LAATSTE NIEUWS Hensbroek: nederzetting in moerassig land Centrale veiling Warmenhuizen verhoogt de veilingkosten Coöp zuurkoolfabriek weer ter sprake Tuinbouwvereniging „De Noord" vergaderde St. Pancras Gevonden en verloren voorwerpen Langendijk West-Graf tdi'jk Klein dorp mei interessante historie Opgravingen brachten veel aan het licht V.V.V. Egmond aan Zee vergaderde De laatste Nederlandse hektjalk lag verscholen in Puttershoek Chinezen tellen een millioen man VRIJDAG 18 MEI 1851 In overzicht 1950 sombere klanken Tijdens de jaarvergadering van de Centrale Veilingvereniging „Warmenhuizen en Omstreken" klonken nogal wat pessimistische stemmen, gistermiddag in „De Moriaan". Voorzitter-veilingleider W, Dekker wees er in zijn terugblik op de gebeurtenissen in 1950 op, dat de omzet ongeveer 360.000.— lager was dan in 1949. Dat bedrag betekent op zeshonderd aanvoerders een flinke som. De natte zomer was er grotendeels debet aan. Vele producten, met name vooral kool en slabonen, draaiden door. De regen was er ook oorzaak van, dat grote hoeveel heden aardappelen zeer slecht waren. Ook de vereniging leed een verlies, maar gelukkig is het gebouw uitstekend onderhouden, terwijl bovendien drieduizend gulden werd bijgedragen in de verbetering van de laadplaats. Niettemin moest bet bestuur voorstellen de veilingkosten met een kwart procent te verhogen. de omgeving van Avenhorn na de stichting van de coöperatieve fabriek geen witte kool meer doordraaide be wijst, dat men daar de productie af stemde op de capaciteit van de fa briek, maar het is in deze omgeving zeker niet mogelijk. Voorts zei de heer Machielse, dat een zuurkoolfabriek niet economisch kan werken al het werk valt in een periode van vier maanden. Men zou zich daarom ook op andere producten moeten richten. Hij waar schuwde zeer voorzichtig te zijn en meende, dat een regionale areaalbepa ling wellicht doeltreffender was. Voor zitter Dekker vond de stichting onder de huidige omstandigheden een ris kante onderneming, maar de heer Blokdijk uit Tuitjenhorn legde de na druk op de afspraken, welke de fabri kanten onderling maken: „Deze zaak moeten we warmhouden", zo zei hij. „en om ons te beschermen desnoods tot stichting overgaan". Toen kwam de heer Machielse met een iets duidelijker formulering nog maals aan het woord. Wijzend op het gevaar van trustvorming merkte hi) cp, dat de tuinders sterker staan als ze zich in een coöperatie verenigen: aan heeft men een wapen tegen een monopolie. Hij wees voorts op de teeltspreiding het kan ook daarom van groot belang zijn, dat de mogelijk heid wordt geschapen eigen producten in eigen omgeving te verwerken. Daarna hield de heer P. Tromp een inleiding over de liberalisatie van de handel. De heer Dekker wees er voorts op, dat sinds mensenheugenis de voorjaars werkzaamheden niet zo laat zijn begon nen als dit jaar. Met de saneringsplan nen van de minister van Landbouw kon hij het geenszins eens zijn. Als de mi nister beweert, dat de teelt uitgebreid is, moet geantwoord worden, dat dit een onjuiste bewering is. Op deze wijze maakt men het de tuinders wel bijzon der moeilijk. Wenselijk vond de heer Dekker het, dat men in deze omgeving overgaat tot een meer gevarieerde bouw. Hij dacht daarbij aan groene kool, prei, bloem kool enz. De vooruitzichten voor de export zijn niet best. Vele landen ma ken het invoeren van onze producten onmogelijk door allerlei beperkingen. Belachelijk is het als men onze kool soorten weert met °en motief als zou er gevaar zijn de coloradokever over te brengen. Zelfs de samenwerking met de Benelux-partners laat alles te wensen over. De heer Dekker wees er op, dat als de tuinders hun producten nog in April en Mei willen afzetten de le gering zal moeten steunen met subsi dies voor de bouw van goede bewaar plaatsen. Ook de landbouw wordt met gierkelders e.d. geholpen. Hü deed ten slotte een beroep op r.lle leden om de regeringsmaatregelen ten aanzien van de bestrijding van d aardappelmoeheid met kracht te helpen uitvoeren. Dat is een levensbelang voor onze export. Medegedeeld werd, dat de termijn voor de koollevering is verlengd van 19 Mei tot 2 Juni. Hartelijke afscheids woorden werden er gericht tot het scheidende lid van het centraal bestuur, de heer P. Breed te Sint Maarten, die in verband met verandering van werk kring heeft bedankt. Zijn Opvolger is de heer K. de Geus Cz. Rekening en jaarverslag De rekening over 1950 sloot met een verlies van 897.23. Dit bedrag werd ten laste van de reserve afgeschreven. De omzet voor 1951 is geraamd op twee en een kwart millioen gulden (vorig jaar twee en een half millioen). De vei lingkosten werden verhoogd met een kwart procent. De wens om met het vroegere percentage nog een jaar door te gaan kreeg geen steun. Ook uit het jaarverslag van de secre taris, de heer Joh. de Groot, klonken pessimistische geluiden. In 1949 werden 272 wagons aardappelen aangevoerd, in 1950 slechts.79 wagons. De moeilijk leverbaar te maken pootaardappelen brachten goede prijzen op. De aangeslo ten verenigingen telden 628 leden tegen 637 in 1949. De reeds dertig jaar oude statuten werden gewijzigd. De financiële verant woordelijkheid, welkë voorheen geheel op het bestuur rustte, is thans anders geregeld. Alle leden van de aangesloten verenigingen zijn nu verantwoordelijk. De veiling heeft thans geen schulden, aldus voorzitter Dekker, maar dat kan anders worden en dan is het goed, dat de lasten verdeeld zijn. De statuten van de aangesloten verenigingen zullen bin nen een jaar moeten worden aangepast bij die van de centrale vereniging. Het Centraal Bureau zal de vereniging daarbij behulpzaam zijn. Voorstellen besproken Van de afdeling Warmenhuizen van de LTB was er een voorstel om het veilingpercentage van de pootaardappe len te verlagen van twee tot één pro cent. Het bestuur -kon hiermee accoord gaan. Omdat inmiddels was besloten de veilingkosten met een kwart procent te verhogen is het percentage echter voortaan 114 procent. De tongen kwamen los bij een vraag van dezelfde afdeling: „Hoe denkt het bestuur en de algemene vergadering over de procentuele heffing in de fondsvorming?" een kwestie, welke al meer ter sprake is geweest. De me ningen waren ook nu verdeeld. Tegen over de lezing van secretaris De Groot (voorstander) stelde de voorzitter de opmerking, dat het zeer de vraag is of men wel zo erg blij 1.50 zal betalen als de kool op een gegeven moment dertig gulden opbrengt: vijf procent. Zij, die het beste product leveren en het meeste betalen profiteren het minst van de fondsvorming en dat kan toch niet juist zijn. Overigens was de heer Dekker niet tegen een proefneming en de heer Veg- ter (aanwezig voor de Provinciale Commissie) zei, dat een dergelijke hef fing in landelijk verband onmogelijk is De Noordermarktbond voelde er veel voor. maar kwam er op terug. Als de Vierbond echter iets wil ondernemen kan het gebeuren. Zuurkoolpraatje De afdeling van de LTB'wildeweten hoe het Centraal Bestuur en de alge mene vergadering dachten over het Sen van een coöperatieve zm Lolfabriek-, In SÏÏTtf RK Tuinbouwschool te de hoeveelheid witte kool, welke de zuurkoolfabrikanten iaar.UJkS ®Sin vrijwel steeds even groot is. Dat men m Onder voorzitterschap van de heer A. Hop man heeft de tuinbouwvereniging vergaderd. Uit de rekening en verantwoording van de pen ningmeester bleek, dat het batig saldo in ver gelijking met vorig jaar met ruim f 24,— was gestegen. De heren P. de Groot en P. Barsin- gerhorn werden als bestuurslid herkozen. De heer Hopman werd met algemene stemmen her kozen als lid van het Centraal bestuur. Daarna werd de •beschrijvingsbrief van de Centrale Veilingsvereniging „Warmenhuizen en Omstreken" besproken. De diverse punten wer den behandeld en over het algemeen kon men zich wel met de adviezen verenigen. De kwestie van de stichting van een coöperatieve zuurkool fabriek werd serieus bekeken. Men was het er over eens, dat dit geen eenvoudige kwestie is. Het leek de aanwezigen wenselijk de be sprekingen in de vergadering' van de centrale vereniging af te wachten. De rondvraag leverde geen belangrijke pun ten op, waarna de heer Hopman tot sluiting van de niet druk bezochte vergadering kon overgaan. De postcommandant der rijkspolitie Sint Pancras meldt, dat de navolgende voorwerpen ah, gevonden en verforen zijn aangegeven. In lichtingen hieromtrent zijn bij hem te verkrij gen. De voorwerpen kunnen uitsluitend worden afgehaald op iedere werkdag tussen 13 en 14 uur. Gevonden: een bruin kinderwantje, 2 sleutels (lopers), licht bruine dameshandschoen, breiwerkje licht blauw met breinaalden en een paar rode kinderwantjes aan koord. Verloren: een bruine glacé herenhand schoen, een paar nylonkousen, een bruin lederen dameshandschoen (rechter) en een beige lederen herenhandschoen, een bruin lederen portemon- naie en rentezegels, een bruin lederen porte feuille (inh. foto's, brieven en 2 bankbiljetten van f 10.—); een paar nylonkousen, een blauwe hoofddoek, een bruin lederen damestas (inh. portemonnaie met zwarte zaklantaarn), een paar blauwe kinderwantjes met anker er op, een ijzeren twee kilogram gewicht en twee houten kistjes waarvan een inhoudende bananen. Weggelopen: een kip, witte leghorn, horn. GROOTEBROEK, 16 Mei 1951: „De Tuinbouw": Aardappelen, 1300 kg Koopmans Blauwe 12.40; 200 kg Witlof B 6.—, 12.—; 200 kg Witlof B II 6.— 8.—; 100 kg Prei 8.—. MEDEMBLIK, 17 Mei 1951. 20.000 kg witlof I 2132, II 14—26, III 8—14, afwij kend 310; uien, gewoon 7,1012,90, grof 6,8011,20; Blauwe Eigenheimers 6,20. AVENHORN. 16 Mei 1951. 2100 kg rode kool 6,7011,50; 4.000 kg witlof II 22—31, III 17—21. OPPERDOES, 17 Mei 1951. 2.000 kg witlof I 25—34, II 18—23, III 12—lg. AANBESTEDING In het voormalig gemeentehuis te Broek op Langendijk had gistermiddag de aan besteding plaats van het verbouwen van de woning boven het postkantoor te Broek op Langendijk tot twee woningen het wijzigen en inrichten van de cellen met toegangen in het politiebureau, het maken van beschoeiingen en bijkomende werken. Ingeleverd werden de volgende twaalf biljetten: Fa. C. de Geus, Broek op Langendijk 14.993; Jn. Rutsen, Zuid-Scharwoude 15.678; Jb. Rutsen, Zuid-Scharwoude 15.700; W. J. van Goethem, Broek op Langendijk 15.778; J. Wester, St. Pan cras 15.880; W. Giltjes, Bfoek op Lan gendijk 16.250; K. Schuit, Oudkarspel f 17.158; J. Kout, Zuid-Scharwoude 17.200; H. Metselaar, Zuid-Scharwoude 18.320; J. Valkonet, Oudkarspel 18.400; A. Metselaar, St Pancras 18.442; P. En- gèringh, Zuid-Scharwoude 18.450. De gunning is aangehouden. BENOEMING Burgemeester en wethouders van Lan- gedijk hebben met ingang van 1 Juli tot typiste op de afdeling interne zaken ter gemeente-secretarie benoemd mej. A. de Ruiter te Zuid-Scharwoude. Gerb. Hop sprak over muziekbegrip Dezer dagen kwam de P.J.G. afd. „Starnmeer" in de zaal van de heer J Schoon te West-Graftdijk bijeen. Op deze avond hield de heer Gerbr. Hop uit Oost-Graftdijk een inleiding over muziekbegrip in het algemeen. Men kreeg hierbij van de heer Hop o.a. iets te horen uit het pianoconcert van Grieg en uit het bekende werk van C. M. von Weber „Aufforderung zum Tanz". Het gesproken woord werd door de heer Hop zelf omlijst door piano-spel en zowel naar het gespro ken woord als naar de fragmenten uit deze werken werd aandachtig ge luisterd. Bij enkele klassieke melo dieën, die daarna volgde, moesten de leden van de P.J.G. de titels van deze werken radenen enkele leden bleken bij deze test zeer goed op de hoogte te zijn met deze muziek. Als waardig besluit van zijn voordracht bracht de heer Hop het karakter stukje „Banjo-playing". Hij wist hier bij zeer goed de Banjo-klanken uit zijn piano te toveren. Na de mededelingen en de rond vraag beleidde de heer Hop do P.J.G.'ers nog in de samenzang ..Kun je nog zingen". ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. 90 graden onder nul; 2. Het feit, dat de druk van een vloeistof op een opper vlak, niet afhankelijk is van de hoeveel heid vloeistof: 3. ruim acht minuten: 4. 12; 5. echtpaar Curie; 7. De vier jaargetijden; 7. Door het uitvinden van de luchtballon: 8. Het vliegtuig van Amundsen: de „Nor- ge"; 9. Een hazelaar; 10. De dag waarop u geboren bent. De heer W. Kooiman, amateur- archeoloog, schrijft ons: De weinig geschreven bronnen die we kennen uit tijden van omstreeks onze jaartelling beginnen pas bij de eerste prediking van het Evangelie en wel door de optekeningen der gebeur tenissen door de Abten van het Eg- monder klooster. Maar wat gebeurde er met Hensbroek voor de tijden dat er regelmatige aantekeningen van zijnT Wanneer we op deze vraag een ant woord willen geven, dan moeten we eerst iets weten van de bodemgesteld heid van ons dorp en in het bijzonder van zijn ontstaan. De bodem bestaat op verschillende plaatsen uit een zeer weke veengrond die het onderliggende zand bedekt. We zien dus dat er zowel zand- als veenvorming heeft plaatsge vonden in tijden die reeds enige tien tallen eeuwen achter ons liggen. Omstreeks het begin van onze jaar telling moet Hensbroek er dan ook ge heel anders hebben uitgezien dan nu. Veel laag struikgewas en zelfs enkele uitgestrekte bossen moeten de nadering van de zijde der H. H. waard onmoge lijk hebben gemaakt, terwijl zich aan de andere zijde enorme rietvelden uit strekten en er zelfs enige onbegaanba re moerassen waren die hier het betre den uitgesloten maakten. Het karakter van het landschap moet dan ook vt-l* ruw geweest zijn. Slechts door middel van de Weerensloot kon men deze ge bieden via de Schermer bereiken. Zo komt het ook dat we de oude nederzetting van Hensbroek niet moe ten zoeken op de plaats waar het dorp heden ten dage ligt, nee, we moeten dieper het land intrekken en langs de boorden van de eens machtige beek „De Weerensloot" speuren naar de oud ste overblijfselen die hier niet zelden aan de oppervlakte te herkennen zijn. „Heynsbroeck". Hier lag dus eens de oude nederzet ting der Friezen „Heijnsbroeck" zoals het in de oudst bekende stukken heet. Wat was dit voor een nederzetting en hoe kwam het aan zijn naam zal men vragen? Eerst iets over de naam. Wanneer we het woord Hensbroek splitsen in twee gedeelten, n.l. Hens en broek, dan kunnen we van broek zeggen dat dit betekent laagland, moe rassig land. wel of niet ingedijkt. Over Hens of liever gezegd over Heijns io- pen de meningen uiteen. Sommigen be weren er een oude Heere naam in te zien en volgens diegene zou Hensbroek zijn naam dus danken aan een zekere Heer Heijn en zou H. dus betekenen het „Lage land van Heer Hendrik". Ik ben echter deze mening, hoe geniaal pok gevonden, niet-toegedaan, temeer daar ik nooit een spoor van deze Heijn heb kunnen ontdekken. Ik denk dan ook dat de vorming van onze plaatsnaam op heel andere wijze is ontstaan en wel als volgt: Bekijken we nogmaals de naam Heijnsbroeck, dan valt deze te split sen in twee delen n.l. het voorvoegsel Heijns en het achtervoegsel Broeck. Ongetwijfeld zal broek de betekenis dragen van moerassig land, daar dit immers geheel met de geografische lig ging van het dorp overeenkomt. Maar nu Heijns. Dit zal volgens nh ontstaan zijn uit Heijms en dus bete kenen woonplaats, nederzetting, zoals dit ook de betekenis heeft in Heem stede, Arnhem, Sassenheim, etc. Het woord Hensbroek kan dan op eenvoudige wijze verklaard worden door te zeggen Hensbroek-..Nederzet ting in het moerassige land". Deze nieuwe theorie zal misschien niet door iedereen aanvaard worden maar men lette er zelf maar eens jn. hoe makkelijk de m verandert in een n en dus is onze theorie heel goed mo gelijk. Wat we weten van deze eerste ne derzetting Heijnsbroeck is aan hetlicnt gekomen door de in 1950 gedane De- perkte opgravingen op percelen bouw land hier ter plaatse. Door mij werd toen een aantal scherven opgegraven die, na overleg met professor Van Gif fen te Groningen, afk"~ zijn van een nederzetting uit de Mid deleeuwen. Het toen gevonden aardewerk doet veel denken aan het reeds in de acht ste eeuw gebruikte grijs-grauwe aar dewerk, dat variërend van zacht tot- hard zeer veel als gebruiks-aardewerk werd aangewend. Ook kwam naast dit zgn. „Saksische" aardewerk het „Karo lingische" aardewerk voor: geel van kleur, versierd met ribbeltjes en streep jes. Ook de zgn. Jacobakannetjes van de vroege middeleeuwen komen voor. Uit deze vondsten blijkt dus duide lijk, dat reeds in de aanvang der Mid deleeuwen hier een nederzetting van boeren en vissers moet zijn geweest. Bekijken we een oude kaart van N.- Hollana, dan zien we dat de Weeren sloot, waarvan zojuist sprake was, tv derdaad in verbinding moet hebb°n gestaan met de Schermer en zodoende dus met alle omliggende streken. Aan de andere zijde mondde dit beekje uit in de Leek en stroomde naar Medem- blik. De bewoners moeten hier dus vla deze stroompjes beland zijn en hier hun bestaan gehad moeten hebben in het vissen en het jagen en later te len van vee. Hoe komt het nu dat de nederzet ting verplaatst is, zal men vragen? Omstreeks 1230 moet de Huigendijk zijn aangelegd en uit deze aanleg mo gen we afleiden dat in deze tijden er steeds meer watervloeden dit land be gonnen te teisteren en zelfs reeds dipp in het land doordrongen. Het moet dan ook bij een van die grootste watervloeden geweest zijn dat de nederzetting verwoest werd. Nadat de ergste watersnood voorbij was, keerde men terug, maar verhuisde nu naar een hoger gelegen gedeelte, waar ook een terp werd opgeworpen, op de huidige plaats. De geschiedenis van deze nederzet ting is zeer interessant en verhaalt ons ondermeer van de bouw der eerste kerk en van een van de eerste water molens van Nederland die hier ter plaatse moet hebben gestaan. Hoe het ook zij. Hensbroek kan op een groots verleden terugzien, waarop het trots kan zijn. Krantenartikel inplaats van jaarverslag Plannen voor het a.s In 1948 echter hield het Zuiderzee museum een scheepsenquête en toen kwam men tot de verrassende ontdek king, dat de Vier Gebroeders nog wel degelijk bestond. Van t-oen af zijn er onderhandelingen gevoerd, is er voort durend overleg geweest met het Rijk en Een droom werd verstoord Verscholen in een haventje te Puttershoek lag de Vier Gebroeders. Terugge^ dit alles heeft tot resultaat gehad, dat trokken uit het jachtige leven van vrachtvaarder en nu nog slechts dienend als het schip uit zijn rustige haventje is woonplaats voor de eigenaar, schipper C. Muller. De Vier Gebroeders had zijn gesleept en thans in Monnikendam bij taak gedaan. In 1890 liep de tjalk te Waspik van de helling en sindsdien stond de werf van Van Goor weer wordt Bastiaan van de Breevaart op het achterschip. In weer en wind. Hij bracht zijn voorzien van mast en tuig. In de na- schip over de Nederlandse wateren, haalde vrachten, loste en laadde en niemand zomer komt de hektjalk naar Enkhui- zou ooit meer aan schipper Van de Breevaart hebben gedacht als zijn schip, de zen om hier een plaatsje in te nemen Vier Gebroeders niet de laatste hektjalk was geweest, die Nederland bezit. voor het Zuiderzeemuseum. Jarenlang zerd dit voorbeeld van de hektjalken uit de 18de en 19de eeuw op de binnenwateren gezien, ook nadat schipper Van de Breevaart de Vier Ge broeders had overgedaan aan zijn schoonzoon, C. Muller. Maar deze stuurde het ruim twintig meter lange schip ten slotte naar het stille haventje in Puttershoek, haalde de mast naar beneden, verkocht het tuig en gunde het oude karkas, dat sinds 1890 met een volle en soms ook lege maag van de ene naar de andere haven had gezwor ven, de welverdiende rust. Schipper Muller, een reder met enige kustvaar ders, bleef aan boord. Hij wilde van zijn trouwe Vier Gebroeders geen afscheid nemen. En zo sleet het vaartuig zijn laatste jaren, geleund tegen de gras- wal van het haventje te Puttershoek. De hektjalk was uit de kanalen ver dwenen en zelfs bij het Maritiem Mu seum verkeerde men in de veronder stelling, dat als zovele andere schepen ook deze enige hektjalk, die Nederland rijk was, de weg naar Je sloper had ge vonden. Men had gelukkig nog een paar modellen, wat tekeningen en een foto. Zij zouden er voor zorgen, dat de her innering aan dit speciale schip, dat op het achterschip een spits toelopende opbouw heeft met een driehoekige opening (het zogenaamde „Hennegat", waardoor de helmstok steekt) niet ge- .heel zou vervagen. Vele jaren reeds droomde de laatste Nederlandse trektjalk ,J3e Vier Ge broeders" in het haventje te Puttershoek. Men dacht, dat het schip voor goed was verdwenen, totdat de mensen van het Zuiderzeemuseum zijn ver blijfplaats ontdekten en het 20 meter lange vaartuig aankochten voor hun mueewnvloot. seizoen vastgesteld Woensdagavond vergaderde de V.V. V. onder voorzitterschap van burge meester Niele. De zaal van de heer Foeken was tot de laatste plaats bezet. Omdat de notulen, in verband met in de najaarsvergadering gedane mededelingen, reeds een overzicht ga ven van het in het afgelopen jaar ge dane werk van de V.V.V., stelde de secretaris voor om in plaats van het jaarverslag een artikel uit de Alk- maarse Courant voor te lezen, waarin op waarderende wijze gesproken wordt over het vele, dat na de bevrijding door het gemeentebestuur en de V.V.V. was gedaan. Het aantal aanvragen bij het Infor matiebureau overtrof verre dat van het vorig jaar. Bij monde van- de heer Van Thiel stelde de kascommissie voor, de pen ningmeester te dechargeren, daar de bescheiden in orde waren bevonden. Aldus besloten. Er was tijdens het afgelopen jaar een nadelig saldo ontstaan van f 833. P,e penningmeester verklaarde, dat het nadelig saldo hoofdzakelijk een gevolg was van de deelname aan de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" en aan de slechte kaartverkoop voor de in opdracht van de vergadering ge organiseerde uitvoering. Aan contri butie was ontvangen een bedrag van f 1368, maar de bijdragen voor het Reclamefonds hadden niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Vervolgens kreeg de heer Kockx het woord over de plannen voor het ko mende seizoen. Op het programma staan: motorrace, wielerwedstrijden, volksdansen in oud-Egmondse kleder dracht, strandfeesten in Juni, Juli en Augustus, zeepkistenraces en vanzelf sprekend een groot vuurwerk. Het volgende punt van de agenda bevatte: Uiteenzetting door de voorzit ter over statistische gegevens. Spreker wees er de leden op, dat het van groot belang is, dat de leden opgave doen van hun gasten. Dit is van groot be lang voor de wederopbouw van de badplaats en voor de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Het bestuur van de V.V.V. zal iemand aanstellen, die bij de leden langs gaat om kaarten ter invulling uit te reiken, die later weer worden opgehaald. Als bewijs, dat de leden opgave heb ben gedaan, zal een contrölekaart wor den afgestempeld, die iedereen aan de ambtenaren, belast met de controle op de naleving van de Gemeenteverorde ning, moet kunnen tonen. Een gevolg hiervan is, dat kamer verhuurders, die geen lid zijn van de V.V.V. geen contrölekaart kunnen krijgen en dus. wanneer zij hun gasten ontvangen, proces-verbaal krijgen wegens overtreding van de gemeente verordening. De gegevens blijven bij de V.VA. en alleen het totaal aantal gasten wordt doorgegeven naar het Bureau voor de Statistiek. Vervolgens las de voorziter een schrijven voor van de V.V.V. te Ber gen, gericht aan de Provinciale Staten van Noordholland, om de provinciale duinen kosteloos voor het publiek open te stellen. Besloten werd een zelfde verzoek tot genoemd college te richten, alsmede tot Jonkheer Six, be treffende de Zuider Duinen. Bij de rondvraag kwam de heer Van der Haagen nog even terug op de mededeling van het bestuur, dat de bijdragen voor het reclamefonds niet het gewenste resultaat hadden gehad. Spreker vond het onbillijk, dat een deel van de leden de vereniging met een tekort laat zitten. Contributiever hoging leek hem meer resultaat op te leveren. .De voorzitter wees er op, dat de leden persoonlijk zouden worden be zocht. Besloten werd om het dit jaar nog eens aan te zien en in de najaarsver gadering te bespreken, wat gedaan zal kunnen worden. De heer De Vries in formeerde, hoe het met de overdracht van het electriciteitsbedrijf stond. De voorzitter zei, dat er bij de inwoners reeds enkele opmetingen door het P.E.N. waren gedaan, teneinde een overzicht van de kosten te krijgen. De volgende punten: slechte toe stand van de weg HeilooEgmond, betere weg-aanduiding naar Egmond aan Zee, een folder in 3 talen en reclame in de bussen zullen de aan dacht van het bestuur hebben. De heer De Vries vroeg of er in Eg mond aan Zee geen muziekcorps kon worden opgericht, of dat er gevraagd wordt om het corps uit Den Hoef Het geven van enige concerten per seizoen is wel aan te bevelen. Het bestuur zal adviseren de vacan- tie-spreiding anders voor te stellen, n.l. de hele maand Juli, of de hele maand Augustus. OM HET GOUDEN KRUIS Woensdagavond werd op het sport park de voetbalwedstrijd Egmondia 1 Berdos 1 gespeeld om het gouden kruis. Daar Egmondia 1 in 6 dagen 3 wedstrijden moest spelen, kwam tegen Berdos een combinatie van het 2de en 3de elftal uit, dat de met enkele inval-- Iers spelende Bergenaren uitstekend partij gaf. Wel namen de Bergenaren vóór rust een 20 voorsprong, maar met de rust was de stand weer gelijk 2—2. Na de rust gaf de grotere routine der Bergenaren de doorslag. Spoedig boek ten zij een 42 voorsprong, terwijl een strafschop vlak voor het einde tenslotte de eindstand op 52 voor Berdos bracht. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte heeft jaar ruim f 100 opgebracht. dit Vredesresolutie van Amerikaans senator De democratische senator Edwin Johnson heeft gistermorgen bij de Amerikaanse Senaat een resolutie inge diend, waarin de landen, die bij de oorlog in Korea zijn betrokken, worden aangespoord het vuren te staken en een wapenstilstand aan te gaan op 25 Juni. Hij verklaarde, dat de oorlog in Korea er alle schijn van heeft een ho peloze strijd te zijn, die met een ver lies van een millioen mensenlevens slechts nog meer ellende voor het Ko reaanse volk heeft teweeg gebracht. Ongecorrigeerd) De strijd in Korea Volgens de laatste gegevens van het hoofdkwartier der VN in Tokio wordt de sterkte van de communisten in Ko- ïea geschat op 768.000 man, de meesten in vooruitgeschoven posities, direct te genover de troepen van de VN. Van de ze 768.000 zijn 557.000 waarschijnlijk Chinezen. Ten Noorden van de Jaloe zouden 373.000 man Chinese geregelde troepen staan, gereed om ingezet te worden, waardoor het totale commu nistische potentieel komt op 1.141000 man. Men gelooft, dat nog 370 000 Chi nese soldaten zijn gelegerd op andere Mandsjoerijse bases. Voor het begin van de huidige aan vallen hadden de geallieerden langs het westelijke front de plaats van 12 tot 14 legercorpsen bepaald, op één na alle Chinese. Luchtverkenners hebben nieu we troepenbewegingen waargenomen ten noorden van Oeidjonghoe langs de voornaamste Noordoostelijke corridor naar Seoel. Tot nu toe schijnen de communisti sche verliezen niet zo groot te zijn ais bij de eerste fase van het lente-offen sief, de tegenstanders vallen voorzich tiger aan. Er zijn geen tekenen, dat communis tische vliegtuigen*in Mandsjoerije en Noord-Korea direct of indirect het of fensief steunen. - v.ya"

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7