Het gratiebeleid wekt ongerustheid North State Wijziging in de Kieswet ontmoet waardering in Tweede Kamer ■J cigarettes |H Polen weigert doorreisvergunning van Alan Kirks vliegtuig Morrison in Wenen Oostenrijk trekt dit jaar de meeste vacantiegangers Betreurenswaardige lasterpraat dient eindelijk weersproken Interpellatie-Stokvis in Tweede Kamer Slechts weinig nieuwe gezichtspunten Onbekende richtlijnen basis voor beslissingen McCloy waarschuwt Bonn Op korte termijn besluit inzake melkprijs? Bezwaren op ondergeschikte punten Kiesstelsel en opkomst plicht in discussie NIEUWE LEVERINGEN VAN CHINA AAN INDIA Argentinië bouwt een atoomfabriek De politie kwam ook op hef feest Besprekingen met Figl De „Jaro" krijgt zendtijd Trein als vervoermiddel nog steeds favoriet Hulp aan Ambonezen kost dertig millioen Robinson-Turpin om wereld Slijkhuis in New York Derby County in ons land ,,Van de Wadden tot het IJ'' Geheim blijkt zo lek als een mandje Behandel de zaak in het openbaar Verbondenen willen de communisten havenen Zo moeien onderhandelingen McCloy heeft over hun lot beslist Werkzaamheden in de Hoeleh-moerassen thans gestaakt Birma verbiedt export van olie naar China Geen omkoperij bij Bondsdag WOENSDAG 33 MEI 1951 VADAT GISTERMIDDAG de Tweede Kamer 11a brede discussie een Grens- correctiewet had vastgesteld, die het Grenscorreetiebesiuit van 1949 moest vervangen, heeft zij zich gezet aan de hoofdschotel van haar menu, een inter pellatie van de heer mr. B. Stokvis (CPN) over het gratiebeleid. Veel nieuwe gezichtspunten heeft de behandeling van deze zaak niet opgeleverd. Minister Mulderije, die zijn beleid te verdedigen kreeg, heeft in hoofdzaak verwezen naar beleid en opvattingen van vorige regeringen en overigens medegedeeld, dat de richtlijnen, welke als basis voor het beleid in dezen dienen, door de regering Schermerhorn zijn opgesteld en nog steeds onveranderd van kracht zijn. Hij vertelde voorts, dat 139 doodvonnissen zijn uitgesproken, waarvan er 38 ten uit voer zijn gelegd. Op 7 moet nog worden beslist, in 94 gevallen is gratie verleend. Hij vond voor zijn opvattingen steun bij de A.R. heer Terpstra, die in dit verband sprak van een „vals gevoel van barmhartigheid". De schuld van lieden als Aus der Fünten en Fischer aldus spreker, stond immers vast. In zekere zin sloot zich hierbij ook de heer Van der Feltz (CH) aan, die meende, dat gratie uitzondering dient te blijven. Wat thans gebeurt is met het karakter van de gratie in strijd. Jkvr. Wttewaal! van Stoetwegen achtte het een aanklacht tegen de gang van zaken na de oorlog, dat thans, zes jaar na de bevrijding, nog zeven ter dood veroordeelden op gratie wachten. De heer Stokvis kwam vervolgens met twee moties. In de eerste, die de 4hE HEER Stokvis, meende, dat het Nederlandse volksrecht en gerechtig heid voor de oorlogsmisdadigers ver langt, maar dat er dqor het beleid van de regering niets van terecht is geko men. Hij achtte het gratiebeleid een hoon voor de rechter en een verraad aan het Nederlandse volk. De barmhar tigheid, waarnaar in deze zo vaak wordt verwezen, achtte hij een afge sloten argument. Hij wenste te weten, of hier van Duitse beïnvloeding kan worden gesproken. Bij het stellen van zijn vragen in formeerde de heer Stokvis naar het aantal doodvonnissen, naar het aantal dat was uitgevoerd en naar het aantal, waarin gratie was verleend. In hoeveel gevallen is afgeweken van de rechter lijke adviezen? Zijn alle beslissingen gepubliceerd? Was er aandrang van buitenlandse zijde en is er gevolg ge geven aan een Duits verzoek, om geen doodvonnissen te executeren? De ove rige vragen hadden betrekking op de richtlijnen, die voor het gratiebeleid gelden. Minister Mulderije bleek van oor deel, dat, er nog steeds aanleiding is, een doodvonnis uit te spreken. Met grote zorg moet worden afgewogen, of er aanleiding is voor gratie. Invloed van het buitenland ontkende spreker. Ingaande op de vragen van de heer Stokvis deelde spreker het aantal doodvonnissen mede, dat reeds in de aanhef werd vermeld. Spreker bleef het antwoord schuldig, of is afgeweken van de rechterlijke adviezen. Deze worden immers aan de Koningin uit gebracht. Alle beschikkingen zijn ge publiceerd- De stappen van de Duitse regering zijn geen aanleiding geweest tot wijziging van de richtlijnen. Van deze is om redenen van staatsbelang nimmer afgeweken. Spreker weigerde openbaarmaking van de richtlijnen. De debatten De heer Donker (PvdA) formuleer de enkele bezwaren tegen het rege ringsbeleid aangaande de vervolging van politieke delinquenten. Met name tegen het gratiebeleid had hij zeer grote bezwaren. Hij diende dan ook een motie in, waarin de Kamer haar bezorgdheid uitsprak over het feit, dat vrijlating van ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers mogelijk is geble ken op grond van aan de Kamer niet bekende richtlijnen. Tegen handel met Russische - satellieten De Amerikaanse Hoge commissaris voor West-Duitsland, McCloy, heeft de Westduitse regering in Bonn een nieuw memorandum toegezonden, waarin het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken bekend maakt, dat de levering van strategisch belang rijke materialen stopgezet zal worden aan Westduitse firma's, die onwettige handel drijven met in Russische in vloedsferen gelegen landen. Op de te Utrecht gehouden vergade ring van de Kon. Ned. Zuivelbond FNZ heeft de voorzitter, mr. J. Lint horst Homan, medegedeeld, dat hij 12 Juni een definitief besluit inzake de melkprijs verwacht van de minister, die daartoe overleg pleegt met de Stichting van de Landbouw. Verwacht wordt, dat de sinds Maart gestegen kosten zullen mogen worden doorbe rekend. De regeling voor de zomerhef- fingen en de wintertoeslagen zal aflo pen. Daardoor zal er dit jaar nog een zeker verschil worden gemaakt tussen zomer- en winterprijs, maar dit zal ge ring zijn. steun kreeg van AR, WD, CH en KNP, werd teleurstelling uitgesproken over de gratieverlening aan Aus der Fünten c.s., in de tweede werd om publicatie van de tekst deir Thans gel dende richtlijnen verzocht. Minister Mulderije heeft in tweede instantie nog gezegd, dat gratie een gunst is, die niet louter willekeurig wordt verleend. Met verschillende om standigheden moet rekening worden gehouden. Spreker was voor noch te gen de motie-Donker, maar zeide de consequenties ervan voor het rege ringsbeleid te willen overwegen. Ten aanzien van de moties-Stokvis zei spreker dat er geen reden is voor te leurstelling. Publicatie van de richtlij nen noemde spreker onmogelijk. Zoals de heer Stokvis bezwaren te gen de motie-Donker had, bleek deze ze te koesteren tegen de moties van zijn communistisch medelid. De heer Donker oogstte de bijval van de heer Terpstra, niet echter die van prof. Romme, die alle drie de moties van de hand wees. Ten aanzien van de motie- Donker gaf hij enige wijzigingen en een splitsing in overweging, waartoe de indiener echter niet overging. Hedenmiddag zal er over worden ge stemd. fjE TWEEDE KAMER heeft gisteravond nog een begin gemaakt met de behan deling van de wijziging van de Kieswet. Het desbetreffende wetsontwerp om vat in wezen een geheel nieuwe wet. Een van de voornaamste bepalingen is wel, dat allen, die op de dag van de candidaatstelling voor enig openbaar lichaam 23 jaar zijn, kiesgerechtigd zijn. De meervoudige voorkeur bij de verkiezing voor de Eerste Kamer door de Provinciale Staten komt te vervallen. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer zal als Kiesraad de minister van Binnenlandse Zaken een adviserende taak krijgen. De waarborg som wordt tot f500,verhoogd. Voorts zullen de stemhokjes door een gordijn worden afgesloten, indien de Kamer hiermee accoord gaat. de moeite van het overwegen waard. Bij de artikelsgewijze behandeling drong de heer Wagenaar aan op hand having van de waarborgsom op het bedrag van f 250. De heer Beernink diende een amendement in, beogende de afsluiting der stemhokjes met gor dijntjes te doen vervallen. De stem ming over deze punten alsmede de eindstemming over het wetje werd aangehouden tot vanmiddag. De heer Van der Heuvel (AR) had tegen dit laatste bezwaar, evenals te gen handhaving van de opkomstplicht. De heer De Graaf (KVP) verheugde zich er over, dat de regering niet af wijzend staat tegenover de gedachte van een staatscommissie, welke de noodzakelijk in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen zal opstellen. Ook de heer Van der Goes van Naters (Arb.) bepleitte afschaffing van de op- komstplicht. Hij achtte weinig aanlei ding aanwezig voor regionale diffe rentiatie, al meende hij, dat regionale en locale elementen bevredigend zou den kunnen worden opgenomen in ons kiesstelsel. Hij vreesde geen nadeel van een organieke wet op de politieke partijen. De heer Beernink (CH) was dit niet met hem eens. Deze spreker was voor handhaving van de opkomst plicht, doch tegen invoering van een gemengd kiesstelsel voor de Tweede Kamer. De heer Wagenaar (CPN) had bezwaren tegen verschillende bepalin gen der nieuwe wet. De heer Weiter (KNP) kantte zich tegen de gordijnen voor de stemhokjes en tegen een on derzoek naar de functie der politieke partijen en pleitte voor een combina tie van evenredige vertegenwoordiging en districtenstelsel. Minister Van Maarseveen was van oordeel, dat er voldoende aanleiding bestaat voor de instelling van een staatscommissie. De gordijnen voor de stemhokjes wilde hij met het oog op de kosten voorlopig nog wel faculta tief stellen. De opkomstplicht heeft naar zijn mening voordelen. Voorts achtte hij het voorstel, om een combi natie van evenredige vertegenwoordi ging en districtenstelsel in te voeren, (Advertentie, Ing. Med.) Nadat India reeds 50.000 ton rijst van Peking-China had gekocht, heeft de re gering van India opnieuw in China een bestelling geplaatst. Het betreft deze keer een partij van 400.000 ton graan. Aldus meldt het officiële Chinese com munistische persbureau „Nieuw Chi- Amerikaanse functionarissen te Mos kou, Washington en Warschau hebben Dinsdag pogingen gedaan om een Pools doorreisverbod voor het speciale vlieg tuig van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Kirk, ongedaan te maken, aldus deelde een Westelijke functionaris te Berlijn mee. Hij noem de de onderhandelingen „delicaat en bijzonder moeilijk". Het is de eerste maal. dat de Poolse autoriteiten een dergelijke vergunning weigeren te geven. De Russisché auto. riteiten hebben hun toestemming ver leend. Het vliegtuig, een viermotorige C— 54, staat nog steeds op het vliegveld Tempelhof te Berlijn. Het zou naar Moskou vliegen om ambassadeur Kirk op te halen voor een tiendaagse reis door West-Europa. Kirk zou allereerst een bezoek aan Parijs brengen. Peron, de presidents van Argentinië, heeft bepaald, dat er in Argentinië een fabriek zal worden gebouwd voor de verwerking van atoomkracht. De leiding hiervan zal rechtstreeks aan Peron verantwoording verschuldigd zijn. Eveneens onder zijn rechtstreek se verantwoordelijkheid zal een natio naal laboratorium voor kernonderzoek worden gesticht. Een echtpaar uit Vught maak te zich geruime tijd geleden in Limbrug schuldig aan de oplich ting van een geestelijke. Beide echtelieden konden echter gegre pen worden. Zij vonden een wel kom onderdak in het Huis van Bewaring. In 't afgelopen week end werd de vrouw wegens ge brek aan bewijzen op vrije voe ten gesteld. Thuis gekomen ging ze de „bevrijding" vieren met 'n schare vrienden en kennissen. Toen de politie ook eens kwam kijken, kon zij tussen het feest rumoer een groot bedrag aan geldwaarde in beslag nemen, dat ontvreemd bleek te zijn en ver stopt was in een peluw. Voor een bezoek van twee dagen is de Engelse minister van buiten landse zaken Herbert Morrison te Wenen aangekomen in gezelschap van de Britse Hoge Commissaris voor Oostenrijk, Sir Harold Cacia, en de staatssecretaris voor luchtvaart, Lord Henderson. Bij zijn aankomst werd Morrison begroet door de Oos tenrijkse kanselier, Leopold Figl. en de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Gruber. Figl zeide, dat de komst van Morrison betekende, dat voor het eerst na het Wener Con gres van 1815 een Engelse minister van buitenlandse zaken een bezoek aan Oostenrijk had gebracht. In zijn antwoord prees de Engelse minister de moed die Oostenrijk en zijn rege ring de laatste zes jaar heeft ge toond. In een Oostenrijks communiqué wordt gezegd dat gesproken is over alle kwesties betreffende het Oosten rijkse vredesverdrag, de economische politiek, de bezettingskosten en de grondstoffenvoorziening van Oosten rijk. De Jeugd Amateurs Radio Omroep „Jaro", die enkele jaren geleden in Haarlem is opgericht en daar thans de beschikking heeft over een radiostudio, is erin geslaagd van de Hessische Rund funk, beter bekend als Radio-Frankfurt. een geregelde zendtijd te krijgen. Be sprekingen met deze omroep hebben er toe geleid, dat radio-Frankfurt iedere maand een door de Jaro vervaardigd klankbeeld over het Nederlandse jeugd leven zal uitzenden. Het eerste Jaro- programma zal op 3 Juni door Frank furt worden uitgezonden. Gevoerde onderhandelingen in Parijs met Radio- Diffusion Frangaise hebben tot resul taat gehad, dat ook de Franse omroep klankbeelden over de Nederlandse jeugd, samengesteld door de Jaro, zal gaan uitzenden. Een enquête van de Nederlandse Reisvereniging onder 6500 aanstaande vacantiegangers heeft duidelijk tot ui ting doen komen, dat de meesten van hen bezeten zijn door een grote reis lust, doch door het ontbreken van vol doende deviezen (èn Nederlands geld) voordelige reizen zonder luxe vragen, Bij de Tweede Kamer is ingediend de derde wijzigingsnota op de begroting van het ministerie van uniezaken en overzeese gebiedsdelen betreffende de kosten voor de overbrenging van Indo nesië naar Nederland en huisvesting, verzorging en herscholing hier te lande van 12500 Ambonezen. Er zullen 3600 mannen, waarvan 900 ongehuwd, 2700 vrouwen en 6200 kin deren in ons land ondergebracht moeten worden. Van de 6200 kinderen moeten er 4000 nog enig onderwijs genieten, dat zal geschieden op Indonesische grond slag. Ten aanzien van de vakopleiding van de mannelijke Ambonezen blijft de nota vrij vaag. Indien het mogelijk is de Ambonezen bij bedrijfjes in de na bijheid van hun woonplaats aan 't werk te krijgen, zou de vakopleiding waar schijnlijk met geringe kosten volbracht kunnen worden. Ook wijst de nota op de noodzaak aan de vrouwen enig on derwijs te geven. In totaal zal f 1828400 nodig zijn voor het onderricht aan de Ambonezen. Met de kosten van het onderwijs moe ten verder voor onze gasten nog besteed worden: voor huisvesting en verzorging, voor uitkeringen tijdens de 'reis, voor vervoerskosten en herscholing bij de D.U.W., een bedrag van bijna 30 mil lioen gulden. Er worden besprekingen gevoerd voor een wedstrijd tussen Ray Robin son, wereldkampioen middengewicht en Randolph Tur> n, te houden op 10 Juli in White City met de wereldtitel als inzet. Gainsford. de manager van Robinson, zou een beurs van 30.000 pdst. hebben gevraagd en dit bedrag zou als basis voor de onderhandelin gen zijn aanvaard. Wim Slijkhuis is gisteren per vliegtuig te New York gearriveerd. Hij neemt deel aan wedstrijden welke 1 Juni worden gehouden. Het derde enkelspel van de Da- viscup-ontmoeting Groot Brittanie Frankrijk, welke te Wimbledon wordt gespeeld, eindigde in een Britse over winning. Hierdoor is de stand 31 in het voordeel van Groot-Brittannie ge worden, dat nu in de derde ronde (kwart eindstrijd) tegen Zweden op 14, 15 en 16 Juni te Scarborough speelt. In de eerste ronde van het heren enkelspel van de internationale kam pioenschappen van Frankrijk, waar mede te Parijs een aanvang werd ge maakt, sloeg onze landgenoot Van Swol de Fransman Jamain met 64, 6—3, 6—1. Het klassement voor de vierde etappe van de Ronde van Italië luidt: 1 De Santi (It.) 7.45.35, 2 Rossi (It.) zt, 3 Magni (It.) 7.48.43, 4 Zanazzi (It.) zt, 5 Petrucci (It.) zt, 6 Padovan (It.) zt, 7 Casola (It.) zt, 8 Bartali (It.) zt, 9 Fausto Coppi (It.) zt, 10 Baroni (It.) zt. Een tiental renners, bij wie de Bel gen Schotte en Impanis, arriveerde na de sluiting der controle te Florence, verklarend dat zij het slachtoffer wa ren geworden van een verkeerde weg aanduiding. Met een speciaal gecharterd KLM- toestel is de ploeg van Derby County die onder meer op 30 Mei als sparring partner voor het voorlopig Nederlands elftal zal fungeren, op Schiphol aange komen. Namens de KNVB werden de drie officials, zeventien spelers en de trainer verwelkomd door de secretans van de KNVB, de heer L. Brunt. Ook de directeur van het Olympisch Stadi on, de heer D. Bessem, was op de vlieg- haven aanwezig. Het team van Derby County, dat hedenavond in het Feyen- oord-stadion te Rotterdam tegen een Nederlands B-elftal speelt, is als voigt samengesteld: Brown: Mozley en Bar- rowcliffe; Mays, Oliver en Walker; Harrison, Powell, Stamps, Parry en Cairns. Het team is vergezeld door de heren J. H. Bowden (vice voorzitter!, S. T. Mc. Millan (manager), C. Anna- ble (secretaris) en trainer J. Poole, die in zijn „goede" jaren in Nottingham speelde. Het IS IRDER weldenkend mens nu langzamerhand wel duidelijk gewor den, dat de affaire „Van de Wadden tot het IJ", met name voorzover het betreft de in het geheime rapport der gemeente Alkmaar gelanceerde opmer kingen nopens de leiding van de ten toonstelling, thans onverwijld In Het openbaar moet worden behandeld. En het is evenzeer duidelijk, dat daarbij hoor en wederhoor moeten worden toe gepast. En dat men van de zijde van de Federatie der V.V.V.'s toepassing kan eisen van het meest elementaire rechts beginsel dat onder beschaafde volkeren geldt: dat iemand, die beschuldigd wordt, op z'n minst genomen mag we ten waarvan hij beschuldigd wordt. Wij komen er enerzijds voor op, dat te bevoegder plaatse nauwlettende aandacht wordt besteed aan de manier waarop met de gelden van de tentoon stelling is gehandeld immers: uit de gemeentekas moest een tekort van 27000 gulden worden bijgepast. Wij streven er anderzijds naar, dat het colporteren van allerhand geruchten, die ontstaan zijn rond een geheim rapport (waaromtrent t woord „com promitterend" is gevallen) door een volkomen faire behandeling van deze zaak nu eindelijk en ten leste eens een einde moge vinden. Zowel het een als het ander hebben wij meermalen bepleit. En Brij hebben daarbij uitslui tend het oog op het algemeen belang, dat ermee pediend zou zijn. Betreurenswaardig is het, dat men van zekere zijde thans de mening poogt ingang te doen vinden, dat hier alleen maar sprake is van „sensatie-jagerij". Men probeert op deze wijze de zaak te ridiculiseren en zich te onttrekken aan de gerechtvaardigde eisen van de pu blieke opinie. Men wenst, door het ont ketenen van een aanval op ons blad, de aandacht af te leiden van de hoofdzaak Het spijt ons voor de bedrijvers van zulk een infantiele politiek: maar hun toeleg zal niet gelukken. Wij zullen niet zwijgen voor en aleer recht is ge zet wat krom werd getrokken; wij zui len niet ophouden klaarheid te eisen, voor en aleer die klaarheid in de plaats is getreden van de huidige, uiterst on verkwikkelijke gehelmdoenerij. De publicatie in het weekblad „Nieu we Langedijker Courant" (waartegen de Federatie van V.V.V.'s een gerech telijke actie is begonnen) heeft aan het verkrijgen van die klaarheid zij .iet dan ook onbewust medegewerkt. Immers: dat de betrokken redacteur één der belangrijkste stukken uit het geheime rapport In eigen woorden wist weer te geven en dat hij wist te ver tellen dat er op het Alkmaarse stad huis een tweede („definitief') rapport zal verschijnen, is er het beste bewiis voor. dat het befaamde Geheim zo lek is als een mandje. Geen twijfel Sommigen hebben in het artikel, dat wij over deze opmerkelijke publicatie schreven, een verwijt gelezen aan bet adres van en algemeen geacht lid van de Alkmaarse raad. Zij hebben slechte bewezen niet te kunnen lezen, anders zouden zij niet de veronderstelling hebben geopperd, dat wij het raadslid er van verdenken de betrokken week bladredacteur (die zijn zoon is) te heb ben voorzien van de opmerkelijke infor maties. Die verdenking bestaat in het geheel niet. Het betrokken raadslid is te dezen aanzien volkomen hoven iede re verdenking verheven. Wie hem'kent, weet zulks. Maar juist daarom verfoeien wij zo zeer het werk van de knoeiers, die juist aan de zoon van dit raadslid de inlichtingen gaven, die hem naar de pen deed grijpen. Wie zijn het geweest, die juist aan deze man de ondienst be wezen, hem te inspireren tot zijn pu blicatie? Wie vertelde hem 'n deel van de inhoud van het geheime rapport? Wie wist hem te vertellen, dat het hoofd van de Alkmaarse gemeentelijke accountantsdienst, de heer De Wilde, nog een tweede rapport zal maken? Zijn er buiten de engere kring van ingewij den ten stadhuize nog mensen, die van dit voornemen op de hoogte konden zijn? Zo ja, vanwaar hadden zij hun kennis? Zo neen. hoe verkreeg dan de redacteur van het weekblad zijn inlich tingen? Van groot belang! En nu kan men natuurlijk met het grootste gelijk van de wereld zeggen, dat er toch wel belangrijker dingen in de wereld gebeuren dan deze. Inder daad, dat is zo. Maar de besteding van 27000 gulden zuurverdiende belasting gelden achten wij toch ook weer niet zó onbelangrijk, dat daaraan niet een beetje plaatsruimte zou mogen worden besteed. En de goede naam van alle bij deze affaire betrokkenen (van alle betrokkenen, let wel!) is het belang rijkste van alles. Ook al zijn er onder hen, die het met de goede naam van de krant niet zo nauw nemen, nu wij tot hun ongerief schrijven over dingen, die zij het allerliefste onder het zand der vergetelheid zouden doen bedelven. Het woord is thans aan de gemeente raad van Alkmaar, die Donderdag in vergadering bijeenkomt. waarbij zo veel mogelijk cultureel em natuurlijk schoon te genieten valt. De trein is als reisgelegenheid nog altijd favoriet met 52 procent, dertig procent der reislustigen wenst trans port per autobus, tien procent per pri- vé-auto, waarnaast vliegtuig, schip en fiets en benenwagen ieder met twee procent uit de bus komen. De meerder, heid der ondervraagden wenst een vooruit opgesteld vacantieprogramma, de zwervers zijn in de minderheid. Van de 6500 ondervraagde reislusti gen heeft 64 procent 2 weken vacantie, 21 procent drie weken en de rest meer dan drie weken Hieruit kan men be langrijke conclusies voor de duur van buitenlandse reizen trekken. Gemiddeld wil men buiten de reissom 25 procent van dit bedrag als zakgeld besteden. De grootste trek van Nederlands* toeristen zal. zoals het zich thans laat aanzien, naar Oostenrijk zijn, waar het mooi, doch sober is. Frankrijk en Zwit serland komen op de tweede en derde plaats. Voor het Festival in Engeland bestaat weinig animo tot boekingen. Welicht wordt men monster-organisa ties en tentoonstellingen een beetje moe. Engeland is ook vanwege de reis kosten minder gemakkelijk toeganke lijk voor toeristen met bescheiden beurzen. Bradley verklaart: mogelijk worden Generaal Omar Bradley heeft voor de verenigde Senaatscommissies ver klaard, dat het niet het doel der ge allieerde strijdkrachten is, de Noord- koreanen en de Chinezen uit geheet Korea te verdreven. Gepoogd wordt, hun zulke zware verliezen toe te bren gen. dat op een of andere wijze on derhandelingen mogelijk worden. Sinds Februari hebben de chefs der Amerikaanse generale staven de mo gelijkheid van onderhandelingen na het afslaan van een Chinees voor jaarsoffensief onder ogen gezien, al dus Bradley, die verder vertelden dat Amerika in Maart een poging had willen doen om tot besprekingen met de Chinezen te komen. Deze kon ech ter niet doorgaan, omdat MacArthur de Chinese bevelhebber te velde een ultimatum had gesteld. De generaal achtte het overigens niet onmogelijk dat de oorlog in Korea op dood spoor geraakt m.a.w. dat de verbondenen hun stellingen even ten Zuiden van de 38ste parallel stabilise ren en de communisten hun aanvallsn staken, zonder dat es over vredesvoor waarden is gesproken. Hij achtte het ge makkelijker om met de Chinezen te onderhandelen dan met de Russen, omdat, de Chinezen thans de klappen krijgen. De zeven oorlogsmisdadigers Nu ook het Amerikaanse noge ge rechtshof het doodvonnis niet heeft vernietigd, dat door een Amerikaan» tribunaal in Duitsland tegen zeven in Landsberg opgesloten oorlogsmisdadi gers is gewezen, staat niets hun exe cutie meer in de weg. De Amerikaan se hoge commissaris voor Duitsland, McCloy, heeft thans te Frankfort ver klaard, dat hij over het lot van deze zeven mannen heeft beslist. Wat hem betreft is deze zaak thans afgehandeld, zo zei hij. De directeur van de gevangenis te Landsberg heeft de naaste verwanten der veroordeelden een brief gestuurd, waaruit blijkt, dat de executie in de gevangenis zal geschieden en dat 24 Mei 1951 een laatste bezoek is toege staan. Het droogleggen van de Hoeleh-moe rassen zal door de Israëlische rege ring stopgezet worden. Tot dit besluit kwam het kabinet op de Dinsdagavond gehouden zitting. De werkzaamheden aan de andere droogleggingen in het betwiste gebied zullen niet gestaakt worden. Naar men weet te melden 'ou de Israëlische regering op deze wijze willen voldoen aan het verzoek van oe Veiligheidsraad om de droogleggingen op te schorten. Birma heeft de uitvoer van alle olie producten naar China verboden. Langs de BirmeesChinese grens zijn posten opgesteld om smokkelarij van deze waren tegen te gaan. Deze maatregel berust niet op het door de V.N. afge kondigde verbod van export van voov de oorlog belangrijke goederen naar het communistische China. Amerika heeft echter elke heruitvoer van de naar Birma gezonden olieproducten verboden. Uit een onderzoek door een commis sie van de Westduitse Bondsdag, 'n- gesteld naar de beschuldigingen, geuit door het weekblad „Der Spiegel" in zake omkoperij bij de parlementsleden tijdens de verkiezingen, is komen vsst te staan, dat van enige fraude geen sprake is geweest. De beschuldiging, dat ongeveer honderd parlementsleden van steekpenningen voorzien waren geweest, bleek ongegrond te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5