Communistische aftocht in Korea De haringvissers in spanning VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mossadeq was twee dagen zoek Hoornvliescentra maken per jaar twee honderd blinden ziende Donderdag 24 Mei 1951 148e Jaargang No. 120 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wig in Oostelijke sector afgeknepen Verbonden patrouilles over 38ste parallel? Vragen aan de regering over de broodprijs De werkgelegenheid in Zweden is beperkt Kirks vliegtuig mag nu vertrekken Twee ongelukken te Oegstgeest TRANSPORTVLIEGTUIG IN AMERIKA NEERGESTORT Nieuwe aanval op de „luf/ne"? Amsterdammer ontwerpt een bergingstoestel Acht en een half milliard dollar voor „wederzijds veiligheidsprogram" Nieuw beroep op rechter in Amerika Den Bosch is vri» van pokken KoJii Bje&eJk Franse begroting kreeg stem meerderheid één Vereenvoudiging van aangiftebiljetten Geen schoolbanken meer BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct p. man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De communistische troepen in Korea trekken op het ogenblik over de gehele breedte van het front terug. Hun aftocht begon dezer dagen in het Westen en midden, onder de zware druk der geallieerde tegenaanvallen. Woensdag begon nen hun stellingen ook in de Oostelijke sector te wankelen. Zij hadden daar in de voorafgaande dagen een wig in het front der verbondenen gedreven. Deze werd afgegrendeld, waardoor een eind kwam aan het uitwaaieren der vijandelijke eenheden. Vermoedelijk is de troep, die hier het spits afbeet, door de verbon denen omsingeld. Hongtsjong tussen Tsjanggomni en Hongtsjon is thans vrij van Chinese troepen. Het is overigens nog te vroeg om te kunnen beoordelen, of de tactiek van de verbondenen bij het afslaan van de tweede fase van he* lente-offensief vol ledig succes heeft gehad. De Noordelij ken beschikken namelijk nog over sterke reserves. Bij de beschieting van Wonsan heb ben Noordelijke kustbatterijen treffers geplaatst op het Amerikaanse slagschip New Jersey en de torgedobootjager Brinkley Bass. Er zijn twee doden en tien gewonden. lb het uiterste Westen bevonden de verbondenen zich gisteren in het grens gebied rondom de 38ste breedtegraad. Op enkele punten schijnen patrouilles in Noord-Korea te zijn doorgedrongen. Ten Noorden van Seoel zetten Britse troepen hun tegenaanvallen voort. De tegenstand van de Noordelijken nam toe. Overigens trokken de Chinezen verder terug. Het uitgestrekte gebied van de 1CARTO-5151 Engeland wacht at in de oliekwestie De Perzische premier Mossadeq heeft Maandagavond het parlementsgebouw te Teheran, waar hij sinds enige tijd om redenen van persoonlijke veiligheid woont, in het geheim verlaten. Woens dag is hij er weergekeerd. Naar ver luidt heeft hij een paar dagen in zijn woning in de omgeving van de hoofd stad doorgebracht. Op het plein voor het parlementsgebouw is Woensdag door dertigduizend mensen gedemon streerd voor de nationalisatie van de buitenlandse olieconcessies in Perzie. Veel nieuwe gezichtspunten levert de oliekwestie overigens op het ogen blik niet op. Engeland heeft alle ver dere stappen opgeschort in afwachting van het Perzische antwoord op zijn jongste nota, waarin onderhandelingen worden voorgesteld. De Britse regering is niet voornemens, de kwestie op de spits te drijven. Er zullen dan ook geen economische sancties worden in gesteld, wanneer de nationalisatie doorgaat. Londen is van mening, dat (Van onze parlementaire redacteur) In de zitting van de Tweede Kamer van vandaag zal de heer Van de We tering (C.H.) aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vragen stellen over de vorming en de vaststelling van de broodprijs. overneming van de bezittingen der Anglo-Iranian, zonder dat gebruik wordt gemaakt van het technisch kun nen en de ervaring van de bedrijfslei ding, Perzie veel meer zal schaden dan welke sancties ook. Acheson heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het voor de vrije wereld van vitaal belang is, dat het oliegeschil langs vreedzame weg wordt opgelost. Hij ontkende, dat Amerika zich op vijandige wijze in het Brits- Perzische geschil had gemengd. llKllNI»IIIHifllllHIIIHIIIUIHIIIIIHIIHIII!ljHlltllllW!IIIIIIIHllllKUIIKtllHllttl!tflllHtllilMtUtlHl Verbrand uw schepen niei! (Van onze correspondent te Stockholm) De persberichten aangaande werkmo- gelijkheden van Nederlandse landar beiders in Zweden, met name op Got land, werden door de Nederlandse landbouwattaché te Stockholm, jhr. ir G. E. van Suchtelen, enigszins overdre ven genoemd, toen wij hem heden dienaangaande om inlichtingen verzoch ten. Wel werd ons bevestigd, dat er besprekingen in deze richting worden gevoerd. Maar men mag dit vraagstuk niet als „landverhuizing" beschouwen, aldus onze attaché, die vooral op de moeilijkheden wees, van de zijde van de Zweedse vakverenigingen zouden worden gemaakt, wanneer Nederland een groot aantal landarbeiders voor goed aan Zweden zou willen afstaan. Wij mogen misschien in dit verband nog eens de aandacht vragen voor onze laatste brief, waarin juist dit onder werp werd behandeld. Wij kwamen toen tot de oonelusie, dat de Nederlan der, die zich in Zweden wil vestigen er goed aan doet niet de schepen achter zich te verbranden en ook in Zweden steeds, al was het alleen al om tacti sche redenen, het tijdelijk karakter \1an zijn aanwezigheid te onderstre pen. De Poolse autoriteiten hebben het vliegtuig van de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Alan Kirk, toestem ming gegeven uit Berlijn, van het vlieg veld Tempelhof, over Pools gebied naar Moskou te vliegen. Het toestel zal daar de ambassadeur aan boord nemen, die een „particuliere zakenreis" naar West- Europa zou maken. Het was reeds Za terdag startklaar. Van Poolse zijde is geen verklaring voor de aanvankelijke weigering gege ven noch zijn verontschuldigingen aan geboden. Naar verluidt zijn, sinds Zaterdag op hoog niveau te Washington, Moskou en Warschau onderhandelingen over de kwestie gevoerd. Op de rijksweg Amsterdam's-Gra- venhage onder de gemeente Oegstgeest zijn twee ernstige ongelukken gebeurd. Dinsdagmiddag werd de zestigjarige mevr. C. C. W. W.van S. uit Leiden die per fiets de rijksweg overstak ,ia- bij de Haagsche schouw aangereden door een personenauto. Mevr. W.Van S. werd zeer ernstig gewond en bleek na aankomst in het ziekenhuis te Lei den reeds te zijn overleden. Gistermorgen is een uit de Vinken- weg komende melkwagen, die de rijks weg wilde oversteken, door een perso nenauto aangereden. De met een pon- ny bespannen melkwagen werd onge veer vijf en twintig meter meegesleurd Van de twee op de wagen gezeten man nen, werd de ongehuwde 43-jarige H. van der M. uit Rijnsburg op slag ge dood. De 17-jarige A. van D. eveneens uit Rijnsburg werd zeer ernstig gewond Wie zal de strijd om de eerste maatjes winnen? Er heerste Woensdag grote spanning aan boord van de schepen, die ter ha ringvangst zijn uitgevaren. In de loop van de avond immers zou de gehele vloot „aan schot gaan". De vleet zou worden geschoten de tweehonderd Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht is Wo.ensdag nabij Nieuw Lissabon in Indiana brandend neergestort. Minstens zes inzittenden kwamen om het leven. Er waren vijf overlevenden, die ernstige brand- en andere wonden hadden opgelopen. Er worden nog twee inzittenden vermist. „Geef hun het licht terug!'' H.M. de Koningin bezocht Rode Kruis-dag De legendarische goudschat van de Lutine houdt de geesten nog steeds be zig, al blijkt daarvan naar buiten wei nig. Het ziet er echter naar uit, dat eerlang weer eens een poging zal wor den ondernomen, de schat te bergen. Een Amsterdammer, de heer N. Th. Kos, tie reeds een paar bergingspogingen heeft meegemaakt en getuige is geweest van hun mislukking, heeft thans een nieuw bergingstoestel ontworpen, dat naar zijn mening aan alle vereisten voor een dergeljjk apparaat beantwoordt. Het bestaat uit een kegelvormige be tonnen toren van dertig meter hoog met een grondvlak van dertig meter middellijn. In de voet van deze toren ligt een werkkamer, die met een schacht in verbinding staat met de top. Rondom schacht en werkkamer liggen ruimten voor motoren, zand- zuig- en spoelpompen, gereedschappen. V.S. voteren geld voor het buitenland De New York Times meldt uit Wash ington, dat dezer dagen een „wederzijds veiligheidsprogram" zal worden bekend gemaakt, waarmede acht en een half miliard dollar gemoeid zou zijn voor militaire en economische hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1952. In dit bedrag zou zes en een kwart milliard dollar begrepen zijn voor vlieg tuigen, tanks, kanonnen en andere mi litaire goederen die in de Verenigde Staten zijn gemaakt en voorts een be drag van 1650 millioen voor economi sche hulp aan West-Europa, zowel voor de afwikkeling van het plan-Marshall als voor het versterken van de econo mieën van de landen die aan het op voeren van de bewapening meedoen. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweersbuien, maar ook flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke' richtingen, echter tijdelijk veran derlijk. Vrij warm weer. VRIJDAG: Zon op 4.34, onder 20.40. Maan op 0.54, ond"r 8.30. Voor het laatstgenoemde doel zou voorlopig een milliard bestemd zijn. Tenslotte zouden in het totale bedrag zijn begrepen 125 millioen dollar voor economische en technische hulp aan het Midden- en Nabije Oosten, 27 mil lioen voor technische hulp aan La- tijns-Amerika en 78 millioen voor ad ministratiekosten, stel. liften enz. Zand en zeewater denkt ae heer Kos uit zijn werkruimte te we ren door middel van stalen cylinders, die als de buizen van een verrekijker over elkaar heenschuiven en naar be neden kunnen worden gedreven. De heer Kos wil een N.V. stichten, die de bouw en de exploitatie van een bergingstoestel volgens zijn ideeën r,er hand zal nemen. Hij is er van over tuigd dat hij de schatten van de Lutine gemakkelijk zal kunnen opsporen en bergen, en tien kilometer netten, die de sche pen gezamenlijk aan boord hebben zou worden uitgezet en danafwachten maar. wie de eerste zou zijn met een flinke vangst van het malse zeebanket. Alle hens waren aan dek, om de netten zover klaar te maken, dat ze overboord zouden kunnen worden gezet. Twee schepen hadden al eerder een schot gewaagd. De Scheveningse log gers Sch 6 en Sch 118 hadden Dinsdag avond hun netten al uitgezet. De vangst was maar mager, de 6 haalde een kantje op, de 118 een braadje. Bei de schepen hebben het daarna Noorde lijker gezocht. Vannacht zouden de anderen hun netten halen. En dan, als de eerste vangst binnen is, begint de jacht naar het vaderland. Deze zal een strikt eerlijk karakter dragen. Het Bedrijfschap voor Visserij producten heeft maatregelen genomen om te voorkomen, dat de strijd met ongelijke wapenen zou worden uitge vochten. Enkele reders wilden n.l. met hun schepen snelle motorboten mee zenden. die als jagers zouden optreden. Zij zouden niet meevissen, doch slechts de vangst van de loggers overnemen en deze naar de haven brengen. Het Be drijfschap heeft dit verboden. Ook de trawlers, die op het ogenblik buiten gaats zijn, mogen de haring niet van de Dinsdag uitgevaren loggers over- De gevangenen van Landsberg De verdediger van de zeven terdood- veroordeelden in de gevangenis van Landsberg heeft het districtshof te Was hington verzocht, een rechterlijke uit spraak te doen volgens welke aan de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland het recht ontzegd wordt de executie van de gevangenen te gelasten. Het verzoek is gericht aan de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken en zijn collega van defensie. Bei den herriepen indertijd hun order tot uitstel van de executie. De verdediger meent, dat de erken ning van de regering te Bonn inhoudt, dat in feite de staat van oorlog met Duitsland is beëindigd en de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten niet het recht hebben de executie te gelasten. Reeds veertig personen uit quarantaine ontslagen Woensdag zijn 23 personen uit Den Bosch, die in verband met besmettings gevaar voor pokken in het Iogeerge. bouw van het Nederlandse Rode Krui* in quarantaine waren gesteld, ontsla gen. De burgerjj toonde zeer veel be langstelling voor het ontslag, dat te voren was aangekondigd. De „vrijgelatenen" werden in twee „Jan Pleziers" door de stad gevoerd en aan hun woning afgeleverd. Dr A. J. -J. Boumans, die met de medische verzor ging van de in quarantaine gestelden was belast, verklaarde Den Bosch van besmettingsgevaar vrij. Vandaag zijn de zestien achtergeblevenen uit qua rantaine ontslagen. In Tilburg zijn ook Woensdag geen nieuwe gevallen van pokken gecon stateerd. Er werden drie personen uit quarantaine ontslagen. Het aantal geïsoleerden bedraagt nu nog 35. Voorts worden thans nog 19 pokkenpatiënten verpleegd. H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Voorlichtings. dag van het Nederlandse Rode Kruis te 's Gravenhage, waar zij werd be groet door de voorzitter van het hoofd bestuur, ir. F. C. C. baron Van Tuyll van Zuylen, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de Koningin als bescherm vrouwe en oud-voorzitster van het Ne derlandse Rode Kruis haar liefde voor dit werk heeft behouden. De voorzit ter legde in zijn begroetingstoespraak tevens nogmaals de nadruk op de grote behoefte, die het Rode Kruis heeft aan de medewerking van de Neder landse bevolking. „Het Rode Kruis", zo zeide spreker, ziet alle mensen als zijn broeders en beschouwt het als zijn taak om andere mensen in de nood te helpen". Prof dr. H. M. Weve, hoogleraar in de oog heelkunde aan de universiteit te Ut recht en lid van het centraal comité voor de hoornvliescentra van het Ne derlandse Rode Kruis, hield nadien een korte inleiding over het bijzonde re werk van de hoornvliestransplanta tie, waardoor reeds aan vele blinden het levenslicht en de validiteit is te ruggegeven. Indien de gemeenschap beseft, aldus prof. Weve, dat het een ereplicht is hoornvlies voor blinden af te staan, komt de toestemming daartoe steeds gereder, zonder dat pijnlijke si tuaties ontstaan. Reeds meer dan hon derd jaar is men met de research van JTx-koning Peter van Joego-Slavie en ex-koningin Alexandra hebben door de nood en de vergetelheid gedwongen een burgerlijke betrekking aanvaard. Peter gaat sport-auto's aan de man brengen en Alexandra gaat kleding ont werpen. o Het comité „Steunt MacAr- thur" had te New York de „Carnegie Hall" gehuurd, die maar liefst 2.760 mensen kan bevatten, doch er kwamen slechts 39 belangstellenden opdagen. Hier staat zelfs het Gallup instituut, dat zo zelfbewust de sympathieën van koning publiek waagt te voorspellen, met stomheid geslagen. O Niet alle mensen vergeten zo snel het verleden. In het vroegere Duitse concentratie kamp te Theresienstadt hebben 12.000 personen de onthulling van een gedenk teken bijgewoond. Dr. A. Plesman behoort ook niet tot de vergetenen. Hij is door de Zweedse regering benoemd tot commandeur in de Orde van Was» lllllllllllillllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllilllllHIIIIIIIIIIIIIII Oelukkig. ar zèpt guwtv htvringen Saeer van Zweden. Op het Amsterdamse Kattenburg is een zevental fabrieksar beiders gearresteerd, die ervan worden verdacht 15.000 speelgoedballen te heb ben gestolen. O Nog zo'n speels bericht. Een Amerikaanse student heeft het we reldrecord „wipwappen" gebroken door 53 uur en 94 minuten onafgebroken op een wip te wippen. Misschien is de mazelen-epidemie, die op Groenland reeds meer dan 650 mensen heeft aan gegrepen, wel een gevolg van deze al gemene terugkeer tot de kinderjaren. Met hun persoonlijke vrijheid laten de meeste mensen echter niet zo graag spelen. In de afgelopen twee jaren heb ben bijna 150.000 Oost-Duitsers een toe vlucht in West-Berlijn gezocht. Natuur lijk bevonden zich onder hen ook tal rijke werkschuwe elementen, misdadi gers en vermoedelijke agenten der com munisten. Koningin Juliana' gezeten tussen de voorzitter van 't Hoofdbestuur van het Roobe Kruis Ir. F C. C. Baron van Tuyll van Seroosker- ken van Zuylen (rechts) en de voorzitter van het Centrale Cam pagne Comité, Ir. F. Q. den Hol lander. dit werk bezig geweest en thans is men zover, dat deze operaties op grote schaal verricht kunnen worden Prof. Weve bleek zeer optimistisch over de resultaten van dit werk, dat aan onge veer 200 gevallen per jaar het licht der ogen teruggeeft. Na deze lezing werd de film „Geef hun het licht te rug" vertoond, die door de cineast Otto van Neijenhoff in opdracht van de centrale commissie voor de hoorn- vlieseentra werd vervaardigd. De Franse Nationale vergadering heeft zich Woensdag met de begroting voor 1951 beziggehouden. Bij de stem ming kreeg het eerste ontwerp, waarin de MRP vrijstelling van zekere belas tingen voor confessionele scholen had doen opnemen, door het tegenstemmen van de socialisten vijf stemmen te wei nig om de voorgeschreven meerderheid te kunnen halen. De regering heeft la ter op de dag een nieuw ontwerp in gediend, waaruit de gewraakte vrijstel lingen waren geschrapt. Dit werd aan vaard met 182 tegen 181 stemmen; MRP, gematigden en Gaullisten ont hielden zich van stemming. Mogelijkheid voor een voorlopige aangifte Het ligt in het voornemen half Juni over te gaan tot het uitreiken van de nieuwe aangiftenbiljetten voor de in komstenbelasting en de vermogensbe lasting. Deze biljetten hebben een vrij aanmerkelijke wijziging ondergaan, die een grote vereenvoudiging betekent. Voor belastingplichtigen, die zowel hun inkomen als hun vermogen moeten aangeven deze ontvangen een z.g. aangiftebiljet B is voorts een maat regel getroffen, die ten doel heeft het opleggen van voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting vlotter te doen verlopen en het aantal verzoeken >m de termijn van inlevering te beperken. Bij het aangiftebiljet B wordt in het vervolg namelijk een tweede, zeer kor* formulier ingesloten, waarop zij desge wenst een voorlopige aangifte kunnen doen. Als deze voorlopige aangifte vóór 15 Juli a.s. wordt ingezonden, verkrijgt men voor het inleveren van het volle dige biljet een extra termijn van 3 maanden, dus tot 15 October a.s. Intus sen kan de inspecteur aan de hand van de gegevens, vermeld op het voorlopm aangifteformulier, een voorlopige aan slag in de inkomstenbelasting voor'5i opleggen. Wie vóór 16 Juli noch het ene noch het andere biljet inlevert, ontvangt een voorlopige aanslag naar schatting van de inspecteur, onverminderd de verdere gevolgen, die de wet aan zijn verzuim verbindt. Bij het aangiftebiljet A wordt niet 't tweede zeer korte for mulier een blauw formulier inge sloten. Deze belastingplichtigen kunnen dit eventueel aan de inspecteur aanvra gen en krijgen dan drie maanden uit stel. De studiecommissie voor scho lenbouw, die is ingesteld door het Nederlandse congres voor openbare gezondheidsregeling, is na een nauwgezet onderzoek tot de conclusie' gekomen, dat de schoolbank, ook in gemoderni seerde vorm, geheel moet ver dwijnen en dat nieuw te meubi leren scholen dienen te worden ingericht met afzonderlijke tafels en stoelen voor elke leerling. Deze mening berust op paedagogische medische en practische over wegingen en de commissie acht ook in gevallen van tijdelijke overbevolking der lokalen tafels en stoelen te prefereren boven gekoppeld meubilair.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1