Weekoverzicht van de Langedijker Veilingen HE1LOO De tocht voor de ouden van dagen Noord-Scharwoude Lustrum Fanfare „Apollo" Oudkarspel Oudorp Limmen Ced. Staten keuren enige wegverbeteringen goed Heer-Hugowaard Berkhout IHugo Boys I 2—1 Egmond aan Zee West-Graftdij'k „Vislust" herkoos bestuur Casfricum Zware boete wegens teelt zonder vergunning Schoorl Bergen De Schagermarkt INGEZONDEN Uitgeest Furfuraifabriek naar Zeeland Noordhollands elftal samengesteld Scheepvaartberichfën Eén dode bij verkeers ongeluk op Afsluitdijk Wonderkind vrijdag i juni 19511 Ofschoon nog elke dag kool aan de veilingen wordt aangevoerd, kan het winterkool-seizoen wel als afgesloten worden beschouwd. Zelden zal in de maand Mei zo'n grote hoeveelheid be- waarkool op de veilingen zijn aange voerd. De resultaten van deze bewa- ringscampagne zijn voor de verkopers van de rode kool over het algemeen goed geweest, behalve voor hen die tot het allerlaatst hebben gewacht yiet afleveren. De Deense Witte konden ln de eerste maanden nog wel voor een redelijke prijs worden afgezet. April en Mei hebben echter zware verlie zen opgeleverd. Daar in de eerste maanden de afzetkansen zeker zijn benut kan de telers, die te lang ge wacht hebben, geen verwijt treffen. De gele kool heeft het steeds uiter mate slecht gedaan, waarbij nog kwam, dat de oogst al slecht was. Op enkele dagen na heeft deze koolsoort het hele seizoen verlies opgeleverd en in de laatste maanden werd dit min of meer catastrofaal. Gezien deze resultaten js voor het komend seizoen een grotere uitplant van rode kool te verwachten »n een sterke inkrimp van de gele. De gang van zaken aan de veilingen bood vrijwel hetzelfde beeld als de vorige week. Enkele partijen rode kool wer den nog vrij goed opgenomen voor een f prijs liggend tussen de 10 en 20 cent. Deense witte gaven enkele dagen een doordraai van bijna 100 pet. van de aanvoer te zien. 29 Mei werd weer ca 80 pet. van de aanvoer opgenomen, met 5.90 als hoog ste markt. Gele kool gaf de hele week een doordraai van 90 tot 100 pet.. Ook vor rabraber is er op de markt weinig ruimte. Bij een aanvoer van enige be tekenis treedt direct doordraai op. Voor uien bestond goede belangstel ling, voor goede exportuien uit koel huizen werd omstreeks 15 cent be taald. Witlofaanvoeren nemen sterk af. Betaald werd voor lof I 16 tot 30 cent en voor lof II 12 tot 20. Op de veiling te Broek op Lange- dijk ziet men verlangend uit naar de éterste nieuwe aardappelen, die met dit schrale, zeer droge weer nog wel een weekje op zich zullen laten wachten. Langedijker tafeltennissers de sterksten in Schagen Voor het door de Schager Tafel tennisclub georganiseerde toumooi bestond flinke belang- steling niet minder dan vier-en-dertig speel sters en spelers lieten de witte ballen over de groene tafels flitsen. Verheugend was, dat ook van buiten Schagen een aantal deelnemers waren gekomen. Zij maakten het de Schagers niet gemakkelijk en drie van de vier prijzen verdwenen dan ook uit de marktplaats. Ten slotte bleek J. Zijp van TOS uit Langedijk de sterkste te zijn; hij klopte in de finale C. van Moorselaar uit Kolhorn. De Schagenaar Wim Verhage won in de verliezersronde van mej. S^oop van TOS. 12 Juni a.s. is het de belangrijke dag voor de ouden van dagen in ons dorp. Het comité heef zich be ijvert een belangrijk bedrag bijeen te brengen waardoor het mogelijk is die jiag 300 personen een aangename dag te bezorgen. Ook de medewerking van een 30-tal autobezitters was echter nog I nodig, terwijl tevens een 5-tal touring- cars, geëscorteerd door drie ordonnan sen per motorfiets het geheel zullen completeren. De reis gaat langs de kuststrook over Bloemendaal, Katwijk aan de Rijn, vliegveld Valkenburg, door de stad Leiden naar Alphen aan de Rijn, waar de prachtige Avifauna zal worden bezichtigd en als einddoel is gekozen. Men verblijft daar van half één tot vier uur 's middags, waarna de terugtocht gaat langs het Braasemer- meer, Haarlemmermeer en Heemstede, waarna de karavaan pl.m. kwart over acht wordt opgewacht door de beide muziekcorpsen Eensgezindheid en St. Caecilia. Onder het spelen van een opgewekte mars gaat het dan via Sta tionsweg. Heerenweg naar het gemeen tehuis. alwaar de ouden van dagen zul len worden toegesproken door de voor zitter van het comité. Wij delen nog mede, dat iedere deel nemer die per luxe auto meegaat, van huis wordt afgehaald én dat zij, die per touringcar de reis meemaken, op verzamelpunten bijeenkomen. Iedere deelnemer krijgt hierover nog persoon lijk bericht. Alle vervoermiddelen wor den dit jaar voor het eerst voorzien van vlaggen in de rood-witte kleuren, terwijl om kwart over acht de reis een aanvang zal nemen vanaf het postkan toor aan de Straatweg. Dr. Hoolwerff, geassisteerd door een Rode Kruis-co- lonne zal de tocht eveneens meemaken, terwijl in Alphen aan de Rijn op het terrein van Avifauna een Rode Kruis colonne aanwezig is om het de ouden van dagen, die hulpbehoevend zijn. zo geriefelijk mogelijk te maken. Alles bijeen belooft het weer een uitstekend georganiseerde tocht te worden en wij hopen dat de Heilooër ouden van da gen prachtig weer mogen hebben. Ernstig verkeersongeluk te Heiloo Donderdag te ongeveer 8,30 uur vond op het kruispunt Kennemerstraatweg Stationsweg te Heiloo een aanrijding plaats tussen en personenauto, bestuurd door C. D. uit Breezand en een voetgan ger, genaamd J. J. A. Br. uit Heiloo. De voetganger, een patiënt uit de St. Willibrordusstichting te Heiloo, kwam er minder goed af. Hij bekwam een verbrij zeld been, een hoofdwonde en inwendige kneuzingen. Direct levensgevaar werd niet aanwezig geacht. De patiënt is overgebracht naar een ïiekenhuis te Alkmaar. Naar de schuld vraag wordt door de Rijkspolitie te Heiloo een onderzoek ingesteld. Het schijnt, dat onoplettendheid van de voetganger de oozaak van het ongeval is. kerkconcert in de ned. herv. kerk Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een kerkconcert worden gegeven, waaraan medewerking verleent de zan geres mevr. G. Mijts-Velthuys uit Wor- merveer. Zij zal op het orgel worden begeleleid door de heer Klaas Bakker. De nog jonge Fanfare-vereniging „Apollo" te Noordscharwoude gaat wel op zeer „klinkende" manier haar eerste lustrum, het 5-jarig bestaan vieren. "Zij organiseert namelijk op de Zondagen 3 en 10 Juni een concours, waaraan ruim dertig verenigingen (Fanfare en Har monie) deelnemen. Het programma omvat mars- en tam- bourwedstrijden, te houden bij de aan vang der festiviteiten, waarbij de fleu rige corpsen door de kom van Zuid- en Noordscharwoude zullen marcheren. Het concours-terrein, in het centrum van Noordscharwoude gelegen, is gezel lig ingericht en gemakkelijk te berei ken. Voor vermoeide en dorstige bezoe kers is een intiem zitje in een ruime tent aanwezig. De zuster- verenigingen aan de Lan gedijk zullen het geheel omlijsten met avond-concerten op 5, 7 en 9 Juni. Apollo zelf zal op 2 Juni 's avonds 8 uur het openings-concert verzorgen. Vooral de aangeboden concerten be wijzen wel, dat Apollo de sympathie bezit van hare zuster-verenigingen in deze gemeente, terwijl daarmee tevens een garantie aanwezig is, dat het gebo- dene op zeer hoog peil zal staan. Mochten bezoeksters en bezoekers, na de ongetwijfeld mooie concert-wed strijden, verlangen naar stemmingsvol le amusementsmuziek, dan zorgt daar voor de in de consumptietent aanwezige band. Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze gebeurtenis, waarbij de gehele Langedijk meeleeft, te doen slagen. De talrijke muziekliefhebbers van Lange dijk en wijde omgeving staat veel mu zikaal genot te wachten. Hoe zal de kleuterschool heten? Maandagavond te half acht zal in de zaal achter de geref. kerk te Noord scharwoude de alg. vergadering van de Chr. kleuterschool worden gehouden. Elke bezoeker zal 'n briefje inleveren, waarop de naam, die hem voor de school het meest geschikt voorkomt. Een jury zal hieruit een keuze doen Door het hoofd der school, mejuf frouw J. Crielaard zal een causerie worden gehouden over het kleuteron derwijs, vroeger en nu. Zilveren jubileum Donderdag herdacht de heer J. Wormsbecker te Oudkarspel onder gro te belangstelling, dat hij gedurende 25 jaar bij de C.V. J. Eecen Gz. in dienst is geweest. Ten huize van de jubilaris werd hij toegesproken door de heer J. Eecen namens directie en personeel en werd hem een radiotoestel overhan digd. Voorts werd hem toegekend het insigne van de Mij. ter bevordering van handel en nijverheid. Bij de felicitaties bevonden zich tal van bloemstukken. NIEUWE BRUG Het bestuur van de sportvereniging JD.T.S." te Oudkarspel is voornemens een nieuwe brug te bouwen, welke toegang geeft tot het sportterrein. Binnen een maand hoopt men de brug gereed te hebben. Ouden van dagen op reis Woensdag zijn de ouden van dagen uit Oudorp weer een dagje uit geweest. Met vier autobussen werd een trip ge maakt over Bergen, Schoorl en Petten via 't Zand naar de Afsluitdijk. In Slootdorp werd de lunch gebruikt. Ver volgens ging het naar Volendam waar om 5 uur het diner klaar stond. De te rugreis werd gemaakt via Beemster en omstreeks 8 uur arriveerde het gezel schap te Oudorp. De oudjes, die zeer voldaan bleken te zijn, werden in het café een serenade gebracht door het fanfarecorps o.l.v. de heer Nuyens. De burgemeester sprak een woord van waardering en de voorzitter, de heer G, Meijering dankte zijn medewerkers- (sters) en in het bijzonder de ingezete nen van Oudorp door.wier financiële steun deze tocht mogelijk was. Donderdagavond kwam de raad der gemeente Limmen in een open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester S. H. J. Bosma. De raad stelde een verordening vast, die een schaderegeling inhield voor gedupeerden tengevolge van een uitbreidingsplan en andere (stede)- bouwkundige maatregelen. De rekening 1950 van het badhuis wees een exploitatietekort aan van 622,70. Hoewel van het badhuis druk gebruik is gemaakt, zijn de kosten over 1950 bijzonder hoog ge weest. De afd. Limmen van het Witte Kruis, die het badhuis in ex ploitatie heeft, verzocht de gemeente een bijdrage in dit tekort te verle nen. De raad stelde 300 beschik baar. Eveneens op verzoek van het Witte Kruis werd de subsidie voor de wijk verpleging met 200 verhoogd. Ged. Staten konden de begrotings wijzigingen, waarin grote uitgaven waren opgenomen voor verbetering van wegen, niet goedkeuren. Ged. Staten achtten verschillende verbe teringen in verband met de tijds omstandigheden voorlopig niet noodzakelijk. De begrotingswijzigin gen werden opnieuw en tot een lager bedrag vastgesteld. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Muur (PI. Bel.) wederom inlichtin gen over de algemene doorlichting van de bevolking. De voorzitter zegde toe de raad over deze aangelegenheid nader in comité in te lichten. In de Woensdagavond gespeelde wedstrijd Hugo Boys tegen de tegenwoordige bezitter van het Gouden Kruis heeft de Heerhugo- waardse club opglegde kansen verspeeld. Tot in de derde ronde heeft H. B. het dit jaar gebracht en zij is uitgeschakeld door eigen schuld. Na het beginsignaal van de goedleidende scheidsrechter trok Berkhout enthousiast van leer. Direct vestigde het de indruk dat het alles zou geven en het duurde dan ook slechts tien minuten eer het de leiding namen. Hoe meer de rust naderde des te meer zakte het tempo. Ook na de rust vertoonde B. niet meer dat snelle spel. Een meer in vorm komend H.B.- elftal speelde practisch de gehele tweede helft op de Berkhout-helft. Berkhout bleef echter op z'n tellen passen en ongeveer vijftien minuten na de rust wist het met 'een snelle uitval zijn voorsprong tot 2—0 te verhogen. Met een 2—1 voorsprong voor Berkhout blies de scheidsrechter het einde. Gezien hèt spél van H. B. had deze match meer weg van een friendly game dan vah een goude kruis-wedstrijd. Egmondia hield feestavond De voetbalvereniging Eg'mondia gaf Woens dagavond een uitvoering voor en ten bate van de adspiranten, in „De Vergulde Valk". Voor een uitverkochte zaal sprak de voor zitter, mr. Spit, het openingswoord. Daarna huldigde hij de kampioenselftallen, de adspi ranten en het schoolelftal, dat in de finale te Alkmaar Bergen met 8—0 klopte. Enkele jongens hiervan zijn reeds lid van Egmondia. Spreker wees de jongens er op, dat zij dit niet zouden bereikt hebben zonder hun leiders, de heren Visser, Banning, Dekker, Glas en Boden staf, die hij hartelijk dankte voor hun mede werking. Burgemeester Niele sprak hierna, als be schermheer, zijn vreugde uit over de bloei van Egmondia, die voor de opvoeding van de jeugd grote betékenis heeft. Het deed hem genoegen, dat een groot deel van de Egmondse jeugd lid van Eg'mondia is en hij spoorde de jon gelui aan bestuur en leiders trouw te volgen. De voorzitter der supportersvereniging, de heer Gravemaker, bood, met een woord van gelukwens, alle spelers een draagspeld aan. Na deze huldiging gaf Egmondia, geheel met eigen krachten, een gevarieerd programma van muziek en zang, toneel en voordrachten, dat zeer in de smaak viel. Er was een echt gezellige stemming. JANVIER GEARRIVEERD De auto-scooter van de firma Janvier Is aangekomen en geplaatst ten zuiden van het parkeerterrein bij zee. Dezer dagen hield de West-Graftdijker hen gelsportvereniging „Vislust" in de zaal van de heer J. Schoon haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. Wit. De reke ning van de penningmeestér, de heer Jb. Knegt, sloot met een klein batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en pen ningmeester in hun functies herkozen. Na enige discussie werd besloten op 8 Juni tegen Driehuizen te prijsvissen en op 10 Juni onderlinge wedstrijden te houden. Voor de strijd tegen Driehuizen werden enige personen aangewezen. De onderlinge ontmoeting heeft plaats in het Noordhollands Kanaal tussen Spaan en Vlotbrug aan de Starnmeerkant. De beschikbare prijzen zijn geëtaleerd bij de heer Jb. Knegt. Voor de politie-rechter te Alkmaar, mr. P. M. J. Nolet, stond gistermiddag terecht de heer J. B. uit Castricum, omdat hij aardbeien, schor seneren en bonen had geteeld, zonder in het bezit te zijn van een teeltvergunning. De ver gunning van verdachte was reeds in 1940 in getrokken en zodoende was verdachte dus reeds tien jaar lang in overtreding. De officier van Justitie,' mr. dr. J. M. Vellinga, vond dat ver dachte op deze wijze schade aan 's lands eco nomie had toegebracht en eiste f 600,— of twee maanden. De politie-rechter wilde reke ning houden met de omstandigheden waarin de verdachte momenteel verkeert en vonniste met f 450,— of veertig dagen. Filmavond voor Rode Kruis Ten bate van de algemene kas is gis teravond een filmavond gehouden door het Nederlandse Roode Kruis, waarop o.a. werd vertoond de prachtige film „Zij, die wft vereren". Voor de aanvang sprak de voorzitter van de afdeling Castricum- Limmen-Uitgeest, de heer J. Nieuwenhui- zen, oud-burgemeester van Lmmen, die een korte uiteenzetting gaf van het mooie werk van het Roode Kruis en opwekte tot steun hieraan door de gehele bevolking. De heer Nieuwenhuizen bracht dank aan de heer R. S. Bettink, die spontaan het Corso-theater voor de voorstelling ter beschikking stelde. De vele aanwezigen hebben met ontroering de film „Zij, die wfj vereren" gevolgd, welk werk een beeld geeft van de opofferende arbeid van de Rode Kruis-zustem ln de oorlog. I^njk^rboor Plattelandsvrouwen bijeen Dezer landsvri meer1' Knegt opende heugd'c wezig» opleidt te Am: Alvo: amen de Platte- de afdeling „Starn- :n huize van de heer :erboor. Mevr. Bruin ;enkomst. Zij was ver- Slootmaker weer aan- om een lezing over de il voor geleidehonden te houden. «Se spreker aan het woord te laten vermeldde zij nog enige me- dedelingèh, n.l. het uitstapje naar Avifauna en een dekenfabnek. De Plattelandsvrouwen zijn van plan over 14 dagen een verkoping te hou den van gebruikte kledingstukken. De opbrengst zal gebruikt worden voor het aanschaffen van een pro jectie-apparaat. Vervolgens kwam de heer Sloot- maker aan het woord. Hij gaf een beeld van de moeilijkheden die over wonnen moeten worden voordat de geleidehonden aan de blinden kunnen worden toevertrouwd. Uit aller naam dankte mevrouw Bruin de heer Slootmaker van harte. Gemeenteraad bespreekt Maandag uitbreidingsplan De gemeenteraad van Schoorl komt Maandag in vergadering bijeen ter be spreking van het ontwerp-uitbreidings- plan 1951 dat op last van Gedeputeerde Staten.is samengesteld. Mej. Ir. E. F. van der Pan, .de ontwerpster, heeft zich bereid verklaard in deze vergadering eventuele vragen te beantwoorden. TENNIS Zondag speelt „De Molenkrocht" in Haar lem tegen Brederode IV. Op Donderdag 31 Mei werden te Schagen aangevoerd: 6 paarden 650 1150, 24 geidekoeien 600775, 30 vette koeien 8001225, 12 kalfkoeien 750 950, 99 nuchtere kalveren 4075, 25 schapen 85130, 10 vette schapen 90 110, 916 lammeren 5075, 3 zeugen 250—325, 84 biggen 32.50—45. Overzicht: De handel in vette koeien was vlug en duur, de aanvoer iets minder dan vorige week. De koeien waren al spoedig verkocht, waarbij de beste Voor f 1225 van de hand ging. Verscheidene anderen wer den verkocht voor prijzen van 1000 tot 1100 gulden: dat betekende f2.60 tot f3.10 per kg slachtgewicht. Ook kalf- en melkkoeien met de vereiste papie ren werden vlug en duur verkocht: hoogste notering tot f950. De handel in geidekoeien was eveneens aan de vlugge kant met een hoogste notering van f775. Jongvee, vaarzen en pinken, waren niet aangevoerd. De aanvoer van nuchtere kalveren begint nu ook aanmerkelijk minder te worden, maar was voor de tijd van het jaar toch nog we 1 van betekenis: handel goed en prijzen niet lager dan vorige week. Naar fokkalveren was wel vraag en de notering varieerde van f 50 tot f 90. Op de paardenmarkt was niet veel aanvoer, maar de prijzen waren hoog: ï-ijtuigpaarden van f800 tot f1150. slachtpaarden van f 650 tot f 1050; han del goed. Er was een mooie aanvoer van lammeren en de handel was vlug duur. In kale vette schapen stugge, in melkschapen matige handel. In biggen zeer gewone handel, geen verhoging van prijzen maar prijshoudend in ver gelijking- met voorgaande weken. BLOKKER, 30 Mei. Jonathan 51- 91; aardbeien 1.802.84; vroege aard appelen 3472; late aardappelen 5 10.50; bloemkool 24-56; bindsla 1823; bospeen 2570; gele kool 66.10; Komkommers 1325; prei 1014.90; rabarber 69.10; sla 7.10 tot 8.50; witlof I 25—32; witlof II 15—24; witlof III 6—14. ZWAAG. 30 Mei 1951. 1450 kg vroege aardappelen, middel 5057; Koopmans Blauwe 13: drielingen 60—68, kriel 70— 78; spinazie 35; 3400 kg witlof A 2141 B 12^—29, C 7—20, stek 617; 'bospeen 28 42; rabarber 4,205,20; sla 910; bloem kool 1753; sjalotten 5 per bos: aardbeien A 192—244, B 144—206. MEDEMBLIK, 31 Mei 1951. Wit lof I 16—25, II 6—14, III 6—10; uien 5 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) BANKBEDRIJF IN EIGEN OMEVING Een oude bankiersfirma te dezer stede ii verdwenen, overgenomen door een der gïote banken. In de loop der jaren zijn heel wat provin ciale banken en bankierskantoren opgeslokt door Amsterdamse grootbanken. Is bankconcentratie een eis des tijds? Dit geloven wij niet, al zullen misschien de tijds omstandigheden hier en daar de overname in de hand gewerkt hebben. Hebben de goede provinciale bankinstellin gen en die zijn er, zij het in klein aantal zo langzamerhand hun tijd gehad? Ook dit ge loven we niet, integendeel. Zij staan dichter tot hun cliënten, kennen deze persoonlijk en veelal hun bijzondere levensomstandigheden; daarom zijn zij in staat om van goede voor lichting te dienen. Maar de samensmelting van banken heeft nog een andere kant. Men moet alles door een Amsterdamse bril bezien. Alle beslissingen, die genomen moeten worden, hangen van Amster dam af. Veel energie, persoonlijk inzicht en oordeel en studie om op de hoogte te blijven van wat er in de financiële en economische wereld omgaat, gaan verloren. Jammer tochl Wij menen daarom, dat men voor de nadelen van bankconcentratie niet blind mag zijn. Een teken des tijds mag men dit verschijnsel noemen, een eis des tijds is het naar onze mening zeker niet. Waarschijnlijk zal aan alle ergernis, welke de vestiging van de Furfuraifabriek aan het VVestergeest alhier, heeft teweeggebracht, een spoedig einde komen. De directie van de fabriek heeft gemeend om bedrijfstechnische redenen het bedrijf te doen overplaatsen naar Zeeland, waar het dichter bij de bron der grond stoffen is gelegen. Een groot gedeelte van het personeel hier ter plaatse is reeds ontslag aan gezegd en het bedrijf zal in haar geheel wor- der. overgebracht. Onbekend is. het nog, wat ec met de afvalstoffen van het bedrijf zal ge schieden. Deze opslagplaats begint zo lang zamerhand de Middelweg angstig dicht te be naderen. Het Noordholands elftal dat de vol gende week Zaterdag uitkomt tegen een sterk Zwaluwenteam is, naar wij uit doorgaans welingelichte bron vernemen, als volgt samengesteld: Doel: Snabilie OSV; achter Breeu- wer (WFC) en Kabel (ZFC); midden: De Werker (HRC), Feenstra (ZVV), en v. d. Horst (ZFC); voor: Van Slunteren (OSV), Stelling (Westfri- sia), Simons (Westfrisia), Kok (KFC) en De Graaf (KFC). Burgemeester v. d. Ven geen voorzitter meer van Wit-Gele Kruis Dinsdag 5 Juni zal de r.k. vereniging „Het Wit-Gele Kruis" in vergadering bijeenkomen. Naast de gewone hamerstukken zal een be stuursverkiezing plaats hebben. Periodiek af tredende zijn dan de heer A. Zonjee als be stuurslid en burgemeester P. van de Ven als voorzitter. Beiden stellen zich niet meer her kiesbaar. In beide heren, en inzonderheid in burgemeester Van de Ven, zal de vereniging een gevoelig verlies lijden. Burgemeester Van de Ven heeft als voorzitter en ook als secre taris-penningmeester onnoemelijk veel gedaan voor deze nuttige vereniging en het zal moei lijk zijn voor hem een waardige plaatsvervan ger te vinden. Ook zal in deze vergadering afscheid worden genomen van zuster De Greeuw, die benoemd is tot districts-zuster voor, de kinder-hygiëne, in Zuid-Holland met als stand plaats Alphen aan de Rijn. EN WEER BEZWEEK DE BRUG Ditmaal was het een auto, geladen met hei palen, die door de juist herstelde brug van Markenbinnen zakte. Wederom was de toe gang naar het dorp gedurende enige tijd geheel afgesloten, zodat geen auto het dorp in of uit kon. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Donderdag wa ren: trawlers IJM 20 14.500, 73 10.300; kotters: SCH 62 330, IJM 23 1700. Prijzen per kg; heilbot 2.20 2,05, gr. tong 2,301,22, grm tong 1.05 0.90, kim tong 0.920.85, ki. tong I 0.76—0.70, kl. tong II 0.76—0.70, tarbot I 130—1.04. Per 50 kg: tongschar 5247, grm schol. 65, kim schol 77, kl. schol I 4234, kl. schol II 328, schar 1813, v. haring 3517, makreel 19,5010.20, gr. schelvis 3526, grm schelvis 36 27, kim schelvis 3630, kl schelvis I 34 ■28, kl. schelvis II 2312,50. wijting 228, gr. gul 3430, mid. gul 34, kl. gul 19,50. kl. wolf 3025, poontjes 188. Per 125 kg. gr. kabeljauw 12464, gr, koolvis zw 5341.50, gr. leng 67, gr. wolf 6257. De totale aanvoer bedroeg 1975 kisten. Almkerk, Japan—R'dam, 30-5 van Suez naar Fort Said Altair, Porto Alegre-R'dam, pass. 30-5 St Pauls Rock Aludra, 30-5 nog te Santos Amstelstad, Calcutta—Boulogne, 30-5 n.m. te Genua - Arundo, Sorel—A'dam, pass 30-5 Lizard Aalsum, R'dam—Cuba, 30-5 te Jucaro Arendskerk, R'dam—Japan, 31-5 te Kobe Ariadne, A'dam—Levant, 31-5 te R' dam Aagtedijk, 31-5 van Norfolk te New port News Aardijk, Mobile—R'dam, 30-5 te Antwerpen Abbedijk, 31-5 van Baltimore te Norfolk Alkaid, R'dam—Porto Alegre, 29-5 n.m. van Santos naar San Francisco do Sul Almdijk, 30-5 van Hamburg te R'dam Am- stelkerk, A'dam—W.-Afrika, 31-5 te Antwerpen Bantam, 29-5 van Djakarta naar Belawan Bintang, New York—Djakarta, 30-5 te Alexan- drie Caltex Delft (t), 30-5 van R'dam te Sidon Caltex Nederland (t), 30-5 van Sidon naar R'dam Celebes, A'dam—Indonesië, 30-5 van Tegal naar Surabaja Duivendrecht (t), 30-5 van Lagos naar Las Palmas Edam, 29-5 van Albany naar New York Elmina, A'dam—W.-Afrika, pass. 3015 Kaap Blanco naar Dakar Esso Amsterdam (t), 31-5 van Aruba te R'dam - Esso Den Haag (t), R'dam—Aruba, pass. 30-5 Antigua Eilanden Farmusm, Montreal—A'dam, pass. 30-5 Scil- lys Friesland, 30-5 van Danzig te Bordeaux Fairsea, Semarang—A'dam, 30-5 dwars Bona Indrapoera, R'dam—Djakarta, pass. 30-5 (19 uur) Point de Galle Groote Beer, A'dam —Sydney, pass. 30-5 Kaap de Gata Goya, Semarang—R'dam 31-5 te Aden verwacht Hersilia, A'dam—Georgetown, 30-5 van Lissa bon naar Barbados Hoogkerk, Beira—A'dam, 30-5 van Kaapstad naar Walvisbaai Jagers- tontein, A'dam—Beira, 30-5 te Durban Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta—A'dam, 30-5 600 mijl oost-zuidoost van D/s-Graadskanaal -Keilehaven, Libreville—A'dam, pass. 30-5 St Thomas Eilanden naar Freetown Klipfontein. A'dam—Beira, 30-5 van Teneriffe naar Kaap stad Kota Inten, Djakarta—R'dam, 30-5 480 mijl oost-zuidoost van l'/ï-Graadskanaal Laurenskerk, A'dam—W.-Afrika, 30-5 n.m. van Lobito naar Amboim Langleescot, Yoko hama—R'dam, 29-5 te Singapore - Leersum, Mobile—R'dam, 30-5 van Le Havre naar Ant werpen - Lissekerk, R'dam—Perzische Golf, 30-5 te Damman Mapia, A'dam—Makassar, pass. 30-5 Kaap St Vincent naar Marseille - Nieuw-Amsterdam, R'dam—New York, 80-5 (19.45 uur) van Southampton Ootmarsum, New Orleans—Mobile—Savanna, pass. 30-5 Keywest Oranje, 31-5 van Djakarta te A' dam Oranjestad, A'dam—Port au Prince, 31-5 van Aruba te Porto Cardon verwacht Parkhaven, Bone—IJmuiden, pass. 30-5 n.in- Finisterre Polydorus, Djakarta—New York, 29-5 van Port Swettenbam te Singapore Prins Alexander, R'dam—Montreal, 31-5 te Ant werpen Prins Maurfts, Montreal—Grote Meren, 26-5 te Chicago Prins Willem IV, 31-5 van Chicago te Bremen - Prins Willem van Oranje, 27-5 van R'dam te Montreal Roc-p^t A'dam—Makassar, 30-5 van Port Swetfenham naar Belawan - Rijn, 30-5 van tiamina naai R'dam Samarinda, 31-5 van Bassein te Rangoon verwacht Sibajak, R'dam—Mel bourne, 30-5 240 mijl zuidoost van Dondrahead naar Fremantle - Singkep, A'dam-Indonesie, pass. 30-5 Kaap Guardafui naar Colomhj Stad Vlaardingen, 30-5 van Narvik naar R' dam Strathnaver, Londen—Sydney, 29-5 van Colombo - Sumatra, A'dam—Indonesië, 31-5 van Surabaja te Djakarta verwacht Tamo. 26-5 van R'dam te Buenos Aires - Tawali, A'dam—Indonesië, 31-5 van Surabaja te Dja karta verwacht - Tegelberg, Yokohama-Bu-mos Aires, 29-5 te Singapore Tero, R'dim- Buenos Aires, 31-5 van Antwerpen - Tiba, Buenos Aires—R'dam, pass. 30-5 n.m. Oues- sant - Tjikampek, Rio de Janeiro-Kobe, 31-5 te Yokohama vernacht - Tjipanas, Yokohama Buenos Aires, 27-5 te Buenos Aires Tjisa- dane, Buenos Aires-Kobe, 26-5 te Santos Tomori, 31-5 van R'dam te Melilla verwacht Hedenmorgen in alle vroegte Is op d« Afsluitdijk, in de nabijheid van Kornwer- derzand, een ernstig verkeersongeluk ge beurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Een personenauto, die van de Friese kant kwam, is in volle vaart op een vrachtauto gebotst en goeddeel» vernield. Eén der inzittenden van de luxe wagen is terstond overleden, de beide anderen zijn naar een ziekenhuis in Sneek overgebracht. Malan uit dreigement De Zuidafrikaanse premier Malan heeft verklaard, dat de Unie gedwon gen zou kunnen worden een onafhan kelijke republiek te vestigen, indien de Britse critiek op de apartheidspoli tiek zou aanhouden. TAPIE ROOD is een erkend wonder- J kind in de gemeente. Een Roort- hoven, zou men willen zeggen, een Roodzart, of een Tschairoodsky. Nau welijks twee turven hoog zingt het zuiver op toon, compleet met vibratie liederen als „O-o-o-o, wat een club is dat!" en „Wilkes, Wilkes, weerom ging je heen?" Doch ook klassieke werken als „Mijn zusje heeft 'n Keu kentje" en „Jarig Jetje". Bij elk forto fortissimo zwelt het prille gorgeltje en zindert de zang, fijn doorvoeld, door de kleine kamer. Bij een gedeelte con molto expressione", strekt hij de mol lige armpjes en jubelt, wijzend naar de lampekap of het trouwportret van z'n tante Fien: „Een teutentje, deer zit venalles in!" Meindert, zijn vader, noemt het „bar-en-bar-mooi" en nodigt eeneik, wiens naam verbonden kan ioorden geacht aan de muziek, op de thee en op „kezért". Zo betrad ook de pianoleraar Flijpert de stulp, een stemvork en de partituur van „Jarig Jetje" in de hand. En hij zette zich neder, gelijk iemand, die de gehele lijdensweg der Groten heeft afgelegd en thans op de hoogste toppen zijner roem niet meer heeft te doen, dan te drijven in opgeschudde fauteuils en te luisteren naar hoop volle debutanten. „Nou, je zei d'r van ophore!", zei vader Rood tot Flijpert, die naast hem zat. „Hai heb 'n stem as 'n urregeL Astie ien keer alle regristers opegoott, komme de skildereie skeef an de wand te hange!" Flijpert knikte gelouterd, denkend aan zijn vier leerlingen, wier stramme vingers tevergeefs een begaanbare weg op het klavier trachtten te vinden. Het gezelschap was vrij groot, toen vader Rood zijn eigen vlees en bloed op het podium trok. „Jullie zelle d'r allegaar weld'rs van 'hoord hewwe", zei hij gewichtig, ,mar klaine Japie is bar muzekaal. We hewwe deerom mu ziekmeester Flaipert uit'nodigt, datUe d'r ok wat van hore ken!" Meindert greep in zijn binnenzak en bracht een papier aan het daglicht. „De vrouw en ik", zei hij, "hewwe n' keus 'maakt uit Japies rippertwaar en we hewwe be- slote, dattie zei zingen van „Jarige Jetje, die zou tracteren". Hij wees theatraal naar zijn zoon en riep: „Ik verzoek wel de gróótste stilte" Japie glom van de groene zeep en tie opwinding en haalde zijn neus op Flijpert zette zich aan het Sera'Hu tje en liet door tussenkomst van Vox Humana en Sub Bas een handvol ac- coorden uit het instrument wanktten. Langs grillige, doch daarom niet on muzikale wegen leidden de kwintalen en mineurklanken tot de eerste n gel: „Jarig Jetje zou tracteren" Flij pert sprak zong de eerste letter greep „Ja en sperde luisterend het oor. Japies moeder kweelde reeds: -rig Jet- Doch hierop siste v ider Rood gelijk een leeglopende zuurstof- cylinder. „Nag efkes n' inlaiding" sprak Flij pert, die begreep, dat Japie er nog niet „in" was. Wederom tastten de vingers in het klavier en bewerkten de voeten de pedalen. Weer naderde het zang- zeggerige: „Ja- Meer wederom zweeg Japie. kijkend naar Flijperts hals „Toe nou, Japie", fleemde zijn moe der en vader zei: „Je kén 't toch nag wel, me knecht?" Het werd pijnlijk. Ook tante Fien, bakker Balder en een buurman hielpen een handje Nicht Anna zong zelfs hoewel ze hele maal geen stem had de eerste regels van het vers, tot de ulevellen toe. Maar Japie bleef stom. Dan sprak Flijpert gestreng: „Hew jai meskien je tong verlore, Japie?" En toen de mond die reeds zoveel schoons had doen horen, gesloten bleef, baste de muziekmeester getergd: „Jai kenne nag gieniese prate, denk?" Alle ogen gingen naar de ronde kij kers van het wonderkind, dat plotse lings de lippen vaneen reet en uitstiet: ,,'k Mot plasse!" TOM.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 11