Tuinders aan de Langedijk durven geen beslissende stap te ondernemen Stad en Omgeving Bonte avond ten bate van de t.b.c.-bestrijding Voorname bezoekers uit het buitenland Alkmaar houdt inzame ling voor kampkinderen AGENDA Kruiswerk is liefdewerk Invaliden maken bootreis Brandweer van Noordscharwoude won hoofdprijs in provinciale wedstrijd Gevonden voorwerpen Dierenleed Het comité stichting Coöp. zuurkool- fabriek legt het bijltje er bij neer Tragisch einde van een moedig initiatief St. Pancras Noord-Scharwoude Weekoverzicht van de Langedijker veilingen BKC met éi Hugo Boys (10) w en Dirkshorn (0) Vrone versloeg Rl" Randers verlaat c< titie met een overw MAAND* G 'T! 1951 Programma was vlot, vrolijk en veelzijdig Voor de welgevulde grote zaal van het Wapen van Heemskerk werd Zater dagavond op initiatief van de wellicht door de Haak-in-actie geïnspireerde heer P. Bakker (de goochelaar mr. K1U- go) door verschillende Noorlhollandse artisten een bonte avond gegeven, waarvan de baten geheel ten goede van de t.b.c.-bestrijding zijn gekomen. Het is over het algemeen een vro lijke, vlotte en muzikale avond gewor den van de jeugd vóór de jeugd, want de jongere generatie was aan beide zijden van het voetlicht het sterkst vertegenwoordigd. Het optreden van Annie de Moors Musette-trio was een van de nummers op het rijk gescha keerde programma, die het grootste succes boekten. Reeds dadelijk bracht zij met haar charmante Franse melo dieën een intieme sfeer in de zaal. De jonge Rudi Kesselaar, vol humor en uitgelaten levenslust, belooft een waardig opvolger van zijn vader, An- dré Carrell, te worden. Hij is zonder enige terughoudendheid impulsief, geestig en heeft een onmiddellijk con tact met het publiek. Mr. Klijgo, Alk- maars jongste goochelaar, bracht tij dens zijn optreden verschillende boei ende orspronkelijke tricks. De twee Zingende Zwervers ontvin gen een enthousiast applaus voor hun veelzijdig repertoire van romantische Italiaanse en ondeugende Hollandse liedjes bij de guitaar en ook Jan Heins ontbrak niet op het appél. Met veel succes zong hij het bekende „Vivere" en ditmaal ter ere van de Hollandse Nieuwe-vissers het be koorlijke „Vuur aan bakboord". Henk Boon speelde op de vleugel als een ernstiger noot in dit vrolijke en luch tige geheel op zeer verdienstelijke wij ze een tweetal composities van Addin- sell en Beethoven. In de komende dagen zullen enige groepen belangrijke buitenlanders Alk maar bezoeken. Op 30 Mei komen 86 officieren van de Belgische krijgsschool dineren in hotel „Victory"; op Vrijdag 1 Juni zullen 70 deelnemers aan net, Wereld Petroleum Congres de luncn gebruiken in genoemd hotel en op 26 en 27 Juli zal een gezelschap Schotse adel en Britse parlementsleden hier lo- logeren. Op 17 Juni zal in hotel „Victo ry een groep van honderd gasten van de Kon. Rotterdamse Lloyd dineren. Wij kunnen er ons slechts over ver heugen, dat onze stad, door de uitste kende accommodatie van een hotel, lat zich binnen enkele jaren een interna tionale faam heeft verworven, zulk een goede naam krijgt als pleis terplaats. Het is zeer veelzeggene. dat men voor de ontvangst van gezie ne buitenlandse gasten thans meerdere malen gerenommeerde hotels in Am sterdam, Den Haag en Utrecht achter stelt bij een hotel ten Noorden van het Noordzeekanaal. Daarom temeer is het betreurenswaardig, dat de tegenwoor dige eigenaar van „Victory", de heer Jonh van Riet, volgende maand Alk maar gaat verlaten. Hij is benoemd tot directeur van het Grand Hotel in Bula- wayo (Zuid-Rhodesie). Na afloop van dit vlot achtereen ge brachte programma kwamen de Mood- makers op de planken, die, nadat zij eenmaal hun volledige bezetting (op de bassist na) hadden verkregen, enkele uren goed gearrangeerde dansmuziek brachten met .lofwaardige soli van de klarinettist en de trompettist. Het is jammer, dat geen enkele afgevaardig de van de t.b.c.-bestrijdingsihstanties, waarvoor de opbrengst bestemd was, op deze zo goed geslaagde avond van zijn belangstelling heeft blijk gegeven. Comité voor vluchtelingenhulp In verschihende artikelen is reeds in dit blad de nadruk gelegd op de erbarmelijke toestanden en de grote nood in de kampen voor ontheemden, welke over geheel Niedersachsen ver spreid liggen. Ettelijke steden, waar onder Zaandam, hebben reeds inzame lingen gehouden voor de kinderen van deze vluchtelingen, die in de grauwe ei ende van de kampen opgroeien. Ook in Alkmaar is thans een plaatselijk comité voor vluchtelingenhulp opge richt, waarvan de wethouder van so ciale zaken, de heer M. Coerts, het voorzitterschap heeft aanvaard. Verder hebben zitting mevrouw J. N. 0"t Wiersma voor UW, Deken J. Th. Ja cobs voor het landelijk RK sociaal charitatief centrum, ds. C. von Meijen- feldt voor de Gereformeerde kerk, ds. W. Wesseldijk voor de Ned. Herv. kerk en de heer A. Kleijmeer voor Humani- tas. Dit comité zal in samenwerking met verschillende organisaties de richt lijnen vaststellen voor een groot scheepse inzamelingsactie, die er toe kan bijdragen de bittere armoede in de kampen enigszins te verzachten. Er is voor de jeugd dringende behoefte aan kleding, schoeisel en linnengoed. Speel goed- en gezelschapsspelen zijn even eens van harte welkom. Nog vóór de vacanties zal de inzameling worden af gewerkt en de burgerij kan nu reeds nagaan wat zij hiervoor beschikbaar wil stellen. Geldelijke bijdragen kun nen gestort worden op giro-rekening 417078 ten name van de heer Kleijmeer onder de vermelding „Vluchtelingen hulp". Wij hebben in December in een vier daagse tocht enige van deze kampen bezocht en er toen enkele artikelen over geschreven. Hier is inderdaad een probleem dat alleen door internationale hulp tot een oplossing kan gebracht worden. (Red.) DIEFSTAL UIT OPENSTAANDE SCHUUR In de nacht van Zaterdag op Zondag is uit een niet afgesloten schuur achter een huis aan de Heilooërdijk een da mesrijwiel gestolen. Van een ander damesrijwiel werd een aantal onder delen ontvreemd (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De wolf van Sila (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het geheim van drie vrouwen (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De onvindbare Pimpernel (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Assepoester (alle leeftijden). Hotel „Ceres", 7.30 uur Nederlandse Amateur Toneel Unie. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Hotel Victory 7.30 uur: Algemene ledenvergadering „Vrienden van het Stedelijk Museum Alkmaar". Vandaag is het Rode Kruis begon nen met zijn inzamelings-campagne. Zo gij mocht mopperen: alweer een aanslag op mijn beurs waar al zo wei nig meer in zit, wilt dan dit bedenken: het Rode Kruis is het in de hele wereld erkende en aanvaarde embleem van onbaatzuchtige, belangeloze hulp aan zieken, gewonden, lijdenden en verdrevenen van huis en haard; al het lc r u is we rk is liefde werk, het berust en moet krachtens zijn wezen berusten op de spontane medewerking van mensen, die zich ge ven voor anderen; zij, die niet metterdaad kunnen medewerken aan een der vele doel stellingen van het Rode Kruis, kunnen toch wel een bijdrage schenken en op deze wijze helpen; het Nederlandse volk is bereid zijn beurs te openen, als het maar weet dat het voor een goed en verheven doel is; als de „Haak-in"-actie ruim 2% millioen gulden kon opbrengen, moet de Rode Kruis-campagne in Alkmaar een goed resultaat opleveren; Het Rode Kruis is zulk een offer waard! w.g. H. J. WYTEMA, burgemeester van Alkmaar. Vrienden van Kef Stedelijk Museum Op verzoek herinneren wij gaarne nog even aan de morgenavond in Vic tory te houden vergadering van de Ver. De Vrienden van het Stedelijk Museum; om half 8 begint de eerstele- denvergadering, waarop o.m. statuten en huishoudelijk reglement worden vastgesteld en een definitief bestuur wordt gekozen. Om half negen wordt een causerie gehouden over de Grafische Kunst, zulks n.a.v. de tentoonstelling in het Museum. Botsing met brandweerauto Zaterdagavond omstreeks 20.43 uur reed een personenauto over de Heren straat in de richting van de Friesebrug. Toen hij het kruispunt bij de Kanaal kade genaderd was kwam er van links een brandweerauto. De bestuurder van de personenwagen trachtte nog door snel remmen een aanrijding te voorko men, hetgeen hem echter niet gelukte. De personenauto liep aan de voorzijde schade op en de brandweerwagen, die niet uit Alkmaar kwam, werd aan de rechterzijde bescnadigd. Proces-verbaal is opgemaakt. Aanwinsten Openbare Leeszaal LOGICA. - WERELDBESCHOUWING 110 B50s Beth: Symbolische logica. 1950. —110 H38k Heber: Krishnamurti en de wereld crisis. 1935. II. 110 K90t 11 Krishnamurti: Toespraken, dl 11. Ojai 1945-'46. 1948. - 110 K90t 12 Krishnamurti: Toespraken, dl 12. Madras—Benares 1947-'49. 1949. 110 P45 Picard: De wereld van het zwijgen. 1950. OCCULTE WETENSCHAPPEN 13 B78 Bouman: Spiritisme, wetenschap en geestelijk leven. 1946. 133 B80 Braam Houckgeest, Van: Inleiding en beschouwingen over het spiritisme. 1934. 133 B82g Brun- ton: De geheime weg. 1949. 133 K83 Kor- minsky: De betekenis en magische kracht van de getallen. 1931. 133 D72 Dovens: De wichelroede. 1948. 133 T19p Tenhaeff: Pa rapsychologische verschijnselen en beschouwin gen. 1949. - 133 T19d Tenhaeff: Het dierlijk maghetisme. 1922. KINDERSTUDIE - ZEDELEER 136 A33.1e Andel—Ripke, Van: De eerste sociale periode in het kinderleven. 1950. 170 C10 Cabot: Leven. 1929. Terugkeer militairen Per Hr.Ms. „Evertsen" zullen de na volgende militairen der Zeemacht, af komstig uit de gemeente Alkmaar, in Nederland terugkeren: Matroos 3 T. J. Bruin, Zeglis 38 en matroos 1 J. Jongen, Stationsstraat 15. De vermoedelijke datum van aan komst is 2-6-1951 te Den Helder. Burgerlijke Stand Geboren: Theodoras J. J., z. van P. Span en S. C. Leewes. Willemina J. I., d. van J. Kuipers en R. E. Timmerman. Catha- rina J., d. van J. N. van Baden en T. G. Nagelhout. Overleden: Johannes Lansen, 60 jaar, gehuwd met H. op den Kelder. Anna M. Hoogaards, 89 jaar, weduwe van J. Oolders. - Maartje Jansen, 49 jaar. Dina J. H. van Dongen, 81 jaar, weduwe van L. T. P. van Hoek. Tot het vele werk dat het Nederland se Rode Kruis verzet, behoort de boot tocht die de afdeling Alkmaar jaarlijks voor invaliden organiseert. Dit uitstap je is veel belang rijker dan het op het eerste gezicht lijkt. Voor tal van invaliden die zich zelfs niet per wa gen kunnen voort bewegen en die reeds jaren en ja ren liggen, is dit namelijk de enige dag dat zij de deur uitkomen en de natuur in haar volle pracht kunnen zien en beleven. Woensdag zullen honderdzestig van deze zieken en invaliden de bootreis meemaken. Om de tocht goed te doen slagen, is echter ieders medewerking noodzakelijk. Autobezitters kunnen helpen door hun wagen enige tijd be schikbaar te stellen voor het afhalen van de patiënten. Om deze tocht mogelijk te kunnen maken, moge een beroep worden ge daan op allen om de inzamelingsactie van het Nederlandse Rode Kruis, wel ke deze week wordt gehouden, tot een succes te maken. Uw Rode Kruis is volkomen afhankelijk van vrijwillige bijdragen. Geeft daarom gul! Geeft nu! Nieuw te bouwen woningen De Federatie van Woningbouwvereni. gingen hier ter stede besloot dat van het voor 1951 beschikbare bouwvolum» van 130 woningen door „Rochdale" 75 en door „Goed Wonen" de rest zullen worden gebouwd, alle in de polder Overdie en Achtermeer. Een en ander met nadere goedkeuring van het ge meentebestuur. Arie Kaag dirigent van Alkmaarse Postharmonie De heer Arie Kaag te Hoorn heeft een benoeming aanvaard als dirigent van de „Postharmonie" te Alkmaar. De heer Kaag is nu dirigent van „Cre». cendo" te Hoorn, „De Herleving" te Zwaag, ..De Volharding" te Berkhout en het Alkmaarse corps. SOLEX-DIEF GEPAKT Enige dagen geleden werd er bij de ool'*ie alhier aangifte gedaan door een verhuurder van rijwielen, van de ver duistering van een Solex-rijwiel. Thans is de dader, een 30 jarige huisknecht, in Groningen aangehouden en naar Alkmaar overgebracht. Het Solex rijwiel is in beslag genomen. DIERENBESCHERMING Zaterdagavond werd aan het bureau van politie gebracht een jong, zwart hondje pl.m. 3 maanden oud (reu). Het diertje wordt thans verzorgd ten huize van de inspecteur C. Verwer, Baan- straat. Alkmaar. Het is ter beschikking. Denkbeeldige vuurzee aan het Helders kanaal Negentien brandweergroepen uit het Noordelijk deel van onze provincie heb ben Zaterdagmiddag hun geoefendheid kunnen demonstreren tijdens de districts- wedstrijden, die door de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten waren georganiseerd. De Helderse brandweer, die als gastvrouw fungeerde, had een uitstekend strijdperk gevonden op het open terrein aan de Kanaalweg, waar men ook een flinke schare belangstellenden kon ontvangen. Voor het publiek waren de wedstrijden minder spectaculair dan het waarschijnlijk had verwacht. Er waren namelijk geen laaiende vlammen en dichte rookwolken te zien. Aanvankelijk zouden een en twintig ploegen deelnemen, maar de brand weren van Twisk en Abbekerk lieten verstek gaan. De negentien opgekomen ploegen hadden met elkaar ruim vijf uur nodig om het wedstrijdprogramma af te werken. In klasse II waren de ploegen ingedeeld die met een motor spuit werkten, in klasse III de ploegen die van de waterleiding afhankelijk waren. De uitslagen De jury kwam, na nauwkeurige be rekeningen, tot de volgende uitslagen: Klasse II: 1. Noord-Scharwoude 2 m. 21.1 sec.; 2. Edam 2.49.5; 3. Schagen 4.11.5; 4. Enkhuizen 4.16.4; 5. Juliana- dorp 5.3.5; 6. Heemskerk 5.7.5; 7 Texel 532.4; 8. Den Helder 6.4.0: 9. Medem- blik 6.35.4; 10. Wervershoof 6.38.5; 11. Wieringen I 9.49.3; 12. Wieringen II 10.44.1; 13. Ursem 14.11.7. Klasse III: 1. Broek op Langendijk 3.16.7; 2 Blaricum 3.41.8; 3 Grootebroek 4.46.6; 4. Spanbroek 5.23.3; 5. Zuid- Scharwoude 5.28.2; 6. Westwoud 5 54.5. De volgende voorwerpen zijn gevon den in het tijdvak van 17 tot en met 23 Mei. Ze zijn iedere werkdag behalve Zaterdag van 17 tot 18 uur te bevragen aan het bureau van politie. Autowiel met band, sleutel, rozen krans, algebraboekje met schrift: lips- sleutel, klompsok, autoped, schaar, cein tuur, rozenkrans, kinderschortje, sleu tel mutsje roeden in papier, hand schoen portefeuille met inhoud, arm band, sleutel, padvinderpetje, kinder- portemonnaie, rozenkrans, handsrnoen, tabaksdoos met inhoud, ceintuur, sleutel twee sleutels, benzinedop, passer, vul pen, kinderbril. Van de volgende voorwerpen zijn aan het bureau van politie de namen van de vinders verkrijgbaar. Huissleutel, ballpoint, portefeuille met inhoud, zwembroek met bijbehoren, portemonnaie met inhoud, hondenhals band, riempje, padvindersriem. bruine portemonnaie met inhoud, rozenkrans, gummilaarzen, armband, kindertasje, rijwieltas met inhoud, zwempak met bijbehoren, horloge, herdershond, hon denhalsband, kinderjasje, ceintuur, arm bandje, operetteboekje, bril in etui, horloge, vulpen, twee pakjes met inh., hr.ndschoenen, armb nd. handschoenen, trainingsblouse, halsketting, autoped, eierkist. tas met inhoud, rozenkrans. INGFZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Gisteren lag voor mijn huis op net trottoir een jonge merel te zieltogen. Het beest was nog gedeeltelijk kaal dus of uitgehaald (of uit het nest ge vallen), met een draad aan een der pootjes kennelijk dus door kinderen als speelbalgoed gebruikt. Zoudt gij in uw blad nog eens een beroep willen doen op het gevoel van de jeugd zelf om het dier, in het bij zonder in deze tijd van het jaar de vo gels, te ontzien, en opdat de ouders hun kinderen nog weer eens zullen wijzen op deze dingen? P. PRINS VAN WIJNGAARDEN De vergadering, die het comité om te komen tot de stichting van een coöpera tieve zuurkoolfabriek aan de Langedijk in hotel „Concordia" had belegd, is een teleurstelling geworden voor de tuinders en in eerste instantie een reden tot ge ruststelling en vreugde voor de zuurkoolfabrikanten. In eerste instantie. Wij ach ten de mogelijkheid namelijk niet uitgesloten, dat vele tuinders door de gang van zaken, zoals die zich op deze vergadering manifesteerde, tot nadenken zullen wor den gebracht. Dat ze wakker zullen worden geschud. Velen dachten eerst de kat wel eens uit de boom te kunnen kijken. Anderen dachten, dat er een coöperatieve zuurkoolfabriek zou komen, terwijl ze geen cent risico behoefden te aanvaarden. Het is deze mensen bij de rug opgewaaid. Het comité, dat ontzaglijk veel werk heeft verricht in het afgelopen jaar en speciaal de voorzitter, de heer Lont, heeft de plannen opgegeven. Het zag er aaanvankelijk in het ge heel niet naar uit, dat de vergadering een zo tragisch verloop zou krijgen, al was de opkomst ook niet bemoedigend. Van de veertienhonderd uitgenodigden waren er slechts vijftig op de vergade ring verschenen. Uit de uiteenzet ting van de heer Lont kon men wel opmaken, dat het comité niet had stil gezeten. Er was overleg gepleegd met de L.T.B. in Heerhugowaard en War- menhuizen, waar men ook plannen scheen te hebben. Er was overeen stemming bereikt, omdat men alge kon bereiken. Men was zelfs zo ge meen inzag, dat eendracht hier iets lukkig geweest iemand te vinden, die zelf een zuurkoolfabriek in Den Haag exploiteerde en die deze aan de te stichten coöperatie wilde overdoen, met bedrijfsvergunning en connecties, waardoor afzet verzekerd was, men had reeds een stuk van het industrie terrein op het oog, terwijl de mogelijk heid om een bestaande fabriek over te nemen, nog geenszins tot de on mogelijkheden behoorde. De statuten en het huishoudelijk re glement werden behandeld en niemand van de aanwezigen had er maar ook het geringste op te zeggen De ontknoping. Het moet voor het comité een bit tere ontgoocheling zijn geweest 'oen meer dan de helft der aanwezigen niet dadelijk wensten toe te treden. Het comité zal dit verwacht hebben van de vertegenwoordiging van de zuur koolfabrikant Kramer, die ook op de- Van de vijftig tuinders die aanwezig waren, verklaarden 23 zich bereid om toe te treden. De overigen voelden wel voor de idee. maar hadden toch be zwaren. Bezwaren die naar wij aan voelden in hoofdzaak voortkwamen uit financiële overwegingen. Het deed ■•eeds onprettig aan, toen de voorzit ter mededeelde, dat een andere vorm was gekozen, omdat er uit de kringen der tuiners zo veel bezwaren naar vo ren waren gekomen tegen een inleg- geld van 100 en een aansprakelijk heid tot ten hoogste 1000. Het comi té stelde daarom voor em wettelijke aansprakelijkheid in te voeren. Kost de te stichten fabriek 200.000 en zijn er honderd leden, dan kan het bij een vol ledig fiasco 2000 per man kosten. Dit fiasco komt echter niet voor. Er was één tuinder, die in één zin formuleer de, dat het wel wat erg was. Velen gromden instemmend Argumenten of een andere oplossing werden niet naar voren gebracht. Weldadig deed het be paald aan. dat van Katholieke zijde bij monde van de heer Stadegaard een vooruitstrevend en bemoedigend geluid gehoor werd. toen hij zei. dat men zich niet blind moest staren op deze kant van de zaak en een bepaald risico moest durven nemen. Het merendeel van zijn partiigenoten liet hem echter in zijn hemd staan en kon de stap om zich aan te melden niet doen. ze vergadering tegenwoordig was. Het zal het niet verwacht hebben van de collega's die blijkens hun aanwezigheid op deze vergadering nog tot de ver klaarde voorstanders behoorden. Wel licht te laat hebben deze heren be dacht, dat men er niet mee komt, er gens voor te zijn en de consequenties niet te durven aanvaarden. Nadrukkelijk verklaarde de heer Lont, dat men niet zou beginnen indien men geen honderd leden had. Van der tig had men toezegging en ondanks herhaald aandringen bleken er ter ver gadering slechts drie en twintig de stap aan te durven, zodat ruim_ vijftig tuinders de taak van pionier óp zich wilden nemen. Dan moeten we vaststel len, dat de zaak hiermee van de baan is, aldus de voorzitter onder doodse stilte van de vergadering. Persoonlijk zou ik er haast blij om moeten zijn, omdat er ontzaglijk veel werk van mijn schouders en van die van het comité is afgenomen. Het spijt ons allen ech ter heel erg, omdat wij er van over tuigd zijn, dat de stichting van de con- servenfabriek „Nieuw Leven" een ze gen voor de tuinders had kunnen wor den. Het zou wellicht mogelijk zijn om het vereiste aantal bijeen te brengen, maar we gaan niet alle tuinders langs. Men kan van een mens ook te veel eisen. Striemende woorden. Een van de mensen die de stap ook niet aandurfden, de heer Poland, schrok van deze consequentie en opperde de moelijkheid nog eens overleg te plegen met de besturen van dé verschillende organisaties. Voorzitter Lont bleek daar genoeg van te hebben. Er is op alle mogelijke manieren overleg gepleegd. Men heeft ook de L. T. B. ingeschakeld. Men heeft de secretarissen van deze organi satie brieven en circulaires gestuurd, die niet in de vergadering behandeld zijn geworden, de goede niet te na ge sproken. Wij hebben alles gedaan om de tuinders wakker te schudden en als gevolg van ons werk zal er t.z.t. een coöperatieve zuurkoolfariek komen. Ge zien de huidige gang van zaken is het echter de vraag of wij het zullen bele ven. In bewogen bewoordingen gaf ook de heer Kostelijk, voorzitter van „Nieuw Leven" uiting aan zijn teleur stelling. Op alle mogelijke gebied wint de coöperatie veld en wij vergooien de gelegenheid, om er voor te zorgen, dat we meer voor ons product krijgen. Zegt het lichtend voorbeeld van Drente ons dan niets? Moeten we weer wachten, tot we van armoede bij elkaar komen? We zitten te veel op de akker en we hebben geen oog voor grote dingen. Intussen onze hartelijke dank aan de heer Lont voor het vele werk, dat hij heeft verricht. De heer Stadegaard: „Zetten we er nu voor goed een punt achter?" Voorzitter: „Na een jaar van inten sieve propaganda hebben we nog maar 50 mensen van de 1400 achter ons Laat men nu maar eens bij ons ko men. Deze gang van zaken is voor de tuinders beschamend. Ze komen er niet met te jammeren, dat het zo slecht gaat. Ons plan was één van de midde len geweest om verbetering te brengen. De tuinders kunnen de zuurkoolfabri kanten, die vobr hun belangen strijden, niets verwijten. Ze hebben alleen zich zelf iets te verwijten. Ze hebben zich te wijten, dat ze ten onder dreigen te gaan aan systeemloosheid. Woorden geven niet meer. Daden kunnen slechts uitkomst bieden. We zouden een Naamloze vennoot schap kunnen stichten. De persoon waarvan ik straks heb gesproken en die toont meer durf en ondernemings geest te bezitten dan de tuinders, zou er met een aanzienlijk bedrag in wil len deelnemen. Maar zou de slechtere weg te verkiezen zijn boven de bete re? Zou men wel aandelen durven ne men? Er is ook wat dat betreft geen licht. Het plan staat 'oorlopig defini tief op stal. Welgemoed trokken we weer op ens redat.'.iebureau :tf o~ deze trieste Zaterdagmiddag. Triest van wege het resultaat van wat een be langrijke vergadering beloofde tc wor den. De Langedijker tuinders wiedden hun straatje, zich niet bewust van wat er zich had afgespeeld. Laten ze niet klagen, als het weer mis gaat met de witte kool. Ook dan zullen ze eerst hun eigen straatje van vuil moeten zui veren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem, z. van A. J. de Groot en U. Glas. Wilhelmus Th. M„ z. van H C. Bruin en M. Scholten. Ondertrouwd: Johannes Rohof (won te Oude-Niedorp) en Afra Pancras. Overleden: Aaltje Wildeboer, 51 jaar. echtgenote van W. Bakker. Pieter Slot, 69 jaar. UITGIFTE VOLKSTUINTJES Door de gemeente Langedijk zijn aan het einde van de Oosterstraat te Noord- Scharwoude een achttal volkstuintjes uitgegeven en wel aan P. Haaitna, J. Klein Teeselink. L. C. de Laat, C. Lief hebber, E. Tin, C. Put en A van der Veer. De totale grootte bedraagt 2900 m2 (Blaricum was de enige ploeg zonder strafseconden) De prijzen werden Zaterdagavond om acht uur in „Formosa" uitgereikt door de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, waarna voor de deel nemers aan de wedstrijden nog een gezellig samenzijn volgde. De handel in koolsoorten was in de afgelopen week maar weinig beter dan in de vorige. De export had iets meer belangstelling voor rode kool, waarbij de prijzen zich enigszins konden her stellen. De aanvoeren waren niet groot. Het artikel rode kool komt al niet meer dagelijks in de noteringen voor. De betaalde prijzen bewogen zich voor goede kool meest tussen de 15 en 25 cent, waarbij Noordscharwou de, één dag, een prijs boven de 30 cent noteren kon. Ook werden deze week nog weer wat Deense witte kool voor de export gekocht, waarbij zowel Duitsland als Zwitserland enige be langstelling toonden. Het percentage doordraai van witte kool liep terug van 80 tot 90 pet in de vorige week, tot 20 a 30 pet in deze week. Ook voor gele kool was de doordraai iets gerin ger, doch altijd nog ruim 80 pet. Voor witte kool werd van 5.5 cent tot 8 cent betaald en voor gele kool van 6 tot 6.70. Voor goede uien bestond aan vankelijk flinke vraag, waarbij voor middelsoort uien 15 tot 20 cent betaald werd, in de nieuwe week daalde de prijs echter aanzienlijk: 23 Mei was de hoogste markt slechts 12.50. Enkele partijtjes bieten ontmoeten maar wei nig kooplust. Bieten A konden nog ruim 8 cent maken. Lange bieten, waarnaar de laatste tijd nogal wat vraag was voor Engeland, worden aan de Langedijk niet meer verbouwd. De witlofnoteringen bleven ongeveer op het zelfde peil, lof I ging voor 27 tot 35 cent en lof II voor 20 tot 26 cent. De aanvoeren waren nog van betekenis, vooral te Noordscharwoude. Prei werd in nogal flinke partijen aangevoerd. Hiervoor was echter zeer weinig animo. 95 tot 100 pet van de aanvoer draaide door. HET INWONERAANTAL DAALT Het inwoneraantal dezer gemeente is nog steeds in een dalende lijn. Vermoe delijk is dit te wijten aan de vele ge- evacueerden die sinds de oorlogsjaren in deze gemeente gehuisvest .waren Steeds meer van deze personen trekken naar hun oorspronkelijke woonplaats terug. Eind 1945 bedroeg het totaal der in woners 1622; in 1946 1583, in 1947 1574, in 1948 1584. in 1949 1592 en einde 1950 1557. Uit deze gegevens blijkt wel dat vooral in 1950 het inwoneraantal sterk gedaald is. EREBURGER Ook Sint-Pancras heeft een ereburger en wel Russell Esawoloff. Dit was de eerste Canadese soldaat welke onze ge meente betrad met de bevrijding. Hij kwam onze gemeente binnen op 10 Mei 1945. De desbetreffende stukken worden ten gemeentehuize bewaard. Koedijk keert Door Texel met een 21 over het Marsdiep terug te BKC een belangrijke voors promotie-wedstrijden tegen bewoners verkregen. BKC één been in de derde klas Texel natuurlijk nog in de strijd de kans krijgt om vancheren. Een gelijkspel echter reeds voldoende. Het is jammer voor DTS twintig minuten vóór het 3—2-achterstand welke de hadden, niet konden hand Langedijkers waren niet teg spurt van QSC bestand, zoc lantaarndragers ten slotte 43-nederlaag moesten Weliswaar heeft DTS nog kleine kans om meer punte zamelen dan GVO, doch wel zeer klein geworden, te GVO tegen CSV gelijk spee ZW Alkm. Boys Kinheim Hollandia QSC Velsen DEM IVV Wijk aan Zee CSV GVO DTS 21 22 22 22 19 22 21 21 21 21 20 20 7 10 3 13 1 15 welk De enige wedstrijd werd gespeeld was van het belang. DEC en De Meer, degradatiecandidaten, moeste ken welke ploeg naar de vie zou verhuizen. Het was De op eigen terrein een 2 moest incasseren. Helder 22 14 6 2 Zaandijk 22 10 6 6 Terrasvogels 21 10 4 7 Alw. Forward 22 11 2 9 Meteoor 22 9 6 6 RK WA 22 7 7 8 ZSGO 21 8 4 9 Beverwijk 22 5 9 8 Rivalen 22 6 7 8 Vitesse 22 8 2 12 DEC 22 6 5 11 De Meer 22 5 6 11 Over de „strijd" tussen Dirl Hugo Boys valt (althans niet horn) niet veel goeds te ve was een spelletje van kat en bij Dirkshorn over alle lir schoot. Zonder uitzondering spelers in de malaise. Met de van een klok werd voor de rust tot 50 opgevoerd en na de bereikten de gasten zelfs de du fers (0—10). Zo werd het er voor Dirksl hoopvoller op, vooral omdat de wedstrijd tegen SVW met gewonnen. Dirkshorn heeft ni wedstrijden te spelen en zal v laten zien om het degradatieg ontlopen. Er moet beslist ander gespeeld dan tegen Hugo Boys er op leek of er niets meer op stond en al het vuur ontbrak. Met de wind in de rug trc tegen RKAFC direct na de aanval. RKAFC herstelde zi< stookte op zijn beurt de Vr sie. Het bleek dat de Vrone de nog niet ingespeeld was opende de score, nadat de ba schillende malen slecht was werkt. Wegens buitenspel tweede goal niet toegekend. Ook de thuisclub liet zich tuigd en met een hoog scl keeper Kwant gepasseerd. L rust speelde Tijm de bal met en schoot hard in, doch schei Lutjeharms kende ook dit doe recht niet toe. Met het voordeel van de w na de rust algemeen een RK A wicht verwacht, doch de gre ten dachten daar anders over. aanvallen maakten zij het de ders danig lastig en Zeegers Vrone een voorsprong. De RKAFC-ers lieten het e: zitten, maar wat ook werd g< Groen en c.s. gaven niet thui snelle uitval werd het zelfs Met deze stand kwam het deze aantrekkelijke bekerwed Nadat Stroet uit een snelle ders in de wedstrijd tegen VV ding had bezorgd namen de 1 het spel in handen. WW behii rust een klein overwicht, korte spel was de aanval v niet gevaarlijk, met het ge doelpunten uitbleven. Na de thee speelde WW wist de achterstand om te zetti 21 voorsprong. Randers v< het spel hierna naar de WW het gelukte Stroet de gelijkt scoren. Vlak vóór tijd maakt laatste doelpunt in deze weds dat Randers zijn laatste weds een overwinning besloot. ATHLETIEK-SUCCESS1 Athleten van AVA, Doves menhuizen hebben deelgenor de nieuwelingenwedstrijden, o mi" gisteren in Beverwijk or de. Ammers van AVA werd t de 400 meter heren D in 54.7 clubgenote R. Dekker werd de 200 m. dames D in 30 sei 4 x 100 meter etstafette dames AVA zich vijfde in 56 sec. Twt athleten liepen mee. P. Kroor 3000 m. heren D in 9 min. 55, R- Stam plaatste zich zesde oj de nummer bij heren C. T slaagde mej. A. Speets, Warm erin als tweede te eindigen nummer kogelstoten dames 7.85% meter.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2