Vijftig jaar lichamelijke opvoeding Sport in 't kort H.O.V, bedreigd Meerderheid wil niet over de 38ste Breedtegraad gaan De „Prinses Marijke" bracht eerste Hollandse Nieuwe aan wal De Tweede Kamer aanvaardt de noodwet voor Finsterwolde De KNAU gaat jubileren Belangrijke iniernaiionale wedstrijden in het Olympisch stadion Vandaag begint viering Harderwijk sticht een tweelingstad Britse parachutisten naar Middellandse Zee Belgische beperkingen op aardappelinvoer opgeheven De publieke opinie en Korea Binnenkort vorming van een Landbouwschap Communisten vragen commissie van onderzoek Het debat leverde weinig nieuws op DIT WOELIGE LEVEN Schuld en Boete KATERDAG 28 MEI 1981 langrük genoeg zijn. Athleten uit Ne derland, Engeland, Belgie, Frankrijk, Zwitserland en Zweden komen aan de start. Engeland wordt vertegenwoor digd door de bekende lopers Donald Mc. Bailey en Arthur Wint. Fanny BlankersKoen zal op de 80 m. hor den concurrentie ondervinden van haar „oude" rivale Maareen Dyson-Gardner en wellicht van het Zaanse meisje Willy Lust. Zwitserland wordt vertegenwoor digd door ïmfeld op de 1500 meter en de polsstokhoogspringer Scheurer, wiens beste prestatie een sprong van Dat de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie het vijftigjarig bestaan op grootse wijze gaat vieren, ligt voor de hand. In deze halve eeuw hebben tal van athleten op uitstekende wijze deze sport gepropageerd in het belang van de lichamelijke opvoeding. Eveneens hebben die athleten zorg gedragen dat in alle grote steden van Europa bU belangrijke wedstrijden de Nederlandse driekleur in top ging en steeds waren onze landgenoten bij de Olympische Spelen gevaar lijke, maar gewaardeerde tegenstanders. i Niettemin zullen de wedstrijden be Vandaag begint de viering van het 60-jarig jubileum van de K.N.A.U. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam wordt een receptie gehouden, gevolgd door een intiem diner. Zondag 3 Juni is eigenlijk de grote dag, waarop de K.N.A.U. naar buiten feest viert. Dan worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam in ternationale wedstrijden gehouden, die voorafgegaan worden door een plechtige kranslegging in het Stadion ter herdenking van de gevallenen. Na afloop van de wedstrijden is er, eveneens in het Stadion, een reünie voor huidige en oud-K.N-A.U.-leder., gevolgd door een gemeenschappelijke maaltijd. Ter gelegenheid van het tiende lus trum heeft de jubileumcommissie een lijst samengesteld van de meest suc cesvolle clubs en athleten in de Ne derlandse kampioenschappen. Bij de clubs heeft het Amsterdamse A.A.C. ver de leiding met 149 kam pioenschappen, voor H.A.V. (Haarlem) met 92, A.V. 1923 (Amsterdam) met 83, Vlug en Lenig (Den Haag) 82 en Pro Patria (Rotterdam) met 72 kam pioenschappen. Dit wat de heren be treft. Bij de dames is het Amsterdam wat de klok slaat: Sagitta leidt met 62 kampioenschappen, gevolgd door ADA. met 34, en Zeeburg met 17. Daarna komen Hygiea (Den Haag) en Brunhilde (Leiden) elk met 15 kam pioenschappen. BU de athleten had Jan Zeegers Jr. lange tijd de leiding met 42 kampioen schappen, maar na de oorlog is hij voorbij gestreefd door Faiuiy Blankers —Koen, die thans al 47 persoonlijke kampioenschappen op haar naam heeft staan. Aad de Bruyn is hier derde met 33 en Gubbels vierde met 26 kampioen schappen. Van de tegenwoordige cracks heeft mevr. Ans Panhorst Niessink 17 en Wim Slijkhuis 15 kam pioenschappen behaald. De internationale wedstrijden De K.N-A.U. had uitnodigingen ge richt tot de Olympische kampioenen Zatopek en Gaston Reiff om op 3 Juni op haar internationale wedstrijden het Olympisch Stadion te Amsterdam te starten. Van Zatopek werd bericht ontvangen, dat hij het komend seizoen zeer bezet is en tot zijn spijt niet kan komen. De heer J. Moerman, secreta ris van de technische commissie van de K.N.A.U. heeft intussen van de Belgische en de Franse bond verno men, dat deze een gelijkluidend schrijven hebben ontvangen van de Tsjech, zodat hij zich blijkbaar dit Jaar niet in West-Europa zal ver tonen .De onderhandelingen met Gas ton Reiff sprongen af op de techni sche eisen, die de trainer-manager van de Belg stelde. Hij wilde namelijk be palen, dat Reiff en Slijkhuis elkaar dit seizoen niet meer dan twee maal zullen ontmoeten, in Amsterdah en in Brussel, voor welk voorstel de K.N.A.U. niets voelde, want er komen meer ontmoetingen waarop deze riva len elkaar zullen kunnen bestrijden. 4.30 meter is, een resultaat, dat voor de Nederlanders nog slechts een illu sie is. De Franse en de Zweedse ploeg zijn nog niet door de respectievelijke bonden vastgesteld. Voor Nederland zullen vrijwel alle Nederlandse kam pioenen en cracks starten. De voor naamste Nederlandse deelnemers (sters) zijn 80 meter horden: mevr. Fanny Blan kersKoen, Wil Lust en mevr. Gerda van der Kade—-Koudijs. 100 meter dames: mevr. Fanny BlankersKoen, Gré de Jong, mevr. XeniaStadt en mevr. van der KadeKoudijs. Bij de heren komen o.a. aan de start: 110 meter horden: Van de Hoeven. Verspringen: Mooy, Naaktgeboren. Polsstokhoogspringen: Lamoree. 400 meter: Kroon, Hofmeester, de Jong en Mahieu. 100 en 200 meter: Lammers, Kleyn, Saat, Holst. 1500 meter: Hans Harting, Jonkers, Roffel, Woudstra. 3b00 meter: Slijkhuis, die tijdig uit Amerika zal terug zijn, Lataster en Huizinga. Donneren van Scheltinga nemen deel aan hei Staunton tournooi Coppi won tijdrit vóór Bobet In het Staunton-tournooi dat Zater dag 26 Mei te Cheltenham begint, zui len de Nederlandse kleuren verdedigd worden door Donner en Van Scheltin ga. De andere deelnemers zijn Tahl- berg (Zweden), Book (Finland), Un- zicker en Bogoljubow (Duitsland), Gli- goric, Pirc, Metanovic en Trifunovic (Zuidslavie)dr Tartakower (Frank rijk), Wade (Nieuw Zeeland) en Alex ander, Broadbent, Golombek en Klein (Groot Brittannie)Het tournooi begint te Cheltenham en wordt voortgezet te Leamington, terwijl de partijen van de laatste ronde te Birmingham worden gespeeld. Het klassement van de zesde etap pe van de Ronde van Italië, een tijdrit over 83 km luidt: 1. Fauso Coppi (It.) 2.04.15; 2. Bobet (Fr.) 2.05.22; 3. Koblet De minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr. J. in 't Veld, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Harderwijk. Hij legde daar de eerste steen van efen complex van 192 wo ningen in de nieuw ontworpen twee lingstad Tonsel, ten Zuiden van de spoorlijn ZwolleAmersfoort. Dit is een stedebouwkundig experiment, waar voor de minister grote aandacht heeft. SUCCESVOLLE PROEVEN ATOMISCHE WAPENEN Naar de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie en het ministerie van defensie bekend maken, zijn op de proefterreinen in de Stille Oceaan met succes proeven met atomische wapenen genomen. In het bijzonder werd de straling van de wapens en de hitte, en schokwerking onderzocht. Niets in de verklaring wijst er op dat een water stofbom tot ontploffing is gebracht. Naar aanleiding van de geruchten als zou het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overwegen het subsidie van f 95.000 voor de Haar lemse Orkest-Vereniging in te trekken heeft de Haarlemse wethouder, de heer D. J. A. Geluk, verklaard, dat dit het einde van de vereniging zou betekenen, wat voor het culturele leven, niet al leen in Haarlem, maar in de gehele provincie een gevoelige slag zou bete kenen. De H.O.V. toch geeft meermalen concerten in Alkmaar, Hoorn, Zaandam, Beverwijk en andere plaatsen en neemt een zeer voorname plaats in bij het be geleiden van de talrijke koorverenigin gen in de provincie, die door de ophef fing van de H.O.V. ernstig in hun be staan zouden worden bedreigd. De heer Geluk dacht verder aan de mogelijk heid van een Provinciaal orkest, dat van de gemeenten, waar het concer teert bijdragen in het subsidie zou ont vangen. Over een dag of tien zal de Britse 18de brigadegroep parachutisten naar het Middellandse-Zeegebied worden ge zonden ter versterking van de daar gelegerde troepen. Hoewel geen offi cieel commentaar op het doel van deze uitzending is gegeven gaat het hard nekkig gerucht, dat de valschevmtroe- pen zo nodig naar de Perzische olievel den zullen worden gezonden om Brit se levens en eigendommen te bescher men. De brigade, die 3000 a 4000 man telt, is altijd de eerste die in geval van nood paraat moet staan en heeft daar om de bijnaam „brandweerbrigade" ge kregen. De Tsjechische ambassadeurs keren niet terug De Tsjechoslowaakse regering heeft Frankrijk er onlangs van in kennis ge steld, dat Adolf Hoffmeister, de Tsje chische ambassadeur in Frankrijk, niet naar Parijs zal terugkeren. Hangende de benoeming van een nieuwe ambas sadeur zal de leiding van de Tsjechi sche ambassade te Parijs bij een zaak gelastigde berusten. Officieel is gemeld, dat ook de Tsje chische ambassadeurs te Washington en Londen niet op hun post zullen te rugkeren. Zij werden ongeveer gehjk met Hoffmeistef voor overleg naar Praag ontboden. (Zwits.) 2.05.39; 4. Kubler (Zwits.) 2.06.25; 5. Magni (It.) 2.06.31. Na deze étappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Schaer (Zwits.) 33.54.36; 2. Van Steenbergen (B.) 33.57.14; 3. Magni (It.) 33.59.01; 4. Fausto Coppi (It.) 33.59.21; 5. Astrua (It.) 33.59.48; 6. Kubler (Zwits.) 34.00.10; 7. Bobet (Fr.) 34.00.38; 8. Koblet (Zwits.) 34.00 55 In de te Den Haag gehouden jaar lijkse algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club zijn de aftredende bestuursleden, de heren J. Leonard Lang, mr. A. W. Baron van Imhoff en mr C. H. J. A. Janssen de Limpens herkozen. In de plaats van jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, die om gezondheidsredenen ontslag als bestuurslid had genomen, werd gekozen jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, burgemeester van Putten. Op het circuit van LinasMonth- lery heeft de Italiaan Ferri met een Lambretta 125 cc, categorie A klasse 4, de 10 kilometer met staande start ge reden in 4 min. 0.18 sec., gemiddelde snelheid 154 km per uur. Dit zijn nieu we wereldrecords' in de 125 cc klasse. De oude records stonden sinds 23 M>1 j.l. eveneens op zijn naam. resp. 10 kilometer, gem. snelheid 143.720 km en 10 mijl, gem. snelheid 150.050 km. Jp de te Breda gehouden Benelux- conferentie is van Nederlandse zijde voorgesteld de beperkingen, welke door Belgie aan de invoer van poot- aardappelen uit ons land werden op gelegd, weg te nemen. De Belgische ministers van Land bouw en Buitenlandse Handel zegden toe de invoer van pootaardappelen overeenkomstig de Nederlandse wens te zullen regelen, zodat de import in den vervolge niet meer aan beper kingen onderhevig zal zijn. Zowel in de Verenigde Staten, als in Canada, Engeland en Nederland zegt het door de Instituten voor Onderzoek der Publieke Opinie ondervraagde publiek: geen actie over de 38ste breedtegraad geen oorlog met China. In verschillende landen hebben de Gallup-instituten de bevolking onder vraagd over hun mening ten aanzien van het Koreaanse conflict. In Canada vroeg het Instituut voor de Publieke Opinie, wat het publiek dacht, dat er gebeuren moest, als de troepen van de Verenigde Naties opge rukt waren tot aan de 38ste breedtegraad. Moesten ze dan het vuren staken, als de Chinezen ook bereid waren dit te doen of moesten ze heel Korea bezetten o f moesten ze doorgaan tot in China zelf? 63 antwoordde: Ze moeten dan het vuren staken. 12 Ze moeten geheel Korea bezetten. 13 antwoordde: Doorgaan tot in China. 12 had over dit probleem geen mening. Twee op de drie Canadezen wilden dus, dat de geallieerde troepen niet over de 38ste breedtegraad trokken. In de Verenigde Staten was 73 van het gehele volk van mening, dat men aan de 38ste breedtegraad halt moest houden. Slechts 16 wilde door gaan tot geheel Noord-Korea was bezet of zelfs nog verder. In dit land had 11 geen mening over dit belangrijke probleem. In Engeland werd dezelfde vraag gesteld. Alleen werd hier de mogelijk heid opengelaten om ook te kiezen voor het terugtrekken van de troepen van de Verenigde Naties uit geheel Korea. 14 wilde dit laatste doen. 53 wilde bij de 38ste breedtegraad halt houden. 17 wilde verder oprukken, Noord-Korea in, 16 had geen oordeel. Zowel in de Verenigde Staten als in Engeland was dus 3 van de 4 onder vraagden van mening, dat men in elk geval niet over de 38ste breedtegraad moest oprukken. In Nederland vroeg het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie: „Wat vindt u: moeten de Verenigde Naties in Korea blijven doorvechten totdat een beslissing in de strijd is gevallen of moeten zijn zo gauw moge lijk door onderhandelingen of hoe dan ook een eind aan de strijd in Korea maken?" 65 antwoordde: Een eind aan de strijd maken. 20 wilde doorvechten. Ook hier dus een grote meerderheid, die niet door strijd of opmars over de 38ste breedtegraad naar de Chinese grens een beslissing wilde forceren. Scheveningen heeft weer gewonnen i De Sch. 9 „Prinses Marijke" onder schipper W. F. Rog van de rederij J. J. v. d. Toorn is Vrijdagmorgen om 11.06 uur als eerste van de haringrace in Nederland teruggekeerd. Met 51 kantjes aan boord van de Sch. 297 wist de „Prinses Ma rijke" ook dit jaar weer ais eerste van de haringgronden aan de afslag te zijn. Onmiddellijk na de aankomst in IJmuiden werd de buit op vrachtauto's geladen eh vliegensvlug naar Scheveningen vervoerd. kele tientallen meters vaor de wal ge- Niet in strijd met de bepalingen Bij de eerste noteringen bracht de grote Hollandse nieuwe f 480, de klei nere f 519 tot f 619 per kantje op. De schipper van de Sch. 9 vertelde, dat de vis klein van stuk, maar hoog in kwaliteit was. Er is trouwens enige ontstemming ontstaan over de wijze van vervoer van de haring. Het zou n.l. in strijd met de bepalingen van het bedrijf schap zijn, dat de Sch. 9, die zelf niet aan de vangst heeft meegedaan, voor de aanvoer van nieuwe haring in aan merking kwam. Het gemeentebestuur van Velsen, dat een legpenning voor de winnaar van de haring-race beschik baar heeft gesteld, besloot in verband hiermee de „Prinses Marijke" niet als winnares te erkennen. Naar het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening verklaart, heeft het bè. drijfschap geen richtlijnen hieromtrent gegeven. Om twee uur Vrijdagmiddag kwa men de VI. 208 en in haar zog, deKw.78 de pieren van IJmuiden binnen. En- Links: Het uitladen van de eerste kantjes „Hollandse Nieuwe". Rechts: De Sch 9 „Prinses Marijke" loopt de haven binnen. lukte het echter de Katwijker, die de gehele race de Vlaardinger achtervolg. Ce, voor te komen en als eerste aan te leggen. De schipper P. Hoek van de Kw. 78 werd door het. Velser gemeen tebestuur onderscheiden. Binnen enkele weken zal uiteinde lijk beslist worden over de vorming van een publiekrechtelijke organisatie voor de landbouw. Dit landbouwschap zal dan de eerste horizontale publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zijn, die op grond van de wet op de p.b.o. wordt gevormd. Met het instellen van een Landbouwschap zal de Stichting voor de Landbouw haar voorbereiden de taak hebben voltooid en vermoe delijk worden geliquideerd of omge vormd. De pensioen- en vacantie-fond- sen voor de landbouw zullen echter in de tegenwoordige vorm blijven bestaan. Naar mag worden aangenomen zullen de provinciale stichtingen voor de landbouw op enigerlei wijze bij het werk van het Landbouwschap worden ingeschakeld. ZEESCHEPEN IN ÉÉN POOL De Atlantische Pactlanden hebben overeenstemming bereikt over het plan om alle geallieerde zeeschepen in oor logstijd in één pool onder te brengen. Unie Zd.-Afrika wil spreken over oude mandaatsgebieden De Unie van Zuid-Afrika is bereid, met een speciale commissie van vijf leden van de V.N. over de vroeger on der haar mandaat staande gebieden in Zuidwest-Afrika te spreken. De onder handelingen zullen 18 Juni te New- York beginnen. Overigens wijst niets er op, dat Zuid-Afrika bereid is haar weigering om het gebied onder het be heer van de V.N. te stellen, in te trek ken. De commissie van vijf bestaat uit Denemarken, Syrië, Thailand, de V.S. en Uruguay. De Westduitse regering zal binnen kort dr. Clement von Brentano benoe men tot ambassadeur in Italië. Hij zal de eerste ambassadeur van de Bonds republiek zijn. Weer zes milliard dollar voor Amerika's defensie De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat op nieuw een bedrag van 6.442.668.000 dollar beschikbaar stelt voor de defen sie in het lopende belastingjaar Hier mede wordt het totale voor de verde diging toegewezen bedrag gebracht op meer dan 36 milliard dollar. WERELDKAMPIOEN LICHTGEWICHT Jim.ny Carter uit New York heeft het wereldkampioenschap lichtgewicht veroverd op Ike Williams, de huidige titelhouder, door een technische knock out in de veertiende ronde. De Tweede Kamer' heeft gistermiddag met 57 tegen 6 stemmen haar fiat ge geven aan het wetsontwerp tot voorziening in het bestuur der gemeente Finster wolde. Uiteraard stuitte het wetje op fel verzet van de communistische Kamer leden. Deze probeerden zelfs, uitstel te verkregen door een voorstel in te dienen tot vorming van een parlementaire commissie, die een onderzoek zou moeten instellen naar de toestanden in de betrokken gemeente. Het wer 1 verworpen met alleen de stemmen van de indieners voor. Een voorstel van de heer Scheps, om de werkingsduur van de wet te verkorten tot 1 September 1952 werd even eens verworpen. Veel bijzonders is bij de behandeling niet meer naar voren gekomen. De woordvoerders der verschillende frac ties hadden Donderdagavond over het algemeen hun instemming met het ont werp al uitgesproken. De heer Gort zak (CPN), die Vrijdagmiddag als eni ge spreker in eerste instantie nog het woord voerde, had er uiteraard geen goed woord voor over. Hij meende, dat het beleid van het gemeentebestuur van Finsterwolde zich in weinig of niets onderscheidde van dat van ande ra gemeentebesturen, die immers ook de voorkeur geven aan benoeming van geestverwanten in het ambtenaren corps. Minister van Maarseveen, die met de verdediging van het ontwerp was Da last, heeft nog eens doen uitkomen, dat deze regeling noodzakelijk was omdat de communisten inderdaad hun be stuurstaak in deze gemeente hadden verwaarloosd. Overigens achtte hij het zeer bedenkelijk, dat in Oostelijk Gro ningen zoveel communisten voorkomen. Hij weet dit aan de sociale toestanden in deze streken en aan de sterke on kerkelijkheid. Verschillende sprekers hadden nog behoefte aan repliek, waarna de heer Stokvis de rjeds genoemde motie in diende. Het lot van deze is de lezer bekend. De heer Gerben Wagenaar (CPN) heeft bij de aanvang der vergadering een interpellatie aangevraagd over de huidige regeringspolitiek met betrek king tot het vraagstuk van het Verre Oosten. Dinsdag zal hierover worden beslist. Russisch verhaal, vrij naar Dostojewski. j~jE PODESTA gaf een dreunend* klap met de voorzittershamer, rouw de een krant open op de groene tafel en donderde: Stilte! Er viel een tast baar zwijgen in de vergadering van de plaatselijke Sowjet. Op de tribune snoot iemand zenuwachtig zijn neus; hij werd door een veldwachter weg gesleurd wegens gebrek aan eerbied. De spanning hing zwaar als aange brand vet in de strakke zaal. Hier en daar verbleekte een kameraad-afge vaardigde, als de blik van de podesta zich in zijn richting bewoog. Het uur van de afrekening had geslagen. Er gingen hoofden vallen Aan de orde zijn zo reide de podesta mijn beschuldigingen je gens een schrijver, die de verrader lijke moed heeft gehad te informeren naar de geheime notulen van Het Rotte Ei. Niet slechts heeft deze afvallige blijk gegeven van een Westerse men taliteit, door zich te beroepen op de openbaarheid van de besteding der roebels, die aan Het Rotte Ei ten kost zijn gelegd, neen, hij heeft ook uoen blijken van een ongedisciplineerde zucht naar vrijheid, gelijk die beleden wordt door de inktkoelies van het ge degenereerde statenblok, dat zich de democratische alliantie noemt. De spreker zweeg even om het effect van zjjn woorden te berekenen. Hier en daar knikte een hoofd. Rond de anderen hing de angst van de span ning. Waar ging dit heen? Omdat zo vervolgde de podesta deze schrijver heeft bewezen, onge neeslijk geïnfecteerd te zijn met Wes terse afwijkingen, moeten we een von nis formuleren, dat hem voor altijd de mond snoert. Ik eis de doodstraf. Het hoge woord was er uit'. Hier en daar verschoof een afgevaardigde even op zijn stoel. Het was duidelijk: de podesta had het debat geopend en wachtte op de eerste spreker. De een keek naar de ander. Een paar minuten was geen ander geluid hoorbaar dan het tikken van de klok. Toen verhief zich kameraad Rikotz, die zitting had namens de kaasberei- ders en de varkensfokkers. Kameraad podesta heeft schoon gesproken, zo zei hij, maar mogen we ook weten of de bedoelde schrijver iemand heeft aan geklaagd? De podesta schokschouderde als een man, die een onverwachte windvlaag voelt op het moment, dat hij in het bad zal stappen. Neen, zei hij daarop met scherp gearticuleerde stem, neen dat is juist het vergrijp. De be klaagde heeft niemand beschuldigd. Maar hij heeft beweerd, dat er ge ruchten in omloop zijn en aangezien geruchten streng verboden zijn, be- stdan er geen geruchten. De man heeft dus kennelijk gelogen. Ei, ei, sprak hierop kameraad Rikotz. En hij ging bevredigd zitten. Wie wil nog meer het woord alvo rens ik het vonnis nauwkeurig formu leer?, informeerde de man met de voorzittershamer. Op dat ogenblik verhief zich de jeugdige, maar veelbelovende afge vaardigde der kolchozen, kameraad Keesiwitsj. Hij verklaarde zich voor noch tegen, sprak over de vierde dimensie der neutraliteit en prees de lucht, omdat zij blauw is. Daarop zette ook hij zich neder. De podesta knikte hem waarderend toe. Een gladjanus, zo speelde het door zijn brein. Een gladjanus, die het nog eens brengen zal tot lid van het Politburo. Waarschijnlijk als deskun dige op paling gebied Hij werd uit zijn gedachten opge schrikt door kameraad Holiwoff, die de verschrikkelijke vraag stelde, of het niet verstandig zou zijn de ge heime notulen van Het Rotte Ei nu maar openbaar te maken. Het scheen, dat er over gesproken werd op uren, dat de geheime politie bezig was met het opstellen van zwarte lijsten. Het scheen, zo zei hij voorts, dat de be heerder van Het Rotte Ei innerlijke be zwaren had tegen het feit, dat hij niet op de hoogte werd gesteld van tegen hem bestaande bezwaren. Is dat zo?, viel hem de podesta i.i de rede. Is dat werkelijk en waarachtig zo? Dat is een blijk van Westerse de generatie. Ik eis de doodstraf! Het debat is gesloten. "J"WEE UREN LATER, toen de maan verschenen was boven de blauwe bossen en toen de kinderen in alle straten huilend naar bed waren ge stuurd door opgewonden moeders, werd het vonnis voltrokken op de gemeentelijke brandstapel. De beheer der van Het Rotte Ei legde, met de voet op de eerste takkebos, een vol ledige bekentenis van politiek onbenul af. Bij wijze van gunst werd hij ont hoofd. Maar de schrijver ging naar de brandstapel. Het vonnis werd gelezen, terwijl omfloerste trommen in de verte zachtkens roffelden. Hij was schuldig aan kinderlijke onnozelheid, su bsidiair misdadige vrijheidsdrang. En aangezien op beide vergrijpen de doodstraf stond, mocht de griffier doorhalen wat niet verlangd werd. Een koor onder leiding van broeder Franciscus Ottoloff zong bij het ont steken van het vuur het Alleluia van Pjotr Schroderitsj. Nieuwsgierige leden van het Intourist-buro, die zich te dicht in de omgeving waagden, werden gearresteerd. Een uur later werd de as van de verbrande schrijver gebruikt voor het dempen van de ergste kuilen in de slechtste wegen. JERZWA BLOM

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11