Perzische olie blijft oorzaak van ernstige spanning v.s. Vier kinderen en man door ontploffende mijn gedood VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Schoenfabrikanten willen sluiten Werd de Rotterdamse architect Aart Nugteren vermoord? Tweede staatssecretaris aan het departement van Oorlog richten waarschuwing de Arabische landen tot Politieke commissie aanvaardt de boycot van communistisch China Gromyko geeft toe Chinese troepen slaan bres ten Zuidoosten van Indje Hevig offensief op alle fronien Vrijdag 18 Mei 1951 148e Jaargang No. 115 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN w In Teheran blijft men hoopvol Aciie van para-troepen niet toelaatbaar Zuid-Afrika beschermt zijn Noorderburen NIEUWE CONFERENTIE OVER PLAN-SCHUMAN Strooibiljetten in Madrid Drama in de Betuwe Gaat Israel mobiliseren? Grote meerderheid voor resolutie Tienduizend mannen jagen op krankzinnige Auto inde Keizersgracht Weer twee Amerikaanse divisies naar Europa Aanval over de lijken van gesneuvelden BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCBI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aenbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Will Clayton, gewezen onderminister van buitenlandse zaken in de Verenigde Staten, heeft in een rede gezegd: „Het bijeenbrengen van onder Russisch toe zicht staande „bevrijdingstroepen" aan de Noordgrens van Perzie en het in gereedheid brengen van Britse parachutisten om een door de Russen geïnspireer de actie in dat deel van de wereld af te slaan, toont ons hoe dicht wij zijn bij een explosie in het midden-Oosten. Een overgang van Perzie naar de Russische machtssfeer zou het machtsevenwicht in de wereld verstoren. De vrije landen zouden dit niet kunnen toestaan. Het zou oorlog betekenen. Dit zou deze zomer nog kunnen gebeuren". Een zelfde geluid liet de afgevaar digde Zadeh Donderdag in de Perzische Kamer horen. Hij zeide: „Engeland kan ons met wat parachutisten niet bang maken, het vergist zich als het denkt van Perzie een tweede Korea te kun nen maken." Hij waarschuwde, dat, als parachutisten zouden worden ingezet een derde wereldoorlog niet te vermij den zou zijn. Winstmarges ie laag Enige Nederlandse schoenfabrikanten hebben aangekondigd, dat zij binnen kort- een belangrijke korting van werk tijd zullen invoeren. Zij zijn voorne mens de lopende orders af te werken en daarna him fabrieken te gaan slui ten, wanneer er geen wijziging komt in de huidige situatie in de schoenndustrie. Deze maatregelen zijn een gevolg van het feit, dat een groot deel van de schoenwinkeliers weigert nieuwe voor raden schoenen in te kopen. Deze ach ten namelijk de door het directoraal- generaal voor de prijzen vastgestelde winstmarges te gering om een lonen de bedrijfsvoering mogelijk te kunnen maken. Het is wel waarschijnlijk, dat de vaste kern van net fabrieksperso- neel zal aanblijven. De schoenfabrikan ten hebben een schrijven aan de minis ter van Economische Zaken gericht, waarin zij de aandacht vestigen op het gevaar voor werkloosheid in de schoen industrie, door de huidige winstmarge regeling. De premier van Zuid-Afrika, dr. Da niel Malan, heeft gisteravond verklaard, dat de Unie haar Noordelijke buren in geval van een oorlog tegen het commu nistische gevaar zal beschermen. Dr. Malan zeide verder, dat Zuid-Afri ka overeenstemming had bereikt met andere mogendheden, die belang heb ben bij de bescherming van het Mid den-Oosten, en vermeldde in het bijzon der de goede betrekkingen met Egypte en Israel. Ten slotte verklaarde dr. Ma lan, dat Zuid-Afrika een uitnodiging om deel te nemen aan de besprekingen van de Raad van Europa zou verwel komen, daar zijn land de belangen van de Westelijke beschaving deelde. Daarentegen zei de nieuwe directeur- generaal van de politieke afdeling van het Perzische ministerie van buitenland se zaken, Bagher Varesteh, te New York „zeer hoopvol te zijn, dat het En gelsPerzische olievraagstuk spoedig zal worden opgelost". Volgens Varsteh is Perzie niet van plan enige wijziging te brengen in zijn huidige verplichtingen op oliegebied. „De Westelijke landen zullen nog steeds voorrang krijgen. Onze plannen met betrekking tot ons nationalisatiepro gramma zijn goed en wij wensen vrien den te blijven met Engeland en alle landen, in het bijzonder onze buren. De directeur-generaal van de Perzi sche politie, generaal Abdoel Hoessein Hedjazi, is om nog onbekende reden afgetreden. De ministerraad heeft de minister van binnenlandse zaken, gene raal Fazlollah, voorlopig met de leiding van de politie belast. Het ontslag wordt in verband ge bracht met de door premier Mossadeq in de Kamer afgelegde verklaring, dat er onveiligheid in het land en in het bijzonder in Teheran heerste. W. L. CLAYTON oorlogsgevaar Donderdag heeft de Duitse staatsse cretaris voor buitenlandse zaken, prof. dr. Walter Hallstein, te Unkel bij Bonn een driedaagse conferentie geopend, waarop de zes landen, die aan het plan- Schuman deelnemen, de nog hangende kwesties van het verdrag zullen be spreken. Er moet worden beslist over de zetel van de in het plan bedoelde organen, over hun officiële .taal en over de samenstelling van de advise rende vergadering Hieromtrent moeten nieuwe voorstellen voor een slot-con- ferentie worden uitgewerkt. Het mysterie op de Britse tanker Maandag uitspraak te Opwekking tot protest In de Spaanse hoofdstad zijn door een „kettingsysteem" strooibiljetten verspreid, waarin de inwoners van Ma drid er toe aangezet worden op 22 Mei te protesteren tegen de duurte van het leven. Voorts wordt de b"'oiking ver zocht op die dag geen gebruik te ma ken van openbare transportdiensten, niet naar café's of vermakelijkheden te gaan en geen aankopen te doen. Het blad van de Phalanx „Arriba" waarschuwt zijn lezers, dat degene die strooibiljetten verspreidt, waarin *ot staking wordt aangespoord, een vijand van Spanje is en als dusdanig moei Worden behandeld". Woonwagenbewoner sloeg met hamer op projectiel Gisteravond om zes uur heeft «en ontploffende mijn in de uiterwaarden onder Ochten in de Betuwe het leven gekost van vier kinderen van elf tol vijftien jaar en een drie en dertig-jarige Kinderen uit een woonwagenkamp bij het veer over de Waal tussen Och ten en Druten hadden gistermiddag w 0E MINISTER van Oorlog heeft aan H.M. de Koningin ter benoeming tot staatssecretaris van oorlog met ingang van 1 Juni 1951 voorgedragen mr. F. J. Kranenburg te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling, bij het ministerie van Oorlog twee staatssecretarissen in te stellen, zodat ook de huidige staatssecretaris van oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman als zodanig zal blijven optreden. De taakomschrijving der beide staatssecretarissen zal inhouden een werkverde ling, welke betrekking heeft op de personele en materiële sector. De staats secretaris Moorman zal zich in het bijzonder belasten met de personele aange legenheden, terwijl mr. Kranenburg de materiaalvoorziening zal behartigen. Dover (Van onze correspondent te Londen) OP Maandag 21 Mei zal de politie rechter te Dover een uitspraak doen, die vermoedelijk enige opheldering zal geven van het mysterie betreffende de 52-jarige Rotterdamse architect, de heer Aart Nugteren, die Zaterdag j.l. dood werd aangetroffen in het achter ruim van een Britse olietanker. Het medisch onderzoek heeft uitgewezen dat de dood veroorzaakt werd door een schedelfractuur en veelvuldige ver wondingen. Op de Dinsdag te Dover gehouden lijkschouwing werd het stoffelijk over schot geidentificerd door de 24-jarige zoon van het slachtoffer, de heer Arie Nugteren, die uit Nederland was over gevlogen. Deze deelde de Engelse poli tie mede, dat zijn vader zich Vrijdag avond volgens zijn gewoonte op weg had begeven naar zijn schaakclub in De V.S. hebben de Arabische rege ringen gisteren medegedeeld, dat de Arabische militaire hulp aan Syrië een „schending van de wapenstilstandsover eenkomst van Rhodos is en Israel wel licht opnieuw zal provoceren". Van gewoonlijk betrouwbare zijde is gisteravond te Tel Aviv vernomen, dat Israel overweegt tot een gedeeltelijke mobilisatie over te gaan. Dit zou een gevolg zijn van het aankomen van Iraakse militaire versterkingen in Sy rië. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat de Arabieren van hun kant de Amerikaanse financiële steun aan Israel als „een vijandige daad" be schouwden, „aangezien Israel hierdoor wapens zou kunnen kopen en dit tot een hervatting van de aggressie tegen de Arabische staten zou leiden" De Israëlische minister van buiten landse zaken Sjaret heeft in verband hiermede verklaard, dat, indien de Sy rië binnengekomen Iraakse strijdkrach ten daar zijn samengetrokken i.v.m. een voorgenomen aanval op Israel, „Israël verplicht zal zijn alle wettige maatre gelen te nemen om aan een dergelijke toestand het hoofd te bieden, waarbij het niet langer nodig zal zijn thans gel dende beperkingen in acht te nemen". Rotterdam. Onderweg moest hij echter van plan veranderd zijn en naar een café in het havenkwartier zijn gegaan. Hij had toen ongeveer 700 gulden op zak. (Zie verder elders in dit blad) Mr F. J. Kranenburg te Rotterdam zal worden benoemd AANSTAANDE nieuwe staats secretaris is een zoon van de voor zitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg en thans advocaat en pro cureur te Rotterdam. In een kort on derhoud, dat het A.N.P. met hem had, zei mr. Kranenburg, dat zijn functie zowel de landmacht als de luchtmacht dekt en hij die zal moeten uitoefenen in volledig „teamwork" met de mi nister en de heer Moorman. Verder vertelde mr. Kranenburg, dat hij over tuigd is van de noodzaak ener zo snel mogelijke materiaalvoorziening. Hij is reserve-ritmeester der cavalerie en commandeerde in 1947 de tactische school der cavalerie. Weerbericht Verwachting tot Zaterdag avond: Droog en afgezien van enkele overdrijvende wolkenvel den zonnig weer. Vrij krachtige tot matige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zaterdag: Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 18.44 .onder 3.20. Oost-Europeanen hulden zich in stilzwijgen De politieke commissie der V.N. heeft gisteravond met wel 45 stemmen vóór, nul tegen en negen onthoudingen (Afghanistan, Birma, Ecuador, Egypte, India, Indonesië, Pakistan, Zweden en Syrië) de resolutie inzake een embargo op stra tegische materialen naar communistisch China en Noord-Korea aangenomen. Tijdens het voorafgaande debat over deze resolutie kondigde de Sowjetrussische afgevaardigde, Jacob Malik, aan, dat de Sowjetunie elk debat over deze kwestie zou boycotten. Volgens Malik heeft de politieke commissie niet het recht een embargo op te leggen, daar alleen de Veiligheidsraad bevoegd is kwesties van blokkade en embargo te behandelen. Soortgelijke verklaringen werden afgelegd door de afgevaardigden van Polen, Wit-Rusland, de Oekraïne en Tsjechoslowa- kije. Toen het debat desondanks werd voortgezet, bleven de Oost-Europeanen zitten, doch hulden zich in stilzwijgen. Zij namen niet aan de stemming deel. wilde laten gaan. Het communistische lente-offensief had echter alle illusies te niet gedaan. Sir Gladwyn Jebb (Enge land) was van mening, dat er niets ver loren was, door enige tijd te wachten met een instellen van een embargo. Daar de resolutie een „eervolle rege ling" bemoeilijkt, onthield Sir. Benegal Rau findia) zich van stemming. De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, steunde de resolutie. Hij zei de, dat eenheid in deze kwestie in het belang van een rechtvaardige vrede was. Nederland hield nauwkeurig het oog op de handel met zekere delen van de wereld, zo voegde hij hieraan toe. De Amerikaan Ernest Gross verklaar de, dat voor het geval de aggressie zou voortduren, de commissie voor sancties uitgebreidere economische maatregelen zou kunnen aanbevelen. De Verenigde Staten hechtten echter grote waarde aan het voortzetten van de vredespogin gen door de Commissie van Goede Diensten De Fransman Lacoste deelde, mede, dat zijn land aanvankelijk geen voor stander van een embargo was geweest, omdat het geen enkele kans om tot een vreedzame regeling te komen voorbij £)e filmsterren van de „20th Century /f/ IO d antwoord geven op de vraag: .Waarom Fox Filmcorporation" zullen binnen- JiQjtr houdt u niet van kale mannen, zelfs kort worden verzocht vrijwillig aan vw— "'Vrfvuiv als ze rijk en beminnelijk zijn?" De het bezuinigingsprogram mede te wer- imilllili|||l|||iimilillllllllllllllHllllllllllMIIIIIIIIIIÜ ?rÖs terecht bij de achttien ken, door een vrijwillige loonsverlaging jarige Yvonne Ringlait, die antwoord- van 25—50 procent te aanvaarden. Voor de echtscheiding is alles reeds de: „Om him kale hoofden!" Trou- Meneer Fitzherbert in Melbourne hoeft geregeld. wens, in Kingsbury heeft men nu een nog niet te bezuinigen. Zijn vrouw liet remedie tegen kaalhoofdigheid bedacht hem 10.000 pond Sterling na, op voor- r\e Parijse club van kaalhoofdigen De ontdekker behandelt zijn schedel waarde, dat hij tweemaal per week een heeft een prijsvraag uitgeschreven, echter met een zeemleren lap. etentje zou hebben met een andere Een groot aantal vrouwen moet een dat bericht uit Zwitserland ver meneer, waarmee mevrouw Fitzherbert een geheime verhouding had (gehad). De samenkomsten moesten plaats vin den in het restaurant waar mevrouw haar vriend placht te ontmoeten. Wat een wonder, dat de heer Hendrik Brown in Kimberley, die de leeftijd van 107 jaren heeft bereikt, zijn ouderdom aldus verklaarde: „Ik dank mijn hoge leeftijd aan het feit, dat ik nimmer een vrouw heb gehad, die me vroeg in mijn graf kon treiteren". Luistert slechts naar wat Sancio Faneia uit het Italiaan se plaatsje Amalfi is wedervaren. Na een gezellig zwempartijtje trok Sancia per ongeluk de pantalon van een an dere badgast aan en vond daarin een liefdesbrief, geschreven door zijn vrouw. - De Pol. Commissie dachtn Wie mijgt stemt toe" trouwt Theodoor ook al niet. Daar zou een chemicus er in geslaagd zijn uit koeienbotten parfum te bereiden. Een Amerikaanse maatschappij zou al een order hebben geplaatst, p Een nieuw boek, dat te Kent is uitgekomen, in het kader van een actie „ter bevorde ring van de vriendschap in het huwe lijk", gaat wel vlot van de hand Het heet „De eerste hulp in huis" Q Men mag wel een exemplaar van dat boek sturen aan de heer Vandessel it, Chica go, wiens vrouw hem er op betrapte, dat hij elke avond het bed verliet en in zjjn plaats een pop onder de dekens neervlijde. Bij de ontdekking zei me vrouw Vandessel: „Ik dacht al, wat zeg j« weinig!" Mr. Kranenburg is voorzitter van een der Rotterdamse afdeling der Par tij van de Arbeid lid van de Rotter damse gemeenteraad en secretaris van de militaire commissie van de Partij van de Arbeid. Voorts is hij nog voor zitter der plaatselijke commissie m Rotterdam-Noord en lid van de ge westelijke commissie van „Steun Wet tig Gezag" en ook voorzitter van de afdeling Rotterdam van „Het Groene Kruis". Hij is 40 jaar. Reeds zeven slachtoffers De Franse autoriteiten te Rabat in Marokko, hebnen gisteren een gebied nabij de plaats Azilal, in het Atlas gebergte, tot „gevaarlijke zóne" ver klaard. In dit gebied opereert een krankzinnige Moor, die in de afgelo pen vijf dagen zeven personen heeft doodgeschoten. Tienduizend gewapen de politiemannen en burgers jagen, geholpen door een vliegtuig en politie honden, op de krankzinnige. Niemand mag in de „gevaarlijke zóne" reizen zonder een speciale pas. Heeft men die, dan wordt men door een gewapen de wacht vergezeld. Alleenwonende bewoners van de streek zijn naar el ders overgebracht. Auto's en vracht auto's rijden slechts in convooien dooi het gebied, waarbij de bestuurders be wapend zijn. de uiterwaard onder Dodewaard een projectiel gevonden, vermoedelijk een landmijn. De 33-jarige ongehuwde woonwagenbewoner v. d. Ven, die het projectiel waarschijnlijk heeft willen demonteren, heeft er, voor zover valt na te gaan, in het bijzijn van de kinde ren met een hamer op geslagen. De mijn ontplofte. Vier kinderen, twee broers, respectievelijk vijftien en der tien jaar van het gezin Sembere en een broer en zuster, respectievelijk dertien en elf jaar van het gezin Clemens, wer den op slag gedood. De drie en dertig jarige v. d. Ven werd zwaar gewond en is nog hedennacht in het ziekenhuis te Tiel overleden. Belangrijk geschilpunt uit de weg geruimd Volgens een Westerse woordvoerder heeft Gromyko op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van Donderdag in beginsel zijn goedkeuring er aan ge hecht, dat de ministers van buitenland se zaken zullen beslissen over de plaats, die de Duitse demilitarisatie op de agenda zal innemen. De bestuurder verdronken Gistermiddag is de 38-jarige Amster damse bontwerker W. H. Klöters met zijn auto, een grijze kleine vierpersoons Hillman in de Keizersgracht te Amster dam gereden en hierbij om het leven gekomen. De bontwerker poogde met zijn auto, die aan de grachtkant stond geparkeerd, tussen een boom en de walkant door te rijden. De wagen gleed af, dook met de neus naar voren het water in en kantelde hierbij. Onmid dellijk sprongen twee personen, de 19- jarige J. de Vries, die juist voorbij kwam en een collega van het slachtof fer, Frits van Doorn, de wagen na. Zij slaagden er wel in een portier te ope nen, doch het gelukte hun niet de be stuurder uit de wagen te krijgen Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Het Amerikaanse leger heeft Donder dag medegedeeld, dat eind Juni en be gin Juli de tweede pantserdivisie naar Europa zal vertrekken. Eerder op de dag heeft het leger be kend gemaakt, dat de vierde infanterie divisie dit weekeinde uit New-York naar Europa zal reizen. £)ONDERDAG kort vóór middernacht hebben de Chinese communistische troe pen hun tweede grote voorjaarsoffensief ingezet. De aanval werd met grote hevigheid in de Westelijke frontsector ten Noordoosten van Seoel uitgevoerd, waar Turkse troepen verbeten de geallieerde stellingen verdedigen. Honderdtien kilometer verder in Oostelijke richting, ten Zuidoosten van Indje, trachtten Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen de bres te dichten, die hier in de linie is geslagen. De Zuidkoreaanse troepen moesten echter terugtrekken, toen de Chinezen meer troepen inzetten om te pogen de breuk te vergroten. De Noor delijken slaagden er hier in tot beneden de 38ste breedtegraad door te dringen. Zuidkoreaanse troepen aan de Oost kust moesten voor de vastberaden aan vallen van Noordkoreanen terugwijken. Uit dit gebied wordt echter geen door braak gemeld. Aan het centrale front trokken de Amerikanen terug naar te voren gereed gemaakte stellingen ten Zuidwesten van Tsjanggong. Het Chinese offensief verbreidde zioh snel langs het gehele front en in de richting van Seoel werden krachtige proefaanvallen ondernomen, waarbij evenals in de andere sectoren van het front honderden aanvallers sneuvelden. Het hoofdkwartier van het achtste leger heeft bekend gemaakt, dat Britse en Australische troepen de noordelijke aanval ten Zuiden van Tsjoentsjon aan het centrale front tot staan hebben ge bracht Verder naar het Westen slaag den Turkse troepen er in Chinese in- ranteristen. die de linies der verbon- denen ten noorden van Seoel trachtten binnen te dringen, terug te slaan. Meer naar het Westen, in het gebied van Tsjoentsjon, trekken de Chinezen een strijdmacht van 25.000 man samen Twee regimenten stoottroepen vielen hier. ondanks het geconcentreerde af- weervuur, de stellingen van het Ame rikaanse achtste leger aan, waardoor de Amerikanen gedwongen werden over een beperkte afstand terug te trekken. De eerste frontale aanval van de Chi nezen in de Westelijke frontsector wis ten de Turken, die werden gesteund door een zwaar artillerievuur en ge vechtswagens, na drie kwartier van verwoede strijd af te slaan. Een tweede golf van Chinese aanvallers stormde echter over de lijken der gesneuvelden voorwaarts in een poging om de Turkse stellingen te omtrekken. Record in Rotterdam Op 12 Mei is in de Rotterdamse ha ven een na-oorlogse recordprestatie ge leverd. Op die dag werd het s.s „Mal den". dat 10.250 ton kolen als lading had in zeven uur en veertig minuten gelost, hetgeen neerkomt op 1338 ton per uur. In 1937 werden de 4855 ton kolen aan boord van het s.s „Wallsend" in drie uur en vijf en twintig minuten gelost, dit is 1350 ton per uur. wij hun van deed hen in- Zij hebben to in handen !e oude heer ïad bewogen, af hem kon- boord ging, En de Ame- voor Goede die fotograaf het incom- i, dat hier op die zich Ge- ee jij, Hein- was. dezelfde litvinder van ijden". „Zeer iet wordt nu rondsma ons >mt voordra-

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1