Gevangenen werken bij de Fa. Ringers AGENDA Woningbouwvereniging Rochdale hield jaarvergadering Circus Strassburger naar Alkmaar De oudste wet is de grondslag van vernieuwing de DE MEDEMENS die zich tegen de maatschappij keert, kan men niet zonder meer het kleed van de vervloekte omhangen. Men zou hem eerder moeten zien als mens, die door welke geestelijke oorzaak dan ook het goede pad heeft verlaten, en dit slechts kan terugvinden als eerst zjjn psychische toestand weer in evenwicht is gebracht. De absolute enkeling, de a-sociale mens, moet de weg tot de gemeenschap weer vinden en leren beseffen welke plichten het mens onder-mensen-zijn van hem verlangt. Hoewel zij in de bepalingen van de wet haar uitdrukking nog niet heeft gevonden, bemerkt men toch wel degelijk een kentering. De tijd, die een veroordeelde in een gevangenis moet doorbrengen, wordt bijvoorbeeld niet meer beschouwd als een „straftijd", maar als een periode, waarin de afgedwaalde moet trachten de juiste weg te vinden, niet alleen in het belang van de gemeenschap maar ook in dat van zichzelf. Vertrouwen kweekt vertrouwen Gevolgen van het onweer Uitspraken Meervoudige Kamer De zagende pijnen Alkmaars burgemeester naar Groningen? Schaakclub DOS Burgerlijke Stand Tot leraar benoemd SCHAAKCLUB VVV IN HOOFDKLASSE KNSB Ongelukjes die goed afliepen Eerste prijzen behaald Militaire oefeningen MARKTBERICHTEN PURMERENDER MARKT WOENSDAG 27 JUNI 1951 Van gestrafte tot verpleegde JYAT in de grimmige strafgevangenis in de Hout, bij oud-Alkmaarders „De Krocht" genaamd, ook intensief •an dit terugvoeren tot de maatschap pij wordt gearbeid, is slechts opper vlakkig bekend. Maar ook in het on vriendelijke gebouw in de Hout heeft de vernieuwing baangebroken. Het be langrijkste symptoom hiervan is merk waardig genoeg zo oud als de wereld zelf. Het laat zich omschrijven door de spreuk, die volgens wijsgerigen in onze twee handen geschreven staat: Mens Werk. De manier en de aard van dit werken konden we van nabij observe ren, toen we een bezoek brachten aan een der afdelingen van de firma Rin gers, waar momenteel een aantal vrou wen en mannen uit de Alkmaarse strafgevangenis te werk is gesteld. Het is niet alleen zo, dat regelmatige arbeid de tijd kort. De arbeid, die on geveer 40 vrouwen en 25 jongens bij de firma Ringers verrichten, brengt hen ook dichter bij de maatschappij. Ook in de gevangenis zelf wordt arbeid verricht; eenvoudige karweitjes als zakjes plakken. Maar het werk buiten- de-deur, met de reis heen en terug naar de gevangenis heeft toch een gans' ander karakter. Gemoedelijk CEN AFDELING cartonnage en ver- pakking der Ringersfabrieken is op de Lindegracht gevestigd, in het voor malige gebouw van Eik en Linden. Men waant zich in de fabriek zelf, als men de vrouwen met keurige kap jes en heldere schorten aan de ar beid ziet. Het kon een normale afde ling zijn. Vlug wikkelen ijverige vin gers kleurige papiertjes om de veel vormige chocolade-producten. men „gevangenen-arbeidstherapie", een zeer vooraanstaande plaats in ons land inneemt. Maar ook „thuis" wordt alles gedaan om de maatschappij dichter bij de gedetineerden te brengen. Er wor den films vertoond over de arbeid in grote staalfabrieken, over het leven van grote medeburgers. Bij deze film worden geen commentaren gesproken. Men laat de arbeid zelf spreken, en naar men hoopt lokken. Maar ook leren de verpleegden de cultuur waarderen Verschillende malen zijn er reeds con certen van goed gehalte in de gevange nis gegeven. Men kan vijf boeken per week lezen, er zijn avonden waarop gesproken wordt over de schilderkunst, literatuur enz. De reacties van de men sen zelf bewijzen gewoonlijk, dat de gedachte die aan dit alles ten grondslag ligt, goed is. Maar waar het vooral om gaat, is het kweken van gemeenschapsgevoel. Dit hoopt men te bereiken door clubjes te vormen. Hiermee wordt al direct na de komst van een nieuwe gedetineerde be gonnen. Zo zijn er behalve de teken club, een schaak- en een damclub. De adjunct-directeur leidt een bridgeclub en een muziekgroepje. De directeur, de heer Lassche, houdt boekbesprekingen. Voorportaal rjE manlijke ploeg werkt in een ander ruim en licht vertrek. Men vervaar digt er gedeeltelijk machinaal doosjes en andere verpakkingen. Het Een enkeling onder de mannen voel- Op enkele vragen die we de gedeti neerden stelden, kregen we antwoorden, die bewezen dat er van het huidige sy steem een grote opvoedende kracht uit gaat. De reacties van de vrouwen wa ren over het algemeen weinig geest driftig, hetgeen, zoals boven reeds is verklaard, logisch is. De mannen von den over het algemeen de arbeid bui ten prettig, omdat men daardoor het gevoel krijgt, in het voorportaal van de vrijheid te vertoeven. Bovendien hebben ze hier de gelegenheid tot ge- dachtenwisseling, terwijl ze in het ge sticht afzonderlijk in cellen verblijven. De vrouwen bewonen daarentegen rui me vertrekken, in aantallen, die varië ren tussen drie en acht. graag op een car tónna gebed rijf gaan werken. Voor de meesten zal het zeker van groot belang zijn, dat ze leren wen nen aan een regelmatig, productief be staan. Een goed werkend mens zal zel den tot verkeerde dingen geraken, om dat zijn weg geregeld is, en niet zo als in de meeste gevallen langs aller lei avonturen, slechte vrienden en ver leidelijke situaties loopt. Dat een gedeelte van hen, die zich eens niet in de gemeenschap konden of wilden voegen, op deze wijze wordt opgevoed tot een groep mensen, die met een althans redelijk uitzicht op een goed resultaat aan de maat schappij kan worden toevertrouwd, stemt tot grote voldoening. Teleurstel lingen blijven voor degenen, die zich met deze wijze van heropvoeding bezig houden, niet uit. Maar zou hier niet gelden: „De vruchten van één goede boom rechtvaardigen de moeiten van een gehele oogst?" Het gistermorgen losgebroken onweer heeft buiten de boerderijbrand in De Woude nog meer onheil op zijn gewe ten. Aan de Westdijk werd een jonge koe door de bliksem getroffen en gedood. Bij Schermerhorn werd een schaap ge dood; een kleine hooiklamp ging in vlammen op. Te Heerhugowaard sloeg de bliksem in het huis van de heer Jac. Groenland aan de Hasselaarsweg. De schoorsteen en de electriciteitsleidingen werden vernield. Daar op dat ogenblik niets was aangesloten viel de schade nog al mee. De bewoners kwamen met de schrik vrij. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: September affair (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Glazen speelgoed (alle leeftij den); Cinema Amcricain, 2.30 en 8 uur: Boefjes van Montmartre (18 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Ope rette (alle leeftijden). DONDERDAG. Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Septem ber affair (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Glazen speelgoed (alle leeft.) Cinema Americain, 8 uur: Boefjes van Montmartre (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Operette (alle leeft.) De Limmenaar Simon V. werd gis ter te Alkmaar veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van f 50 Het Bergense meisje Lamber'ha Z„ dat enige tijd geleden een jongetje met haar fiets had aangereden, werd vrij gesproken. Voor Albert B. uit Kol- horn, die tijdens een kermis te Heer Hugowaard, drie rijksveldwachters had mishandeld, lagen de papieren on gunstiger. B. werd tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Jacob S. uit Egmond aan Zee, die veertien da gen geleden wegens diefstal terecht had gestaan, kwam met een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden vrij. Harm B. uit De Zijpe hoorde zich tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van f 150 veroordelen. Ter zake een overtreding van de nieuwe feit had Petrus R. uit Bergen terecht gestaan. R. werd veroordeeld tot veer tien dagen gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. gaat er heel gemoedelijk toe. Er mag gepraat worden en in de propere en gezellige cantine kan men naar de radio luisteren. Men heeft zeer veel van wat de gewone burger ook bezit; behalve de vrijheid. De manlijke arbeiders vertegenwoor digen niet de gehele mannengroep van de gevangenis. Ongeveer tachtig man blijft steeds in de cellen achter, als de anderen naar het werk gaan. Degenen, die voor buitenwerk worden aangewe- *en, hebben meestal een korte straftijd, want het is logisch, dat zij, die tot een lange straf veroordeeld zijn, eerder zul len vluchten dan degenen voor wie de vrijheid binnenkort zal dagen. De straf- tijd is voor geen der mannen echter langer dan vier jaar. Het betreft hier alleen jeugdige delinquenten, voor wie een echte gevangenis te zwaar en een tuchtschool te licht is. Hun leeftijd varieert tussen 18 en 25 jaar. De leef tijden van de vrouwen, van wie een groot deel wegens politieke delicten in de gevangenis verblijft, ligt voorname lijk boven de 21 jaar. De straftijden zijn bij deze groep soms veel langer. E werken op de verpakkingsafdeling vrouwen, die tot twintig jaar veroor deeld zijn. Eerlijkheid CN hoe reageren deze mensen nu zelf op de ondervindingen, die ze hier opdoen? Over het algemeen mag men zeggen, dat dit bij mannen en vrouwen zeer verschilt. De meeste vrouwelijke gestraften worden vrijwel direct na hun onderbrenging in de gevangenis in een werkploeg ingedeeld. Twee vrou wen blijven er steeds „thuis" voor het verrichten van schoonmaakwerkzaam- heden e.d. Omdat de „buitenploeg" bij na geen kennis heeft gemaakt met het dagelijkse leven in de gevangenis zelf, vinden ze deze situatie normaal. Bij de mannen ligt dit anders. Slechts na nauwkeurige observatie worden zij voor buitenwerk uitgekozen. Uiteraard is er reeds een vrij grote groep, welke door de ervaringen die men in het g - bouw zelf met hen heeft, direct wordt uitgeschakeld. Heeft men echter de indruk, dat een bepaald iemand te vertrouwen is, dan wordt hem eerst uitgeleefd wat er straks van hem verlangd zal worden. Men zegt hem op de man af, dat hij nu in een situatie geraakt, waar het vluchten zeer vergemakkelijkt wordt. Men vraagt hem, eerlijk te zeggen of hij idee heeft in ontvluchting. Het merkwaardige is, dat op deze vragen ook eerlijk geantwoord wordt. Dat wijst voornamelijk de practijk uit. Kog nimmer heeft een van de wer kende gevangenen getracht, tijdens de tocht heen en terug naar de Hout te vluchten. Wel zijn er in het ge bouw aan de Lindegracht soms po gingen tot uitbraak ondernomen. UET KLINKT VREEMD in de oren s1 men verneemt, dat Alkmaar op h gebied van wat men zou kunnen nc de zich tot de bij de firma Ringers ver richte arbeid persoonlijk aangetrok ken, en zou na zijn invrijheidstelling van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen Toga! zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08 en f 7.94 (Advertentie, Ing. Med.) Het gemeentebestuur stelt het bouwvolume be schikbaar voor de woningbouwverenigingen Nog 1200 woning zoekenden ingeschreven Gisterenavond werd in café „Tom" de jaarvergadering gehouden van de woningbouwvereniging „Rochdale". In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter, de heer C. Couwenhoven, o.a. het feit, dat de vereniging voor het eerst na de oorlog weer kan bouwen. Hij hoopte dat de zieke leden van het personeel, de heren F. Klegmeer en B. J. Pluymers, spoedir hersteld zullen zijn. Wat de plannen voor nieuwbouw be treft, deelde spr. mede, dat de finan ciering daarvan vele moeilijkheden oplevert. Nog 1200 woningzoekenden ingeschreven Het bestuursbeleid in 1950 gaf geen aanleiding tot enige opmerking en bij monde van de heer A. J. Elte werd 't bestuur dan ook uank gebracht vopr het vele werk, dat in het verslagjaar werd gepresteerd. De aftredende bestuursleden, de he ren C. Couwenhoven, H. W. Kaagman Het circus bezoekt alleen Alkmaar in de kop van Noord-Holland Dit seizoen zal het Nederlandse cir cus Strassburger wederom een bezoek aan Alkmaar brengen en er vier dagen voorstellingen geven. De gala-première zal plaats vinden op Donderdag 5 Juli en Zondagavond wordt de onverkorte afscheidsvoorstelling gegeven. Wegens het bezoek van het circus aan Scheveningen zal dit jaar geen gelegenheid bestaan om Hoorn of Den Helder te bezoeken. Circus Strassburger vertoont dit maal voor 't eerst sedert meer dan 20 jaar weer het klassieke waterbal let, dat in de reeds bezochte steden een enorm succes behaalde, zodat overal de voorstellingen uitverkocht waren, zo opgetogen was men over dit bonte, kleurrijke romantische schouw spel, dat vroeger altijd in de pro gramma's voorkwam, evenals een pantomime. Tevens is in het programma een wild-west Show „Hallo Texas" inge voegd, die ook bij jong en oud zeer in de smaak valt. Vóór de pauze wordt een circensisch programma vertoond, dat ook vdor Alkmaar geheel nieuw is en waarin ondermeer optreden de zes Arabische volbloedhengsten, die deze winter in Amsterdam debuteerden en Strassbur- ger's vier baby-olifanten, die onder meer een Hollandse klompendans laten zien. Voorts bestaat het programma uit de toppen der internationale artis- tenwereld. Zo staat Alkmaar dus vier dagen van klassieke circuskunst te wachten, zonder twijfel een ware ont spanning in deze zo moeljjke tijden. Als hoofd der administratie van het circus fungeert dit seizoen de beken de Alkmaarder Jaap Best. Men vindt hem aan 't werk in zijn eigen bureau wagen no. 11. •1, Regina en Elly Strassburgor tijdens een praatje in de pauze. en C. Engel, werden bij acclamatie her kozen. De 2e voorzitter, de heer J. J. Scher mer, stelde zich wegens zijn hoge leeftijd en na 28 jaar deel te hebben uitgemaakt van het bestuur, niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd geko- zer de heer F. Greve. De voorzitter dankte de heer Scher mei- voor het vele en goede werk, dat door hem was verricht en deelde me de, dat eerlang wederom een algeme ne vergadering zal worden belegd, waarin o.a. zal worden voorgesteld het bestuur met twee leden uit te breiden en daarvoor in het bijzonder jongeren in aanmerking te brengen. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Helden welk percentage der nieuwgebouwde woningen aan rijk, ge meente en industrie moest worden af gestaan. Thans bedraagt dit in totaal ongeveer 30°/o. Liever zou het bestuur alle woningen aan leden willen zien toegewezen, doch men moet oog heb ben voor de grote moeilijkheden, waarmede het gemeentebestuur te kampen heeft. Bovendien treedt de ge meente als geldschieter op. De heer Elte stelde voor de heer Schermer voor het vele werk dat door hem in de 28 jaar van zijn bestuurs lidmaatschap werd verricht tot ere-lid te benoemen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur de mogelijkheid daartoe zal na gaan en verkreeg reeds bij voorbaat de sanctie der vergadering op dit voorstel. De heer Hulskamp zou gaarne zien, dat bij woningruil met een van elders komend gezin, dit laatste zou worden gehuisvest in één door een lid-niet- bewoner te verlaten perceel, welk lid zich dan in de vrijkomende woning der vereniging zou kunnen vestigen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur dit steeds tracht te verwezen lijken, doch dat dit niet altijd het ge wenste succes heeft. Nog zeer urgente gevallen De heer Coerts zette uiteen, dat nog ongeveer 1200 woningzoekenden bij het Bureau voor Huisvesting zijn inge schreven. Daarvan zijn enige honder den gevallen als zeer urgent te be schouwen en niet oplosbaar zonder nieuwbouw. Eerst werden van de nieuwe woningen 50°/o der bewoners door de gemeente en de overige 50°/o door de woningbouwvereniging aange wezen, doch bij de huidige verdeling van het bouwvolume bleek het nodig de bestaande overeenkomst te wijzigen. De industrie moet vakmensen aantrek ken, die slechts dan verkrijgbaar zijn als een woning voor hen beschikbaar wordt gesteld. Bovendien wachten 100 rijksambtena ren op huisvesting, terwijl van het nieuwbenoemde personeel der gemeen te tientallen geen woning hebben. In de laatste raadsvergadering werd besloten 24 woningen te bouwen, doch dit aantal is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Aangezien de exploi tatie van woningen door de woning bouwverenigingen op bevredigende wijze geschiedt en uitbreiding van het gemeentelijk woningbouwbedrijf niet wordt beoogd, wil het gemeentebestuur het beschikbare bouwvolume geheel ter beschikking van de woningbouwver enigingen stellen. De thans nog in aanbouw zijnde 59 woningen zullen nog volgens de oude regeling 50°/o - voor de door de vereni ging aan te wijzen candidaten en het resterend gedeelte voor de bij het Bu- De Haagse redactie van Da Tele graaf berichtte hedenmorgen, dat voor de opvolging van mr. P. W. J. H. Cort van der Linden als burgemeester van Groningen ernstig in aanmerking zou komen de burgemeester van Alk maar, mr. dr. H. J. Wytema, die lid van de Partij van de Arbeid is. Zoals bekend, is mr. Cort van der Linden tot lid van de Raad van State benoemd. Groningen is een van de grote ge meenten, waarvoor een burgemeester een invitatie moet krijgen. Of mr. Wytema over deze belangrijke post is gepolst, is op het ogenhlik de bur gemeester vertoeft nog in Londen niet zeker. Vast staat wel, dat de in vitatie nog niet geschied was, toen hij de vorige week naar Engeland is ver trokken. De omstandigheid, dat de P. v. d. A. momenteel niet zoveel voor aanstaande fi-'iren heeft, die het bur gemeestersambt in een grote stad kunnen of zouden willen bekleden, maakt het zeker niet onmogelijk, dat mr. dr. Wytema een goede kans maakt, daar hij ver een grote ge meente in alle opzichten capabel kan geacht worden. Wanneer mr. Wytema benoemd mocht worden zou men dat in Alk maar, waar hij zich binnen vrij korte tijd in alle gemeentelijke problemen heeft ingewerkt, zeker betreuren. In tussen staat in deze niets vast. De on dervinding heeft ons geleerd, dat ge ruchten (over burgemeestersbenoemin gen) later zelden juist blijken te zijn. Voorspellingen zijn altijd gewaagd. Wij gunnen onze burgemeester een mooie promotie, maar wij zouden hem ook gaarne nog een paar jaartjes in onze gemeente willen houden. Door een te druk winterseizoen ia aan de wintercompetitie een einde ge maakt. Besloten is dat de eerste ronde geldt voor de ranglijst. Vrijdag wordt de zomercompetitie ingezet en ver deeld in drie groepen om de wissel- prijzen n.l. twee bekers en een zilve ren koning. De uitslag van de wintercompetitie voor groep I is als volgt: 1. R. van Wezop 9Vw p., 2. J. Kooy 9*/t p„ 3. A. Burgert 9 p., 4. A. Nijman 9 p., 5. C. Mazereeuw 81/, p., 6. W. Speets 8 p., 7, P. v. d. Hoven 6V2 p., 8. J. Boekei 8t p., 9. F. Appel 5% p., 10. J. de Boer 5r-lt p., 11. J. Nijman 41/ t>.. 12. J. Slik ker 4 p., 13. P. Obdam 3 P., 14. M. Pranger 2 p. Geboren: Bernardus C.. z. van B. H. Kaandorp en M. Duinmaiier. Maria F„ d. van J. de Winter en M. Wagenaar. Frans, z. van J. C. Kroon en P. M. Peereboom. Catharina A. M„ d. van P. H. Leugfen en A. A. Groothuizen. Annelies, d. van D. Schoonewil en E. Jonker. Gehuwd: L. P. Goudsblom en A. M. Kamp. J. G. van Tol en H. T. Keijsper. J. D. Kok en L. T. Wessels De raad van Groningen heeft be noemd tot leraar in het tekenen aan de gemeentelijke Middelbaar Technische Kunstnijverheid- en Zeevaartschool, de heer J. F. Kuyper, graphisch kunste naar alhier en leraar aan de Middel bare Meisjesschool te Bergen. JONGETJE DOOR AANHANGWAGEN GERAAKT Op de Kruseman van Eltenweg stak gistermiddag omstreeks 2.45 uur een driejarig jongetje uit de Leeuwenbek straat plotseling de straat over juist toen een grote vrachtauto met aanhang naderde. De bestuurder van de wagen kon verhinderen, dat het knaapje werd overreden. Door het krachtige remmen echter zwiepte de aanhang opzij waardoor de jongen geraakt werd aan bovenlip en een van zijn ar men. De gewaarschuwde G.G.D. be hoefde echter niet te assisteren. MUTATIES BIJ DE POLITIE Tot agenten zijn bij de gemeente politie aangesteld de heren B. v. d. Werff (sinds 21 Mei) en H. v. Dijk (per 1 Juli), voordien agenten van politie te Rotterdam. Per 1 Juli is eervol ontslag verleend aan de hoofdagent van politie de heer G. Kaai, onder toekenning van pen sioen. Hij is sinds 1918 in Alkmaar bij de gemeente in dienst. VIJF HONDERD SCHOOLKINDEREN BEZOCHTEN ALKMAAR. Onze gemeente werd heden bezocht door een 500-tal schoolkinderen uit Hilversum. Kinderen van scholen van diverse richting waren onder leiding van on derwijzers, onderwijzeressen en broe ders aanwezig. Allen waren per trein naar Alkmaar gekomen. RECTIFICATIE Door een misverstand hebben wij gisteravond een voetbalwedstrijd tus sen het Alcmaria Tourelftal en de Alkmaarse gemeente-politie aange kondigd. I^eze wordt echter heden, Woensdag om 7.15 uur gespeeld op het terrein van de Alkmaarse Boys. reau Huisvesting ingeschreven leden worden toegewezen. Tien gerepatrieerde gezinnen zullen in woningen van Rochdale worden ge huisvest. De voorzitter bevestigde, dat ook op basis van de nieuwe regeling de ver eniging het stichten van 130 woningen had aanvaard. Hiervan worden de be woners van 65 percelen zonder meer door de gemeente aangewezen. Over de toewijzing van de 59 in aan bouw zijnde woningen valt vóór het intreden van de herfst niets te zeggen. In de hoofdklasse C.1 van de com petitie voor het seizoen 19511952 van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond is ingedeeld de Alkmaarse schaakclub V.V.V. In deze afdeling ko men tevens uit de schaakclub Haar lem, Weenink (Amsterdam), B.S.G.-2 uit Bussum, „Het Westen", uit Am sterdam. A.G.S.-2 en „De Pion", beide eveneens uit Amsterdam. Een wielrijder, die gistermiddag om 5.45 uur enige meters achter een taxi op de Langestraat reed, botste tegen de wagen, toen deze plotseling moest stoppen en de fietser niet voldoende oplette. Zijn rijwiel werd beschadigd; zelf kwam hij er goed af. Om half zeven werd een wielrjjd- ster omver gereden op het Ritsevoort doordat een haar inhalende auto te veel naar rechts moest uitwijken voor een niet razende snelheid naderende tegenligger. De wielrijdster kreeg slechts enige kledingschade. De be stuurder van de voortsnellende tegen ligger was geen heer in het verkeer; hij stopte niet. De R.K. Gemengde Koren „Ego Flos" te Schoorl en „Sursum Corda" te Oudorp behaalden Zondag op het zang concours te Haarlem beide een eerste prijs. Dirigent van beide koren is de heer Cas Hhnmelreich te Alkmaar. Gisteravond werd op het Schaepman- plein een dikke rookwolk waargeno men, blijkbaar veroorzaakt door mili taire oefeningen. Door militairen, die daar dichtbij zijn gelegerd, werd druk geschoten. Wat de oefening beoogde en wie daaraan deelnamen kunnen wij niet vermelden. De militaire autoriteiten laten zich daarover blijkbaar liever niet uit. GESLAAGD. Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candi- daatsexamen in de medicijnen onze stadgenoot de heer A. van 't Laar. LANG. GROENTENCENTRALE, 27-8. 100.000 kg Aardappelen: Eerstelingen 22.80—27.80, Rode Schotten 26.80—27.90, Doré 24.60, Kleine 20.40—23.80; 2500 kg Rabarber 45.40; 150 kg Tomaten; A 81 en C 77; 800 bos Wortelen 25; 1000 stuks Bloemkool IA 16.5016.70, IB 9.7010.90; 7 kg Slabonen 1.21 per kg NOORDERMARKTBOND. 27 Juni 1951. 800 kg Eerstelingen 24,90—26.60. kleine 19,5021,30; 100 sloffen aardbeien 1,50— 2,13. GROOTEBROEK, 26 Juni. Aard appelen Eersteling groot 24.10—25.90; id. klein 22.30—23.70; id. kriel 22.50— 23.30; Rode Eersteling groot 27.00 28.30; id. kriel 13.20—15.30; Doré groot 23.90—26.20; id. kriel 22.70—23.10; Sas- kia groot 23.50—23.70; id. kriel 22.00— 22.40, aanvoer 450.000 kg.; 900 krop Sla 2.50—3.40; 250 kg. Aardbeien I 74.00 85.00; 1000 kg. Sjalotten 17.00. OPPERDOES, 26 Juni 1951. 15.000 kg aardappelen, grote ronde 31,50—35,30, kleine ronde 27,8032, kriel 1721; grote Muizen 25,60—26, kleine 22, kriel 17. Trots het slechte weer voor de hooi bouw, was het bezoek en het aanbod op verschillende plaatsen maar heel matig. Het aanbod van vette koeien ging nog wel, maar de vraag was min der goed, zodat een s'ugge handel ontstond met lagere prijzen. Wel waren de prima, beesten nog prijshoudend, maar ook zij moesten toch een veertje laten. Op de geldemarkt was voor een goed beest nog wel vraag. Zij blijven vrij duur. Maar op de verse markt was het heel stil. Een betere gang was in de nuchtere kalverenmarkt. Voor de „dood" werden hoge prijzen betaald. Ook de beste bok ken werden wel gezocht, maar de lich tere gingen minder vlot. De wolvee markt was weer slecht bezet en de vraag was niet veel beter. De handel in vette schapen was zeer traag, even als de lammerenmarkt. De prijzen staan hoog genoeg voor het buiten land. Op de vette varkensmarkt was het niet veel beter. Er waren maar wei nig slagers, en die er waren, schenen weinig kooplust te hebben. De prijs van 1.87 zakte al gauw en de markt sloot zeer flauw. Gelukkig was het aanbod van biggen niet te groot, daar ook hier in een stugge handel was. Op de paar denmarkt was het stil en de pluimvee- markt was stug. PURMEREND. 26 Juni. Aangevoerd 554 runderen, Vjf.o 186 vette koeien f 2.30f 3 per kg, handel stug; 116 melk- en kalfkoeien f 625f975 p. stuk, stug; 226 geldekoeien f 550f 725, kalm; 14 pinken f 295f 425, kalm; 15 vette kalveren f 140f 250, goed; 471 nuch tere kalveren v. d. slacht f 38f 85, vlug; nuchtere kalveren voor de fok kers f 60f 135, goed? 12 stieren f 550 f 1525, matig; 185 vette schapen f 75 f 150, stug; 291 lammeren f 38—f 85, stug; 36 bokken en geiten f 10f 50, stug: 196 vette varkens f 1 70f 1.87 p. kg, stug; 774 schrammen f 28f 65, stug; zware biggen f 40f 67 50. stug; lichte biggen f 26f 40, stug; 14 fok- zeugen f 225f 300, stug: 28 paarden f 650f 950, stil. Totaal 2564 dieren. Pluimveemarkt; 1050 oude kippen en banen f 1.65f 1.80 p. leg; 400 jonge hanen (blauwe) f 3.10f 3.25; 7800 jonge hanen (witte en rode) f 1.80 f 2.25; 1000 hennen f 3f 4 per stuk; 50 eenden f 2f 2.25 per stuk; konijnen f 1f 4 per stuk. 4500 kipeieren f 11f 12 per 100 st.; 2000 eendeieren f 8.25 p. 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2