Onderzoek naar mogelijkheid van „staakt het vuren" Trumans nota brengt geen wijziging in de oliekwestie Eerste lustrum van Belgisch- Nederlands cultuur-accoord VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Landarbeiders in Wierinpermeer vandaag in stakint V.S. zijn niet bereid China tot de Verenigde Naties toe te laten JCo-U B&iteJfc Een kwart van ons volk voelt voor emigratie Maandag 4 Juni 1951 i! 46e Jaargang No. 129 Besprekingen Washington begonnen Nieuwe hoop in Lake Success Bevrijdingscommando voor Zuidoost-Azie Amerikanen halen twee eigen vliegtuigen neer Zeven doden, drie gewonden Zware strijd in Tonkin Ernstige valpartij tijdens motorraces te Alkmaar „Volksstemming voor de vrede" in O.-Duitsland Feisal van Irak geen koning van Jordanië Perzië wil alleen delegatie van de Anglo-lranian ontvangen Koningin bezocht de clubhuisjeugd Drie-en-twintig Japanse meisjes kwamen om BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen te hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Engeland neemt nieuw initiatief inzake Korea De politieke ontwikkeling inzake Korea heeft een nieuw stadium bereikt door een initiatief van de Britse regering, dat gericht is op beëindiging van de strijd. Met de andere landen, die strijdkrachten in Korea hebben, zal n.l. worden I nagegaan, of het mogelijk is, te geraken tot onderhandelingen met communis- jjjoh China. Bovendien zou de verklaring der V.N. over de politieke doelstellin- j gen in dit gebied moeten worden herzien. Er worden reeds geregeld besprekingen f geroerd, maar deze zijn kortelings naar aanleiding van de militaire ontwikkeling in het strijdgebied uitgebreid. Overigens verkeert men nog in het inleidende stadium. Er is bijvoorbeeld nog niet uitgemaakt, of de V.N. zullen worden I ingeschakeld, dan wel, of verschillende mogendheden afzonderlijk met Peking zullen gaan praten, of dat beide mogelijkheden zullen worden benut. In de kringen der V.N. is de hoop op een spoedig einde van de strijd in Kcrea versterkt, nadat generaal Van Fleet had bekend gemaakt, dat de verbonden troepen hun offensief heb ben beëindigd. Hoewel is ontkend, dat dit feit samenhangt met de politieke ontwikkeling, brengt men Van Fleets verklaring toch in verband met de rede, die Trygve Lie Vrijdag te Otta wa heeft gehouden. Hij zei toen, dat de V.N. misschien tevreden zouden zijn met een staken van het vuren aan de 38ste breedtegraad. Kortelings heeft ook de Russische pers veel werk ge maakt van de voorspelling van de Amerikaanse senator Johnston, dat de oorlog in Korea vóór de 25ste Juni aan de 38ste parallel zou aflopen. Men heeft voorts hoop, dat de rede, die de Noorse gedelegeerde bij de V.N., Arne Sunde, Zaterdag heeft gehou den, in het communistische kamp weerklank zal vinden Sunde zette uiteen, dat al het mogelijke moest worden gedaan, om het conflict van het slagveld naar de conferentietafel te verplaatsen. Overigens schijnt Peking van plan te zijn, het conflict tenminste tot in Volgens het te Rangoon verschijnen de blad „The Nation" hebben de com munisten een algemeen commando voor de coördinatie van revolutionnaire ac tiviteiten in Zuidoost-Azie gesticht. Het zou bekend staan onder de naam „cen traal comité van de volksbevrijdings legers van Zuidoost-Azie", en bij Koen- ming aan het Chinese uiteinde van de Birma-weg zetelen. 1952 te rekken. Dezer dagen is in San Francisco een uitzending van de com munistische radio opgevangen, waarin op het volk een beroep werd gedaan, geld bijeen te brengen voor de aan schaffing van zware uitrusting voor het leger in Korea. In Januari 1952 zou worden nagegaan, wat het resul taat van de actie is. Intussen blijven de verbondenen in Noord-Korea langzaam vorderen, on der dekking van hun luchtmacht en hun zware artillerie. De communisten leveren rondom Hwatsjon, Janggoe en Indje hardnekkige vertragingsgevech ten. Zij vielen Zaterdag in de omge ving van Hwatsjon ei, Jonggong aan, nadat zij versterkingen hadden ont vangen uit het gebied van Indje. De gevechten duurden tot diep in de nacht. Verwacht wordt, dat de strijd hier nog wel enige tijd in dezelfde mate - van hevigheid zal voort gaan. Tragische vergissing op Korea Zondag zijn door een tragische ver gissing twee Amerikaanse transport vliegtuigen z.g. „flying boxcars", door artillerie van de verbondenen neerge schoten. De toestellen vervoerden voorraden, die boven troepen van de voorhoede zouden worden uitgeworpen. Toen de vliegtuigen het bestemde gebied nader den verzuimde het geschut van de ver bondenen het vuren te staken. Het ene toestel explodeerde onmiddellijk, na dat het getroffen was, het tweede stortte een ogenblik later neer. Van de totale bemanning der beide vliegtuigen van tien personen werden drie over levenden gevonden. De Rijstslag is ontbrand Reeds zeven dagen woedt In Tonkin een felle strijd tussen de Franse Unie-strijdkrachten van de Vietminh, die in dit gebied naar schatting over 90 bataljons beschikt, georganiseerd in vijf volledig uitgeruste divisies en evenveel onafhankelijk opererende re gimenten. Men schat him sterkte op 200.000 man. De slag, die thans gaande is en waarvan de Franse verliezen in de eerste vier dagen negentig doden en 120 gewonden bedragen, wordt de „Rijstslag" genoemd, omdat de Ton- kinese delta belangrijk is vanwege de rijstbouw. Verschillende Franse posten en een garnizoen werden aangevallen. Duizend rebellen zouden de rivier de Day zijn overgestoken in een 40 km lange corridor tussen Ninh Binh en Phuly. Artillerie-beschietingen door de Unie-troepen veroorzaakten grote verliezen in de Vietminh-gelederen. Zaterdag heeft de Amerikaanse regering het reizen van Amerikaanse onderdanen naar Tsjecho-Slowakije verboden. Eis van BLZ overgenomen: 10 °/0 loonsverhoging UEDENMORGEN zijn vele landarbeiders in losse dienst, werkzaam in de Wie- ringermeer, in staking gegaan. Na een grote bijeenkomst in Hippolytushoef op Vrijdagavond heeft de Bond van Land- en Zuivelarbeiders (een bij de E.V.C. aangesloten organisatie) niet stil gezeten. Vandaag gaat men trachten door een staking de door de E.V.C.-voorzitter Blokzijl geformuleerde eisen kracht bij te zetten. Nog niet valt te zeggen, hoeveel arbeiders bij de staking zijn betrokken. Coumans naar ziekenhuis vervoerd Tijdens de motorraces te Alkmaar heeft zich een ernstige valpartij voor gedaan, waarvan de Limburger Cou mans het slachtoffer werd. Tijdens de tweede manche van de races, welke meetelden voor het Nederlandse lange- baankampioenschap slipte de motor van Coumans. Hartman, die vlak ach ter Coumans door de bocht kwam, kon onmogeliik uitwijken, met het gevolg dat diens metor met het hoofd van Coumans in aanraking kwam. De Lim burger werd met een schedelbasisfrac- tuur en een hersenschudding in zorg wekkende toestand naar het St. Elisa- bethziekenhuls vervoerd. Zondagnacht was zijn toestand iets vooruit gegaan, hoewel nog steeds direct levensgevaar aanwezig was. OP DE door de stakingsleiding ver spreide bekendmakingen worden de zelfde eisen genoemd als Vrijdagavond door de heer Blokzijl geformuleerd. 1. Voor het bieten op stuk zetten f 102,per ha (dat is tien procent méér dan de thans geldende vergoe ding vat, f92,—). 2. Een evenredige verhoging van de beloning voor andere in accoord uit <e voeren werkzaamheden. 3. Een verhoging van de uurlonen met tien procent en 4. Geen verlenging van de werktijd. Op deze bekendmaking wordt ook vermeld, dat in de loop van Zaterdag nagenoeg honderd arbeiders het werk De getuigenis van Acheson Hongkong door invasie van communisten bedreigd Op de tweede dag van zijn getuige nis voor de Amerikaanse senaatscom missies voor onderzoek heeft Dean Acheson gezegd, dat Amerika misschien bereid zou zijn tot een „Staakt het vu ren" aan de 38ste breedtegraad, als een „werkelijke regeling" van de Koreaan se oorlog tot stand zou kunnen komen. De V.S. zouden echter niet bereid zijn, als toelating van China tot de V.N., of bespreking van Formosa's toekomst tot de vredesvoorwaarden zouden gehoren. De regeling zou redelijke zekerheid moeten bieden, dat de aanvallen niet zouden worden hervat. Zowel de Chi nese als de Verbonden troepen zouden dan geleidelijk uit Korea worden te ruggetrokken. „Zodra de Chinezen over tuigd zijn, dat zij de V.N.-troepen niet kunnen verslaan", aldus Acheson, „ko men we misschien tot een stabiele toe stand". Over Hongkong sprekende zei Acheson, dat het belangrijk was de Britse kroonkolonie uit communistische handen te houden. „Het verlies van Hongkong zou een nadelige invloed hebben op de Amerikaanse en V.N.-be langen in het Verre Oosten. De autori teiten in Hongkong hebben strenge maatregelen getroffen ten aanzien van de handel met China. Hopenlijk wor den deze maatregelen in de toekomst nog strenger", aldus Acheson, die ech ter verklaarde tegenstander te zijn van volkomen isolatie van Hongkong ten Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond. In het Oosten van het land nu en dan veel bewolking met een kleine kans op onweer, elders droog en overwegend zonnig weer. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. opzichte van China. Voor zijn voedsel en water is men van China afhankelijk Geen blokkade van China Hoewel Acheson eerst had verklaard, dat een blokkade van China vanuit z?e „de voortdurende aandacht der rege ring" had, verklaarde hij later, dat de V.S. zouden trachten de economische restricties, die verschillende landen reeds toepassen, te versterken, aange zien men op buitenlandse medewerking bij een eventuele blokkade niet behoef de te rekenen. Een communistische invasie op For mosa leek hem niet onmogelijk, on danks de Amerikaanse Zevende Vloot, zo zeide Acheson, die het verder aiet raadzaam achtte, Mansjoerijse bases te bombarderen. hebben gestaakt. Informaties in de Wieringermeer leerden ons, dat hier van niets bekend is. Wel werd de ver wachting uitgesproken, dat de heden morgen met bussen aan te voeren ar beiders normaal zullen komen, doch niet aan het werk zullen gaan. Hoeveel „losse arbeiders" er op dit ogenblik in de Wieringermeer werkzaam zijn, is niet bekend. Men mr. aannemen, dat de „honderd arbeiders, die Zaterdag het werk gestaakt hebben' leden van de BLZ zijn, van wie men weet, dat „ij per se niet zullen werken. De stakingsleiding heeft alle arbei ders opgeroepen Maandagmiddag om vier uur te verzamelen bij het kamp te Slootdorp. Optreden nog te schuchter" Plechtige viering te Brussel Ter gelegenheid van de lustrumvie ring van de ondertekening van het Ne derlands-Belgisch cultureel accoord is dit weekend in het Residence-Palace te Brussel een tentoonstelling geopend, die een overzicht biedt van hetgeen er in vijf jaar tussen beide landen tot stand kwam. Tal van Belgische en Neder landse autoriteiten, o.w. de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Zondag was de eerste dag van de door de communisten in Oost-Duitsland georganiseerde „volksstemming voor de vrede", die drie dagen zal duren. Alle inwoners van zestien jaar en ouder moeten met Ja .of Neen antwoorden op de vraag: „Bent u tegen de her bewapening van West-Duitsland en voor het sluiten van een vredesverdrag in 1952?" Zestien millioen Oostduitsers moeten hun antwoord geven. De in blauwe hemden gestoken Oost- duitse jeugd marcheerde Zondagmor gen door de stoffige straten van Oost- Berlijn, terwijl duizenden Westberlij- ners verkoeling zochten in de bossen en op de meren. In de straten van Pots dam wemelde het van manschappen der Volkspolitie, die toezicht op het verloop der stemming moesten houden. Alle verloven voor de politie zijn voo" de dagen, waarop wordt gestemd in getrokken, De resultaten van de stem ming worden acht Juni bekend ge maakt. In officiële hofkringen in Amman is het bericht van een Egyptisch blad, dat koning Abdoellah van Jordanië de jon ge koning Feisal van Irak tót troonop volger zou benoemen, met nadruk te gengesproken. Ook de eerste minister van Jordanië, Samir Rifai Pasja, heeft het bericht gedementeerd. Wetenschappen, Prof. Dr. F. J. Th. Rut ten waren aanwezig. Zondagmorgen werd er een academi sche zitting in het Paleis der Acade miën te Brussel gehouden, waarbij de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Onderwijs een lange rede uitsprak Hij wees erop, dat het ac coord een culturele politiek op lange termijn moelijk maakt. Hij vond echter, dat men in het gezamenlijk optreden tegenover het buitenland te schuchter was. Hij hoopte daarom, dat beide rege ringen meer aandacht zouden besteden aan dit optreden. Zijn Nederlandse col lega, mr. H. J. Reinink zei, dat nog niet bereikt is wat men zich vijf jaar geleden had voorgesteld De gemengde commis sie was uitgepraat, volgens mr. Rei nink en nu was het woord aan schrij vers, uitgevers en de boekhandel om een culturele uitwisseling op het gebied van de literatuur mogelijk te maken. De pers zou het saamhorigheidsgevoel moeten versterken, door ook veel aan dacht te besteden aan het nieuws ui' het naburige, en thans zo verbonde' land. Het ziet er niet naar uit, dat de nota, die president Truman aan het eind van de afgelopen week aan de Britse en Perzische regering heeft gezonden, veel wijziging in de oliekwestie heeft kunnen teweegbrengen. Weliswaar heeft men aan Perzische zijde de bereidheid uitgesproken, met een Britse delegate te onderhandelen, maar deze moet door de Anglo-lranian worden benoemd. Si-echts over de wijze waarop valt nog te spreken. De oliemaatschappij heeft dan ook besloten, onder voorbehoud van haar rechten een groep onderhandelaars te zenden, maar tegelijkertijd bekend gemaakt, dat zij geen kans ziet, binnen vijf dagen met voorstellen i-i de lijn van de door Perzie beoogde nationalisatie te komen. Maatschappij zendt groep onderhandelaars Door alle Perzische woordvoerders is met de grootst mogelijke eenstemmig heid verklaard, dat Trumans boodschap geen enkele invloed op de gang van za ken zal hebben. Zulks verklaarde niet alleen de naaste medewerkers van pre mier Mossadeq, doch dat is ook de opi nie van verschillende sprekers in de Senaat geweest, toen dit lichaam Zater dagmorgen in besloten zitting op de hoogte werd gesteld van hetgeen de Amerikaanse president aan de Perzi sche regering had geschreven. Waren overigens Senaat en regering nog be reid, Britse onderhandelaars te ontvan gen, Hoessein Maki, secretaris van het Perzische nationale front, gaf te ver staan, dat naar zijn wijze van zien geen Britse delegatie moest worden aanvaard. Geen enkele regering zou enige wijzi ging in het nationalisatiebesluit kunnen brengen, zonder ter verantwoording te worden geroepen, aldus Maki. Perzie heeft Zweden uitgenodigd, een accountant en een adviseur op het gebied van de olie-industrie aan te wij zen voor eventuele tewerkstelling in nADAR moest eigenlijk „Radarski" he- ten, bericht het Russische persbureau „Tass", want reeds in de Russisch-Ja- panse oorlog (1904—1905) werden de principes van Radar toegepast. De uit vinding zou via slinkse wegen in En geland terecht gekomen zijn. Van Radar naar radium. De Westduitse poli tie zoekt intensief naar een partij van 100 kilogram radio-actief lood en een aantal buisjes, die in totaal 80100 mil ligram van die kostbare stof bevatten Het lood en de buisjes werden drie we ken geleden uit het Max Planck insti tuut te Mainz gestolen. Zonderlinge diefstallen komen echter ook in Frank rijk voor. In Parijs arresteerde de po litie een heerschap, dat uit een boek winkel eenbijbel had gestolen. De heer Adam Woldman en Eva Bald win uit Roswel volgen de (gulden) woorden van de bijbel beter. Ze zijn met elkaar getrouwd. Liefde is onbereken baar. T.heodoor houdt het op reken machines, hoewel, die in liefdeszaken nóg niet te vertrouwen zijn. In Lon den wordt een grote tentoonstelling van die toestellen georganiseerd. De eerste lllllllll!l!HII!llllll!lllllllllllllllllllllllllll!lll!llll!llllllllllllllllllllllllllllll!|[!llllll»ll rekenmachine, vervaardigd door Pascal tussen 1640 en 1642, zal daar gaan wed ijveren met de moderne rekenmonsters O In Sjanghai heeft een Chinese res tauranthouder ook een Tekenwedstrijd 't Wordt tijd om olie op de golven te doen, dunkt je niet, Theodoorf gehouden. Hij bediende zich van het klassieke telraam en zijn tegenpartij van een electrische rekenmachine. De telraamrekenaar won. Een Oosten rijkse koorddanser deed ook van zich spreken. Hij bracht 84 uur op een koord door en verklaarde na afloop: ,,'t Viel best mee. maar je hebt weinig bewe ging". De Schotse staatssecretaris Tom Fraser en een groep ambtenaren var het Schotse ministerie van Volks gezondheid, zullen ook niet veel bewe ging aanschouwen Ze bestuderen na melijk momenteel de na-oorlogse hui zenbouw in ons land. In Amerika zoekt men het nog steeds hoog. Het Amerikaanse leger laat een ballon ver vaardigen, die tot een hoogte van 48000 meter zal kunnen stijgen. In Rome steeg een twaalfjarige jongen met een druiventros van luchtballonnetjes tot veertig meter hoogte. Daar ploften twee van deze nuttige dingen, waarop het kind plechtstatig op 'n marktplein neer daalde. Franse valschermtroepen brachten het er slechter af. Tijdens 'n springoefening werden vijf deelnemers zwaar en ongeveer twintig licht gewond. Spel van vergissingen Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is Vrij dag, toen de nota's van Truman aan Attlee en Mossadeq werden verzonden, een pijnlijke vergis sing begaan. De voor Attlee be stemde tekst werd geseind naar de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, die haar o.m. aan Mossadeq overhandigde. Hij verwachtte n.l. een nota voor de Perzische premier en verkeerde in de veronderstelling, dat de hem gezonden tekst de juiste was. Daarna ontving Grady de voor Mossadeq bestemde versie en ontdekte zijn vergissing. Hoe wel de brieven aan verschillen de personen gericht waren, was er niet veel verschil tussen, aan gezien Washington in beide uit drukking gaf aan zijn grote inte resse voor het geschil over de nationalisatie. Ongedwongen samenzijn ie Rotterdam Deze ontmoeting was georganiseerd door de stichting Clubhuizen voor on georganiseerde arbeidersjeugd, Kath. nat. jongens- en meisjes jeugdzorg, de Hervormde Jeugdraad, het Clubhuis werk der Geref. Kerken en de Mo derne jeugdraad. Behalve de kinderen waren er nog honderdvijftig leiders en leidsters van al deze organisaties. De Koningin heeft de jongelui onge stoord in hun verrichtingen gadegesla gen en ongedwongen met hun spel mee gedaan, langdurig met de leiders en leidsters over de problemen van hun werk gesproken en 's avonds deel genomen aan een feest in het open luchttheater. Koningin Juliana heeft Zaterdagmid dag en -avond een langdurig bezoek ge bracht aan het eiland „Van Brienen- oord" in de Nieuwe Maas nabij Rotter dam. Dit wordt gedurende de weekends altijd bevolkt door de Rotterdamse jeugd. Ditmaal echter waren er vijf honderd jongens en meisjes van veer- tier tot zeventien jaar bijeengekomen, allemaal jongelui, die in tal van plaat sen van ons land deelnemen aan het clubhuiswerk. Iran. De Zweedse regering heeft beslo ten, hierop niet in te gaan. De Egyptische regering heeft de Ame rikaanse Socony Vacuum Oilcy verzocht haar directieraad naar Egypte over te brengen. De Anglo-Egyptian Oilfields hebben dit reeds gedaan. De bedoeling hiervan is, deze maatschappijen een meer Egyptische karakter te geven. Al het mogelijke zal worden gedaan om het zoeken naar olie aan te moedigen, teneinde het land in tijd van nood on afhankelijk te maken van buitenlandse productie. Brand ie Hikone Zondagavond is brand uitgebroken tijdens een ontspanningsbijeenkomst in een zijdefabriek te Hikone, 100 kilo meter ten noordoosten van Osaka (Ja pan). Drie en twintig arbeidsters kwa men om het leven en meer dan twintig werden gewond. Het vuur ontstond, doordat de film, die vertoond werd, vlam vatte. De meeste slachtoffers vielen door de ont stane paniek. Socialisten wonnen vier zetels in Luxemburg Bij de gisteren in Luxemburg ge houden verkiezingen over de helft van het aantal zetels in de Kamer van Af gevaardigden heeft de sociaal-christe lijke partij (katholieken) een zetel ver loren. De socialisten wonnen vier ze tels, de communisten verloren er één, de democratische groepering verloor eveneens één zetel en de onafhank*lij- ken bleven gelijk. Zaterdag kwamen drie Amerikaanse legervliegtuigen boven Long Island met elkaar in botsing. Twee toesteBen stortten brandend neer. Minstens twee personen zijn om het leven gekomen. Een van de drie vliegtuigen was eea bommenwerper, die in de lucht op- middellijk ontplofte. Australië is favoriet Geregeld stelt het Nederlandse In stituut voor de Publieke Opinie een vraag inzake emigratie aan een groep mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking. De vraag luidt: wat zoudt u het liefste doen, indien u de keus had: „In Nederland blijven of in een ander land gaan wonen?" Wilde in '47 en 1948 ongeveer een derde van de bevolking zich elders vestigen, op het ogenblik omvat deze groep ongeveer een kwart. De animo voor emigratie is hei grootst in die groepen, die het laagste inkomen genieten. Bovendien lokt het buitenland te sterker, naarmate men jonger is. Ten slotte voelen mannen er meer voor, een bestaan in het buiten land op te bouwen dan vrouwen. Wat het land betreft, dat men als tweede vaderland zou willen uitkiezen: op het ogenblik is Australië favoriet 8 pet. van de ondervraagden noemde dit land. Daarop volgt Canada met vier en Noord-Amerika en Zuid-Afrika ieder met drie procent. Deze volgorde was ook verleden jaar zo. Voordien stond echter het vijfde werelddeel op de vijfde plaats na de VS, Canada, Zuid-Afrika en zelfs Zuid-Amerika. S

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1