Plots 20° onder de VET" g E.W.VE &uncL Een Hollands huis en het huis van Savoie Slechts 3 partij coi Zomerst abnorma: prijze ZOMERSH Stad en Omgeving Burgerij van Alkmaar schonk het Rode Kruis f 15.078,03 Staakster sprong voor motorfiets AGENDA De „Nazorg" verkeert in nood Kunnen katten worden vastgehouden? Predikbeurten BOVENDIEN GEVEN WIJ a. s, ZATERDAG NOG „Hofgee Inzamelingsactie slaagde boven alle verwachtingen Ondanks tijdnood een waar succes echte puzzelaars P0A n.v. - Payglop Een Alkmaarse vrouw ie Aartswoud gewond Waardebonnen M MEIJER ZOON De kaasmarkt Een sympathieke vereniging die aller steun verdient Zij doen meer kwaad dan honden Geen Noordhollandse afdeling tweedeklassers? Wandeling in een sprookje Vijftigjarige band tussen Alkmaar en Turijn Burgemeesterszoon gaf een geschenk Jongedame tot last van dr,e agenten De bekende Ams Texiiel Kor Knoeit met de HIER ZIJN WEER Ziei de eiai VRIJDAG 8 JUNI 19S1 Als glorieus slot van de in Alkmaar boven verwachting geslaagde inzamelings actie van het Nederlandse Rode Kruis, werd alle directe medewerkers aan de actie gisteravond in het Gulden Vlies een gezellige avond aangeboden, die klonk als een klok. Het hoogtepunt van deze feestelijke bijeenkomst was het ogenblik, waarop de voorzitter van de inzamelingsactie, mr. M. G. L. van Schouwenburg, aan de voorzitter van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis, dr. J. Maats, namens de burgerij van Alkmaar een cheque overhandigde, groot 14.312.68, ver meerderd met ƒ765.35 van de buitengemeenten. De totale opbrengst steeg daar mede tot 15.078.03. Gemdideld heeft dus iedere Alkmaarder 0.35 )/2 cent gege ven. Een schitterend resultaat, dat de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Om de onkosten zo laag mogelijk te houden, hadden alle medewerkers aan de feestavond hun belangeloze mede werking toegezegd. De heer Mooy stond het Gulden Vlies gratis af, de White and Black Stars en Tonni Willemsen, geassisteerd dor een drummer, zorgden voor opgewekte muziek tussen de sket ches door en verder was er nog een keur van amateurtoneelspelers, die on danks de zeer korte tijd van voorberei ding voor een voortreffelijke feest avond zorgden. Zij hielden de aandacht van de tot de laatste plaats bezette zaai daarmede tot na middernacht gespan nen. Oude bekenden. Het is ondoenlijk alle sketches en me dewerkenden op te sommen. We kunnen slechts een greep doen en noemen dan eerst de heer P. Cloeck, die voor 't eerst na lange tijd weer op de planken kwam. Hij bleek het to neelspelen nog niet verleerd te zijn. Zijn liedjes bij de vleugel hadden ook nu weer veel succes. De heer G» Ver hoeven, die ook reeds zijn sporen bij het amateurtoneel heeft verdiend, deed in genendele voor zijn tegenspeler onder- In zijn rol van gids ontlokte hij telkens een hartelijke lach en in de wachtka mer van een tandarts, waar hij be paald gevaarlijk werd, was zijn succes al niet minder. Dan was er nog Piet Kroon, die het verhaal van de grote brand in Ierswoud nog eens in geuren en kleuren vertelde. Ook het optreden van De Halter, Turnlust en de drum band van de padvinders mag niet on vermeld blijven. Dank. De heer Van Schouwenburg, die de cheque, groot f 15.078.03, aan het be stuur van het Nederlandse Rode Kruis overhandigde, sprak zijn grote waarde ring uit ten aanzien van allen die heb ben medegewerkt om de actie tot een Voor De echte JIG SAW legpuzzles zijn er weer. 200, 400 en 800 stukjes met prachtige Engelse platen, (Advertentie, Ing. Med.) Vanmorgen in de vroegte hebben postende stakers uit Alkmaar getracht nabjj Aartswoud arbeiders, die zich naar hun werk in de Wieringermeer begaven, op de Alkmaarse weg tot stoppen te dwingen. Onder deze sta kers bevond zich ook een aantal vrou wen en toen vier gebroeders De Boer uit Sijbekarspel kwamen aanrijden, sprong een der vrouwen, een zekere mevrouw Roorda uit Alkmaar, midden op de weg. Een der broers wist de vrouw te ontwijken, doch de tweede reeds haar aan. De vrouw brak daarbij een bovenbeen en liep een hersen schudding op. Zij is naar een zieken huis te Alkmaar overgebracht. De mo torrijder, de ongeveer 30-jarige J. de Boer, kwam met een smak op de weg terecht en moest later met een hersen schudding naar huis worden vervoerd. De stakers namen een dreigende hou ding aan tegen de drie overige broers en het zou waarschijnlijk tot een com plete veldslag gekomen zijn als niet onmiddellijk een aantal manschappen van de Rijkspolitie had ingegrepen. De algemene indruk is, dat de po ging om tot een algemene werkstaking in de Wieringermeer te komen, is mis lukt. De stakers richtten zich vandaag hoofdzakelijk op de zuidelijke rand van de Wieringermeer. waar men tot nu toe geen pogingen had gedaan werkende- arbeiders tot staken over te halen. Wjj kregen de indruk, dat de staking ver loopt, en dat steeds meer stakers op hun werk terugkeren. Het bieten-dun nen is zo goed als gereed. Volgende week zullen zonder twijfel de resteren de percelen kunnen worden bewerkt. waar suces te maken. Spreker gaf een overzicht van het verloop van de in zamelingscampagne, waarbij nogmaals tot uiting kwam in welk een korte spanne tijds de organisatie en de uit werking van de plannen moest plaats vinden. Vooral het comité, dat de ral- leys verzorgde, kwam in tijdnood. Niet temin kon deze groep een flink bedrag - f 266.18 - afdragen. Dr. Maats, die het geld in ontvangst nam, sprak zijn warme dank uit voor de spontane medewerking, welke al lerwegen werd ondervonden. „Moge dit geld geheel besteed kun nen worden voor de vele vredestaken van het Rode Kruis", zo besloot de af delingsvoorzitter. Coumans mocht bezoek ontvangen De toestand van de Limburgse mo torcoureur Coumans gaat regelmatig vooruit. Tegen zijn sportvriend Tinus Metselaar vertelde hij dat het hem vol komen onduideliik was hoe het kwam dat hij in een ziekenhuis te Alkmaar was opgenomen. Coumans was zee*- verwonderd toen Metselaar hem ver telde dat hij tijdens de races te Alk maar een val had gemaakt. S. C. Spierenburg overleden In de ouderdom van 72 jaar is hier ter stede plotseling overleden de heer S. C. Spierenburg. Op bescheiden wijze begonnen slaag de de overledene er .in zijn onderne ming tot een zeer belangrijk bedrijf op het gebied van straat- en kabelwerk-m uit te bouwen, waarin vele handen werk vonden. Behalve voor het Rijk, verschillende provinciale besturen en talrijke ge meenten voerde, de heer Spierenburg vele belangrijke opdrachten uit voor particulieren. In de oorlogsjaren weiger de hij pertinent voor de Duitsers te wer ken. Een zijner grootste werken in Alkmaar was de modernisering en asphaltering van de Langestraat, die op 15 Mei 1930 tegelijk met de geëlec- trificeerde spoorweg Amsterdam-Alk maar feestelijk in gebruik werd geno men. Bezichtiging uitbreiding school voor BLO De uitbreiding met vier lokalen van de School voor buitengewoon lager on derwijs, gelegen in het Victoriepaik, zal op Woensdag 13 Juni a.s., om 15.30 uur, officieel in gebruik worden geno men. 's Avonds zullen belangstellenden in de gelegenheid worden gesteld de school te bezichtigen en wel tussen 19 en 21 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis, zoon van J. van der Made en J. Koning; Cornelis J., zoon van A. P. de Wit en M. Smit. Ondertrouwd: Gerardus F. Kouwen- berg en Yke Klompmaker; Cornelis van der Weijde en Helena M. de Groot; Wilhelmus B. Esser en Maria H. Dis seldorp; Johannes E. Stavenuiter en Maria J. Bierman; Laurentius P. Gouds blom en Agatha M. Kamp; Johannes Th. van der Holst en Catharina M. Winder. Jeugddienst Zondag verwacht de Hervormde Jeugdraad de Alkmaarse jeugd in een vroegdienst, die om half 9 begint, in de Grote Kerk om te luisteren naar de boodschap van het Evangelie. Ds. G. C. Tromp van Boskoop zal spreken over het onderwerp „Mensen op de vlucht". Ook jongeren, die anders niet de kerk bezoeken, zijn hartelijk wel kom. Alle plaatsen zijn vrij, maar 't is wel wenselijk, dat men zoveel mo gelijk in het middenschip gaat zitten. (Ontleend aan onzs Advertentie-rubriek) VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: De onder gang van de Red Witch (18 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Malakka (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De laatste stormloop (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Sing Sing (18 jaar). ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De ondergane van de Red Witch (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Ma lakka (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De laatste stormloop (14 j.) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Sing Sing (18 jaar). Gulden Vlies, 7.30 uur: Groot Jazz- Festival Jazz Society Alkmaar met zes orkesten. Mantel-en Karpetten-reclame met verlengd tot 26 Juni (ook regenmantels) (Advertentie, Ing. Med.) Het was hedenmorgen weer een grote drukte op het zonovergoten Waagplein. Iedere Vrijdagmorgen lokt de kaas markt talloze toeristen en vacantie- gangers, die met hun zomerse kledij het Waagplein een fleurig aanzien geven. Op dit verzamelpunt van buitenlanders hoort men een grote verscheidenheid van talen, waarbij Frans, Duits en En gels de boventoon voeren. Vooral ook de bekende ruitertjes trokken vanmor gen buitengewone belangstelling. Tegen elf uur trokken de Kaasmarkt-bezoe kers in groten getale naar Voordam, Fnidsen en Bathbrug om toch vooral niets van dit pittoreske schouwspel te missen. Vele camera's legden deze unieke bezienswaardigheid op de film vast om de toeristen later in verre en vreemde landen te kunnen tonen, wat zij daar in het kleine Holland zagen. Een grote aanvoer van kaas zal boven dien een onvergetelijke indruk achter gelaten hebben. Er werden dertien sta pels fabriekskaas en vijf stapels kleine boerenkaas aangevoerd, tezamen we gende 45000 kg. De prijzen voor fa briekskaas waren 1.94 en voor boe renkaas 2,07. De handel was stug. Wij deelden reeds mede, dat de win keliers op de Laat het sympathieke plan hebben van 15 tot 30 Juni een winkelactie te houden ten bate van de Vereniging „Nazorg". Over de om standigheden, waarin deze vereniging verkeert, schrijft men ons thans het volgende: De vereniging „Nazorg" verkeert in grote nood. Dat is geen wonder, want haar werkzaamheden hebben zich het laatste jaar belangrijk uitgebreid en de inkomsten zijn naar verhouding bij die uitbreiding te zeer achtergebleven. Maar gezien het belangrijke maat schappelijke werk,"in het belang van de met geestelijke goederen minst be deelden onder onze medemensen, heeft het bestuur gemeend zoveel mogelijk de helpende hand te moeten bieden in het besef, dat vele honderden inge zetenen zullen willen medewerken om de arbeid der vereniging te doen sla gen. toch Wat voor belangrijks doet dan die „Nazorg"? 1. Jaarlijks zendt zij een aantal licha melijk zwakke kinderen naar een spe ciaal koloniehuis „Zonneoord" te Ede. Daar worden deze kinderen liefderijk verpleegd in een schitterende omge ving, die aangepast is aan hun geeste lijke standing. Over de prachtige resul taten kan in dit korte bestek geèn mededeling worden gedaan. 2. In de wintermaanden organiseert de vereniging avondonderwijs aan grote kinderen in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, die de gewone avondcur sussen moeilijk kunnen volgen. Dit werk wordt al vele jaren met groot succes verricht. 3. De vereniging onderhoudt een Nazorg-Arbeidsinrichting, gevestigd op het Doelenveld, die het vorige jaar sterk uitgebreid is, omdat steeds meer dringende aanvragen om hulp binnen kwamen. Thans zijn er 21 jonge mannen en vrouwen in opgenomen, die in de maatschappij geen plaats kunnen vin den. Onder bekwame leiding wordt hun daar met veel geduld een een voudig handwerk geleerd, waardoor zij later in staat zijn geheel of gedeel telijk in hun levensonderhoud te voor zien. Het bestuur is er verheugd over, dat verscheidene van deze jonge men sen na enige jaren toch gewoon bij een patroon geplaatst kunnen worden. Liefde, geduld, toewijding en be kwaamheid van de leiding geven deze geestelijk minder toegeruste mede mensen een grote steun en een aange name werkkring. Wat zou hun lot zijn, als de „Nazorg ze niet onder haar hoede nam? Maar de „Nazorg", die jonge mensen van alle gezindten helpt, zal met ontzaglijke financiële moeilijkheden. De prijzen van de te verwerken grondstoffen zijn tot onbekende hoogte gestegen. Door veel hogere kosten van het levenson derhoud moesten de lonen van het leiding gevend personeel verhoogd worden. De het vorige jaar opgerichte afdeling voor jonge vrouwen heeft be langrijke bedragen gevergd. Er zijn grote schulden aan leveranciers van grondstoffen, die niet voldaan kunnen v/orden. Zou de „Nazorg" haar arbeid door gebrek aan middelen moeten staken? Hier staat een groet maat schappelijk belang op het spel, tenzij er uitkomst geboden wordt. Het be stuur weet, dat honderden ingezetenen met het werk van de „Nazorg" bekend zijn en op alle manieren hun zeer ge waardeerde steun verlenen. Maar tel kens blijkt opnieuw, dat velen van haar bestaan niets afweten of slechts een vage voorstelling van haar arbeid hebben. Moge deze korte uiteenzetting deze laatsten wat nader tot het „Nazorg"- werk brengen. Naar aanleiding van het dezer dagen door ons gepubliceerde over het node loos vasthouden van honden ontvingen wjj van een onzer lezeressen een schrij ven over de last, welke zij en haar buurtbewoners van loslopende katten ondervinden. In het klimop aan de achterzijde van haar huis nestelen ieder jaar enkele houtduiven, maar hun jongen hebben nog nooit kans gehad volwassen te worden. Een grote witte kater uit deze buurt stroopt regelmatig de tuinen af, die hij als zijn particulier jachtterrein be schouwt. Toen de houtduiven verleden jaar zo groot waren, dat men mocht verwach ten, dat zij in leven zouden blijven, was de kater in een hoge boom ge klommen en liet zich van bovenaf op* zijn weerloze prooi vallen. De vogels fladderden nog naar een naburige tuin, maar vielen daar dodelijk gewond neer. Wanneer katten door honger tot deze strooptochten worden gedreven is hun vernielzucht te vergeven, maar dat is lang niet altijd het geval. Jonge merels zo schrijft inzendster die weken lang in mijn tuin scharrelen, verdwij nen stuk voor stuk, terwijl de oude vogels toch steeds waarschuwen als de gevaarlijke witte vijand nadert. Vaak liggen de vogels gewond in de tuin en kan goede verzorging ze niet meer redden. Kunnen kattenhouders nu niet ver plicht worden hun roofdieren 's nachts binnen te houden? Waarom mogen er wel zwervende katten zijn? Honden blaffen, maar katten hebben 's nachts toch ook niet zo'n prettig geluid. Van een hond, die zonder baas rondloopt, zal men niet veel last hebben, maar van een kat is het leed vaak niet te overzien. De eigenaren van katten be hoeven voor hun dieren geen belasting te betalen. Laat men ze dan in elk geval verplichten maatregelen te ne men waardoor hun buren van overlast verschoond blijven. (Er zit wel iets in deze opmerkin gen. Wij houden ook niet van nachte lijke serenades waarin kat en kater de solo-partijen zingen en wij kunnen ons Damclub WDO Grote spanning in eerste afd. Drie spelers eindigen gelijk. Gisteravond op de clubavond van WDO werden zeer spannende partijen gespeeld. R. Zaadnoordijk won van D. J. Heyes, ter* wijl de belangrijke partij BurgertSchip per lange tijd de spelers en toeschouwers in spanning hield. Jammer was het, dat Schipper net op het allerlaatst een klein foutje maakte, dat Jiem de partij, die hij goed had gespeeld, kostte. Burgert won. En door deze overwinning kwam Burgert gelijk met Piederiet en Kruider (elk 24 punten). Deze drie spelers zullen nu in een onderlinge competitie moeten uitma ken wie le klas-kampioen van WDO is. Dat kan een spannende finale worden. In de tweede afd. verloor Jb. Strijbis van J. Hartog en behaalde Booy een overwin ning op C. Prins. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A. J. Rijkers, behaalde te Den Haag het Patroons-diploma Vakbekwaamheid voor het Automobiel- en Ga rage-bedrijf. Gisteravond kwamen de vertegen- woordigers van de tweede klasse ver enigingen uit Noord-Holland in Alk maar bijeen. Er waren stemmen op gegaan om de Noordhollandse tweede klassers in het komende seizoen in één afdeling in te delen. Een derge lijk verzoek kan slechts aan de com petitieleider van de KNVB worden voorgelegd als alle verenigingen zich hiermede accoord verklaren, zodat deze vergadering noodzakelijk was om tot overeenstemming te komen. Het is gebleken dat verscheidene verenigingen andere verlangens had den waardoor men niet tot een ver gelijk kon komen. Men heeft nu be sloten een commissie te formeren wel ke tot taak heeft met het bestuur van de belangenverenigingen van tweede, derde en vierde klassers uit het Wes ten over deze zaak besprekingen te voeren. Wij merken hierbij op dat de tweede klassers uit Amsterdam en Utrecht hoogstwaarschijnlijk niet hun instemming zullen betuigen met een afdeling welke uitsluitend door Noord hollandse tweede klassers zou worden samengesteld. voorstellen, dat vogelliefhebbers een rondzwervende burenkat heel w,t verdriet kunnen hebben. Zolang er dien. aangaande geen bindende voorschriften bestaan zal men alleen een beroep de bezitters van de roofdieren kunnen I doen. Eigenaars van katten, houdt uw dieren 's nachts binnen. Spaart uw katten voor stenen en stokken, de jon. ge vogels voor een gruwelijke dood en I uw buren voor nachtelijke concerten, U doet er een goed werk mee. Red.) Speldjesdag voor het Consul tatiebureau voor Zuigelingen Morgen, Zaterdag 9 Juni, houdt de Vereniging voor Zuigelingenbescher ming de jaarlijkse speldjesdag ten einde het consultatiebureau voor zuigelingen in stand te kunnen houden. Wij hebben dezer dagen reeds de be tekenis van het consultatiebureau uit eengezet. WELE BURGEMEESTERS hadden reeds hun naam voor eeuwen verbonden aan het kleine stadje, dat als dromend In het veilige nest van zijn oude wallen lag. Ja, het was de magistratuur welbekend, dat er onder de nijvere poorters en poorter-essen goede lieden waren, die een bijzondere gunst van de burgervader waardig waren. Leefde het stadje onder zijn lommer van eiken-, beuken- en lin- denbomen niet vreedzaam en werkten de gilden niet onophoudelijk aan de roem van het plaatsje? En zo stonden dan menigmaal „burgemeesteren en hun hoog- weerdigh collegie" in de fraai-e kledij op het spreekgestoelte om de stede een geschenk aan te bieden. Soms in de vorm van een welgemaakte aanwinst voor de plaatselijke monumenten. Een schoon spuitende fontein, een sierlijke marmeren bank of een mooi beeld in één der plantsoenen. Ja, die stadsparken! Ze droomden bij het tintelend zonnespei door de bladeren der eeuwenoude bomen. Geen poorter of hij wees magen en vrienden die hem bezochten, op al dat schoons, dat zijn stad te bieden had. het tehuis hadden zij een onbezorgde levensavond. Dat dit mogelijk was be tekende in die tijden, dat het de stad en de staat goed ging. Weinig kon men toen vermoeden, dat het Provenhuys een bewogen toe komst tegemoet zou gaan. Het patro naat over het huis zou zelfs in handen komen van een Italiaanse hertog uit het Huis van Savoie. Nog later zou de bisschop van Haarlem zelfs dit patro naat overnemen en een zetel in de regentenkamer van het huis krijgen. Wonderlijke historie Y^/IE TERUGBLIKT op onze stad, zo als zij was in de aanvang van de zestiende eeuw, krijgt het gevoel in een sprookje te wandelen. En het is moeilijk te geloven, dat ik hierboven MAAR DIKWIJ LS ook nam hij hen mee naar de smalle straatjes in het vurig kloppende hart van de oude stad. Daar werkten de gildebroeders; de kuipers, de smeden, de timmerlie den. Lang toefde men bij zo'n bezichti ging in een kleine straat, waar het ge luid der klokken van het stadscarillon goed te horen was. En trots werd dan gezegd, dat men nu stond voor het Provenhuys, de stad geschonken door de zoon van de burgemeester. Dirk Simonsz heette de schenker en de stad was hem veel dank verschuldigd. In het Przvenhuys woonden zes oude mannekes. Dank zij de stichter van sprak over het Huis van Zessen in de Schoutenstraat, waar nog steeds een aantal oude mannen hun levensavond slijten. Het was de zoon van Alkmaars vermaarde burgemeester Claes Corf, die het tehuis stichtte. Door erving kwam het later aan de adellijke Belgi sche familie De Mérode. Eén der leden van deze familie huwde later met een Prins van Piemonte. Uit dit huwelijk kwam een dochter voort, die trouwde met de Sardijnse Prins Amadeo, Fer- dinando van Savoie, hertog van Aosta en broer van de eerste Italiaanse ko ning, die woonachtig was te Turijn. Ze kwam het patronaat over het oude Provenhuis in Alkmaar in handen van een Prins uit het Huis van Savoie. Later werd deze prins tot koning van Spanje gekroond, welk koningschap hij gedurende enige jaren bekleedde. In zijn jonge jaren deed hij veel van zich spreken door de vele reizen, die hij maakte. Zo was hij ook aanwezig bij de opening van het Suez-kanaal, Vreemde liefdadigheid JJET HEIL van de zes oude mannekes in het tehuis, waarover hü het pa tronaat uitoefende, ging Amadeo blijk baar niet al te zeer aan het hart. Zijn naam werd in Nederland het meest ge noemd in verband met de verkoop van onroerende goederen. Ook had hij be paald, dat de bewoners van het tehuis, dat toch een liefdadigheidsinstelling was, voor hun verblijf honderdtwintig gulden per jaar moesten betalen. De drie zoons van Aosta, die later patroons en collateurs werden, hadden waarschijnlijk een andere opvatting. Toen er eens een kwestie ter sprake kwam omtrent aan het Huis van Zes sen onttrokken inkomsten, was het één hunner, die een schadevergoeding van 40.000 francs voor de stichting wist te verkrijgen. Begrijpelijk, dat de popula riteit van deze beschermheer in onze omgeving plotseling steeg. Voor de zes oude bewoners van het provenhuis moet hun begunstiger een sprookjesprins geschenen hebben, die ondanks alles tot grote en goede dingen in staat was. Andere meester TN JUNI 1911 eindigde het patronaat van de Italiaanse Aosta's over het tehuis in de Schoutenstraat. Er werden verschillende familiebezittingen in Noord-Holland vekocht en ten slotte onttrok de hertog zich ook aan het pa tronaat over het Huis van Zessen. Vijf tig jaar lang is de naam van het Ita liaanse Huis van Savoie aan de stich ting verbonden geweest. Hierna ging het beschermheerschap over aan de bisschop van Haarlem ad hoe. De tegenwoordige bisschop, Mgr. Huibers voert het momenteel. In de re gentenkamer, 'n weelderig oud vertrek, staat nog de fraaie, zware bisschops zetel. Een heel enkele maal bezocht een bisschop het tehuis. Na deze bewogen geschiedenis be rust het patronaat dus veertig jaar bij de Haarlemse bisschop, hetgeen een klein jubileum is. Zijn naam draagt het tehuis momenteel ten onrechte, want inplaats van zes, telt het negen bewo ners. Het gebrek aan ruimte in de an dere stichtingen voor ouden van dagen maakte deze toestand noodzakelijk. Wie het gebouw in de Schouten straat betreedt, de propere marmeren gangen ziet, de donkere, stemmige ver trekken, en vooral die antieke regen tenkamer, kan zich gemakkelijk ver plaatsen naar het begin van de zes tiende eeuw, toen een Alkmaarse bur gemeesterszoon zijn stad dit tehuis aan bood en het in de liefdadigheid van de burgerij aanbeval. Dank zij hem was een klein aantal oude mannekes zeker van een rustige levensavond. Laat ons hopen, dat dit nog lang zo mag blijven. Op het zonnige Waagplein trok hedenmorgen een niet alledaags tafereel de aandacht. Een Jonge dame van omstreeks twintig len tes, die, te beoordelen naar daar vechtlustige neigingen, vanmor gen waarschijnlijk met haar ver keerde been uit bed was gestapt, zorgde voor een niet alledaagse sensatie, door een gevecht aan te binden met drie politie-agen- ten. Het geschil was ontstaan, toen een der agenten van Alk maars politiecorps haar beleefd verzocht door te lopen en zij daar vrij bruut op antwoordde, dat ze niets met hem nodig had. De agent, die dit overigens graag zou willen beamen, moest toch alleen al om zijn prestige voet bij stuk houden met het gevolg, dat hij nogmaals hetzelfde verzoek richt te tot de strijdlustige „jonge dame". Het antwoord luidde echter nog snibbiger dan de eer ste maal en toen de Heilige Her mandad zich op deze wijze zo hoorde ontheiligen pakte hij de fiets van de jongedame beet om zo nodig tot andere maatregeten over te gaan. De kleine furie was hier echter geenszins van gediend en voordat iemand het had kun nen voorkomen, had de niets ver moedende agent een forse tik op zijn blozende kaken te pakken. Een in de nabijheid surveilleren de agent, die dit gebaar van de jongedame zag, kwam nader en samen probeerden zij de fiets van het zich nu heftig verzettende meisje af te nemen om haar in gevolge weerspannigheid tegen een ambtenaar in functie op te brengen of althans te verbalise ren. Dit gelukte echter niet voor dat een derde agent zich naar de plaats van de strijd had bege ven en deze zijn beide collega's uit de handen en mond van de furie kon ontzetten. De boze jongedame moest door twee agen ten naar het bureau worden overgebracht. VOOR ZONDAG 10 JUN| 1951 ALKMAAR. Grote kerk, 8.30 uur I Jeugddienst, ds. Tromp van Boskoop, 10 uur ds. Dikboom, 5 uur ds. Den Oudsten. Wo, 7.30 uur Oecumenische avondwijding. Rem. geref. gem., 10.30 uur ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.15 uur prof. Boender maker van Hilversum. Doopsgez, kerk, 10.15 uur ds. Wethmar van Zaan- dam. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt, 5 uur ds. Vellinga. Geref, kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, I 10 uur preeklezen, 5.30 uur ds. v. d, Lingen. Herst. Ap. Gem., Toussaint- straat, half 10 en 4 uur en Donderdag avond 8 uur dienst. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 4, 10 uur Heiligings- dienst, 3 uur Zondagsschool, 8 uur Ver- lossingssamenkomst, Di, 8 uur Ont spanningsavond, Wo„ 8 uur Wijding,- dienst o.l.v. serg. maj. Elzinga. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (ABB-gebouw, Konings weg 2), half elf Zondagsschool; 5 uur I godsdienstbijeenkomst. Kapelkerk, 10 uur, ds. Wesseldijk. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Klein Was- sink van Alkmaar. BERGEN. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Nijhuis van Gouda. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Donner. Doops gez. kerk, 10 uur da. Kraft—Rothfusz uit Santpoort DTRKSHORN. Geref. kerk, 9.30 en 2.15 uur ds. Reeven. EGMOND AAN ZEE. Geref. kerk, 10 uur ds. Vellinga, 5 uur ds. Von Meijen feldt. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. HEILOO, herv. gem., 10.45 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Tromp van Boskoop, 7.1! uur de heer de Bruin. Geref. kerk (in evang.-gebouw aan de Kerklaan), 8.30 uur ds. Vellinga. 3.30 uur lee*- dienst. HEER-HUGOWAARD. 9.30 en 2.30 uur ds. Wiersinga van Schagen. KOEDIJK, 10 uur. de heer Slager NOORD-SCHAR",VOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Vegter. OOST-GRAFTDIJK, 7.30 uur ds. Bloemhoff. OUDORP, 10 uur, ds. Van Wijlt van Alkmaar. SCHERMERHORN. herv. gem.,10uur ds Van Dijk. Geref. kerk. 10 en 2.30 uur ds Swen van Den Helder. SINT-PAN(,RAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. SINT-PANCRAS. herv. gem„ 10 en 7 uur ds. Den Oudsten van Alkmaar. STOMPETOPEN Evangelisatie. 10 U. de heer Göebel van Amsterdam. URSEM 9 30 uur ds. Meyboom (H. Poon) VEETjwutzeN. 10 uur ds. Wiltink. WINKEL. 7 uur. ds. Postma. ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. Keja. de volgende artikel Jasschorten van 12.87, nu Maten 42 tot I Tino shirts Poplin damesblouses, alle n Blauwe broeken 10.75 Blauwe jassen 12.05 Grüze jassen 12.50 Overalls blauw voorgekrompen 14.75 Schildersoveralls prima kwaliteit 13.95 Khaki stofjassen voorgekrompen 15.50 Khal Bijpa overl Khal Khal Khal Jong Khal Kleu vana op vertoon dezer advertentie Ds. directoires 1.95 Fant: Ds. camisoles 2.35 frisse Onderjurken 2.98 Here Hr. sportpantalons 2.95 Prim Hr. Singlets 2.95 Dam' Complete Polos IMmesgarnituren Nachthemden, kat. 4.50 Tinos 9.95 Zwer Herenpyama's 10.80 Geru Jongenspyama's v.a 8.30 jonge Wie rekent kooi Spoorstraat 116 DEN HELDER Tel. 3003. Vanaf Vrijdag 8 Juni tot 2 verkopen wij e tegen Gebl. matcrèpe's - Laval Dupions, grote soi Per coupon van 4 k 4'/2 mi 12.90 - 9.90 - 8.9 FNIDSEN 89 LUXE WAGENS VRAUHTWAU TRACTOREN EN LAN UB Financiert voor U het F Meervlietstraat 86a Velse Na 6 uur tel. K 2510—3676. Strikte geheimhouding

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2