China zou instemmen met Maliks voorste! De V.S. tot vrede bereid als een eind wordt gemaakt aan aggressie Brits protest tegen de Perzische anti-sabotage wet Dinsdag 26 Juni 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 148 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Trygve Lie onderbreekt zijn vacantie en vliegt naar New York „Volksdagblad te Peking noemt het plan concrete bijdrage tot vrede Morrison waarschuwt voor te groot optimisme Pas geboren baby verdween In Korea sneuvelden 51 Nederlanders EEN AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND Weerbericht Reactie op de beurs H£T voorstel van Malik betref fende een wapenstilstand op Korea heeft op de Londense beurs een stijging der koersen van Britse en Japanse staatsfond sen tot gevolg gehad. De koersen van in dollar luidende effecten vertoonden evenwel een dalende, die van oliefondsen een stijgende lijn. Men meent in dit koersver loop een aanwijzing te kunnen zien, dat financiële kringen in de city het Sowjetrussische voorstel niet als zuiver propaganda be schouwen. Truman over Maliks voorstel Luchtgevechten boven het Koreaanse front Krijgsgevangenen terug uit Rusland Atoombom ligt gereed Laatste vrouwen en kinderen geëvacueerd Een ultimatum aan bedrijfsleider Eric Drake In September ondertekening van het Japanse vredesverdrag? Lof voor Acheson DE NEDERLANDSE REACTIE Voorstellen kunnen van belang zijn KxjJti B-eJttd Ook coloradokevers aan de Afsluitdijk Het wereldrecord vasten Meer Britse troepen naar Suez Kanaalzone BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 et. p. m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. QFSCHOON de Chinese communistische regering nog niet officieel gereageerd heeft op de vredesvoorstellen van Malik, heeft Radio-Peking medegedeeld, dat het te Peking verschijnende blad „Volksdagblad" in een hoofdartikel ver klaart, dat het Chinese volk het geheel eens is met de voorstellen van Malik voor een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Maliks voorstel, aldus het blad, vormt een nieuwe proef of de Verenigde Staten „een les hebben geleerd en bereid zijn het Koreaanse conflict op vreedzame wijze te regelen. Indien Amerika vrede wenst, kon het ingaan op de voorstellen van de Chinese Volksrepubliek, de Sowjetunie en andere landen, die de vrede wensen". Te Londen verwacht men, dat de Verenigde Naties spoedig stappen zullen doen bjj de regering in Peking om uit te maken, in hoeverre Malik het Chinese standpunt weergaf. De Britse vertegenwoordiger bij de V.N., Sir Gladwyn Jebb, heeft inmiddels de instructie gekregen Malik persoonlijk te polsen over zijn plan betreffende Korea. Hetzelfde zal geschieden door de Pers Entezam, die thans voorzitter is van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Voorts wordt uit betrouwbare bron te Oslo vernomen, dat de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, zijn vacantie in Noorwegen zal afbreken en vandaag per vlieg tuig via Londen naar New York zal vertrekken. Lie zal vanmiddag enkele uren In Londen vertoeven en morgen in New York arriveren. TN het Chinese „Volksdagblad", dat de gehele rede van Malik publiceerde wordt o.m. gezegd, dat indien de Ver enigde Staten het voorstel van de hand zouden wijzen de Koreaanse en Chi nese strijdkrachten „zeker in staat zijn de overwinning op de vijandelijke in vallers te voltooien". Het hoofdartikel somt een aantal verklaringen door de minister van buitenlandse zaken. Tsjoe En-Lai, en andere Chinese leiders op, ■waarin aangedrongen wordt op het terugtrekken van alle vreemde troepen en het regelen door de Koreanen zelf van hun eigen problemen. Het blad beschuldigt de regering van de V S. er van „deze juiste en rede lijke standpunten en voorstellen her haaldelijk te hebben verworpen en voort te gaan met het uitbreiden van het Koreaanse conflict, het bedreigen van de Chinese veiligheid en het be ëindigen van de Chinese vredelievende ontwerpen". Het artikel besluit met te zeggen, dat Maliks voorstellen „een concrete bijdrage vormen tot de be vordering van een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict" Verklaring van Morrison DE Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft Ih de nacht van 9 op 10 Juni j.l. werd te De Kiel bij Schoonoord (gemeente Slcen) een baby geboren. De plaatse lijke geneesheer deed van deze geboor te aangifte ten gemeentehuize. Enige dagen later was de kleine verdwenen. De politie stelde een onderzoek in, doch het verhoor van de ongehuwde moeder noch dat van haar ouders le verde resultaat op. Daarna is op last van de officier van justitie te Assen de vader van de ongehuwde moeder gearresteerd en in het Huis van Be waring opgesloten, verdacht van ver duistering van staat. Het vermoeden bestaat n.l. dat de pas geboren baby bij anderen is ondergebracht. Sedert 23 November 1950, de datum, dat de eerste Nederlandse Korea-vry- willigers op het schiereiland arriveer den, bedroegen de verliezen van het detachement 51 gesneuvelden, 186 ge wonden en zieken, van welke laatsten tr 41 zyn gerepatrieerd. Nederland wordt momenteel in Korea vertegen woordigd door 1043 militairen. Volgen de maand vertrekt een derde aanvul lingsdetachement van 250 man naar Korea. De Australische radio meldde giste ren een aardbeving in het Centrale en Zuidelijke gebied van het Noordelijke tiland van Nieuw-Zeeland. De aardbe ving duurde 40 seconden Telefoonver bindingen werden verbroken, schoor stenen kwamen omlaag en vaatwerk viel aan scherven. Te Ohakune werd de schok het hevigst gevoeld. Verwachting geldig tot Woensdag. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien en kans op onweer. Meest matige Westelijke wind. Koel weer. Zon op 4.21 onder 21.04; maan op 0.29. onder 14.28. Maandagnamiddag in het Lagerhuis verklaard, dat, gezien het falen van vroegere pogingen, ongerechtvaardigd optimisme niet raadzaam is. „Wij ver welkomen echter wat, naar wij hopen, een aanwijzing kan zijn. dat de Sowjet- regering nu bereid is pogingen, die wij en andere leden van de V.N. hebben ondernomen om een einde te maken aan de strijd op Korea, te ondersteu nen", aldus Morrison. „Als het Malik ernst is, zou het mogelijk zijn voortgang te maken in de richting, die wij allen wensen". Malik met vacantie Volgens een zegsman van de „Zwe- den-Amerika-Lijn" heeft Malik passage geboekt op het passagiersschip „Grops- holm", dat op 7 Juli uit de V.S. naar Zweden vertrekt. Naar verluidt, zou Malik dit jaar zijn vacantie in de Sow jetunie doorbrengen. Andrei Gromyko, die de Sowjetunie op de conferentie van de plaatsvervangers in Parijs ver tegenwoordigd, is gistermiddag met andere leden van zijn staf in een Dakota van de Russische luchtmacht van het vliegveld Orly naar Moskou vertrok ken. Zuidkoreaanse eisen. J"\E Zuidkoreaanse ambassadeur in de V.S., dr. Yoe Tsjang Yang, heeft Maandag verklaard, dat Zd.-Korea elke overeenkomst betreffende staken van het vuren van de hand zal wijzen, die niet voorziet in „de volledige hereni ging van het Koreaanse schiereiland". Dit was gezegd in een boodschap van president Syngman Rhee uit Poesan. Rhee had verder geëist, dat Zuid-Korea een stem zou hebben bij onderhande lingen over een staken van het vuren. QP de dag, dat de oorlog in Korea zijn tweede jaar ingaat, heeft president Tru man een redevoering gehouden bij de inwijding van het Arnold-centrum voor de ontwikkeling van de luchtvaarttechniek te Tullahoma (Tennessee). Aan het eind van zijn rede verklaarde Truman, dat de Verenigde Staten op dit ogenblik bereid zijn en altijd geweest zijn om aan een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict mee te werken. „Doch het moet een werkelijke bijleg ging zijn, die ten volle een eind maakt aan aggressie en vrede, veiligheid en her stel voor het land en het dappere Koreaanse volk inhoudt", aldus Truman. Tru man noemde het voorstel van Malik niet met zoveel woorden. Wel was in zijn van te voren opgestelde redevoering na het voorstel van Malik een wijziging aangebracht. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat tussen 17 en 24 Juni 12 vliegtuigen van de noordelijken zijn vernietigd en 21 beschadigd. Tien Amerikaanse vliegtuigen gingen in deze periode verloren. AFP meldt dat dertig „Mig"-straal- jagers der communisten Maandagoch tend een gevecht hebben geleverd te gen 27 Amerikaanse „Sabre" straalge- vechtsvliegtuigen. Een der „Mig's" is omlaag geschoten. De „Sabres" zijn allen veilig op hun bases teruggekeerd. Weer 65 Nederlanders Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft, volgens de Telegraaf, uit Berlijn het bericht ontvangen, dat bin nenkort weer 65 Nederlandse krijgsge vangenen uit Sowjet-Rusland in de Britse zone verwacht kunnen worden. De namen der repatriërenden en de datum van aankomst zijn nog niet be kend. Als dertiende en laatste getuige voor de Amerikaanse senaatscommis sie van onderzoek naar het ontslag van generaal MacArthur heeft gene raal Emmet O'Donnell, voormalig hoofd van het strategisch bombarde mentscommando in het Verre Oosten gisteren verklaard, dat de Amerikaan se luchtmacht vliegtuigen met atoom bommen gereed houdt voor eventuali teiten. O'Donnell zei, dat hij bij het uitbre ken van de oorlog op Korea vijf Noordkoreaanse steden had willen plat branden en achttien belangrijke stra tegische doelen door luchtaanvallen had willen vernietigen. Hij was echte- van mening dat een „overheersend" politiek of diplomatiek besluit dit niet toestond. - In Zandvoort en ook Scheveningen spoelen weer coloradokevers aan. De schooljeugd en ook de strandbewoners zijn ingeschakeld om de schadelijke insecten te verzamelen, waarna ze vernietigd zullen worden. JJEI door de Perzische regering bij de volksvertegenwoordiging ingediende wetsontwerp op het tegengaan van sabotage, waardoor van sabotage be schuldigde personen voor speciale rechtbanken gedaagd kunnen worden, heeft geleid tot een scherp Brits protest te Teheran. Indien het ontwerp tot wet ver heven wordt, zal dit volgens de Britse ambassadeur tot een massa-ontslagname van de Britse werkers bjj de olieindustrie leiden. Ondertussen heeft de be drijfsleider van de „Anglo-lranian", Drake een brief ontvangen, waarin hij wordt beschuldigd van .sabotage door zich in te laten met de uitvoer van olie-pro ducten uit Abadan". Drake weigerde de kapiteins van de tankboten op te dragen de ontvangstbewijzen te tekenen. In een tweede schrijven wordt Drake een ultimatum gesteld, waarin hem tot Donderdag acht uur de tijd wordt gegeven naar de genationaliseerde olie-industrie over te gaan. Wanneer tegen dat tijd stip geen positief antwoord is ontvangen, zal men Drake als ontslagen be schouwen en een opvolger voor hem benoemen. De laatste honderd tot twee honderd Britse vrouwen en kinderen te Abadan zullen binnen 24 uur Perzië ver laten. Voor de evacuatie zijn Nederlandse, Zwitserse, Engelse en Amerikaanse vliegtuigen gecharterd. TRUMAN verklaarde, dat het in Korea niet zo gelopen was als de commu nisten verwacht hadden. De Verenigde Naties waren niet verslagen, de vrije naties waren niet gedemoraliseerd en de zaak van de wereldvrede was niet ineengestort. Truman uitte echter de waarschuwing, dat het Kremlin nog steeds tracht de vrije naties te var- delen. Zonder het debat over het ontslag van MacArthur bepaald te noemen, beschul digde Truman „sommige personen" er van, een actie op touw te hebben ge zet om het vertrouwen van de bevolking in haar regering te vernietigen. .Door laster en leugens hebben zij de geza menlijke chefs van de staf, hun voor zitter generaal Omar Bradley, de mi nister van Defensie generaal Marshall, en Dean Acheson, „een der grootste ministers van buitenlandse zaken in onze geschiedenis", aangevallen", aldus Truman. Degenen, die critiek hebben geoefend op het regeringsbeleid willen, dat de Verenigde Staten op haar bui-' tenlandse politiek de practijk van de „Russische roulette" toepassen, aldus Truman, „maar dan met alle kamers van de pistool geladen". Als richtdatum voor de onderteke ning van het vredesverdrag met Japan is 1 September vastgesteld, zo ver klaarde John Allison, de assistent van de Amerikaanse onderhandelaar Dul les. Allison, die in Tokio is om de be zettingsautoriteiten en de Japanse ambtenaren in te lichten over het her ziene ontwerp voor het vredesverdrag. EEN woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegenover het ANP verklaard, dat de mening van het ministerie is, dat de voorstellen van Malik om tot een staken van het vuren in Korea te ge raken, gezien moeten worden in de geest van de toespraak van Malik „die he laas ook aanvallen op de westerse mogendheden behelst. Het neemt echter niet weg, zo vervolgde de woordvoerder, dat de voorstellen van het uiterste belang kunnen zijn. In feite vormde zij een eerste reactie op reeds eerder ge dane voorstellen van de Verenigde Naties en sommige westerse regeringen. Reeds in December had Amerika plannen in deze geest geopperd. „Indien de voorstel len van Malik wezenlijk een kans leveren, om de aggressie in Korea te doen ein digen, zal de Nederlandse regering deze gaarne in ernstige overweging nemen in overleg met de zestien landen, die troepen in Korea hebben. Het is voorts van belang te weten welk standpunt de regering van Peking ten aanzien van Maliks voorstellen inneemt", aldus de woordvoerder. Ur gebeuren gekke dingen tegenwoor- dig. Vroeger uiteraard ook wel, maar in onze enerverende tijd zijn de wonderen niet van de lucht. Immers, hoe zou men het bericht uit Praag an ders moeten interpreteren, waarin sprake is van de schuld van het „im perialisme van Amerika" aan de colo- radokeverplaag in Tsjechoslowakije En wanneer kunnen wij rode kevers verwachten? Wanneer we vernemen dat de „Stem van Amerika" ook uit zendingen in het Tartaars en in de talen van Toerkestan, Azerbeidjan en Armenië gaat verzorgen zullen deze natuurlijk een goed woordje achter het IJzeren tuinhek willen doen voor de invasie van nieuw ongedierte in de Haf van Eden. p Toch moet het daar in Amerika met Maurice Chevalier ook niet helemaal pluis zijn. Zoals be kend, werd hem eerst een visum voor de States geweigerd, omdat hij com munistische sympathiën zou hebben. Thans echter verklaarde hij, dat hij de benodigde papieren zou verkrijgen als hij zou willen. Maar nu wil hij niet meer: hij werkt thans in Canada. Sympathiën zijn lastig en gevaarlijk, wanneer men tenminste niet de juiste op een bepaald ogenblik blijkt aan te hangen. De fractie van de Beierse Reichspartei voor economische herstel heeft haar fractieleider Alfred Loritz twintig personen tot gevangenisstraf fen van één en vier jaar veroordeeld „wegens communistische activiteit". Ook rechters kunnen iets buitennis- sigs doen, iets wat we niet verwachten van iemand, en zeker niet van een rechter. In Dusseldcrrp besloten de Edelachtbaren drie dagen als trambe- als zodanig ontslagen „wegens sympa- stuurder dienst te doen om de ver- thiën voor de neo-nationaal-socialis- tische Reichspartei". p En dan in Bag dad! Door rechtbanken werden daar Holland wordt colorado-derado keersproblemen „bij de bron te bestu deren". p Bij de bron van hun ver diensten, in het ruime sop, vonden 25 van de 37 vissers die een dagje aan het varen waren, de dood toen hun sloep in ruw water bij de kust van Zuid-Californië omsloeg, p Het ruwe weer heeft trouwens meer op haar on stuimig geweten. Een hevige hagelbui in Beieren vernielde honderden rui ten en een groot gedeelte van de oogst De stenen waren zo groot als duiven eieren, zegt men. p Zware stormen brachten in het Herens-dal bij Sion een schade aan van een millioen Zwit serse francs. Er werden zes bruggen weggespoeld door het hoge rivierwa ter. Het snelle smelten van de sneeüw in de Oostenrijkse bergen heeft grote overstromingen ten gevolge ge had. zei, dat het nu geformuleerde ontwerp geen militaire- of handelsbeperkingen oplegt. Het verdrag bevat siechts 25 bladzij den. Allison noemt het „niet bestraf fend" Het complete ontwerp zal bin nen drie weken aan de commissie voor het Verre Oosten worden overhandigd, waarna het de landen, die met Japan in oorlog zijn geweest zal worden voor gelegd Men hoopt hierdoor een lange vredesconferentie te vermijden. Op een latere datum zou de Engels-Ameri kaanse beslissing, of Nationalistisch- of Communistisch China aan het verdrag zullen deelnemen, worden bekendge maakt, aldus Allison, die verder zei, dat in het verdrag eti. herstelbetalings- ciausule was opgenomen, doch dat men geen grote bedraj^n moest verwach ten Het verdrag behandelt niet de kwestie der Japanse herbewapening. Maandag werd op de glooing van de Afsluitdijk aan de IJsselmeerzijde bij het monument de aanwezigheid van co loradokevers geconstateerd. Veronder steld werd, dat ter plaatse een zwerm is aangespoeld. De rijkspolitie van Wie- ringen stelde een onderzoek in en wist zestig kevers, die tussen de stenen van daan kropen te vernietigen. Men blijft waakzaam omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zich nog meer kevers tussen de stenen bevinden. Overigens kunnen aan dit dertig kilometer lange front nog wel meerdere exemplaren aan de aandacht ontsnappen. De plan- tenziektekundige dienst is gealarmeerd. De fakir Burmah heeft te Rome een nieuw wereldrecord vasten gevestigd Hij bevond zich gisteren 58 dagen in een kist en wil dit nog twee dagen volhouden. Het wereldrecord stond tot dusver op naam van de vrouwelijke fakir Lyschelis met een tijd van 57 da gen en 6 uur. Een concurrent van Bur mah, de Italiaan Dolfo. die op het ogenblik 52 dagen vast, is van plan het record van Burmah te breken. De Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond houdt Woensdae 11 Juli zijn algemene vergadering in Leeuwarden. DRAKE bracht gisteren een bezoek aan Basra om te spreken pyer verzeke ring van een onderbroken olie-levering aan Zuid-Irak voor het geval de raffi- naderbij te Abadan door overmacht ge sloten zou moeten worden. Drake ont kende de aantijging als zou hij zich aan sabotage hebben schuldig gemaakt. In de haven van Abadan liggen thans ongeveer 25 tankboten te wachten op een regeling over het geschil over de ontvangstbewijzen. Enkele gezagvoer ders hebben gedreigd hun lading in zee te zullen laten lopen als de Perzische regering in haar houding volhardt. Daar de reservoirs in Abadan slechts de toevoer van tien dagen kunnen bevat ten, zal de afvoer uit de haven snel moeten worden hervat, daar anders de raffinaderijen gesloten moeten worden. Van korte duur „HET zal wellicht nog maar kort du ren voor wij gedwongen zullen zijn Per zië te verlaten", aldus verklaarde Ba sil Jackson, vice-voorzitter van de ..An glo-lranian" naar aanleiding van de anti-sabotage-wet. Jackson is van me ning, dat het een jaar zal duren alvo rens Perzië olie-deskundigen uit andere landen zou kunnen krijgen om de raffinaderij te Abadan te drijven Hij geloofde voorts, dat „mogelijk met uit zondering van een man" niemand van de Britse staf in Abadan naar de ge nationaliseerde maatschappij zou over gaan. Wel zou de staf trachten de raffi naderij te sluiten en haar in goede staat over te dragen. Het troepentransportschip „Lancas hire" heeft gisteren meer Britse troepen versterkingen in de Suez-kanaalzöne aan land gezet. De geruchten als zou den de Britse garnizoenen in Irak n met name op de luchtbasis Basra ver sterkt zijn, zijn door de plv. minister van buitenlandse zaken van Irak tegen gesproken. De Britse chef van de generale staf, maarschalk Slim woonde gisteren de zitting van het Britse kabinet bij. Nieuwe ambassade der V.S. Aan het Korte Voorhout in Den Haag zal eerlang een nieuwe Amerikaanse Ambassade (kanselarij) verrijzen De Haagse gemeenteraad neeft gistermid dag namelijk een voorstel van B. en W. goedgekeurd om 2400 m2 gemeente grond langs het Korte Voorhout voor de prijs van 200 gulden per m2 aan dr Verenigde Staten van Amerika te verkopen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1