_TTïj op op ieders lip! AGENDA Stad en Omgeving Aan ieder huis een rood kruis N.A.C.O.-hoofdkantoor komt in Juni naar Alkmaar UIT DE ALKMAARSE RAAD „Weest in uw hulp niet karig" DE ALKMAARSE WASSERIJ Zoek maar uit! Contact tussen brand weren uit Alkmaar en Groot Schermer Kapitaal aan wegen belasting ZATERDAG 26 MEI 1961 Vele medewerkers gaan deze week op pad Het heeft er alle schyn van, dat de inzamelingsactie van het Nederlandse Rode Kruis in Alkmaar een waar succes zal worden. Dat ervoer men gister avond, toen het met vlaggen versierde Gulden Vlies tot de laatste plaats bezet was met enthousiaste medewerkers, die bijeen gekomen waren om de plannen voor de komende week te bespreken. Dat ervoer men ook, toen aan het einde van de vergadering de Rode Kruistransportcolonne op het toneel kwam en de leider aan mr. M. G. L. van Schouwenburg een bedrag van ongeveer 650 kon overhandigen, dat in vier dagen tyds is ingezameld in enkele buitengemeenten. Nadat de bijeenkomst met ccn korte „gespraak door de voorzitter van het dadelijks bestuur, dr Jb. Maats was geopend, werd het woord gevoerd door de algemeen voorzitter van het inza- melmgscomité, de heer Schouwenburg, Deze loonde zich zeer verheugd over de gro te belangstelling voor deze avond. Veertien dagen geleden be stond het comité slechts uit twaalf le den, welk aantal nu is uitgegroeid tot meer dan drie honderd. Op geestige wijze legde de heer Schouwenburg de nadruk op het gro te belang van een goede uitvoering der plannen. Onmisbaar Over de uitermate belangrijke, zelfs onmisbare plaats die het Rode Kruis in onze samenleving inneemt, vertelde de heer P. Cloeck het een en ander. Hij belichtte hierbij speciaal de moe- dermelkcentrale, de bloedtransfusie dienst (door wier tussenkomst veertig duizend transfusies per jaar worden verricht en heel wat mensenlevens gespaard blijven) en het welfare-werk. Steeds staan 8000 helpers klaar om op iedere plaats waar een ramp mocht gebeuren in de kortst mogelijke tijd hulp te verlenen. Het belang van goed ZIJDE-ZACHT WASWAKR.' WESTERWEG bij de v.d. Woudestraat (Advertentie, Ing. Med.) Het Nieuw Noordhollands Dagblad (RK) schreeft Donderdag een artikel over de kwestie van het geheime rap port der gemeente Alkmaar nopens de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Daarin vroeg de schrijver: „Waarom zo geheimzinnig met dat rapport? Het werd aan het Dagelijks Bestuur van de Federatie ter inzage gegeven; wij vragen ons af, wat blijft er dan van de geheimhouding over? Is de Raad in zo'n geval nog wel ge bonden aan zijn plicht tot geheimhou ding? Vreemd is het, dat bij dit ter inzage geven aan de Federatie de voorwaarde werd gesteld, dat de direc teur er geen kennis van mocht nemen. Eerstens had het dagelijks bestuur van de Federatie, dat verantwoorde lijk is voor het beleid van de direc teur, deze voorwaarde o.i. niet mo gen accepteren. Overigens waarom mocht de directeur van de inhoud geen kennis nemen! Wordt er soms iets ten nadele van deze directeur H gezegd, of wordt er critiek geleverd op zijn beleid ais directeur? Dan moet hij de gelegenheid krijgen zich te verdedigen". Dat schreef het Nieuw Noordhol lands Dagblad Donderdag. Wij namen van zijn roep om openbaarheid met instemming kennis ook al kwam die dan als mosterd na de maaltijd. Helaas een dag later was het N Nnordholl. Dagblad al weer van gevoelen veranderd. De verklaring van de burgemeester van Alkmaar dat hij zich „niet zal laten provo ceren" om de tekst van het rapport aan de openbaarheid bloot te geven, wordt in het raadsverslag Vrijdag na drukkelijk opgenomen. Letterlijk schrijft de verslaggever: „De voorzitter komt nog terug op de publicaties: er is door gissingen en veronderstellingen aangeduid wat er in het rapport zou staan: op deze wijze is geprovoceerd, om de letterlijke tekst te publiceren, doch spr. is niet van plan die weg op te gaan en deze poging wil hij niet nader kwalifi ceren" Men zou zo zeggen gezien de hartekreet van Donderdag dat de schrijver over dit afwijzende stand punt van de heer burgemeester van Alkmaar, dat zo volkomen in strijd is met zijn wens tot openbaarmaking, zijn diepe teleurstelling zou uitspre ken. Doch neen! Hij schrijft laconiek boven zijn verslag: ..Zoals wij gehoopt hadden, is er van de zijde van B. en W. een verklaring gekomen die a 1- leszins bevredigend genoemd kan worden" En nu moeten de lezers het verder maar uitzoeken fvnetionnerende noodhospitalen is we derom gebleken bij de pokkenepidemie in Tilburg. De hoornvuestransplanta- ties, waardoor verleden jaar tweehon derd blinden het licht in de ogen kon worden teruggegeven en de tussenkomst ven het Rode Kruis bij het uitwisselen van correspondentie en voedsel in oor logstijd zijn haast van zelf sprekende taken van het Rode Kruis geworden, waarvoor echter veel geld nodig is. „Weest in uw hulp niet karig, want als u hulp nodig hebt is het Rode Kruis ook niet karig", aldus besloot de heer Cloeck zijn toespraak. De heer W. A. J. Spruyt gaf hierna een uiteenzetting van het technisch ge deelte van de inzamelingsactie. Hij ver telde dat alle bewerkers ongeveer der tig adressen krijgen waar zij hun gift moeten halen. Voor iedere schenking wordt een kwitantie afgegeven die wordt onder tekend. De gever krijgt een rood kruis, dat op de ruiten geplakt kan worden. Hiermede wordt voorkomen dat op het zelfde adres tweemaal om een bijdrage wordt gevraagd en bovendien is het een reclame voor het Rode Kruis. Da gelijks wordt afgerekend in het hoofd kwartier dat is gevestigd in de win'-el van de heer Keg in de Langestraat Dit hoofdkwartier is daeelöks geonend van 1 30 uur tot 5.30 uur en van 7 tot 10 uur. Meer dan ooit geldt in de nu komende week het devies: aan ieder huis een rood kruis. Touringcar met sne'buffet en toilet De touringcar-ondernemers zijn er van doordrongen, dat willen zij met succes het gebruik van hun bussen stimuleren, zij hun passagiers de grootst mogelijke service moeten bieden. Zo zagen wij gistermorgen op het Cana daplein een wel zeer comfortabele reis- bus van de N.V. Vervoer Maatschappij ,.De twee provinciën" uit het rayon Kin. derdijk. Deze car was volgens de meest moderne eisen, die men tegenwoordig aan het luxe-vervoer op langere af stand kan stellen, ingericht. De cabine voor de chauffeur was geheel afgeschei den. Direct achter de cabine stond een zeer luxueus snelbuftet met koelkast, dat de passagiers kan voorzien van bier, limonade, koffie, thee enz. Verder be vonden zich in de bus 33 comfortabele zitplaatsen en helemaal achterin een klerenkast, waarin gelegenheid is om jassen op te hangen, alsmede een keurig toilet. Ook op nachtritten is gerekend, want voor de ramen kunnen gordijntjes worden geschoven, terwijl men een spe ciale nachtverliehting heeft .Dat de bus voorzien is van een radio met diverse luidsprekers en een microfoon om de passagiers onder het rijden op eventuele bezienswaardigheden te at tenderen, is vanzelfsprekend. Oude garde onderscheiden Gisteravond heeft in Groot Schermer het eerste officiële contact plaats ge vonden tussen de brandweercorpsen van Groot Schermer en Alkmaar. Zo als bekend is tussen 'beidé gemeenten een overeenkomst gesloten, waarbij Alkmaar zich verplicht bjj voorkomende gevallen hulp te verlenen. Gisteravond begaven het Ladder, corps en het corps „Burgerplicht" zich met een autospuit, de ladderwagen en de manschappen-materiaalwagen naar Groot Schermer, alwaar zij ten raad- huize door het college van B. en W. de gemeenteraad en de brandweer van Groot Schermer werden ontvangen. De burgemeester, de heer W. J. Driessen, wees op het nut van de gemeenschap pelijke regeling en sprak de wens uit, dat de samenwerking tot beider genoe gen zou zijn. De commandant van de Alkmaarse Brandweer, de heer J. V. Maarleveld beantwoordde de harte1 ijke speech van de burgemeester en gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat door de burgerzin der brandweerlieden een effectieve brandbestrijding verzekerd was. Nadat burgemeester Driessen de brandweerlieden en het materiaal had geinspecteerd vond een demonstratie plaats, waaraan zowel de brandweer mannen uit de Ka; Lad, als uit Groot Schermer deelnamen. Vervolgens reikte burgemeester Driessen ten raadhuize aan vijf oude getrouwen het kruis van verdienste voor 40 jaar dienst uit. De onderschei ding viel ten deel aan de oud-com mandant. de heer Y. Molenaar, de oud- (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Rcx Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De wolf van Sila (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Het geheim van drie vrouwen (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 7* en 9.30 uur: De onvindbare Pimpernel (14 jaar); Harmonie Theater 7 en 9.30 uur: Assepoester (alle leeftij den). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Bonte avond ten bate van de tbc-bestrijding. St. Adelbcrtusschool, 4 uur: Doca- fancy-fair. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. St. Adelbertusschool, 2 uur: Doca- fancy-fair. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De wolf van Sila (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het geheim van drie vrouwen (18 jaar): Cinema Americain, 8 uur: De onvindbare Pimpernel (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Assepoester (alle leeftijden). OPENSTELLING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur, zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 27 Mei zullen beschikbaar zijn de huisartsen Dr. C. J. Poortvliet, Emmastraat 16( telefoon no 4282) en Dr. J. F. Nijman, Oudegracht 283 (te lefoon no 2384). pijpleider, de heer P. Kieft Pz., de brandmeester, de heer J. Honig, de pijpleiders, de heren C. Nap en J. Kieft Pzn., welke laatste drie nog steeds aan het corps Groot Schermer verbonden zijn. Begin te besparen bij Uw kleding en maak kennis met de afdeling ALKMAAR (Advertentie, i Ing. Med.). CHIEF WHIP (Advertentie, Ing. Med.) Er wordt hard gewerkt aan Helderseweg Nieuwe garage voor veertig bussen J|ET hoofdkantoor van dc NACO, dat thans in Purmerend is gevestigd, zal waarschijnlijk reeds de volgende maand naar Alkmaar worden verplaatst, waar thans aan de Helderse weg de laatste hand wordt gelegd aan het nieuwe kantoorgebouw. Dan wordt tevens de reusachtige garage in gebruik genomen, een betonnen gevaarte, dat aan veertig grote autobussen onderdak kan bieden. Aan deze garage bestond een dringende behoefte, want de stallingcapaciteit van de NACO was door het zich steeds uitbreidende autopark zo klein geworden, dat een groot deel van de 135 dienstbussen in de open lucht moest worden gepar keerd. Voor de twaalf toerwagens vond men tijdelijk een plaatsje in de veiling- liallen te Bovenkarspel. AAN deze moeilijkheden komt nu een einde, want behalve de nieuwe garage blijft de NACO ook de beschikking houden over de garage aan de Dijk, en natuurlijk de rayon-garages in Hoorn, Purmerend, Den Helder, Den Oever en Schagen. De werkplaats en de kantoren aan de Stationsweg, die de Naco in huur had van de heer Boon, worden ontruimd. Een van de instanties, die de komst van de Naco met vreugde begroet is de belastingdienst in Alkmaar, omdat voor de zware bussen, die doordat zij op De in aanbouw zijnde NACO-garage aan de Helderse weg, die plaats biedt aan veertig grote autobussen. WARMENHUIZEN, 26 Mei '51. 11500 kg Rode kool 6.50—13.40; 3900 kg Gele kool 6; 32400 kg Witte kool 5.505.70; 950 kg P-ei 68; 350 kg Bevelanders 10.30. De agenda zag er ditmaal veelbe lovend uit, althans voor de journalis ten, die ambtshalve en zonder pre sentiegeld de raadsvergaderingen plegen bij te wonen. Het kon wel eens vroeg afgelopen zijn en er gingen visioenen op vhn warme maaltijden, die werkelijk nog warm waren en van glimlachende op- maak-redacteuren, die zich ditmaal niet aan de nog sporadisch voorko mende haren zouden trekken en wan hopig zouden informeren waar ze al dat zetsel moeten bergert. Het valt niet mee om een olifant in een hondenhok te stoppen en de taak van de redacteuren ter zetterij is dan ook meestal allesbehalve benijdens waardig. Edoch, men moet de dag niet loven voor het avond is en het bleek al spoedig, dat men zich, alvorens in het luilekkerland der zogenaamde hamer- stukken aan te komen, door een dub bele rijstebrijberg zou moeten heen eten. En dan nog wel door bergen van bittere rijst (riso amaro), die boven dien nog een pikant smaakje hadden Van de Wadden tot het IJ is een uit gestrekt terrein, dat niet alleen inte ressant is voor de toeristen, maar ook nog tal van verrassingen blijkt te be vatten voor de inboorlingen, die het zo goed menen te kennen. Er wordt en werd daarover in ons blad op uitvoerige wijze de nodige voorlich ting gegeven, zodat wij in dit over zicht hoofdzakelijk onze aandacht kunnen bepalen aan de nog vóór de eigenlijke agendapunten behandelde motie van de heer Berkhouwer, die inlichtingen en rechtsherstel had ver zocht voor enkele schoolschoonmakers welke door de gemeente na lange iaren trouwe dienst aan de dijk waren gezet zonder dat daarbij voldoend"- met morele verp'iehtingen was rekf- ning gehouden Wie na een trouwe diensttijd "van zestien jaren binnen een termijn van twaalf dagen zijn werkzaamhi den moet beëindigen, zal zich waarschijn lijk naar de arbeidsbeurs begeven om daar te informeren of een willekeu rige particuliere werkgever zich zo iets tegenover zijn werknemer mag permitteren én de ambtenaar zal dan zijn grijze hoofd schudden en de werk gever een brief sturen, waarin deze niet zo zeer op zijn morele dan op zijn wettelijke verplichtingen wordt ge wezen. prestaties tevreden, maar ook de rector en de leraren van het Gymna sium, welke instelling een toonbeeld van schoonheid was en waar hij bo vendien nog vele avonden zonder presentiegeld zijn zeer gewaardeer de diensten verrichtte. B. en W. besloten evenwel het baan tje opnieuw te verpachten, men had de man niet gewaarschuwd, dat er enig gevaar dreigde, er kwam iemand, die het vooor wat minder wilde - en meer een onrechtmatige daad was gepleegd, werd de kop van een motie- Berkhouwer aan de staart van een motie-Sietsma vastgekoppeld en met die aanhangwagen reed het interpel latietreintje dan nog een veilig sta tionnetje binnen. Van een vast dienst verband voor de gedupeerden wilden B. en IV. niets weten, maar toegezegd werd, dat zij zo enigszins mogelijk aan behoorlijk lonende arbeid in dienst der gemeente worden geholpen. De directeur van Openbare Werken, wien men het voorstel tot wijziging Het schijnt, dat dit bij de gemeente kon doen en de schoolschoonmaker van de bouwverordening verplichte liocoino andore naat T?nn o/>ViAnl_ J .1 _c_i u»_ enigszins anders gaat. Een school schoonmaker met zestien dienstjaren die zich dus mag verbeelden, dat hij in vaste of althans in losvaste dienst is blijkt nog niet eens tot de zoge naamde arbeidscontractanten te beho ren. De man heeft eenvoudig geen rechten en hij mag al dan niet ge assisteerd door zijn vrouw nog zo goed dweilen, vegen, boenen en poet sen, maar het zwaard van Damocles blijft hem boven het hoofd hangen en komt op een goede of kwade dag plot seling neervallen. B. en W. hebben zich 'verdedigd me' de mededeling, dat de raad in het grijs verleden eens besloten heeft, dat der gelijke baantjes moeten worden aan besteed. Nu is het niet zo, dat B. en W zich altijd bijzonder veel van de raadsbesluiten aantrekken en zeker stond met zijn bezem op straat, zelfs zonder het vooruitzicht dat hij daar mede als nuttig lid van de Reini gingsdienst de trottoirs zou mogen vegen. De man, die hem of zijn lotge noot zal vervangen, heeft werk zaamheden, die hem 's avonds elders roepen en nu mogen B. en W. wel be togen, dat ze hem 's avonds niet nodig hebben, maar men mag dan toch de vraag stellen of iemand, voor wie ook het schoolschoonmaken eigenlijk maar een bijbaantje is, dezelfde prestaties zal leveren als de man, die plaats voor hem heeft moeten maken. Het zou bij dergelijke kwesties wel eens kunnen zijn, dat de zuinigheid de wijsiieid bedriegt. In elk geval is wel gebleken, dat er ergens in onze gemeentelijke samenleving een minder vers plekje zat en mr. Berkhouwer heeft er o.i. i ens niet van die welke van 1923 dateren maar men kan er zich in elk geval nog zeker goed aan gedaan daarop wel eens op beroepen en zeggen: Raad zijn vinger te leggen, wat begin je eigenlijk, want ales wat ie nu afkeurt heb je zelf gewild. De laatste aanbesteding had voor het werk van deze man zes jaar ge 'eden plaats gevonden was dat ook 4e bedoeling van de raad van 1923? r. in elk geval had hij daarvóór en laarna geen aardschokken meer waar genomen. Hij was getrouwd en har) kinderen gekregen, hij leek op een meenteambtenaar en niet alleen hij Het antwoord van wethouder Bak ker kon ons niet bevredigen, het was in elk geval volkomen nietszeggend ten aanzien van de morele verplich tingen, die men van een gemeenta als werkgeefster zeker allereerst moeh» verwachten. Slechts wethouders Coert bleek het niet met zijn edelachtbare collega's aan de groene tafel eens te zijn en toen duidelijk werd, dat d° zelf en zijn vrouw waren ovei rijn gehele raad voelde, dat hier min nt cementen bodemplaat voor alle te bouwen woningen nog eens ter na dere bestuderiqg had toegezonden, kwam met de weinig verrassende mededeling, dat hij het nog altijd met zich zelf eens was en mr. Berkhouwer, die voor z.i. onnodige gevallen een uitzondering had willen vastleggen of zand inplaats van cement had wil len gebruiken moest het onderspit delven tegen aannemers en woning bouwers als de heren Wiese en Cou- wenhoven, die het principe Safety first huldigden, zodat alle Alkmaarders op de duur bewoners van de koude grond zullen worden. Wethouder Leesberg, de nieuwe ridder van Gregorius de Grote, die, door noodgedwongen vertrek van de bugemeester, tijdens de zitting ook nog met de zilveren ambtsketen getooid werd, riep de clementie van de raad in, omdat hij nog nimmer de voorzit tershamer in deze zaal gehanteerd had. Dat deze clementie volkomen overbodig was, bewezen de snelle sla gen waarmede vrijwel alle verderp voorstellen van B. en W. werden af gehamerd. De oppositie zal hem nog wel mee gevallen zijn, maar er waren dan ooi- weinig belangrijke agendapunten meer ■n het vergevorderde uur zal er ook wel toe hebb"" mpdegewerkt, dat de raadsleden r<- --zind tot de conclusie kwamen, dat .-eken zilver en zwij gen goud was diesel-olie rijden dubbel worden belast, een paar ton wegenbelasting per kwar taal moet worden opgebracht. Voor het belastingkantoor in Purmerend bete kent het vertrek van de NACO en de daaruit voortvloeiende vermindering van ontvangsten zelfs een klasse-verla ging- Alkmaar centrum MA de verhuizing zal zowel het tech- nische ais Administratieve apparaat in Alkmaar zijn samengetrokken en van hieruit leiden straks de draden van het dichte web van aut-obusliinen over de gehele provincie. In het kantoor zijn in diverse afdelingen de verschillende onderdelen van dit omvangrijke ver voerbedrijf ondergebracht, zoals direc tie, algemene administratie, het con trole-apparaat, reisbureau, kleding-ma- gazijn, afdeling gevonden voorwerpen, exploitatie en de afdeling personeels zaken. Bij de NACO voert men een budgetaire administratie; dat houdt in, dat bijvoorbeeld de technische dienst een bepaald bedrag per afgelegde kilo meter krijgt toegewezen, waaruit de onkosten moeten worden bestreden. En dat is geen gering bedrag als men be denkt, dat in de centrale werkplaats een legertje van vijf en vijftig vak lieden klaar staat voor het onderhoud van de bussen, wat zich uitstrekt van preventieve voorzieningen na iedere 6000 kilometer tot een algehele revisie als de wagens er 120.000 kilometer heb ben op zitten. Vroeger reed men net zolang door tot de wagens kapot langs de weg stonden, maar tegenwoordig wordt er ongeveer een cent per kilo meter gereserveerd voor het revisie fonds onder het motto: „voorkomen is beter dan genezen". In een jaar komen er op deze manier negen en een half millioen centen in deze pot. Aan het Stationsplein te Alkmaar na dert het NACO-gebouwtje ook reeds zijn voltooiing. Hier komen wachtloka len voor de reizigers, de chauffeurs en de conductrices, alsmede het kantoor van de rayon-chef en de stationsbermb- te. Zij controleren daar de 450 bussen, die dagelijks te Alkmaar arriveren en vertrekken. Het is niet onwaarschijn lijk, dat de president-directeur van de N.S., ir. F. Q den Hollander t.z.t. het gebouwencomplex aan de Helderse weg officieel zal openen. SERVICE Het kost deNACO bijna een apart mannetje om de in ie bus sen gevonden voorwerpen zoveel mogelijk aan hun rechtmatige eigenaars terug te geven. Zo werd er nog niet zo lang geleden een fototoestel gevonden, waarvan de eigenaar niet kwam opdagen. De NACO ontwikkelde daarop de film, die in het toestel zat en Vet de foto's door het bedrijf cLLett ieren. Men had geluk, want een lid van het personeel herkende de persoon, die op een van de op namen voorkwam en via hem werd ten slotte de nonchalante bezitter gevonden. De voorraad gevonden voor werpen is zo groot, dat iedere drie maanden een verkoping wordt gehouden onder het per soneel. Maar voor het gebit, dat een conductrice tussen de ban ken vond, blijkt nog steeds geen belangstelling te bestaan »SiiWy®«585S0S5!5K55M!J! maar beter (en chemisch) V f FABRIEK. V00RMEER 3, ALKMAAR TEL 3568 N (K 2200). WINKEL SCH0UTENSTR 24. ALKMAAR. S5 IEL. 4554 DEPOT I H M i BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 9, TELEFOON 2414 (K 2208) Sj (Advertentie, Ing. Med ïi

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2