Politie speurt naar Sinterklazen en Zwarte Pieten Moeten raadsleden presentiegeld hebben? AGENDA De Raad liet zich niet verleiden tot een gelegenheidskoopje BRANDEWIJN Huizenveiling Alkmaars Ra DONDERDAG 31 JUNI 1951 Alkmaars Raad kwam weer eens gezellig bijeen Wen moet de dag nooit loven vóór het avond is. Dat heeft men gis.er weer in de Raad van Alkmaar kunnen ondervinden. Een kleine, schijnbaar onbelang rijke agenda wekte verwachtingen, dat de vergadering om een uur of vier wel zou zijn afgelopen, maar de ene bespreking lokte de andere uit en het werd kwart voor zes eer men eindelijk huiswaarts kon tijgen. De vraag of het pre sentiegeld al dan niet verhoogd zou moeten worden, de wijzigingen in het reglement voor de Gemeentelijke Volkscredietbank, de verhuring van de Koren beurs, het zonderlinge en in elk geval onvolledig voorstel over de zogenaamde verhuistranformatoren en last not least Sint Nicolaas en Zwarte Piet hebben de raadsleden vele uren in geanimeerde besprekingen bijeen gehouden. De vacantietijd is nu aangebroken. Eerst op 5 Juli zal de vroedschap weer in ver gadering bijeenkomen. Gistermiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van de burge meester. Afwezig met kennisgeving was Wethouder Bakker. De burgemeester verheugde zich over het weder aanwezig zijn van wethou der van Slingerland, die hij namens de Raad van harte met zijn herstel ge lukwenste (applaus). Ingekomen stukken Na vaststelling der notulen werd ken- ils genomen van de ingekomen stuk ben. Daartoe behoorde een brief van de voorzitter van Ged. Staten van Noord- Holland met betrekking tot de ter goed keuring ingezonden verordening op de heffing van haven- en kaaigelden. Be sloten werd het 3e lid van art. 4 te doen vervallen. Ged. Staten berichtten, dat ingevolge de circulaire van de betrokken mi nister de bouw van kleuterscholen niet meer is toegestaan. In verband daar mede wordt verzocht 't raadsbesluit tot de bouw van twee kleuterscholen in het Bergerwegkwartier in te trekken. De Burgemeester deelde thans mede, dat het college dit punt wilde aanhou den, zodat over de intrekking van het raadsbesluit nog geen beslissing wordt genomen. B. en W. zullen alles doen om de scholenbouw mogelijk te maken. In gekomen was een brief van de hoofdinspecteur der belastingen te Alk maar met betrekking tot het vaststel len van de huurwaarden ingevolge de wet op de personele belasting voor wo ningwetwoningen waarin de warmwa terinstallaties worden aangebracht. Dit werd voor kennisgeving aangeno men onder opmerking, dat de woning bouwverenigingen intussen reeds zijn ingelicht. Een verzoek vn de N.V. Beurtdienst „Stad Alkmaar' rm het gebouw van de graanbeurs aan het Luttik Oudorp van de gemeente te mogen huren werd naar het punt der agenda verwezen waarin B. en W. voorstellen over de verhuur van de beurs doen. Ingekomen was nog een verzoek om financiële medewerking voor de aan schaffing van schoolmeubelen en boe ken voor de St. Bavoschcol, de St. Wil- librordusschool en de St. Aloysius- school. (Om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld). De N.V. Multifilm te Haarlem ver zocht opgave van tijd en plaats om een voorstelling te mogen geven van haar films (In handen van B. en W. gesteld ter afdoening). Niet werd ingegaan op een adres van het bestuur der R.K. Bewaarscholen met het verzoek om niet tot intrekking van het raadsbesluit tot scholenbouw over te gaan, maar alles in het werk te stel len om spoedig over te gaan tot de bouw van een Oostenrijkse Fröbelschool, omdat B. en W. reeds hadden toegezegd het voorstel tot intrekking van 't raads besluit terug te willen nemen. AANGAAN VAN EEN REKENING COURANT-OVEREENKOMST. De Raad besloot met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag 'n rekening-courant-overeenkomst aan te gaan, waarin, voor zover daaraan behoefte bestaat, een crediet wordt ver vat waaraan het bedrag in overeenstem ming met de bank voor zoveel nodig na bekomen goedkeuring, van jaar tot jaar zal worden vastgesteld. Subsidiëring diverse instellingen Besloten werd alsnog over 1951 subsi die te verlenen aan de r.k. jeugdvereni ging „Sint Fidelis van Sigmaringen" te Alkmaar en aan de afdeling Alkmaar van de r.k. instelling „Sint Francisca Romana liefdewerk in het bisdom Haar lem". Subsidie werd eveneens toegekend aan de Ver. tot oprichting en instandhou ding van een Openbare Leeszaal een boekerij te Alkmaar voor het jaar 1951, aan de „Nazorg"-vereniging voor de door haar geëxploiteerde werkinrichting (over 1951) en aan de commissie voor gezinszorg uitgaande van de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Alkmaar, aan de Ger. vereniging voor kerkelijke sociale arbeid „Hulp in nood" alhier en aan de diaconie der Ned. Herv. gemeen te te N en Z. Schermer voor het werk der gezinsverzorging over de jaren 1959 en 1951. Mej. Kamphuis (K.V.P.) infor meerde naar een uitgekeerde verhoogde subsidie aan de Leeszaal en de heer Couwenhoven (Arb.) zag gaarne een voorstel tegemoet over goedkope toneelvoorstellingen. De heer E r i k s (Arb.) vroeg of de Leeszaal, die drin gend geld nodig heeft reeds tijdens dit jaar over de f 1500 zal kunnen beschik ken. Wethouder Van Slingerland (K V.P.) legde uit, dat de Leeszaal nog een subsidiebedrag tegoed had, dat verre kend is geworden. De instelling zal de gebruikelijke voorschotten kunnen krij gen. Inzake de toneelvoorstellingen is nog een voorstel te wachten. Wijziging van de gemeente begroting 1950 Vastgesteld werd een besluit tot wij ziging van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1951. Mevrouw Holzmüller (VVD) in formeerde naar de aanleg van speelter reinen, waarop de burgemeester ant woordde dat sommige vrijwel gereed zijn. Er wordt met spoed aan gewerkt. Verhoging crediet voor bouw van 84 woningen door gemeente. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een aanvullend crediet te verlenen van f 109.000 voor de bouw van 84 wo ningen door de gemeente, waarvan de bouwkosten thans f 900.000 bedragen. De heer Couwenhoven (Arb..) weet het aan het traineren van Ged. Staten, dat de bouwplannen door de bouwstop zijn getroffen, wat de ge meente honderdduizend gulden kost. Ook de voorzitter betreurde dit. Gemeenschappelijke woningbouw met andere gemeenten Besloten werd tot de gemeenschappe lijke bouw met andere gemeenten tot een totaal van 60 woningen volgens een bepaald standaard-type, waarin 24 woningen voor Alkmaar zijn begrepen, welke gebouwd zullen worden op een terrein aan de Talmastraat. Voorbereiding en herziening uitbreidingsplannen Daar plannen voor uitbreiding en herziening van uitbreiding vervallen, omdat ze na een jaar na dagtekening van het ontwerp niet ter inzage hebben gelegen, moest het desbetreffende be sluit nogmaals worden genomen, waar toe de Raad zijn goedkeuring ver leende. Aankoop van grond Besloten werd van de heer N. G. Vis enige percelen weiland aan te kopen aan de Oude Hoeverweg, ter grootte van 4.85.30 ha voor in totaal f 31.544.50. De Raad besloot van de erven Ber ger een boerderij te kopen met schuur, erf en een perceel weiland aan de Wes- terweg, tSr grootte van 2 72.87 ha voor een bedrag van f 80.000 Verkoop van grond aan de Mauritskade Op voorstel van B. en W. werd be sloten een perceel bouwterrein aan de Mauritskade ter grootte van 291 m2 voor f 3.564.75 aan de heer S. E. Engel te Den Helder te verkopen. Op dit ter rein zal een woning worden gebouwd. De heer Van der Borden (C.H vroeg of er voor deze woning bouw volume wordt gegeven. Ook anderen moeten mededelen voor wie er ge bouwd wordt. De voorzitter zeide, dat men met het uitgeven van bouwvolume voor zichtig moet zijn. Kapitaalkrachtigen moeten geen voorsprong kunnen krij gen. Er is te weinig bouwvolume om het niet te besteden voor de meest noodzakelijke woningbouw. De heer Van der Borden wees er op, dat B. en W. ook hier het bouw volume moeten toestaan. Er waren voor de oorlog mensen, die voor de bouw van woningen zorgden waarvan we nu nog profiteren. Wie thans zeven woningen in een blok wil bouwen moet zeven handtekeningen van gegadigden tonen, welke door „Huisvesting" zijn aange wezen. De Voorzitter deelde mede, dat in dit geval de aanvrager ook de be woner is. Bij de Anna van Burenstraat heeft men de stringente eis laten vallen door de soepelheid van de betrokken on dernemer. Wanneer men in de sector van verkoop bouwt zal men de woning- wekende moeten kennen. Dan moeten de gezamenlijke belangen prevaleren boven die der bouwondernemers. De Raad besloot aan de confectie- industrie P Bakkum Jr. te Amster- nü nog (5.10 per liter FIRMA TH. KRAAKMAN ZOON, Platte Steenenbrug 114, Telefoon 3604 Ver» irookenoord f (Advertentie, Ing. Med.) dam een stuk grond voor de bouw van een rijwielbergplaatsvoor f 14 per m2, in totaal voor f 630 te ver kopen. Een stuk grond aan het Kwakelpad, ter grootte van 855 m2. werd verkocht aan de heer D. Schoonewil alhier voor f 11.970. Met hem werd voor een naastgelegen terrein in afwachting van latere koop een huurovereen komst gesloten, een en ander als wij reeds uitvoerig in dit blad gemeld hebben. BENOEMING LID VAN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. Tot lid in de Commissie van Toe zicht op het L.O. werd in de vacature- J. Nieboer benoemd de heer J. Groet. Op de heer Kesteloo waren 2 stem men uitgebracht. VICE-VOORZITTER DER VERKEERSCOMMISSIE De Raad besloot de aanwijzing van wethouder van Slingerland als vice- voorzitter der verkeerscommissie in te trekken en als zodanig aan te wijzen de wethouder, die de burgemeester bij afwezigheid vervangt. Sinterklazen en Zwarte Pieten Voorgesteld werd de politieverorde ning te wijzigen, zodat het verboden wordt zich geheel of gedeeltelijk als Sinterklaas en Zwarte Piet vermomd in enige winkel of openbaar vervoer middel te bevinden en de beheerders van de voor het publiek toegankelijke localiteiten of voertuigen om toe te laten dat in strijd met dit verbod wordt gehandeld. Zoals wij reeds uiteenzetten ligt het in de bedoeling van B. en W. pas ont heffing van het verbod te verlenen na de gebruikelijke jaarlijkse aankomst van Sinterklaas per boot. De heer De Zeeuw (KVP) zeide, dat Sinterklaas op 3 December ge woonlijk met de boot komt. Laat men voor de middenstands-Sinterklazen de tijd daarvoor of daarna iets ruimer nemen. De heer Berkhouwer vond het maar een trieste geschiedenis, dat de gemeentelijke wetgever zich ook al op dit terrein begeeft. Wij maken ons een beetje belachelijk als wij vergunnin gen uitgeven voor Sinterklazen. Spr. droomde van een vriend, die zijn zoontje op Sint Nicolaasavond zoet houdt. Moet die ook een vergunning hebben? Laten we dan Sint Maarten ook maar gaan regelen. De heer Kooi informeerde naar de mogelijkheid van ontheffing voor een vereniging die b.v. op 1 December een avond geeft. De heer Venneker noemde het maar een trieste geschiednis als Sin terklaas half November al in de win kels verschijnt. De voorzitter memoreerde een verzoek aan B. en W. om het voorstel in te trekken. Men zou de Sinterklaas- sfer bederven, de kinderen teleurstellen en het zakenleven achteruitstellen. De voorzitter zeide juist van mening te zijn, dat dit voorstel hard nodig is Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Wijziging reglement der Gem. Volkscredietbank Het kapitaal voor de verlening van volkscrediet moet uit de opbrengst van kasgeldleningen verkregen worden. Door een vaste lening stijgt de rente last voor de bank en ook de rente door de credietnemer betaald zal daar om verhoogd moeten worden. B. en W. stelden voor deze rente van 4% op 5% te brengen en door de stijging der kosten de kosten van aanmaning van f 0.10 en f 0.20 te brengen op f 0.20 en f 0.35. Voorgesteld was tevens om de voor lopige directeur de directeur van de Gem. dienst voor Sociale Zaken thans definitief te benoemen en hem een per soonlijke toelage van f 1000 per jaar toe te kennen, zolang het financierings instituut daarin f 500 bijdraagt. De heer Torenvlied wilde de ver- hoogdé kosten van de bank niet dek ken uit een verhoging van het boete stelsel. Velen kunnen niet op tijd beta len. Men wil de directeur van Soc. Za ken een persoonlijke toelage geven. Wordt zijn arbeid thuis verricht of doet hij die in zijn ambtstijd? De heer Holsmuller meende, dat voor extra werk een toelage kan wor den gegeven. De verhoging van het huurpercentage van 4% op 5% is toe te juichen. De bank vraagt een grote kapitaalsinvestatie. Wordt de gemeen te niet de dupe van het deelnemen der buitengemeenten? Men moet de bank op den duur onttrekken aan sociale za ken. Laat men het woordje „voorlopig" maar in het voorstel staan. De heer Venneker achtte dit niet van betekenis. De heer Kirpenstein (Arb.) zei de, dat de commissie de indruk had, dat de directeur de zaken behoorlijk in de hand had. Men kan voorlopig zo door gaan. De heer Woldendorp achtte de meerdere kosten zeker niet door de boeteverhoging gedekt. Wethouder Coerts (Arb.) zeide, dat de administratiekosten nog niet verhoogd zijn. Het bedrag der boetegcl- den is gelukkig zeer laag, maar de ver hoging kan een stimulans zjjn voor regelmatige aflossing. Nu de bank zo gegroeid is kan men de directeur niet meer belangeloos laten werken en het Financierings-instituut stort de helft van de hem toegedachte f 1000 terug. Hij heeft als directeur van soc. zaken reeds minder gekregen. De bank zal niet meer verdwijnen en het woordje „voorlopig" kan dan ook geschrapt worden. Spr. gaf een overzicht van de rentepercentages. Er worden vele cre- dieten in de buitengemeenten verstrekt en Alkmaar behoeft daar niet op toe te leggen. De kapitaalsinvestering heeft voortdurend de aandacht van het Col lege. De heer Holsmuller had gemeend dat het woordje „voorlopig" alleen sloeg op de aanstelling van de direc teur. De bank heeft thans de wind in de zeilen. In moeilijker tijden moet een financiële expert aan het hoofd ko men en moet men los staan van sociale overwegingen. Zijn voorstel om het woordje „voor lopig" in het reglement te laten staan werd niet voldoende ondersteund. De heer Torenvlied verduidelijk te, dat het hem bij de directeur mora ging om de vraag of diens werk bui ten de normale werkdag lag. Als de bank floreert is dat geen blijk van een gezond maatschappelijk leven. Spr. blijft tegen de extra beloning als het werk niet in eigen tijd gebeurt. Wethouder Coerts zeide, dat socia le overwegingen nu reeds in vele ge- (Advertentie, ing. Med., vallen naar verwijzing naar M.H. leid den. De directeur werkt buiten zijn ambtstijd voor de bank. De hoofden van takken van dienst hebben geen be grensde werktijd. De voorzitter merkte nog op dat niet alleen de tijdsduur maar ook de aard van de werkzaamheden van be lang is. Het voorstel werd vervolgens aange nomen met de stemmen van de com munisten tegen. Verhuren van de graanbeurs Voorgesteld was de verhuur van de voor \xk jaar verhuurde graanbeurs aan de Coöp. Ned. Wolafzetvereniging te Bergen waarvan de huur op 15 November af loopt telkens voor een jaar te ver lengen (voor ten hoogste twee jaar). Het bedrijf is thans genaamd „Hol landse Tapijtindustrie" gevestigd te Alkmaar. Ingegaan werd daarom niet op het verzoek van de Beurtdienst „Stad Alkmaar", die het gebouw aan het Luttik Oudorp van de gemeente wilde huren. Mej. Kamphuis vroeg naar de bouwplannen der vereniging en de heer Van der Borden achtte lang zamerhand de huurverlenging vol doende. Men moet het deze mensen gemakkelijk maken te gaan bouwen. Spr. betreurde het, dat men het ver zoek van „De Stad Alkmaar" nu voor kennisgeving moet aannemen. De heer Torenvlied vroeg of reeds stappen zijn gedaan om de Ko renbeurs weer in eigen beheer te nemen. De heer Eriks zeide, dat de tegen woordige huurster grond moet kopen Hoeveel werknemers omvat deze coöperatie? De voorzitter zeide, dat de be sprekingen nog gaande zijn, waarom hij niet alle vragen in openbare zit ting kon beantwoorden. De gemeente is contractueel aan de Stichting Nood- schouwburg gebonden en wil zich De meerderheid van de Raad vond, dat er nog wel wat bij kon Voorgesteld werd Gedeputeerde Staten voor te stellen de vergoeding voor het bijwonen der raadsvergaderingen met ingang van 1 Juli te bepalen op 10 per vergadering. Voor commissievergaderingen wordt geen presentiegeld ge geven. Over dit voorstel is gisteren een ge animeerde discussie gevoerd. De heer Holsmuller zeide, dat buitenstaanders in de regel niet besef fen wat het raadslidmaatschap en alles wat daarbij k^mt van iemand eist. Een presentiegeld is dan ook verantwoord. Velen bekijken de kwestie zo, dat een raadslid zich belangeloos voor zijn burgerschapstaak beschikbaar moet stellen. Bovendien is het voor velen verschillend hoe groot de vergoeding moet zijn. Dit voorstel maakt op het publiek niet de indruk van bezuiniging al is de verhoging van 8 op 10 ook niet groot. Sprekers fractie is dan ook voorlopig tegen verhoging tenzij de wethouder van Financiën een optimis tisch geluid laat horen. De heer Knuistingh Neven (Com) meende dat hij, die het raads lidmaatschap aanvaardt, daarvan ook de financiële consequenties moet dra gen. De arbeiders zijn te vaak de dupe van allerlei verhogingen. Sprekers frac tie is dan ook tegen het voorstel. De heer Venneker (KVP) mee-v de, dat het hier meer om vergoeding voor de commissievergaderingen gaat. Waar alle lonen zijn gestegen is het voorstel niet onbehoorlijk. De heer Hoy tink (AR) was tegen het bezoldigen van dergelijke functies, maar men wil meer het werk der commissie-vergaderingen honoreren. Men kan beter dit voorstel, dat geen haast heeft, aanhouden tot de bespre- ki van de begroting. Spreker zou r nu tegen zijn. De heer Sietsma (Arb) wilde het voorstel niet aanhouden. Commissie vergaderingen brengen veel tijdverlies. In de opvatting der communisten zit z.i. een tikkeltje demagogie. Men moet als raadslid vaak voor eigen werk een vervanger aannemen. Sprekers fractie is dan ook vóór het voorstel. De heer Torenvlied (Com.) acht te hier geen sprake van demagogie. Als de Partij van de Arbeid de wereld wil verbeteren moet zij bij zichzelf be ginnen. Als het volk harder moet wer ken en meer moet sparen is het sijds'.i.o voor deze presentiegeld-verhoging zeer ongelukkig gekozen. Het is een psycho logische fout tegenover de kiezers. De heer Van der B or den ging accoord met de woorden van de heer Sietsma, maar men kan het voorstel beter uitstellen. De voorzitter merkte op, dat er over het raadslidmaatschap veel mis verstand bestaat. Het verheugde spre ker, dat veie leerlingen van de school voor VGLO deze vergadering op de tribune bijwoonden, zodat zij kunnen horen, dat het raadslidmaatschap geen sinecure is. Het omvat veel meer dan het in deze zaal bijeenkomen, daar elk vraagstuk tevoren bestudeerd moet worden en men contact met de burgerij moet houden. Als raadsleden is men allen gelijk en of men in vergadering- tijd ander werk had kunnen doen, doet niet ter zake. B. en W. hadden vroeger gezien, dat de raad het bijwonen der commissie-vergaderingen gehonoreerd wilde zien. Het was geen psychologi sche fout thans met dit voorstel tot ver hoging te komen. Wie het niet verant woord vinden komen de kiezers het meest in het gevlei. In 1948 verhoogde men het presentiegeld van 8 op 10, maar Ged. Staten keurden het niet goed. Spreker heeft een en ander in Haarlem besproken en acht het het beste weer op de 10 terug te grijpen. De heer Torenvlied: Maar 1948 is 1951 niet. De voorzitter zeide, dat men in zake de financiële toekomst moeilijk pessimist of optimist kan zijn. Er is slechts mist, maar deze kleine verho ging zal de gemeente niet drukken Bij het terugnemen daarvan zou men voor een onjuist gevoelen wijken. De heer Holsmuller zag gaarne een voorstel tot aanhouding. De heer H o y t i n k had geen kiezers vrees. Meestal biedt men altijd weer op als er moet worden uitgegeven maar de bona fide raadsleden moeten het met elkaar eens zijn. Nu dit niet zo blijkt te zijn kan men het voorstel be ter aanhouden. De heer Torenvlied en de heer Holsmuller steunden dit voorstel. De heer T o r e n v 1 ied merkte op dat het niet om de kiezers maar om de burgerij gaat. Velen zullen spreker niet stemmen, maar ook niet op de PvdA, die schrikbarend achteruit gaat. Als de levensstandaard omlaag moet, dan moe ten wij het voorbeeld geven. Spreker houdt van het presentiegeld over en an deren weer niet, maar die moeten een betr voorbeeld geven. Straks moeten wij weer met een „bloedend hart" iets afwijzen omdat het te duur is. Laten tenminste de „bona fide raadsleden" el kaar zien te vinden of laat men 9. geven, dan is iedereen tevreden. Wethouder Van Slingerland (KVP) had het standpunt-Hoytink lie ver in het seniorenconvent gehoord. Daar was men het er mee eens en nu wil men B. en W. een figuur laten slaan. De heer Hoytink zou het voorstel niet gedaan hebben als men eenstem mig was geweest. De heer Berkhouwer (WD) zei de, dat de fracties niet op de hoogte waren. In sprekers fractie is geen dic tatuur. Hij spreekt in het senioren convent namens zichzelf en niet na mens zijn fractie. De motie-Hoytink tot uitstel van be handeling tot de begroting werd ver worpen met 17 tegen 7 stemmen. Vóór de heren Hoytink en Van der Borden, de WD-ers en de communisten. De heer Van der Borden ver klaarde zich voor het voorstel nu de rrjotie was verworpen. (ontleend aan onze advertentie-rubrielt) DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Het kind dat haar gegeven werd (14 jaar) Cinem4 Americain, 8 uur: Havenmelodie (15 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Mijn vrouw is edelachtbaar (18 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Vrouwenkamp Borneo (18 jaar) Sportpark, 7 uur; Bedrijfssportavond. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Septem. ber affair (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Glazen speelgoed (alle leeft.) Cineme Americain, 8 uur: Boefjcj van Montmartre (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Operette (alle leeft,) daarvan niet losmaken, omdat de zaak nog niet acuut is. „De Stad Alk. maar" moet als reeds hier gevestigde onderneming achterstaan bij een meu. we, die we voor vast zullen kunnen krijgen. Haar verzoek komt aan de orde als het gebouw vrijkomt. Na een korte zitting met gesloten deuren bleek, dat geen der raadsleden j over het voorstel nog vragen had te stellen of stemming verlangde, zodal het met algemene stemmen werd aan genomen. Aankoop van verhuistransformatoren I Voorgesteld werd in te gaan op de aanbieding van de levering van ver huistransformatoren tot een bedrag van f 51.550. Over de plannen met dezr transformatoren hebben wij uitvoerig melding gemaakt in ons nummer van Dinsdag. De heer Berk houwer wees er op, dat met dit voorstel ruim f 50.000 be moeid zijn. Komt dit materiaal nu uit sluitend ten goede aan de electriciteits- gebruikers? Technisch kan de omzet ting van het net gewenst zijn, maar ve- len zijn er door hun apparaten met an dere voltages door gedupeerd. Men krijgt nu vaak een transformator, die met „verhuizing" niets te maken heeft. Het gaat hier over een duizendtal transformatoren, die vrij kunnen komen als iemand zich andere apparaten aan schaft. En wat zullen ze dan waard zijn? De voorzitter achtte het wense lijk dat men zich niet te veel in tech nische bijzonderheden verdiepte. Bij een transformator moet men rekening hou den met krachtverlies. De heer Van der Borden juichte het streven naar één voltage toe, maar wie betaalt de plaatsingskosten en zijn deze instrumenten op de nieuwe meteri ingesteld? Hoe staat het met de bedrij ven? Een voorstel over de vergoeding I door particulieren had hier bij moe ten zijn. Moet de burgerij bij verhui- zin niet tijdig voor eventuele kosten ge waarschuwd worden? Hoe staat het met de dubbele zekeringen? De heer Eriks zou de mensen hij J de omschakeling voor het geld, dat men nu uitgeeft liever financieel te gemoet willen komen voor het kopa van hun apparaten. Dan houdt men la ter geen waardeloze transformatoren I over en behoeft de burgerij geen grote onkosten te maken. De heer Kirpenstein had een en I ander gaarne in een commissie-verga- dering willen bespreken. Hoe staat het met het voltage van de nieuwbouw en komt men bij een verhuizing in hetzelf de voltagegebied ook voor extra on kosten? De heer Knuistingh Neven vroeg nadere cijfers en voelde wel iets voor het idee van de heer Eriks. Wethouder Leesberg (KVP) zeide, dat het voorstel tot aankoop is geïnspi reerd door de economie daar de prijs van deze transformatoren nog steeds stijgt. De ombouw van het net is nood zakelijk. Ged. Staten zullen de aankoop goedkeuren omdat het geld daarvoor in de reserveaanwezig is. Er zijn hier 11000 aansluitingen waarvan nog slechts 1500 een voltage van 220 volt hebben. De transformatie gebeurt met dezelfde kabels. De wijziging betreft de kabel huisjes en de huishoudelijke apparaten. Het systeem der verhuistransformato ren is het goedkoopste van alle, men spaart er ook de aankoop van nieuwe gebruiksvoorwerpen mee "it. omdat men van hoger op lager of andersom kan schakelen. Duizend toestellen zijn onvoldoende maar de mensen kunnen er hun apparaten eerst bjj opgebruiken (protesten van diverse raadsleden). Het voorstel-Eriks is niet voor verwezen lijking vatbaar. Iedere burger zal voor verwezenlijking. Iedere burger zal mede de lasten moeten dragen. Laat men B. en W. over het crediet laten be schikken en de technische moeilijkhe den in de commissie bespreken. Oude transformatoren zijn niet waardeloos, Commissie en Raad zullen alles bekij ken voor men de transformatoren gaat plaatsen. Voor de enkele, die we reeds bezitten bedraagt de huur ongeveer f 0.60 per maand. Spr. gaf een nadere omschrijving van de diverse catego rieën van gebruikers. De bedrijven zijn gebonden aan de transformatiezuilen, die de 1000 voltspanning van het net splitsen. De thans gedane aanbiedinf noopt tot een spoedige beslissing. De heer Ho y t i n k was nog niet vol daan, maar laat de commissie het maar eens bekijken. Men kan het dan weer op de agenda zetten voor de raadsver gadering van 5 Juli. De heer Sietsma wenste over do technische kant nog te worden inge licht. De voorzitter zeide, dat nu al leen aan de orde is de vraag of de ver huistransformatoren de meest gewenste toestellen zijn. Laat de Raad de aan koop toestaan opdat de aanbieding on! niet ontgaat. In de commissie kan men dan de details bekijken. De heer Van der Borden meende, dat de aanleg vel f 27.500 zou kosten evenals de meters Waar moet dat geW vandaan komen? Moeten we ook nog nieuwe meters konen? Zie vervolg pagina In veertig jaar Het mannenkoor „Orpheus" hee gelegenheid van zijn veertigjari staan een keurig gedenkboekje geven, waarin de heer Jb. van A de secretaris van het koor, een risch overzicht geeft waarvan wi. geleden al het een en ander ve hebben. Wie de foto van de 160 leder zoals zij zich voor de meest pitte hoek van de Grote kerk hebben steld mag trots zijn op een der koor, dat zovele enthousiaste ze telt. Oud-burgemeester Van Kin die beschermheer van het koor is, in dit boekje zijn hartelijke gelul sen aan en gaat met gegronde ver ting in de bloei van „Orpheus" gouden jubileum tegemoet. Bij de foto van de heer H. de bij de leden beter bekend als nus" wordt gememoreerd, d£ mede-oprichter van het koor is. was al die veertig jaren onafgeb bestuurslid in de functie van t thecaris. Natuurlijk is hij drager het gouden „Orpheus"-insigne. heeft een grote staat van dienst i de rug waarvoor „Orpheus" hem dankbaar genoeg kan zijn. Men goede verwachting dat deze pioni< gouden jubileum èn als bestuur; werkend lid zal mogen meemake: De heer De Groot schrijft name oprichters en de voorzitter, de he Velthuys, brengt een woord van aan allen die aan de voorbereidin dit concert hebben medegewerk heer P. Hartog Oom Piet di een woordje schreef, wordt eve als mede-oprichter een woord grote waardering gewijd. Het werkje bevat verder overzi van de dirigenten, de bescherml voorzitters en ere-voorzitters, cor sen en gegeven concerten en he kingsbijeenkomsten. Het is gesieri foto's van burgemeester Van Kin van het bestuur, de heren H. de en P. Harto.;, dirigent Karei E organist P. A. van Langen en - de ere-voorzitters D. G. van Beek J. T. Kooij. De uitslag der op 20 Juni 1951 ten itaan van notarissen mrs. C. J. de Lai D. J. Ooos te Alkmaar gehouden veil afslag is als volgt: Oudegracht 7, Alkmaai in bod op f 720,-, niet gemijnd. Korte straat 17, Alkmaar, stond in bod f afgemijnd op f 50,-; Waterschapstra.' Alkmaar stond in bod op f 2720— af] op f 275,-; Kanaalkade 55, Alkmaar, in bod op f 3500,-, afgemijnd op f Korte Landstraat 22, Alkmaar, stond op f 1410,—, afgemijnd op f 50,—; Fs v-eg 3 en 4, Alkmaar, stonden in bod o f 1050,- en f 660,-, tezamen afgemi i 500,-; winkel- en woonhuis met 1 Sint Annastraat 41 en pakhuis Keizerstr Alkmaar, met heetwateroven en machii werktuigen en gereedschappen, stond op totaal f 18.600,-, afgemijnd op Geest 28, Alkmaar, belast met recht bruik en bewoning, werd in bod gebrc £890,- en afgemijnd op f60,-; Ileul 31, Alkmaar, werd in bod gebracht op f en werd niet afgemijnd. Het perceel te Koedijk was inmidd de hand verkocht. De percelen Oude Hoeverweg 59 en straat 5 en 7 te Alkmaar bleven onve Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf M., z. van J. M se en E. H. de Jong. - Johannes P., A. van der Horst en P. van Rensen. r. van W. de Zeeuw en A. Roobeek. Getrouwd: Cornelis van der We Helena M. de Groot. - Gerardus F. K berg en Yke Klompmaker. Overleden: Maria Kruit, 81 ja; huwd met P. J. Jesse. (Vervolg van pagina 2) De voorzitter zeide ondei test van diverse raadsleden ,dat 1 niet over de bijkomende kosten De heer Eriks was niet ove: dat dit de meest economische m was. Wie het meest tegen de koste vernieuwing van zijn apparaten neemt een transformator om de za fp «?fpllpn. De heer Torenvlied waars de, dat wie nu a zegt later ook b zeggen en kon de verantwoordeli daarvan niet aanvaarden. Wethouder Leesberg: „ma commissie bekijkt alles toch". De heer T o r en v 1 i e d; daar zit ik niet in". Wethouder Leesberg meend men het door het College gev: vertrouwen nu zal moeten geven. De heer Van der Borden eerst aan het bedrijf willen vrag( de kosten van aansluiting zijn. H< hier z.i. om f 106.000 en niet om f De voorzitter wilde een en wel uitstellen tot 5 Juli, hoewe een groot financieel risico aan v den is, waarna wethouder Lees mededeelde, dat vrijwel alle metei f 7.50 per stuk kunnen worden bouwd. Nadat de Raad enige tijd ge: was deelde wethouder L e e s b e i de, dat liet risico bij uitstel vai koop blijft bestaan. Spr. wilde e" dit risico nemen en de zaak in d> van 5 Juli brengen. Tevoren zs dan een en ander in de commis kijken. De heer Tor en vlied achtti mogelijk, dat de prijzen der trans toren inmiddels dalen, wat volg burgemeester ook de directeur v electriciteitsbedrijf niet onm achtte. Besloten werd daarna de kwe; 5 Juli aan te houden. Ten slotte wenste de heer Sic onder tekenen van instemming raadsleden de burgemeester, die me tijd met vacantie gaat, een j tijd en een goede ontspanning t< f

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2