De kaasprijzen springen omhoog Werkloosheidscijfers zijn gunstig Arbaidsbureaux deden goed werk Vorig jaar 1327 e..i grantenrapporten Mengvoeders met te hoog eiwitgehalte Er moet meer aan de markt komen Eigenaars van gesmokkelde horloges op het matje De „klokjes" werden verbeurd verklaard Coöp. Zuivelbank te Alkmaar in 1950 Alcmaria speelt friendly- game tegen Kennemers WAT DE THEATERS BRENGEN HARMONIE THEATER: Assepoester. CINEMA AMERICAIN: De onvindbare Pimpernel REX THEATER De Wolf van Sila. VICTORIA THEATER: Het geheim van drie vrouwen. Ralley's voor auto's, motoren en bromfietsen li, .ia zo juist verschenen verslag 0i .,50 van het Gewestelijk Arbeids- bu.êau te Alkmaar, welke instelling zi n werkzaamheden uitstrekt over ge heel Noord-Holland-Noord en West- I r esland, wordt met voldoening ge constateerd, dat hoewel de werkloos- he;J stijgende is, deze in het gebied van het Aikmaarse bureau gemiddeld lager is dan in het Rijk als geheel. De werkloosheid is ook in 1950 toege nomen. Dat de stijging percentsgewijs koog was. zou gemakkelijk tot verkeer de conclusies aanleiding kunnen geven. Bedacht moet worden, dat bij werk loosheid op laag niveau een bepaalde stijging al heel spoedig percentsgewijs belangrijk is. Voor het verkrijgen van een zuiver beeld omtrent de werkgele genheid is het van belang te weten, dat het gemiddelde werkloosheidspercen tage over 1950 ongeveer een zesde be draagt van dat over 1936, tweemaal zo hoog is als in 1947 en 1948 en ongeveer anderhalf maal zo hoog als in 1949, verder dat de meer dan normale af vloeiing van militairen in 1949 en 1950 stellig van invloed is op de vei gelij king en dat de werkloosheid in het ge bied van het Gewestelijk Arbeids bureau Alkmaar, zowel na als vóór de oorlog gemiddeld lager was dan in het Rijk als geheel. Geconstateerd wordt, dat het in zeer bevredigende mate mogelijk is geweest voor de bevolkingsaanwas (ongeveer 1400 mannen per jaar) en de gedemobi- liseerden (rond 1000 in 1949, en 2000 in 1950), plaats in het arbeidsproces te vinden. De werkloosheid onder de jongens beneden de leeftijd van 19 jaar was niet groöt. Dat er voor jeugdigen geen gebrek is aan werk, mag blijken uit het feit, dat niet minder dan 739 jongens de or de Arbcidsbureaux konden wor den geplaatst. Ook voor de vrouwen bleef de mogelijkheid om aan het be roepsleven deel te nemen zeer groot, vooral voor naaisters, inpaksters, dag meisjes en goede dienstboden. Naar v erksters wordt steeds minder ge- vraagd, dit in verband met de hoge be loning, welke zij voor hun diensten vragen. Het totaal aantal plaatsingen van vrouwelijke arbeidskrachten be droeg 1146. Ir het begin van het jaar werd be gonnen met de opleidingen metselen en timmeren in de rijkswerkplaats te Hoorn, waar naderhand ook de vak ken machine-bankwerken en construc tie bankwerken in de opleiding werden betrokken. De voorlichting voor beroepskeuze werd dit jaar sterk beïnvloed door het grote, aantal, gerepatrieerde, militairen. De belangstelling voor de minder-vali- den kon opnieuw bij de werkgevers in belangrijke mate bevorderd worden. He aantal geplaatste minder-validen bedroeg 107, waaronder enige personen ziin begrepen die in ernstige mate minder-valide waren. De resultaten van de in het begin van het jaar opge richte beschutte werkplaats te Alk maar voldeden nog niet aan de ver wachtingen. Bemiddeling gedemobiliseerden. Er werden ruim 900 gewezen militai ren behandeld, die na repatriëring uit Indonesië waren gedemobiliseerd. Voor bijna allen kon worden bereikt, dat zij binnen korte tijd weer een arbeids plaats konde. innemen. De medewerking die hierbij werd cider vonden van de zijde van het ge hele bedrijfsleven, zowel van werkge vers als van werknemers, was uitste kend. Aan het einde van het jaar wa ren er nog 83 werkloos. In totaal wer den 263 ingeschreven gedemobiliseer den in het bedrijfsleven geplaatst, als mede 92 bij een scholingscursus in een swe.-kp'aats. De plaatsingsmogelijkheden voor de uit Indonesië gerepatrieerden die meestal administratief werk zoeken is gering. Van werkgeverszijde zijn ten aanzien van 558 .personen vergunningen tot ont slag gevraagd (v.j. 651). Het aantal aan vragen voor ontslag, ingediend door werknemers, liep terug van 195 in 1949 tot 150 in 1950. Er wert'en 7'|l advie zen uitgebracht tot het verstrekken van overbruggingsuitkering of sociale bijstand. Het aantal arbeiders, dat in de loop van het jaar bij de DUW werd geplaatst, bedroeg 3768. Er werden 792 vergunningen verleend tot 't in dienst nemen of houden van vreemdelingen, waarvan 517 nieuwe vergunnigen wa ren en 275 verlengingen. Afwijzend werd beschikt op een twintigtal aan vragen. Emigratie in cijfers De interesse voor emigratie nam bui tengewoon toe. In totaal werden 1327 emigratierapporten opgemaakt (v.j. 324) betreffende de volgende landen: Canada 161, Nieuw-Zeeiand 64, Zuid- Afrika 18, overige landen 11. In totaal zijn 502 personen geëmigreerd, waar van 361 naar Australië, 94 naar Canada, 23 naar Nieuw-Zeeland, 15 naar Zuid- Afrika en 9 naar verschillende andere landen. Aan het einde van het jaar wa ren nog 600 verzoeken om subsidie of aanmeldingen in behandeling. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal aanbiedingen van werkzoeken den: Alkmaar 1102. Den Burg 114, Edam 229. Medemblik 287, Purmerend 104, Schagen 385, Wieringerwerf 298 Totaal 3842, tegen 2846 op 1 Jan. 1950. De economische politierechter in Alk maar, mr. J. A. Markus, kreeg gisteren een principieel gestelde strafzaak te be handelen, waarbij de procuratiehouder van een Aikmaarse maalderij op het verdachtenbankje kwam te zitten. De firma T. werd verweten dat bij een on derzoek was gebleken dat de meng voeders een hoger eiwitgehalte hadden dan was toegestaan. Ofschoon dit vol komen kwam vast te staan, achtte de officier van Justitie de schuld van de firma niet bewezen en vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging. Vrijdag zai de economische politierechter schrif telijk vonnis wijzen. De getuige-deskundige drs H. Vriens deelde mede dat de maalderijen ten hoogste 18 procent ruw eiwit mogen verwerken in de mengvoeders. Daar 't eindresultaat vaak sterk afwijkt van het geraamde resultaat, moeten de ver werkende firma's een ruirpe marge in acht nemen en niet juist tegen de grens aan werken. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, betoogde dat voldoende was komen vast te staan dat er twee procent te veel eiwit was verwerkt. Spreker was ech ter van mening dat de firma geen schuld kon worden verweten. Men heeft gewerkt volgens een sys teem dat op een lagere uitkomst ge baseerd was en' de berekeningen hier bij waren goed. Daar nergens vermeld is dat men niet op de grens van het toelaatbare maximum mag werken, vroeg de officier ontslag van rechts vervolging. In verband met het princi piële karakter van de zaak vroeg spre ker de politierechter schriftelijk von nis te wijzen. De verdediger, mr. Gulik uit Barne- veld, deelde mede dat de verschillen in uitkomst worden veroorzaakt door de grote kwaiiteitsvariaties van de grond stoffen. Zo kan het gebeuren dat als men twee monsters van één partij neemt, dcce nog een onderling eiwit- verschil van een half procent tonen. Spreker sloot zich aan het einde van zijn betoog aan bij de conclusies van de officier. Vrijdag zal mr. Markus schriftelijk vonnis wijzen. Verschenen is het jaarverslag van de Coöperatieve Zuivelbank te Alkmaar over 1950 Ook bij deze bank vertoonde het to taalbedrag der toevertrouwde spaar gelden een achteruitgang. Daartegen over namen de crediteurengelden iets toe. De stijging in de credietgelden der leden werd voornamelijk veroorzaakt door het aantrekken van enkele grote posten. Een verdere stijging in de cre- dietbehoefte van de leden was ook dit jaar merkbaar. De omzet steeg met f 15 millioen en bereikte een totaal van f 203 millioen. De financiële resultaten over 1950 waren bevredigend. Het exploitatie resultaat maakte het mogelijk dè aan- schaffingskosten van de boekhoudma chine direct af te schrijven. Ook de verdere aan de mechanisatie der boek houding verbonden onkosten werden direct ten laste der onkostenrekening gebracht. De stijging in de rente- en provisiebaten was echter van dien aard dat na afschrijving van f 14.999 op de mr-'ines. nog een saldo resteert van 22 674.27. Het bestuur stelt voor hier van f 20.799 te storten in het fonds voor bijzondere doeleinden, waarna het res tant ad. f 1875.27 naar nieuwe reke ning kan worden overgebracht. Het fonds voor bijzondere doeleinden zal na de dodatie van f 20.799 uit het winst- saMo 1950 f 112.000 bedragen. Op de afdeling landbouwboekhou ding hadden de werkzaamheden een vlot verloop. Vele bezwaarschriften konden met gunstig resultaat worden afge'-andeld. Het aantal deelnemers on- d rging wederom enige uitbreiding, De kantoorruimte kon dit jaar nog niet noemenswaardig worden vergroot. De uitbreiding der werkzaamheden is in de laatste jaren echter van dien aard geweest, dat wij de wens uitspre ken .dat de bank in het Landbouw- huis spoedig meer kantoorruimte kan worden aangeboden, opdat zij niet wordt genoodzaakt elders in deze be hoefte te voorzien. De balans per 31 Dec. 1950 bevat de volgende posten: debet: liquide midde len f4.011.289, rek.courant f 1.272.111, leningen en hypotheken f 572.500, be leogingen f 696.677, kantoorinventaris f 3. Credit: reserves f 212.00, rekening courant f 4.988 676. spaarbank en depo sito's f 1.346.468, nog te verrekenen pos ten f3561, saldo op nieuwe rekening f 1875.27. Voor de economische politierechter,1 mr. J. A. Markus, stonden gistermid dag enige horlogers uit onze omgeving terecht, die bij een ingesteld onder zoek in hun zaak in het bezit bleken van gesmokkelde horloges. Als eerste was daar de heer C. A. O. uit Alkmaar, die in het bezit was van een vijftien tal horloges, die niet door een factuur gedekj werden. Daaronder bevonden zich bovendien enkele merken, die uit sluitend langs illegale weg ons land kunnen bereiken. De officier van Jus titie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide, dat verdachte had kunnen vermoeden, dat de horloges van smokkel afkomstig wa ren en eiste daarom.f 150 of 30 dagen met verbeurdverklaring van de iii be slag genomen horloges. Het vonnis luidde f 80 subs. 20 dagen met ver beurdverklaring van de horloges. De tweede verdachte was de heer W. P. uit Alkmaar, die sedert een jaar het beroep van horloger in onze stad uit oefent. Verdachte had verschillende malen inkopen gedaan op het Water- looplein in Amsterdam en de officier meende dan ook, dat het hier een aan zienlijke handel in clandesiene horlo ges betrof. Hij eiste f 200 of twee maan den met verbeurdverklaring van zeven in beslag genomen horloges. De politie rechter vonniste f 150 subs 1 maand en de verbeurdverklaring der horloges. Verdachte P. V.- uit Sint Pancras werd verstek verleend. Hij had negen horloges in vooraad gehad, die kenne lijk van smokkel afkomstig waren. Achteraf had deze verdachte getracht de horloges te dekken door een valse factuur. Ook onder deze partij bevon den zich enkele merken, die alleen langs illegale weg in ons land kunnen komen. De officier eiste buiten de ver beurdverklaring der negen horloges f 250 of 2 maanden, waarvan de' politie rechter f 200 subs 2 maanden maakte met verbeurdverklaring. Tot slot wérden dé gebroeders G. J. I en E. I. op het matje geroepen. Ver dachte G. I. had één horloge in zijn bezit gehad, dat van smokkel afkom stig was en zijn broer E had er vier, waarvan een gouden uit New York, dat hij als tweedehands had overgenomen. G. werd hiervoor veroordeeld tot een boete van f 20 of 10 dagen met ver beurdverklaring van het horloge en E, tot f 50 subs 25 dagen met verbeurd verklaring van de horloges, met uit zondering van het gouden. In de kaashandel schijnt plotseling het hek geheel van de dam. Nadat een week geleden de prijzen bij een vlug ge markt toch nog enigszins aarzelend omhoog gingen, bleven ze in de ach ter ons liggende week geregeld stijgen en Leeuwarden noteerde met f 2.03 a f 2.04 voor de Goudse volvette kaas niet minder van 16 cent per kg. hoger dan een week geleden. De Edammers, die in verhouding tot de volvette kaas wel wat duur waren, stegen met 9 ct. per kg. op f 1.83 a f. 1.84. De handel was daarbij vlug en het zag er naar uit dat zaken alleen konden worden ge daan boven deze notering. Alkmaar, dat meer en meer prijsbepalend is gewor Alcmaria zal morgen op jiet Sport park een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen De Kennemers, de Bever- wijkse ploeg die met zoveel machts vertoon het kampioenschap in de derde klasse behaalde. Algemeen verwacht men dat de ploeg uit de Aardbeienstad een uitstekend figuur in de tweede klasse zal slaan, zodat wij een aantrek kelijke krachtmeting mogen verwach ten. Zoals bekend fungeert de oud- Alcmariaan Bertus Sehaaper als stop- perspil bij de bezoekers, een reden te meer voor de voetballiefhebbers een bezoek aan deze wedstrijd te brengen. Randers speelt een competitiewed strijd op eigen terrein tegen VVW. De laatste weken boekten de Ooievaars nestbewoners nederlaag op nederlaag ei het zou een welkome afleiding zijn als Randers weer eens een overwinning behaalde. Schaakkampioenschappen Opnieuw heeft de Alkm. Schaakclub V.V.V. het initiatief genomen de Aik maarse schaakkampioenschappen te doen verspelen. De wedstrijden zullen op 4Juni aanvangen. Vele goede spe lers hebben zich reeds opgegeven en vooral de hoofdklasse zal sterk bezet zijn. Elke speler in die klasse zal gaarne zijn naam geplaatst zien op de erelijst der kampioenen, waarop reeds de namen voorkomen van D. Appel Jr., P. Seewald. A. de Waal. C. Kwak en E, G. Kayser (kamp. 1950). Deze laat ste speler is ook door VW aangewe zen te spelen voor het kampioenschap van Noord-Holland. De Aikmaarse wedstrijden worden gespeeld in drie «roepen. In de eerste en in de tweede klasse zullen V. d. Struys en Nyman hun tijd verdedigen. Wisselbekeren medaille zijn de prijzen. Eventuele deelnemers kunnen zich nu reeds aan melden. GOMBIN.-TIE TOURNOOÏ VENNEKER Bij de voortgezette wedstrijden Wer den gisteren de volgende resultaten behaald: Heusy De Korver A. Sekles Chr. Kalman D. Korver L. v. d. Achste Kalman Krijgsman 23 15 326 23 10 239 18 14 416 53 18 12 294 75 29 16 258 29 16 255 75 29 9 258 45 29 8 155 den voor-'de Noordhollandse Edammer, ook al bereikt, de omzet zich tbt een betrekkelijk gering aantal stapels, stond met f 1.95 per kg. ook juist 10 cent boven de vorige week. Ei' wordt op het ogenblik druk afge leverd naar Duitsland en dit zal nog enige tijd blijven doorgaan. Daarnaast is er sterke vraag uit Belgie en uit Engeland'. De speculatie begint zich duchtig te roeren, te meer omdat we zijn gekomen aan de zuivere graskaas, die zich goed leent tot bewaren. De prijzen voor oude en belegen kaas zijn dit jaar steeds goed geweest en dit draagt er toe bij om de handel er toe te bewegen kaas op te zetten om te bewaren. Wat de boter betreft, er kon een mil lioen kg. worden geëxporteerd naar Duitsland. Niettegenstaande dit gun stige feit, bleef de prijs op het inleve- ringspeil staan. Ér was nog steeds te veel en het overschot verdween in de pakhuizen van het IVZ. Zo is dus de invloed van de vier of vijf stapels, die worden gemarkt, apnor- maal groot. En hierin schuilt een ge vaar. Het kan gebeuren, dat iemand een te hoge prijs betaalt, wat er dan op neer komt, dat hij ook anderen verplicht deze te hoge prijs te betalen. Daarnaast wordt soms een deel van een stapel ge kocht door grote winkeliers of kleine 'grossiers, die iets meer kunnen beta len, omdat ze bij aankoop aan de markt de winst van de handelaar, op wie ze anders zijn aangewezen, uitsparen. Het zou in het belang van de kaas markt zijn, wanneer in deze toestand, die in wezen niet gezond is, verbete ring werd gebracht. Zowel kopers als verkopers zijn gediend met een zo be trouwbaar mogelijke notering. Of dit mogelijk is? We geloven het wel. We hebben heel sterk de indruk gekregen, dat de lian del een verbetering zeer op prijs zou stellen. En de producenten mogen in de markt in de eerste plaats een propa. gandaobject van betekenis zijn gaan zien, ze zullen de meeste kans hebben, dat deze markt blijft, wanneer er re den van bestaan aan wordt gegeven. De oplossing dunkt ons een vrij een voudige. De handel moet worden uitgebreid tot meer dan de enkele stapels, die op het ogenblik worden verkocht. Men zou degenen, die hun kaas nu toch al aan voeren, moeten trachten te winnen voor de gedachte, dat die kaas geheel Of tenminste ten dele, inderdaad wordt gemarkt. Waar 'veel ervan thans toch reeds wordt verkocht „op basis van de markt", kan dit nauwelijks een be zwaar van betekenis opleveren. Mochf dit er toch in worden gezien, dan zijn er-zeker middelen om het uit de we i'eld te ruimen. Vroegere douaneloods blijft gesloten Tot wederopenstelling van de vroe gere douaneloods 'te Alkmaar kan niet worden overgegaan, omdat deze bij de vrachtgoederenloods getrokken is we gens plaatsgebrek. De omvang van het douane-stukgoedvervoer. n.l. vijf zen dingen per dag, wettigt r.iet het bouwen van een nieuwe loods. Spooraansluiting naar industrieterrein „Noord" De K. v. K. te Alkmaar heeft de Spoorwegen naar de mogelijkheid ge vraagd van een spooraansluiting op het door de Gemeente Alkmaar opgespoten nieuwe industrie-terrein „Noord", waar door de losplaats op de Handelskade te Alkmaar ontlast zou worden. Deze kwestie loopt, aldus berichten de Spoor wegen, al zeer lang. Na veie onderhan delingen is het gemeentebestuur een de finitief plan toegezonden, met ventiel- ding der voorwaarden. Het gemeente bestuur heeft de Spoorwegen inmiddels echter nog niet gevraagd het werk te gaan uitvoeren,. NED. AMATEUR TONEEL UNIE Het hoofdbestuur van de Ned. Ama teur Toneel Unie nodigt de besturen van alle toneelver. te Alkmaar en om geving uit om Maandag om half acht in Hotel „Ceres" op de Helderseweg te komen. Gesproken zal Worden over doel en streven van de Unie en het nut van organisatie. EIND-EXAMENS HANDELSAVONDSCHOOL Het einddiploma van de Middelbare Han delsavondschool, welk diploma tevens vrijstel ling geeft van bet middenstandsexamen, werd uitgereikt aan de volgende leerlingen: J. H. M. Bierman, N. Bus, E. E. H. Haakman, A, den Hartigh, C. A. Th. Leijen, W. E. Lengers, A. v. d. Vaart, M. J. Vink, G. v. d. Zande en S, Zonjee, Nergens kan de beroemde Walt Dis ney zilh fantasie beter in uitleven dan in de bekende sprookjes, en wat hij op zijn uitzonderlijk gebied heeft gepres teerd in het zo beroemde sprookje van .Assepoester" mag tot het beste gere kend worden, dat hij heeft gemaakt, met zijn staf van medewerkers op ver schillend gebied. Er gaat van dit stuk werk een geest van blijheid, van be loonde goedheid uit, die groot en klein moet boeien. Disney heeft in zijn film „Assepoester" op geniale wijze zijn fantasie de vrije loop gelaten en het verhaal van de toverfee en het glazen muiltje, de boze stiefmoeder en de ja loerse dochters als het ware in een geheel nieuw kleed gestoken, maar 'toch de echte kern van het sprookje behou den. De tekst is geheel verzorgd door Hollandse artisten, waarvan men er verschillende in diverse rollen herkent. Wij noemen slechts de hulpvaardige fee van Sophie Stein. De dieren spelen een niet minder belangrijke rol in deze film. Muizen, vogels, een hond, een paard. Gus-Gus de veldmuis en Lucifer de dikke kater zijn opmerkelijke mede. werkers. Het geheel is mede door de muziek een schone fantasie gewor den, die ieder zal boeien. Niet minder belangstelling verdient de geheel in kleuren opgenomen film van het dierenleven in de Bever-Vallei die een opmerkelijk beeld geeft van tal van dieren in hun prachtig geobser veerde leven in het uitgebreide Bever, domein. Een wel zeer leerzame film met verrassende beelden. De bei de journaals zijn weer zeer actueel en vol variatie. Opnieuw hebben filmproducers zich geworpen op het verhaal van baronesse Orczy, een verhaal dat, zo het niet ge heel en al op waarheid berust, in ieder geval een uitstekend beeld beeft van de terreur onder de Franse revolutie. Het tweemanschap Powell en Pressbur- ger, vakmensen op het gebied van thrillers, hebben deze versie op de filmmarkt gebracht onder de titel The elusive Pimpernel", de onvindbare Pim pernel .Op velerlei gebied steekt de „onvindbare" boven het eerste product, de Rode Pimpernel uit. Allereerst zijn daar de uitstekende 'kleurenopnamen die aan deze Engelse film een typische bekoring geven. Ook het spel is vaak uitstekend. Wellicht zai David Niven als sir Percy Blakeney zijn voorganger, de inmiddels overleden Leslie Howard, niet overtreffen, maar het spel van de andere hoofdfiguren is zonder twijfel beter. Onder meer is de creatie van Cyril Cusack als de sluwe en door trapte Chauvelin verbazend goed ge troffen. Hoewel de regisseurs een ge deelte van het bloedigste tijdperk uit de Franse revolutie beliegen, zijn ze er niettemin in geslaagd een behoor lijke dosis droge humor te verwerken in dit filmwerk. Het begin van het verhaal is soms moeilijk te volgen, doch langzamerhand komen de voorvallen in beter verband te staan en men is er in geslaagd tegen het einde een climax te bereiken, die de bezoekers ademloos vasthoudt. Éen film, die zijn weg naar het Aikmaarse bioscooppubliek zeker zal vinden. Het heeft weinig zin een vergelijking te trekken tussen „Bitere Hijst" en de film, die thans in het Hex Theater wordt vertoond. In beide schittert weliswaar Sil- vana Mangano als hoofdrol-speelster, maar waar Bittere Hijst een sociaal drama tot onderwerp had is „De wolf van Sila" de zeer verdienstelijke verfilming van een tragische volkslegende, die nu nog in Sila. een landstreek in Calabrië heet voort te leven. Een zekere Pietro wordt daar vroeg in de morgen gearresteerd onder verdenking van moord. Slechts zijn ver loofde Orsola, bij wie hu de nacht had doorgebracht, zou zijn onschuld kunnen getuigen, doch zy zwygt op last van haar broer Hocco, die een panische angst heeft voor alles wat maar op een familie-schan daal lijkt.. Pietro wordt in een vuurge vecht met gendarmes gedood, zyn moe- i Ji d00r een verdwaalde kogel en slechts Pietro's zusje Rosaria overleeft het drama in de hut aan het meer. Ze groeit op tot een knappe, jonge vrouw en weet met haar bekoorlijke charme zowel Rocco als zyn zoon Salvator verliefd op haar te doen worden. Dan speelt zij vader tegen zoon uit en onthult zij haar identiteit. Het dramatische slot van de film laat zien hoe Hocco trots zijn dodelijke verwonding voor alles denkt aan de vermijding van een familie-schandaal. Dit is dan zeer in net kort de legende van de wolf van Sila, "waarvan Duiiio Coietti een spannende, realistische film heeft gemaakt, die de goede naam van de Italiaanse rolprenten nog een» bevestigt. Drie vrouwen hebben een geheim. De eerste Eleanor Parker heeft vóór haar gelukkig huwelijk een oor logsrelatie gehad met een marineman Het gevolg daarvan was een kind, dat in het buitenland is geboren, aan een inrichting is afgestaan en waarvan de man met wie zij nu getrouwd is nooit iets heeft geweten. De tweede Patricia Meal was een verslaggeefster, getrouwd met een man, die haar niet begreep, haar in de steek liet en ai hertrouwd was toen zij hem opbelde om hem te verteilen, dat zij een kind verwachtte. Dat kind stond zij af aan dezelfde inrichting en op hetzelfde tijdstip ais de andere moe der. De derde Ruth Roman is ballet danseres geweest. Zij had een liaison met een rijke schurk, die haar in de steek liet. Zij vermoordde hem en stond haar in de gevangenis geboren kind af aan alweer hetzelfde verzorgingsge sticht en ook op dezelfde dag. Dat alles is vijf jaar geleden. Niemand van deze moeders weet waar haar kind is terecht gekomen omdat dit na afstand van het kind niet mag vermeld wor den. Maar zij horen alle drie, dat er een kind uit het gesticht, met de man en de vrouw, die het adopteerden op zijn vijfde verjaardag in een vliegtuig over de bergen is gevlogen, dat het vliegtuig gevallen is en dat een red dingsexpositie op weg is omdat geble ken is, dat het kind nog moet leven Drie vrouwen wachten tussen de opge' wonden menigte en de eerste belt haar man op en vertelt hem als hij gekomen is wat er in het verleden gebeurd is, Hij belooft haar het kind te zullen adop teren als het van haar is, maar de ver. slaggeefster komt uit de geheime rap porten der stichting te weten dat het kind van de gevangen en weer ontsla gen vrouw is, die het geen toekomst kan bieden. Zij spreekt met deze af, dat zij de getrouwde vrouw in het on zekere zullen laten en haar het kind zul len laten adopteren zodat het een goed tehuis krijgt. Een spannende film met veel uitstekend weergegeven dramati sche fragmenten. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 27 MEI 1951 ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur dg. Wesseldijk, 5 uur ds. den Oudsten; Wo., 7.30 uur, Oecumenische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur, ds. Dikboom. Rem. geref. gem., 10.30 uur ds. Hoen- derdaal van Amsterdam. Luth. kerk (Oudegracht), 10.15 uur prof. dr. Jansma van Leiden. Doopsgez. kent, 10.15 uur ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur prof. dr. Dijk van Amstrdam, 5 uur ds. Von Meyenfeidt. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen, 5.30 uur ds. v. d. Lingen. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Donderdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B„ Za., 26 Mei Jeugdclub, Kr. v. Eltenweg 22, Zo. 3.30 uur, Openlucht samenkomst in de Hout, Do., 8 uur Evangelisatiesamenkomst in W. en B., evangelist Dammulier. Leger des Heils, Limmerhoek (William Booth) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen-' komst, Ma., 2 uur samenkomst voor vrouwen, Do., 8 uur Heiligingsdienst, spr. kapt. Outjes en luit. Rijsdijk. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (ABB-gebouw, Koningsweg 2), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst.Ver. van spiritisten Harmonia, 10.30 uur morgen wijding in hotel de Nachtegaal, spr. me vrouw Elza Kaiser uit Den Haag. ALKMAAR. Baptisten-gem. (Nieuwe Doelen), 10 uur ds. Van Wier, 8 uur „Voor jonge mensen" in de Wilhel- minasehool. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 4. 10 uur, Heiligingsdienst, 3 uur Zondagsschool, 8 uur Verlossings samenkomst; Di., 8 uur Ontspannings avond, Wo., 8 uur Wijdingsdienst o.l.v. serg. maj. Elzinga. AKERSLOOT, 7.30 uur. ds Kaptein. BERGEN. Geref. kerk, 8,45 en 5.,uur ds. Vellinga van Alkmaar. Rehoboth, 10.30 uur ds. RoskamAbbink uit Utrecht. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bekius. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Donner. Doops gez. kerk, geen dienst. DIRKSHORN. Geref. kerk, 9.30 en 2.15 uur ds. Reeven. DIRKSHORN, 7 uur, ds. Post. DRIEHUIZEN, 10 uur, dhr Albertz. EGMOND AAN ZEE. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meyenfeidt, 5 uur prof. dr. Dijk van Amsterdam. Oud -kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMOND-B1NNEN, 10 uur. ds. Plug. GROOT-SCHERMER, 7.30 uur, de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Van Wijk van Alkmaar. Evangelisatie' Kerklaan, 10.15 uur de heer de Bruin, 7.15 uur ds. Groenenberg van Amster dam. Geref. kerk (in evang.gebnuw aan de Kerklaan, 8.30 uur ds. Von Meyenfeidt, 3.30 uur prof.' dr. Dijk van Amsterdam. HEILOO, 10 uur ds. Van Wijk van Alkmaar. HÉÉR HUGOWAARD. herv gem., 10 uur, ds. Korndörffer. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur cand. PouWels van Vlaardingen. KOEDIJK. 10 uur. de heer Slager. NIEUWE NIEDORP, 7.30 uur, ds. Wiltink. NOORD SCHARWOUDE Geref kerk. 10 uur, leesdienst, 4 uur geen opgaaf ontvangen. OUDORP, 9,30 uur ds. Kaptein van Akersloot. SCHERMERHORN. berv. gem. 10 u. ds. Van Dijk. Geref. kerk 10 en 2 30 uur ds. Hoornstra van Hoofddorp. SINT-PANCRAS. Geref kerk. 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN. Evangelisatie. 10 u„ de heer Koch van Alkmaar. WARMENHUIZEN, 10 uur. ds. Post. WOUDE. 11 uur ds. Kaptein. WINKEL. 7 uur ds. de Jong, 7TT»n cctTFUTvrvp. 10 uur d« ja. ZUID-SCHERMER. 2 uur ds Postma van St. Pancras. De grote Rode Kruis-campagne wordt Zater dagmiddag 2 Juni besloten met een sportdag. Voor automobilisten, motorrijders en brom fietsers worden die dag rallyes uitgeschreven, die de deelnemers langs de mooiste plekjes zullen voeren. Er wordt langs goede, verharde wegen gereden en alle deelnemers zullen vol gens een beschrijving hun route moeten vinden. De inschrijving staat voor iedereen open. Auto mobilisten en motorrijders kunnen zich opgeven bij de heer P. Krom, Schermerweg 74 en de biomfietsers kunnen inschrijven bij dè heer G. Wessels, Nieuwesloot 38. De inschrijfgelden komen geheel ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Er worden fraaie prijzen beschik baar gesteld. De tocht eindigt op hei Canada plein, waar in afwaching van dc komst der deelnemers een grote tuxndemomtratie wordt gegeven. Ook wielrijders en wandelaars kun nen Zaterdagmidag hun krachten beproeven. Voor bijzonderheden over deze tochten zie men elders in dit blad. Men wordt verzocht zo spoedig mogelijk in te schijven. Tentoonstelling elf hedendaagse grafici Deze tentoonstelling in het Stedelijk Museum, Breedstraat, bièdt een goede en unieke gelegenheid eens rustig kennis te maken met hetgeen hedendaagse kunste naars presteren op een gebied, waarop ook in vroeger eeuwen de Nederlanders reeds een grote reputatie bezaten, het ge bied van de grafische kunsten. De beoefe ning hiervan eist niet alleen een gaaf en waarachtig kunstenaarschap, maar boven dien een zeer bijzondere en volledige technische vaardigheid. Deze tentoonstelling bewijst wel over tuigend, dat het werk van de hedendaagse Nederlandse grafici de oud-vaderlandse traditie op dit gebied op waardige wijze voortzet; het hier gebracht werk staat zo wel technisch als artistiek op hoog peil. Een aantrekkelijkheid van de grafische kunst is nog deze, dat ze financieel bin nen ieders bereik valt. Ons Stedelijk Museum, dat ook 's avonds (van 79) en Zondagsmiddags (van 2—5 uur) is geopend, verwacht nog zeer vele belangstellenden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3