HANDELSDRUKWERK FAMILIE ADOPTEERDE ZEEHOND Ant Hoep is de gouvernante Elfduizend hectare granen minder Goede beurt van Nederland op de Chicago Fair Burgemeester Dalenberg opende nieuw gedeelte centrale school „Tuinbouwbelangen" in Obdam ter sprake Rijwielhandel J. H. OOYEVAAR HERMS COSTER ZOON In een kruiwagen naar zijn privé zwemsloot De akkerbouw in 1951 Nuttig contact met de levensmiddelenhandelaren 70 JUIST is in Chicago in de Verenigde Staten de grote internationale voedings- beurs beëindigd, waarop Nederland zeer goed vertegenwoordigd is geweest en een prachtige propaganda heeft gemaakt voor het Nederlandse product. De International Food and Fictures Exhibition in Chicago was georganiseerd door de grootste nationale vereniging van levensmiddelenhandelaren in Amerika, een organisatie die ongeveer 7000 leden telt. Voorzitter van deze „assocation" is de heer Gerard Klomp, een Nederlander van afkomst, die op 12 Juni een lintje heeft gekregen en als huldeblijk voor zijn arbeid van alle deelnemers aan de Chicago Fair een prachtig blauw bord met een oorkonde. Grote belangstelling voor het Nederlandse product Scheepvaartberichten Hoofdonderwijzer viert zijn jubileum Hensbroek Beemster Bergen Burgerlijke Stand Aardappel-oogst onder de loupe Storm of steile wegen, Met UwVictoria" kunt U er tegen! Waterbewoner in konijnenloop (Van onze speciale verslaggever). £EN PAAR WEKEN geleden heeft de heer Hoep bij het betonscherm langs de Bierdijk even buiten Oosterland op Wieringen een jonge zeehond aangetrof fen, die erg gemakkelyk te benaderen was en na de eerste kennismaking een bijzondere aanhankelijkheid ten toon spreidde. Die aanhankelijkheid strekte zelfs zover, dat de heer Hoep zich gedrongen voelde zich over het jong te ontfermen, het een plaatsje gaf in een kist of konijnenloop, opfokt met spiering enenige malen daags naar zee of naar een sloot draagt voor zijn dage lijks bad. Zijn twintigjarige dochter Ant deelt de zorg over het dier. Bij afwezigheid van vader zet ze het in de kruiwagen en rijdt het naar zijn zwemwater. J^UIZE HOEP staat aan de voet van de hoge Bierdijk met zijn beschermen de betonnen wand. Het is een eenvou dig huis met wat struikgewas ervoor en een erf, waar wat kleinvee behui zing heeft gekregen. Iedere avond na gedane arbeid in de haven van Den Oever beklimt de heer Hoep even de dijk om een blik te laten glijden over de oneindige Waddenzee, waarop men hier en daar aan de horizon een vis sersvaartuig kan zien drijven, en een baggermachine hoort rommelen, die de vaargeul naar het haventje van Den Oever op diepte houdt. Veertien dagen geleden deed vader Hoep hetzelfde weer, maar weldra keerde hij terug, om zijn huisgenoten te vragen, naar een zeehond te komen kijken, die op het strandje terecht gekomen was. Toen men het dier naar zee wilde terugleiden, bleef het de nabijheid van zijn beschermers zoeken. De familie was er een beetje mee aan. Wat moest men ermee? Duidelijk was het te zien, dat het nog een heel jong dier was. Nauwelijks 75 c.m. groot. Tenslotte heeft men het maar in de armen ge nomen en mee naar huis gedragen, waar men op aanraden van een zoöloog uit Den Helder probeerde, of het wat melk wilde drinken. Drie spenen „?K HEB liefst drie verschillende spe nen voor hem gekocht", vertelde ons gioeder Hoep. „Maar hij weigerde te drinken. Op het laatst hebben we onze vinger in zijn bek gestopt, en er ver bolgens de melk in gegoten. Toen moest-ie wel slikken. Het was gewoon weg een zorgenkind voor ons. Zien- M. van het hem ten laste gelegde vrij in het drabbige en wierige nat, blijft soms minutenlang onder water, om dan weer olijk zijn grappige hondenkop half boven water uit te steken en ver se lucht in te snuiven. Hij zwemt en duikt het hele slootje af, volgt gehoor zaam zijn beschermers, die hem vanaf de kant aanvuren om nu weer terug te keren, en laat zich tenslotte gewillig weer uit het water in de kruiwagen tillen. Thuisgekomen wordt hem door Ant een beschaduwd plekje in de tuin aangewezen voor zijn middagslaapje, waaraan hij zich ook weer gehoorzaam overgeeft, na drie schaaltjes spiering uit de hand verorberd te hebben. Des te groter merkwaardigheid is deze verschijning hier, omdat de fam. Hoep 21 jaar op deze plek woont, en hier nog nimmer een zeehond signa leerde. Gunstiger perspectieven voor mosselcultuur Voor de mosselkwekers in Zeeland, die door het optreden van de mossel parasiet onder zware druk leefden, schijnt weer wat perspectief te komen. De mosselen die vorig jaar de mas sale sterfte overleefden, zien er thans best uit en de kwaliteit is goed. Ook op de Waddenzee ontwikkelen de daar uitgezette mosselen zich over het algemeen gunstig en dit is ook het geval met de mosselen die nabij Helle- voetsluis van een natuurbank konden worden gevist. Woensdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard de Militaire Willemsorde uitgereikt aan Kolonel Asjes. Z. K. H. Prins Bernhard geeft Kolonel Asjes de ridderslag. Amerikanen staakten de vervolging van Kemritz De Westduitse Bondsraad heeft een stemmig het protest van de Bondsda; tegen de Amerikaanse inmenging in de zaak-Kemritz" onderschreven. Zo als gemeld, beschuldigen de Duits: utoriteiten Kemritz ervan Duit' aan de Sowjetrussische Geheime Dienst te hebben uitgeleverd. De Amerikanen hebben de voorbereidingen van een gerechtelijke vervolging van Kermitz doen staken. Een Westberlijnse gerechtshof heeft by verstek een confiscatiebevel tegen Kemritz uitgeschreven. EINDHOVENSE ADVOCAAT VRIJGESPROKEN Gisteren heeft de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch de advo caat en procureur mr. A. F. van der derogen werd-ie magerder, en de zee daar had-ie niet meer van terug. Hij verliet m'n man niet, wanneer die hem giet grote lieslaarzen aan een eindweg tn het water zette. Sinds-ie vis is gaan eten m'n man brengt iedere avond een portie verse spiering mee van de afslag groeit-ie als kool en wordt-ie Ook veel levendiger. Paling is zijn lie- velingskost niet. Een in stukken gesne den bot lust-ie wel". Moeder Hoep geeft ons deze explica te, terwijl we naar het diertje met zijn glimmende kortharige pels in de konij- renloop staan te kijken. Het dier heeft het kennelijk te warm in het stovende zonnetje. Moeder Hoep merkt het ook op, en roept haar dochter Ant. Die krijgt instructie om de rob in de krui wagen te zetten en naar het zwem- glootje te rijden, een paar honderd me ter verderop. Drie schaaltjes spiering (JET IS uiteraard zoet water, maar hieraan schijnt het dier zich niet te storen. Het buitelt en wentelt zich gesproken. De Officier van Justitie had tegen de advocaat een gevangenisstraf geëist van zes maanden en drie jaar ontzetting uit de bevoegdheid het ambt van advocaat te bekleden wegens het gezamenlijk en in vereniging uitlok ken van een meineed. De officier heeft hoger beroep aangetekend. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerken: Beroepen te Aalburg: C. A. v. d. Btraaten te Niss- en Wierum. Geref. Kerken: Aangenomen naar Scherpenzeel in Oelderland; E. Torenbeek, res. leger- predikant te Ede, die bedankt heeft voor Ter Aar. Doopsgezinde Broederschap: Beroepen en aangenomen naar Warns: J L. Nielsen, prop. te Amsterdam, die bedankte voor Winschoten. MINDER WESTDUITSE TUINBOUW Naar het Duitse Boerenverbond me dedeelt, verwacht men een verminde ring van de Duitse groentenproductie in dit jaar van veertien procent. Voor al de teelt van komkommers is dras tisch verlaagd, naar men aanneemt met meer dan veertig procent. Voorts wordt de teelt van verschillende koolsoorten met een kwart en van uien met een zes de verminderd. Koningin Elisabeth van Belgie komt weer naar Naarden Koningin Elisabeth van Belgie zal zich op 6 Juli naar Naarden begeven, waar zij zoals gewoonlijk de uitvoe ring van Bach's „Hohe Messe" zal bij wonen, welke wordt gegeven onder auspiciën van de Nederlandse Bachver- eniging. Bij deze gelegenheid zal aan Hare Majesteit het diploma van erelid van de Nederlandse Bachvereniging worden overhandigd. Communistische interpellatie op Donderdag vijf Juli (Van onze parlementaire redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, Mr. Kortenhorst, medegedeeld, dat de interpellatie van de heer Wagenaar (C.P.N.) over de regeringspolitiek betreffende het Verre Oosten gehouden zal worden op Don derdag, 5 Juli. WOGNUM, 27 Juni 1951. 14.000 kg aardappelen, middel 2328, grof 22, drie lingen 18—25, kriel 19—23; 38 kg kroten 13; slabonen 114134, peulen 7597, was- peen 3748, bospeen 36—52, rabarber 14 —16, sla 27,20, bloemkool 8—19, kom kommers 16, bossjalotten 410, bosselde- rij 4—7, aardbeien 4575. Uit het overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake de op- pervlakte-gegevens akkerbouwgewassen volgens de voorlopige uitkomsten van de Meitelling 1951 blijkt, dat de totale oppervlakte granen met 11.000 ha (2%) is teruggelopen. Dit houdt verband met de sterke inkrimping van het brood graan-areaal, waarvan tarwe en rogge elk 15.000 ha minder (resp. 17 en 9%) in beslag namen dan in 1950. Daaren tegen vertonen haver en mais een uit breiding van resp. 12.000 en 7.000 ha (resp. 9 en 156%). In de peulvruchtensector hebben de groene erwten zich gehandhaafd, ter wijl de stambonen met ca. 800 ha (16°/o) zijn uitgebreid. Bij de handelsgewassen staat tegen over een aanzienlijke inkrimping van het koolzaadareaal met 20.000 ha (64°/i> een opvallende uitbreiding van het ve zelgewas met 12.500 ha (71%) De aardappelen zijn wat teruggelopen. Het sterkst de fabrieksaardappelen met 8.000 ha (17%). Voorts zij er iets meer suikerbieten en aanzienlijk meer voe derbieten (11%). De cijfers voor de groenvoedergewas- sen worden beheerst door die voor de rode klaver, welke met 5.000 ha (47%) zijn opgelopen. Daarentegen liggen die voor lucerne 2.000 ha (18%) lager dan het vorig jaar. (Van onze Haagse redacteur) ren handelaren en fabrikanten in cho coladewerken, in koek en biscuits, in vlees en vleeswaren, in asperges, in cacao, kaas, geconfijte vruchten, be vroren vis, zoute haring, jam, marme lade enz. Moderne verpakkingsmethode He overheid gaf steun via de Econo- medische Voorlichtingsdienst door gratis expositieruimte beschikbaar te stellen. Voor de rest zijn de deelne mers geheel op eigen risico en voor eigen rekening gegaan. De meesten bezochten zelf de Chicago Fair of stuurden er agenten naar toe. Zij heb ben daarbij een dankbaar gebruik ge maakt van de gelegenheid zich te oriënteren over de mogelijkheden van afzet van hun producten. Het feit, dat zoveel Amerikaanse levensmiddelen mensen bij elkaar waren, heeft hun deze taak vergemakkelijkt. De Neder landse inzenders hebben namelijk niet LIET Centraal Instituut tot bevorde ring van de buitenlandse handel hier te lande heeft de Nederlandse deelneming georganiseerd, de hande laren opgewekt hun artikelen op de Chicago Fair te brengen en de ruimte gehuurd. Dit kon, doordat de Fair, die tot nu toe nationaal was, dit jaar voor het eerst een internationaal karakter droeg, waardoor zij zeer belangrijk is geworden. De heer Klomp had aan vele landen uitnodigingen gestuurdom met inzendingen te komen. Op ruime schaal is aan dit appèl gehoor gege ven. Van de niet-Amerikaanse landen Verscheen Nederland met de grootste inzending, samengesteld door 26 deel nemers en een oppervlakte van 600 m2 beslaande. Vertegenwoordigd wa alleen deelgenomen aan de Fair, maar zij ontvingen ook een uitnodiging voor het in dezelfde tijd gehouden congres van de Amerikaanse handelaren in le vensmiddelen en de daaraan verbon den feestelijkheden. Zij hebben veel ervaringen opgedaan en heel wat ge> leerd van de Amerikaanse handelsge' bruiken en o.a. van verpakkingen. Nu moet gezegd, dat de Nederlanders spe ciaal voor de Foodfair in Cmcago ver pakkingen hadden laten ontwerpen, teneinde zo goed mogelijk voor de dag te komen. Een half jaar lang had men zich daarop voorbereid. Deze verpak kingen konden de vergelijking met wat men het vorige jaar op de Natio nal Trade Fair heeft laten zien, glans rijk doorstaan. Men is er zeer duide lijk op vooruit gegaan. J^EN heeft de indruk gekregen, dat de Amerikanen veel medewerking hebben verleend. Dat blijkt ook hier uit, dat de Nederlandse deelnemers reeds op de eerste dagen van de Fair een uitnodiging ontvingen om de Ne derlandse producten voor de televisie te vertonen. Meisjes in nationaal cos- tuum zijn er mede voor de televisie camera's getreden. Op de eerste dagen van de beurs werden reeds dadelijk door verschei dene Nederlanders goede zaken ge daan. Door de deelneming aan de Chicago Fair hoopt men een bijdrage geleverd te hebben tot een grotere export van Nederlandse voedingsmiddelen naar Amerika. De voorwaarden daarvoor zijn althans wel geschapen. Amerika is meer importminded dan enige jaren geleden. Alchiba, Antwerpen—Buenos Aires pass. 26-6 Fernando Noronha Amstelstad 26-6 van Duin kerken naar Baltimore Arendsdijk, 26-6 nm. te New York Axeldijk, 26-6 te New York verw. van R'dam Aalsdijk, 26-6 te Tampa Andijk, 26-6 te New Orleans Averdijk, 26-6 te New York Alphacca, Buenos Aires—New York, 27-6 te Rio de Janeiro verw. Arkeldijk, Houston—R'dam, 26-6 van Houston naar Londen. Baarn, Chili—A'dam, 26-6 nm van Anto- fasgasta naar Mollendo. Bantam, R'dam- Hcllandia, 25-6 te Makassar. Blommersdijk. 26-6 nm. van New York te Boston Boissevain, Buenos Aires—Japan, 25-6 te East-Londen. Bennekom, Chili—A'dam, 26-6 van Curagao Blitar, R'dam—Balikpapan, 26-6 te Belawan Boschfontein, Beira—A'dam, 27-6 te Ganga verw. Celebes, Indonesië—A'dam, 25-6 van Singa pore naar Belawan. Ceronia (t) 27-6 te Pur- fleet verw. van Porto la Cruz. Citsula (t), 27-6 te Singapore van Abadan. Cottica A'dam -Georgetown, 26-6 van Port of Spain naar Pa ramaribo Delfland, Buenos Aires—A'dam, 26-6 van Ilheus naar Las Palmas Delfshaven, Ro- sario—R'dam, nass. 26-6 Abrolhos Eemland, A'dam—Buenos Aires, 26-6 te Paranagua Eem- dijk, R'dam—Golfhavens, 27-6 te Antwerpen Friesland (KRL) Menado—R'dam, 26-6 van Ma kassar naar Djakarta Groote Beer, A'dam— Sydney, 27-6 te Melbourne verw. Hecuba, A'dam—Georgetown, pass. 26-6 nm. Dover naar Madeira Ittersum, A'dam—Montreal, pass. 26-6 n m. Belle Island Japara KRL, Djakarta— Il'dam, pass. 26-6 nm. Gibraltar Keilehaven, Libreville—A'dam, pass. 26-6 Finisterre La- renberg, 26-6 van Bagnoli naar Bone. Lau- renskerk, W-Afrika—A'dam, 26-6 van Freetown te Dakar Lawak, Pac.-kust-Perz. Golf, 27-6 van Tarakan te Surabaja verw. Leerdam, 26-6 van Newportnews te New York Mapia, A'dam —Indonesië, pass. 26-6 Minikoy naar Pondicherry Marken, 26-6 te R'dam van Galveston - Merwede, 26-6 van New Orleans te Mobile - Nieuw Amsterdam, 27-6 te New York verw. Omala (t), 26-6 van Curasao naar Lissabon Prins Johan Willem Friso, R'dam-Montreal, pass. 26-6 Texel naar Hamburg. Polydorus, Djakarta—New York, 26-6 van Aden naar Suez Ridderkerk, R'dam—Australië, 26-6 van Fre- mantle naar Melbourne Rotti, Makassar— A'dam, pass. 26-6 Gibraltar Stad Dordrecht, 26-6 te Vlaardingen, vertr. 27-6 van Vlaar- dingen naar Genua Stad Maastricht, 27-6 te Pernis van Casablanca Stad Vlaardingen, 26-6 te Narvik verm. 29-6 van Narvik naar R'dam —Vlaardingen Stentor, 26-6 van R'dam naai A'Dam Salawati, A'dam—Surabaja, 27-6 van Djibouti naar Pondicherry Sommelsdijk, Hous ton—R'dam, pass. 26-6 Lizard Strathmore, Londen—Sydney, 25-6 te Colombo Teiresias, Balik Papan—A'dam, 27-6 van Port Said Ternate, R'dam—Djakarta, 26-6, 17,30 te Genua Volendam, 26-6 van Montreal naar R'dam Willem Ruys, Djakarta—R'dam, 26-6 300 mijl O. Dondrahead Zonnewijk, 26-6 van R'dam naar Hamptonroads. Gangklas te West-Graltdijk behoort tot verleden Zal naam Van Staveren aan school verbonden worden? DINSDAGAVOND waren de Burgemeester van Graft en de RÜP, de heer Dalenberg, de wethouders, raadsleden, de oudercommissie, de gemeente-architect De Jong, aannemer Ent, schoolarts Dr. v. d. Weg uit Purmerend en andere genodigden in de centrale school te West-Graftdijk bijeengekomen om de opening van de ontvangkamer en het nieuwe lokaal bij te wonen. Allereerst werd een rondgang door het nieuwe gedeelte van de school ge maakt. Architect De Jong gaf hierbij explicatie. Het ontvangstkamertje is zeker een grote aanwinst voor de school. Tot nog toe moesten besprekin- g'en steeds in de klas plaatsvinden. In de nieuwe verbindingsgang die eveneens keurig was uitgevoerd, stonden de plan ten (een geschenk van de oudercom missie) voor de vensters en gaven aan de gang een fleurig aanzien. In het nieu we lokaal zullen licht en lucht een ruime plaats innemen. Hier zal het hoofd der school, de heer Slootmaker, plaats nemen. Architect De Jong wees ap de zeer moderne schoolborden, de dubbele ramen met de prachtige sluit- gordijnen. Deze zullen zeker doelmatig blijken, als het projectietoestel moet worden gebruikt. In een hoek van het nieuwe lokaal hangt een tekening van de school zoals ze was vóór de verbou wing. Deze tekening was gemaakt door de leerling S. Strijbis uit De Woude. die haar bij de verjaardag van „mees ter" had overhandigd. Driemansschool Na de rondleiding nam burgemeester Dalenberg het woord. Hij beschreef in het kort de geschiednis van de centrale school en de moeilijkheden welke men moest overwinnen, eer men in 1939 aan de bouw van de school kon beginnen. Al spoedig bleek toen dat men aan twee lokalen niet genoeg had en de gang werd ingericht als klas, de drie mansschool begon. Daarna bracht spreker dank aan het Architectenbureau Plas in Purmerend, d« heren Oudejans en Droog als archi tecten van dit bureau, de heer De Jong als gemeente-architect, de heer Ent als aannemer en de heer Dierdorp als tech nisch adviseur van de centrale verwar ming en verder allen die meegewerkt hadden aan de uitbreiding. Allen van hoog tot laag hadden ten volle beant woord aan de wensen van de gemeente Graft. Ook bracht hij een woord van dank aan het onderwijzend personeel de heren Slootmaker en Cuypers en mej. Biirmeister, die onder moeilijke om standigheden hebben gewerkt. De hoop uitsprekend dat de stevige band tussen de oudercommissie en het onderwijzend personeel mag blijven bestaan, verklaarde de burgemeester 't nieuwe gedeelte voor geopend. De heer Slootmaker sprak een dank woord aan burgemeester Dalenberg. Vervolgens nam de schoolarts, dr. v. d Weg, het woord. Hij zeide blij te zijn met de ontvangkamer, want hiervan zou hij gebruik kunnen maken bij zijn onderzoek. De voorzitter van de Oudercommis sie, de heer K. Tenty, wenste de ge meente geluk met deze vooruitgang en hij hoopte dat de gemeente nu verder zou gaan met de plannen voor het gymnastieklokaal. Aannemer Ent sprak dank uit aan alle medewerkers voor hun prettige samenwerking. Onderwijzer Cuypers meende wel dat hij het meest verheugd mocht zijn met het nieuwe lokaal, want hij had toch wel het langst als „gangonderwij zer" dienst gedaanen dat was geen prettig idee meende hij. Verder spraken nog tal van personen waarderende of dankbare woorden. Wethouder P. Bruin gaf in overweging om de naam van wijlen burgemeester Van Staveren aan de school te ver binden. Enkele dames gingen na het officiële gedeelte rond met thee, koek en rook- werk. Men bleef nog enige tijd gezel lig bijeen. Ten slotte deelde burge meester Dalenberg nog mede dat het hoofd der school, de heer Slootmaker, heden 25 jaar schoolmeester was. Met een hartelijke gelukwens voor de jubi- larisc sloot burgemeester Dalenberg deze avond. BEENBREUK NA BOTSING Jeanette Wit kwam gisteren, als ge volg van een botsing met een kind op een autoped, zodanig met haar fiets te vallen dat ze daarbij haar been op twee plaatsen brak. Zij moest naar een zie kenhuis te Alkmaar vervoerd worden. ONDERHANDSE VERKOPEN De heer T. van der Gragt heeft bij onderhandse verkoop het woonhuis ge kocht van de heer Besseling. De heer Besseling heeft te Wogmeer een woonhuis gekocht van de heer Commandeur, aldaar. Bevolking wordt doorgelicht Het ligt in de bedoeling van het De partement voor Volksgezondheid bin nenkort de gehele bevolking van de Beemster door te lichten op longtube-:- culose. Om dit onderzoek van zo groot mogelijke betekenis te doen zijn, is het noodzakelijk, dat de gehele bevolking zich daaraan onderwerpt. Verschillen de verenigingen, die door hun werk zaamheden daarvoor in aanmerking ko men, zijn kortgeleden uitgenodigd hun leden te verzoeken zich beschikbaar te stellen om door middel van huisbezoe ken de bevolking van het nut van zo'n onderzoek te overtuigen. Reeds is een werkcomité gevormd. Geboren: Johannes Marinus Wilhel mus Zoons, z. v. J. M. Zoons en G. Meijer, Tuindorpweg 10. Nicolaas Mattheus, z. v. J. Veldt en J. H. Bonekamp, Herenweg 61. Quirinus, z. v. H. Snijder en T. Schoehuijs, Zuidlaan 15s. Gertr ouwd; Petrus Groen en Aal tje Veis, Zuiderkruisstraat 7 te Alkmaar. In de vergadering van „Tuinbouw" heeft de voorzitter, de heer H. P. de Wijs, bii de opening stilgestaan bij net slechte voorjaar met zijn vele plasre gens, waardoor niet alleen de werk zaamheden werden vertraagd, met alle gevolgen vandien, maar waardoor ook een zeer slechte grondconjunctuur ont stond. Een en ander heeft mede ver oorzaakt dat de gewassen een zeer la te stand vertonen, waardoor de kans op het optreden van aardappelenziekte groter wordt. Met klem drong de voor zitter er op aan, op tijd en veelvuldig de aardappelen te sproeien. Door de voorzitter werd medege deeld dat de 5 pet. loonsverhoging in de tuinbouw vanaf 19 Maart moet wor den uit betaald. De toeslag op de kro ten zal spoedig worden uitbetaald en wel voor de A kroten f 2.30 en de B kroten f 0.70 per 100 kg, met aftrek van f 0.50 per 100 kg voor fondsvorming. Er bestaat een redelijke kans dat er alsnog een na-uitkering zal volgen. De areaalheffing op de vroege con sumptie-eerstelingen is vervallen. Voor fondsvorming zal f 0.30 per 100 kg worden ingehouden boven maat 35. Voor de goed-gekeurde pootaardappe- len zal f 75 per ha betaald moeten worden. De afzet van pootaardappelen zal ook dit jaar weer via de veiling ge schieden; het aanbod zal over meer dere keren verdeeld worden om de Be langstelling van de kooplieden tot het einde gaande te houden. Hamsteren van kisten. Het veilen van aardappelen in grote kisten zal dit jaar ter hand worden genomen. De veiling beschikt nog niet over voldoende kisten voor het gehele seizoen. Ter voorkoming van hamste ren van kisten, zal door het bestuur plotseling, zonder voorkennis, het vei len in grote kisten stop gezet kunnen worden. Bij de heer J. Hartland te Hensbroek zal het kistendepot komen voor de le den te Hensbroek. De vele klachten, dat kisten, meegenomen door de vracht vaarder, door anderen werden wegge haald, noopte het bestuur tot deze maatregel. De eerste veiling van vroege aard appelen zal gehouden worden op Vrij dag 29 Juni te 10 uur en vanaf 2 Juli dagelijks. De NAK-rooidatum is vast gesteld op 20 Juli. Grote ontstemming bestond er bij de leden over de z.g. dubbele heffing van de vroege aardappelen. Bij monde van de heren Jac. Luken, K. Reus en P Groenland, werd er op aangedrongen deze onbillijke heffing ongedaan te ma ken. De „Tromp" in Vlissingen Dinsdag in de late namiddag is Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" in de Vlis- singer buitenhaven aangekomen met aan boord de commandant van smal deel V, schout bij nacht A. de Booy. Nadat de officier van piket zich aan boord had begeven om de schout bij nacht namens de commandant mari tieme middelen Vlissingen te begroe ten, verliet schout bij nacht De Booy het schip voor een bezoek aan de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland te Middelburg. Daarna bracht de Commissaris der Koningin een te genbezoek. Hij werd tezamen met een groep andere autoriteiten ontvangen aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck". De „Tromp" zal vandaag weer uit Weyland bevelhebber U.S.- luchfmacht Vere Oosten President Truman heeft tot opper bevelhebber der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten generaal Paul Weyland benoemd. Weyland volgt generaal Earl Partridg op, die be noemd is tot hoofd van de afdeling onderzoek en techniek van het hoold- kwartier van de luchtmacht in Bal- timore. Amerikaanse Senatoren niet met vacantie De Amerikaanse democratische sena toren hebben eenparig besloten geen vacantie te nemen, om zich te kunnen bezig houden met de besprekingen be treffende de landsverdediging. Senator Mac Farland (Arizona) heeft verklaard, dat de zitting ononderbro ken zal duren tot 15 September of I October. Wij leveren deze sterke HULPMOTOR uit voorraad Ridderstraat 24 - Tel» 5226 - Alkmaar Officiële V/ctoria-reparatiedienst Grote en kleine oplagen N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ v/h Voordam 11 - Telefoon 3320

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3