DASSEN reclame Het huis voor geschenken 777 Nederlandse eerlang n< Stad en Omgeving Schildersvereniging Doorwerken bestaat vijftien jaar AGE Schoolzwemmen heeft grote sociale betekenis y*su- Engelse dame li in de Fran Haar katten ha Expositie van bescheiden, doch eerlijk werk Voorbeeld van Stikvoort heeft invloed Max Woiski speelde op de kaasmarkt Wegens enorm SUCCES Uw oude das 11.- waard Nog gedurende I week voort Detachering Rijkspolitie De thermometer stijgt 't iPieJihuiö LOCOMOTIEF RIJWIELEN 1 JEUGD AAN DE HENGEL Vierduizend jonge vriendjes van Nepiunus Alkm. Overdekte heeft uitbreidingsplannen pt pnedt JÜÉmjl ST^TÊ (XPRESS 20 for FL1 - Oogst van de straat Het goede hat Verpauperde ridder va hei Legioen van Eer Beroep vloeit voort ui Hij werd reeds eerdi aangezocht £EN SCHILDERSVERENIGING kan zijn 15-jarig bestaan niet beter vieren, dan met een tentoonstelling van het werk der leden. Van dit prin cipe uitgaande, laat de vereniging „Doorwerken" van 210 Juni in het atelier in de Kanisstraat 1, zien, wat dit groepje Allunaarse schilders op het ogenblik presteert. Deze, door beperkte ruimte, kleine expositie wordt vooral gekenmerkt door een streven naar een onpretentieus, doch eerlijk en zuiver kunstenaarschap. Virtuositeit moet men hier niet zoeken, en zelfs aan het vakmanschap van de „Doorwerkers" ontbreekt nog wel het een en ander. Daartegenover staat, dat de aandach tige beschouwer in deze schilderijen nog een onbedorven beleven van de natuur kan vinden. Met onbedorven bedoel ik dan dat men hier geen schil derstijlen aantreft, die door de laatste Parijse mode worden voorgeschreven, zoals dat in de grote steden maar al te vaak voorkomt. LIET WIL echter niet zeggen, dat alle Doorwerkers vrij zijn van invloe den, want het is wel duidelijk dat voor sommige leden het voorbeeld van Koos Stikvoort van grote betekenis is ge weest, of nog is. Daar is niets tegen, want een stimulerend voorbeeld is nog wat anders dan een klakkeloos over genomen procédé. Toch zou men wen sen dat bovenbedoelde invloed iets dieper zou gaan dan een oppervlak kig tintje. Datgene, waarin Stikvoort uitmunt, t.w. een solide constructie van het schilderij, die berust op een gewe tensvolle studie en een helder inzicht in de, te bereiken, picturale werking, mist men al te veel in het werk van de verenigingsleder. De bedoelingen van de kunstenaars blijven te dikwijls in een aanduiding steken, een vage at mosfeer moet vergoeden wat aan dui delijke formulering ontbreekt. Vele werken gaan niet verder dan een spon tane schets, die al gauw een aardig effect maakt, maar onvoldoende is om het karakter van het onderwerp volle dig uit te drukken. Hein Heertjes en Joh. Plas tonen de invloed van Stikvoort het duidelijkst. Eerstgenoemde bereikt in een aantal kleine schilderijtjes een fijne, stille, grijze kleur. Zijn „Kermisplein", een „Stilleven" met schilderskwasten, de „Bloemen" n een „Duinlandschapje" geven blijk van een liefdevolle aan dacht, die de verborgen schoonheid van deze onderwerpen heeft weten op te speuren. Dat is een typische eigen schap van de stilleven-schilder en ik geloof dan ook, dat Heertjes vooral in dit genre successen zal kunnen boe ken. In dit idee word ik gesterkt, door- dat zijn groter schilderij van een „Duinrand" en „Het feest van de Mei" te wazig zijn, te weinig constructief en het te veel moeten hebben van een romantische stemming. De inzending van Joh. Plas toont verschillende aspecten. Zijn „Schaal met aardbeien" is in opvatting en kolo riet te veel een navolging van Stik- voort's stillevenkunst gebleven en mist variatie van toonschakeringen in het wit, terwijl het rood van de vruchten de diepe glans ontbeert die dit enige kleuraccent hier nodig heeft. De beide meisjesportretten zijn in hun schets matigheid niet zonder bekoring. De kleur is in deze werken luchtig cn expressief. Een meer uitgewerkte por tretstudie bewijst echter dat Plas de moeilijkheden, die zich zij de bouw van de kop voordeden, niet geheel bevre digend heeft kunnen oplossen. Ook de kleur is in dit portret te vaal en te monochroom. Het landschap met de „Standaardmolen" heeft weer veel goeds. De hierin uitgedrukte stemming heeft iets boeiends, waardoor dit mo lentje niet zo maar een schilderachtig gevalletje is gebleven, doch een eigen karakter vertoont. Joh. Groot streeft in zijn beide schil derijen naar een poëtische sfeer, waar bij hij een zekere zoetigheid niet heeft kunnen vermijden. Vooral in zijn „Se ringen" zou men een pittiger, beslister schilderwijze wensen. De „Bloeiende bomen" zijn in hun kleurencontrasten veel krachtiger en bevredigen daarom beter. Ook deze schilder zou doelbe wuster kunnen werken om een gewen ste stijl aan zijn kunst te geven, indien hij de vormen in de natuur nauwge zetter bestudeerde en zich eigen maakte. W. Koster behoort tot de meest ta; lentvollen van dit groepje. Zijn „Zelf portret" is snel en met bravoure op het doek gezet zonder al te schetsmatig of wankel van structuur te blijven. Dit werk toont ook, zonder verbazingwek kend van originaliteit te zijn, een uit gesproken persoonlijkheid. Er is geen twijfel aan, achter zijn schildersezel is hier een levend mens voorgesteld, die zijn eigen gedachten heeft en zijn eigen weg gaat. Ook in het schilderij, dat „Lente" is getiteld en een vrouwen figuurtje voorstelt dat in een fris groen landschap ligt uitgestrekt, komt Kosters eigen visie tot gelding. Kolo riet en schildertrant hebben in deze studie voldoende kracht en beslistheid. Het meisjesportretje „Anneke" mist daarentegen deze vastheid en is te vlak, te weinig plastisch geschilderd, Mej. A. G. Tulp heeft een „Bloem stuk" en een „Landschap" ingezonden, waarin een bewogen, heftige schilder trant tot uiting komt. Toch is deze temperamentvolle stijl niet zonder be heersing. Het koloriet van de bloemen is wat schraal en de paarse contouren niet altijd verantwoord. Het landschap heeft diepere, verzadigder kleuren, die de gewenste stemming goed suggere ren en een karaktervolle harmonie vormen. Ten slotte rest mij de bespreking van twee stillevens van J. de Wolf. Meer dan in welk ander onderwerp, komt het bij het stilleven er op aan, dat de kunstenaar in het „alledaagse", het „bijzondere" ontdekt en weet te open baren. Aan deze eis heeft De Wolf niet genoeg weten te voldoen. Zijn „Zon nepitten" en „Maiskolven" geven niet blijk, dat de kunstenaar meer in zijn onderwerp heeft gezien dan een ander en komen daardoor niet boven het ba nale uit. Ook het donkere, bruine ko loriet is weinig persoonlijk. Wel ver dienstelijk is de krachtige vormgeving, hoewel deze toch te academisch is om op zichzelf beschouwd interessant te worden. Ik heb bij mijn bespreking geen re kening gehouden met het feit dat de leden van „Doorwerken" naast het schilderen nog een ander beroep uit oefenen. Ik geloof n.l. niet dat het zin heeft onderscheid te maken tussen be roepsschilders en amateurs, omdat men, zoals Manet eens zei, slechts te maken heeft met goede of slechte schilderkunst. Het doel van een kritiek kan slechts zijn, uit te maken in hoe verre de geëxposeerde werken voldoen aan de eisen, die men aan goede schil derkunst moet stellen. Talent en Ka rakter van de kunstenaars bepalen de kwaliteit van hun werk, de omstandig heden waaronder zij werken verande ren daar weinig aan. De expositie is op werkdagen ge opend van 25 uur, op Zondagen van 105 uur. Een premie van J. do Wolf zal worden verloot onder de kunst lievende leden. R. E. PENNING. De zon-overgoten kaasmarkt kreeg vandaag een bijzondere attractie door het optreden van Max Woiski en zijn mannen. Het orkest had naast het VVV- kantoor plaats genomen op een paard- en-wagen, een wel wat ongewoon po dium, dat echter aan de muzikale pres taties geen afbreuk deed. Het ging ten slotte voor een goed doel: het Rode Kruis. Talrijke vreemdelingen waren weer naar Alkmaar gekomen en onder hen bevonden zich 70 deelnemers aan het derde Wereld Petroleum-congres, als mede een aantal hoge Belgische en Franse officieren. Schoolkinderen uit Spaarndam en Limburg stonden zij aan zij met de twee Zwitsers, die een voet reis maken door Europa en het Engel se echtpaar, dat de fiets als vervoer middel had uitverkoren. Voor het optreden van Max Woiski en zijn ensemble, die de temperament volle Zuidamerikaanse muziek brachten, bestond veel belangstelling en dit ori ginele openluchtconcert is 'n zeer groot succes geworden. De heer P. Cloeck bracht na afloop hulde aan de musici en overhandigde hun namens het Rode Kruis twee Alkmaarse kaasjes. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 14 stapels fabrieks- kaas en 7 stapels boerenkaas, totaal wegende 50.000 kg. De prijzen waren voor fabriekskaas f 2.03 per kg. en voor boerenkaas f 2.06. Vopr de volvette kaas werd f 2.25 genoteerd. De handel was stug. Op de Dinsdag te Bodegraven gehou den kaasmarkt waren aangevoerd 161 partijen, le soort f 2.18f 2.24, 2c soort f 2.12—f 2.17, extra zware tot f 2.35, handel goed. In Woerden voerde men Woensdag 289 partijen aan. De prijzen waren: le soort f 2.18—f 2.25, 2e srt. f 2.12—f 2.16, extra f 2.32 met een matige handel. In Gouda waren er gisteren 300 par tijen. De prijzen waren: le kwal. f 2.18 f 2.26, 2e kwal. f 2.12—f 2.17, extra kwal. tot f 2.37. VRIJDAG 1 JUNI 1951 -r^Dtie-rubriek) (Ontleend aan onze VRIJD, Harmonie Theater, 8 (alle leeftijden); Rex 7.45 uur: Gevleugelde (14 jaar); Victoria Thes pido op vacantie (14 Americain, 8 uur: jaar). ZATERDAl Bioscopen als Vrijdag. 9.30 uur; Réx Theater, 2.'. uur. 'i Canadaplein, 3 uur: Turndamonstratie door plaatselijke gymnastiekverenigin gen. Boem 2.15 en aarders ,ur: Cn- Cinema (14 g 7 en ,en,9.30 Zetten wij onze LANGE SftAA» alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) Op 1 Juni worden de wachtmeesters der Rijkspolitie W. M. van Luit van de Parketgroep Alkmaar en R. de Boer van de Groep en post Heiloo, de Wacht meester der Rijkspolitie le klasse J. Stok van de Groep Heiloo, post Lim- men en de Adspirant der Rijkspolitie A. Oldenbroek van de Groep en post Blokker gedetacheerd bij de Groep Bergen, post Egmond aan Zee voor het verrichten van stranddienst in het zo merseizoen. Te Bergen aan Zee worden, eveneens voor het verrichten van stranddienst, op dezelfde datum een 5-tal bereden Rijkspolitie-ambtenaren met hun paar den gedetacheerd. Het detachements commando van het bereden gedeelte is opgedragen aan de Wachtmeester der Rijkspolitie le klasse J. B. Koopmans van het Bereden peloton Bilthoven. De Wachtmeesters der Rijkspolitie F H. Stevens en H. Lodders, respectieve lijk van de Groep en post Heiloo en van de Groep Langedijk, post Noordschar- woude, worden op 1 Juni voor het zo merseizoen gedetacheerd in de Groep Valkenburg van het District Maastricht, onder gelijktijdige opheffing van hun detachering bij de Algemene Inspectie van de Rijkspolitie le 's Gravenhage. TENTOONSTELLING PRENTKUNST De tentoonstelling van moderne prent kunst in het Stedelijk Museum sluit op 3 Juni en is dus Zondagmiddag van 2-5 uur voor het laatst geopend. Ook Zaterdagavond van 7-9 uur is er gelegenheid het geëxposeerde te be zichtigen. Jong Holland en Zeevogels zijn uitgebekerd Zeevogels ging als eerste tot de aan val over. De snelle rechtsbuiten gal een paar goede voorzetten, waar het binnen-trio echter geen gebruik van maakte. Nadat de doelverdediger van de gasten op de proef was gesteld, nam na twintig minuten Jong Holland de leiding, toen Hartog uit een hoek schop van rechts goed inkopte. De Oranje-hemden bleven nog éven ster ker, doch gebrek aan een schutter was de oorzaak dat de score niet werd ver hoogd. Bij een aanval van de gasten speelde een der verdedigers van de thuisclub de bal geheel onnodig met de hand. De strafschop werd door Huiberts hard ingeschoten (11). Na de thee werd het spel minder. De bezoekers behielden wel het initia tief doch vonden in de stevige J.H.- verdediging wei hun mannetje. Bij een tegenaanval kreeg Hartog een prach tige kans om te scoren. Door te laat reageren liep deze echter op niets uit. Eerst tegen het einde kwam de span ning er opnieuw in. Gouda c.s. Heten het niet zover komen, dat de gastheren een zege behaalden en hebben het ge lijke spel zeker verdiend. Rijwielpaden van Bergerweg over twee weken gereed? Maandenlang reeds rijden de wielrij ders van Bergen naar Alkmaar en om gekeerd ovef het fundament van een fietspad, maar over twee weken zal dit leed naar alle waarschijnlijkheid ge leden zijn. Zoals bekend heeft het werk aan de weg ten eerste ernstige stagna- ondervonden door het weer en ten tweede werd de aanvoer van verschil lende materialen vertraagd, waardoor de in het bestek aangegeven opleve ringstermijn nogal ruim werd overschre den. Op het ogenblik is het fundament van beide fietspaden vrijwel gereed en kan men met het teren beginnen. Damclub WDO Nadat vorige week de partij Piederiet- Burgert remise was geworden, weid gisteravond in de onderlinge competitie van W.D.O. o.m. de belangrijke partij PiederietKruider gespeeld. Deze ein digde na een langdurig spannend duel in remise, waardoor de strijd om de leiding zeer interessant is geworden. Piederiet en Kruider staan nu gelijk en als Burgert de volgende week van Schipper wint staan er drie spelers ge lijk. Dan moeten beslissingswedstrijden volgen. Oude bankiersfirma over genomen De Nederlandsche Handel-Maatschap- pij N.V. heeft met ingang van heden een agentschap geopend in het panó Langestraat no. 51, waar sinds onheu gelijke tijden het bankierskantoor van de firma De Lange en De Moraaz was gevestigd. De zaken van dit bankiers kantoor zijn thans door de Ned. Han dels-Maarschappij overgenomen. iri Zondagavond-programma het Gulden Vlies Zondagavond zullen in het Gulden Vlies in een gecombineerd programma drie bekende „Sterren" optreden n.l. de vermaarde komiek en conferencier Syl- vain Poons, Neerlands meest omstreden telepaath Jonglisto en Cas Rus die het wonderinstrument de clavioline be speelt. het laatste snufje op muziek- technisch gebied. Burgerlijke Stand Geboren: Mattheus J, P. M., z. van P. J. M. Burger en G. M. van de Kamer. Tames, z. van C. Langenberg en E. Josée. Ondertrouwd: Willem Gerla en Jo hanna C. Eriks. Dirk Blom en Johanna Haitsma. Pietro Indri en Johanna C. Bos. Overleden Jacob Swaan, 86 jaar, wedn. var Gr. van der Oord. Nog steeds stijgt de thermo meter, die de bedragen aangeeft, welke hier ter stede worden in gezameld voor het Rode Kruis. Maandag bracht op 1898,37 Dinsdag 3213,76 Woensdag 1841,42 Donderdag 1716.27 Tezamen 8669.82 Helpt het Rode Kruis helpen KOFFIE EN TABAK ONTVREEMD Uit een bestelhuis hier ter plaatse werden vier pakken met koffie en ta bak gestolen. Avondmuziek in de Lutherse kerk Zaterdag 2 Juni houdt de Lutherse Werkgroep voor Kerkmuziek haar streekconferentie te Alkmaar. Des mid dags om half vier hopen in de consis toriekamer de heren prof. dr. Boender maker en W. Mudde achtereenvolgens te spreken over „Liturgie" en „Wat is Kerkmuziek?" Des avonds om half acht wordt in de kerk een concert gegeven waaraan medewerken Bregta de Vries-Stolp, sopraan, Willem Mudde en Freek Hout koop, beiden orgel. Uitgevoerd zullen worden werken van J. S. Bach, Schülz, Micheelsen, Distier etc. Voor beide bij eenkomsten is de toegang vrij. Langestraat 86 recht t o. het Stadhuis (Advertentie. Ing, Med.) De Rode Kruis-collecte Zoals uit de thermometerstand blijkt is het kwik in de liefdadigheidsthermo- meter weer een behoorlijk aantal streepjes naar boven gegaan. De kwi tantie-huiscollecte heeft een bedrag van 'f 1716.27 opgebracht. Heden werd er on de Kaasmarkt gecollecteerd, morgen zal dit ook door de gehele stad plaats vinden. Denkt om het veelomvattende prach tige werk van het Rode Kruis. m. ■'A QAZELLEHUIS - ALKMAAR Ritsavoort 41 - Tel. 2814f (Advertentie, Ing. Med.) CR HEEFT EENS een wijs man geleefd, die zeide: „De goede leermeester leidt zijn leerling tot de drempel van diens eigen denk- en onderscheidings vermogen". De onderwijs-systemen van vandaag de dag gaan pver het algemeen van dit principe uit. Vooral op het gebied van de lichamelijke opvoeding huldigt men het standpunt, dat een leerling eigenlijk spelenderwijs moet leren. Zijn onderwijzer is dan in zekere zin een dienaar, die het spel, de impulsen soms, van zijn pupil leidt. Zonder perse een bezoek te brengen aan een Motessori- school, kan men de goede invloed van een dergelijke werkwijze in het onder wijs dicht bi) huis constateren. Hoe vreemd het ook moge schijnen; daarvoor dient men niet een sport- of gymnastiekvereniging te bezoeken. Immers in de meeste verenigingen van deze aard kweekt men vaak alleen de prestaties van de bijzonder goede enkeling aan, om uit een groep van matadors een favoriet te kiezen. Het belang van de groep komt daar in het algemeen op de tweede plaats. Werkelijk vormende lichamelijke op voeding vindt in de Alkmaarse Over dekte zweminrichting plaats, waar da gelijks klassen schoolkinderen worden opgeleid voor het zwemdiploma. Dat is in 1941 begonnen. Het over dekte zwembad had een aantal moeilij ke jaren achter de rug. Slechts buiten de werkuren bevolkte een kleine groep zwemmers de mooie, nieuwe inrich ting. Van een „bad voor Alkmaar" kon men nog niet spreken. Tot men in nau we samenwerking met de gemeente aan georganiseerd schoolzwemmen voor leerlingen van Alkmaarse onderwijs instellingen begon. Ruim 2400 scholie ren bezochten ee is per véértien dagen de Overdekte. Thans is dit aantal ge stegen tot 2700 Alkmaarse kinderen en 1300 leerlingen van scholen uit de plaatsen in de omtrek. De gehele dag door zijn er kinderen in Het bassin, om onder leiding van ervafen instructeurs en een instructrice de edele zwem kunst te leren. Geen lauwerkransen Van al die duizenden kinderen, die in de afgelopen tien jaar de Over dekte hebben bezocht, is er waar schijnlijk geen enkele opgeklommen tot de hoogte van een kampioen zwemmer. Maar dat is ook niet nodig. De directie van de Overdekte vindt het belangrijker dat een grote groep personen met het water vertrouwd raakt, dan dat één welgebouwde en keling in zoveel seconden doorhet water kan razen, hoe aardig de aan blik daarvan ook is. Een ander groot belang is. dat elk kind, dat de Overdekte in het kader van het schoolzwemmen bezoekt, aan bepaalde hygiënische eisen moet vol doen. Het diplomazwemmen (vorig jaar werden er 1485 certificaten uit gereikt), wordt dan ook niet bepalend geacht voor de waarde van het school zwemmen, hoewel het een juiste kijk geeft op het peil van belangstelling voor de zwemsport. Voornamer is, dat een kind, dat op jeugdige leeftijd reeds met het water vertrouwd is geraakt, ook later uit zichzelf dikwijls een zwembad zal bezoeken, al of niet als lid van een zwemvereniging. Daardoor heeft het instituut van het schoolzwem men een niet te onderschatten sociale betekenis. Opvoeding door ontspanning Geen kind wordt geboren met vrees, zegt men wel. Het kent geen angsten voor dieren, voor mensen of voor din gen, tenzij het op onprettige wijze van de betekenis der omringende wereld op de hoogte wordt gebracht. Water vrees ontstaat gewoonlijk door de in geboezemde angst, die voorzichtige ouders het kind bijbrengen. Een kind, dat op een woonschuit is opgevoed, valt merkwaardigerwijs zelden of nooit te water, louter omdat het element water hem niet door het gevaar „trekt". De stadskinderen, die de zwem inrichting bezoeken brengen echter dikwijls een hevige watervrees als ca deautjes van thuis mee en het is de taak van de instructeurs die water vrees te veranderen in liefde voor het natte element. Dat gaat merkwaardig eenvoudig en gezellig. Men kan een pril zwemcandidaatje tot vervaarlijke sprongen brengen, als men hem slechts met geweldige stem daartoe zou aansporen. Maar waar schijnlijk wordt de „zwemmer" dan iemand, die slechts met afschuw aan het zwembad terugdenkt. Neen, men laat de kinderen genoeglijk stoeien in het ondiepe bad waarbij de badmeester bijvoorbeeld plotseling iets in het wa ter laat vallen en de kinderen vraagt: „Toe, raap dat eens even op!" Vóór men het weet zitten er 'n paar koppen onder water en zonder dat het kind het bemerkt, heeft het zijn meest elemen taire oefening achter de rug. Men maakt het eenvoudig attent op de wet ten van de opwaartse druk, door Archi medes zo duidelijk op schrift gesteld, en ziet.daar „drijven" er al een paar. Zo verloopt de „opleiding" door spel, tot groot genoegen van instructeur en leerling en kweekt men uur na uur meer watervrienden en zwemmers. Zelfs half-verlamden Het zijn niet alleen schoolkinderen, die het bad bezoeken. Tweemaal per week is er zwemmen voor jeugdige patiënten, vooral voor slachtoffers der kinderverlamming. Heel voorzichtig en steeds met open oog voor elk indi-i- dueel geval wordt deze kinderen door het zwemmen een groot deel levens vreugde en zelfrespect gegeven. Er zijn patiëntjes, die op de begane grond geen voet kunnen verzetten en in het water kind onder de kinderen kunnen zijn; dartel en vrolijk. De directie van de Overdekte koes tert verschillende uitbreidingsplannen, vooral met het oog op dit schoolzwem men. In de toekomst zal wellicht wor den overgegaan tot de bouw van een zogenaamd „Coert Weisner-bad", spe ciaal voor de zwemopleiding. Een der gelijk bad bezit verschillende diepten, tot borstdiep toe en is ideaal voor oefe ningen. Het bassin in de Overdekte is feitelijk niet naar de eisen ingericht. Zo zal in de toekmst op nog inten siever wijze de jeugd, maar natuurlijk ook de oudere zwemmer, van de Alk maarse zwem-inrichting kunnen genie ten, waarmee de huidige Overdekte haar betekenis duidelijk bewijst. (Advertentie, Ing. Med.) PREDIKBEURTEN ZONDAG 3 JUNI 1951. ALKMAAR, Grote Kerk, 10 uur ds Dtll Ouas'en; 5 uur ds Wesseldijk; Wo, 7,30 uur Oecurryenische Avondwijding. Ka» peikerk, 10 uur ds Van Wijk. Rem. Ge- reform. Gem., 10,30 uur ds Rappold, Luth. Kerk (Oudegr.) 10,15 uur da Haan. Doopsgez. Kerk, 10,15 uur ds v. d. Sluis. Gereiorm. Kerk, 10 uur ds Vel» linga; 5 uur ds Von Meyenfeldt. Ge- reform. Kerk (art. 31 K.O.) in Waakt ca Bidt, 10 en 5,30 uur, ds Van der Lingen Ned. Christ. Gem.schapsb., Zo. openlucht samenkomst in de Hout; vanaf Zaterdag 2 tot en met Vrijdag 8 Juni tentcampegne op het Canadaplein, 14 verschillende «pre kers, aanvang samenkomsten 7,30 uur. Dinsdag ook om 3 uur; Woensdag om uur kinderbijeenkomst. Leger des Heila, Limmerhoek 40 (William Booth), 10 uur Heiligingsdienst; 7 uur openluchtpredi- king; 8 uur verlossingssamenkomst, kapt. Doetjes en luit. Rijswijk; Maandag 2 uur gezinsbond; Do. 8 uur Heiligingsdienst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (A.B.B.-gebouw, Ko ningsweg 2), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Verbreiding der Waarheid, Brouwerstraat 31, 10,15 uur ds Ruys. AKERSLOOT, 10 uur ds Bekius. BERGEN, Ruïnekerk, 7 uur ds Bekiui Gereform. Kerk, 10 en 5 uur ds Bouma van Noordwijk aan Zee. Rehofcoth, 10,30 uur ds Hoek van Amsterdam. Verbrei ding der Waarheid, Van Borselenlaan 2» 7,45 uur ds Ruys. BROEK OP LANGENDIJK, Gereform. kerk, 10 en 5 uur drs. Bakker van Beam. Doopsgezinde kerk, 10 uur ds De Langt van Aalsmeer. DIRKSHORN, Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds Post. Gereform. Kerk, geen opgaaf ontvangen. EGMOND AAN ZEE, Herv. Gem., 10 uur ds Roobol. Gereform. Kerk, 10 uur ds Von Meijenfeldt; 5 uur leesdienst. Oud Kath. Kerk, v.m. 8 cn 10 uur en aV, 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur d» Plug. GRAFT, 2,30 uur de heer Albertz, GROET, 10,30 uur Jeugddienst. GROOT-SCHERMER, 7,30 uur de heer Albertz. HEILOO, Herv. Gem., ds Bloemhoff (so lozang). Evangelisatie Kerklaan, 10,15 uur ds Wesseldijk van Alkmaar; 7,15 uur ds Dekker van Amsterdam. Gereform. Kerk (in ev.geb. a.d. Kerklaan), 8,30 uur, ds Von Meijenfeldt; 3,30 uur ds Vellinga. HEERHUGOWAARD, Herv. Gem., 10 uur, ds Wiltink. Gereform. kerk, 9,30 en 2,30 uur ds Vruggink van Krabben dam. HENSBROEK, 9,30 uur ds Meyboom. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. NOORDSCHARWOUDE, Gereformeerd# Kerk, 10 en 2,30 uur preeklezen. SCHOORL, 10 uur ds De Jong. SINT PANCRAS, Gereform. Kerk, 10 en 4 uur ds Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur ds Keja (Bev. Kerkeraadsleden, medewerking van kerk koor). Evangelisatie. 10 uur de heer Weeda van Amsterdam. WARMENHUIZEN. 7 uur ds Post. WINKEL, 7 uur ds Post. Over het tijdvak van 24 tot en met 30 Mei 1951 werden de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: hulpstuk stofzuiger, kinderschoentje, 2 sleutels, portemonnaie, zie- kenfondskaart, sleutelbos, dop benzinetank, 2 sleutels, kinderschoentje, ceintuur, sierspeld, sjaal, Lipssleutel, jongensjasje,- doos met in houd, sleutel, handschoen, kindertasje, kindersokje, kinderjasje, sleutel, springtouw, tennisbal, vulpen, schroevendraaier, jas, porte monnaie met inhoud, geldsbedrag, sjaal, zon- neklep, twee portemonnaies met inhoud, dames horloge, geldsbedrag, vulpen, zonnebril, sleu tel, haarstrik, sjaal, dasspeld, kinderringetje, sleutel, grijze handschoenen, portefeuille met inhoud, twee paar handschoenen, kinderspeel goed, portemonnaie met inhoud, geldsbedragen, meisjesvest, portemonnaie met inhoud, was handje met inhoud, armbandje en hoofddoek. Inlichtingen kamer 14, le étage, iedere werk dag van 17—18 uur, behalve op Zaterdag, Tent-actie Ned. Christ. Gemeenschapsbond Men verzocht ons opname van het volgende: Van Zaterdag 2 Juni tot en met Vrij dag 8 Juni zal er op het Canadaplein weer een tent staan. Hoewel deze niet zo groot zal zijn, als de circustenten lie daar wel eens staan, kunnen er toch ruim 400 mensen in, en zal wat in de tent ten gehore worden gebracht, van groot belang zijn. De volgende spreken behorende tot verschillende kerken, zullen een actueel onderwerp behande len. Ev. d Bruin van Heiloo, Ev. v. d. Brink te Bloemendaal, Kapt. Doetje» van Alkmaar, Ev. Dammuller van Alk maar, Majoor Crock van Amsterdam, Ds Henstra Broek" op Langendijk. Ev. v. Oostveen van Voorburg, Ev. v»n Prattenburg, Driebergen, Ds. v. Meyen feldt, Alkmaar, Ds. den Oudsten, Alk maar, Ds. Visser, Amsterdam, Ds. Wes seldijk Alkmaar, en Ds. v. Wier, Alk maar. Dinsdag 5 Juni zal er ook om 3 uur samenkomst zijn waarna om half ze» een koffiemaaltijd met getuigenisdienst wordt gehouden. De koffiemaaltijd wordt gehouden in „Waakt en Bidt". Woensdag 6 Juni zal er om 3 uur een kindersamenkomst plaats vinden. Iede re avond om 8 uur samenkomst en om half acht zangdienst. Verschillende zangkoren verlenen hun medewerking. De tentcampagne wordt georganiseerd door de Ned. Chr.. Gemeenschapsbond. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALB 1 Juni 1951. 3100 kg rabarber 4—4,20; 500 kg witlof II B 20 83 kg aardappelen, Eersteling 0.65 78 per kg: 18.000 kg gele kool 6; 3200 kg witte kool 5,50. Doorge draaid: 17.500 kg gele kool en 3200 kg wit te kool. (Vkn onze con JJE FRANSEN eten kikvorsen, make kussen elkaar voortdurend. Dat zt generaliseert graag da dingen, die h denken en neggen van de Engelsen Laten wo dua maar verzwijgen wat meen zeggen en alleen hun mening o benig, hebben paardetanden, zijn slee Natuurlijk Is dit ook al een general elegante oude Engelse dames, die nie bavige geval heeft de generalisering FRANCES heeft de vijftig overschi den. Niet alleen de vijftig, maar o de wet en wel vanwege de katt< France» i» een kattenmoeder, wa principieel niet» tegen i». Katten zi haar hele leven. France»' woning van onder tot boven met katten gevu! Zoveel katten eten ook veel. Katte voer is goedkoper dan mensenet* maar als men het in zulka hoevei heden nodig heeft al» onze Franc wordt het toch een dure geschieden Vooral daar Frances wel een zeer ei biedwaardige, maar onbemiddelde dai is. Buitengewoon eerbiedwaardig, wa ze is ridder van het Erelegioen. Ze hei zich in de eerste wereldoorlog hoof verdienstelijk gemaakt. Ze heeft besl wel iets bijzonder» gedaan, want to was men met hoge onderscheiding voor vrouwen nog zuiniger dan tege woordig. En dat ze onbemiddeld is, 2 als de meeste mensen heden ten da) daar kan ze niets aan doen. Ze hei waarschijnlijk op de beloften van regering vertrouwd en niet tijdig go of dollar» gekocht en nu heeft ze n meer, want de rest ging eraan.a de katten. Van het erepensioen, dat ridder» van het Erelegioen van Franse staat krijgen, kan men niet ee één kat onderhouden. Ik ben wel ge ridder, maar ik heb een poes, daan weet ik dat zo precies. Frances had d voedselzorgen en haar katten miauwd van de honger. Dat is meer, dan e oude Engelse dame kan verdragen. M schien dacht ze aan het woord E gelsen staan als bijbelvast bekend van hen, die niet zaaien en niet oogst en de Heer zal hen voeden. Misschi werd ze in verzoeking geleld, toen (als Protestantse) in een Parijse katl lieke kerk een biljet van 100 francs i de gleuf van het offerblok zag steki Hoe het ook gekomen mag zijn, leder geval haalde Frances het gi voor haar kattenvoer in de kerken. 1 is er echter bij de Parijse politie e bijzondere afdeling voor kerkdiefst len, want de offerblokken zijn al (Van onze sj Ds. Evert A. Cremer (29 jaar), N« gehucht kort onder de rook van Pui beroep aangenomen naar de Presbyte kaanse staat Kentucky. In Septembi zijn ambt aanvaarden. Ziedaar een komt een Hollandse predikant aan e woord is vrij eenvoudig. In 1947 werd de theologisch stud E. A. Cremer te Utrecht met twee me studenten door de Wereldraad van K ken uitverkoren om e»n jaar in Ai rika te gaan studeren. Dat jaar bra de jonge Cremer door in de staat K tucky. In Louisville was zijn unive: teit en in een nabije plaats kreeg de zorg voor een eigen Presbyteriaa gemeente. De predikantstudie in Ai rika is immers op een andere leest schoeid dan hier In Holland. In land heeft men meer aandacht voor theoretische kant van de opleiding, Amerika voor de practische kant. N welijks veertien dagen na zijn a komst in Louisville stond de Hollan •tudent al op de kansel. Een merkwaardige, maar o zo lf zarne ervaring. De preek had hij ei ia het Nederlands geschreven, en df »a in het Engels vertaald. Een pr: methode om binnen de kortst mogel: tijd taalmoeilijkheden te overwinner Intussen ging di studie door. zelfs slaagde deze student er in dat j zijn meester-graad te halen. Op 5 1948 werd hem deze graad van „Mai of Theological" verleend op grond een „proefschirft" over „The Cou: of Trent and the Jezuits", een „Th offered in partial satisfaction of rei rements of the Th. M. Degree". Na dit Amerikaanse studie; bracht de Presbyterian Church Kentucky al onmiddellijk een bei op hem uit. Maar de student Cre aanvaardde dat beroep niet, on hij eerst in Utrecht wilde afstude En zo keerde hij terug naar Holl waar hij dan in 1949, na beëindii van zijn studie, een beroep aanvaai van Purmerland. Twee jaar heeft hier aanstonds gewerkt, de voo schreven tijd ingevolge de Kerko die een predikant minstens in

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2