Nylons UIT DE ALKMAARSE RAAD Stad en Omgeving Bedrijfs-sportavond werd groot succes AGENDA Goede organisatie en sportieve geest Bessengenever VGLO-experiment richt zich naar de practijk De bal bleef weg De kaasmarkt Kaas naar Duitsland NYLONS. KRISTAL NYLONS. LINKSGEWEVEN DAMESKOUSEN. Gevonden voorwerpen Historisch schilderstuk in de Grote Kerk HEILOO LOCOMOTIEF RIJWIELEN VRIJDAG 23 JUNI 1951 De eerste gecombineerde sportavond van de Alkmaarse bedrijfshandbal- en voetbal-verenigingen, die gisteravond op het Alkm. Boys-terrein aan de Sportpark- laan werd gehouden, is een groot succes geworden. Dank zij het mooie weer en een uitstekende organisatie, die op zulk een avond toch onontbeerlijk is, kon het programma vlot worden afgewerkt. On geveer duizend toeschouwers hebben ent housiast de sportmanifestaties gevolgd en hebben waarschijnlijk wel het meest ge noten van de zeer spectaculaire voetbal wedstrijd door spelers uit tal van be drijven. Ook de 1500 meter loop door de gwwietlek-verenigingen AVA en Olym- I«h» was door een spannende race één der meest-attractieve nummers. Begonnen werd met een handbalwed strijd, waarvan de elftallen evenals bij de voetbalwedstrijd waren samengesteld uit de beste speelsters (spelers) van de diver se bedryfselftallen. Men moest dus maar afwachten of de krachtsverhoudingen enigszins met elkaar in overeenstemming waren. De rood-witten bleken in deze wedstrijd een overwicht te bezitten op hun tegenstanders, hetgeen zij in de eer ste helft echter niet in een puntenvoor- deel wisten om te zetten. Pas in de twee de helft bezweek het doel van de geel- blauwen onder de voortdurende druk van hun tegenstandsters. Met een uitstekende worp in de uiterst linkse hoek gaf mej. G. Smit van de Hulskampgirls het eerste en enige doelpunt. Hoewel de geel-blau- wen nog tot enkele tegenaanvallen wisten over te gaan, konden deze toch geen ge vaar opleveren voor de tegenpartij en zo kwam het einde met een 10-overwin- ning voor de roodbroeken. Tijdens de rust van deze wedstrijd werd er door enkele dames van eerdergenoem de athletiekverenigingen een hardloop wedstrijd gehouden over 100 meter. De voetbalwedstrijd was zeker het aan zien ten volle waard. De partijen waren behoorlijk tegen elkaar opgewassen en er werd enthousiast gespeeld. Hoewel de spelers volkomen vreemd voor elkaar waren werd er een behoorlijke partij voetbal weggegeven, waarvan de toe schouwers genoten zullen hebben. Ook in deze wedstrijd kon echter pas in de tweede helft gescoord worden en wel door de linksbinnen van de rood-zwarten H. Maasdam. Hoewel de tegenstanders in het laatste kwartier nog alles op alles zetten om een gelijkmaker te bewerk stelligen, werd het eindsignaal bij een 1O-stand gefloten. Buitengewoon aardig was ook de hard loop-wedstrijd voor heren over 400 en 1500 meter, die tijdens de rust van de voetbalwedstrijd gelopen werd. Vooral de 1500 meter gaf een aardig duel te zien tussen de heren J. Hoogschagen van AVA en P. Tromp van Olympus, dat ten nu nog f 4.90 per liter FIRMA TH. KRAAKMAN ZOON, Platte Steeneiibrug 114, Telefoon 2604 Verdronkenoord I 9 (Advertentie, Ing. Med.) De heer Kesteloo, onderwijzesr aan de VGLO-school heeft op een vergade ring van de afdeling Alkmaar van oe N ederlandse Onderwijzersvereniging aangetoond welke verrassende resulta ten er worden bereikt met het experi ment op de Finse school aan de Berger- weg. Het primaire doel van dit experi- zoveel mogelijk algemene ontwikkeling bij te brengen maar juist hun algeme ne vorming te bevorderen. Er wordt individueel, in groepsverband en klas sikaal gewerkt en er wordt veel aan dacht besteed aan het eigen initiatief en het zelfstandig werken van de pu pillen. Zo hebben groepjes van vier of vijf leerlingen bepaalde onderwerpen behandeld als de Raad van Arbeid, het Centraal Genootschap, de dieren bescherming, de gasfabriek en wat niet al. Zij trekken er op uit, winnen in formaties in en komen zo tot hun ver haal, dat zij soms met tekeningen of foto's illustreren. Ook aan handenar beid wordt veel zorg besteed. De jon gens gaan iedere week acht uur naar de ambachtsschool, de meisjes naar de Huishoudschool. Uit alles blijkt dus wel, dat men het VGLO-onderwijs zo veel mogelijk tracht aan te passen aan de maatschappij, waarin deze kinderen straks hun plaatsen zullen innemen. Nu verrijkt met practische kennis, vroeger alleen met theoretische. slotte in de eindsprint gewonnen werd door Koogschagen in de tijd van 4.27,». minuten. Het was jammer, dat de atle tiekvereniging Doves, die wel had in geschreven. zonder enig bericht van ver hindering verstek liet gaan. De gedetailleerde uitslagen van de at letiekwedstrijden zijn als volgt: 100 meter dames: eerste serie: 1. mej. G. de Geus 13.1 sec. (Olympus): 2. mej. Hartland 13,4 sec. (AVA): 3. mej. A. Deugd 14 sec. (AVA); 4. mej. Bloothoofd 14.2 sec. (Olympus); 5. mej. A. van Al phen 14.4 sec. (Olympus). Tweede se rie: 1. mej. C. Woelders 13.4 sec. (AVA): 2. mej. T. Schuyt 14 sec. (Olympus); 3. mej. R. van der Riet 14.4 sec. (Olym pus); 4. mej. T. Mooy 14.7 sec. (Olym pus). 400 meter heren: 1. P. Wit 55.5 sec (AVA); 2. J. Kroon 55.8 sec. (Olympus): 3. G. Schweigman 60.2 sec. (AVA); 4. A. Meijer 61.2 sec. (AVA): 5. J. Heinis 61.6 see. (AVA). 1500 meter heren: 1 J. Hoogschagen 4.27.9 min. (AVA); 2. P. Tromp 4.28.8 min. (Olympus): 3. G. van der Schot 4.34.2 min. (Olympus): 4. J. Borst 4.46.4 min. (Oiympus); 5. M. Sluyter 5.16.7 min. (AVA). De gedetineerden in de strafgevan genis te Alkmaar vlassen elke avond op het partijtje voetbal, dat zij op de binnenplaats mogen spelen, maar aan deze gezonde ontspanning is plotseling een einde gekomen doordat een van de voetballers zo'n akelig hoog schot gaf, dat de bal over de muur verdween. Toen een gevangenbewaarder ging kij ken waar het leder lag bleek dat ande ren hem al voor waren geweest. De bal was weg en bleef weg. Wij zouden de vinder, die van de vondst geen aangifte deed bij de politie, dringend willen verzoeken de bal weer aan de andere kant van de muur te deponeren. (Misschien was het wel een kleine wraakneming van een oud-voetballer die in zijn jeugd op de Krocht speelde en heel wat ballen over de gevangenis muur heeft zien verdwijnen. Maar men moet natuurlijk vergevensgezind zijn en men mag het rijk niet bene delen. Laat men de gedupeerde gevangenen de bal in elk geval zo spoedig mogelijk teruggeven. Red.) HET GEDENKBOEKJE „ORPIIEUS". VAN Men maakt ons er op opmerkzaam, dat het ons verstrekte gedenkboekje niet betrekking heeft op het nu komen de jubileum ofschoon dat aan de waar de der daarin gepubliceerde gegevens natuurlijk niets afdoet. Slechts dient vermeld, dat burgemeester Wytema thans als beschermheer van aeze zang vereniging optreedt. (ontleend aan onze advertentie-rubriek) VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Septem ber affair (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Glazen speelgoed (alle leeft.) Cineme Americain, 8 uur: Boefjes van Montmartre (18 Jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Operette (alle leeft.) ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Rex Theater 2.30, 7 en 9.30 uur. Grote kerk, 8 uur: Jubileum-concert. Hedenmorgen was voor de variatie de hemel weer eens bedekt met een grijs waas en nu en dan sluierde een zachte motregen neer. Niettemin was het zeer druk op de kaasmarkt. Onder de nooit op het kaas appèl ontbrekende buitenlanders tel den wij ditmaal 46 bezoekers uit het zonnige Italië en in totaal wandelden ongeveer 700 schoolkinderen over het marktplein onder het waakzaam oog der bezorgde onderwijzers. „Die toren stamt nog uit de Romeinse tijd", doceerde een jeugdig scholier aan zijn weetgierige vriendjes, toen het caril lon „Slaap zacht, mijn prinsje" deed weerklinken. Twee andere jongetjes gebruikten een berrie als wipwap en een hondje ging demonstratief met opgelichte poot bij een paar eenzame kazen staan. Interessant was zeker ook de aanblik van die echte Alkmaarse meisjes, die in vlotte toeristische kle dij gehuld, aan het drukke gedoe deel namen alsof zij voor het eerst de kaas markt zagen. De heer J. Bruin herdacht dezer dagen de dag dat hij veertig jaar als kaasdrager aan de markt werkzaam is geweest. Kaasvader Lutjeharms heeft hem namens de directeur van het Marktwezen gecomplimenteerd. Het markt personeel en het gilde hebben de jubilaris in de bloemetjes gezet. Op de kaasmarkt waren heden aan gevoerd 12 stapels kleine fabriekskaas en 5 stapels boerenkaas, totaal 17 sta pels. wegende 43000 kg. De priizen waren voor fabriekskaas f 1.91 en voor boerenkaas f 2,03. De han del was stug. In Woerden waren Woensdag 297 partijen. De prijzen waren le soort f 2.22-2.28, 2e soort f 2.16-2.21, zwarte tot f 2.45. De handel was matig. Gister waren in Gouda 282 partijen aangevoerd, le kw. f 2.22-2.30, 2e kw. f2 15-2.67, zware kw. tot f2.47. De han del was goed. LANGEDIJKER GROENTEN-CEN TRALE. - 110.000 kg aardappelen 25.3028.40, kleine aardappelen 21.30 23.50. 3000 kg rabarber 4.60—8.10, 70 kg tomaten a 96.toma'eu b 83.,.600 kg peen 27. PREDIKBEURTEN ZONDAG 24 JUNI 1951. ALKMAAR. Grote Kerk, 10 uur ds Wes- seldijk; 5 uur ds Den Oudsten; Woe 7,30 uur Oecumenische avondwijding. Ka- pelkerk, 10 uur ds Dikboom (H. Doop). Rem. Gereform. Gem., 10,30 uur ds Hout- gast van Dordrecht. Luth. Kerk, Oude gracht, 10,15 uur de heer Schendelaar van Den Helder. Doopsgezinde kerk, 10,15 uur ds v. d. Sluis. Gereformeerde kerk, 10 uur ds Firet van Zuid-Beierland; 5 uur ds Von Meyenfeldt. Gereform. Kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur Preeklezen; 5,30 uur ds Strating van 's Gravenhage. Ned. Christ. Gem schapsbond, Za. Jeugdclub Kr. v. Elten- weg 22; Zo. 3.30 uur openluchtsamen komst in De Hout; Do. 8 uur Evangelisa tiesamenkomst in W. en B., ev. J. van Oostveen viin Voorburg. Leger des Heils, Limmerhoek 22 (William Booth), 10 uur Heiligingsdienst; 3.30 uur open- luchtprediking (Kattenberg); 7 uur open- luchtprediking (Stenenbrug); 8 uur Ver- lossingsdienst; Di. 8 uur bijz. samenkomst, kapt. Doetjes en luit. Rijsdijk. Kerk v. Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (ABB-gebouw, Koningsweg 2), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbij eenkomst. AKERSLOOT, 9,30 uur ds Keja; Woude, 11 uur ds Keja. BERGEN, Gereform. Kerk, 10 en 5 uur, ds Hartkamp van Den Helder. Leger des Heils (Dorpshuis), 10 uur Heiligings samenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst o.l.v. brig, en maj. Krone uit A'dam. BR. OP LANGENDIJK, Gereform. kerk, 8,45 en 5 uur ds Dekker uit Enkhuizen. Doopsgez. kerk, 10 uur ds De Groot van Drachten. DIRKSHORN, Gereform. kerk, 9,30 en 2,15 uur, leesdienst. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, Gereform. kerk, 10 uur ds Von Meijenfeldt; 5 uur ds Firet. Oud-Kath. Kerk, voorm. 8 en 10 uur, av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, 7,30 uur jeugddienst o.l.v. mevr. VisDe Boer. GROOT-SCHERMER. 7,30 uur de heer Albertz. HEILOO, Herv. Gem., 10 uur ds Im- mink van Barsingerhorn. Evangelisatie Kerklaan, 10,15 uur de heer De Bruin; 7,15 uur ds Den Oudsten van Alkmaar. Gereform. Kerk (in ev.geb. a.d. Kerk laan) 8,30 uur leesdienst; 3.30 uur ds Firet van Zuid-Beierland. HEERHUGOWAARD, Herv. Gem., 10 uur ds Wiltink. Gereform. Kerk, 9,30 en 2,30 uur cand. Zijlstra van Amsterdam. HENSBROEK, 9,30 uur ds Kastein van Hoorn. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. LIMMEN, 10 uur ds Teriet., NOORDSCH AR WOUDE, Gereform. Kerk 10 en 4 uur ds Vegter. OOST-ORAFTDIJK. 7,30 uur ds v. Wijk. OUDORP. 10 uur de heer Wanders uit Den Helder. SCHERMERHORN. Herv. Gem 10 uur ds Van Dijk. Gereform. Kerk, 10 en 2,30 uur preeklezen. SINT-PANCRAS, Gereform. Kerk, 10 en 4 uur ds Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur de heer Mar- witz van Alkmaar. Evangelisatie 10 uur de heer Dammuller van Alkmaar. WINKEL, 7 uur ds De Zeeuw. Naar de Westduitse regering: heeft medegedeeld, zal er voor 5.7 millioe^ gulden aan kaas uit Nederland nair West-Duitsland kunnen worden uitje, voerd. Bovendien kan Nederland vis in blik t.w.v. f 38.000, gerookte paling t.wv. f 11,000 en verse melk t.w.v. f 11,000 aan Duitsland leveren RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van de loco burgemeester om de eerstvolgende raadsvergadering te beleggen op Don derdag 5 Juli des avonds om 19 uur. Onze speciale reclame. In diverse tinten Extra fijn. Pr. zomertinten De droom van iedere vrouw. Irt de mode kleuren Ons grote succes! Alléén Zaterdag 4.90 6.90 7.95 2.95 LANGE STRAAI ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) Heropening van „Succes" In het Fnidsen wordt morgenochtend de geheel hernieuwde „Succes"-winkel van de heer B. van Uitert heropend. Het pand aan het Verdronkenoord, waar de heer Van Uitert in October 1949 een eigen bedrijf begon, is name lijk inmiddels reeds te klein geworden. De winkel, die aanvankelijk hoofdza kelijk was ingericht voor de reparatie van kousen, is nu uitgebreid met af delingen stoom- en verfgoed, plisseren, stoppages, stofknopen en gespen en maakt een zeer frisse en aantrekkelijke indruk. Voorlopig zal iedere 25ste klant voor kousenreparatie een verrassing ontvangen. GESLAAGD De heer P. Th. Bleeker alhier slaag de voor het bakkersdiploma met het hoogste aantal punten. Gevonden over het tijdvak van 14 tot eu met 20 Juni 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere werkdag van 17—18 uur, behalve op Zondag: kinderceintuur, armband en ceintuur, stropdas, kinderbril, glacé hand schoenen, 3 sleutels, Lipssleutel, riem, schoen zool, blauw jasje, kampeeruitrusting, rozen krans, schoolpen, poppenbeen, boeken, school tas met inhoud, zak, regenjas, gymschoenen, boodschappentas, paar stelten, geldsbedrag, zakmes, dop vulpen, pak met inhoud, hengel snoer, onderdeel Solex en kinderkousje. Als gevonden bij het Bureau van Po litie aangegeven en op de daar bekende adres sen te verkrijgen: portemonnaie met inhoud, ballpoint in étui, schooltas met inhoud, ge kleurd band, zonnebril, geldsbedrag, drevel, twee portemonnaies met inhoud, herenbril, stropdas, vulpen, geldsbedrag, damesmutsje, boek, padvindersriem, parapluie, portefeuille, drie portemonnaies met inhoud, broche, kin derringetje, broche, kinderkapje, ketting, geldsbedrag, bril in étui en kruisje van een halsketting. Wij hebben een man gekend, die nooit over de rommelmarkt liep zon der iets te kopen, niet omdat hij dat nodig had, maar omdat 't zó goedkoop was, dat hij het voor die prijs nooit meer zou kunnen krijgen. Aan die man hebben we onwille keurig moeten denken toen wethoudei Leesberg een gelegenheidskoopje ont dekt had en de raad trachtte over te halen om duizend zogenaamde ver huistransfo-rmatoren te bestellen. Niemaivl zal een olifant kopen zelfs niet als hij die voor een -kwart van de prijs kan krijgen als hij niet van te voren berekend heeft wat zo'n beest hem aan voer zal kunnen kos ten. Dat moet allemaal zijn bekeken en het eigenaardige bij de transforma toren was, dat zelfs de voorstellers niet wisten hoeveel kosten er nog bij zouden komen voor aansluitingen, voor meterveranderingen enz. en wat men daarbij voor rekening van de ge bruikers zou kunnen brengen. „Dat doet er op het ogenblik niet toe", zei de wethouder, „dat rekenen we later wel eens uit", maar het was ieder zonder meer duidelijk, dat aan koop van deze transformatoren linea recta tot vele andere kosten zou lei den, die dan niet meer te vermijden zouden zijn. Het was eigenlijk een min of meer onvoldragen voorstel, dat haastig aan de agenda was toegevoegd. De wethou der had het als een stuk begeerlijk spek aan zijn hengelsnoer gebonden en liep het verleidelijk voor de ogen van de raadsleden op en neer gaan. Maar de rrad besloot er niet in te bij ten en heeft een definitief besluit tot een volgende vergadering verschoven zodat de commissie voor de lichtbe- drijven het van alle kanten kan bekij ken en met een veel beter gefundeerd voorstel ter tafel zal kunnen komen. We lopen nu natuurlijk het risico, dat we de transformatoren niet meer zo goedkoop krijgen, maar 'niet één van de edelachtbaren kende uit zijn hoofd de prijsnoteringen van derge lijke dingen. Het kan heel best, dat ze goedkoper inplaats van duurder worden en anders zal men de strop nog wel kunnen dragen. We hebben trouwens nog niet ge hoord, dat de burgerij er op zit te wachten, vooral niet nu het wel zeker is, dat ook voor dergelijke dingen weer een mandelijkse huur moet worden betaald. In een volgend raadsoverzich' zullen we er wel wat meer over kunnen ver tellen. Moeten raadsleden presentiegeld hebben of is het raadslidmaatschap een erebaantje voor de uitverkorenen des volks, die daarvan ook maar de finan ciële consequenties moeten dragen? Jaren geleden, toen de kleine luyden nog maar sporadisch tussen de heren notabelen aan de groene tafel zaten, zal het presentiegeld wel bijzaak ge weest zijn. Maar de vakverenigingen en partijen groeiden, het aantal harer leden, die aanspraak konden maken op de 'itel „edelachtbaar" werd van jaar tot jaar groter en er waren arbeiders, die niet ter vergadering konden ver schijnen, omdat zij hun werk niet konden of mochten verzuimen of daar door genoodzaakt waren op eigen kosten een plaa'svervanger aan te stellen. Dat zou het velen onmogelijk heb ben gemaakt het raadslidmaatschap te aanvaarden. Iedereen moet raadslid kunen zijn, maar dan dient men daar voor ook de mogelijkheid te scheppen en de uitkering van presentiegeld was daardoor onvermijdelijk. Nu zijn de tijden veranderd en het zal niet zo heel vaak meer voorkomen dat een raadslid voor zijn werk een plaatsvervanger moet betalen. Het presentiegeld heeft daardoor langzamerhand meer het karakter van een beloning dan van een noodzake lijke tegemoetkoming gekregen en men mag terecht de vraag stellen of het eigenlijk nog nodig is. „Alles is duurder geworden", zegt de heer Venneker en hij vindt het daarom blijkbaar billijk, dat men voortaan ook twee gulden meer voor een raadslid moet betalen. Zo kan men de kwestie natuurlijk op minder ele gante wijze bekijken, wij voelen meer voor het argument, da* het voorname lijk de vaak zeer langdurige commis sievergaderingen' zijn, die grote offers aan tijd en toewijding vragen en daarom betaald moeten worden. Maar dat draagt nog altijd het ka rakter van een beloning en men mag zich de vraag stellen of er dan nog van een erebaantje gesproken kan worden. Zijn er in onze stad niet tal van verenigingsbestuurders, die het met allerlei besognes misschien nog veel drukker hebben dan de raads leden, maar er niet aan denken zich daarvoor te laten betalen? „In deze tijd van nood nu de arbei ders nog zoveel te kort komen en wij zij het dan met het bekende „bloedende hart" nog zovele ge- i rechtvaardigde verzoeken moeten af wijzen, komt het niet te pas, dat de raadsleden zelf hun beloningen ver hogen", heeft de heer Torenvlied ge zegd en het was te verwachten, dat voornamelijk de leden van de Partij van de Arbeid dit pathetisch gebaar als niets anders dan een tikkeltje volksdemogogie" zouden betitelen. De zware commissie-vergaderingen werden opnieuw naar voren gebracht, de raadsleden zouden slech's twee gulden per stuk duurder worden en van f 8 op f 10 per vergadering worden gebracht, zodat een voorstel-Hoytink om deze besprekingen tot de begro ting uit te snellen, alleen de stemmen van de heren Hoytink, Van der Bor den, de drie V.V.D.-ers en de beide communisten kreeg. Dus werd besloten, dat men zich met het verzoek om verhoging tot Ge deputeerde Staten zal wenden, die in middels al gepolst blijken en er wel mee accoord zullen gaan. De burgemeester maakte tijdens dit debat gaarne van de gelegenheid ge bruik, de leerlingen van de school voor VGLO, die de tribunes vulden, een hartelijk welkom toe te roepen, waar bij hij hen op het jeugdig gemoed drukte, dat men nu eenmaal geen volksvertegenwoordiger voor zijn ple zier is en dat het raadslidmaatschap allesbehalve een sinecure kan genoemd worden. Wij willen hierbij gaarne de hoop uitspreken, dat deze jeugdige toeschou wers eveneens zullen opgemerkt heb ben, dat de raadsverslaggevers daar niet ter opluistering zitten en zelfs zonder presentiegeld een allesbehal ve benijdenswaardige taak hebben. Ten slotte waren er dan de Sinter klazen en Zwarte Pieten en zij sche nen een beetje onwennig terecht ge komen tussen al die gemeentelijke voorstellen en besluiten. De kranten hadden er wat ridiculi serend over geschreven, niet omdat het Sinterklaas-probleem met zijn vele facetten zo onbelangrijk zou zijn, dat de gemeentelijke wetgever zich er niet mee heeft te bemoeien, maar omdat Sinterklaas omstreeks half Juni eigen lijk een zeer wonderlijke verschijning is. Kerstliederen, die in het eind var December gezongen worden zullen nie mand bevreemden, maar als iemand op de langste dag van het jaar de kaarsjes aansteekt en „Oh denneboom" begint te zingen, wordt er toch wel over gedacht om het bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid maar eens op te bellen. De familie G., die zich onlangs uit Friesland in Bergen vestigde heeft on. ze prachtige grote kerk een schilderij in bruikleen gegeven, dat thans d| Noordwand van het Noorder dwars- schip siert. Het betreft hier een schil, derij van de oude meester S. Kool van de romantische school, die destijds met dit prachtige werk de Prix de Rome heeft gewonnen. Het stuk geeft een moment weer uit liet bijbelverhaal van Genesis 2. waarin Esau bij Isaak komt om diens zegen en waarop dan vader Isaak zegt, dat hij zijn zegen reeds aan een ander geschonken heeft. De schil, der heeft op waarlijk meesterlijke wij. ze het moment weergegeven, waarop Esau aan het bed staat van ?,ijr blin de vader en juist na de grote teleur, stelling in een wanhopig gebaar d| handen naar zijn hoofd slaat. Aan de voeten van Esau ziet men het bokje liggen, dat hij met de pijl en boog, die hij nog bij zich draagt, heeft geschoten en door het gordijn bij de deuropening ziet men Rebeklca toekijken. Tot buitengewoon gedepu teerde benoemd De heer Jac. Groen is in de laatste vergadering van Provinciale Staten met 50 van de 62 uitgebrachte stem- men benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Dit betekent, dat wanneer bij voorstellen waarin een beslissing moet worden genomen, zijn medewer king wordt ingeroepen, waarbij zijn stem doorslaggevend zal zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z. van J. Blauw n M. Koolmoes. Ondertrouwd Gerrit H. IJzendoorn n Alida H. Boelhouwers. Hermanus Speur en Jansje Verweel. Willem J. Pannekeet en Agatha Boersen. Klaas Ploeger en GerritjeA. Eendebak. Jacobus J. M. Groothuizen en Maria T. Halm. Johannes M. Hennink en Jelletje Kater. Overleden: Susanna C. Frankfort, 81 jaar, gehuwd met J. ter Horst. Intussen is het Sinterklaas probleem te allen tijde het bekijken waard. Alle volwassenen hebben eens aan Sinterklaas geloofd en zij zullen geen dankbare Herinneringen hebben aan het vriendje, of soms zelfs de onder wijzer, die de goede heilige in fi guurlijke zin van zijn baard, zijn mijter en zijn tabberd ontdeed en de ontgoochelde jeugd liet zien, dat er dan niets anders overbleef dan het knecht je van de melkboer in zijn „Jansen en Tilanus", waarna Zwarte Piet als de oudste zoon van de kolenboer werd ontmaskerd. Zoiets mag men kinderen die nog in sprookjes en wonderen geloven niet aandoen, althans niet zolang het nog enigszins te vermijden is. Langzamerhand is Sinterklaas een reclame-object geworden. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" zegt het spreekwoord, maa. de eigenaren van warenhuizen en restaurants heb ben de waarae van een ander spreek woord leren kennen, namelijk „Wie Sinterklaas heeft, heeft de jeugd". En wie de jeugd heeft, heeft ook de ou ders. die eens mee komen kijken. „Kijken is kopen" heeft een bekende Alkmaarse middenstander jarenlang geadverteerd en zo is de exploitatie van Sinterklaas met zijn trouwe tra want langzamerhand een zeer voorde lig zaakje geworden. In de winkel van meneer A zit een grotere Sinterklaas dan in die van meneer B. Bij meneer C heeft hij een langere baard, maar meneer D heeft een Zwarte Piet, die meer op een mo- riaan lijkt dan al zijn concurrenten. Sinterklaas komt in een door zes schimmels getrokken rijtuig naar het warenhuis van meneer X en de kleu ters, die in dubbele rijen op het trot toir staan, juichen hem enthousiast toe. Dan nemen de moeders hun peuters bij de handjes en gaat het op een drafje naar de volgende straat, waar een veel dikkere Sinterklaas in een koets met zeven zwarte paarden komt aanrijden. De volgende dag wordt de gegaran deerd echte en onvervalste in triomf van de stoomboot gehaald en wie weet hoeveel er nog zullen volgen. Het gevolg van deze concurrentie is, dat Sinterklaas steeds vroeger komt en steeds later weggaat. Hij is een levende trekpleister geworden en de goedheilig man uit het kinderleven valt van zijn voetstuk en wordt een bespottelijke figuur, waarvan niets ro mantisch meer overblijft. En dan zwij gen we nog over de talrijke particu liere Sinterklazen, die elkaar soms woedend in de witte baarden vliegen, omdat zij elkaar de klandizie niet gun nen. Inderdaad, het werd tijd dat de over heid voor het sprookjeswereldje van het kind eens een bordje met „Ver boden toegang" platste, bestemd voor allen, die dit terrein willen exploite ren. EEN LASTIG HEEKSCHAP De jeugdige kantoorbediende N. A, D. uit Heiloo had op 27 Februari te Zaandam bij de taxi-standplaats tegen over het station uit louter baldadigheid de hoorn van de telefoon genomen. Vijftien gulden boete had de Kan tonrechter te Zaandam hem voor die flauwe streek opgelegd. De appèlzaak heeft voor de Haarlemse Rechtbank gediend. Verdachte zei. dat hij eenvou dig met de hand langs de haak was ge lopen. De president mr. Petersen kwam dat niet geloofwaardig voor. Gezien de hoogte van het telefoonkastje moet men om de hoorn van de haak af te nemen de hand opheffen! De knaap had nog meer praatjes. Hij beweerde wel twee getuigen te kunntn medebrengen, die konden bevestigen, wat hij had verklaard. „Ik zou dat maar niet doen manne tje", hield de officier van Justitie mr. v. d. Burg hem voor. Je zult toch niet willen, dan anderen een meineed afleg gen. Dan zou het er voor jou ook le lijk uitzien". Er werd aan herinnerd, dat verdach- te's vader naar aanleiding van het ge beurde de chauffeur die op de uitkijk had gestaan, had mishandeld. De president merkte scherp op: „Men schijnt bij jullie thuis een heel verkeerde opvatting te hebben van wat al dan niet hoort". De officier kon niet anders doen dan bevestiging van het vonnis vragen. Uitspraak over veertien dagen. Burgerlijke stand Geboren: Theodora A. M-, d. van J. Iloutenbos en A. J. Minneboo. Maria E., d. van P. Koetjes en J. P. Termaat. Gerarda G-, d. van C. Heyne en G. de Lange. - Jansje, d. van Y. van der Blom en J. M. Kniest. Johanna H., d. van P. J. Vader 68 J. D. Morsch. Ondertrouwd: Carolus Chr. Brand efl Catharina M. T. Sluijters. G e t ro u w d Pieter J. van Enco en Ber tha Bruin. Johannes T. Bekius en Nelly M. van Leeuwen. Overleden: Jacob van den Berg, 60 jaar, g'ehuwd met E. Hovestad. Catharin» Mooij, 82 jaar, gehuwd met J. Etuifbergen. GAZELLEHUIS - ALKMAAR] Ritsevoort 41 - Tel. 28141 (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2