Heemschut protesteert tegen het nieuwe wegenplan van Schoorl Weinig bezoekers voor het circus In Friesland: meer boter, minder kaas Zeer positieve elementen De Rijp Achtjarig meisje wint tekenwedstrijd Groot-Schermer Limmen Nieuws uit Heiloo West-Graftdijk Oudorp Nieuwe kerkelijke ontvanger Zuid-Scharwoude Noord-Scharwoude St. Pancras Heer-Hugowaard Meisje werd in haar been aangeschoten Maar door wie Hoe besparen we water op grasland? DONDERDAG 14 JUNI 1951 Een nieuwe weg zal meer Oostwaarts moeien liggen Een grootscheeps wegennet is niet noodzakelijk Aan het College van Ged. Staten der provincie Noord-Holland is door de Bond Heemschut het volgende adres gezonden: Het bestuur van de Bond Heemschut heeft met erkentelijkheid kennis genomen van liefr feit, dat voor de gemeente Schoorl thans eindelijk een uitbreidingsplan in voorbereiding is. De Westkust van Holland is in de laatste eeuw deerlijk geschonden. Vooral Kennemerland, waar de duinvoet in zijn afwisseling van duin- en polderlandschap zo bijzonder aantrekkelijk was, is thans onherstelbaar verminkt dooreen aaneengesloten reeks geestloze villadorpen. Slechts het uiterste Noorden van de Kennemer duinenreeks, van Bergen tot Kamperduin, verkeert nog in vrijwel gave toestand. Het moet, naar de mening van het bestuur van de Bond Heemschut, een ieder duidelijk zijn, dat in dit gebied met de allergrootste omzichtigheid opgetreden dienst) te worden. Met name ware hier uitbreiding der bebouwing zeer beperkt te houden, en versnip pering van de terreinen door wegaanleg een euvel waaraan ons ganse land lijdt krachtig tegen te gaan. Het huidige ontwerp-uitbreidingsplan voor Schoorl bezit stellig zeer positieve elementen. Met name heeft het bestuur met vreug'de gecon stateerd, dat de terreinen van het oude barak kenkamp, alsook de duinvoet, niet bebouwd zullen worden. Echter meent het bestuur, dat het uitbreidingsplan enkele andere elementen bevat, waartegen het met kracht dient te pro testeren. DE NIEUWE VERKEERSWEG Met name geldt dit de nieuwe verkeersweg, welke min of meer parallel aan de oude Heereweg, de gehele gemeente doorsnijdt. De Heereweg, aan de beboste voet van de duinen lopend, opent prachtige vergezichten op het open polderland schap. Het contrast tussen deze landschapsvor- roen wordt op harmonische wijze verzacht door de tuinderijen, welke zich met hun veelal fraaie beplanting tussen polder en weg bevin den. De nieuwe weg, ten Zuiden van Aagt dorp de gemeente binnenkomend, doorsnijdt deze tuinderijen, waaronder de fraaie tuin van het Staatsbosbeheer, op ruwe wijze en zet zich, steeds door tuinen, tot in het dorp Schoorl voort. Het bestuur meent, dat hierdoor onher stelbare schade zal worden berokkend, zowel aan een uniek landschap, als aan een groot aantal bedrijven. De nadelige gevolgen, welke voor de bevloering van de daar gelegen ter reinen van de nieuwe weg zullen uitgaan, lopen zeer duidelijk in het oog. Het bestuur meent dan ook, dat een nieuwe weg naar Schoord, waarvan het de noodzaak wel inziet, wellicht beter meer Oostelijk in de polder, zo mogelijk met gebruikmaking van bestaande wegen zou dienen te geschieden. Tussen Schoorl en Aagtdorp is een groot aantal nieuwe wegen geprojecteerd. Het bestuur kan niet begrijpen, gezien de huidige toestand welk belang deze wegen moeten dienen. De stichting van nieuwe bedrijfsgebouwen, op zich zelf wellicht niet zo'n bezwaar, lijkt allerminst noodzakelijk. Het paadje, dat van de Omloop aanloopt op de Bickerslaan, en dat verbreed zal worden is een voorbeeld van de landschap pelijke schoonheid welke hier teloor zal gaan. In en ten Noorden van Schoorl nadert de geprojecteerde weg nog veel dichter tot de VERVOLG STADSNIEUWS Geslaagden R.K. Lyceum Aan het Alkmaarse R.K. Lyceum slaagden in de afdeling Gymnasium A. de volgende candidaten: Joke van Grondellen uit Heiloo en Wil Sluymer en Annemie Vermeulen uit Alkmaar. Het examen wordt met drie candida ten voortgezet. Eindexamen Gem. Mid. Handelsschool Voor het eindexamen der gem. middel bare handelsschool te Alkmaar zijn geslaagd: P. C. Duyn, H. W. Hofmeester, W. P. Hoog land, B. W. Koomen, J. Obd-am, H. E. Ormsl, H. Outhoff, G. M. Sprayt, A. C. van der Tak, G. P. Veldman en H. Vriend. Afgewezen: 4 candidaten. VEILIG VERKEERSWEEK Het gevaarlijke kruispunt Emma- straatNieuwlandersingel was Woens dagmiddag weer een voorbeeld voor de Veilig Verkeerweek. Een auto van uit de Emmalaan rijdend richting Em- mabrug werd van rechts aangereden door een van de Nieuwlandersingel komend motorrijwiel. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het automobiel werd ter rechter zijde be schadigd, het motorrijwiel werd geheel ontzet. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de bestuurders elkaar te laat heb ben opgemerkt. Heereweg. De situatie, welke in Schoorl zal ontstaan, waar deze weg langs rommelige ach terkanten van de bebouwing zal lopen, is bij zonder ongelukkig; de overgeschoten repen land tussen de Heereweg en de nieuwe weg, waar bebouwing voor culturele doeleinden ge sticht kan worden, bevredigen evenmin. Ten slotte zal bet uitzicht van de Heereweg af op de polder ten zeerste worden geschaad door de onmiddellijk daarnaast lopende weg. NODELOZE VERSNIPPERING Tussen Schoorl en Katrijp, recht tegenover het Doopsgezind Broederhuis, is een weg ge projecteerd naar de Heereweg. Het bestuur kan het nut van deze weg, bestemd om toeg'ang te verlenen tot culturele bebouwing, niet in zien. Ook hier zal een uiterst fraaie ruimte, afgesloten door de duinrand, zonder bijzondere noodzaak worden versnipperd. De nieuwe weg loopt naar het Noorden, steeds zeer dicht langs de oude weg, waardoor het uitzicht op de polder volkomen zal wor den bedorven, langs Katrijp, om ten Noorden daarvan op de oude weg aan te sluiten. De Heereweg zal daar worden verbreed, waaraan bij Groet een oude boerderij ten offer zal vallen. Deze boerderij, op zich zelf reeds een be langrijk bouwwerk, een zeldzaam gaaf specimen van het streelctype, waarvan helaas nog maar weinig exemplaren, en dan meestal in minder fraaie staat, over sfijn, vervult een hoogst be langrijke functie in een uniek gezicht op Groet, waarvan het kerktorentje zo geestig uit het groen omhoog steekt. Het bestuur meent met de meeste klem tegen de bedreiging van deze boerderij te moeten protesteren. Gebouwen als deze dienen beschermd, stellig niet vernietigd to worden. BOERDERIJEN WORDEN ONBRUIKBAAR Het dorp Groet ontleent zijn aantrekkelijk heid voornamelijk aan de fraai beplante Heere weg, ten Oosten begeleid door een aantal boer derijen van goed karakter, enkelen vormen zelfs bijzonder fraaie complexen. De grote uit- bieiding van Groet zal deze boerderijen geheel van hun land afsnijden en als boerderij on bruikbaar maken. De boerenbedrijven zullen zich noodzakelijk naar het Oosten moeten ver plaatsen, waarmede Groet grondig bedorven zal zijn» Het bestuur meent dan ook, dat terwille van dit bijzonder gave en aantrekkelijke dorpje, de uitbreiding zéér drastisch beperkt dient te worden, waarvoor wellicht compensatie ware te vinden in een uitbreiding van Katrijp in Oostelijke richting' dus stellig niet langs de Heereweg. Een dergelijke uitbreiding zou met zeer veel zorg dienen te geschieden, een goede omplanting, teneinde de schade aan het polderland te beperken, is daarbij waarschijn lijk onmisbaar. Onmiddellijk ten Noorden van Groet ligt het bijzonder aantrekkelijke Hargergat. De ge projecteerde bebouwing aan de daar langs lopende Hargerzeeweg is, zowel op zich zelf, als in de groepering weinig gelukkig. Het aldaar geprojecteerde kampeerterrein zal samen met de bebouwing -- het Hargergat ge heel bederven. Het bestuur meent, dat duin terreinen van deze schoonheid nimmer opgeof ferd mogen worden. Het waarlijk schitterende uitzicht van het Hargergat uit over de polder zal door de nieuwe weg zeer worden geschaad. Op verscheidene plaatsen is tussen de Heere weg en de duinen bebouwing ontstaan. Waar deze aanwezig is, dient men in haar bestaan te berusten, doch men dient, naar de mening' i van het bestuur, elke verdere uitbreiding onmogelijk te maken. In het algemeen voldoet het plan aan deze wens, echter geeft het bestuur in overweging, de bebouwing aan de Achter weg en Kerkepaadje te laten vervallen. Wel licht zou ook de ontsierende reeks zomer huisjes langs de Oorsprongweg in de toekomst kunnen verdwijnen, doordien men geen toe stemming tot vernieuwing zou geven Het bestuur beseft zeer wel, dat tot Schoorl een nieuwe verkeersweg noodzakelijk aangelegd dient te worden. Het meent echter, dat de mogelijkheid, deze meer Oostwaarts aan te leggen nadere overweging verdient, temeer, waar in de gemeente Bergen wellicht een fraaiere aansluiting verkregen kan worden dan thans mogelijk is. Het bestuur vraagt zich voorts af, of het grootscheepse weg-project benoorden Schoorl wel zo noodzakelijk is. Wellicht zou met enige bescheiden verbeteringen aan de Heereweg reeds een voldoende oplossing verkregen kun nen worden. Het bestuur is vol lof over de moed, waar mede de ontwerpster van het plan de verlei ding heeft weerstaan, te Kamperduin een bad plaats te stichten. Het meent, dat op verzoe ken, daartoe alsnog over te gaan, stellig niet moet worden ing'egaan. Resumerende meent het bestuur met kracht te moeten protesteren tegen de thans gepro jecteerde wegen in de gemeente Schoorl, als ook tegen de uitbreiding op zo grote schaal van Groet, en de andere hierboven besproken plannen. Het verzoekt Uw College dan ook met klem, niet tot goedkeuring van het plan in de huidige vorm,over te gaan. Het bestuur beseft zeer wel, dat de Bond Heemschut zich geen belanghebbende mag ach ten in de zin der Woning"wet, doch het meent op grond van art. 8 3e lid der Grondwet, als ook van het Kon. Besluit van 15 Augustus 1950, no. 7, zijn bezwaren tegen dit plan ter kennis van Uw College te mogen brengen, en met recht te mogen verwachten, dat het zijn verzoek bij de behandeling' van dit uitbrei dingsplan zal willen overwegen. Het bestuur zal het ten zeerste op prijs stel len Uw beslissing te vernemen. Hedenmorgen is in de Openbare School in De Rijp de eerste prijs van de grote jeugdtekenwedstrijd van het Marshall Plan (leeftijdsgroep acht tot en met elf jaar) op enigszins feeste lijke wijze uitgereikt. Deze prijs is gewonnen door de 8- jarige Wilhelmina V. Appel uit De Rijp, leerlinge van de lagere school. De prijsuitreiking geschiedde door één van de Amerikaanse leden van de E.C.A.-missie in Nederland. Wij ko men daarop morgen uitvoerig terug. WEER LEVERBOTPROEVEN IN DE SCHERMER Het Texelse Schapenstamböek heeft Maandag op de markt te Texel aange voerd 46 lammeren, 40 ooien en 6 ram men. De dieren werden gekocht voor resp. 75 en 84 gulden per stuk. Ze zijn bestemd voor leverbotproeven, die wederom in de Schermer zullen wor den genomen. FEESTAVOND BLOEMBOLLEN CULTUUR In verband met het 65-jarig bestaan van Bloembollencultuur, afd. Limmen Heiloo, wordt Zaterdagavond een feest gegeven voor de leden met hun dames. GEHUURDE SOLEX GESTOLEN Een verhuurder van Solexrijwielen deed dezer dagen bij de politie aan gifte van het vermissen van een fiets met hulpmotor. Door de politie in Deventer kon de pleger van diefstal aangehouden worden, daar hij de fiets wilde belenen. Inmiddels werd hij aan de Alkmaarse politie overgegeven. INLICHTINGEN GEVRAAGD Omstreeks twaalf uur heeft een manspersoon enige kinderen in de Re gulierslaan lastig gevallen. Een voor bijganger onderhield de „heer" vervol gens over zijn gedragingen. De politie verzoekt deze voorbijganger zich te melden op het politiebureau (kamer 8) voor het geven van inlichtingen. Autotocht ouden van dagen uitstekend geslaagd De ouden van dagen hebben Dinsdag een onvergetelijke dag gehad. Hoewel tijdens de reis enige regen is gevallen hebben de oudjes daar weinig hinder van ondervonden. Voor 't eerst getooid met rood-witte vlaggetjes vertrok de lange stoet van particuliere auto's en touringcars via de Velserpont langs het crematorium Westerveld en Duin- en Kruidberg naar Overveen (Kraantje Lek), waar de koffie geserveerd werd. Daarna ging het via Noordwijk-Binnen, Katwijk aan de Rijn, Valkenburg, dwars door Leiden in de richting van Alphen, waar de Avifauna ieders be wondering had en waar geruime tijd werd vertoefd. Op de terugreis reden de oudjes door het centrum van_ Al phen over de Rijnbrug richting Leimui- den en vervolgens dwars door de Haar lemmermeer naar park Groenendaal te Heemstede, waar voor het laatst de koffie werd gebruikt. Daarna zocht het gezelschap Heiloo weer op. Op de hoek van de Stations weg stonden beide plaatselijke muziek corpsen het grote gezelschap op te wachten. In de beste stemming ging de stoet naar het raadhuis. Via de micro foon werd door burgemeester Kalf dank gebracht aan het organiserend co mité voor het vele en belangeloze werk voor de ouden van dagen verricht. Daarna sprak nog de leider van het comité ouden van dagen enkele dank woorden tot middenstanders en parti culieren die versnaperingen en hun auto's hadden afgestaan. Circus Boltini slaaf zijn tenten op Circus Boltini zal vóór zijn vertrek naar Amsterdam nog enkele voorstel lingen in onze streken geven. Maandag 18 en Dinsdag 19 Juni geeft het circus gala-voorstellingen op het Foresters- terrein, telkens om 8 uur. Bovendien is er Dinsdag om 4 uur een uitge breide kinder- en familievoorstelling Voor nadere bijzonderheden, verwijzen wij naar het verslag van de opvoerin gen in Bergen. BOLTINI IN BERGEN Het uitgebreide programma is zeer afwisselend MILITAIREN OP DE THUISREIS. Op ons bureau aan de Voordam liggen ter inzage de passagierslijsten van het troepentranspoi tschip „Kota Inten" en het passagiersschip „Johan van Olden- barnevclt". Er bevinden zich geen Alk- maarders aan boord. BIERENBESCHERMING Zwerv-nd zijn aangetroffen een type hcrderzhccdje, pl.m. 6 maanden oud, reu, en een klein zwart hondje pl.m. 1 weken oud. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat 1 Alkmaar. GOEDGEKEURDE STATUTEN. De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de statuten der N. V. Han delsonderneming voorheen K. Luyting, alhier. Een hele karavaan van auto's, woon wagens en pakwagens kwam dezer dagen Bergen binnenvallen en legerde zich op het Emma-plein. Voor de ver baasde ogen van de Bergenaren ver ree» daar vliegensvlug een reusachti ge viermastentent met zo'n 2500 zit plaatsen. Velen, maar helaas te weinig, be zochten s avonds de voorstelling, waar ze wer^n egroet door de kleine pony TaSor. In vlot tempo werd een uitgebreid programma afgewerkt, waarvan 't publiek geroot. Voor paardenll ifhebbe vielen prachtige Arabische is, Ho garen, Ieren, Shetlandse -> s en duo r.xeirpia- ren van dit eJele ras te bewonderen. Amazones ende perscnef lieten verbluffende staaltjes van rijkunst zien. Wat dressuur vermag toonden ook de honden met hun salto's enz. Schitterend reed de jonge Boltini de Postillon de Longjumeau met twee, vier en zes pony's. Het zou te ver voeren alle nummers de revue te laten passeren. Men moet het zelf zien en horen wat het circus Boltini biedt aan dressuur, muziek enz. De parterre-acrobatiek van twee jonge meisjes -wekte algemeen bewon dering en ook de staaltjes van kunst- wielrijden weiden luide toegejuicht. Na drie uren lang te hebben genoten verlieten alle bezoekers hoogst vol daan het circus Boltini. Promotiewedstrijd „De Molenkrocht" De vele beoefenaars en liefhebbers van de tennissport in Bergen kunnen Zondag genieten van een aardige ont moeting op het tennispark „De Molen krocht" aan de Kruisweg. De tennis club „De Molenkrocht", die in de vier de klasse van de KNLTB speelt, kwam het vorig seizoen om te promoveren naar de derde klasse, juist één punt te kort tegen de vierde klasser Leidse Hout. „De Molenkrocht" heeft van de zes competitie-wedstrijden er vier met 80 eewonnen en de overige twee met 71 en 62. Zondag komt „De Molenkrocht" met het volgende team uit: De heren M. Lau (captain), D. Mosk en J. J. H. Schmidt en dei dames E. van Limburg Stirum en A. de Haan. De wedstrijd vangt aan om ca 11 uur en duurt tot ongeveer 4 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Paul, zoon van G. van der Ham en C. Mak; Herman Henri Mar tin, zoon van G. W. J. Meijer en A. G. Hartong van Ark, Minke Wilhelmina Gerardina, dochter van W. Boorsma en G. W. Rooda. Ondertrouwd: N. J. Rood, 23 jaar en A. J. Vrancken, 27 jaar. Gehuwd: H. D, Tolsma en W. Hoe- venberg, W. Twisk en M. Kuijs, Slotavond Sans Atout In de grote zaal van „De Rustende Jager' 'hield de Bridgeclub Sans-Atout Maandagavond haar slotavond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. J. van der Meer het overlijden van de wedstrijd leider, de heer W. de Zwijger en deed mededeling van de overdracht aan de familie, van de door Sans-Atout aan geboden grafsteen. Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer C. Barthelomy er in had toe gestemd de opengevallen plaats van wedstrijdleider in te nemen. Hem werd een surprise aangeboden. Nadat de winnaars van de strijd om het hoogste gemiddelde waren bekend gemaakt en aan de heer D. de Jager een prestatie-prijs was uitgereikt, vroeg voorzitter ieders aandacht voor de grote open drive, onder auspiciën van de V.V.V. te organiseren door Sans-Atout en te houden ep Zaterdag 21 Juli. De uitslag luidde als volgt: 1 Hr. VisserGovers 62 pt.; 2 dames HarreveldPostma 583 hr. Keuter mevr. v. Steeg 58 pt; 4 dames Jonk manKlaver 56>/« Pt; 5 hr. Barthole- meyModder 56 pt.; 6 hr. KluiverGa bel 55pt.; 7 hr. WateringDe Vries 55 pt.; 8 hr. Jekelde Ruiter 53/ pt; 9 dames Blikslagerv. Dijk 53 pt.; 10 fam. Grosz 50/ pt.; 11 mevr. Roest hr. Bonnewitz 50 pt.; 12 hr. Napv. Steeg 49'/, pt.; 13 fam. Rootjes 48 pt.; 14 dames Brandsev. Steeg 471/2 pt.; 15 dames Klopper—Pel 46pt.; 16 hr. Harreveldv. d. Berg 45 pt.; 17 hr. Visser—v. d. Meer 45 pt.; 18 hr. Koer senTen Cate 44 pt.; 19 hr. Köhne Postma 4314 pt.; 20 fam. Stuveling 421/3 pt.; 21 hr. ElzerVisser 42 pt.; 22 mevr. Garritsenhr. Burgering" 42 pt.; 23 fam. D. de Jager 42pt.; 24 fam. Agsteribbe 42/ pt.; 25 hr. Jonk manSchoorl 42 pt.; 26 mevr. Schim mel—hr. Eekhof 41i/2 pt.; 27 fam. Groothedde 40 pt.; 28 hr. Brandse-Ver- brugge 39 pt.; 29 hr. KlaverRepko 37 pt.; 30 mevr. Bakkerhr. Van Dijk 351/. pt.; 31 hr. RoestMiddelburg 34 pt.; 32 hr. Schole—Komen 33 pt.; 33 dames v. Buitenenv. Vliet 32/ pt.; 34 fam. v. Gelder 32 p.; 35 hr.'Wie- ringa—Kieft 31 pt en 36 hr. Bammes— v. Steeg 31 pt. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Ant., dochter van J. H. M. H. Seelen en E. A. M. Post, Pau- lus Fr., zoon van P. Vogelpoel en M. A. W. Randshuizen, Alida A„ dochter van J. P. Vergouwen en A. M. Beets, Annemarie„ dochter van L, J. Jonker en A. de Winter. Gehuwd: H. W. Kaagman en N. C. M. Igesz. Overleden: J. Marsman, 74 jaar, N. Kuiper, 61 jaar. GESLAAGD. Mej. Joh. Grandelli is geslaagd voor het eindeamen R. K. Lyceum te Alk maar. Vergadering „Onderlinge Hulp" Deze week hielden de leden van „Onderlinge Hulp" van Oost- en West- Graftdijk in café J. Schoon te West- Graftdijk hun jaarvergadering. Door afwezigheid van de voorzitter de heer P. Bankersen Sr. opende de heer A. Caton uit Oost-Graftdijk deze bijeen komst en gaf het woord aan de secre taris-penningmeester de heer P. C. Prins. Rekening en verantwoording werden door de heer Prins overgelegd. De boeken bleken in orde te zijn. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jn. Schoon en P. Keetman herkozen. Bjj de ingekomen stukken was een verzoek van de speeltuinvereniging .Kindervreugd" om deze geldelijk bij te staan. Hoewel „Onderlinge Hulp" de moeilijkheden van het onderhoud van de speeltuin begrijpt, en in prin cipe achter het werk van deze ver eniging staat, ligt het niet in haar lijn om voor deze vereniging geld beschik baar te stellen. Het voorstel van het bestuur om de uitkering met 1 per week te verho gen werd goedgekeurd, zodat deze uit kering nu 5 gulden per week bedraagt. Voor „losse dagen" zal men 80 ct. per dag ontvangen. De twee wachtdagen zullen gehandhaafd blijven. De heer H. Smidts heeft wegens ge vorderde leeftijd de functie van ker kelijke Ontvanger der Ned. Hervorm de Gemeente te Oudorp neergelegd. De heer Smidts heeft deze betrekking gedurende 35 jaren vervuld. Als orga nist had de heer Smidts al voor enige jaren bedankt. Als kerkelijke Ontvan ger is in zijn plaats benoemd de heer A. J. Thomsen. CIRCUS IN HET DORP In de Koog te Zuid-Scharwoude heeft het circus Boltini gisteren en vandaag zijn tent opgeslagen. Gister avond werd de eerste voorstelling ge geven, welke zeker geslaagd mag heten. Tal van nummers werden bui tengewoon fraai uitgevoerd. Wij noe men o.a. de buitengewoon aardige hondendressuur; August, het wonder- paardje; de verschillende staaltjes van paardendressuur en last but not least de luchtacrobatiek en kunstwielriiders Zaterdag en Zondag a.s. zal het cir cus standplaats te Schagen hebben. N.V. SPOORLIJN KEERT GEEN DIVIDEND UIT In de algemene vergadering van de N.V. Spoorlijn te Noord-Scharwoude is besloten dit jaar geen dividend uit te keren. PLECHTIGHEID IN R.K. KERK Door de bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, zijn gisteren in de r.k. kerk te Noord Scharwoude 338 kinde ren gevormd. RONDE VAN ST. PANCRAS. Reeds verscheidene keren heeft deze jaarlijkse hardloopwedstrijd plaats ge had. Dit jaar wordt de „ronde", welke 1750 meter bedraagt, georganiseerd op ZaterSag 23 Juni a.s. De fraaie wis selbeker, welke destijds dcror het ge meentebestuur van Sint-Pancras be schikbaar gesteld werd zal verdedigd worden door Ferry de Kraker, de winnaar van verleden jaar. MOTORRIJDERS IN VERGADERING Dinsdagavond kwamen de motor sport-liefhebbers in het clublokaal „De Koffiemolen" jn vergadering bijeen. Na het openingswoord van voorzitte Doodeman, werd overgegaan tot het samenstellen van het zomerprograra Eerst werd een sportcommissie in het leven geroepen, waarin zitting hebbeu de heren Jac. van Langen, Jac. Jong kind en Jn. Kooy Gz. Verder werd be sloten dit seizoen twee puzzleritten te houden en wel op 22 Juli en 14 Oct. a.s., terwijl drie gezelschapsritten ver reden zullen worden op 24 Juni, 19 Au gustus en 16 September a.s. Aan de leden zal voor deze ritten een uitvoe rig program worden toegezonden. Een puzzlerit zal worden gehouden in sa. menwerking met de motorclub PER, KAM uit De Beemster. Tijdens de ge zelschapsritten zullen mooie plekjes'en bijzonderheden in ons land worden op gezocht. Autobezitters in Heerhugo. waard-Noord, die deel wensen te is men aan een puzzlerit, kunnen nadere inlichtingen hieromtrent bij het stuur verkrijgen. be Vooroorlogse melkaanvoer nog niet bereikt Het jaaroverzicht van het Botercontrole- station „Friesland" over 1950 meldt, dat de oorzaak van de sterke stijging der boter- productie een gevolg is van de aanzienlijke daling van de productie van volvette kaas. De totale boterproductie van de aangesloten negen-en-negentig bedrijven bedroeg in het ver slagjaar 18.277.400 kg of 3.564.908 kg méér dan in 1949. Deze stijging is verhoudings gewijze groter dan de stijging van de melk- opbrengst, die in 1950 bedroeg 892.198.792 kg, of 63.410.385 kg meer dan het jaar te voren. Niettegenstaande deze stijging van de melkaanvoer is in Friesland de voor-oorlogse pioductie nog niet bereikt. In 1939 bedroeg de melkaanvoer n.l. pl.m. 958.000.000 kg. Het gemiddelde vetgehalte van de aange voerde melk daalde van 3.93% tot 3.91%. Ten behoeve van de aangesloten bedrijven werden 13.089.093 wikkels van het rijksmerk voor zien. De totale hoeveelheid wikkels in 1950, onder toezicht van de directeur van het sta tion met het rijksmerk bedrukt, bedroeg 92,778.198 tegen 99.244.659 in het jaar te voren. Het nog steeds dalende boterverbruik, als gevolg var^ de ongunstige prijsverhouding tot de margarine, spreekt hieruit wel duide lijk, temeer als men bedenkt, dat ruim 600.000 wikkels extra zijn afgeleverd voor de in de handel gebrachte koelhuisboter. Wat de kaasproductie betreft, hadden de 161 aangesloten bedrijven een productie van 71.766.913 kg of 6.336.020 kg minder dan in 1949. Deze productie is ongeveer 7% lager dan het vorige jaar. „Dat noeme ze ook' kunst! Je ken nie-eens zien, dat ik de straat ge- veegd heb!" NEDERLANDS TEKORT BIJ EBU In de maand Mei vertoonde de re kening van ons land bij de Europese Betalingsunie een tekort van ruim bijna 32 millioen dollar, ofwel bijna 121 millioen gulden. Gistermiddag is de dertienjarige Sjoerdje Klein, toen zij op haar fiets over het Verlaat te Enkhuizen reed, aangeschoten. Aanvankelijk werd ge dacht dat het ongev; i te wijten was aan het ongelukkig afschieten van een windbuks uit de zich in de nabijheid van Sjoerdje staande schiettent. Tijdens het operatief ingrijpen door dr. Van Noort werd een „diabolo-kogeltje" uit de kuit verwijderd. Uit een ingesteld onderzoek bleek echter dat in geen enkele schiettent 'op dig kermis dit soort kogeltjes wordt gebruikt. Er blijft dus een raadsel op te lossen: Wie heeft ge schoten? MEDEDELING VAN RIJKS- LANDBOUWVOOR- LSCHTINCSDIENST De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst hier ter pJaatse schrijft ons: Er zijn vele mogelijkheden, die een boer ter beschikking staan, om het water op of in gras land te brengen. Laten we noemen: beregenen, bevloeien of infiltreren. Wanneer een boer niet over één van deze mogelijkheden beschikt, is ei nog een ouderwets middel om water te be sparen. Vroeger was het nog weieens gewoonte, om goed kaal land te voorzien van een dun laagje bagger, evenwel natte bagger, die met ëen sleeptrog over het land werd gebracht. De hoeveelheid behoeft niet zo heel groot te zijn. Het slib (natte bagger) wordt met de fcet- tingeg over het land uitgesmeerd on door de zenuewarmte droogt het geheel uit tot eeö lang vilt, die we het best kunnen vergelijken met een laag papier. (Deze methode wordt w Cali- fernië veel toegepast. Men plant daar de kool- planten door pen- laag. courantenpapier heen, zodat dp grond geen water kan verdampen, oiijdat; het papier zulks tegengaat.) Het water uit de ondergrond blijft gespaard. Het gras begint te groeien en groeit door de blubber hen. Het merkwaardige is, dat men met deze bagger-methode een prachtige dichte zode krijgt: de bagger blijkt n.l. tevens een goede bemesting te zijn. Het enige moeilijke is, dat men de baggerbeugel weer moet hanteren. Be loond wordt zij zeker. BERGSMA. FRANSE HOOFDAALMOEZENIER IN INDO-CHINA GESNEUVELD Het hoofdkwartier van het Franse leger in Indo-China heeft te Saigon bekendgemaakt, dat ue hoofdaalmoe zenier, de 52-jarige Jeanson. Dinsdag bij een aanval van 200 Vietminh-op- standelingen door messteken om het leven is gekomen. De aalmoezenier Boulard, die Jeanson vergezelde, kwam eveneens om het leven. MARKTBERICHTEN ALxvi.irtjiR, 13 Juni 195i. tAieiil. Ex- portveiiing). Aardappelen: nieuw 33 44 en oud 4—11 cent; Slabonen f 2.14; Snijbonen (stam) f 1.34—f 1.60; Toma ten; A f 1.13—X 1.20 en Bonken 92 cent; Spinazie 3449 cent; Postelein 934; Rabarber 6—18; Uien 2—12 cent; alles per kg; Asperges gr. bos dik wit 1.30 per bos; Aardbeien 3884 cent per doos; Bloemkool IA 42—54, I 3040, il 2030 en III 1020 cent per stuk; Rode l-.ool f 6.50 per 100 kg; Aardbeien f 3.80 f 4.20 per slof; Sla f 2—f 8.50 per 100 stuks; Radijs f 7.50—f 9.50 per 100 bos; Bospeen 29—53, bosuien 9—21, soep groenten 5.50—8.50 (per 100) en Peter selie 2—5 cent per bos; Andijvie 18—50. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 14 Juni. 30.000 kg. aardap pelen A f 32.— tot f 38,—, idem kiel f 29,tot f 34.6000 kg. rabarber f 4.30 tot f 5.15 kg. tomaten A f 81.idem C f 75. ZWAAG, 13 Juni 1951. Vr. Aard appelen 28—44; Spinazie 636; Poste lein 4—26; Uien 1.30—13.60; Gele bew. kool 3; Slabonen 1.55—1.95; Snijbonen 1.10; Peulen 95—1.15; Witlof 31—32; To maten 501.23; Waspeen 42; Peen (per 100 bos) 26—48; Radijs 2; Rabarber 5— 10; Sla 2—7 10; Bloemkool 8—55: Kom kommers 22—37; Perziken 8—41; As perges 1.85; Aardbeien 752.05; Pro- lefic 1.90—1.95. WOGNUM, 13 Juni. Vroege aardap pelen 25—39; witlof 17—20: sla 2.30— 4.30; stamsnijbonen 1.19; postelein II tot 13; slabonen 1.50—1.60: aardbeien I 1.32—1.88; aardbeien II 32—1.30; bos peen 2542; rabarber 49; bloemkool 19—47; bossjalotten 8; rode bessen 1.59. ZUIDERKOGGE, 13 Juni '51. Vroege aardappelen 3944. kleine 3236 en kriel 3135; Bloemkool 1542; Sla 5.90—6.80; Bospeen 31—33; Peulen 91— 107: Spinazie 1933; Aardbeien 120— 9.20. GROOTEBROEK. 13 Juni 1951. „De Tuinbouw". 1650 kg Vr. Aardappelen. Eersteling; groot 36—38 en klein 26— MEDEMBLIK, 13 Juni 1951. Aange voerd 3200 kg Vr. aardappelen: grote 3739 en kleine 3032.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3