Tweede Kamer duikt in stroom van belastingontwerpen JUNI Eerste Kamer op de bres voor de autonomie der gemeenten Vooral de financiële banden knellen Communistische troepenconcentraties ten noorden van de„IJzeren Driehoek" •Sa Prof. Lieftinck vraagt nieuwe offers De verhoging moei 250 miliioen gulden opbrengen Wat ons boven het hoofd hangt Sweeris en Pof voor de rechtbank IN. het algemeen bewogen de discus sies zich om de vraag, of de ramin gen van de op de begroting 1951 druk kende tekorten, wel juist waren; of wel voldoende zuinigheid is Betracht en of de belastingen wel rechtvaardig zijn verdeeld. Het plan-Schuman nog niet geratificeerd Worden de Ambonezen statische armen? Onderzoek naar het lot van krijgsgevangenen Sport in 't kort Van Hassel wint te Groningen Voormalig bankdirecteur tot een jaar veroordeeld Willy Appels Marshall-tekening werd ook in Parijs bekroond Achtjarig meisje uit De Rijp exposeert in Lichtstad Prijs van 200 gulden Valse munters voor het Haagse gerechtshof v. Swol en Mej. Hermsen handhaafden zich Willy Lust en Slijkhuis wonnen in Haarlem Levenslang voor leider S.S. Jagd-Kommando Vastberaden tegenstand der Noordelijken DONDERDAG 28 JUNI 1961 (Van onze parlementaire redacteur) JJET was geen opwekkende materie, die de Tweede Kamer Woensdagmiddag in behandeling genomen heeft. Zij dook in een wetsontwerp tot wijziging van h'Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, van het besluit op de Loonbelas ting 1940, en van de Wet op de Vermogensbelasting 1892 een wetsontwerp tot verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting, een wetsontwerp tot wijzi ging van de omzetbelasting, een wetsontwerp tot verhoging van de motorrij tuigenbelasting, een wetsontwerp tot verhoging van het tarief van de vermo gensbelasting, een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Successiewet, een nota inzake de fiscale winstbepaling, een nota inzake de voorstellen tot ver boging van enige belastingen in verband met de bijzondere uitgaven voor de de fensie, een nota inzake bezuinigingsmaatregelen op de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1951 en een nota inzake het beeld van de Rijksbegrotin oor het dienstjaar 1951. Deze ontwerpen zulen in totaal een bedrag van 250.06(i 0b„ <r .lden moeten opbrengen. WAT hangt, ons arme belastingbeta- Iers, nu o.m. boven het hoofd? Het voorstel tot wijziging van de inkomstenbelasting, loonbelasting en vermogensbelasting houdt in een ver schuiving van de leeftijdsgrens voor de algemene kinderaftrek van 21 jaar tot 16 jaar. Voor gebrekkige kinderen blijft de leeftijdsgrens 21 jaar. Voor kinderen van 16 tot 25 jaar, die onder wijs genieten of worden opgeleid voor «en beroep, blijft de aanspraak op kinderaftrek bestaan. De nieuwe rege ling van de kinderaftrek zal, indien het ontwerp zal zijn aangenomen, in gaan met 1952. De wijziging is be doeld als blijvende maatregel. De meeropbrengst wordt geschat op 15 miliioen gulden per jaar. De extra-belasting op bedrijfswin sten komt neer op een verhoging van de inkomstenbelasting, ingaande met het jaar 1951. De winsten uit de vrije beroepen (dokter, advocaat, enz.) wor den dus niet meer in de verhoging be trokken. Voor de middelbare winsten (f 8.000 f 20.000) bedraagt de supletoire be lasting 5 pet van het gedeelte van de winst boven f 8.000; voor de hogere winsten loopt het tarief enigszins op tot maximum 7% pet voor het gedeel te boven f 100.Ö00. De werkingsduur van deze maatregel is beperkt tot 5 Jaar (eindigende met het jaar 1955). De meeropbrengst is geraamd op 20 mil iioen gulden per jaar. Het komt meer en meer voor, dat de termijnen van afdracht van loonbelas ting en vereveningsheffing worden overschreden. Dit heeft aanleiding ge geven tot het voorstel om, indien na een waarschuwing de werkgever nala tig blijft, de alsdan op te leggen aan slag te verhogen met 10 pet met een minimum van f 5. Als sanctie bij niet-inlevering van de aangiftebiljetten Inkomstenbelas ting wordt voorgesteld een verhoging van de aanslag met 5 pet., met een (Vervolg van pagina 1) „Pot beging slechts één flater", zei de verdediger, „toen hij vernam, dat de omstandigheden waarin het paspoort san Westerling was afgegeven niet ge heim waren gehouden, door onder te duiken en niet aan de uit Den Haag gegeven oproep gevolg te geven. Het was de spontane reactie van een eer lijk man, toen hij - in zijn onderduik periode vernomen hebbende, wie Sweerts eigenlijk was - de politie hielp de spion op te sporen. De zaak-Sweerts r\E advocaat van Sweerts, mr. Vander- Haeghen, beklaagde er zich over, slechts een keer de gelegenheid ge had te hebben met zijn cliënt te spre ken, aangezien deze zich in Luik be vond in afwachting van de uitspraak van de krijgsraad aldaar over de rl dan niet ontvankelijkheid van een ver- soek om gratie. De raadsman wees er op, dat Sweerts na de bevrijding sa men heeft gewerkt met de geallieerden in Nederland. Hij kwam hier in aan raking met de personen, die zich inte resseerden voor Westerling en deze benoemden hem tot staatssecretaris van het ministerie van oorlog van de Zuid- Molukken. Sweerts had door zijn ver oordeling bij verstek tot de doodstraf in België zijn eigen nationaliteit ver loren. Onder deze omstandigheden was Sweerts dus volkomen gerechtigd, ee.i andere nationaliteit aan te nemen, zo merkte hij op. In dit verband deelde mr. Vander- haeghen nog mede, dat Sweerts in 1950 twee keer met een valscherm zou zijn neergelaten in de Zuid-Molukken, ten* einde daar bepaalde opdrachten uit e voeren, In de uitoefening van zijn ambt Is Sweerts, aldus de raadsman, naar België gekomen. Hij had de opdracht hier senders en wapens aan te kopen om bij te dragen tot de bevrijding van het gebied der Zuid Molukken. Geen enkel crimineel misdrijf kan Sweerts daarom ten laste worden gelegd. Mr. Vanderhaeghen verzocht reke- Hing te houden met de goede be o lingen van de beschuldigde en vroeg VDePvookrzitter zal op 4 Juli uitspraak doen. minimum van f 5. Het effect van deze maatregelen is in hoofdzaak preven tief. Het wetsontwerp tot verhoging van de vennootschapsbelasting voor de Ja ren 1951-1955 houdt in een vervanging van het thans geldende proportionele tarief van 40 pet. door een enigermate progressief tarief, dat begint met 45 pet. en voor de hoge winsten tot een absoluut heffingspercentage van 50 pet. Voor de jaren 1951/55 wordt voorts een verruiming voorgesteld van de af trek ten behoeve van ouden van dagen en andere belastingplichtigen, die voor hun levensonderhoud louter op een (klein) vermogen zijn aangewezen. De bestaande regeling verleent aan deze belastingplichtigen een bijzondere aftrek op het zuivere vermogen tot een bedrag van f 7.500,—. Deze aftrek wordt echter alleen verleend, indien het zuivere vermogen minder dan f 75.000 en het zuivere inkomen over het laatst- verlopen jaar tevens minder dan f 2.500 bedraagt. Volgens het ingediende wets ontwerp wordt deze bijzondere aftrek verhoogd van f 7.500,— tot f 20.000,—; de grens voor het vermogen wordt daarbij gebracht van f 75.000,— op f 100.000,en voor het inkomen van f 2.500,— op f 3.500,—. De voorgestelde verhoging van het sucessierecht omvat (behalve voor rechtspersonen, die een algemeen maat schappelijk belang beogen) een verho ging van de aanvangspercentages en een verscherping van de bestaande pro gressie. Deze verscherping van progres sie treedt echter pas in de hogere on derdelen van de verkrijgingen. Het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting houdt o.a. in: 1. een verhoging van het percentage van de weeldebelasting van 15 op 30 voor een aantal artikelen. 2. een uitbreiding met enkele artike len van de tabel van weeldegoederen, belast met 15%. 3. verhoging van het percentage voor leveringen door grossiers van y2 op 1. 4. verhoging van de invoerbelasting met maximaal 3% voor méér (gewone) goederen dan aanvankelijk in het voor nemen lag en ook voor de aan weelde belasting onderworpen goederen. 5. uitbreiding van de vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoeften (pap, yoghurt, spijsolie, tafelazijn, ver micelli en macaronie, huishoudzeep, zeeppoeder, waspoeder, zelfwerkende wasmiddelen en kristalsoda) In de kleinhandel wordt petroleum van omzetbelasting vrijgesteld. De hogere opbrengst wordt geraamd op 75 miliioen gulden per jaar. De wer kingsduur is beperkt tot 5 jaar. Motorrijtuigenbelasting. UET voorstel tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting Kvil de be lasting gedurende 5 jaren voor vracht auto's, autobussen, taxi's en ambulan ce-auto's met 30 procent verhogen, ter wijl voor rijwielen met hulpmotor, mo torrijwielen en driewielers een verho ging van 40 procent in overweging wordt gegeven. Het tarief voor perso nenauto's is progressief gesteld, waar door de verhoging van belasting voor lichte personenauto's geringer zal zijn dan voor zwaardere wagens. De gemid delde verhoging voor de zware-, mid del- en lichte klasse zal ongeveer 90, 75 en 62 procent bedragen. Verder wordt voorgesteld het minimumtarief te doen aanvangen bij 600 kilogram, waardoor de verhoging van de belasting voor lichte personenauto's slechts 22 procent bedraagt. De discussies. De heer v. d. Heuvel (A.R.) had overwegend bezwaar tegen de ver hoogde belasting op de bedrijfswinsten, tegen de verhoging van de vermogens belasting en tegen de verhoging van de successiebelasting in de rechte lijn. De omzetbelasting had de bewindsman uni form met een bepaald percentage over de gehele linie moeten verhogen, In- plaats van nieuwe differentiaties in te voeren, vond hij. Geen bezwaar had hij tegen de ver hoging van de belasting op luxe auto's, maar wel tegen opvoering van de be lasting op vrachtauto's en taxi's. Hij gaf de minister in overweging weer een rijverbod op Zondag in te voeren. Zeer uitvoerige financiële beschou wingen leverde de belastingexpert van de PvdA, de heer Hofstra. Het had vol gens hem geen zin een acute nood op te lossen met maatregelen, die pas op lange termijn werken. Wil men succes hebben, dan moet men putten uit de directe belastingen voor 1950. Ter ver mijding van inflatie, dienen verdere geldscheppingen vermeden te worden, zo betoogde hij verder. Drie middeien zjjn daartoe geëigend: de regering moet komen met een grote, gedwongen lening; het wetsontwerp op de crediet- contróle moet spoedig worden aange nomen of er moet een zodanige ver zwaring van belastingdruk komen, dat de overheid althans in staat is een deel van de aflopende schatkistbiljetten af te lossen. Hij veronderstelde, dat alle drie middelen wel naast elkaar toege past zullen moeten worden. Ook hij was een voorstander van een rijverbod op Zondag. Na er op gewezen te hebben dat het niet aangaat de arbeiders steeds de offers te laten brengen, verklaarde hij aanneming van de aanhangige wets ontwerpen noodzakelijk te achten. De vergadering werd daarop ver daagd tot hedenmiddag. Bonn stelt voorwaarden De Westduitse Bondsraad heeft een motie aangenomen met betrekking tot het wetsvoorstel inzake ratificatie van het plan-Schuman, waarbij goedkeu ring van dit plan wordt gebonden aan enkele voorwaarden. De geallieerden moeten nu een bin dende toezegging doen, dat het inter nationale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied, de geallieerde controlegroepen voor de kolen- en staalindustrie, de be perking van de staalindustrie en de overige rechten tot het uitoefenen van toezicht op de Duitse zware industrie worden afgeschaft, zodra het plan- Schuman in werking treedt. De Eerste Kamer heeft zich gisteren, nadat het wetsontwerp wijziging der invaliditeitswet en de begroting van de hoge colleges van Staat en het Kabinet der Koningin waren aanvaard, bezig gehouden met de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken. De heer Tjalma (AR) besprak de financieringsmoeilijkheden van de ge meenten, oefende critiek op de irreële rentepolitiek van de regering en de sa menstelling van de investeringscommis sie voor de lagere publiekrechtelijke lichamen. Hij vroeg waarom de ruim duizend gemeenten slechts door twee personen vertegenwoordigd worden. De heer Wendelaar (VVD) besprak de sa lariëring van het overheidspersoneel en speciaal van de middengroep. Vele ambtenaren zijn 30% achteruitgegaan Voorts vroeg hij herstel van recht voor bepaalde ambtenaren, die op lasterlijke klachten zijn weggezuiverd. De heer Reijers <CH) verzocht de regering goed te letten op de betrouwbaarheid der personen, die bij de binnenlandse vei ligheidsdienst werken. Wat de zuive ring betreft, sloot spr. zich aan bij mr. Wendelaar. De heer Kolfschoten (KVP) constateerde, dat het gemeentelijk le ven zich meer en meer verwijdert van Thorbecke's idealen. Zij worden steeds verder gesmeed aan de knellende ban den der overheid. Het regeringsbeleid inzake de gemeentefinahcien gaat z.i. over de schreef. Het verheugde spr., dat de regering de Velser politie in bescher ming heeft genomen tegen lasterlijke aantijgingen. Ook volgens de heer Van Walsum (P.v.d.A.) verkeert de gemeen telijke autonomie in een ernstige de pressie. De minister is te gemakkelijk meegegaan met de investeringsbeper kingen. Wat de Nationale Reserve be treft, dient de regering haar standpunt met volstrekt realisme te bepalen. De heer Schipper (P.v.d.A.) trok zich het lot van de Indische Nederlanders en de Ambonezen hier te lande aan. De regering dient volgens hem alles te doen om deze mensen in het organische leven in te schakelen. Gelukt dit niet, dan worden zij statische armen. De heer Schalker (CPN) vroeg de minister op de man af of iemand als Sweerts bij een Nederlandse inlichtin gendienst heeft gewerkt en klaagde over de weinige zelfstandigheid van de gemeenten, die alleen nog maar straat namen kunnen vaststellen, mits deze niet de namen van communistische verzetsstrijders vermelden. De heer Witteman (KVP) bepleitte rehabilitie van hen, die ongemotiveerd weggezui verd zijn. Behalve revisie wenste spr., dat de schade, welke deze mensen tij den, in wachtgeld en pensioen wordt vergoed. De regering zal vermoedelijk Dins dagavond antwoorden. Des middags komt dan buitenlandse zaken aan de orde. V.N.-commissie gevormd Op verzoek van Trygve Lie is een commissie gevormd, die een onderzoek zal instellen naar het lot van krijgsge vangenen uit de Tweede Wereldoor log. De commissie moet, in samenwer king met de regeringen der belang hebbende landen, zoveel mogelijk inlichtingen over de krijgsgevangenen inwinnen en de terugkeer naar hun vaderland naar beste vermogen be vorderen. Gravin Bernadotte, de we duwe van de intertijd in Palestina vermoorde bemiddelaar der Verenig de Naties, is één der leden van de commissie. Linneman zwaargewichtkampioen De gewonde kapitein J. Anemaet, welke thans in het hospitaal te Tokio vertoeft, vernam uit een Nederlandse krant dat hem voor zjjn moedig optreden in Korea de M. W. O. 4e klasse was verleend. Geen Malakka-rubber meer naar Sowjetunie Volgens de correspondent van de „New York Times" te Singapore heb ben de Engelsen de verscheping van rubber uit Malakka naar de Sowjet- Unie en haar bondgenoten stopgezet. De eindstand van het internationaal biljarttournooi te Groningen luidt: Van Hassel (B) 2 1011 24 228 42.12 Gabriels (B) 2 1058 26 259 40.69 De Ruyter (N) 2 1057 30 129 35:25 Sweering (N) 0 649 32 96 20.28 Ray Robinson heeft aan de In ternational Boxing Club getelegrafeerd dat hij van plan is om na zijn wedstrijd op 10 Juli tegen Randolph Turpin te Londen zo spoedig mogelijk naar Ame rika terug te keren. Het is mogelijk dat Robinson zijn titel, indien hij die tenminste tegen Turpin behoudt, daarna zal verdedigen tegen Rockey Grasiano. Naar wij vernemen heeft de Ned. Krachtsportbond vier athleten aange wezen om deel te nemen aan de trai ning voor de Olympische Spelen te Helsinki. Het zijn in het zwaargewicht Bram Charité en J. J. Verheyen (Her cules, Den Haag), in het zwaarmidden- gewicht C. Stahlecker (Hercules, Den Haag) en in het middengewicht J. G. Smeekens (B. G. V., Breda). Onbetrouwbare tips De voormalige directeur van het Scheveningse bijkantoor van de Rotter damse Bank G. A. is in Hoger Beroep voor het Haagse Gerechtshof tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens op lichting. Hij had aan zes personen ad viezen voor speculaties gegeven, welke speculaties op verlies uitdraaiden. Eén dezer personen gevoelde zich benadeeld, omdat A. in zijn functie als bankdirec teur zou hebben gehandeld. Het Gerechtshof heeft, nadat de pro cureur-Generaal twee jaar vorderde, de uitgesproken straf van de rechtbank gehandhaafd. In een civiele procedure werd giste ren bepaald, dat de Rotterdamse Bank niet verplicht was de betrokkenen hun schade te vergoeden. Het betrof hier een privé-advies van een der employe's van de bank. OTTO GROTEWOHL WEER UIT DE SOWJETUNIE TERUGGEKEERD Otto Grotewohl, de Oostduitse premier is naar Berlijn teruggekeerd van een vacantie ln de Sowjet-Unie. SLECHTS één van de 110 tekeningen uit Nederland, resultaat van de grote jeugdtekenwedstrfld van het Marshall plan is in aanmerking gekomen voor een internationale prijs. In het Musee des travaux-Publics te Parijs is gister middag bekend gemaakt, dat de Neder landse eer is hooggehouden door Wil- helmina Vrouwtje (Willy) Appel, het achtjarige dochtertje van de gemeente secretaris van het oude plaatsje De Rijp. Het meisje had, zoals wij onlangs uitvoerig meldden met haar tekening in de nationale wedstrijd reeds de eer ste prijs in de jongste groep (vijfhon derd gulden) gewonnen. Thans is die zelfde tekening bekroond met de 23e prijs, een bedrag van tweehonderd gul den. Zoals bekend, waren er voor de inter nationale wedstrijd 25 prijzen per groep uitgeloofd. De zes hoofdprijzen, bestaan de uit reizen naar Londen, Parijs of Rome van respectievelijk drie weken, twee weken en één week zijn gewon nen door; 1 Alain Cardot, Frankrijk; 2 Brigitte Hill, Berlijn; 3 Renate Korger, Oostenrijk (allen jongste leeftijdsgroep) Oudste groep: 1 Franz Luttenberger, Oostenrijk; 2 Rolf Behrens, West-Duits- land, 3 Jutta Feine, eveneens West- Duitsland. Kinderen uit acht landen Belgie, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Triëst en West-Duitsland hebben met in totaal 700.000 tekeningen naar de nationale en internationale prijzen meegedongen. Van dat aantal zijn er ongeveer 25.000 in Nederland ge maakt. Van elke groep werden 55 ra- tionaal bekroonde tekeningen voor een internationale beoordeling naar Parijs opgezonden. WILLY APPEL De driehonderd beste tekeningen uit het totaal van 700.000, waaronder dus ook de vijftig gisteren bekroonde, zjjn op het ogenblik tentoongesteld in het Musee des Travaux-Publics te Parijs. Hogere straffen in Hoger Beroep Het gerechtshof te Den Haag heeft aan A. B. van W. twee maanden, M. G. zes maanden en aan W. de G. vier maanden gevangenisstraf opgelegd we gens handel in en heling van valse Belgische bankbiljetten. Deze Rotterdamse lieden kwamen in beroep tegen een vonnis van de re: bank aldaar. Indertijd werd Van W. als tipgever, die geweten zou hebben, dat de biljetten vals waren, veroor deeld tot een maand voorwaardelijk en 100 gulden boete. M. G., die de bil jetten gedeeltelijk in Duitsland van de hand deed, kreeg 4 maanden en W. de G. drie maanden De straffen van het Haagse Hof liggen dus hoger. Handelsbesprekingen in en over Berlijn? De drie westelijke commandanten in Berlijn hebben in een gemeenschap pelijke nota aan Dengin, vertegen woordiger van de Sowjetrussische con trolecommissie in Berljjn, handelsbe sprekingen met Sowjetrussische func tionarissen voorgesteld op Donderdag 5 Juli in het Britse hoofdkwartier. Besproken zou moeten worden „welke maatregelen het best voor het be reiken van het gemeenschappelijk doel, het verhinderen van de illegale han del en het verzekeren van het normale legale handelsverkeer in Berlijn, zou den kunnen worden getroffen". Tweemaal hebben de Amsterdam se amateur zwaargewichten Jan Dijk man en Bennie Linneman elkaar dit jaar titels betwist, namelijk de titel van kampioen van Noord-Holland en later die van Nederland. Tweemaal moest de partij worden gestaakt, omdat een van beide boksers een oogwond kreeg. Gisteravond echter, te Amsterdam, hebben Dijkman en Linneman uitga- maakt, wie de twee titels in één partij zou behalen. Gelukkige was ditmaal Bennie Linneman, die dapper party gaf. De puntenoverwinning, die hem werd toegekend was echter naar onze mening een te grote beloning en een onbeslist zou hier beter op zijn plaats zijn geweest. Wimbledon tournooi In de tweede ronde van het heren enkelspel te Wimbledon heeft onze landgenoot Van S -ol de Egyptenaar Shafei vrij gemakkelijk verslagen. Al leen in de eerste set ondervond Van Swol serieuze tegenstand. Hij werd ten slotte winnaar in 7-5, 6-3 en 6-1. Rinkel werd, niettegenstaande zijn uitstekend spel uitgeschakeld. Hy ver loor van de Zuid-Afrikaan Norgarb met 6-4, 12-10 en 6-4. Ook mej. Hermsen zal in de derde ronde, dank zij een uit stekende overwinning op het Engelse meisje Mortimer, 6-3 en 6-2, uitkomen. De belangrijkste uitslagen luiden Sedgman (Austr.) sl. Davidsson (W.) 6-4, 7-9, 6-4, 6-2, Larsen (VS) sl. Paish (G.B.) 6-3, 6-1, 12-10, Bergelin (Zw.) sl. Ampon (Philip) 2-6, 2-6, 6-2, 8-7, 6-4, Drobny (Eg.) sl. Ulrid (Denem.) 11-9, 1-6, 6-3, 6-4, Stockenberg (Zw.) sl. Se gal (Z.A.) 6-1, 7-5, 4-6, 6-4. Op het terrein van de HFC te Haar lem werden de jaarlijkse wedstrijden om de in Memoriam Hil van der Mey- beker gehouden. Evenals het vorige jaar kwam ook nu "weer Wim Slijk huis, die de 3000 meter won in het bezit van de beker. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter dames: 1. Wil Lust (Zaan- land) 13 sec.; 2. Nita de Vries (Sa- gitta) 13.1 sec. 20 meter horden dames: 1. Fanny BlankersKoen (Sagitta) 11.7 sec.; 2. Wil Lust (Zaanland) 12.3 sec.; 3. Beb Kerckhoven (Zaanland) 12.9 sec. 3000 meter heren: 1. Wim Slijkhuis (Trekvogels) 8 min. 38.6 sec. (beste persoonlijke prestatie van dit seizoen) 2. Hans Harting (AAC) 8 min. 43 sec. 3. Van Zeeland (OSS) 9 min, 1.6 sec. Estafette 4 x 100 meter dames: 1. Sagitta 51.7 sec.; 2. Zaanland 52.6 sec.; 3. Suomi 55.8 seg. In hoger beroep: De Haarlemse rechtbank, die veer tien dagen geleden de strafzaak behan delde tegen de 35-jarige A. J. P., in 1945 leider van het z.g. SS-Jagd-Kom- mando Nord-West, heeft deze gisteren veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. P. werd indertijd door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld. Bezwarende verklaringen tegen communisten in V.S. De Amerikaanse journalist Paul Crouch, voormalig bestuurslid van de Amerikaanse Communistische Partij heeft een getuigenis afgelegd voor de Raad, die bepalen zal, of de Amerikaan se Communistische Partij officieel moet worden ingeschreven, of moet worden beschouwd als geleid door Moskou. Crouch verklaarde, dat de Russische Generale Staf hem in de twintiger jare gedetailleerde instructies heeft gegeven voor het doen indringen van communisten in Leger en Vloot der V.S. Verder zeide Crouch, die reeds meermalen ais getuige in processen tegen communisten is opgetreden, dat het de Russische opzet was zorgvuldig uitgezochte groepjes communisten in de Amerikaanse strijdkrachten te doen inlijven. Deze verklaring illustreert duidelijk hoe de Russen in die tijd althans de communistische party in de V.S. in spireerden. DUITSE AMBASSADEUR DU MONT OVERHANDIGT GELOOFSBRIEVEN H. M. de Koningin ontvangt vandaag op het paleis Lange Voorhout, dr. Karl du Mont, die zijn Geloofsbrieven als buitengewoon ambassadeur en gevol machtigd minister van de Bondsrepu bliek Duitsland komt overhandigen. Strijdgroepen van de V.N. met een bijzondere opdracht, die de hoofdmacht van de Noordelijken zochten, leverden Woensdag met dekkingstroepen van de Noordelijken op verscheidene plaatsen langs het 195 km. lange front schermut selingen. Berichten van het front wij zen op een „krachtige samentrekking" van Noordeiyken op het westeiyke ge deelte van het centrale front, ten moor den van de door de steden Tsjorwon, Koemhwa en Pjonggang gevormde „ij/eren driehoek". Een geallieerde officier zei: „Zij kunnen ons overal op ieder ogenblik met iedere kracht aanvallen". Een bataljon van de Noordelijken deed van de heuvels ten oosten van Koemhwa uit een sterke aanval, /ast- beraden Noordelijke strijdkrachten hou den het in noordelijke richting opdrin gen van geallieerde groepen ten noor den van Tsjorwon en Hwatsjon op. Hetzelfde is het geval met sterke dek kingsstrijdkrachten zuidelijk van Pjong gang. Aan het Oostelijke front wüzen te kenen er op, dat de Noordelijken hun dekkingstroepen terugtrekken. De gouverneur van de Amerikaan se staat Illinois heeft zijn veto uitge sproken over een door het wetgevende lichaam van Illinois aangenomen wet, die de communistische partij buiten de wet «telt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5