdachte valse handtekenin gen had gezet. Hierdoor is echter geen enkel persoon benadeeld. Het geld dat hij door deze handtekeningen enige tijd onder zich kon houden heeft hij steeds later weer afgedragen. „Boven dien", zo besloot de verdediger, „heeft mijn cliënt het tekort uit eigen midde len aangezuiverd". Bonte verscheidenheid. Het zou te ver voeren alle goederen, welke Johan B. en Lucas D. p. geza menlijk of m vereniging hadden ver duisterd, op te nemen. Het was een Donte verscheidenheid van fietsbanden en kinderschoenen, dekens en een stof zuiger, gesmolten vet, leverpastei en schouderham. De officier merkte op dat hij slechts een periode had gekozen van 1 Aug. 1950 tot Januari 195i. Naai de mening van mr. Meischke zouden ce verdachten reeds langere tijd goederen hebben verduisterd. Tijdens het ver hoor bleek dat B. en D. P. zich aanvan kelijk over zgn. „warmlopers" hadden ontfermd. Dat zijn goederen die naar een verkeerd station werden verzonden en die tijdelijk in een loods worden opgeslagen. Later werden ook andere goederen ontvreemd. Volgens de ver dachten, die deze goederen aan opko pers verkochten, hadden zij op deze manier ieder ongeveer f 1200 verdiend. Mr. Meischke achtte dit zeer onwaar schijnlijk. Bij de bepaling van de straf maat is het echter niet van belang hoe veel goederen op deze manier de weg naar opxopers hebben gevonden, meen de de officier. Het is mij gebleken dat diefstallen bij de Nederlandse Spoor wegen veelvuldig voorkomen. lx heb lijsten gezien waarvan mij de haren te berge zijn gerezen. Daarom iijxt mij een strenge straf noodzakelijk. Mr. Meischke besloot zijn requisitoir met tegen de verdachten één jaar en zes maanden gevangenisstraf te eisen. De verdediger van Johan B., mr. Buiskool, wees in eerste instantie op de verantwoordelijke positie welke zijn cliënt bij de ATO bekleedde en dat de salariëring daarmede niet in overeen stemming was. De verleiding voor deze verdachte was dan ook zeer groot, te meer daar hij in en vlak na de oorlog door de zwarte handel gewend was aanzienlijk meer geld tot zijn beschik king te hebben. Bovendien is het met de contröle wel zeer treurig gesteld geweest. In de vijf jaar dat mijn cliënt bij de ATO werkzaam was, is hij m»t eenmaal behoorlijk gecontroleerd". Mr. Buiskool vervolgde met de op merking dat hij het in dit verband wel zeer vreemd vond dat de directeur, nadat de verduisteringen geconstateerd waren, had verklaard dat hij Johan B. nooit had vertrouwd. De verdediger meende daarom, dat er alleszins rede nen waren om zijn cliënt een gecombi neerde straf op te leggen, zodat hij spoedig naar zijn gezin kon terugkeren, te meer daar hij direct bij een andere firma in dienst kan treden. Mr. Van Hilten, de verdediger van Lucas D. P., die eveneens gehuwd is, kon zich in algemene zin bij het plei dooi van :ijn confrère aansluiten. Hij voegde er no<? aan toe dat zijn cliënt nooit het initiatief had genomen en dat hij zich had laten leiden door anderen en niet in het minst door de Amster damse helers, die hem meer dan eens een bezoek hadden gebracht.. Tegen deze Amsterdammers. Willem M. en Cornells R., eiste de officier een iaar gov—-"— '-straf. Over veertien da gen zal de '-eehtbank in al deze zaken uitspraak doen. Enorme vooru Zo omstreeks negentien was het op de boerderij een toestand die herinner van de Batavieren, zo Eriks. Want het zware de vrouwen. De hele was aan haar toevertrou nen molken 's morgens er de vrouw mocht daarbij een handje helpen ze zich onledig met de het vee, het hooien als was, maar als er buiteni stekeltje gepikt moest hadden dc heren der sche noeg over voor het houd breide buurpraatjes, het pijpies met de rug lekki koejusschot en het make marktdagen in Hoorn, A merend of Schagen. Ze een levendige belangstell bereiding van de kaas en ze waren scherpe critici hand naar «de kaastommen uitsteken, dat was er in vallen niet bij. Die toestand was me het oog en ik heb daar dn critiek op geleverd. In We waar ik in de eerste jar assistentschap een cursus velbereiding dat gebet boerderij'was negentig de cursisten vrouwen. Toen de leergang achter en de gebruikelijke dank sproken, zei ik, dat ik het graag terug zou komen, dan verwachtte dat het me de mannen gevormd zou dat was met recht tegen schopt! De boeren waren want aan de traditie dat zuivel bereidde, mocht worden. Maar wat ik in enthousiasme niet in ee kon klaar stomen, dat h geest in enkele tientallen Daarbij kwam, dat de ken met recht als paddest grond rezen en het kazer maken op de boerderijen nam. Omstreeks 1900 wer kele boerderijen tweema kaas gemaakt van de ver wei werd dan nog eens te en van deze room maakte roomboter. Op de meeste was het echter gewoonte per dag te kazen van de vc melk en de licht ontroor: melk. Uit de room van werd de boter bereid. He prachtig gezicht als 's de melk in grote platte sc koegang stond om het vet te laten trekken, 's Morg de boerin dan de room er t gaarvat ging om te verzuri naderhand gekarnd en de landde dan in de mout, stuk gemaakte houten bak De boter werd in „koppi pond naar de markt gebra dan in de tein, een bak me waarop volgens officieel Twee tienen zuivelbereidi Pieter Janszoon Eriks op een riant bovenhuis Kleine Noord te Hoorn een van die Westfriezen platteland „in zijn diezv dat wil zeggen: hij kent penheimers van haver De heer Eriks is een tel oud boerengeslacht. Hij boren op de boerderij gen" te Burgerbrug. De zijn trouwens verspreid hele provincie en de mi hen dragen de ronde na Jan, Piet en Klaas! Volgens de heer Eril noemd stamt de hele cli lijk uit Enkhuizen, tva zestiende eeuw 'n goed woonde, die zich Erik in noemde, en die in de kro Geeraerdt Brandt staat staafd als de man die eet van de Geldersen op E heeft verijdeld. Dat was Deze Erik trouwde met ter van burgemeester Ji Albertsz en zijn zonen zich Piet of Jan of Klaa Na een paar generaties geslacht toen de fan Eriks aangenomen. De tei dige Pieter Janszoon negen en zestig jaar, heeft nog geen grijs ha zijn rossige borstelkuifje zuivelbereiding in Noord weet hij allei af, want Eriks was hoofdassistent Rijkszuivelconsulentschap Hoorn. Hij was in zij jaren werkzaam in aller fabrieken en slaagde als van de klas voor het van de Rijkslandbou school te Schagen. Voor ken, die dr. Schey daar wees, de zuivelbereiding hij twee tienen, en het halve niet zo gek bekeh de doctor, dat hij in 1904 Eriks naar Hoorn hai assistent. ,In de halve eeuw die vak heb meegelopen is t gebeurd op het gebied ontwikkeling van de zui ding dan misschien wel eeuwen daarvóór", zegt Eriks.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2