De spion Sweerts en de avonturen van ex-kapitein Westerling VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Spion Sweerts en de zelfmoord op Schallenberg Koning Leopold treedt 16 Juli a Burgess was wegens ongeschiktheid uit Washington teruggeroepen Reddingboot „Prins Hendrik" door Prinses Wilhelmina te water gelaten VN-troepen thans noordelijker dan bij het begin van het Chinese offensief Dinsdag 12 Juni 1951 148e Jaargang No. 136 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engelse piloien brachten hen door de lucht naar Noord-Afrika Sweerts moest later gedood worden! IN KOREA GESNEUVELD Adm. Carney leidt Zuidelijke vloot CVragen van Kamerlid Goedhart Hef onderzoek is begonnen De volgende dag bestijgt Boudewijn de troon Uur der verzoening TREIN REED OP AUTOBUS Veertien personen gedood De opvolger van de Dorus Rijkers" met schipper Bot Perzische vlag op olie hoofdkantoor te Abadan Ook sleden Tsjorwon en Koemwha ingenomen KcPii B&itck BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie-, J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCm CQDRANT TARIEVEN: Advertenties. 16 et. p. man Familieberichten 20 ct. p.mun. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. iriT BRUSSEL verneemt het A.N.P. de volgende bijzonderheden over de affaire- Sweerts, waarover wjj gisteren uit eigen bronnen reeds een uitvoerig relaas publiceerden: Sweerts, die onder de naam van Van Donk de laatste tijd in Brussel leefde, blijkt het Lockheed-vliegtuig, dat wapens en zendapparaten naar de Zuid-Molukken had moeten overbrengen, gekocht te hebben bij een Neder lander, directeur van een slopersfirma. Deze, de heer N., heeft twaalf vliegtuigen gekocht van een maatschappij, die failliet was gegaan, en een hiervan verkeerde nog in goede staat. De heer N. was lid van de vereniging van oud-strijders te Antwerpen. De heer Pot, voormalig consulair ambtenaar van het Nederlandse consulaat in Antwerpen, was secretaris van voornoemde vereniging. Op zeker ogenblik heeft de heer N. met de heren Pot en Sweerts over het vliegtuig gesproken. zou vertrokken zijn met de heren Pot en Nienhuis aan boord. Westerling zou op een dood spoor gebracht worden, aangezien men geen „slagers" bij de actie kon gebruiken, zoals een der le den van het bureau Zuid-Molukken het uitdrukte. 9 Met Engelse piloten! CWEERTS heeft getracht zich van Westerling te ontdoen en heeft het plan uitgedacht om hem naar Rijssel te brengen. Een zekere heer Hermans; yOOR een bedrag van 75.000 francs heeft de heer N. dit vliegtuig aan Pot en Sweerts verkocht. Gedurende veertien dagen is er aan dit toestel door twaalf man op het vliegveld Meisbroek gewerkt. Het was toen geheel start klaar. Een Nederlandse piloot, een ze kere Nienhuis zou het toestel besturen, doch daar hij geen Belgisch brevet had, kon dit niet doorgaan. Men heeft toen een Belgische piloot geëngageerd, doch een dag vóór het vertrek van het vlieg tuig werd deze piloot er door de Ne derlandse autoriteiten in Brussel van in kennis gesteld, dat het hier een ver dachte zaak betrof. De Belgisch- piloot heeft zich toen teruggetrokken en de Belgische autoriteiten hebben 'n start verbod uitgevaardigd. Het toestel is onderzocht en hierin bevonden zich slechts jachtgeweren en geen echte oorlogswapens. Voorts wer den enige radiozendtoestellen aange troffen. Intussen was besloten, dat Westerling niet met dit toestel zou vertrekken, aangezien het bureau Zuid-Molukken het plan had om Westerling van zijn actie uit te schakelen. Het vliegtuig de houder van het pension, waar Wes terling in Brussel verblijf hield, heeft Westerling in de vroege ochtenduren naar het Kamerrijkbos gereden, waar Colson, de adjudant van Westerling, zie bij hen voegde. In het Kamerrijk- bos zijn beiden toen overgestapt in een rode open auto, die naar Rijssel is ge reden. Twee Engelse piloten hebben toen Westerling, Sweerts, diens vrien din en Colson via Spanje naar Noord- Afrika gebracht. Colson is hier een tweetal weken ge bleven, doch toen naar Belgie terug gekeerd. Hij nam in Brussel zijn in trek in het bekende hotel van Piet van Kempen. De heer Pot, die voortvluch tig was omdat hij Westerling in zijn hoedanigheid van ambtenaar >ij het Nederlands consulaat te Antwerpen aan valse papieren had geholpen, werd tezamen met Colson in dit hotel door de Belgische politie gearresteerd. Hij was bij zijn arrestatie in het bezit van een pistool en 30.000 francs. Colson werd de volgende dag vrij gelaten, doch toen hij zich naar Neder land wilde begeven, werd hij aan de grens door de Nederlandse marechaus see aangehouden en moest hij een ver klaring afleggen over zijn reis naar Marokko (Zie verder elders in dit blad) Op 1 Juni j.l. is in Korea aan de op gelopen verwondingen bezweken de soldaat eerste klasse Th. J. Leenders, afkomstig uit 's-Hertogenbosch. De naaste familieleden zijn verwittigd. Leenders werd 26 Februari 1925 gebo ren. Hij was ongehuwd en afkomstig an het regiment stoottroepen. (Eigen bericht) Wjj hebben reden om aan te nemen dat de Nederlandse regering aan Brus sel de uitlevering zal vragen van de internationale spion Pierre Sweerts, die, zoals wij publiceerden, ten nauw ste betrokken was bij de vreemde plannen van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en het bureau van de Republiek der Zuid-Molukken. De naam Sweerts wordt op het ogenblik naar het schijnt in verband gebracht met de „zelfmoord" op de Duitser Schallenberg, die vorig jaar dood ge vonden werd in een Haagse vijver van vijftien centimeter diepte. Het is bekend, dat de Haagse politie lang heeft vastgehouden aan de theo rie, dat Schallenberg die twaalf honderd gulden belastingschuld had zich zelf had verdronken Wij nebben dat nooit geloofd en wij stonden in onze ongelovigheid niet alleen. Schal lenberg was indertijd zij het in het diepste geheim, een dienaar van in ternationale belangen en hij heeft daarbij het pad gekruist van de spion Sweerts. Het staat wel vast, dat beide figuren veel van elkaar wisten en dat zij, op een bepaald tijdstip in 1949 scherpe concurrenten waren Het be hoort geenszins tot de onmogelijkhe den, dat Sweertg in de nacht, waarin Schallenberg stierf, een lang onder houd met hem heeft gehad in de Haag se woning van een Nederlandse gehei me agent en dat hij. samen met twee andere personen, Schallenberg nog een eindweegs heeft begeleid toen deze het huis verliet. De justitie heeft ihans een onder zoek geopend naar „een onbekende dader" van de moord op Schallenberg De zelfmoord-theorie reeft men klaar blijkelijk eindelijk losgelaten. De ver horen van enige bij deze affaire be trokkenen zijn, indien wij juist zijn Ingelicht, intussen reeds begonnen. LIET TWEEDE KAMERLID GOEDHART (Arb.) heeft aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de onthullingen van het dagblad „Trouw" over de activiteiten van het te 's-Gra- venhage gevestigde bureau van de z.g. Republiek der Zuid-Mo lukken en de financiering hier van door de stichting „Door de eeuwen trouw" en kunnen zij bevestigen, dal de daarin ver vatte mededelingen althans in hoofdzaak juist zijn? 2. Indien het inderdaad juist is, dat het bedoelde bureau zich in verbinding gesteld heeft met in ternationale avonturiers en een vliegtuig, radiozenders, wapens en munitie heeft laten aankopen ter voorbereiding van gevechts handelingen tegen de Republiek Indonesië, moet hier dan naar het oordeel van de regering niet gesproken worden van een sa menzwering tegen een mogend heid, waarmee Nederland nor male relaties onderhoudt? 3. Heeft de regering van een dergelijke samenzwering niets vernomen, voordat de bovenbe doelde publicaties gedaan wer den en heeft met name de bin nenlandse veiligheidsdienst de aandacht van de regering niet tijdig op deze zaak gevestigd? 4. Is de voormalige SD-officier Sweerts, die in de samenzwering een voorname rol gespeeld schijnt te hebben, na het einde van de tweede wereldoorlog in Neder land geweest en heeft hij zich hier op onregelmatige wijze of met medeweten van de overheid opgehouden 5. Is het juist, dat hij hier ver toefd zou hebben met een Neder lands paspoort, dat op een valse naam Was uitgeschreven, en kan wellicht opgehelderd worden, welke overheidspersonen of orga nen aan de uitgifte van derge lijke stukken aan Sweerts heb ben medegewerkt? 6. Is het juist, dat Sweerts hier enige tijd gevangen is gehouden en dat hij, ondanks het feit, dat de Belgische justitie hem ter dood veroordeelde, niet aan Bel gie is uitgeleverd, maar de ge legenheid heeft gekregen het land in het geheim te verlaten. Is hij daarna opnieuw hier ge weest en was de B.V.D. daarvan op de hoogte? 7. Acht de regering het gewenst, dat hier te lande geldinzamelin gen onder het publiek worden gehouden, waarbij de geldgevers te goeder trouw in de waan leven, dat zij meehelpen aan een humanitair doel, terwijl hun geld in werkelijkheid gebruikt wordt om conspiratorische zaken te financieren? 8. Welke maatregelen denkt de regering overigens te nemen om een einde te maken aan de samenzweringen, die op ons grondgebied op touw gezet wor den tegen een andere mogend heid, waarmede Nederland vriendschappelijke betrekkingen poogt te onderhouden? Weerbericht Verwachting tot Woensdag avond: Wisselende bewolking en enkele buien. Matige tot krach tige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Iets koeler. Woensdag: Zon op 4.20, onder 21.00 Maan op 13.25, onder 1.02. Koning Leopold der Belgen heeft in een schrijven aan de minister-president de wens te kennen gegeven op 16 Juli af te treden. De koning stelde 17 Juli voor als datum voor de troonsbestijging van zijn zoon prins Boudewijn. De re gering en de partijen, aldus deelde pre mier Fholien gisteren mede, gaan hier mee accoord. In de brief van de Koning wordt o.m. gezegd: „Ik meen, dat de kalmte sn eendracht in voldoende mate verwe zenlijkt zijn om mij toe te laten de beslissing te nemen, die definitief de overdracht der koninklijke bevoegdhe den op mijn zoon zal verzekeren." „Het nationaal belang en de stabiliteit van de dynastie vergen een manifestatie van eendracht." De liberale leider Motz heeft eerder op de dag verklaard dat de onderhan delingen tussen de partijen drie be langrijke kwesties betroffen: welke ti tel Koning Leopold na zijn troonsaf stand zal dragen, zijn toekomstige resi dentie, zijn burgerlijke status en de titel van zijn tweede vrouw, de prinses de Rethy. De socialistische leider Max Buset verklaarde: „We verwelkomen met die pe emotie de grootheid en spontaniteit van koning Leopolds gebaar, dat hij met edelmoedigheid maakt aan de vooravond van Belgie's nationale dag Dit is een teken van nationale verzoe ning en een goed voorteken voor het begin van Boudewijn's regering". Een en twintig Juli is de verjaardag van de afkondiging van Belgie's onaf hankelijkheid. Morrisson over de vermiste diplomaten Er is nog geen nieuw licht in In gewoonlijk betrouwuare Kringen te Londen is Maandag verklaard, dat de benoeming van de Amerikaanse ad miraal Robert B. Carney tot bevelheb ber van de Zuidelijke flank van het Europese gebied, dat onder bevel staat van generaal Eisenhower, is goedge keurd bij de besprekingen, die generaal Omar Bradley de vorige week heeft gvoerd met de Franse en Britse chefs van staven. mysterieuze verdwijning De Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft Maan dag in het Lagerhuis verklaard, dat één der twee vermiste Britse diplomaten, Guy Burgess, onlangs uit Washington, waar hij op de Britse ambassade werk te, was teruggeroepen, wegens zijn al gemene ongeschiktheid. De gehele kwestie van verdere tewerkstelling van Burgess op het ministerie van buiten landse zaken had men in overweging, toen Burgess verdween. ,De minister zei, dat de veiligheidsas pecten van de zaak worden onderzocht Het was niet in het openbaar belang deze te onthullen. Op een vraag, of de vermiste diplo maten connecties hadden met de Sow- jetunie, antwoordde Morrison: „Ik ge loof, dat dit een zaak is, waaromtrent wij in dit stadium niet op de een of andere manier een voorbarig oordeel moeten hebben". Morrison verklaarde voorts nog, dat er verder geen bevestigde inlichtingen over de verblijfplaats van de vermiste Op een onbewaakte overweg tussen Ruwer en Trier aan de Moezel is een trein op een Duitse bus ingereden. Veertien inzittenden kwamen om het leven, achttien bevinden zich In levens gevaar. diplomaten waren ontvangen sedert het tijdstip, dat zij te Saint Malo in Frankrijk waren aangekomen. Hij had geen bewijzen, dat zij docu menten hadden meegenomen. (Zie verder elders in dit blad) Geschenk van Mij. Nederland gaat naar Den Helder Prinses onderhield zich Tijdens een korte plechtigheid in de feestelijk met vlaggen versierde loods van de Scheepsbouw Maatschap pij Schouten te Muiden heeft prinses Wilhelmina gistermiddag de nieuwe motorreddingboot „Prins Hendrik" te water gelaten. De „Prins Hendrik" zal als opvolger van de beroemde „Dorus Rijkers" te Den Helder worden ge- stationneerd. Alvorens echter naar Den Helder te vertrekken, zal het schip eerst nog naar Ostende varen om aldaar een demonstratie te geven ter gelegenheid van de zesde inter nationale conferentie van reddings diensten, die in Augustus wordt ge houden. De „Prins Hendrik", die uitgerust is met de modernste radio en telefoni sche installaties, was door de stoom vaartmaatschappij „Nederland" aan H.M. Koningin Wilhelmina ter gele genheid van haar 50-jarig regerings jubileum aangeboden. Talrijke geno digden onder wie Z.K.H. Prins Bern- hard, woonden deze tewaterlating bij. De oudste directeur van de mij Ne derland, mr. D. A. Delprat, memo reerde in een toespraak de nauwe banden, die er steeds tussen het Oranjehuis en de „Nederland" hebben bestaan. Uw grote belangstelling voor het reddingwezen op onze kusten wees ons de weg bij de keuze van ons huldeblijk. Hetgeen bij onze keuze echter de doorslag gaf was de leven dige interesse, welke Prins Hendrik gedurende zo vele jaren voor het red dingwezen getoond heeft. Het ver heugt ons zeer deze belangstelling thans weer terug te vinden bij Prins Bernhard. (Zie verder elders in dit blad) Russen op manoeuvres Gisteren is de Perzische vlag op het hoofdkantoor van de Anglo-Iraanso Oliemaatschappij te Abadan gehesen. Een grote menigte, w.o. de nieuwbe noemde gouverneur van de provincie, Amir Alai, woonde de plechtigheid bij. Zestien Perzische functionarissen zul len thans de bedrijfsleider van de maatschappij, Drake, bezoeken om hem mede te delen, dat zij gerechtigd zijn het bedrijf over te nemen. In het antwoord op de persoonlijke brief van president Truman aan pre mier Mossadeq wordt de verzekering gegeven, dat Perzie al het mogelijke zal doen om een vriendschappelijke op lossing te vinden, mits de rechten van het Perzische volk op nationalisatie worden erkend. Te Teheran is verklaard, dat Perzie van de Sowjet-Unie een „bevredigen de uitleg" heeft ontvangen omtrent de aanwezigheid van So'wjetrussische troepenconcentraties aan Perzie's noordelijke grenzen. De Sowjet-am- bassadeur gaf de verzekering, dat de concentraties alleen verband hielden met manoeuvres. Iwan Sandtsjikof zette tevens de Sowjetrussische hou ding met betrekking tot een even tuele landing van Britse parachutisten op de zuidelijke olievelden uiteen. De vice-voorzitter van de Anglo-Ira- nian, Basil Jackson, die gisteren te Teheran is gearriveerd, heeft ver klaard: „Wij hebben geen bezwaar tegen nationalisatie, mits et voor ons plaats is". De delegatie had de vol macht iedere redelijke overeenkomst aan te gaan. Jackson zei genoegen te nemen met „fifty-fifty", doch niet met 25 procent voor ons en 75 procent voor de Perzische regering". H.K.H. in gesprek met enkele Helderse redders. VREEDZAME invasieberichten deden 1900 jaar geleden in Griekenland de ronde, toen Paulus de apostel in het land van Zeus landde. Van 15 tot 30 Juni gaat men thans deze invasie her denken. Alle orthodoxe patriarchen nie. Er worden hallen gebouwd vanon- huurprijs was per weekHaakten de mensen maar eens op alle gebied in. Die Amerikaanse radio-komiek Mil ton Berle ligt ons beter. Hij zal 22 uur achtereen voor de televisie malle ge zichten trekken De baten zijn voor de van kerken uit de gehele wereld zul- geveer acht kilometer lengte. En wij kankerbestrijding. Dit is de derde len aanwezig zijn. Alleen de heer maar woningzoeken. Het laatste erbar- maal, dat Berle op deze manier een Alexei, patriarch van Rusland komt melijke geval komt uit Dordrecht, waar „geintje" aan de kankerbestrijding bij- niet. Een plechtigheid, die Theodoor een dame haar medebewoonster veer- draagt. Verleden jaar grapte hij twee vast niet zou willen meemaken, werd tien gulden liet betalen voor een ver- millioen dollar bij elkaar, Q Die prach- dezer dagen op Cyprus gehouden. Een trekje van drie bij vier meter. De tige films over het leven in Amerika familie recipieerde wegens een zoveel- jarige echtvereniging, toen een enorme colonne vraatzuchtige mieren ter recep tie verscheen. Ze vraten bijna alle lek kers, plus de schoenen van een der be zoekers op. Gillend vertrokken de feestvierders. O Zuid-Afrika is toch niet zo'n mal land. Volgens de statistie ken rijden er momenteel zo'n zeshon derd duizend auto's, hetgeen neerkomt op één auto per vijf (blanke) inwo ners. De autochthone bevolking gaat nog immer met „die ossewa". O Om nog even onder de Doringboom te toe ven, aan de kust nabij Kaapstad daar waar eens Jan van Riebeeck landde wordt een tentoonstelling gebouwd. Deze zal een beeld geven van de ont wikkeling der Zuidafrikaanse Unie sedert de stichting van de Kaapkolo- Door de eeuwen Hjrouw schijnen toch op waarheid te berusten. In bijna ieder Amerikaans huis bevindt zich een radio-toestel, in vier van de vijf woningen pronkt een ijskast; en één op de acht gezinnen heeft een tele visietoestel. Van de bijna 46 millioen woningen in de Ver. Staten heeft de helft centrale verjvarming. Men moet zich niet laten uitdagen. Een ge wezen cabaret-artist aanvaardde op een feest in Luton (Engeland) de uitdaging, dat het hem niet zou gelukken zich 20 minuten te doen begraven. De artist liet zich in een deken rollen, in een kist leggen en onder het zand begra ven, onderwijl kracht puttend uit de gedachte zich een waar en groot artist te hebben getoond, als hij levend deze kist zou verlaten. Om kort te gaan: hij was geen waar en groot artist. Tanks en infanterie der verbonden legers hebben Maandag ook de steden Tsjorwon en Koemhwa ingenomen. Hierdoor worden de communistische bevoorradingswegen, die naar de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, leiden, bedreigd. Op het ogenblik be zetten de verbondenen over de gehele centrale oostelijke sector van het front een linie, die aanmerkelijk noordelijker ligt dan die welke zij voor het Chinese offensief op 22 April innamen. Volgens een communique van het achtste leger neemt het verzet van de noordelijken langs het gehele Ko reaanse front af, uitgezonderd in de westelijke sector waar de hoofdmacht der verbondenen ten zuiden van de rivier de Imdjin blijft. Het achtste leger heeft thans al het terrein, dat de noordelijken in de afgelopen zes maanden hebben veroverd, weer in bezit gekregen. Schout bij nacht Scott Moncrieff heeft bekend gemaakt, dat een afde ling mariniers onlangs aan de Noord koreaanse kust zijn geland De opera tie werd zonder verliezen uitgevoerd. Naar verluidt werd de landing ver richt bij een plaatsje aan de oostkust, 160 km achter de noordelijke linies.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1