Tinus Metselaar heer en meester Blauw Wit sneuvelde in Tilburg Schulte en Wagtmans de favorieten Slijkhuis kansloos verslagen De motorraces te Alkmaar Ernstige val van Coumans wierp schaduw op mooie sportmiddag Alle prominente renners kwamen aan de start Sport in 't kort mum Uitslagen van gisteren Fanny's ster schitterde in het stadion Heerenveen stelde voor de tweede maalnu tegen DWS, teleur De vierde ronde van Nederland Ploeggeest en geluksfactor zullen een voorname rol spelen Belangrijke vooruitgang Engelse profs gaan meer verdienen Belg met een gebroken sleutelbeen won de zesdaagse te Wembley Van Steenbergen leidt in de ronde van Italië MAANDAG 4 JUNI 1951 Voedingsraad. s altijd zéker Hij is kunnen ver- wil voor zijn maken, waar Een costume ft zitten. Laat itume maken de label aan PEJEHA STOfEfc*1 maken, maar wij Het vliegveld van staat vast. Maar maken op de grote en van de grens, van ons „Comité ons verder te hel- lannen dan op be- ïet!" „En wanneer iikke Zuid-Ameri- iur precies" is het rekt zich uit en i „dat we dan alle gaan slapen, want kker moeten zijn". (Van onze speciale verslaggever) JjELAAS werd de vreugde over de schitterende sportmiddag welke een record aantal renners gistermiddag in het Alkmaarse Sportpark boden, overscha duwd door een ernstige valpartij. In de tweede manche van de seniorenwedstrijd, welke meetelde voor het Nederlandse baankampiocnschap, maakte de sympa thieke Limburger Coumans een zeer ernstige val. Terwijl de „uitgekookte" Tinus Metselaar in de voorste gelederen slag leverde met zijn rivalen Henk Steman en „Cootje" Boef, waren Coumans, Hartman en Henk Dammers in een fel duel gewikkeld om de vierde plaats. De voorzichtige Hartman lag in vijfde positie achter Coumans bjj het uitgaan van de eerste Zuidelijke bocht. Op dat moment slipte de onfortuinlijke Limburger. De grote snelheid en een gordijn van sintels maakte het voor Hartman onmogelijk om Coumans te ontwijken, zodat een valpartij onvermijdelijk was. Vermoedelijk werd Coumans aan het hoofd geraakt door het carter van de machine van Hartman, met het gevolg dat ook Hartman zijn evenwicht verloor. Minutenlang lagen de beide renners op de grasmat aan de buitenkant van de sintelbaan, terwijl de andere renners op hun daverende JAP-motoren de strijd beslechtten. Coumans werd in zorgwekkende toestand naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd, waar hij met een schedel- basisfractuur werd opgenomen. Hartman kon enkele minuten later, vergezeld van zijn helpers naar het rennerskamp lopen en later op' de middag heeft hij zelfs nog aan een race deelgenomen. was hef rijden van Piet Kaag uit Hoorn. Deze rijder bracht zijn JAP pas voor de derde maal op de sintels en het verwekte dan ook ver- en be wondering dat deze coureur reeds over zo'n goede bochtentechniek be schikte. HE MOTORSPORT is een harde en een riskante sport. Dat bleek gis teren eens temeer. Diep bewogen door de ongelukkige val van hun vriend en rivaal Coumans, hebben die andere „motorduivels" daarna niettemin nog menige felle strijd geleverd en zij gchroomden niet de gaskraan volko men open te draaien. Daar vrijwel alle prominenten aan de start kwamen ging het hard, ontzettend hard. Na af loop van deze wedstrijd kon men zich zlechts afvragen hoe het mogelijk was dat het slechts bij één ernstige val partij was gebleven. Men dient echter te bedenken dat de kopstukken als een Tinus Metselaar, een Henk Ste man, een Cootje Boef en een Bisschops over een fabelachtige techniek be schikken, dat zij niet alleen de kunst verstaan hun motoren „plat" te leggen op die verradelijke sintels, maar dat zij tevens de kunst van het vallen verstaan. Een klasse apart DE grootste technicus en tacticus van de ruim veertig renners die giste ren aan de start kwamen, was de klei ne Limmenaar Tinus Metselaar. Zelfs als een befaamde coureur als Henk Steman door de bochten gaat, kan men zich angstig afvragen of dat nog wel goed zal aflopen. De manier waar op Metselaar echter de bochten neemt is zo fantastisch goed en gaat zo soe pel dat iedere outsider zou menen dat hü zelf tot een dergelijk kunststuk in staat zou zijn. In de finale, welke meetelde voor de KNMV langebaankampioenschappen. was er geen renner die Tinus Metse laar ook maar een moment ernstig kon bedreigen. Hij won alle drie manches en achter hem konden Ste man, Boef en Bisschops zich slechts tevreden stellen met de verdeling van de tweede, derde en vierde plaats. Metselaar verzamelde dan ook dertig kostbare punten voor de langebaan kampioenschappen, zodat hij reeds een belangrijke voorsprong heeft op zijn tegenstanders. Weliswaar kunnen zich in de andere wedstrijden, welke even eens voor dit kampioenschap tellen, nog verrassingen voordoen, maar het wil ons toch voorkomen dat „kleine Tinus" al zeer vreemd moet rijden om dit kampioenschap te ontgaan. Na deze lofzang op Metselaar klinkt het waarschijnlijk vreemd dat Steman de langebaanwedstrijd voor zijn reke ning nam. Steman, die weliswaar uit stekend partij gaf, zou deze race ech ter nooit hebben gewonnen als de mo tor van Metselaar niet een halve ron de voor de finish kuren was gaan ver tonen. Metselaar lag in gewonnen po sitie toen zijn 500 c.c. Jap een tikkel tje vastliep en direct aan snelheid in boette. Steman profiteerde daar di rect van en nam een tiental meters voorsprong, welke Metselaar, niette genstaande zijn formidabele eindspurt, niet meer kon goed maken. Bijman bi) de junioren Bij de junioren was de Wognummer Cor Bijman heer en meester, maar toch zou deze leerling van Tinus Met selaar de langebaanrace hebben ver loren, als Jan Nolten geen pech had gekregen. Bijman had een vrij ongun stige start en Nolten verkocht zijn linid zo duur mogelijk Opvallend goed Het Nederlandse ministerie van So ciale Zaken heeft in Den Haag een 05 nederlaag geleden tegen het Belgische ministerie van Arbeid en Sociale Voor- zorg. Een groep zakenlui uit Philadel phia heeft een bedrag van tenminste 150.000 dollar beschikbaar gesteld voor een wedstrijd om het wereldkampioen schap zwaargewicht tussen de titelhou der Ezzard Charles en de wereldkam pioen middengewicht Ray Robinson. Italië heeft een interland voetbal wedstrijd tegen Frankrijk gewonnen met 41. De golfwedstrijden tussen Frankrijk en Nederland zijn geëindigd in een 90 overwinning voor de Fransen. De Nederlandse dansparen J. W. Molin en H. A. Meulen hebben in Duits land resp. de tweede en derde prijs ge wonnen bij de aldaar gehouden Euro pese beroepskampioenschappen. Bij de TT-races zullen drie Italia nen met 500 cc. motoren meerijden voor de Guzzifabrieken. H. Steeman, Voorburg 1.45, Jap; A. Hartman, Amsterdam 1.48.9, James; A. Kroese, Zenderen 1.50, Jap. Tweede serie: Metselaar, Limmen 1.48, Jap; A. Th. Bisschop, Venio 1.49.4, Jap; H. Dammers, Den Haag 1.50, Jap. Derde serie; J. W. Boef, Amsterdam I.49.9, Jap; H. J. Coumans, Geleen 1.50, Jap; W. v. Hemelrijk, Den Haag 1.51,9 Jap. Junioren, eerste serie: C. Bijman, Wognum 1.51, Jap; H. v. Merle, Uit geest 1.52, Jap; N. Romijn, Den Haag 1.56, Jap. Junioren, tweede serie; 1. K. Hulst. Oostzaan^ 1.55,9, Jap; 2. B Kroon, Den' Haag 1.56, Jap; 3. J. van Stuivenberg, Velp 1,58, Jap. Langebaan kampioenschap, eerste manche'; 1. M. Metselaar, Limmen 1.45.7; 2. H. Steeman, Amsterdam 1.47.4; K. Boef, Amsterdam 1.49,4. Tweede manche: 1. M. Metselaar, Limmen 1.48.7; 2. H. Steeman, Amster dam 1.49.1; 3. K. Boef, Amsterdam 1.51. Derde manche: 1. M. Metselaar, Lim men 1.46.5; 2. H. Steeman, Amsterdam 1.47.8; 3. K. Boef. Amsterdam 1.49 M. Metselaar 30 pnt; H. Steeman 27 pnt; K. Boef 24 pnt. Junioren finale: 1. C. Bijman. 1.53.1; 2. H. Bagijn. 1.57; 3. N. Romijn, 1.59.2. Junioren langebaan: 1. C. Bijman, 2.48.6; 2. Nolten, 2.49.4; 3. K. Hulst, 2.50. Sportparkprijs, 6 baanronden: 1. H. Verhoef, zilveren beker uitgeloofd door Alemaria VVV, tijd 2.48.2; 2. G. Jonker. 2.51.2; 3. Roestenburg 2, 2.52. Senioren afvalrace met vliegende start. 6 baanronden: 1. H. Steeman, 2.43.6; 2. M. Metselaar, 2.44,2; 3. J. W. Boef. 91111111 Kampioenschap van Nederland. Willem IIBlauw Wit 21 HeerenveenD.W.S. 24 |j Promotie tweede klasse. Oost: §j BorneQuick 10 W Phenix—NEO 0—0 jg PECEilermark 22 EscaDoesburg 40 jg Arnh. Boysg Robur et Velocitas 41 jj Promotie vierde klasse. Texel—BKC 1—1 jg Derde klasse A: QSC—DEM 1—4 1 GVO—ZVV 2—3 1 DTS—CSV 2—1 Vierde klasse B: KoedijkSchagen 06 j§ Vierde klasse C: M Assend.Zaanlandia 01 g OFCPurmersteijn 32 SNA—DVAV 4—2 m Y. Boys—WMHO 4—0 g WSV—SEMO 7—1 a Vierde klasse D: RCZAhrends 21 g DJK—DRC 1—5 S Met de internationale wedstrijden welke de KNAU ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum hield, heeft zij aan dit jubileum niet slechts een groots hoogtepunt gegeven, maar tevens weer een goed stuk propa ganda verricht. Te meer was het daarom teleurstellend, dat slechts zo weinig sportliefhebbers de zonnige tribunes in het Olympisch Stadion te Amsterdam bevolkten om getuige te zijn van een uitgebreid programma uitstekende sport. Een hoogtepunt van de wedstrijden vormde ongetwijfeld de finale 400 meter. Onze landgenoot De Kroon was weliswaar bij voorbaat kansloos tegen de Olympische kampioen Wint, die met groot vertoon zijn serie in 49.7 won, doch De Kroon heeft een uitstekende finale gelopen. Hij werd hierin tv cede achter Wint (47.3) in 48.1 sec., een nieuw persoonlijk re cord. Bovendien is hij met deze pres tatie zeer dicht bij het Nederlands record gekomen, dat met 48 sec. se dert 21 Augustus 1938 op naam TINUS METSELAAR heer en meester JJLECHTS twee wedstrijden werden gistermiddag voor de competitie om het landskampioenschap gespeeld. Die twee wedstrijden hebben echter een summum aan spanning gebracht, waardoor twee verrassende uitslagen tot stand kwamen. Blauw-Wit sneuvelde in Tilburg en keerde mistroostig naar de hoofd stad terug in de overtuiging dat Willem II onverdiend een overwinning had behaald. De tweede verrassing was dat DWS met 42 een overwinning op Heerenveen behaalde en nog wel op Fries grondgebied. Heerenveen, dat thans twee nederlagen heeft geboekt, is zo goed als zeker voor de titel uitgeschakeld en ook voor Blauw-Wit zal het een zware opgave blijken te zijn om PSV en Willem n nog ernstige concurrentie aan te doen. DWS, dat reeds drie wed strijden heeft verloren, was reeds eerder „afgeschreven' TN een zeer matig gespeelde wedstrijd 1 die zich kenmerkte door een sensatio neel begin waarbij Blauw Wit reeds in de eerste minuut door Koekebakker de leiding nam, heeft Willem II door een felle reactie in de twaalfde minuut, welke twee doelpunten opleverde, uit eindelijk onverdiend gewonnen van 'n beter spelend Blauw Wit. De Amster dammers werden in de 66e minuut van de wedstrijd gehandicapt toen Mesman wegens onwelvoeglijk gedrag tegen de leiding van scheidsrechter Bronckhorst naar de kleedkamers werd gezonden. Wel zelden heeft een door Willem II behaalde overwinning zo weinig voldoening in eigen gelederen geschonken als nu het geval was. Het vlijmscherpe wapen, waarmede de thuisclub zo vaak overwinningen heeft bevochten, de enorme geestdrift, werd thans slechts in het eerste halfuur ge hanteerd. Daarna zakte het élan, en het tempo en nam Blauw Wit de overhand. En Willem II moge zijn doelman Bo- termans en rechtsback Wagener dank baar zijn, dat zij stand hielden, want in de zo solide verdediging der trico lores rammelde het geducht. Daardoor werd het werk van de kanthalves For- mannoy en Van Beers enorm verzwaard doch ook zij weerden zich dapper te gen de steeds weer gevaarlijke Blauw Wit aanvallen. De geroutineerde Blauw Wit achterhoede met spil Altink aan het hoofd had verder weinig moeite met de wat kleine Willem II- voorwaartsen, waarvan midvoor Giro Engel vrij spoe dig werd geblesseerd. Hij hinkte tot de rust nog wel wat mee, maar moest na de thee door Verreyt vervangen worden. Toen zette de thuisclub de ge hele stormlinie om, maakte de fout de beste schakelspeler Mommers tot mid voor te bombarderen en zodoende miste de Willem Il-aanval na rust de nodige stootkracht. Blauw Wit heeft, ondanks de voortdurende achterstand, een zeer goede indruk gemaakt, zonder echter te groeien naar het peil, kampioenen waar dig. Dat de Amsterdammers ook na het wegzenden van Mesman dapper stand hielden, pleit in de eerste plaats niet voor de tactiek van Willem II, doch ^ES EN VIJFTIG sterke wielrenners zullen Dinsdagmorgen om tien uur op de Amsterdamse Dam op hun pedalen gaan staan. Voor de vierde maal zal in onze hoofdstad de symbolische start voor de Ronde van Nederland plaats vinden en voor de vierde maal zal geheel wielrenminnend Nederland uitzien naar de prestaties van onze nationale rijders en hun internationale concurrenten. Hoewel de Ronde van Nederland nog niet in de schaduw kan staan van die andere belangrijke etappecourses in Frankrijk en Italië, ziet het er toch naar uit dat men bezig is met deze ronde een traditie te vestigen en wij zijn er van overtuigd dat men langzamerhand het internationale niveau wel zal bereiken. TJIT het feit dat de Belgische ploeg door de Nationale Keuze Comm.s- sie van onze Zuiderburen werd aange wezen, dat voor het eerst een buiten landse fabrieksploeg zich aanmeldde en dat de Nederlandse renners hun uiter ste best hebben gedaan om in de Ron de van Nederland 1951 te mogen star ten, moge blijken dat dit jaar reeds een belangrijke stap vooruit is gemaakt. Zeer tactisch was het in dit verband van de organisatoren een gedeelte van een etappe over Belgisch grondgebied te projecteren. Het gevolg hiervan zal zijn dat men, vooral in Vlaanderen, met meer belangstelling de ronde gaat vol gen. Verschillende favorieten LIET is geen eenvoudige opgave uit die zesenvijftig deelnemrs de win naar aan te wijzen. Weliswaar is het aantal favorieten niet uitermate groot, doch in een dergelijke etappewedstrijd spreekt de geluksfactor een zeer be langrijke rol. Bovendien zijn die favo rieten afhankelijk van een goede geest daar zij het, zonder de daadwerkelijke steun van hun ploegmakkers nooit kun- bolwerken. Wij zullen ons daarom niet aan een voorspelling wagen en slechts volstaan met er op te wijzen dat het wel eens een felle strijd kon worden tussen de Bosse favoriet Schulte «n de kleine kittige Wagtmans. Samenstelling der ploegen De ploegen zijn als volgt samenge steld: Nederland: Schulte, Cor Bakker, Hans Dekkers Jan van Elderingen, Henk Lakeman. Harrv Schoenmakers, Harm Smits en Frans Vos. Nederland: Ge Peters, Theo Blanke- nauw, Henk Faanhof, Jan van Gelde ren, Jac. de Groot, Harry van de Kamp, Gerry Loos en Gerrit Voorting. Nederland: Wout Wagtmans, Wim Dielissen, Piet Evers, Bernard Franken, Henk de Hoog, Jef- Janssen, Andre de Korver en Jan Lambrichs. Internationale ploeg: Camellini, Guis- tina, Dequesne, Meneguetti, Persico. Van der Zande, Blaauws en Vinken. Frankrijk: Bourlon, Contarin, Dela- haye, Erussard, Abello, Mignat, Tissier. en Volet België: Baere, Brakeveld, Decin, De- clerck, Depoorter, Kerkhoven, Mael- brancke en Olliver. België: Bogaerts, Brabant, Buyl, Evens, De Feyetr, Deruck, Derin en Stayen. Het tijdschema van de eerste etappe, voorzover dat door Noord-Holland voert, ziet er als volgt uit: 12.10 uur, Hoorn-Schagen 12.38 uur, den Helder 13.47, den Helder-begin af sluitdijk. DE TOTALE BOUTE IS 1345KR DAT IS GELUK AAN DE AFSTAND AMSTERDAM-HOME ■■wRout* mag ook geschreven worden op de cre ditzijde van de gasten, die door enorm zwoegen de massa steeds in angstige spanning lieten wanneer nu eigenlijk de gelijkmaker zou komen. De stand is thans: P-S.V. 4 3 10 14—5 7 Blauw Wit 4 2 0 2 7—7 4 Willem II 2 110 43 3 D.W.S. 4 1 0 3 8—14 2 Heerenveen 2 0 0 2 37 0 GROTE BELANGSTELLING VOOR UTRECHTSE POLODAGEN Een record aantal waterpolo-zeven- tallen, in totaal 125, nam het afgelopen week-end dee aan de Utrechtse polo- dagen. De eerste dag werden er niet minder dan vijftig wedstrijden op vijf velden gespeeld. Voor de hoofdklasse won HZ en PC met 30 van de Rob ben. Het Goudse GZC won gemakke lijk met 52 van Zian. In de eerste klasse dames behaalde Robben een 20 overwinning op Merwede, terwijl het Amsterdamse HDZ met 31 van ODZ won. staat van K. Baumgarten (Trek vogels). Op de 3000 meter leed Slijkhuis, die kort voor de aanvang van d» wedstrijden uit Los Angeles terug keerde, een gevoelige nederlaag tegen de bekende Belgische lange-afstand- en crossloper Theys. Dat Mac Donald Bailey de beide sprintnummers zou winnen, lag in de lijn der verwachtin gen. Hij noteerde voor de 100 en 200 meter resp. 10.6 en 21.5 sec., waar mede hij voor de z.g. sprinttweekamp als eerste uit de bus kwam met 12 punten. Lammers, die op beide num mers tweede werd met respp. 10.9 en 22.2 sec. behaalde 10 punten. Bij de damesnummers won Fanny BlankersKoen zowel de 100 yard» als de 80 meter horden. Op de 100 yards was zij dank zij een goedé start snel weg en verwees daarmee de jeugdige June Foulds, naar dé tweede plaats. Onbedreigd bracht zij het nummer op haar naam in de tijd van 10.8 sec., waarmede zij haar Ne derlands records op deze afstand, dat zij op 27 Augustus 1948 te Dublin vestigde, evenaarde. In de uitsteken de tijd van 11.3 sec. won Fanny Blan kersKoen ook de 80 meter horden, in welk nummer zij het moest opne men tegen haar rivale van de Olym pische Spelen 1948, de Engelse Mau reen Dyson-Gardner. Met enkele me ters voorsprong ging zij als eersté over de eindstreep. In een jaarvergadering van de Engel se Football League is besloten het maximum-weeksalaris voor profs te verhogen tot 14 pdst in het speelsei zoen en 10 pdst in het gesloten seizoen. De goedkoopste plaatsen zullen voort aan drie pence duurder zijn. De club» vaardigden voorts een verbod uit voor het geven van radioverslagen tijdens league-wedstrijden. De verslagen mo gen echter wel worden opgenomen om na afloop van de wedstrijden te worden uitgezonden. Van Raalte wordt voor de eerste keer gepasseerd door Willem Il't rechtsbuiten in de strijd Willem II— Blauw Wit (21) om het kam pioenschap van Nederland. De zesdaagse te Wembley is Zaterdag geëindigd met een zege van het Bel gische koppel Bruijlands-Adriaenssens Laatstgenoemde renner brak Vrijdag bij een valpartij zijn sleutelbeen maar kon, na verbonden te zijn, de strijd hervatten en zijn ploeggenoot ter zijde staan bij het terugwinnen van de ron de welke zij waren achter geraakt. Met een ronde achterstand volgden het Australische koppel Strom-Arnold, de Italianen Rigoni-Terruszi en de Luxemburgers Kilian en Gillen, welke laatstgenoemde tevoren eveneens een lelijke val had gemaakt. Het Neder landse paar Boeyen-Lakeman eindigde met drie ronden achterstand op de ze vende plaats. Na de 14e etappe ziet het alg. klas sement van de ronde van Italië er als volgt uit: 1 v. Steenbergen (B.) 85.48.53, 2 Astrua Gt. 85.48.53, 3 Magni (It.) 85.49.11, 4 Kubler (Zwits. 85.50.20, 5 Bobet (Fr.) 85.50.23, 6 Fausto Coppi (It.) 85.52.44, 7 Scliaer (Zwits.) 85.53.21. Van Est winnaar te Bordeaux Te Bordeaux werd een internationa le wielerwedstrijd gehouden achter derny-motoren, bedoeld als „revanche" voor de wegwedstrijd Bordeaux-Parijs. Onze landgenoot Van Est werd winnaar met 63 punten in 55 minuten en 22 se conden. De verdere uitslag luidt: 2 Desgats (Fr.) 56 pnt., 3 Gauthier (Fr.) op een ronde met 51 pnt4. Sforracchi (Fr..) 40 pnt., 5 Valenta (Oostenrijk) VOORTING WERD ZESTIENDE In een te Saventham (Belgie) gehou den wielerwedstrijd over 150 kilome ter, eindigde onze landgenoot Voorting op de zestiende plaats. De wedstrijd, waaraan werd deelgenomen door 67 be roepsrenners werd in 4.04 0 uur ge wonnen door de Belg Anthonis. Ernstig ongeluk tijdens autoraces Bij de autoraces te St. Germain wer den twee personen gedood en vijf ernstig gewond, toen de Engelsman Kenneth Dace in een der haarspeld bochten de macht over het stuur ver loor en tussen de toeschouwers terecht kwam. De auto reed eerst tegen een omheining en vloog toen met 'n snel heid van ongeveer 60 k.m. over een Sloot, waarna ze op het publiek inreed. Dace zelf werd niet gewond. Staunton schaaktournooi De Nederlander Van Scheltinga heeft Zaterdag m het Staunton-schaaktour- nooi te Cheltenham remise gespeeld tegen Golombek. Unzicker won zijn partij van Wade, Rossolimo verloor van Hire en Alexander verloor van Klein. Door deze uitslagen bezetten na de vierde ronde Alexander en Pirc beiden met drie punten de eerste en tweede plaats. Zij worden gevolgd door Mata- novic met 2y2 punt en een afgebroken Sch iren ?lein met 2% punt- Van Scheltinga deelt met Rossolimo en Go lombek de egende, tien de en elfde plaats Zij hebben allen anderhalve punt. Donner bezet de twaalfde plaats met een punt en twee afgebroken par- tijen, WERELDKAMPIOENSCHAP ROL-HOCKEY Te Barcelona werd Zaterdag een be gin gemaakt met de wedstrijden om het wereldkampioenschap rol-hockey. Nederland, dat eerst uitkwam tegen Portugal, verloor deze ontmoeting met 16—0. Tegen Italië gingen de onzen ten onder met 63. KORFBALZEGE OP BELGIE Een sterk Nederlands korfbal twaalftal heeft Zondag te Amstelveen een verdiende 6—1 overwinning be haald op Belgie en zich daarmede ge revancheerd voor de 9—8 nederlaag die de Nederlanders op 20 Mei te Ant werpen leden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5