Damesmantels Minister van Justitie bezocht Alkmaar Boeiende lezing van prof. Böhl over opgravingen in de Oriënt Alkmaar heeft een prachtige school gekregen Uitbreic Mr H. Mulderije in gevangenis en de Ringers-pakafdeling Enthousiast over het nuttige werk De gepensionneerden nemen motie aan tegen de regering AGENDA Invitatie Biljarttournooi Prof. Van Hasselt sprak over zijn studiereis naar Amerika Vele waarderende toespraken Alkmaar R.P. blijft 1e klasser Sportdag besluit actie Rode Kruis DONDERDAG 24 MEI 19S1 DE. minister van Justitie, mr. H. Mulderije, heeft gistermiddag een kort bezoek van enkele uren aan onze stad gebracht. Onmiddellijk na de behandeling van de motie over het gratiebeleid in de Tweede Kamer heeft de minister, vergezeld van de directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, per auto de residentie verlaten en heeft op zijn doorreis naar de provincies Friesland en Groningen te Alkmaar gepauseerd, ten einde een inspectie-bezoek te brengen aan de strafgevangenis „Schutterswei" en aan de afdeling van de Ringers- fabriek op de Lindengracht, waar een aantal gedetineerden is te werk gesteld. De minister van justitie, mr. ff. Mulderije, bracht gisteren een bezoek aan Alkmaar. Het gezelschap op de Lindengracht. V.l.n.r. de heer F. H. Ringers, Z.Exc. mr. ff. Mulderije en mr. F. A. M. Lamers, directeur-generaal van het gevangeniswezen. MINISTER MULDERIJE en mr. La- mers, die omstreeks drie uur in Alkmaar arriveerden, werden eerst door de directeur van de strafgevange nis, de heer F. Lassche, door de gevan genisgebouwen rondgeleid, waarbij de minister grote belangstelling toonde voor de omstandigheden, waaronder de gevangenen leefden. Vervolgens be gaf het gezelschap zich naar de Lin dengracht, waar zich in het gebouw „Eik en Linden" een inpak- en een cartonnage-afdeling "an de Ringers- fabriek bevindt. Hie is een veertigtal vrouwelijke gedetineerden als verpak- sters te werk gesteld, terwijl een klei ner aantal mannen op de cartonnage- afdeling werkzaam is. De minister en de directeur-generaal van het gevange niswezen, die thans behalve door de heer Plassche eveneens werden ver gezeld door de heren H. en F. H. Rin gers, toonden ook hier grote belang stelling voor de gedetineerden en het werk. dat door hen wordt gedaan. Mr. Lamers onderhield zich met verschil lende gevangenen en minister Mulde- rije zeide zeer enthousiast te zijn over het nuttige werk, dat de gedetineerden hier doen en waartoe de directie der Ringersfabrieken hun de gelegenheid geeft. Nadat de minister aldus een in druk had gekregen van het function- neren der Alkmaarse strafgevangenis, verliet hij onmiddellijk na zijn bezoek aan dit onderdeel van de Ringers- fabriek in gezelschap van de directeur- generaal van het gevangeniswezen om streeks vijf uur onze stad voor een in spectiebezoek aan de Noordlijke pro vincies. Het korte bezoek van de minister, dat niet officieel was aangekondigd en waarvan slechts enkele ingewijden op de hoogte waren, trok derhalve niet de minste belangstelling van het pu bliek en verliep in alle rust en stilte. iiiiMiininniiiiiiuiiiiinn^ De jeugduitwisseling tussen Alkmaar en Bath In ons bericht over de jeugduitwisse ling tussen Alkmaar en Bath is een storende zetfout geslopen. In de aanhef staat vermeld, dat voor een kleine groep jongeren de mogelijkheid is opengesteld van 16 Juli tot 21 Juli een veertiendaags bezoek aan Bath te bren gen. De data moeten uiteraard zijn van 16 tot 31 Juli. Zoals gemeld, zal de Alkmaarse groep gecombineerd worden met een aantal jongelui uit Bergen, die een be zoek brengen aan Keynsham bij Bath. De goede vriendschapsbanden, welke Alkmaar en Bath verbinden, waarbor gen de jongelui, die zich voor deze reis opgeven, veertien onvergetelijke dagen. In Bath wordt het bezoek met gevoe lens van warme sympathie tegemoet gezien en niets zal worden nagelaten om de jongens en meisjes een heerlijke vacantie te bezorgen. Daarbij genieten de deelnemers (sters) het belangrijke voordeel, dat ook Bath in het teken staat van het Festival of Britain, een evenement, dat duizenden uit de gehele wereld naar Engeland trekt. Jongeren van 1519 jaar kunnen zich opgeven bij de heer G. A. M. Snijders, Kennemerstraatweg 131 en bij mr. G. van Hilten, Oudegracht 90. Een spoe dige opgave zal teleurstelling voorko men. OPBRENGST COLLECTE BLAUWE WEEK-ACTIE De collecte voor de Blauwe Week- actie heeft f 255,96 opgebracht. Op een druk bezochte huishoudelijke vergadering heeft de afdeling Alk maar van de Algemene Militaire Pen- sioenbond een motie aangenomen, waarin zij haar spijt uitspreekt over de afwijzende houding van de rege ring ten aanzien van het verstrekken van een voorschot aan gepensionneer den. In de motie wordt het hoofdbe stuur met klem verzocht alles in het werk te stellen om de noodtoestand in de gezinnen van de gepenatt—neer den te doen beëindigen. Deze uit spraak is behalve aan het hoofdbe stuur ook ter kennis gebracht van de minister-president. Palestina verzwijgt zijn verleden Bijbelvertalers vonden Exclusieve sortering GEORGETTE CHARMELAINE KAMGAREN in diverse aparte kleuren, blauw en zwart, prijzen vanaf 98.—. (Advertentie, Ing. Med.) bevestiging Voor een groot aantal leden van de Studiekring Alkmaar van het Voor- aziatisch-Egyptische Genootschap „Ex Oriente Lux" hield prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden, gisteravond in de kleine zaal van de Harmonie een voordracht over het onderwerp „Ar- ehaeologische illustraties bi) Bijbelse verhalen". Prof. Böhl vertelde, hoe sinds het begin van de twintigste eeuw steeds meer belangstelling is ontstaan voor het opgravingswerk, dat voor het historisch onderzoek van zulk een groot belang is. Aan het einde van de vorige eeuw toonden zij, die de bijbel bestu deerden, nog slechts weinig interesse voor het opgravingswerk in het Heili ge Land en Mesopotamie, hoewel in die tijd toch op archaeologisch gebied reeds zeer veel gedaan was en. reeds talrijke geheimen aan de hieroglyphen en het spijkerschrift der kleitabletten waren ontrukt. De wetenschappelijke belangstelling der bijbelonderzoekers ging namelijk aanvankelijk louter uit naar de vorm der overlevering. Langzamerhand ech ter ging men het belang inzien van de resultaten der opgravingen, waardoor men het hoe en het waarom te weten kon komen en men door de kennis van de historische achtergrond naar het fei telijke gebeuren kon zoeken. Prof. Böhl, die zich gisteravond beperkte tot de op gravingen op het gebied van de oud testamentische geschiedenis, zeide, dat de Palestijnse bodem weinig geschikt was om te conserveren wat eraan was toevertrouwd. Het gevonden manus cript van het Bijbelboek Jesaja stamt uit de derde eeuw vóór Christus en de kansen zijn zeer gering, dat oudere manuscripten zullen worden gevonden. Het leren en perkamenten schrijfmate riaal vergaat vrij snel. Wel zijn er zeer vele kleitabletten gevonden. Bóven de grond worden slechts bij uitzondering historische vondsten gedaan, daar hier de stormen der geschiedenis over heb ben gewoed en bovendien de maanden lange Palestijnse regentijd jaarlijks veel waardevols heeft weggespoeld en doen vergaan. Over het algemeen zijn in Pa lestina slechts de sporen van het da gelijkse leven der gewone mensen uit de eeuwen vóór de geboorte van Chris- tusen gevonden, de sporen der groten zijn grotendeels verdwenen. Palestina is archaeologisch gesproken dan ook een „met stomheid geslagen" land. De on derzoekers zagen reeds spoedig in, dat zij, om méér omtrent de groten uit de bijbelse geschiedenis te weten te ko men, de gehele cultuurkring moesten leren kennen, waarvan Palestina een onderdeel was, en het milieu en de sfeer, waarin het Heilige Land ten tijde van het Oude Testament verkeerde, nauw keurig dienden te onderzoeken. Ook dit was met opgravingen te bereiken, be greep men, en talrijke expedities uit Vliegtuigwrakken worden opgegraven De hoge prijs van oude non-ferro metalen heeft tot gevolg gehad, dat in de omstreken van Alkmaar alom op gravingen worden verricht van in de oorlogsjaren neergestorte Duitse en geallieerde vliegtuigen, die zich des tijds zo diep in de grond boorden, dat uitgraven toen geen zin had. Regelmatig worden thans wagon ladingen vliegtuig-aluminium vanuit Alkmaar naar de metaalsmelterijen verzonden. GESLAAGD Voor het Dinsdag te Amsterdam ge houden kruideniers vakexamen slaag den onze plaatsgenoten de heren T. J Hutema en J. Boode. verschillende landen hebben zich sinds dien reeds met prachtige resultaten aan deze moeilijke en delicate taak gege ven. Het gevolg is, dat men Palestina's groten nu niet meer geïsoleerd ziet, doch in de omlijsting van hun eigen tijd en beschaving. Men begrijpt deze groten veel beter tegen die achter grond van hun tijd, wanneer men weet van de stormen der volksverhuizingen en van de grote beschavingen der oude Vooraziatische volkeren. Prof. Böhl, die zelf aan talrijke opgravingswerkzaam heden en expedities in Palestina en Mesopotamie heeft deelgenomen, be sloot zijn voordracht met het vertonen van een serie zeer interessante licht beelden over de resultaten van de op gravingen, waaruit duidelijk werd, dat er op dit terrein inderdaad reeds zeer veel is bereikt en dat vele bijbelverha len hierdoor werden bevestigd en on volledige gegevens werden aangevuld- afbeeldingen van de plaats, waar Mozes water uit de rots sloeg, de fundamenten van de burcht van Saul, Israels eerste koning, de paardenstallen van Salomo in Megido, oude kleitabletten, waarop zeer poëtisch over de zondvloed wordt verhaald en ten slotte vele kostbare sieraden, gebruiksvoorwerpen, fresco's en reconstructies van de ontzaglijke pa leizen en heiligdommen uit de bloeipe rioden van Babylon, Assur en Niniveh. j (Ontleend nan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Costello in het vreemdelingenlegioen (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het complot van het houten paard (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De gouden kooi (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Vrouwen zonder naam (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: H.O.V.: „Een avond in Weense sfeer". Hekelstraat 9, 8 uur: Samenkomst Kruisleger. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De wolf van Sila (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het geheim van drie vrouwen (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De onvindbare pimpernel (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Assepoester (alle leeftijden). Hotel „Central", Hofplein, 7.30 uur: De slag om Stalingrad. Het in Café Venneker plaatsvindende inivitatie-tournooi met acht deelnemers Werd gisteravond voortgezet met de volgende partijen, die toonden, dat de deelnemers elkaar niet veel in kracht ontlopen. De zes gespeelde partijen hadden het volgende resultaat: B Duin 75 29 12 2,58 O. Sekles 73 29 12 2.51 C. Kalman 75 23 21 3.26 A. v. d. Schilden 68 23 12 2.96 C. Krijgsman 75 24 17 3.12 D. Korver 57 24 12 2.37 L. v. d. Aakster 75 21 11 3.57 M. Heusy 55 21 14 2.61 C. Krijgsman 75 31 12 2.41 L. v. d. Aakster 65. 31 13 2.09 Chr. Kalman 75 23 17 3.26 D Korver 46 23 10 2.00 Telefoonkabels worden gelegd In opdracht van pt.t. worden thans telefoonkabels gelegd naar het weste lijk deel der gemeente. Daartoe bleek het noodzakelijk een geul ter zijde van de Bergerbrug te baggeren, waarin de kabels zullen worden neergelaten. Oan de westzijde van de Grote Kerk zijn de werklieden op het voor malige kerkhof begrijpelijk op een grote verzameling knekels gestoten. Burgerlijke Stand Getrouwd: Johannes van de Brug en Johanna C. Pronk. Qornelis N. Ket en Catha- rina Bruin. Overleden: Mietje Bakels, 82 jaar, wed. van J. Veenliuijsen. Comelis A. van Houten, 78 jaar, gehuwd met J. Landman. BONTE AVOND VOOR T.B.C.- BE STRIJDING Zaterdagavond wordt in het Wapen van Heemskerk een bonte avond gegeven ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Medewer king wordt verleend door het Musette-trio met Annie de Moor, de Zingende Zwer vers, Rudi Kesselaar, mr. Klijgo, gooche laar, George Wagner en Henk Boon, piano. DROF. IR. R. VAN HASSELT, die in het kader van de ECA met achttien per. sonen uit de Nederlandse metaalindustrie een studiereis maakte naar de Verenigde Staten, alwaar New York, Washington, Milwaukee en fabrieken in d« staat Connecticut werden bezocht, heeft gistermiddag in hotel Victory voor de leden van het departement Alkmaar van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel van zijn ervaringen in het land van Uncle Sam verteld. induslrie moet voldoen om te komen tot een hogere productiviteit. Hiervoor dient men zich het begrip eigen te ma ken, dat slechts samenwerking kan lei den tot het door allen gewenste doel. Een individuele productie zal zich niet kunnen handhaven. De fabrikanten zul len moeten komen tot een werkver deling, een specialisatie, welke het ver vaardigen van grotere series mogelijk maakt. Daarbij zal men zich de luxe van veelvormigheid van een zelfde pro duct niet kunnen permitteren. Een ty pisch voorbeeld van veelvormigheid le verde de industrie, die tijdens de oor logsjaren drie verschillende teilen maakte en thans mede door de buiten landse concurrentie gedwongen is ze ventien verschillende teilen te vervaar digen. Prof. Van Hasselt zag het nut van een dergelijk groot assortiment niet in. Hij wekte dan ook op tot be perking van de typen, of wat de Ame rikanen noemen „simplification". Lezing voor de Mij voor Handel en Nijverheid Prof. Van Hasselt, welkom geheten door de voorzitter van het departement, de heer J. F. Ie Blansch, ving zijn le zing aan met te wijzen op de verschil lende bijzonderheden, welke hem bij zijn bezoek aan de States waren opge vallen. Daar waren in de eerste plaats de grote band, welke in Amerika ge voeld wordt met het oude Europa en het onmiskenbare vrijheidsstreven, dat de Amerikanen van hoog tot laag be zielt. De Declaration of Independence, waarop de staat is gegrondvest, noemde prof. Van Hasselt een prachtig stuk, dat zijn gelijke in de wereld niet vindt. Het leven in Amerika is duur, hetgeen voor al geweten moet worden aan de hoge lonen. De kleding is zeer verschillend, over het algemeen van prima kwaliteit en betrekkelijk goedkoop. De woningen daarentegen zijn duur. Komende tot zijn bezoek aan de me- taalfabrieken, zei de Delftse hoogleraar getroffen te zijn door de hygiëne in de werkruimten. Overal zag het er netjes uit, hetgeen z.i. te danken is aan de opvoeding en het welvaartspeil van de gewone man. In de Amerikaanse indus trie wordt niet harder gewerkt dan hier. Wel is de plaatsing van de machi nes beter. De fabrieken worden als het ware om het productie-proces heen- gebouwd. Van groot belang achtte spre ker de aandacht, die de Amerikanen besteden aan de planning van de pro ductie. Vele onderdelen van het pro duct worden in andere fabrieken ver vaardigd. Hierdoor ontstaat een veel grotere specialisatie, welke de moge lijkheid schenkt tot een intensievere mechanisatie. In tegenstelling tot Ne derland, waar de arbeiders de neiging hebben vast te houden aan bestaande methoden werken de Amerikaanse ar beiders, gedachtig aan de leuze, dat de menselijke welvaart op samenwerking berust, daadwerkelijk mee aan dit me- chanisatie-proces. Het peil van de arbeiders en het toe zichthoudend personeel aan de over zijde van de oceaan is onmiskenbaar ho ger dan in Nederland. In belangrijke mate wordt dit bevorderd door een uitstekende voorlichting, een voortref felijke vaklitteratuur voor alle groenen en de algemene vorming van de jeugd. In Amerika bestaat een leerplicht tot achttien jaar en in enkele staten tot zestien-jarige leeftijd. De grotere welvaart in Amerika is naar de mening van prof. Van Hasselt vooral te danken aan de mechanisatie en het produceren van grote series van een zelfde product. De fabrikanten staan open voor hetgeen hun concurren ten presteren en er wordt gestreefd naar een voortdurende ontwikkeling en verbetering van de eigen industrie. Onbekende dingen had men echter nauwelijks gezien. Komende tot het slot van zijn rede, somde prof. Van Hasselt de voorwaar den op, waaraan z.i. de Nederlandse Vol bezieling zullen wij onze iaak vervullen" Jan Lichthartschool officieel geopend Het was gisteren een grote dag voor Alkmaar en voor het Bergerwegkwartier in het bijzonder. Daar werd onder zeer grote belangstelling de Knoopschool geopend, die voortaan de trotse naam van de Haagse hervormer op onderwijs» gebied Jan Ligthart zal dragen. Enerzijds, van architectonisch standpunt bezien, gaat dit stadsdeel er niet op vooruit. De strakke lijnen en rechte vlakken die het gebouw begrenzen, doen hypermodern aan en missen alle warmte. Van binnen echter is deze school een wonder van doelmatigheid, een school zoals iedere onderwijzer zich die zou wensen. De brede gangen, de ruime lokalen waarin de oppervlakte van glas die van de muren haast overtreft, de uitgebrei de leermiddelen, waartoe ook de piano en het ingebouwde aquarium gerekend mogen worden, maken het geheel tot een gebouw waarin het beste onderwijs gegeven kan worden en ongetwijfeld ook gegeven zal worden. Dit is het hoofd ,de heer C. Mol, en zijn staf ze ker toevertrouwd. In het handenarbeidlokaal waren tal van autoriteiten, deskundigen op on derwijsgebied en verdere belangstellen den aanwezig, toen wethouder R. Bak ker gistermiddag omstreeks vijf uur in zijn openingswoord de genodigden wel kom heette. De heer Bakker toonde zich zeer tevreden over de wijze waar op de scholenbouw in Alkmaar de laatste jaren is aangepakt. Hij felici teerde niet alleen de heer Mol, doch ook de heer K. Bos, die thans de Finse school geheel voor v.g.l.o. kan gebrui ken. Liefde voor het land. Mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester en tevens wethouder van openbare wer ken, gaf in zijn toespraak een overzicht van de wijze waarop de stichting van de Knoopschool tot stand is gekomen. Dat gebeurde min of meer toevallig, toen de gemeenteraad een excursie naar Rotterdam maakte. De burgemeester bemerkte toen dat het mogelijk was een school volgens het systeem Knoop te laten bouwen, zonder dat daarvoor bouwvolume behoefde te worden afge staan .Mr. Wytema deelde voorts mede dat er in Alkmaar op onderwijsgebied „iets gist", doch daar hij zich niet na der uitdrukte, kan men slechts raden naar de eventuele plannen die thans blijkbaar nader worden uitgewerkt. Spreker prees de goede ligging van de Jan Ligthartschool. Door het uitzicht op bos, weide en duin, staan de kinde ren dagelijks in visueel contact met de natuur. Dit moet op den duur een stuk van hun leven worden en de liefde waar zij leven en opgroeien, verster ken. Hierna verklaarde mr. Wytema het gebouw voor geopend. De heer G. G. C. Vernooy, inspecteur van het lager onderwijs, weet het aan de vérziende blik en de doortastendheid van het gemeentebstuur, dat de school reeds nu kon worden geopend. Hij was zeer verheugd dat een zo goed gebouw als de Knoopschool werd gesticht. „Wat wij aan het kind doen brengt zijn vruchten ruimschoots op", aldus spre ker. Waardevolle aanwinst. Ook de schoolarts dr. G. D. Swanen- burg de Veye, toonde zich zeer inge nomen met het nieuwe gebouw. Het is noodzakelijk, zo zeide dr. Swanenburg de Veye, dat het kind dat noodgedwon gen opgroeit in de beslotenheid van vier schoolmuren en een dak, een uit gezondheidsoogpunt zo verantwoord mogelijke verblijfplaats wordt gebo den. Spreker noemde de nieuwe Jan Ligthartschool een waardevolle aan winst, waarop men trots kan zijn. Vele sprekers De heer H. W. Holsmuller sprak zijn felicitaties uit namens de afdelinr Alkmaar van Volksonderwijs en bood als stoffelijk blijk van erkente lijkheid een ameublement aan. De Nederlandse Onderwijzersver eniging was vertegenwoordigd door de heer De Vries, die het openbaar on derwijs prees als een instelling die de scheidingsmuren in ons volk tracht te overwinnen. Spreker bood een fraai bloemstuk aan. De heer K. Bos zeide steeds in zeer goede harmonie te hebben samenge werkt met de heer Mol. Spreker noem- le de hoedanigheid van een schoolge bouw van eminent belang voor het daarin te geven onderwijs. Namens het personeel van het v.g.l.o. bood de heer Bos enkele boeken voor de schoolbibliotheek aan. Een voorbeeld. De heer Knoop, architect en aan nemer van het schoolgebouw, deelde mede, dat deze school na 15 Juni ten voorbeeld zal worden gesteld aan alle gemeenten in het land. Spreker bood aan het einde van zijn toespraak een schoolklok aan. De heer C. J. Knook zeide er van overtuigd te zijn, dat het nieuwe ge bouw spoedig een eigen, vertrouwe lijke sfeer zal hebben. Daar zal de heer Mol ongetwijfeld voor zorgen. Namens de Rijks Kweekschool bood spreker een voorzittershamer aan. Hiema werd nog het woord gevoerd door de heren Dijkstra namens de katholieke onderwijzersvereniging, de heer Van der Knaap namens de con tactcommissie en de heer R. Bakker Een bijzonder aardig moment was het, toen enkele leerlingen van alle klassen om beurten naar voren kwa men om een respectabel aantal bloe men en planten aan te bieden. Een dankwoord. De heer C. Mol, die als laatste spre ker het woord voerde, zeide dolblij te zijn met deze dag, ook ai had hij in de Brillesteeg en in| de Finse schooi eveneens prettig les gegeven. Hij over handigde de heren Snijders en Bos als overtuigend bewijs van afscheid de sleutels van de gebouwen, waarin hij onderdak heeft gehad. De kosten, die nodig waren voor de Jan Ligthart school, noemde spreker goed besteed Hij bracht dank aan allen, die aan de bouw hadden medegewerkt, in het bij zonder aan de heren Kirkenier, Weil en Coevert. „Vol bezieling", zeide hij aan het slot van zijn vaak geestige toespraak, „zullen wij de taak die ons wacht vervullen.. Wij zijn bereid". Na dit officiële gedeelte werden ae genodigden in de gelegenheid gesteld de nieuwe school te bezichtigen. GEMEENTE-POLITIE HAARLEM DEGRADEERT Het elftal van de Rijkspolitie Alkmaar heeft kans gezien om in de laatste wedstrijd in de beslissingsronde om de onderste plaats in de eerste klasse B van de politie-competitie een gelijk spel te behalen tegen Haarlem, zodat onze stadgenoten voor degradatie bleven ge spaard. De uitslag waarmede deze wedstrijd ein digde, n.l. een 3—3 gelijk spel, doet vermoeden dat er door beide partijen verwoed om de punten is gestreden. Het spelverloop laat even- welanders zien. Want de rust ging in met een 2—0 voorsprong voor de Alkmaarders. Deze dachten dat zij op „rozen" zaten, maar Haar lem wist op overtuigende wijze te profiteren van deze g'edachte bij hun tegenstanders en slaagde re in om in korte tijd drie doelpunten te maken. Enige minuten vóór het einde werd bet zelfs zo benauwd, dat de rijkspolitie alle zeilen moest bijzetten om niet te verliezen. Door dit gelijk spel heeft de rijkspolitie drie punten behaald en is Haarlem het kind van de rekening geworden. Zij behaalde één punt en zal de volgende competitie baar geluk in de tweede klasse moeten beproeven. De eindstand in deze halve competitie luidt als volgt: Rijkspolitie Alkmaar ..2 1 1 0 3 6—5 Amsterdam 2 1 0 1 2 4—3 Haarlem 2 - 1 1 1 3-5 Zaterdag 2 Juni zal op grootse wijze de inzamelingsactie van het Nederland, se Rode Kruis te Alkmaar worden be sloten. Wandelaars, auto's motoren, bromfietsen en toerfietsen zullen stad en streek doorkruisen, terwijl in af- wachting van hur. komst op het Canada- plein een turndemon- stratie wordt gegeven. Het belangrijkste bij al deze wedstrijden is, dat de rollen dit maal zijn omgekeerd. Thans is niet de eer ste opzet dat het Rode Kruis voor de sportlieden zorgt (al zullen de mannen in de bekende khaki-uniformen natuurlijk ook ditmaal klaar staan voor eventuele uitvallers, -doch dat de sportlieden nu eens iets doen voor hun Rode Kruis. De opbrengst van al deze rallye's komt namelijk geheel ten goede aan het Ne derlandse Rode Kruis, dat Zaterdag 2 Juni zijn inzamelingsactie beëindigd. De rallye's van de auto's motoren en bromfietsen beginnen op het Canada plein, waar om twee uur gestart wordt. Zij die aan de auto- en de motortocht villen deelnemen, kunnen zich opgeven bij de heer P. Krom, Schermerweg 74. Voor de bromfietstocht is het adres voor inschrijving de heer G. Wessels, Nieuwesloot 38. De toerfietsers, die zich kunnen opgeven bij de heer N. Bosch man, Luttik Oudorp 52, vertrekken van het Waagplein. Al deze tochten worden gereden volgens routebeschrijving. Er worden fraaie prijzen beschikbaar ~e- steld. De wandelaars kunnen zich melden bij de heren C. M. de Vet, Asterstraat 5; G. Kemp, Troelstrakade 6; L. Koolwijk, C. Evertsenplein 12; S. Tuynman, Dijk graafstraat 9; P. v. d. Sande, Heilig land 34; G. Veldstra, Blaeustraat 16 en mevrouw Hoet, Westerweg 316. De route is ongeveer acht kilometer lang, zodat ook in schoolverband hieraazou kunnen worden deelgenomen. Allen die dj tocht uitlopen zal een herinnerings speldje worden aangeboden. IMPOSANT JACHT MEERDE AAN DE BIERKADE De huizen van de Bierkade zijn zo goed als verscholen achter het blinkend witte motorjacht, dat gisteren ligplaats heeft gekozen bij de Accijnstoren. Het is de Catharina, het directieschip van de werf Gusto v.h. firma A. F. Smul ders uit Schiedam, waarmee eon van de directeuren een zakenreis maakt door Nederland. De Catharina heeft een hoge bovenbouw, meet 21 ton en is 35 meter lang. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vriezenveen: W. Pelle- boer, res. legerpred. te Utrecht; te Reeuwijk: G. J. Jansen, cand. te We- zep. Aangenomen naar Santpoort: D. Tersteege te Weesp. Beroepbaarstel ling: J. M. D. van der Berg, cand. en hulpprediker te Kerk Driel stelt zich beroepbaar. Eig Door de heer C. 5 de Raad der gemee schrijven gezonden: Er bestaat voor u dingsplan, dat zich landelijke en hoofdz deelte van uwe ge me grens der gemeente J In dit uitbreidingsi de Bergerweg, de v en uwe gemeente, sle nen worden gebouw< aanwezig is van tei bepaling wil dus zeg de Bergerweg practise Ik vraag met af, wederopbouw nog w den geacht, het eigen perken dat het aan terreinen langs de Be gemaakt hun terreine ductief te maken. Het komt mij voor fien halve eeuw heeft veel conservatisme z<! leven te roepen, dat bcuwing van een g» bindingsweg met All hoofdtoegang via All totaal onmogelijk wo Wanneer men de i« het een bonte me een boerderij, dan v en daar een aaneer met woningen on eer Het ligt voor de lintbebouwing aan dulden, doch naar m i^waar bestaan tegen wisselende open bebi een bepaalde minimu bebouwing zou de B aantrekkelijk maken, -verbindingsweg Haai t Juist in deze tijd ERVOLG Postduiv STEEDS 1 De uitslag vana: duiven was voor d vogels: J. v.d. Idsei G. Hijmans 3; H. i Luitjes 8; W. Pijpi 13, 17; S. v.d. Mei ters 12. 25; P. Elzi J. Kuyper 21, 24; Baden 23, 26; M. T 30. De eerste duii van 1322.34 meter DE I De uitslag was: 26; J. Stafechi 2, 3 de Moei 5, 23; H. Norder 7, 8, 14, 16, W. Butter 12, 22; C ker 19, 24.^29; A. nen 27; J. de Nijs reikte een snelheh minuut en werd g *n was tevens de stateerd werd in c commissie. HEILOO'i De uitslag vans duiven van de ee Slieker 1, 16, 22; 21, 24, 29; M. C. Peute 4. 20, 27; 14; Th. v.d. Vliet *7. 18; P. Verdonk Eng 19; J. H. Foc C. de Graaf 28. I constateerd om ll snelheid van 1329.: MARKT ALKMAARSE Woensdag, 23 Me nieuwe 4361, o 1.65, asperges 55- perzik 1532, wi I A 58—75, I 48— rode kool 6.507.1 zie 8 23, sla 2- andijvle 1033, 612 winterpeen uien 2—9, prei 8- peterselie 34. r NOOHDERMARKT 2500 kg uien 8,10- 5800 kg witlof 1 B —26, 3 14—21, af kool 6.60—15,70: 1 gele kool 6: 60.01 5 506,20. Doorgec «vif'e kool, 30.000 pret langedijker 23 Mei 1951. gerove uien 10,90: 2000 kg witlof I kasaardappelen 63 aardappelen 50 ct. 455 kg rode kool gele kool; 6900 rode kool.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2