Een grondige restauratie is noodzakelijk Stad en Omgeving AGENDA Beeldhouwwerk aan het Centraal Ziekenhuis geschonken Parlementaire Journalisten in Alkmaar Dronken weggebruiker voor de balie Met toewijzing van bouwvolume werd vreemd gemanipuleerd kermisvreui Steun voor verpleegden en verplegenden „D.A.W." gaat in Hoorn propaganda maken Oudorp WOENSDAG 13 JUNI 1951 Oud-paiiënten vergaten hei ziekenhuis niei Moeder en Kind van Marijke Visser Het toeval speelt soms een buitengewone rol. Immers had de Alkmaarse wethouder, de heer R. Bakker, verleden jaar niet zomaar eens een bezoek ge bracht aan de expositie van de Bergense kunstenares Marijke Visser, waar hij een schitterend beeldje, een moeder met haar kind voorstellend, bewonderde, dan zou het onwaarschijnlijk geweest zijn dat het overhandigen van enige uiting van dankbaarheid aan het Centraal Ziekenhuis door een comité van patiënten in deze culturele vorm had plaats gehad. Door de aanhankelijkheid en de liefde in het tere zandsteen tot uitdrukking gebracht, rijpte bij de wethouder het plan de dankbare gevoelens van de verpleegden uit de kraamafdeling door middel van dit beeldhouwwerk naar voren té doen brengen. Zoals men weet, is uit de patiënten een comité gevormd om de gelden bij een te brengen benodigd voor de aan koop van het kunstwerk. Gistermiddag kon de overdracht aan het Centraal Ziekenhuis plaats hebben in tegenwoordigheid van de beeldhouw ster. Namens het damescomité sprak mevr. A. Kirpenstein een woord van welkom. Zij bracht de welgemeende dank aan allen die meegewerkt hadden de opzet van deze actie te doen sla gen, in 't bijzonder aan de geneesheer directeur dr. W. J. Loyenga. Spreekster nogmde het beeldje niet alleen een aanwinst voor het Centraal Ziekenhuis maar zeker ook voor geheel Alkmaar. Aan de directrice zuster G. H. F. ten Kiefte bood mevr. Kirpen stein een album aan met de namen van alle vrouwen, die bijgedragen hadden tot het welslagen van dit plan. Door het wegtrekken van een gordijn ver richtte de directrice daarna de onthul ling. Burgemeester mr. H. J. Wytema aan vaardde voor de regenten met grote blijdschap het kostelijke geschenk, zo als hij het uitdrukte. „Het voornemen heeft allerwegen sympathie ontmoet, ook buiten de stad", vervolgde de bur gemeester", maar in 't bijzonder ver heug ik mij erover, dat de getuigenis van liefde op een cultureel volkomen verantwoorde wijze is geuit. Juist 'n een ziekenhuis heeft de patiënt zo'n behoefte aan concentratie, aan gedach ten en gevoelens op een hoger plan". Speciaal de zusters wenste spr. geluk met de plaatsing van dat beeldje boven de deur naar de kraamafdeling, waar het steeds zal getuigen van de waar dering van haar voor wie zij werken. Namens de Stichting Centraal Neu traal Ziekenhuis overhandigde de heer W. v. d. Vall aan het damescomité een aantal boekjes van de oud-inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. Chr. Dun „Van Gasthuis tot Centraal Ziekenhuis". (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De ondergang van de Red Witch (18 jaar) Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Ma- iakka (18 jaar); Rex Theater, 2,30 en 8 uur: De laatste stormloop (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Sing Sing (18 jaar). Grote kerk, 7.30 uur: Oecumenische avondwijding. DONDERDAG. Cinema Americain, 8 uur: De onder gang van de Red Witch (18 jaar); Har monie Theater, 8 uur: Malakka (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De laatste stormloop (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Sing Sing (18 jaar). BURGERLIJKE STAND Geboren: M., d.v, P. Duijff en J. Ko kenbier; Martin P., z.v. J. L. Rijtema en J J. Koers: Bernardus G„ z.v. J. F. Godijn en L. B. van Noord; Grietje., d.v. W. v. d. Putte en H. Talens. Gehuwd: Dirk Blom en Johanna Haitsma. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET Bij opkopers hier ter stede heeft de politie enige staven koper aangetroffen, die bij nader onderzoek van diefstal afkomstig bleken te zijn. Aangezien de partij bij een Wormerveerse fabriek vermist was is de zaak overgedragen aan de Wormerveerse politie. Inmiddels kon de dader achterhaald worden. Begin Ie besparen bij Uw kleding en maak kennis met de afdeling "I ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.). In het kader van reis langs de gevangenissen De voornaamste dienaren van de Ne derlandse pers, de parlementaire re dacteuren en verslaggevers, bezochjen gisteren Alkmaar in het kader van een reis langs de Nederlandse gevangenis sen. Dit geschiedde om de journalisten een inzicht te geven in de huidige toestand van ons gevangeniswezen, over de vernieuwing waarvan binnen kort een beginselenwet in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Hoewel dit niet verwacht was, be zochten de heren van de perstri bune in het parlement, alleen de ver pakkingsafdeling van de firma Rin gers aan de Lindengracht, waar zoals bekend een aantal gedetineer den uit de Alkmaarse strafgevangenis Zitting in de verkeersweek Borgstelling na onjuiste voorlichting Niettegenstaande het feit dat de laatste maanden zeer streng wordt op getreden tegen chauffeurs die onder Invloed van alcoholhoudende dranken aan het verkeer deelnemen, komen iedere week dergelijke zaken op de rol van de Meervoudige Kamer voor. Ook gisteren een dag midden in de ver keersweek was dat weer het geval. Een maand gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs voor de duur van een half jaar eiste de offi cier van Justitie tegen de Bergenaar Petrus R. Deze verdachte vertelde dat hij slechts twee of drie borrels had gebruikt maar dat de drank waar schijnlijk „verkeerd was gevallen" omdat hij de gehele dag zo goed als niets had gegeten. De verdediger sprak de hoop uit dat de rechtbank met het bepalen van de strafmaat de grootst mogelijke clementie in acht zou ne men daar het de eerste maal was dat zijn cliënt zich aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt. Oplichting? De Oudorper Wilhelmus G. had aan een goede kennis gevraagd borg voor hem te willen staan. G, had namelijk een voorschot nodig van de Volkscre- dietbank en daar hij in de loop der tijden had laten doorschemeren dat zijn financiële positie vrij behoorlijk was, had deze kennis niet geaarzeld toe te stemmen in deze borgstelling. Daar achteraf bleek dat Wilhelmus in het geheel geen bezittingen had. was de kennis naar de politie gelopen. De officier meende dat hier sprake was van oplichting en eiste een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek. De verdediger mr. Schuurman betoog de echter, dat zijn cliënt met de afbe taling aan de Credietbank niet in ge breke was gebleven en dat de borg stelier op geen enkele manier bena deeld had kunnen worden. Dat Van G. niet was doorgegaan met zijn maan delijkse aflossingen vond zijn oorzaak in het feit, dat verdachte in voorlopi ge hechtenis was gesteld. Mr. Schuur man kwam tot de conclusie dat hier slechts vrijspraak zou kunnen volgen. Oneerlijke huisknecht De Amsterdammer Johannes B„ die als huisknecht in Alkmaar werkzaam was, had „Goodwill-day", de 18e Mei, uitgekozen om bij een Alkmaarse za kenman een Solex te huren. Daar is niets op tegen, als zo'n bromfiets dan ook weer wordt terug bezorgd. Dit nu had Johannes verzuimd. Hij was naar Groningen getuft en had daar de twee- wieler aan de man gebracht. De offi cier meende dat éeze handelwijze ge straft diende te worden met negen maanden hechtenis met aftrek van voorarrest. Tragisch ongeval De bejaarde Simon V. had tijdens de kermis van Limmen meer gedronken dan goed voor hem was Deze onver standige daad had verstrekkende en zeer tragische gevolgen gehad V. werd namelijk, toen hij de straatweg wilde oversteken, aangereden door een motorrijder. Deze kwam zo ongeluk kig te vallen, dat hij kort na de aan rijding aan de bekomen verwondingen overleed. De officier eiste tegen V. een boete van f 50 subs. 25 dagen, een voorwaar delijke straf met drie proefjaren en de bepaling dat V. geen alcoholhou dende drank meer mag gebruiken. Nog een aanrijding Lambertha Z. had te Bei-gen op 17 Maart een jongetje aangereden. De zeventienjarige verdachte had de drie jarige peuter te laat opgemerkt en de officier van Justitie legde haar ten laste dat zij hoogst roekeloos, onacht zaam, lichtvaardig en onvoorzichtig had gehandeld. De officier merkte hierbij op dat Lambertha te hard had gereden en dat de Dorpsweg in Ber gen niet geschikt is voor snelverkeer. De eis was f 75 subs. 25 dagen. Over veertien dagen zal de recht bank in bovenstaande zaken vonnis wijzen. is te werk gesteld. „Schutterswei" zelf bleef van hun belangstelling ver stoken, wegens gebrek aan tijd. Tijdens het bezoek aan de verpak kingsafdeling vertelde de heer Lasse, de directeur van de strafgevangenis, echter uitgebreid over de gang van zaken in de gevangenis. Daarvóór wa ren de journalisten ongeveer dertig in getal door de heer H. Ringers in het gebouw rondgeleid. In de keurige afdelingen werd met de tewerkgestelden gesproken en zeker zullen de bezoekers dank zij ook de gul verstrekte inlichtingen van de zijde van hun geleiders een algeme ne indruk gekregen hebben van het geen in Alkmaar aan de modernisering van het tuchtwezen wordt gedaan. In de lichte recreatiezaal van de vrouwen-verpakafdeling werd namens de bezoekers een dankwoord uitge sproken. Per autobus vertrokken de journalisten „welingelicht". Kegelconcours te Schagen Op de gisteravond gehouden kegel wedstrijden te Schagen behaalden de volgende Alkmaarders successen. Korps heren afd. B: OZEK 1488; afd. C JGOG 1365. Persoonlijk dames A 2: mevr. Berk hout 278; afd. B I. mevr. Neefkes 271; 3 mevr. Nelis 266; 5 mevr. v. Uitert 259; 6 mevr. Schoonhoven 255; afd. C: I mevr. Kleen 297; Herenafd. A: 2 G. v. d. Post 316; 2 C. Klerk 313; afd. C: I G. Stuifbergen 231; 2 J. Witte 314; 3 G. Nieuweveen 310; 4 G. Kiebert 310; 5 Schoonhoven 307; 6 G. Oudes 306; 7 A. v. d. Oever 304; afd. C: 2 A. Schellinger 299; 3 C. Kaijer 296; 6 A. Goudsblom 287; 8 C. Plas 284; 9 W. Snijder 282. Achten-prijs heren: G. Kiebert 14/8. Zessenprijsdames: mevr. C. Neefkens 14/6; Zevenprijs dames: mevr. Meijsen 9/7. DEN BURG, 11 Juni. Aangevoerd werden 1940 lammeren van f 50,— tot f 67,50; 5 koeien van f 600,— tot f 850,—; 40 biggen van f 30,— tot f 45,— en 19 nuchtere kal veren van f 40,— tot f 65,—. De markt was niet vlot en een aantal lam meren werden niet verkocht. .De man, die terugkwam" De Kring Noord-Holl. benoorden het IJ van de Kon. Ned. Zwembond zal Zaterdag, 16 Juni, in Hoorn het zwem men in al zijn geledingen door demon stratie propageren. Hieraan zal meegewerkt worden door de Zaanse clubs Nereus en Neptunus en het Alkmaarse DAW. De demonstratie zal bestaan uit het tonen van de verschillende zwemslagen en het zwemmen van diverse wedstrijd nummers, zowel persoonlijk als in esta fettes. Daarnaast zal ook het reddend zwemmen gedemonstreerd worden o.m. hoe een in het water door de dren keling vastgegrepen redder zich be vrijdt en de drenkeling veilig naar de kant brengt. Een feit dat de aandacht verdient is, dat D. A. W. nu naar Hoorn gaat om daar de zwemsport nieuw leven in te blazen, terwijl deze bekende Alk maarse club in 1918 werd opgericht door enkele zwementhousiasten, die deelgenomen hadden aan zwemwed strijden te.... Hoorn! Daar maakte 't zwemmen toen een bloeiperiode door. De toemalige vereniging: „Het Hoorn- sche Hop", is inmiddels reeds lang ter ziele, terwijl DAW zich in een nog steeds toenemende belangstelling mag verheugen. Moge het huidige enthou siasme der Alkmaarders overspringen op de jeugd van Hoorn, opdat daar een even bloeiend zwemleven zal ontstaan als weleer. EERVOL ONTSLAG De heer J. de Moor, werkzaam bij het Gemeentelijk Slachthuis te Alk maar, is per 1 Juni j.l. eervol ontslagen. De heer P. Vijen, in dienst van de Gem. Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, is per 1 Juni j.l. eervol ont slag verleend. GESLAAGD VOOR KLEUTER ONDERWIJZERES Voor het examen onderwijzeres bij het voor bereidend onderwijs (kleuteronderwijs) slaagden te 's-Gravenhage onze stadsgenoten de dames E. Holman en C. Hiehle. GESLAAGD De dames T. Richardson en D. Bloe- aerts alhier zijn geslaagd voor het examen lerares coupeuse, afgenomen door de Modevakschool Haarlem. Gemeenteraad Bergen richt zich tot de minister Hoewel het bouwvolume voor villa's in de vr(je sector maximum 500 kubiek» meter bedraagt, wordt er thans aan de Eeuwige Laan te Bergen een villa t». bouwd met een bouwvolume van 1300 kubieke meter. Hierbij komt nog dat de vergunning voor de bouw van deze villa afkwam tijdens de zogenaamde bouw- stop. Dit geval stelde de heer C. Ellis (KVP) bij de rondvraag van de gister morgen gehouden gemeenteraadsvergadering van Bergen aan de orde. Tf»l<nrt aan hnuwmatnriaUn en dat B' en W' aan dit geval geen bÜ- lekort aan bouwmaterialen en zondere aandacht hadden geschonken, arbeiders gold niet bij bouw van grote villa „Het rechtvaardigheidsgevoel van iedereen moet hier tegen in opstand komen" aldus de heer Ellis. Het is onbegrijpelijk dat tijdens de bouwstop aan iemand die veel geld en relaties heeft toestemming wordt gegeven een villa van 1300 kubieke meter te bou wen. Gemeentewerken zou dit object en dat van de heer C. Noort voor een dubbelwoonhuis op 5 Maart, d.i. op de dag dat de bouwstop werd aange kondigd, ter goedkeuring hebben inge zonden. Beide objecten werden gere tourneerd wegens te late indiening. Na enige dagen werd de bouw van het eerste pand echter goedgekeurd. Een poging om het object Noort alsnog goedgekeurd te krijgen, faalde: men mocht tevreden zijn, dat het object voor de villa nog eens onder de loupe genomen was. Later kreeg de heer Noort zijn goedkeuring toen de bouw stop zou worden opgeheven. Opdracht aan B. en W. Wie zijn hier de schuldigen? vroeg de heer Ellis. Hij noemde het spotten met de woningnood en vroeg de Raad adhaesie te willen betuigen aan de volgende opdracht aan B. en W. Ten eerste bij de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting te informe ren hoe het mogelijk is, dat a ondanks de bouwstop de bouw van de hierbe- doelde villa ter hand genomen kon worden, b ondanks het beweerde te kort aan bouwmaterialen en bouwvak arbeiders, hier één enkel gezin de be schikking krijgt over 1300 m3 bouwvo lume, terwijl normaal het maximum dat wordt toegewezen 500 m3 bedraagt Ten tweede het antwoord van de mi nister ter kennis te brengen van de Raad De heer Broersma meende, dat er buiten 't volume niet mag worden ge bouwd, zolang hier nog 350 woningen dringend nodig zijn. Burgemeester Huygens antwoordde, Gevonden voorwerpen De volgende voorwerpen zijn gevon den in het tijdvak van 31 Mei tot en met 6 Juni. Ze zijn behalve Zaterdags iedere werkdag van 17 tot 18 uur te bevragen aan het bureau van politie alhier: sok, kinderportemonnaie, sleu tel, sleutel, sleutel sleutel, sleutel, legi timatie-bewijs, actetas, dasspeld, porte- monnaie met inhoud, dameshandschoen, stoel, sleutels, rijwielsleutel, boodschap pentas, autosleutel, lipssleutel, ceintuur, zakkammetje, sleutel, EHBO-insigne, pijp, notenkraker, ceintuur, portemon- naie met inhoud, portemonnaie, kin derpakje, actetas, overall, kinderwagen- zeiltje. Van de volgende gevonden voorwer pen worden aan het bureau van politie de adressen van de vinders verstrekt: vulpotlood, vulpen, vulpen, tas, handschoen, broche, portemonnaie met inhoud, handschoen, armbandje, portefeuille met inhoud, geldsbedrag, zonnebril, armband, broche, duif no. 158126, medaillon, teddy beer, geldsbe drag, zonnebril, schakelarmband, da meshandtas, wollen vest, kinderschoen tje, zelfbinder, portemonnaie, hanger tje, zwembroekje met bijbehoren, ro zenkrans in etui, couponhoekje, twee krielkippen, ceintuur, herenjas, arm bandje, stukken ijzer. Kapelkerk in staat van verval Reeds langer dan een jaar wordt het eenvoudige, doch smaakvolle Interieur van de Kapelkerk ontsierd door vijf ruwe palen, die de zware dwarsbalken in de nok van het gebouw ondersteunen. Deze zijn namelijk in de loop der ja ren zo zeer vergaan, dat vanaf de grond duidelijk de grote scheuren in het hout en de muur te zien zijn. De (langdurige) noodmaatregel moest worden genomen om de kerkgangers te beveiligen tegen bet gevaar van Instorting der muren. Het ziet er naar uit, alsof de Ned. Hervormde Gemeente in Alkmaar, na de finan ciële klap die zij kreeg bij de restauratie van de Grote Kerk en de offers die zij nog dagelijks moet brengen voor de lopende herstelwerkzaamheden, weder om diep in de beurs zal moeten tasten. Financiële steun van overheid noodzakelijk Toch is de Kapelkerk een grondige restauratie zeer zeker waard. Het oude orgel, dat het wapen draagt van Chas- telain, die belangrijk heeft bijgedragen in de kosten van het instrument, de achttiende eeuwse, hangende preek stoel met panelen van kersenhout, welke zijn versierd met bijbelse tafe relen, de kronen, eiken banken, het laat-Gothische portaal en de fraaie hoge ramen, zijn kostbare erfdelen die een goede verzorging behoeven. Beperkte hulp Voor het herstellen van de verzakte kerk is men aangewezen op financiële steun van Monumentenzorg. Als men echter weet, dat er bij deze instelling voor f 20.000.000 aan subsidie-aanvra gen is ingediend en er slechts f 2.000 000 kan worden toegewezen, be grijpt men dat de hulp beperkt za' blijven tot het allernoodzakelijkste. De subsidies worden verleend naar orde van belangrijkheid. Aangenomen mag worden, dat er nog wel twee tot drie jaar zullen verstrijken voor er daadwerkelijk kan worden aangepakt. De toren, die eigendom is van de ge meente, werd onlangs voorzien van een loodbekleding en zal het nu wel weer enige tijd uithouden. Het is echter hoog tijd om tot algehele restauratie te geraken. Hierbij zal men niet het sleche voorbeeld van Warmenhuizen moeten volgen, waar verleden jaar bot weg werd geweigerd de kerkelijke ge- meent enige financiële steun te ver lenen bij een zeer noodzakelijke res tauratie. De kerkeleden aldaar moesten zelf maar zien hoe zij het geld bij el kaar kregen om een prachtig monu ment voor het nageslacht te bewaren. Bij het herstellen van de Kapelkerk zal ook de gasverlichting vervangen moeten worden door electrische ver lichting, daar het toch waarlijk te gek is dat bijna wekelijks kerkgangers on passelijk worden en flauw vallen door de sterke gaslucht die ontstaat bij het aansteken van de talrijke lampen, Klein begonnen De Kapelkerk dateert uit het jaar 1442, toen de St. Jansheren van Haar lem aan de rand van de gemeente een klein kapelletje stichtten ter ere van de H. Maagd Maria. Het gebouw werd in 1540 uitgebreid, waarbij Willem van der Goes, Abt van Egmond, een half- uursklok schonk. Er werden vier nieu we ramen uitgespaard, waardoor het totaal aantal vensters aan de Laatzijde op zeven kwam. In 1572 werd de Kapelkerk, tot die datum katholiek bezit, overgenomen door de Hervormden, wier ledental zo sterk toenam, dat in 1642 een vierde predikant mocht 'worden benoemd. De voorwaarde daarbij was, dat er Zon dags twee diensten moesten worden gehouden. De kosterswoning stamt uit 1764. toen de in de Kapelsteeg staande wo ning ,,'t Landwijf' door de kerkelijke gemeente werd aangekocht. Sinds die tijd is het huis altijd door kosters van deze kerk bewoond geweest. De achttiende eeuw was voor het bouwwerk een bewogen periode. In 1705 werden de zeven Zuiderglazen ge restaureerd en een jaar later werd de Noordermuur, die tekenen van ver zakking vertoonde, in reparatie geno men. Door aankoop van het aan de Noordzijde staande huis „De vier Heemskinderen" kon toen nogmaals tot uitbreiding van het gebouw worden Overgegaan. De totale kosten stegen daarmede tot f 28.347.28. In één uur tijds a//°s verloren Alles wat met grote moeite was op gebouwd, ging in 1760 in één uur tijds verloren, toen onvoorzichtige loodgie ters brand veroorzaakten en het ge bouw door de felle ivestenwind binnen weinige ogenblikken in lichterlaaie stond. Hierbij ging ook het orgel, dat boven de ingang van de kerk stond en ire 1656 door Jan Galtus van Hagerbeer was geplaatst, verloren. Onversaagd werd echter met de we deropbouw begonnen en de kerk ging er zelfs op vooruit, toen door aankoop van een erf aan de Verdrcmkenoord- zijde een betere toegang werd verkre gen. Aan het einde van de achttiende eeuw werden de gelovigen uit het ge bouw verdreven door Franse bezet tingstroepen, die het daar een mooie gelegenheid vonden om er het hooi en het stro voor hun paarden op te slaan. Ned. Herv. Gemeenie kochi de kerk Pas in de negentiende eeuw werd uitgemaakt aan wie de Kapelkerk eigenlijk toebehoorde. Het gebouw was oorpronkelijk rooms katholiek bezit geweest en werd in het midden van de zestiende eeuw eenvoudig aan de r.k. parochie ontnomen. Bij de defini tieve toewijzing werd besloten, dat dit gebouw en de Grote Kerk zouden worden verdeeld onder de verschillen de kerkgenootschappen. De Kapelkerk werd geraamd op f 11.000.en de Grote Kerk op f 14.000.Voor deze bedragen werden ze gekocht door de Nederlands Hervormde Gemeente. Uit gezonderd de rooms katholieken schon ken alle anderen hun aandeel aan de Nederlands Hervormden. De Kapelkerk, die in haar ruim 500- jarig bestaan reeds vele malen werd verbouwd, moet nu hoog nodig weer eens geheel onder handen worden ge nomen. Dat is niet alleen een belang van de Ned. Herv. Gemeente, doch zeer zeker ook van stad en staat. Mo gen zij spontaan de hulp verlenen die voor het bewaren van dit monument noodzakelijk is. daar zij meenden dat het aan het Rijk moet worden overgelaten, of dit juist geacht werd. Na enige discussie ging de Raad er in zijn geheel mee accoord, om B. en W. te verzoeken een onderzoek in te stellen. Ook villa's inwoning De opmerking van de heer Broers- ma dat men spot met de woningnood die juist de kleine man treft die moet samenwonen, terwijl ruimte in grote villa's niet gebruikt wordt, deed de voorzitter opmerken, dat te Bergen ook villabewoners inwoning hebben. Hier heersen dus niet de wantoestan den, welke elders worden waargeno men. Alleen ouden van dagen hoven de 70 jaar en zieken worden gespaard. Bioscoop Bij de aanvang van de raadsverga dering informeerde de heer Broersma naar de reden van het uitblijven van de uitnodiging tot het bijwonen van een onderhoud met B. en W. betreffen de de zaak Diesfeldt. Na de uitspraak van de Raad van Beroep ten nadele van dé hr. Diesfeldt was de zaak be treffende de bioscoop voodlopig af, zo luidde het antwoord van de voorzitter. De heer Maasen had in de notulen de besprekingen inzake te bouwen toi letten te Bergen a Z. gemist. De voor zitter deelde naar aanleiding hiervan mede dat er nog onderhandelingen gaan de zijn met Paal 33. De gemeente zou f 600 kunnen bijdragen in de kosten, maar geen lening verstrekken. Dr He melrijk betreurde het, dat uit geld nood zo moest worden gehandeld. Zijns inziens betrof het hier eigenlijk een gemeentezaak. De voorzitter kondigide een nieuw voorstel van B. en W. aan. Schenking Sala Inzake de schenking van de heer Sala van twee jaar geleden, merkte dr. Hemelrijk op, dat z.i. wel erg non chalant was gehandeld met het borst beeld en andere kunstwerken door ze twee jaar op zolder te laten liggen. Het royale gebaar van de schenking had meer waardering verdiend en deze nonchalance was niet prettig tegen over de schenker. De voorzitter antwoordde, dat hij onmiddellijk de heer Sala had opge zocht om hem dank te zeggen, maar gaf toe dat het minder juist was de raad zolang onkundig te laten van de schenking. Dr. Hemelrijk zou gaarne elke maand vergaderen en niet met overladen agenda's, zodat het mogelijk werd, dat de raad op de hoogte blijft gesteld van de gang van zaken en vooral van de brandende kwesties. De voorzitter be loofde hiermee rekening te zullen houden. Gelden voor onderwijs Punt 3, de voorlopige vaststelling van de bedragen die de gemeente heeft uitgegeven in 1948 terzake van art. 55 van de Lager Onderwijswet, werd van de agenda afgevoerd en ook puRt 4, aangaande de gemeentelijke vergoe dingen aan de bijzondere scholen over het tijdvak 1943 t/m 1947 werd aange houden. Met het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van geld voor enkele noodzakelijke aanschaffingen ten behoeve van de openbare lagere school, kon de raad zich verenigen. Tot leden van de commissie van bij stand voor algemene verordeningen werden benoemd de heren Driessen, Sluis, Taets van Amerongen, Maasen en Broersma, zodat alle raadsfracties hierin vertegenwoordigd zijn. De Bergerweg Het voorstel om over te gaan tot het doen maken van twee ventwegen aan beide zijden van de Bergerweg en het doen aanbrengen van een riolering in deze wegen, bracht weer de kwestie van het al of niet aanbesteden op het tapijt. De een vreesde dat het uitvoe ren in eigen beheer het werk duurder zou maken, een ander was bang dat het langer zou duren, weer een ander wees er op, dat men in de tijd dat er bij de gemeente arbeiders over waren, tot ontslag zou moeten overgaan, wat deze mensen naar de steun zou drijven. Alles tegen elkaar afgewogen, konden ook zij, die principieel vóór aanbeste ding zijn, er accoord mee gaan, dat in dit geval het'werk in eigen beheer uitgevoerd werd. Ten slotte verenigde de raad zich met het voorstel om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een verwarmingsinstallatie en opbergruim te ten behoeven van het gymastieklo- kaal aan de Loudelsweg van de St. Jospehstichting. De Bergertram Nadat bij de rondvraag het bouwen van de viila in de Eeuwige Laan ter sprake was gekomen, informeerde dr. Hemelrijk hoe het stond met de tram verbinding met Bergen aan Zee in de komende winter. De voorzitter kon ai- leen mededelen, dat de vraag of tram of bus de meest aangewezen verbin ding is, nog wordt onderzocht. Dr. Nieuwenhuis, oud-directeur R.E.T. en thans voorzitter van de bond van Ned. Transportondernemingen, bestudeert de zaak. Wat het door het Econ. Insti tuut uitgebrachte rapport betreft, door dr. Hemelrijk waardeloos en gevaar lijk genoemd, gaf de voorzitter als zij" mening te kennen, dat dit rapport ab soluut nodig was en dat het niet ver diende te worden gedenigreerd. Te SchoorI vielen deze* dagei genoegens te smaken, dio een kt kan. Het moge dan niet meer zo'i gebeurtenis zijn in het leven der als vroeger, toch trekt de kennis veel belangstelling en vooral voor is er nog veel aantrekkelijks. De „Kop van Jut" moest het wee gelden en vele dapperen pronkten verworven eretekens; anderen vonc bij het schieten met 'de buks of ti prijsje machtig te worden bij een c hendigheidsspelen. Zweefmolen, lu< golfbaan en de tent voor kleute; hadden het druk, het ouderwetse werk vaak virtuoos beoefend. En 1 naire geneugten boden niet de I oliebollen, paling, Hollandse nieu\ enz. Veel nieuws was er ditmaal n of het moest zijn het reusachtige 1 met ontelbare prijsjes, waarbij iemt moderne Kokadorus met stentorstem animeerde tot het kopen van een De dansvloeren waren vaak ov wat nog niet stijf en stram was, een dansje. Houders van fietsenstal den meermalen ruimte en handen Zinker in het kanaal Met de voltooiing van de portleiding voor het Noorde om de gaslevering door de B tot stand te brengen .wordt s tracht. Nadat door een bag een geul gebaggerd was en ve de voorbereidende werkzé waren verricht is Dinsdag r< zinker in het kanaal bij de b val gelegd. De zinker bestaat dubbele buisleiding die twee n der de bodem van het kanaa' legd. Het leggen van deze zi teraard een zeer kostbaar wer uitgevoerd door Aann. Maa v/h Fa. de Ruiter te Amsterd; weg. Over enige weken hoo de gastransportleiding klaar t! en met de gaslevering te begi Dinsdagmorgen omstreeks reed een chauffeur van het t: bedrijf van G. Schot met een vrachtauto door de bocht op teau bij de Omval toen hij een ment aan zijn wagen meend merken. Hij reed naar de kant te. De chauffeur van een ach rijdende vrachtauto van de 2 hriek „Lutjewinkel", wiens i werd afgeleid door een naders tobus .merkte dit te laat o; schoon hij nog trachten de aut< wijken, botste hij tegen de ac van de vrachtauto. De auto v, de linkervoorkant geheel ingec zwaar beschadigd. Gelukkig z mand aan die zijde in de wag chauffeur bekwam geen letsel, gen is door de fa. Bloauboer uit Schagen weggesleept. De de auto had lichte schade. GEVONDEN VOORWERP Een blauw grijze postduif n gemerkt „Holland 1951" 735672. nen Broche, witte roos met rand. „De hengelaar" had gee Zondag toog de Rijper visch het eerst in dit seizoen weer vangst en wel op baars, 's om vijf uur scheepten 42 led in om op de Gouw hun geluk proeven. Vier maal een half ui getuurd op het dobbertje, doe echter tevergeefs. Elf bove baarzen werden op het droge 37 kleintjes werden aan de h slagen. Een gemiddelde dus v; één, De uitslag van deze wedstri 1. S. Tol, tevens de grootste ba karpertuig; 2. B. de Moes; 3. ser; 4. M. Visser; 5. J. Taam Taam; 7. J. Bunschoten; 8. Th. ring; 9. Jo Beumer en 10. Jaa] hout. Wedvlucht „De reisd De uitslagen van de Zondag gen wedstrijd had een vlotter dan verleden week. De duiven sneller en zonder verliezen. D< taten waren goed maar haddi beter gekund, daar verschillen ven een omweg hadden gemaa len kwamen vanuit een ve richting binnen. Gevlogen we Quievrain. De eerste duif die v klokt was van gebr. Boots Beemster, evenals de achtste. E orde was J. Mul 2 en 9; A. Doi P. Riteco 4; J. Sassen 5 en 7; 6 en 12; C. Nieuweboer 10 en Knecht 13 en de overduif v Klinkhamer. Zaterdag en Zondag staan Ch en Roosendaal op het program: Twee eerste prijzen en prijs voor „Muzieklu Het plaatselijk fanfare-corps zieklust" behaalde op het Bo cours te Noord-Scharwoude in c Wedstrijd een eerste prijs met 9 ten en in de concertwedstrijd superieure afdeling eveneens e ste prijs met 375 punten. Hi Werd het hoogst aantal punten concours bereikt en verkreeg h tevens een ere-prijs, aangebode: het gemeentebestuur van Lang Ook verwierf men de wiss voor de tijd van een jaar. In verband met deze success het- corps hedenavond een rc hoor het dorp maken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2