Hoogtepunt in Philips' feest PIJNEN Ir Otien krijgt hoge onderscheiding Kamer bevreesd voor te grote bevoegdheid van minister Staf Het Nederlandse kankerinstituut begint een nieuwe actie Telegraaf en Pasquino werden in het ongelijk gesteld Koningin Juliana lost de postduiven Minister Van den Brink industrialisatie over Samenwerking met het burgerlijk gezag bepleit Plantages bij Sukabumi ontruimd Wapenstilstand tussen Syrië en Israel Zonder pokkenbriefje niet naarCanada Voortrekkers en verkenners werden te Ommen op de proef gesteld WOENSDAG XG MEI 195X Herdenken en vooruitzien in Eindhoven £JE INDUSTRIESTAD Eindhoven was voor de viering van het zestig-jarig be staan van haar voornaamste industrie veranderd in een speelse plaats, vol kleuren van vlaggen en guirlandes. Het is een groots feest geworden, dat zijn bekroning en hoogtepunt vond in de des middags gehouden plechtigheid. Toen n.l. heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, in de loop van een redevoering medegedeeld, dat ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur der fabrieken was benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Onderscheidingen waren er ook voor een aantal andere werkers in het grote bedrijf. die zeide verheugd te zijn, dat er ge lukkig televisie, „ons eigen product" bestaat, waardoor haar echtgenoot, dr. A. Philips in staat was de plechtigheid thuis te volgen. Een enorme manifestatie in het Phi lips sportpark, waaraan meer dan 30.000 personen deelnamen, heeft de of ficiële viering van het 60-jarig Philips jubileum besloten. Het personeel in al zijn geledingen bood aan het bedrijf een 13 meter hoge fontein aan, die sym bolisch onthuld werd in een grote ver lichte maquette. Aan het slot der feestelijkheden P)ES MORGENS was er een dodenher- denking op de terreinen van het complex te Strijp. Nadien werd op het plein tegenover het station Eindhoven een monument onthuld van dr. A. F. Philips, een uiting van dankbaarheid van Eindhovens burgerij voor een van haar beste burgers en zijn medewer kers, die het jubilerende concern groot hebben gemaakt. Nadat nog het nieuwe demonstratielaboratorium in het oude fabriekje was geopend, heeft prof. Van den Brink zijn gedachtenisrede gehou den. Na in het kort de ontwikkeling van het jubilerende concern te hebben geschetst, gaf spr. een overzicht van de industrialisatiepolitiek van de rege ring. Spr. wees er op, dat ten behoeve van de uitbreiding der werkgelegenheid alleen in het afgelopen jaar een gulden per vijf en twintig gulden nationaal in komen in de industrie is gestoken in uitbreiding en nieuwe vestiging van in- van industrie. Dat is de prijs, waarmee wij ten koste van onze consumptie nu de toekomst van het jonge geslacht be talen. Geen uitstel. /"JOK onder de huidige moeilijke om- standigheden moeten wij de indus trialisatie voortzetten. Wij kunnen niet overgaan op een aanmerkelijk langza mer tempo, aangezien de behoefte aan werkgelegenheid in de toekomst eer groter dan kleiner zal worden. Spr. wees er op, dat een uitstel van vervan ging en modernisering van het bestaan de apparaat slechts in beperkte mate geoorloofd is, wil men een herhaling van de rationalisatiecrisis der dertiger jaren voorkomen. Voorts wees spr. nog op de grote betekenis, die het Philipsconcern in vele opzichten voor Nederland heeft: als leerschool voor allerlei technici, als opdrachtgever voor andere bedrijven, als vestiger van bedrijven in tal van Nederlandse gemeenten en als expor teur. Schoonste geschenk. £)E voorzitter van de Raad van Be stuur, ir. P. F. S. Otten, merkte naar aanleiding van de principiële toezeg ging van de regering dat de tweede Technische Hogeschool in Nederland te Eindhoven zal worden gevestigd, dat dit het schoonste geschenk is, dat in deze jubileumtijd ontvangen kon wor den. Dank zij televisie. „Het werk, dat ik hier gedaan heb, had ik niet anders dan kunnen doen", zo sprak mevrouw A. H. E. M. Philips- de Jongh met trillende stem in haar dankwoord aan de koningin en aan mi nister A. M. Joekes voor haar benoe ming tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. De onderscheiding werd haar uitgereikt in de Philips schouwburg. „Ik hoop te hebben bijgedragen tot de welvaart en tot het levenswerk van mijn man met wiens arbeid ik geheel samengroeide", aldus mevrouw Philips, Verkeersongeluk bij Deurne eiste twee doden Te Deurne heeft een ernstig ver keersongeluk aan twee kinderen het leven gekost. De gebroeders Piet en Wim Knijnenburg keerden Tweede Pinksterdag des middags per f'ets van de woning van een broer naar hun ouderlijke woning terug. Dicht bij huis werden zij gegrepen door een hen ach terop rijdende colonne Engels" militai re vrachtwagens. De jongens werden overreden en vrijwel op slag gedood. Een van de hoogtepunten van de herdenking was de onthulling van een standbeeld van dr. A. F. Phi lips, door de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolf schoten. Bij de plechtigheid waren o.m. Philipsdirecteuren uit dertig landen aanwezig. Een overzicht tij dens de rede van ir. F. J. Philips na de onthulling van 't monument. drukten de heren Otten en Philips sa men op een knop, waarna alle Philips- gebouwen in een vloed van wit en ge kleurd licht kwamen te staan. Van alle punten der terreinen vlogen gekleurde vuurpijlen de lucht in en knalden on der daverend geraas uiteen. mmmum s DE ANTI-PIJN TABLETTEN Z (Advertentie, Ing. Med.) Militairen bouwen op eigen gezag Belemmeringswet lijkt meer op vorderingswet In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp „Belemme- ringenwet landsverdediging" merken zeer vele leden op, dat thans reeds dus vóór het aanhangige ontwerp kracht van wet hééft gekregen van militaire zijde op verschillende plaatsen gehandeld wordt alsof men de grote bevoegd heden, die dit wetsontwerp aan de minister van Oorlog en van Marine voorstelt te verschaffen, reeds volledig ter beschikking heeft. Het komt reeds veelvuldig voor, dat de militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zij daar toe gerechtigd zijn. Van enig overleg of samenwerking met gemeentelijke auto riteiten is daarbij meermalen geen sprake. Men had reeds vele klachten verno men van burgemeesters, die door de militairen bij het eigenmachtig gebruik van gemeentelijke grond eenvoudig op zij geschoven worden. Van militaire zijde schijnt men zich gaarne op het standpunt te stellen, dat men niets met de burgemeesters te maken heeft. Als men dit thans, nu nog geen bijzondere bevoegdheden voor de aanleg van mi litaire werken gegeven zijn. reeds moet constateren, is er wel aanleiding voor1 de waarschuwing om de nieuwe be voegdheden in elk geval met de grootst mogelijke omzichtigheid te doen toe passen. Vele leden hadden de indruk, dat het wetsontwerp wel veel verder gaat dan het opheffen van belemmeringen. Het lijkt meer op een vorderingswet. De minister van Oorleg dreigt een vrijwel absolute macht te krijgen om vliegvel den aan te leggen op grond, waar 24 uur tevoren nog boerderijen stonden, en om radarinstaliaties te plaatsen in unieke natuurmonumenten. Men kan dan ach teraf reclamerln, doch dan is het soms te laat. Uit deze beide voorbeelden, waarvoor echter nog een schikking mo gelijk bleek, spreekt, volgens vele leden een geestesgesteldheid, die niet aange moedigd, maar bestreden moet worden. Dat voor minder belangrijke gevallen alleen de toestemming van een militair ambtenaar nodig is, achten zij een rede lijk verlangen. Waarom zou men de be slissing over de vraag of in een weiland even een paaltje geslagen mag worden aan de minister moeten voorleggen en deze niet kunnen overlaten aan een ingenieur van de genie? Niemand kan daar bezwaar tegen maken. De Kamer leden vragen zich echter af of de toe passing van het betrokken artikel in de praktijk wel tot zulke onbelangrijke en onschuldige kwesties beperkt zal blij ven. Algemeen bepleit de Kamer een sa menwerking met het burgerlijk gezag. Tal van leden, die zich met het wets ontwerp verenigen konden, achtten het wenselijk, dat boeren, die ten gevolge van toepassing van deze wet van hun grond verdreven zouden worden, niet met geld, maar met elders beschikbare grond schadeloos gesteld zouden wor den. Dit zou bijv. met gronden in de Noord-Oostpolder kunnen geschieden. Vier ondernemingen in het gebied van Sukabumi zijn dezer dagen wegens de grote onveiligheid met spoed ont ruimd. Het is nog niet bekend, of deze ontruiming alleen de Europesè dan wel de gehele staf betreft. Zondagavond >s een overval op een der ondernemingen gepleegd. Een bende van 150 bewapen de mannen nam de inhoud va'n de kluis mee. Syrië en Israel hebben het waper.- stilstandsbesluit van de Veiligheids raad van 8 Mei aanvaard, zo wordt uit New York gemeld. Dit resultaat werd bereikt tijdens informele bespre kingen op het hoofdkwartier van de gemengde Syrisch-Israëlische wapen stilstandscommissie. Het vuren zal worden gestaakt er' alle troepen zullen worden terugge trokken uit de gedemilitariseerde zóne. Er zullen geen aanvallen meer worden gedaan en de bewegingsvrijheid van de waarnemers der V.N. is nog eens opnieuw bevestigd. Namens de Egyptische regering is in de Senaat van Egypte verklaard, dat. dit land zich niet in het geschil tussen Israel en Syrië zal mengen. Hoge officieren in Pakistan gearresteerd In Karatsji zijn in totaal veertien hoge officieren van het leger en de luchtmacht van Pakistan gearres teerd. Zij worden ervan beschuldigd, medeplichtig te zijn aan een samen zwering tegen de regering. De staf chef van Pakistan is deswege reeds enige tijd geleden in arrest gesteld. Allen zullen moeten terecht staan voor een bijzonder gerechtshof, dat in geheime zitting deze zaak zal be handelen. Een Katwijkse logger, die onder weg was naar de Sleutelstad, heeft gis termorgen de spoorbrug bij Leiden aangevaren. Het treinverkeer onder vond gedurende enige uren grote ver traging. TWAALFHONDERD EMIGRANTEN VOOR DE DOKTER Q1RCA 1600 emigranten hebben zich gisteren ingescheept aan boord van het s.s. „Volendam", dat hen naar hun nieuwe vader land Canada za! brengen. Onder deze passagiers bevon den zich ongeveer 500 kinderen tussen de één en twaalf jaar, 40 zuigelingen beneden het jaar en 70 buitenlanders, Fransen, Belgen, Noren, Denen, Zweden en enkele Duitsers. Vergeleken bij de vorige af vaarten was het extra druk, want gistermorgen was de order afge komen, dat alle niet tegen de pokken ingeente passagiers gevac cineerd moesten worden, zodat een 1200 mannen, vrouwen en kinderen hun schrapjes bij de dokter kwamen halen. Met de passagiers van dit schip inbegrepen zullen er dit jaar reeds ongeveer 7500 personen naai Canada geëmigreerd zijn. Nog velen wachten op passage, zodat er nog onderhandelingen gaande zijn om voor dit vervoer enkele extra schepen te charteren. Oude materialen voor Röntgen-installatie Het Nederlandse Kankerinstituut is een nieuwe actie begonnen om aan geld te komen voor een nieuwe Rönt genapparatuur. Deze moet acht ton kosten, maar is dringend nodig. Het instituut heeft zich gericht tot de grote industrieën en instellingen in ons land, met het verzoek, van deze oude archeven, oud papier of textiel- afval te mogen ontvangen. Nu wil het Kankerinstituut de han del in deze materialen niet doorkrui sen, en daarom heeft het zich in ver binding gesteld met de ondervak groep Opkopers van oude materialen en afvalstoffen en de ondervakgroep Groothandel in oud papier. De gang van zaken is nu zo geworden, dat de betrokken instellingen hun oude materialen aan de opkopers verkopen en de opbrengst hiervan afstaan aan het Kankerinstituut. 'De minister van Economische Zaken heeft zijn in stemming betuigd met deze actie, die tot 25 Juni zal duren. De propaganaa-afdeling van het Een zware voettocht Te Ommen hebben met de Pinkster dagen 23 tweetallen voortrekkers van de Nederlandse padvinders gestreden om de eer de beste van Nederland te zijn. De proeven voor deze oudere padvin ders waren zwaar. Aan het kampvuur werd beoordeeld wie in declamatie, historie of andere onderwerpen goed was. De Eerste Pinksterdag bracht een opdracht sport en een aantal proeven als vuurmaken zonder lucifers, hak ken, pionieren en het geblinddoekt vol gen van een draad door moeilijk ter rein. waar een moerassig deel in voor kwam. De middag was gewijd aan han denarbeid en het bereiden van Indische gerechten. Om 7 uur in de avond be gon de zwaarste- proef: een voettocht, waarbij geen tent en levensmiddelen behalve meel en enkele andere inge- driënten meegenomen mochten worden. Tot 12 uur 's ndchts ging de tocht dwars door dicht begroeid terrein zonder we gen. Met behulp van een kaart en kom pas moesten de tweetallen een aange geven plaats opzoeken en daar een schuilhut voor de nacht bouwen. De volgende ochtend moest brood gebak ken worden en werd de tocht voortge zet, waarvan een uitgebreid verslag ge maakt moest worden. Tweede Pinkster dag omstreeks 1 uur werd de wedstrijd beëindigd. De ploeg van Werffgraaf uit Leiden werd winnaar. Voorts werden met de Pinksterdagen op de terreinen van Ada's Hoeve de nationale patrouilleweös.trijden gehou den, waaraan 34 patrouilles deelnamen. De uitslag was: 1. de vossenpatrouille van de Willem de Zwijgergroep uit Delft; 2. de arendenpatrouille van de Jan v. Riebee'.cgroep uit Amsterdam; 3. de berenpatrouille van de hopman J. Nijenhuisgroep uit Devente.. Sla-export naar Engeland Van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland ver nemen wij, dat de termijn, waarin glas-sla naar Engeland kan worden Ri- exporteerd, met een week is verlengd. De oude termijn liep gisteren af. Kankerinstituut werkt thans op volle toeren, om negentigduizend circulai res te verzenden, Reeds is het eerste resultaat binnen. Een papierhande laar schreef, dat hij helaas geen oud papier kon afstaan. Ter compensatie stortte hy echter een gift van dui zend gulden op de girorekening van het NKI. AANSLAG OP ISRAËLISCH PARLEMENTSGEBOUW Religieuze fanatici hebben in Jeru zalem getracht het Israëlische parle mentsgebouw in brand te steken, ter wijl het parlement bijeen was. De po litie vermoedt, dat leden van de Brit Hakanaim deze aanslag hebben ge pleegd. Zjj heeft de gebieden, waar de meeste fanatici wonen, onderzocht, een grote hoeveelheid wapenen en munitie in beslag genomen en ver scheidene personen gearresteerd. Voorts heeft de politie decumenten gevonden die bewijzen, dat een onder grondse beweging van dwepers kor telings daden van brandstichting en sabotage heeft gepleegd. Tijdens de aanslag op het parle mentsgebouw behandelde de volks vertegenwoordiging een wetsontwerp, dat voorziet in een werkweek van 47 uur en een rusttijd van anderhalve dag. In godsdienstige kringen heeft men bezwaar tegen het voorstel. Men wil daar de Sabbath tot een ver plichte rustdag maken. Spaans instituut aan de Utrechtse academie Het Utrechtse Universiteitsfonds heeft een stichting in het leven geroe pen, het Instituto de Estudios Hispani- cos, dat aan de universiteit te Utrecht is gevesigd en zich zal bezighouden met de wetenschappelijke beoefening van de Spaanse taal en literatuur. Voorzitter van het nieuwe orgaan is prins Bernhard, vice-voorzitter de Spaanse gezant in Den Haag, de mar kies De Santa Cruz. Het nieuwe be stuur is gisteren geïnstalleerd in een korte plechtigheid in een der zalen van het universitetsgebouw. Stukje over zaak Menten ging over de schreef Het dagblad De Telegraaf en des- zelfs medewerker Pasquino zijn in het ongelijk gesteld in het proces in kort geding, dat de commissaris der Konin gin in Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, tegen dit blad, zijn hoofdredacteuren J. M. Goedemans en J. J. F. Stokvis, en zijn redacteur Jo- han Luger, alias Pasquino, aanhangig heeft gemaakt. Baron De Vos van Steenwijk achtte zich n.l. beledigd door een stukje van Pasquino waarin deze insinueerde, dat hij zich na de oorlog wederrechtelijk zou hebben meester gemaakt van een aantal tapijten, waar op door het Beheersinstituut beslag was gelegd. De uitgever van De Tele graaf en de drie genoemde journalisten werden veroordeeld tot de kosten van het geding en zullen een dwangsom van f 25.000 moeten betalen, wanneer zij nog eens weer de eer en de goede naam van baron De Vos van Steenwijk aantasten in een publicatie. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thone, overwoog in zijn vonnis o.m., dat afdoende is aangetoond, dat de tapijten, uit de wo ning van de heer Menten op volkomen regelmatige wijze door het Rijk voor de inrichting van de ambtswoning van de Commissaris der Koningin in gebruik zijn gegeven en later bij het Beheers instituut zijn ingeleverd, zodat van diefstal geen sprake is. Hoewel in het gewraakte stukje noch de naam noch de functie van de com missaris zijn vermeld, is de president van oordeel, dat zeer duidelijk de fi guur van deze ambtsdrager is omschre ven, zodat het publiek heeft kunnen begrijpen, op wie de critiek van toe passing was. De president acht het stukje dan ook in strijd met de ver eiste zorgvuldigheid, en de penne- vrucht van een hatelijke lasteraar. Het komt hem voor, niet zozeer ter bescher ming van het algemeen belang dan wel op grond van de wens, geld te verdie nen te zijn geschreven. Derhalve is een hoge dwangsom voor toekomstige over tredingen ten bate van de Stichting 19401945 geboden. Ter gelegenheid van de Dinsdag te Lunteren gehouden jubeldag van het Nederlands Padvindsters Gilde u een boodschap tot het Nederlandse volk gericht, welke door postduiven naar Amsterdam, Rotterdam en de elf provinciale hoofdsteden gevlogen werd. De duiven zijn door H.M. de Koningin te Lunteren gelost, waar van de foto een beeld geeft Nieuwe methode om melk te conserveren Amerika zendt naar zijn strijd krachten overzee melk in blik, die in niets van verse melk verschilt. De melk wordt in een atmosfeer van stoom met zeer sterke verhitting gedurende korte tijd ingeblikt. Alle ziektekiemen en melkzuurbacte riën zijn dan gedood. Zonder dat bij zondere voorzorgsmaatregelen nodig» zijn, kan deze melk tenminste zes maanden worden bewaard. Het pro cédé is uitgewerkt door dr. Roy Graves op verzoek van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5