Moskou oppert onderhandelingen te velde over een staking van het vuren Eerste Britten verlaten de afgelegen olievelden Handelde Meine Pot uit politieke motieven? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Peking niet bij besprekingen Donderdag 28 Juni 1951 148e Jaargang No. 150 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Kirk sprak met Gromyko over Maliks voorsiel Amerikaanse jeugd aan narcotica verslaafd Geen opheldering over de waarborgen Deken van Canterbury prijst maarschalk Stalin Anglo-staf weigert eenstemmig voor de Perzische maatschappij te werken De „Mauritius" ligt voor de haven van Abadan India verwacht wederom een sprinkhanenplaag Helft van PTT personeel in Belgie in staking thee Lagere prijs voor Chinese Missie naar Tibet Een defensielinie in Korea Sweeris en Pot voor de rechtbank te Antwerpen Sweerts zou reeds tweemaal in de Zuid-Molukken gedropped zijn Belgische officier eist toepassing van de wet Nu KcyJii Heóée& Belangen wegen zwaarder dan bezwaren Tweede Kamer verenigt zich met wetsontwerp op gevangeniswezen De administratie zal de selectie bepalen DE Tweede Kamer heeft Woensdag Weerbericht BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, f 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Marijuana-epidemie Ib Amerika worden thans per televi sie de verhoren uitgezonden van jeug dige personen, die aan verdovende mid delen verslaafd zijn. Het kwaad van het gebruik van narcotica tiert welig in de V.S., zo verklaarde een deskundige op het gebied van de volksgezondheid. Men spreekt zelfs van een „Marjjuana-epi- demie" onder de jeugd. „Marijuana" is de sigaret, waarin een bepaald narco ticum is verwerkt. Uit de verhoren, die ledereen in de huiskamer kon vol gen, bleek, dat veel jongelieden tot misdaad komen om zich de verdoven de middelen te kunnen verschaffen. Een getuige, student aan een Hoge school, verklaarde, dat 35 a 40% van zijn medestudenten verslaafd was aan marijuana. Het laatste vergif opent dikwijls de weg naar het gebruik van heroïne e.d. Een tussenpersoon hij de handel van narcotica verklaarde, dat de Sicili- aanse bandiet Charles Luciano de lei ding had bij de smokkel van verdoven de middelen uit Italië. Luciano's agent was Joe Piel, die, na wegens slaven handel naar Italië gedeporteerd te zijn, sich vermoedelijk thans weer clande stien In de V. S. ophoudt. JyJAAR men meent te weten, zou het gesprek, dat de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, admiraal Alan Kirk gisteren op instructie van de Ame rikaanse regering met de Sowjetrussi- sche waarnemend minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko heeft gevoerd, tot resultaat hebben gehad, dat van Russische zijde de suggestie Volgens een te Londen ontvangen be richt van het Sowjetrussische nieuws bureau „Tass", zou de Deken van Can terbury, dr Hewlett Johnson, na de Stalinprijs voor de vrede te Moskou m ontvangst te hebben genomen, hebben gezegd: „In de Verenigde Staten is het woord vrede verboden. Zelfs in mijn eigen land staat vervolging op het ge bruik van het woord vrede. De Britse werkende klasse strijdt tegen een stel sel, dat oorlog als welzijn en vrede als een bedreiging beschouwt". Tijdens zijn rede noemde Johnson Stalin „de grootste man ter wereld, de grootste strijder voor de vrede". ng eerste 130 Britse experts van de „Anglo-Iranian' 'hebben Woensdag de f- gelegen olievelden verlaten en zijn in Abadan aangekomen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij betreft het hier een „voorlopige evacuatie", teneinde een algemene evacuatie, zo deze nodig mocht zijn te vergemakkelijken. Een kleine staf is nog achtergebleven. Eerder op de dag had de 2800 man sterke Britse staf van de maatschappij eenstemmig het aanbod van de Perzische rege ring voor tewerkstelling bjj de Perzische nationale oliemaatschappij van de hand gewezen. De Britten verklaarden, dat zij niet in staat en bereid waren om voor de genationaliseerde maatschappij te werken. De Britse kruiser „Mau ritius" is op de plaats van bestemming aangekomen en heeft op tweehonderd meter van de haven van Abadan het anker laten vallen. Te Teheran wordt ver wacht, dat de Perzische regering tegen de aanwezigheid van de oorlogsbodem zal protesteren. Ook de landing van 1 .'itse troepenafdelingen en lichte tanks in Basra is met volledige instemming van de Iraakse regering voltooid. Een Britse woordvoerder ontkende, dat het hier „voorbereidingen voor een mi litaire operatie tegen Perzië" gold. \7oor de tweede maal in twee dagen heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, in het Lager huis gesproken over de toestand in Per- zie. Hij zei, dat er sedert Dinsdag geen belangrijke ontwikkelingen waren ge weest. De houding van de Perzische re gering was onveranderd. Attlee ver klaarde zich desgevraagd gaarne be reid Churchill en zijn collegae in ver trouwen de volledigste inlichtingen in zake de Perzische kwestie te verschaf fen. Geen Amerikaanse inmenging DEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde gisteren voor de commissie van het congres, dat „er geen denken aan was, dat de Verenigde Staten in de Perzische oliekwestie tussenbeide zou den komen. Hij deed een beroep op Perzie zijn huidige actie aan een nieuw beraad te onderwerpen en te zoeken naar een formule, waardoor de „geva ren van de huidige koers" vermeden zouden worden. Teneinde de olieproductie zoveel mo gelijk op gang te houden voor het ge val de Britten Perzie zouden verlaten, heeft de Perzische ambassade te Ka- ratsji ervaren oliepersoneel uit Paki stan uitgenodigd in Perzie te komen werken. De Perzische ambassade ver strekt onmiddellijk gratis visa Voorts is dr. Mario Caraffa, onder-directeur van de Italiaanse nationale oliemaat schappij op uitnodiging van de Per zische regering te Teheran aange komen, om haar raad te geven. In verband met het feit, dat de olie niet door tankboten kon worden inge nomen, schijnt de productie van het olieveld van Agha Jari geheel gestaakt te zijn Te Abadan wordt op vermin derd vermogen gewerkt, daar de op slagruimte beperkt is. Pijpleiding afgesloten? Een nog onbevestigd bericht meldt, dat de regering te Teheran opdracht zou hebben gegeven de pijpleiding, die van Abadan naar Basra loopt, af te sluiten. Door deze pijpleiding ontvangt Irak zijn olieproducten, w.o. vliegtuig- benzine. (Zoals bekend, bezitten de Britten in Basra 'n vliegtuigbasis -red.) Voedselpositie wordt bedreigd India wordt wederom door een sprinkhanenplaag bedreigd, die waar schijnlijk een nog grotere omvang zal aannemen, dan die van het vorige jaar. Uit Pakistan en Perzie wordt ge meld, dat daar uitgebreide broedgebie den van sprinkhanen zijn. Van hier ko men de sprinkhanen dan meestal naar India. Een nieuwe plaag zal een groot nadeel betekenei. voor de toch reeds precaire voedselpositie van het land. werd geopperd om de militaire bevel hebbers te velde van Noord-Korea en de Verenigde Naties te laten onder handelen over de voorwaarden van een staking van het vuren verslag van Kirk over zijn on derhoud met Gromyko, waarin hij nadere uitieg vroeg over Maliks jong ste voorstel, werd onmiddellijk na af loop van de conferentie, welke twintig minuten duurde, naar het State De partment in Washington doorgezonden. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat het voorstel van de Sow- jetunie de Chinese communisten buiten besprekingen over een bestand zou houden, behalve wellicht als adviseurs van de Noord-Koreanen. Communistisch China heeft n.l. steeds volgehouden, dat de Chinese troepen in Korea „vrijwil ligers" zjjn. Volgens de berichten zou een punt in het gesprek tussen Kirk en Gromy ko niet opgehelderd zijn, n.l. dat van de waarborgen tegen een schending van de wapenstilstandsovereenkomst. Waarnemers verklaren, dat er reden is om aan te nemen, dat militaire on derhandelingen te velde alleen niet voldoende zullen zijn voor de Ameri kaanse regering, indien zij niet ge volgd zouden worden door uitvoeriger politieke besprekingen. Zestien landen bereid yóóR het resultaat van het onderhoud tussen de Amerikaanse ambassa deur en Gromyko bekend was, ver klaarden de zestien landen, die troepen in Korea hebben, bereid te zijn, deel te nemen aan een „actie, die beoogt een oprechte en blijvende vrede in Ko rea te bewerkstelligen". Genoemde lan den werden het erover eens, dat een wapenstilstand omringd door voldoen de militaire waarborgen het onmid dellijke doel van de vredespogingen moet zijn. Geen Britse stap. J7EN woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland in Moskou geen afzonderlijke stappen doet om verduidelijking van de Russische voorstellen te verkrijgen. Naar men in Londen meent te weten zou de stap van Kirk ook ten behoeve van de andere belanghebbende regeringen ondernomen zijn. Wel heeft de Britse regering haar vertegenwoordiger bij de V.N. Jebb geïnstrueerd, zich om Malik te verstaan. Jebb zou hierbij samenwer ken met Gross. Nog minder dan de helft van het per soneel der Belgische posterijen heeft gistermorgen gehoor gegeven aan de oproep voor een 24-urige werkstaking, die uitging van de zijde der Socialis tische vakverenigingen. Van Katholieke zijde ried men de stakers aan de op roep te negeren. De staking is bedoeld ter ondersteuning van de eis om toe kenning van de vijf procent loonsver hoging, die de regering in December j.l. had toegezegd. De theehandelaren hebben besloten met ingang van vandaag hun prijzen te verlagen voor de goedkopere soor ten met zes tot acht cent en voor de betere kwaliteiten met twee tot vjjf cent per ons. Deze prijsverlaging is een gevolg van de lagere theeprjjzen op de wereldmarkt. Voor vreedzame bevrijding Te Hongkong is een gezelschap ge arriveerd bestaande uit Chinese di plomaten en de drie Tibetaanse rege ringsvertegenwoordigers, die kort ge leden de overeenkomst tekenden „voor een vredelievende bevrijding van Ti bet". Enige der Chinezen zijn op posten in India benoemd. Anderen zullen teza men met de Tibetanen naar Tibet rei zen om daar een commissie op te richten voor militaire zaken en be stuursaangelegenheden en er een „mi litair districtshoofdkwartier" te vesti gen. De Chinese delegatie staat onder leiding van generaal Tsjiang Tsjing Woe, directeur-generaal van de „Chi nese Militaire Volksraad". In gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen gelooft men, dat berichten, dat de geallieerden in Korea een per manente verdedigingslinie bouwen in de buurt van de 38ste breedtegraad, juist zijn. Deze linie zou de veiligheid na een eventuele wapenstilstand vergroten. Tevens zou de linie kunnen dienen om een eventueel nieuw offensief van de noordelijken tegen te houden. De nieuwste foto van Z. K H. Prins Bernhard, die morgen zijn veertigste verjaardag viert (Opname Willy Schuurman N.F.K.) Op beschuldiging een vals paspoort te hebben afgeleverd aan de ex-kapitein Westerling, verschenen gisteren voor de 7e correctionele Kamer te Antwerpen de Belgische voormalige S.S.-man Anton Sweerts en de gewezen ambtenaar van het Nederlandse consulaat te Antwerpen, Meine Pot. „De Turk" was op dit paspoort als Minister van Oorlog der Zuid-Molukken vermeld. De verdedi ging diende bij de aanvang der zitting een conclusie tot bevoegdheid in, omdat de zaak een politiek karakter zou dragen. Dit werd verworpen. deze getuige, dat deze over een (vals) paspoort en reisgeld voor zijn tocht naar de Zuid Molukken beschikte. QOMMISSARIS BLOCK, die het on derzoek heeft geleid, trad als getui- gi op tegen Pot, die op 5 Mei werd gearresteerd op beschuldiging negen paspoorten en een stempel te hébben ontvreemd. Na enkele verhoren had Pot bekend. Hij had daarbij steeds ge probeerd Sweerts uit te schakelen, ten einde geen schade te berokkenen aan de zaak, die Westerling voorstond. Na zijn eigen arrestatie probeerde Pot ech ter de aanhouding van Sweerts te ver gemakkelijken, o.m. door een in scène gezette ontmoeting aan de grens, waarbij Sweerts evenwel niet kwam opdagen. Kort daarna werd de ex-SS- man voor hotel Scheers gepakt. Men vond buiten een tweetal pistolen ook een paspoort op hem, dat afkomstig was van Pot. De vervalsingen werden gewoonlijk door Pot verricht, die de handtekening van de kanselier na maakte en bepaalde stempels zette. Ge tuige Block zei, dat naar zijn mening de Westerling-affaire aan de ontvreem ding ten grondslag ligt, alsmede dat Pot door Westerling met' Sweerts in contact was gekomen. „pOT liet zich door idealistische over wegingen leiden", zei de commissa ris. „Hij wilde de zaak der Ambonne- zen dienen en handelde nimmer uit winstbejag". Betreffende Sweerts zei DE PERZEN zo verwoed aan het nationaliseren zijn geslagen schijnt dit navolging te moeten vinden. De president van Cuba legde n.l. een ver klaring af, waarin hij naar voren bracht dat de door Engeland beheerste Ver enigde Spoorwegmaatschappij van Ha vanna met een net van 2000 km lengte zeer spoedig genationaliseerd zal zijn Naar we hopen zuilen daar niet zoveel vonken in de lucht vliegen als in het Oosten, bij de uiterst brandbare olie. n Over vonken gesproken. Het vuur is de vroegere Saksische minister van Handel, dr. Georg Knabe, zo na aan de schenen gelegd, dat hij verzocht als politieke vluchteling in het vluchtelingenkamp Ulzenbohldam toegelaten te worden, p Onverdraagzaamheid allerwege. De Sowjetrussische bestuurscommissie in Berlijn heeft alweer geprotesteerd te gen de ontwijding van het Russische oorlogsgedenkteken door anti-commu nistische leuzen, p De door de Duitsers grovelijk ontwijde muziektempel Queens-Hall te Londen zal als nationaal IIHBIIIIlllllllIHliHillill muziektempel herbouwd worden, q Ook de Amerikanen kunnen ondanks hun democratische gezindheid nog de onverdraagzaamheid en wel speciaal in Ik kom voor een vreedzame bevrijding verband met het „ras". De bekende ne gerzangeres Josephine Baker weigerde op te treden voor een liefdadigheids concert in Atlanta wegens de houding van de drie voornaamste hotelhouders, die haar een onderdak wilden onthou den. p En dan Zuid-Afrika! In het ka der van de „apartheidpolitiek" heeft de gouverneur-generaal, dr. Jansen, zijn goedkeuring gehecht aan de wet voor „aparte" vertegenwoordigers voor ge kleurde kiezers. Die bleekgezichten toch! p Zouden toch die cultuur-philo- sofen gelijk hebben, die beweren dat "r geen vooruitgang in de historie valt waar te nemen, maar slechts een op- en neergang? Immers Londense heren modeontwerpers hebben, tot nu toe met enig succes de strakke broekspijpen, mouwen, smalle schouders en stijve hoge boord van het ..Edwardian"-tijd- perk weer ingevoerd, p Bij die Ierse 25-jarige Jack O'leary gaat het ook maar steeds op en neer; sinds drie volle jaren lijdt hij aan de hik Hij maakt het nog goed, hij viel echter 25 kilo af. Naar de mening van de officier be trof het hier niet een politiek misdrijf, doch een delict van gemeen recht, dat de betrekkingen tusen België en Indo nesië zou kunnen schaden. Verder zei hij, dat het rapport, dat de Nederland se commissie van onderzoek; die Pot in de Antwerpse gevangenis over de zaak Westerling-Sweerts heeft onder vraagd, heeft samengesteld, in handen van de rechtbank moest worden ge steld. „Pot heeft Colson, een adjudant van Westerling een pistool gegeven", aldus de officier, „en droeg zelf ook '.en pistool omdat hij bevreesd was voor Sweerts". Het feit, dat Sweerts een paspoort onder valse naam bezat, achtte de officier een misdrijf, omdat Sweerts hierdoor zijn ware identiteit trachtte te verbergen. Hij nam aan, dat Pot uit idealistische overwegingen had gehandeld, doch dit nam volgens hem niet weg, dat hij gast was in België en ambtenaar van een Nederlands consu laat. Hij vroeg tenslotte toepassing van r" wet. pOTS raadsman hield een pleidooi, waarin hij vooral liet uitkomen, dat het hier 'n politiek misdrijf betrof. Ver der bepleitte hij op grond van art. 71 van het Belgische strafwetboek vrij spraak wegens „zedelijke overmacht". (Zie verder elders in dit blad). (Van onze parlementaire redacteur) middag haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe Beginselenwet gevan geniswezen en daarmede verband hou dende wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering. Tegen waren alleen de anti-revolutionnairen. Tevoren had de Kamer een gewijzigd amendement van de heer v. d. Feltz (C.H.U.) met 50 tegen 26 stemmen ver worpen, waarin aan de rechter de bevoegdheid wordt verleend te bepa len, in welk gesticht een gevangene zal worden geplaatst. In dit amende ment werd dus duidelijk voor de rech ter in plaats van voor de administratie gekozen. Tegen waren de K.V.P., de Pv.d.A. en van de C.H.U. de heren v d. Wetering. Beernink, Kikkert en Tilanus. Met 50 tegen 27 stemmen nam de Kamer een amendement van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht aan, inzake de verplichte arbeid, ook voor in hechtenis genomenen. Tegen was de K.V.P Een amendement van de heer Bachg (K.V.P.) betreffende het imperatief karakter van het bijwonen van gods dienstoefeningen werd met 45 tegen 33 stemmen verworpen. Vóór waren de K.V.P. en de C.H.U. Even voor de eindstemming over het wetsontwerp in zijn geheel verklaarde de heer Terpstra (A.R.), dat zijn frac tie er haar stem niet aan kon geven, aangezien zij zich onmogelijk vereni gen kon met de toepassing van het recht om de gevangenen in bepaalde strafgestichten te plaatsen aan de ad ministratie. De heren Stokvis (C.P.N.), Vonk (V.V.D.) en v. d. Feltz voelden het kiezen voor de administratie eveneens als een ernstig bezwaar, doch aan de andere kant waren zij zich bewust, dat met de aanneming van het ontwerp zulke grote belangen gemoeid zijn, dat zij er hun stem aan zouden geven. In dezelfde vergadering hechtte de Kamer haar goedkeuring aan een wetsontwerp tot uitbreiding van de mogelijkheid tot het houden van voor lopige getuigenverhoren in burgerlijke zaken, een ontwerp, dat een verkor ting van de procesgang bedoelt te brengen. Verwachting, geldig tot morgen avond: Half tot zwaar bewolkt en slechts enkele verspreid voorko mende buien Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Noord-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Vrjjdag: zon op 4.22. onder 21.04; maan op 0.54, onder 16.59.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1