Verdwijning van diplomaten is in Londen het gesprek van de dag Sport in 't kort Vreemde uitlatingen in een club De spion Sweerts en Westerling Bezwaren tegen het wetsontwerp Toezicht op het credietwezen Een kampong in het polderland Lesueur krijgt kans op revanche De gevaarlijkste man is MacLean Overval op onderneming bij Sukabumi Adres aan de Tweede Kamer Schadelijk voor onze volkshuishouding? Kleinhandel en prijzen consumptie aardappelen Jacht op de erfenis van Jean Thiery De „Prins Hendrik" is te water gelaten West-Duitsland eist oude grenzen op Nieuw overleg inzake de werkloosheidswet Vierling in Haarlem Uniek voor Nederland Ambonnezen wil/en dorp bouwen bij „Avifauna" Mars van 2300 km Chinese nationalisten in Hanoi aangekomen Amerika wil Joegoslavië wapenen leveren DINSDAG 13 JUNI 1951 t centr. verwarmde igen: N.V. Huizen- ilein 47-49, A'dam. heeft ze gedaan? Wat haar? De beide ge- op fluisterende toon het ongewone gebeu- bleke wangen. Roer- hoek. Een lok haar De mannen zien' aalt. Soms denken ze ook verbeelding zijn. :ver eens dat het een werd gebracht. „Af- agel. De Lange zwijgt, voorgevoelens. (Van onze correspondent te Londen) meel londen spreekt momenteel over vrijwel niets anders dan de myste- n rieuze verdwijning van de diplomaten Guy Burgess en Donald MacLean, die sinds 25 Mei verdwenen zijn en van wie slechts door middel van drie telegram men een levensteken is ontvangen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft thans de tekst van de telegrammen vrijgegeven. Het telegram uit Rome, gericht aan de moeder van Burgess, luidde: „Mijn stilzwijgen spijt me ontzet tend. De ga op lange Middellandse Zee vacantie. Vergeef mij. Guy". De inhoud van MacLean's Parijse telegram aan zijn vrouw in Londen, die a.s. Woensdag haar derde kind verwacht, was: „Moest onverwacht vertrekken. Spijt me ver schrikkelijk. Ben goed gezond. Maak je niet ongerust, lieveling. Ik hou van je. Blijf alsjeblieft van mij houden. Donald". (Het oorspronkelijke gerucht dat dit telegram 82 woorden bevat zou hebben is hierdoor ontkend. Aan de pers hier is inzage gegeven van de originele telegrammen, waarvan wjj de tekst hier letter lijk vermelden). De tekst van MacLean's tweede Parijse telegram, aan zijn moeder in Londen, luidde: „Ben goed gezond. Wees niet ongerust. Groeten aan allemaal. Teento". (Teento was MacLean's bijnaam thuis). Londen waren afgezonden en alle in hetzelfde handschrift geschreven wa ren, denkt men dat Burgess zich toen al in Rome bevond, vermoedelijk met de „derde man", nadat deze met iemand anders in Parijs had afgespro ken de twee Parijse telegrammen op dezelfde tijd in te leveren, waarop het telegram uit Rome verzonden zou wor den. Handschrift wordt vergeleken, drie telegrammen werden Donder dag j.l. in Londen ontvangen. Het tijdstempel toont aan dat de verzen ding uit Parijs en Rome plaats vond onmiddellijk nadat de verdwijning der diplomaten bekend werd gemaakt in Londen. Fotocopieën van de oorspronkelijke telegramformulieren zijn nu verspreid aan alle Westeuropese politiemachten, zodat het handschrift van de „derde man" vergeleken kan worden met de handschriften in alle Westeuropese hotelregisters. Nieuwe feiten omtrent het vertrek uit Londen van Burgess en MacLean zijn inmiddels ontrafeld door Scotland Yard. Vrijdagmiddag 25 Mei waren zij in een dure Londense West End club, de Gargoyle Club. MacLean werd opeens aan de telefoon geroepen en kort daarop had Burgess een huur auto besteld, zonder chauffeur. De auto werd voor een week verhuurd en Burgess betaalde 250 gulden voor uit. Burgess en MacLean, die ieder een koffer bij zich hadden en een actetas, reden 's avonds met de auto naar Southampton, waar zij op het nippertje de Kanaalboot „Falaise" haalden. De auto lieten zij op de kade staan. Het schip ging met 168 passa giers op een weekend trip naar de Kanaal-eilanden en het Franse kust- plaatsje St. Malo, in Bretagne. Zater dagochtend 26 Mei werd eerst St. Malo aangedaan. Alle passagiers gin gen aan land en zouden 's avonds aan boord terugkeren, daar het schip door zou gaan naar het eiland Jersey. Maar Burgess en Maclean kwamen niet aan boord terug. Hun koffers werden in hun kajuiten gevonden. Koffer-puzzle £EN taxichauffeur in St. Malo heeft nu aan de politie verteld, dat hij die Zaterdag twee Engèlsen opgepikt had, die hem in vloeiend Frans ver zochten zo snel mogelijk naar Rennes te rijden, een rit van 40 mijl, van waar zij de middagtrein naar Parijs VPOLGENS Scotland Yard is het hand schrift op de drie ingeleverde tele gramformulieren niet dat van Burgess of MacLean. Alle drie zijn in hetzelfde, onbekende handschrift geschreven. Hoofdinspecteur Wilkinson van Scot land Yard, die in Parijs is, is echter overtuigd dat de inhoud van de tele grammen wel degelijk van de twee diplomaten afkomstig is en dat ze aan een „derde man" gedicteerd zijn. Twee kleine, maar on-Engelse spelfouten doen vermoeden dat die „derde man" geen Engelsman is. Daar de twee Parijse telegrammen en het ene uit Rome gelijktijdig naar (Vervolg van pagina 1) De heer Pot, die intussen gearre steerd was, werd door de politie als lokvogel gebruikt om Sweerts gevan gen te nemen. De dag vóór de arresta tie van Pot was n.L tussen de heren Nienhuis, Sweerts en Pot overeenge komen, dat men elkaar voor hotel Scheers zou ontmoeten. Sweerts, die zijn auto nimmer verliet, zou beiden voor dat hotel opnemen. Toen Sweerts niemand voor het hotel zag staan, is hij naar binnen gegaan om te vragen of Nienhuis, die daar woonde, thuis was. Hij was er inderdaad, doch in ge zelschap van twee Belgische recher- eheurs, die Sweerts arresteerden. De rol die men Nienhuis, afgevaar digd door het bureau Zuid-Molukken in Den Haag, had toegedacht, schijnt er in te hebben bestaan, om Sweerts onschadelijk te maken! Een gebroken man. HE heer Pot zou geheel uit idealisme hebben gehandeld. Hij blijkt door de gebeurtenissen volkomen gebroken te zijn. Pot zou zich tegen uitlevering aan Nederland hebben verzet en zou de Belgische justitie verzocht hebben ht*n als politiek vluchteling te beschouwen Het is vooral Sweerts geweest, die Pot t hoofd op hol heeft gebracht en hem heeft aangespoord zich op het Nede - landse consulaat van een paspoort meester te maken. Het was Pot even wel bekend, dat Sweerts bij de Duitse Abwehr heeft gewerkt tijdens de oor log en het zou op zijn verzoek zijn ge- wee st, dat het bureau Zuid-Molukken de heer Nienhuis naar Brussel heeft gezonden. Het was dit bureau intussen zelf reeds opgevallen, dat het geval- Westerling reeds duizenden guldens had gekost, doch dat de voormalige KNIL-kapitein hiervan slechts goede zier maakte. Naar verder nog verluidt zouden de memoires van Westerling niet door .Opera Mundi" gepubliceerd worden. Verondersteld wordt, dat ze zijn afge kocht. Westerling zou thans verblijf houden in een huis voor Franse ambte naren in Oran. Het geld, dat aan Westerling ter be schikking werd gesteld, zou door Pot ever de grens zijn gesmokkeld. Sweerts in arrest. IN goed ingelichte kringen te Brussel wordt verklaard, dat Sweerts in de loop van de maand Mei te Brussel is aangehouden en naar Antwerpen over gebracht, daar het parket te Antwer pen een onderzoek tegen hem had in gesteld. Sweerts verkeert nog steeds in hechtenis te Antwerpen. Hij werd dus piet op verzoek van de Britse overheid vrijgelaten. Zoals wij gisteren meldden, ls hij een gewezen „SS-man", die door de krijgsraad van Tongeren bij verstek ter dood is veroordeeld. Zodra zijn zaak met het burgerlijk gerecht is af gewikkeld, zal hij door het militair ge recht worden overgenomen. De Nederlandse onderdaan Otto Mij- nenpot, die in het Nederlandse consu laat-generaal te Antwerpen zegels en formulieren voor paspoorten heeft ge stolen, is gevangen gezet. welden halen. De chauffeur zei dat de mannen elk een koffer bij zich hadden, maar geen overjassen aan hadden. (.Deze koffers vormen een nieuwe puzzle, daar de twee koffers waarmee Burgess en Maclean uit Lon den vertrokken waren, aan boord ach tergelaten werden). De taxichauffeur zei voorts, dat de rit 4500 francs ge kost had en dat de mannen hem met een biljet van 5000 francs betaald hadden. De Franse Sureté en de Yard heb ben vastgesteld dat Burgess en Mac lean in Parijs waren aangekomen en dat Maclean verleden week Zaterdag en Zondag een week na hun ver dwijning dus in een Parijs café had zitten drinken met een Engelse vriend van hem die in Parijs woont. Verle den week Donderdag arriveerden de bewuste telegrammen in Londen, twee van Maclean uit Parijs, en dat van jBurgess uit Rome. Sindsdien ontbreekt elk levensteken van beide diplomaten. Links georiënteerd D" wildste geruchten doen momen teel de ronde. Geen gerucht is ech ter het bedenkelijke feit dat er in Lon den redenen aan het licht gekomen zijn, die zouden kunnen wijzen op pro-Russische sympathieën van Bur gess en Maclean. De 40-jarige, zeer rijke Burgess had twee dagen voor zijn verdwijning enige andere leden van de Londense Gargoyle Club stomver baasd doen staan door zeer linkse po litieke opinies te uiten. „Als we niet wisten wie hij was, zouden we gezegd hebben dat hij een communist was", hadden enkele club leden toen tegen elkaar opgemerkt. Burgess had daarna hooglopende ruzie met hen gemaakt over de politieke toestand in Spanje en was woedend de club uitgelopen. En thans herinneren andere leden van de Gargoyle Club zich dat Burgess een paar dagen voor dien openlijk gezegd had een commu nist te zijn, maar iedereen dat als een goede mop beschouwd. Maclean daarentegen sprak nooit over politiek en veranderde altijd de koers van het gesprek, zodra het een politieke wending nam. Het is bekend dat hij ten tijde van de Spaanse bur geroorlog uitgesproken linkse opvat tingen had en zich veel bezig hield met een groepje communistische in tellectuelen in Londen. Maar volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken was hij al gauw van standpunt veranderd en helde de laatste jaren zelfs over naar de conservatieve kant. Zo beide mannen inderdaad com' munistische neigingen hebben en in Amerika vreest men het ergste dan is de 38-jarige Maclean wel de ge- vaarlijkste van de twee. Burgess had weliswaar toegang tot documenten betreffende het Verre Oosten, maar Maclean was niet alleen het hoofd van de Amerikaanse afde ling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, maar tevens een der topvertrouwde code-ambtenaren van dat ministerie, die alle geheime cijfertelegrammen uit Amerika in zijn handen kreeg. Verwacht wordt dan ook dat Washington een protest bij de Britse regering aanhangig zal maken inzake het te kort schieten van secu- rity-maatregelen". Elf doden, twaalf gewonden Elf doden zijn te betreuren bij een grootscheepse overval, die Zaterdagoch tend door een zwaarbewapende bende is ondernomen op de thee- en rubber- onderneming Tjiomas in het gebied van Sukabumi. Zes leden van de politie en zes personen u't de plaatselijke bevol- k'ng zijn zwaar gewond. Zaterdagmorgen in de vroegte werd rondom het terrein van de onderne ming zwaar geschoten. De naburige po litiepost beantwoordde het vuur, maar kon tegen de overmacht niet op. Tot tweemaal toe kwamen verster kingen. Pas de laatste maal slaagden de gecombineerde politiemachten erin, de bende, die op het terrein van de onder neming barricades had opgericht, terug te drijven. In het kantoor van de on derneming was een chaos aangericht. Alles, wat enige waarde had, was mee genomen. Alleen de brandkast had ds pogingen tot inbraak doorstaan VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Verboden voor voet gangers Geeft op alle borden acht die in Uw belang zijn aangebracht Veertien Nederlandse organisaties, voornamelijk van werkgevers, hebben een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer betreffende het Wets ontwerp toezicht op het credietwezen. In dit adres wordt gezegd, dat de or ganisaties het wetsontwerp onaanvaard baar achten, aangezien de primaire doelstelling der wet, die beoogt de credietgeving der banken in monetair opzicht aan banden te leggen, om een inflatie te voorkomen, zowel geldt ten aanzien van de credietverlening aan de overheid als van die aan particuliereti. De organisaties achten het wenselijk om een onafhankelijk lichaam te belas- Op vragen van het Tweede Kamer lid Verkerk in verband met de prij zen verordeningen consumptie-aardappelen 1950 en 1951 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning geantwoord, dat niet valt te be oordelen in hoeverre de regeling, waarbij voor de kleinhandel een mar ge van 2 cent per kilogram consump tie-aardappelen was vastgesteld, voor deze groep een verlaging van de mar ge inhoudt ten opzichte van de marge, welke vóór 1 Januari 1951 kon worden behaald, aangezien voor genoemde da tum de handel in aardappelen niet aan prijsvoorschriften was gebonden en derhalve evenmin een vastgestelde of maximummarge voor de kleinhan del gold. De verhoging van d.e consumenten prijs voor aardappelen per 23 April 1951 is niet een „herstel" van de mar ge, zoals deze in de distributieperiode gold, doch een tegemoetkoming aan de verzoeken van de handel om hun moeilijkheden te verlichten, aldus de minister. ten met de quantitatieve en qualitatie- ve controle op de bedrijfsvoering van het bankwezen, indien de overheid een dergelijke controle nodig mocht achten Een tweede bezwaar, dat de organisa ties tegen het wetsontwerp hebben, is gelegen in het feit, dat het hier een machtigingswet betreft, welke alle be voegdheden, op het credietwezen be trekking hebbende, in handen van de minister van financiën legt. Het recht van amendement is in het wetsontwerp geheel verdwenen. Een derde bezwaar van de adressan ten richt zich tegen de bevoegdheden, welke aan de overheid ter zake van de rentevaststelling wordt gegeven. De beheersing van het credietwezen wordt volgens het adres dienstbaar gemaakt aan een beheersing van het renteniveau. Ten slotte hebben de adressanten nog enkele bezwaren van minder principië le aard. Zo achten zij 't niet juist, dat het toezicht op het credietwezen wordt gebruikt voor het beoordelen van be- drijfsgestes, die direct niets uitstaande hebben met de crediet verlening. Over het algemeen zijn de organisaties dan ook van oordeel, dat dit wetsontwerp niet in het belang is van de Nederland se volkshuishouding en dat het bedrijfs leven mitsgaders de werkgelegenheid hiervan ernstige nadelige gevolgen zul len kunnen ondervinden. DE STAAT VAN BELEG IN GEHEEL NICARAGUA Volgens een radiobericht uit Nicara gua is thans voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd, daar de stakingen tegen de regering algemeen geworden zijn. Er zijn ongeregeldheden uitgebroken, waarbij slachtoffers zijn gevallen. De Nationale Garde is volle dig gemobiliseerd en de luchtmacht patrouilleert langs de grenzen om een eventuele invasie te verhinderen, aldus radio-Nicaragua. Er is ook een pers- censuur ingesteld. Nicaragua grenst in het Noorden aan Honduras en in het Zuiden aan Costa Rica. Ook in België: In navolging van hetgeen in Neder land en Frankrijk is geschied is men ook in Belgie overgegaan tot de op richting van een familiestichting Erfe nis Jean Thiery. Deze heeft zich ten doel gesteld, de erfenis van de in 1675 te Venetie overleden Richard in han dende krijgen. Er is te Brussel een op richtingsvergadering gehouden, waar meer dan 250 nazaten aanwezig waren. De ondervoorzitter van de nieuwe ver eniging, de heer Rigaux, heeft er de zaak uit de doeken gedaan en daarna is besloten, dat de vereniging een blad zal uitgeven, waarin alles zal worden gepubliceerd, wat men over de overle den voorvader te weten kan komen. In verschillende Belgische provincies zul len afd. worden gesticht en met de zusterverenigingen in Nederland en Frankrijk zal ten nauwste worden sa mengewerkt. Subsidie Prov. VW wordt duurzaam verhoogd Prov. Staten verhoogden op 25 Juli 1950 het subsidie voor de jaren 1949 en 1950 voor de Prov. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer van f 15.000. tot f 20.000.Verschillende omstandig heden maken het thans verantwoord, zo menen Ged. Staten, deze verhoging thans tot wederopzeggens toe te ver lenen, om zodoende aan het bestuur van de Prov. V.V.V. een vastere grond slag voor zijn handelwijze te geven. (Vervolg van pagina 1) Jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, voorzitter van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij, noemde het een grote eer deze fraaie aanwinst voor de Nederlandse red- dingvloot van prinses Wilhelmina te mogen ontvangen. In het bijzonder was spreker verheugd, dat aan dit schip de naam van Prins Hendrik was verbonden. - Prinses Wilhelmina verklaarde ten zeerste gevoelig te zijn voor de bij zonder sympathieke gedachte om haar een reddingboot aan te bieden en sprak hiervoor haar hartelijke dank uit. Zij sprak voorts de hoop uit, dat onze koningin nog vele jaren getuige zal mogen zijn van de moedige red dingen, die door de „Prins Hendrik" zullen worden verricht. „Ik doop u" Met de woorden: „Ik doop u „Frins Hendrik" en wens li een goede vaart en vele gelukkige reddingen", ver richtte prinses Wilhelmina daarop de doopplechtigheid, waarna de „Prins Hendrik" langzaam te water gleed. Na afloop van deze plechtigheid onder hield de prinses zich nog geruime tijd met tal van bekende redders, onder wie schipper Piet Bot, de nieuwe com mandant van de „Prins Hendrik". Ook maakte zij in gezelschap van prins Bernhard en de andere genodig den een rondgang over de zo juist door haar te water gelaten redding boot. Bij aankomst aan de werf was aan prinses Wilhelmina door een dochter tje van schipper Bot een boeket bloe men aangeboden. Woensdagavond speelt de Zweedse hoofdklasser Degerfors in het Fejjenoord Stadion tegen een Ne derlandse bondsploeg. De opstelling van de Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: Landman (Sparta)De Jong (ADO) en Busschers (Enschede)Van Schijndel (SVV), De Kroon (Feijen- oord) en Dijkgraaf (AGOW)Van Overbeek (BW), Van Beurden (BW), Van Melis (Eindhoven), Van der Tuijn (Hermes DVS) en an der Weerd (Wa- geningen). Zoals bekend zal Deger fors eveneens ui-komen tegen een Ne derlandse bondsploeg op de Olympi sche Dag. In de vijfde ronde van hetschaak- tournooi in Manhattan heeft dr. Euwe in 39 zetten verloren van Evans (VS). O'Kelly, Najdorf en Horowitz wonnen resp. van Shainswit, Bisquier en Gui- mard. Fine en Byrne deelden de eer. In de zesde ronde behaalde Fine weel een winstpunt door een overwinning op O'Kelly. Evans bewees tegen Kra mer zijn klasse door ook deze partij tot een goed einde te brengen. De par tij EuweGuimard werd afgebroken met onze landgenoot in het voordeel. Hij heeft twee pionnen meer dan zijn tegenstander. Ook de krachtmeting tussen Najdorp en Horowitz kon niet worden uitgespeeld. De Nederlandse rolhockey-ploeg heeft zijn laatste wedstrijd in het tour- Een bondsploeg onfmoet morgen de Zweedse hoofdklasser Degerfors Fine loopt uit op dr Euwe sterke De Westduitse regering heeft een witboek gepubliceerd, waarin aanspraak wordt gemaakt op de oude grenzen van 31 December 1937. Derhalve wordt niet alleen de Sovjet-zóne opgeëist, doch ook al het andere land, dat sinds de oorlog aan Duitsland is ontnomen. Oost-Pruisen, de andere gebieden ten Oosten van de Oder-Neisselinie, het Saargebied en de stukken en stukjes, die aan de landen ten Westen van Duitsland zijn toebedeeld. Blijkens een bericht van de New York Times ba seert de Duitse regering haar verlan gens op de militaire overeenkomst van 5 Juni 1945. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen in vel band met het tijdstip van inwerking treden van de werkloosheidswet heeft de minister van Sociale Zaken mede gedeeld, dat de economische toestand van Nederland nadere overweging ver eist, met name met de Stichting van de Arbeid, ten gevolge waarvan de minister zich moeilijk zal kunnen houden aan de termijn van 1 Juli tot 1 September 1951, welke periode aan vankelijk was vastgesteld voor de in voering van de werkloosheidswet. Bo vendien is er npg geen bevredigen- oplossing gevonden, voor enkele moei lijkheden, die zich voordoen bij de vaststelling van de wachtgeldpremie. De 35-jarige Mevr. M. Jong bloedVan Laar, echtgenote van de 33-jarige lasser W. F. Jong bloed uit Zwanenburg bij Half weg, heeft gisteravond in de Ma- ria-stichting te Haarlem het le ven geschonken aan een vierling, bestaande uit twee jongens en twee meisjes. Zowel de moeder als de vier babies maken het goed. De familie Jongbloed is Rooms- Katholiek en gisteravond is het aantal kinderen verdubbeld, aan gezien het gezin reeds uit vader, moeder en vier kinderen bestond, de 7-jarige Beppie, de 6-jarige Dicky, de 4-iarïge Ilenny en de 2- iarige Harry. De geneesheer, die deze „jong- bloedige" vierling in de wereld heeft geholpen, dr. Aubel, had reeds geruime tijd geleden met hehulo van röntgenfoto's ge-on- stateerd, dat een viervoudige blij de gebeurtenis op komst was. Kraak's loopbaan als zanger gekraakt De doelverdediger van het Ne derlands elftal Kraak zou Zon dagavond te Enschede in een cabaretprogramma optreden als liedjeszanger. Dit kon echter niet doorgaan. Kraak deelde namelijk mede, dat hij Woensdag een brief van de commissie voor amateu risme van de K.N.V.B. had ont vangen, waarin hem werd ver boden aan dergelijke program ma's als zanger zijn medewerking te verlenen. (Van onze speciale verslaggever) ^yANNEER de daartoe nodige mede werking van officiële instanties wordt verkregen, zal Alphen a.d. Rijn binnenkort weer een nieuwe beziens waardigheid rijker zijn, welke zonder overdrijving uniek in Nederland zal kunnen worden genoemd. Bij de verte genwoordiging voor de Zuid-Molukken in ons land toch is het plan gerezen om in de onmiddellijke nabijheid van het Vogelpark Avifauna een originele Am- bonnese kampong te bouwen, waarin gedurende de zomermaanden een aantal Ambonnese gezinnen in totaal 70 a 80 mannen, vrouwen en kinderen zijn intrek zal nemen. Genoemde vertegenwoordigers heb ben zich tot de burgemeester van Al phen a.d. Rijn, de heer Ed. C. Witschey, gewend, die onmiddellijk voor het plan voelde en bereids de nodige maatrege len voor de uitvoering heeft getroffen Het gemeentebestuur heeft bij Avi fauna een terrein beschikbaar ter grootte van ongeveer 2ha, dat uit stekend voor het doel zal kunnen die nen. De bedoeling is, dat in dit terrein een grote vijver wordt gegraven, waar bij dan de vrijkomende grond kan wor den gebruikt om aan de Westzijde een heuvel te maken, welke bescherming zal bieden tegen de wind. De Ambonne zen zullen hun eigen woningen optrek ken, prauwen bouwen en voorts al die werkzaamheden verrichten, die men „thuis" gewend was, zodat elke bezoe ker een volledige indruk zal krijgen van de samenleving in een kampong op de Zuid-Molukken. Uiteraard is met een en ander een vrij groot bedrag gemoeid en het laat ste woord in deze is dan ook aan de regering, die het voor de aanleg beno digde bedrag van plm f 75.000 zal moe ten fourneren. Men verwacht echter zoveel belangstelling voor dit Ambon nese dorp, dat niet alleen deze som er weer uit zal komen, maar bovendien een belangrijk batig saldo zal overblij ven, dat ten goéde zal komen aan de Ambonnese gezinnen. nooi om het wereldkampioenschap te Barcelona met duidelijk verschil van Denemarken gewonnen. Onze landge noten eindigde op de 9e plaats voor Ierland en Denemarken. Spanje won het tournooi met drie punten voor sprong op Portugal en Italië. Ook het basketballtournooi, dat in Nice werd georganiseerd, is geëindigd. De Nederlandse dames verloren in de laatste ronde met 3443 van de Bel gische dames. De eindstand luidt: 1 Frankrijk, 2 Italië, 3 Belgie, 4 Neder land, 5 Zwitserland, 6 Oostenrijk. Na de overwinning welke het speedway-team de Feijenoord Tijgers gisteren op Limburgia boekte, is de stand als volgt: Feijenoord Tijgers 3 3 0 6 Vliegende Hollanders 2 112 Windmolens 3 12 2 Limburgia 2 0 2 9 Naar men ons meedeelt is ook Wim Dielissen, als zesde renner, gecontrac teerd voor de Nederlandse ploeg dia aan de Tour de France zal deelnemen. Siayerwedslrijd in Utrecht Vanavond reeds krijgt de wereld kampioen achter grote motoren de Fransman Lesueur, gelegenheid re vanche te nemen op de dubbele ne derlaag welke hij Zondagmiddag in het Olympisch Stadion van onze na tionale kampioen Pronk moest incas seren. Op de snelle en gezellige Ut rechtse baan worden namelijk inter nationale wedstrijden verreden waar van de stayerwedstrijd de hoofdschotel zal vormen. Ook de Zaankanter Bak ker zal zich in deze strijd mengen, be nevens De Best en de Belg Verschu ren. Aanvankelijk zou ook de Zwitser Heimann starten maar jammer genoeg heeft hij verplichtingen in Zürich welke hem noopten ons land na de wedstrijden van Zondag te verlaten. Niettemin belooft het een interessan te wedstrijd te worden, waarbij de ri valiteit tusesn Lesueur en Pronk na tuurlijk een voorname rol zal spelen. Algemeen zal men van Bakker geen grote verwachtingen hebben. De Zaan kanter heeft echter nog maar weinig wedstrijden in de benen, zodat het niet verwonderlijk is dat hij tot nu toe weinig heeft kunnen laten zien. Naar mate het seizoen vordert zal ook hij zonder twijfel beter gaan rijden. Een Bakker in goede conditie is steeds een lastig tegenstander en het zou ons niet bevreemden als die vorm van avond reeds begint te komen. In een Frans legercommuniqué wordt gezegd, dat 1.200 Chinese natio nalistische soldaten, onder wie 100 ge wonden, bij een Franse post op onge veer 100 km ten N.W. van Hanoi zijn aangekomen. Allen werden onmiddel lijk ontwapend en geïnterneerd. Zij te voet meer dan 2.300 km heb- -1 afgelegd. Als guerillastrijders heb- m zij tegen de Chinese communisten gevochten. In totaal zijn thans in Indo- China ongeveer 35.000 Chinese natio nalisten geïnterneerd. Amerika is bereid, Joego-SIavie zeer aanzienlijke voorraden wapenen en mi litaire uitrusting te verschaffen. Kolo nel Popovic, de chef van de Joegoslavi sche generale staf, en functionarissen van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging voeren hierover op het ogenblik besprekingen, die vrijwel zijn afgesloten. Popovic heeft de verzekering gekre gen, dat de Amerikaanse regering hem bij zijn aankopen zal helpen. Voorts is hem te verstaan gegeven, dat het wel licht beter is, wanneer hij de VS hulp verzoekt overeenkomstig de bepalin gen van Trumans programma voor mi litaire hulpverlening. In dat geval zal Joego-SIavie kunnen rekenen op uit gebreide hulp China buiten vredesverdrag Naar uit Parijs wordt vernomen, zijn John Foster Dulles en de Franse gedelegeerden, die momenteel bespre kingen voeren over het Japanse vre desverdrag, het er over eens, dat zo wel communistisch China als de Chi nese nationalisten buiten het voor lopige vredesverdrag gehouden moe ten worden. WIE VEILIG LOOPT, LOOPT LANGER MEE. Verbond voor Veilig Verkeer

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5