DANSEN I Komt UNO met vredesvoorstellen? Chinese communisten zullen Tibet „vreedzaam bevrijden" hoen lisman HUIS VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Staakt-het-vuren eerste eis Wallenberg ontkent bemiddelaarsrol In Moskou geen oorlogsspanning Tilburg Donderdag besmettingsvrij? Hernieuwing van betrekkingen met Nederland wordt overwogen Taxi-chauffeur kreeg in Zaandam klap van passagier De meeste mensen komen slechter rond dan een jaar geleden Körner president van Oostenrijk NACO helpt bij de vacantiespreiding DVIES EJANS 'is Jswoning \lkmaar Maandag 28 Mei 1951 148e Jaargang No. 123 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika onverzettelijker dan ooit Groothertogin van Luxemburg Visser op het IJselmeer verdronken Veiligheid der V.S. eind 1953 verzekerd De Federatie van VVV's achter directeur Daders na de overval gearresteerd Dalai en Panchen Lama blijven in functie KcPit B-eóteü Peking vestigt een filiaal op het dak der wereld aanvang' 8 uur. o Koopman. Rhythme. nd,.K. EVERS. INENBURG, oo. S BILLIJK! I - 3180 RVICE ARAGE oonheidshuis anheidsbebau- van 38 Mei <n UlakeA, TEL. 3578. en. Prijs 13300. COEPOEL, Gees- of „Wit-Gele innement van reductie ge- ONDHEID! Tel. 3713 e bthandeling INSIONS 3ROENE VEILINGEN ssprekiug liet houden van veilingen voor pootaard- r deelde mede, dat deze proken in de prov. com- rdappclenvcilingcn waren tegen. De handel heeft proken,, omdat een ver- e mogelijkheid biedt tijdig n aardappelen in bezit tc iet uit de hand verkopen ;n geremd. Door de pro- as ter zake een ontwerp ingsvoorwaarden ter tafel eze groene veilingen ont- c grote tegenstand, vooral karakter. Het op naam er ongewfcnst. encs wees er op, dat voor ;cle verplichting zal ord- er geen sprake zijn. men van oordeel, dat cr szetting plaats zou moeten at cr niet vóór half Juli ;evcild. De prijs zal moe- d door de veiling cn di- vijl cn bloc moet worden aarden achtte men de indclijk wel acceptabel, il werden zij unaniem on- 2RSDIENST kend zal de doktersdieosl at Pancras Morden waar- Wilmink te Zuid-Schar- 424. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleeD 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Laatste kans voor Noordelijken „TE 1 i„, I LAKE SUCCESS heerste Zondag de verwachting, dat de Chinese en Noord- koreaanse „Volksrepublieken" binnenkort voor het laatst de kans zal worden geboden de Koreaanse oorlog door een staakt-het-vuren rondom de 38ste breedte graad te beëindigen. Het is nog niet duidelijk via welke organen dergelijke vredesvoorstellen zouden worden gedaan," meldt Reuters correspondent bij de Verenigde Naties, Michael Fry, die hieraan nog toevoegt: „Het verluidt, dat de Verenigde Naties in dat geval drie voorstellen zullen doen: 1. Een onmiddellijk staken der vijandelijkheden aan alle Koreaanse fronten; 2. Het scheppen van een S5 kilometer brede bufferzone langs de gehele 38ste breedtegraad; 3. Het uit schrijven van een conferentie onder auspiciën der Verenigde Naties, waarop het tot stand komen van een verenigd, onafhankelijk Korea zou moeten worden be sproken. daad bereid zijn vredesbesprekingen aan te vangen. Zij wijzen op de aan wijzingen die er zijn, dat de Chinezen voorbereidingen treffen, om met be hulp van meer gevechtswagens en vliegtuigen, de verbonden strijdkrach ten opnieuw aan te vallen. Sommige diplomaten te Lake Success zijn de mening toegedaan, dat het communistische China en de Sowjet- Unie in Korea slechts een uitputtings oorlog willen voeren, daarbij tevens voorbereidingen treffend voor nieuwe aanvallen in andere delen der wereld. r\E verklaringen, welke hoge Ameri- kaanse militaire leiders hebben af gelegd bij het onderzoek, dat door de Verenigde Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijd krachten is ingesteld naar de omstan digheden, waaronder generaal Mac- Arthur is ontslagen, en de commenta ren van hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben aangetoond, dat de houding der Verenigde Staten thans veel onverzettelijker is dan enkele maanden geleden. Militaire deskundigen te Lake Suc cess zijn er geenszins van overtuigd, dat de Chinese communisten inder- HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zullen, zoals ge meld, op 19, 20 en 21 Juni een offi cieel bezoek aan Luxemburg bren gen. De foto toont Groot Hertogin Charlotte van Luxemburg, die ge durende dit bezoek de gastvrouwe van het Koninklijk Paar zal zijn. De vredesvoelhorens De Zweedse bankier Marcus Wallen berg, die in persberichten is genoemd als tussenpersoon bij vredespogingen van de Sowjet-Unie ten aanzien van Korea, heeft in een telefoongesprek met het Oslose blad „Eveninger Af- tenposten" verklaard niets af te we ten van de bemiddelaarsrol, die de „Daily Express" hem heeft toegeschre ven. Wallenberg bevindt zich met de Amerikaanse ambassadeur in Noor wegen, Charles Ulrick Bay, aan boord van een Noors schip, de „Nordlys", buiten de kust van Noord-Noorwegen, aldus wordt uit Oslo gemeld. Volgens de Scandinavische luchtvaartmaat schappij heeft Wallenberg voor vandaag geboekt voor een vlucht van Tromsö naar Oslo en op dezelfde dag van daar naar Stockholm. Alan Kirk naar Nederland De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, die Za terdag voor een vierdaags bezoek aan de Franse hoofdstad in Parijs is aan gekomen, waarbij hij onder meer be sprekingen zal voeren met David Bru ce, de Amerikaanse ambassadeur al daar, heeft verklaard, dat de toestand in Moskou normaal is en dat er geen oorlogsspanning heerst. De Sowjet- Unie had vliegtuigen naar het Perzi sche grensgebied gezonden, maar de ambassadeur wees erop, dat het offi ciële Russische persbureau Tass had medegedeeld, dat het hier toestellen betrof voor de bestrijding van een sprinkhanenplaag in dit gebied. Na be ëindiging van zijn besprekingen in Pa. rijs zal admiraal Kirk een bezoek brengen aan Den Haag en Frankfurt, waar hij de Hoge Commissaris in West- Duitsland, John McCloy. zal ontmoe ten. Aan het einde van de week ver wacht de ambassadeur in Moskou te rug te zijn. Vijf gevallen van encephalitis Zaterdag, de elfde achtereenvolgende dag, dat te Tilburg geen gevallen van pokken werden geconstateerd, konden weer drie patiënten als genezen het ziekenhuis verlaten, zodat 't aantal nog in verpleging zijnde patiënten tot vijf tien verminderde. Vier z.g. contacten Door onweer overvallen Onder de IJselmeerkust tussen Oos- terleek en Wijdenes had Zaterdagavond een droevig ongeval plaats, waarbij de 41-jarige ongehuwde W. Kuiper uit Oosterleek om het leven kwam. Omstreeks zeven uur in de avond was hij met zijn 44-jarige broer J. Kui per in een bootje uitgevaren om te gaan vissen. Even acht uur werden zij in hun bootje door een onweersbui overvallen en de krachtige wind deed het bootje omslaan. Met veel moeite wisten de beide mannen zich op de kiel van de omgeslagen boot te hijsen en in die hachelijke positie hebben zij vele uren op redding gewacht. Daar intussen de nacht was gevallen, werd vanuit de kust het lot van deze twee gebroeders niet opgemerkt. Kort na middernacht is W. K. van de kiel gegleden en verdronken. De boot waar op de oudere broer nog zat is' om half twee 's nachts onder Wijdenes aan wal gespoeld. De uitgeputte man heeft zich toen om hulp gewend bij de aldaar wo nende heer Baas. Zondagmorgen in de vroegte is het stoffelijk overschot van de verongelukte W. K. bij de Appel- hoek onder Wijdenes geborgen. Programma regering Sukiman De nieuwe Indonesische regering heeft in een regeringsverklaring vanmorgen haar programma bekendgemaakt en daarbij om het vertrouwensvotum van het parlement gevraagd. Over de Nederlands-Indonesische verhouding wordt in deze verklaring gezegd, dat de regering de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië opnieuw zal overwegen op grond van de RTC-overeenkomsten, waarbr) haar doel is de atmosfeer te verhelderen in het belang van beide partijen en te geraken tot een samenwerking op een basis, zoals gewoonlijk wordt toegepast tussen twee onafhankelijke en souvereine staten. Bij het overwegen van de mogelijke consequenties van een herziening blijft de eis van Indonesië met be trekking tot West-Irian echter onveranderd van kracht. Nationalisatie van ZlZm" oi van binnenuit ls i Ter verbetering van het sociaal en ondernemingen economisch leven zal de regering-Suki- man ondernemingen nationaliseren, JfsTf !U, rf'fn' welke van belang zijn voor land en helst het herstel van de veiligheid. „De volk; zoals de Javase Bank Er zullen regering zal elke organisatie welke zich maatregelen genomen worden om het gedraagt als een staat in de staat als tekort aan deskundig personeel te bo- opstandig beschouwen, onverschillig of ven te komen. Voorts bestaat het voor. nemen een landbouwwet te doen vast stellen particulier grondbezit terug te kopen en zo mogelijk te onteigenen. Er zijn regelingen in voorbereiding om de landbouwrechten van de onderne mingen te vernietigen, indien deze on dernemingen niet voldoen aan de door de regering gestelde voorwaarden of als die opheffing nodig wordt geacht voor het verkavelen van de grond ten be hoeve van de bo"l'en Ten aanzien van de buitenlandse po litiek wordt gezegd, dat de regering, gezien de huidige spanning tussen het Russische en Amerikaanse blok, niet zal deelnemen aan een koude oorlog. Zij zal integendeel zich toeleggen op het verminderen der spanning om de vrede té verwezenlijken. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nanacht in de Noordelijke helft van het land hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG: zon op 4.30. onder 20.45; maan op 2.01, onder 14.07. konden eveneens uit de quarantaine inrichting worden ontslagen, zodat het aantal nog in observatie zijnde personen terugliep tot 22. Wanneer zich de eerst volgende vijf dagen geen nieuwe pok- kengevallen voordoen zal volgens een ons door de directeur van de G.G. en G.D. verstrekte mededeling Tilburg op Donderdag 31 Mei besmettingsvrij wor den verklaard. Vijf personen, die voor de eerste maal tegen pokken werden ingeënt, zijn in het ziekenhuis te Tilburg op genomen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is één dezer patiënten, die aan hersenontsteking leden, een 22- jarig meisje uit Haaren (bij Oister- wijk) tengevolge van deze ontsteking overleden. De Verenigde Staten zullen tegen einde 1953 gereed zijn met alle maat regelen ter verzekering van hun vei- ligehid, zo verklaarde de directeur van de economische mobilisatie, Char les Wilson, die hieraan nader heeft toegevoerd: „Onze paraatheid zal zo totaal zijn, dat elke eventuele aanran der ontmoedigd zal zijn. Onze econo mische en militaire macht kan en rpoet het mogelijk maken onze vredesidea- len te bereiken". Wij ontvingen ter publicatie een verklaring van het bestuur der Fede ratie van VW's, ondertekend door de heren mr. D. Breebaart, voorzitter en M. Niele, secretaris. Deze verklaring luidt als volgt: „Het bestuur van de Federatie van VVV's in Noord-Hol land boven het Noordzeekanaal heeft kennis genomen van de in de laatste weken verschenen perscommentaren betreffende de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Het bestuur stelt vast, dat allerlei onaangename geruchten, die over de directeur, de heer J. J. Dinkelberg, in verband met deze tentoonstelling zijn ontstaan, elke grond missen". Maar betaalde met gelijke munt terug Zaterdagmorgen hebben een 20-jarige expeditie-knecht uit Amsterdam en een 21-jarige schilder nit Breda op de Hemkadc, toen zij in een taxi van de Hembrug- pont waren afgereden, gepoogd zonder betaling te verdwijnen, waarbij de man uit Breda de taxi-chauffeur met de vuist twee slagen tegen het hoofd gaf, zonder de chauffeur evenwel te verwonden. De passagiers, beide beruchte typen, slaag den er in uit de auto te komen, doch werden door de terreinpolitie Spijk van de Artillerie-Inrichtingen aangehouden, waarna de Zaandamse politie de heren achter slot en grendel zette. De passagiers waren 's nachts tegen half twee bij een garage in Amster dam aan de Spaarndammerstraat ge komen met het verzoek naar Zaandam te worden gebracht. Eenmaal op de Hembrugpont geko men zijnde, verzochten zij de chauffeur rechtsaf te slaan en te stoppen a&n de Hemkade no. 24. Daar nummer 24 van de Hemkade echter aan de linkerkant van de pont staat, bleef de chauffeur zoeken. Hier was het de beide man nen blijkbaar om te doen, want later vertelden zij, dat er afgesproken was, dat één hunner de chauffeur een paar tikken zou verkopen. De Amsterdam mer was naast de chauffeur gaan zit ten, terwijl de man uit Breda, zodra zijn maat een peukje sigaret zou weg gooien, de chauffeur een tik zou geven. Toen het er eenmaal op aankwam, zonk de man de moed toch in de schoenen zodat hij wachtte, totdat men op Zaandams grondgebied was geko men. De chaufeur wachtte na de eer ste twee slagen niet verder af, maar gaf zijn belager met zijn elleboog een stomp, waardoor de aanvaller duizel de. De beide mannen, die geen cent op zak hadden, vluchtten uit de auto en renden het terrein van de Artille rie-Inrichtingen op, waar zij de ter- reinpolitie-agent Spijk tegen kwamen, die hen een revolver voorhield, zodat van ontvluchten geen sprake meer was. Toen even later de taxi-chauffeur bij de terreinpolitie van de A.I. kwam, ontstak hij zo in woede, dat hij zijn belager opnieuw een flinke tik toe diende. De Zaandamse politie, die inmiddels gewaarschuwd was, bracht de mannen naar het bureau over. waar bleek, dat de Amsterdammer nog een straf te goed had. De schilder uit Breda blijft voorlopig in arrest wegens poging tot zware mishandeling. Vier maanden wegens belediging van Adenauer De ex-nazi generaal Otto Remer. thans leider van een neo-nazistische partij, is wegens belediging van kan selier Adenauer veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. MEISJE NA DRINKEN VAN BENZINE OVERLEDEN Een tweejarig Amsterdams meisjfc die met haar moeder op visite was, kreeg in een onbewaakt ogenblik een flesje met benzine in handen en dronk van de vloeistof. Zij is iater aan de gevolgen overleden. AAN vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag gesteld: „Kunt U met Uw gezin op het ogenblik beter, slechter of even goed rond komen als een jaar geleden?" Dit zijn de resultaten: Kan slechter rond komen dan een jaar geleden72% Kan evengoed rond komen als een jaar geleden 15% Kan beter rond komen dan een jaar geleden 5% Geen antwoord 8% Een vraag, die hier veel op lijkt heeft het Nipo in de eerste jaren na de bevrijding enkele malen gesteld: Die vraag luidde: „Vindt U dat er op het ogenblik beter, slechter of het zelfde aan toe bent als een jaar geleden?" De resultaten waren toen: Beter Hetzelfde Slechter aan toe Geen antw. Januari 1947 50% 25% 24% l°/o Maart 1948 30»/» 40% 27% 3% Juli 1949 37»/o 33% 29% 1% Vlak na de bevrijding werd door het publiek de grootste vooruitgang ge voeld. In de jaren 1948 en 1949 was de toestand al veel stabieler. Het aantal mensen, dat er toen beter aan toe was dan een jaar geleden was flink ge daald, het aantal dat „hetzelfde er aan toe" antwoordde, was flink gestegen. JN de overeenkomst is bepaald dat het huidige politieke en bestuursstel- sel van Tibet ongewijzigd zal blijven. De wereldlijke leider, de Dalai Lama en andere hoge functionarissen zullen hun posten blijven bekleden. De Pan chen Lama, de geestelijke leider, die sinds zijn benoeming op Chinees ge bied heeft gewoond en waarvan be kend is dat hij met de communisten sympathiseert, zal zich naar Tibet be geven en daar zijn ambt uitoefenen. Voorts is bepaald dat „Tibetaanse troepen zullen worden gereorganiseerd en in het Chinese volksleger opgeno men", hetgeen geschiedt om „in China en Tibet hetzelfde militaire stelsel te verkrijgen". Verder zal een commissie voor militaire en bestuurszaken der Chinese communistische regering in Tibet worden gevestigd, evenals een militair hoofdkwartier. Tenslotte wordt nog in de Chinees- Tibetaanse overeenkomst verklaard dat „de Chinese regering zal helpen bij de politieke, econnomische en culturele heropvoeding van het Tibetaanse volk Uranz Hausers uit het Duitse Mar burg heeft zijn wittebroodsweken alleen doorgebracht. Een dag voor het huwelijk raakte het namelijk „uit" en Franz, die het zonde vond van het geld, dat hij al bij voorbaat aan reis- bureaux en besproken hotels had be steed, is toen maar in zijn hele eentje op de huwelijksreis getogen. D Ook de Franse heer Sylvain Dieval heeft zijn amoureuze perikelen. Nadat hij door zijn furieuze echtgenote uit zijn huis was gejaagd, stal hij teneinde raad een tientje van zijn buurman en gaf zichzelf vervolgens aan bij de poli tie. Hij zeide liever in de gevangenis te zitten dan weer naar „home, sweet home" terug te keren. D Warren Brown uit Los Angeles staat zijn vrouwtje beter. Die bewaarde het ge bit van zijn echtgenote net zo lang in zijn broekzak, tot zij hem zakgeld gaf om een borreltje te gaan kopen. L) Het zwakke geslacht is het overigens zelf nog niet geheel eens over zijn emanoipatie. Bij een enquête onder de hui Cairose dames bieek, dat vijftig pro cent vóór en vijftig procent tegen het dragen van de mysterieuze sluier was- En nou laten jullie je vreedzaam bevrijden, en anders..,. Theodoor heeft nu eenmaal een zwak voor straalvliegtuigen. Het Ame rikaanse leger heeft een opvouwbaar hefschroefvliegtuig besteld, dat voor zien is van twee straalmotoren. De plannen zijn een toestel te bouwen dat in opgevouwen toestand in een jeep kan worden vervoerd en door twee mannen kan worden gehanteerd In Engeland heeft men nog veel hogere inspiraties. Op het Festival of Britain is deze week het eerste contact met de zon tot stand gekomen, toen radiosignalen door de grote radio telescoop op het Londense tentoonstel iingsterrein werden opgevangen. Via een zeer krachtige geluidsversterker kan het publiek deze radiostoten ho ren, terwijl de signalen bovendien door een bewegende pen als een lijn worden getekend. Ook de Denen zijn practische, vooruitziende mensen De ondergrondse gewelven van een nieuwe kerk te Silkeborg zullen op degelijke Deense wijze als schuilkeldei tegen luchtaanvallen worden ingericht. JJADIO-PEKING meldde Zondagavond, dat te Peking een overeenkomst is ge tekend, welke voorziet in een „vreedzame bevrijding" van Tibet door de Chi nese communistische regering. De overeenkomst werd gesloten na onderhande lingen tussen vertegenwoordigers van Peking en van de „gewestelijke Tibetaanse regering". Volgens de overeenkomst zullen de Tibetaanse gewesten zelfbestuur genieten. De „gewestelijke Tibetaanse regering" zal het „bevrijdingsleger der Chi nese Volksrepubliek" helpen bij het binnentrekken van Tibet. Het Tibetaanse volk „zal zich verenigen en de imperialistische invloeden van het land vernietigen". De candidaat der socialistische partij Dr. Theodor Körner, is Zondag, bij tweede stemming, tot president van de Oostenrijkse federale republiek geko zen. Op Körner zijn 2.172.806 en op zijn mededinger Dr. Heinrich Gleissner, de candidaat der katholieke volkspartij, 2.004.290 stemmen uitgebracht. 188.031 stemmen waren van onwaarde. In totaal zijn 4.365.127 stemmen uit gebracht. Zes-en-negentig procent der Oostenrijkse kiezers heeft gestemd. Dr. Körner was tot tranen toe be wogen, toen hij zijn verkiezing vernam. Hij weigerde een verklaring af te leg gen en zeide slechts: „Von Moltke was een groot generaal, doch hij sprak nooit". In Oostenrijkse parlementaire krin gen meent men dat de nieuwe presi dent omstreeks 20 Juni a.s. zal worden beëedigd. Volgens de parlementaire werkwijze zal het Oostenrijkse kabinet dan zijn ontslag indienen, doch alge meen verwacht men, dat de huidige re geringscoalitie van katholieken en so cialisten zal worden voortgezet. Dr. Körner is gekozen met behulp van vrijwel alle stemmen der commu nisten en de helft van die aanhangers der rechtse onafhankelijke liga, die hun stembiljetten niet van onwaarde hebben gemaakt. In voorgaande jaren, toen de schooï- vacanties allemaal in dezelfde periode vielen, kon er gemakkelijk een regeling worden gemaakt ten aanzien van de geldigheid van bus-abonnementen van srholieren. Nu de vacantiespreiding een feit is, levert dat nogal wat moeilijk heden op. De Naco heeft er de volgen de, eenvoudige oplossing voor gevon den: i Scholier-abonnementhouders op de Naco-lijnen dienen op de laatste dag voor d e vacantie hun geldige kaart door het hoofd der school van een stempel te laten voorzien. Daarbij ver meldt het hoofd de vacantie-periode en bekrachtigt deze gegeven met zijn handtekening 2. De abonnementskaarten moeten vervolgens o* één van de Naco-kanto- ren worden afgestempeld en van de handtekening van de rayonchef worden voorzien. Daardoor wordt het abonne ment ten slotte geldig voor een ge deelte van de maand, volgende op die, waarin het abonnement is afgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1