M Staf bindt de strijd aan vier moties inister tegen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tweede Kamer geefi uiting aan haar ontevredenheid Iraks koning op Jordaanse troon? Vice-admiraal begroet „Evertsen Communisten verloren ruim een millioen militairen KxPii fë-eMed De arrestatie van twee jongens voorkwam roofovervallen Zaterdag 2 Juni 1951 J48e Jaargang No. 128 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minister van oorlog en I marine teleurgesteld T Ds. Zandt van de Staatsk. Ger. Partij Jegde er later nog een schepje op en diende op zijn beurt een motie in. waar in werd uitgesproken, dat de maatregel tot verplichte vaccinatie van alle mili tairen met uitzondering van de gewe tensbezwaarden onwettig genomen is en yanwege de daarin uitgeoefende dwang Veroordeeld moet worden. De motie be treurde, gelet ook op de droevige ge- Volgen van sterf- en ziektegevallen ten gevolge van de vaccinatie, de getroffen Swangmaatregel en verklaarde zich te gen het nemen van elke toekomstige JJoePass'nB van een dwangmaatregel in ake de vaccinatie. Val van Formosa in 1949 verwacht LAATSTE DIRECTEUR VAN KRUPP VRIJGELATEN Joegoslavië krijgt 50 millioen pond sterling Koning Leopold eind September van de troon Bijdrage van hengelaars De Valera opnieuw verslagen SUKAWATI IN VRIJHEID Affaire Abdul Aziz thans geliquideerd De eerste Kersen Explosie in gieterij BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p.man. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. (Van onze parlementaire redacteur). ïLS it minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, toen hy kortgeleden aan het A bewind kwam, misschien gedacht heeft, dat de leden der Staten-Generaal kem a de beginperiode wel met enige consideratie tegemoet zouden treden en dat bij in de Kamer debatten over beginselvragen en belangrijke kwesties zou kunnen vermijden, dan heeft hij zich bepaald vergist. j Reeds bij de algemene beschouwingen over zijn begroting voor 1951 schroom den de leden der Tweede Kamer niet, diep op allerlei zaken in te gaan; bij de teplieken was meermalen van een ontevreden stemming sprake, omdat men on- kldoende antwoorden, of in het geheel geen antwoord van de bewindsman had «kregen. De heer Vonk van de V. V. D. maakte hem daar onomwonden een ferwijt van; ook andere afgevaardigden uitten dergelijke klachten. zegd, dat ik een zware taak heb en dat men mij aanvankelijk vertrouwen wil schenken en nu komt men met een stortvloed van moties. Zo blijkt niet veel van dat vertrouwen. Bij deze laatste uitspraak zal hij on getwijfeld tevens op het oog gehad heb ben de critiek, die op een aantal pun ten gedurende deze middag ook door anderen is geuit. Zo drong de heer Fens van de K.V.P. erop aan, dat de rege ring zich op korte termijn beraadt over de positie van generaal Kruis. De toe stand van thans mag niet voortduren, zeide hij. ER lag Vrijdagmiddag al dadelijk een motie van de anti-revolutionnaire Beer Bruins Slot ter tafel, luidende: de JËamer van oordeel, dat een verplichting tot inenting tegen de pokken niet enkel èoor een beschikking van de chef van de generale staf of door een ministeri ele beschikking behoort te worden op gelegd, gaat over tot de orde van de dag. De Kamer was daarmede nog lang tiet uitgeput in haar critiek. Want de tnti-revolutionnaire heer Roosjen kwam het een motie, waarin de Kamer be keurde dat, in weerwil van door de legering gedane toezeggingen, een wets- Iptwerp regelende de status van de Ar- lllerie-inrichtingen nog steeds is uit gebleven en zij als haar uitdrukkelijke lens uitsprak, dat op zeer korte ter- nijn aan deze toezegging wordt vol- da De heer Gortzak van de C.P.N. ten Botte stelde een motie voor, waarin de Jamer als haar oordeel uitsprak, dat de verlenging van de diensttijd tot zes tien maanden en langer grote nadelen veegbrengt voor de mannelijke jeugd, iowel wat betreft hun intellectuele vorming, hun vakbekwaamheid als hun lociale positie en zij er bij de regering jop aandrong de diensttijd op hoogstens vaalf maanden te bepalen. Minister teleurgesteld. JJOE heb ik het nu? sprak minister fl Staf. Ik ben teleurgesteld! Er is ge- Niettegenstaande de tegenkanting |»an de minister van Buitenlandse Za ken. Dean Acheson, besloot de verenig de Amerikaanse senaatscommissie van onderzoek gisteravond met 15 tegen 9 ptemmen het memorandum van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van 194M over Formosa openbaar te maken. Uit dit memorandum blijkt, dat in J1949 de val van Formosa werd ver wacht. Het document had sinds 1949 en begin 1950 onder de consulaire ambte naren in dit gebied gecirculeerd. Hun verd hierin medegedeeld, dat zij geen [te grote bezorgdheid moesten tonen, ch er de nadruk op moesten leggen, ■dat Formosa geen bijzondere militaire betekenis had. In zijn getuigenis voor de verenigde •senaatscommissies verklaarde Acheson, Jdat het Amerikaanse ministerie van •Buitenlandse Zaken in 1949 zijn veto •had uitgesproken tegen een voorstel [van het Ministerie van Defensie om leen militaire missie naar Formosa te ■zenden. De heer Korthals van de V.V.D. zocht de schuld van de geringe animo voor aanmelding bij de Nationale Re serve niet bij het Nederlandse volk, doch bij de regering, die verzuimd heeft duidelijk uiteen te zetten, wat de nati onale Reserve is en wat zij wil. Zijn partijgenoot de heer Ritmeester wond er geen doekjes om, toen hij aan de Staatssecretaris de heer Noorman ver weet, dat deze niet de weg van het recht en de rechtvaardigheid bewan deld heeft, toen het erom ging aan de luitenant ter zee eerste klasse Wichers, de uitvinder van het snuiverapparaat op duikboten, de eer te geven, die hem toekomt. Alleen de heren Van Vliet (K.V.P.) en Vermeer (P.v.d.A.) kleedden hun re pliek in een mildere vorm in. Evenals de vorige dag maakte minis ter Staf zich ook nu weer vrij gemak kelijk van de beantwoording van de sprekers af. De motie Van de heer Bruins Slot achtte hij overbodig. Uit voering ervan zou namelijk betekenen, zo betoogde hij, het uitvaardigen van een wet, waarin bepaald wordt, dat dienstplichtigen moeten worden ingeënt tegen pokken. Maar op welk tijdvak moet deze vaccinatie geschieden? Als daarvoor op een bepaald ogenblik een dringende reden bestaat, moet de Ka mer er dan eerst in gekend worden? Neen, de gevolgde gang van zaken vond hij nog de beste, temeer daar eerst op een gedegen wijze medische adviezen zijn ingewonnen. (Zie verder elders in dit blad). Stap in de richting van een Groot Syrië Koning Abdoellah van Jordanië zou hebben besloten de grondwet van zijn land te wijzigen en koning Feisal van Irak tot troonpovolger van Jordanië te benoemen. Koning Abdoellah zou dit als een practische stap tot vereni ging van Jordanië en Irak ter voorbe reiding van een grotere unie beschou wen. Sommige Arabische kringen in Cairo signaleren nog een tweede feit, dat naar hun mening een stap is in de rich ting van de vorming van Groot-Syrie: de militaire hulp hulp die Syrië van Irak ontvangt ter bescherming van dat land tegen Israel. Det wettige troonopvolger in Jordanië Geen hulp meer aan lifters-zonder-geld Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gemeend een poging te moeten doen om een einde te maken aan de ergerlijke toestand, die is ont staan door de zonder voldoende geld middelen naar het buitenland liftende Nederlandse vacantiegangers. Voortaan zullen vacantiegangers, die bij een Nederlandse consul in het buitenland financiële hulp vragen om naar huis te kunnen terugkeren, die hulp niet meer ontvangen. De Nederlandse con sulaten in de Westeuropese landen mogen geen voorschot in geld of in de vorm van reisbiljetten meer verschaf fen aan landgenoten, die door eigen schuld in moeilijkheden zijn geraakt Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien, hoofdzakelijk in het binnenland. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen Dezelfde of iets lagere temperatu ren dan vandaag. Zondag: Zon op 4.25, onder 20.51 Maan op 3.06, onder 20.23. Maandag; Zon op 4.24. onder 20.52 Maan op 3.32, onder 21.31. Vrijdag is Ewald Loser, een voor malige directeur van Krupp, die in Neurenberg tot zeven jaar gevangenis straf was ve, "ordeeld, vrijgelaten. Hij verbleef sedert December 1949 op ere. woord in een ziekenhuis te Essen. Alle directeuren van Krupp zijn nu op vrije voeten. is Emir Talal, de veertigjarige zoon van koning Abdoellah. Deze heeft korte lings van drie artsen het advies ont vangen, twee maanden voor herstel van gezondheid naar het buitenland te gaan. Abdoellah ondersteunde dit voor stel. Talal bevindt zich thans in Bei roet. Zijn vader bezoekt hem daar mo menteel. De grootvader van koning Feisal van Irak was een broer van koning Abdoel lah. De Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers, die thans in Lon den bijeen zijn, hebben in principe be sloten Joegoslavië economische hulp te verlenen tot een bedrag van vijf tig millioen pond sterling. Deze hulp zal als schenking worden verleend. Dat lust ie we I! Terug uit de Koreaanse wateren Waarderende woorden van Jhr. van Holthe Gistermiddag bracht de vice-admi raal jhr. E. J. van Holthe, bevelhebber der zeestrijdkrachten in gezelschap van schout by nacht C. W. Slot, comman dant der zeemacht in Nederland een bezoek aan Hr. Ms. „Evertsen", die, uit Korea teruggekeerd, gisteravond op de rede te Texel lag. Vice-admiraal v. Holthe arriveerde op Texel in een Sea Otter amphibie- vliegtuig van de Marine Luchtvaart dienst en begaf zich per sloep naar de Evertsen. Bij aankomst aan boord wer den de autoriteiten ontvangen door de commandant, lt ter zee le klasse D. J van Doorninck, die gedurende de ge hele Korea-periode van Juni 1950 tot April 1951 het commando voerde over deze bodem. Vice-admiraal van Holthe sprak de bemanning ter verwelkoming toe. Hij releveerde de uitstekende dien- Lie: Tijd is rijp onderhandelingen voor Volgens een schatting van het Ame rikaanse ministerie van defensie bedra gen de verliezen van de communisten tot 31 Mei j.l. in totaal 1.133.410 man. Dit is 108.006 meer dan volgens de schatting van 23 Mei. De vijfde Ame rikaanse luchtmachtgroep bracht de comrounis'im in Mej ruim 22.500 man verliezen toe. De communistische troepen bieden ongeveer 65 kilometer ten westen van Korea's oostkust hevige tegenstand om belangrijke steden en wegen te benou den. Een tankgroep der verbonden legers, die Jonggoe was binnengedron gen, moest zich weer op haar oorspron kelijke stelling terugtrekken. Naar verluidt voert de tegenstander met vrachtauto's versterkingen aan ter ver dediging van Jönggoe, het centrale punt van het gehele oostelijke front. Ten westen van het stuwmeer bij Hwatsjon begon de communistische te genstand af te nemen. Tijd voor onderhandelen. Op een lunch te Ottawa heeft de secretaris generaal van de Ver. Naties. Deze vijf jongelui hadden uiteraard veel bekijks toen zij op dit oude vehi kel uit 1908, door de straten van Londen reden. Theodoor moet dit weekend met Ali- da uit. U weet wel, zo'n prettig eindje toeren met een gezellig etentje na. Hij zou het erg aangenaam vinden, een „tent" te treffen, waar ze het goe de Amerikaanse voorbeeld navolgen. Er is n.l. in New York een restaurant, waar men twee soorten menu's heeft. Het ene, voor de dames, vermeldt al leen de name.-i der spijzen, het andere, voor de heren, ook de prijzen. Q Nog zo'n huiveringwekkend probleem. Een meneer in Londen beschuldigde zijn vrouw van kwaadwillige verlating. Ten bewijze legde hij de rechter een brief over, hem uit Ierland toegezonden. Daarin stond, dat ze er niet aan dacht, it et de kinderen naar Engeland te ko men. Ze wilde i.iet van honger omko men. Het was al erg genoeg, wanneer ze zonder te verhongeren met hem moest samenwonen. „Wij blijven hier, want hier hebben we te eten". Alida virlangt naar een piano, 't Staat zo deftig vindt ze. Theodoor gaat in Coventry in te behoefte voorzien. Daar zijn er onlangs zes verkocht, tezamen voor de somma van een rijksdaalder. ONu we het toch over weelde hebben: Denemarken beschouwt skeletten als weelde-artikelen. De professoren aan de universiteiten hebben hiertegen ge protesteerd. Voor hen zijn ze een le vensbehoefte. O Over behoeften ge sproken: Een dame, ergens in een kleine Engelse plaats, heeft besloten, de reiniging van de gemeentelijke rui- Voor lifters geen genade ten voort te zetten, wanneer zij burge meester wordt. Zij is n.l. glazenwaster van haar stiel. Een vos verliest Nog zo'n geval: In een andere Engelse gemeente is een dokter al sinds jaar en dag lid van de raad. Hij is steeds bij enkele candidaatstelling gekozen. Zijn eerste verkiezingsstrijd voerde hij onder de leus: Zorg voor de gezondheid van de raad haal er een dokter bij! Sommige mensen doen wat, om ver lost te worden van de vrijheid. Zo sleepte in Engeland een man, die pas uit de gevangenis was ontslagen, een vrouw naar het politiebureau, ranselde haar daar voor de ogen van de ver baasde gezagsdragers af en zei toen: Sluit me nu maar weer op. Ik kan het buiten de cel niet meer harden. Alida vindt dat maar een slecht mens. Zie nu eens de vrouwen, zegt ze. Een Amerikaan, die op het punt stond, voor een flinke tijd het gevang in te gaan omdat hij een grote som geld had zoek gemaakt, ontsprong de dans dank zij zijn vrouw Want zij vertelde de rechter, dat het haar schuld was. Zij en niemand anders had hem tot dief stal aangezet en hem een tijdlang ver schrikkelijk behandeld. Ja, ja, „money is the root of all evil...." Trygve Lie, o.m. gezegd: „Ik geloof dat de tijd gekomen is voor een nieuwe poging om door onderhandelingen een einde te maken aan de gevechten in Korea. Zolang wij echter niet weten of de Noordkoreanen en hun aanhan gers een staking van het vuren willen, gevolgd door onderhandelingen, moeten wij blijven vechten met alle strijdkrach ten die daarvoor gemist kunnen wor den. Als er in de naaste toekomst geen staking van het vuren komt. is het naar mijn mening de plicht van alle le den der V.N. de toestand opnieuw le bezien en meer strijdkrachten ter be schikking te stellen". Volgens politieke kringen te Brussel zal de troonsafstand van koning Leopold en de troonsbestijging van prins Boude- wijn vermoedelijk eind September ge schieden. Ter vervanging /an het besluit bij dragen verbetering binnenvisserij 1942 is thans een wetsontwerp bij de Twee de Kamer ingediend. Ingevolge dit be- duit wordt van een ieder, die als be- ■oep, bij wijze van sport of anderszins de binnenvisserij beoefent, een bijdrage geheven. De door deze heffing verkre gen middelen worden aangewend voor verschillende maatregelen, welke de productiviteit van het viswater kunnen verhogen. Het wetsontwerp bevat te vens de bepaling, dat ook een bijdrage ter beschikking wordt gesteld van de ofganisatie ter verbetering van de bin nenvisserij. sten door mensen en schip van het be gin van het Korea-conflict af, verricht In het bijzonder sprak hij zijn tevre denheid uit tegenover de luitenants ter zee Cramwinckel en Tuynman, resp. eerste officier en hoofd machinekamer en tegenover de korporaal machinist Mens. Verder deelde hij de bemanning mede, dat hij van hoge Engelse en Amerikaanse marine-autoriteiten zeer waarderende rapporten over hen had mogen ontvangen. Tevens richtte admiraal van Holthe zich tot enkele leden van het Korea- detachement der Koninklijke Land macht, die aan boord van de „Evertsen" zijn meegekomen. Vandaag omstreeks het middaguur wordt de „Evertsen" in de haven van Nieuwediep verwacht. Volgens de definitieve uitslagen van de algemene verkiezingen in Eire, wel ke Vrijdagavond Iaat te Dublin bekend werden gemaakt, heeft de coalitie on der leiding van John Costeilo 78 zetels in het parlement verkregen. De party van Eamon de Valera verkreeg 69 zetels. Door deze uitslag staat het vast, dat Eire wederom een coalitie-regering zal krijgen. Alle ministers werden herko zen Het is evenwel niet zeker of ook de minister van buitenlandse zaken MacBride zal terugkeren. Zelf verloor MacBride in Zuid-West-Wales bijna zijn zetel, terwijl zijn republikeinse partij zeven zetels verloor. De oud-president van de deelstaat Oost-Indonesie Sukawa§ die sinds de affaire-Abdul Aziz te Makassar in April van het vorige jaar onder politie controle ->tonis Vrijdagmorgen tij dens een plechtigheid op het Indonesi sche ministerie van Justitie -te Djakar ta van alle vervolging ontslagen en volledig in zijn eer hersteld. Hij zal zich voorlopig niet in de politiek bege ven. Waarschijnlijk zal hij in 's lands dienst treden Ook de oud-minister van Justitie van deze negara, Klaproth, n van alle vervolging ontslagen. Hij zal zich als notaris te Makassar vesti gen. Aan de veiling Bangert en Om streken te Zwasg zijn gisteren de eerste Meikersen aangevoerd door de tuinder H. Molenaar te Hau- wert. De partij werd gekocht door de firma Holman te Winschoten, voor 2.25 per kilogram. Vuurwapens en springstoffen op de begroting Blij met arrestatie De arrestatie van twee 17-jarige jon gelui te Rotterdam in verband met een diefstal heeft niet alleen een poging tot roofoverval aan het licht gebracht, maar ook de uitvoering van meer van dergelijke, groots opgezette overvallen, waarbij zelfs springstoffen gebruikt zouden worden, verijdeld. Tijdens de Pinksterdagen was in gebroken bij een schoenmaker in Rot terdam, waarbij een bedrag van f 600 was ontvreemd. Als verdachten werden aangehouden de 17-jange fietsjongen G en de even oude bijrijder op een vrachi auto H. S. Bij hun verhoor kwam wel dra aan het licht, dat ze niet alleen een paar „kraakjes" in schoolgebouwen voor hun rekening hadden genomen, maar eveneens op 22 Maart een overval hadden geënsceneerd op een varkens- mester in Hillegersberg. Zij hadden bij hem aangebeld met de vraag, of er een varkens te koop was en toen de deur verder werd geopend, sloegen zij de man met een gummistok op net hoofd. De klap was echter niet hard genoeg. Het slachtoffer besloot het varkentje snel te wassen en sloeg luid keels alarm. Dit deed het tweetal de aftocht blazen. Zij hadden nog veel meer op hun programma staan, waarvan de uitvoe ring door hun arrestatie in het water viel. Zo zouden zij in samenwerking met enkele andere veelbelovende jon gelui een overval gaan plegen op een paardenhandelaar in Bergsenhoek. Zij hadden op hun begroting zelfs een post uitgetrokken voor de aankoop van springstoffen en pistolen, om de over vallen op groter schaal te kunnen voortzetten. Na hun arrestatie, die al dit fraais verijdelde, zeiden zij eigenlijk dankbaar te zijn, dat hun nu verhin derd was van kwaad tot erger te ver vallen. Ook een tipgever, de 23- jarige L. H. B., is gearresteerd. Arbeider ernstig gewond In een aiuminiumgieterij in de Steen- houwerssteeg in het centrum van de hoofdstad heeft zich Vrydagavond omstreeks half acht een ontploffing voorgedaan, waarbij een 25-jarige ar beider ernstig werd gewond. Met een verbrijzelde rechterhand en wonden aan zijn voet is hy in het Binnengast huis opgenomen. De 28-jarige eigenaar was met zijn knecht bezig aan het vervaardigen van gipsmatrijzen. Hij vroeg zijn knecht even een leeg potje van de vensterbank aan te reiken, dat hij bij het werk nodig had. Het potje bevatte, zo werd achteraf vastgesteld, een kleine hoe veelheid explosief poeder, waardoor de ontploffing ontstond. Het is niet onmo gelijk, dat het kruit geweest is, omdat vroeger in het pand een vuurwerk fabriekje was gevestigd en het potje nog uit die tijd kan zijn overgebleven. OVERLEDEN NA INENTING Op de Leeuwarder luchtbasis zijn enige militairen die waren ingeënt te gen pokken, ziek geworden. Dezer da gen is één van hen, J. Hoff uit Assen, overleden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1