Speelgoed voor Duitse peuters Vroegeaardappels spoed iggoedkoper Brussel heeft zeer vele attracties Lied van de week Wat een waereld! Avondtoilet voor alle leeftijden SHORT - voor tennis, voor zeilen en strand (GEZONDE SLAAP:) pullman CYïlatraóóen. Het huishoudboekje in die goede oude tijd Moet de invoer beperkt worden? DONDERDAG 28 JUNI 1951 Pitmaal geef ik eens, met een zekei genoegen, plaats aan een brief op poten. Genoegen: omdat ik brieven op poten altijd bijzonder waardeer. Ik houd nu eenmaal van mensen die ie mand ronduit, vlak in het gezicht, eens precies zeggen hoe zij over u en uw gepraat respectievelijk geschrijf, den ken. Dat vereenvoudigt het leven en verfrist de samenleving. Bovendien is de schrijver van zo'n brief op poten iemand die zich ergens, terecht of ten onrechte, over opwindt en deswegen desnoods gruwelijk door slaat. Ook dat is in deze tijd van: het- is-mij-allemaal-één-pot-nat-mentaliteit een verkwikkende uitzondering.En als die briefschrijver dan ook nog acht kruisjes op de rug meedraagtIk geef u de volle laag van zijn (het is, naar woordkeus en ondertekening, on getwijfeld een „hij") briesende toorn: „Mevrouw. Indertijd heb ik u een brief gezonden inzake het opnemen van Duitse pleegkinderen. In één uwer stukken zegt u letterlijk: Waarom zullen wij dat onschuldige grut zo als U ziet is mijn geheugen trots mijn tachtigjarige leeftijd nog perfect die part noch deel hebben aan de oor log niet liefderijk tot ons nemen? Vol komen waar, Mevrouw, edoch, deze medaille heeft een keerzijde, en wel: ook onze kinderen hadden part noch deel aan de oorlog, en trots de-bewe ring van Adolf Hitler dit was in de aanvang van de oorlog dat hij de culturele vrijheid van het Neder landse volk zou eerbiedigen, werden onze kinderen meedogenloos aan de ar men der om genade smekende moeders ontrukt, om nimmer terug te keren. Antwoord, Mevrouw! Schenk, wat men noemt, klare wijn. Wie verzekert ons dat bij een volgend wereldconflict ge noemde pleegkinderen niet zullen te rugkeren om de pleegouders neer te knallen? Deze mogelijkheid is geens zins denkbeeldig. De tijgerwelp laat zich strelen, doch weest op uw hoe de als dezelve volwassen is." jyjijn tachtigjarige opponent zal zijn klare wijn hebben, al is hij bij voor baat gewaarschuwd dat de smaak daarvan wel eens minder aangenaam kon bijken. Om te beginnen zullen we even de gewenste klaarheid brengen in de aanleiding van zijn protest. Als hij een afschrift van zijn eerste schrij ven had bewaard, zou hij kunnen nale zen dat hij destijds protesteerde te gen mijn artikel „Wie geeft van wat zij heeftEn hierin was, getuige het opschrift, alleen sprake van iets weggeven, in casu gedragen kleren en speelgoed aan de kinderen in de Westduitse vluchtelingenkampen. Van het „liefderijk tot ons nemen van dat onschuldig grut' heb' heb ik met geen woord gerept. Laat mij er meteen even bij vertellen dat het meergenoem de grut niet alleen van Duitse, maar ook voor een groot gedeelte van Balti- sche of Oosteuropese afkomst is. De verontwaardiging van de brief schrijver heeft dus geen enkele grond: ik heb niemand geanimeerd een „tij gerwelp te gaan strelen" of een toe komstige moordenaar in huis te halen. In heb alleen maar gevraagd, heel be scheiden, om wat gedragen jasjes en broekjes en wat afgedankt speelgoed af te staan voor kinderen die, voor een groot gedeelte althans, nog moesten geboren worden toen de heer Adolf Hitler zijn verre van roemrucht einde had gevonden temidden der brandende ruines van Berlijn. Ik vraag nu, weer in alle beschei denheid: Mag dat óók al niet? Moet ik aan een kleine stumper die in de modder en het stof van een barakken kamp zijn armzalig leventje slijt, die alles mist wat een normaal kind een onbezorgde jeugd verschaft die al leen vodden heeft om aan te trekken en volstrekt niets om mee te spelen moet ik aan zo'n peuter eerst vragen: Ja, maar, zeg eres, jochie, van welke landsaard ben jij eigenlijk? Het spijt me, maar een kind blijft voor mij al tijd een kind. Dat is te zeggen: Een wezen dat buiten de vooroordelen en scheidslijnen van onze volwassen ge- dachtenwereld valt. Dat nu eenmaal zo min als u en ik, zijn eigen ouders of zijn geboorteplaats heeft uitgezocht, en om die redenen ook onmogelijk schuldig verklaard kan worden. Als u dat toch doet, mijn waarde brierschrijver, dan lijkt u als een twee lingbroer op diezelfde heer Adolf Hit ler, die millioenen kinderen, tot arge loze zuigelingen toe, heeft laten ver gassen, verbranden, uithongeren of doodmartelen enkel en alleen omdat hun wieg in een Joods huis had ge staan. Misschien dat u zich tot dit peil verlagen wilt ik heb daartoe nog teveel gevoel van eigenwaarde. Ik houd niet, begrijpt u mij goed. van goedkope sentimentaliteit. De ten- denz van: „Laten wij er nu maar met meer over praten, en alles vergeven en vergeten" is volgens mij een lang niet ongevaarlijke uiting van slapheid Het kwaad moet gestraft, de schade vergoed, de schuld betaald worden, en als oorlogsmisdadigers, wier wange drag met deugdelijke feiten bewezen is, streng gestraft worden is dat een kwestie van natuurlijk en eenvoud^ recht. Wanneer dat niet gebeuren zoo ging onze samenleving te gronde. In een dienstenveloppe van het ministerie van O., K. en W. kregen Nederlandse huis vrouwen een enquête-formu lier van 8 kantjes, waarin o.a. gevraagd wordt: Hoe vaak loopt u naar de huisbel? Hoe laat staat u op en gaat u naar bed? Hoeveel tijd heeft u nodig voor stoppen, verstel len, aan- en uitkleden? J-JOLLAND groeit weer, Holland bloeit weer, Holland rédt het weer, en hoe! Holland, vrij van vreemde smetten, Leeft en sterft bij de enquête. Ja, we komen er, aboe! Hoe laat staat u op, mevrouwtje, En hoe laat gaat u naar bed? Hoeveel tijd moet gij besteden Met u aan- en uit te kleden? Hoelang zuigt u het karpet? Hoe vaak lcropt u naar de huisbel Voor verkopers, bedelaars? Hoelang slaapt en eet en drinkt u? Hoelang wast en wrijft en wringt u?.... En nog véél meer van dat raars. Nee, wil men enquêtes houden, Vraag dan hoe de huisvrouw denkt Over huren, prijzen, lonen En het heerlijk samenwonen, Dat het wijs beleid ons schenkt. Acht kantjes papier verkladden In deez' peperdure tijd, Voor een serie zotte vragen, Waar ze ons mee komen plagen, Is iets dat ten hemel schreit. JABSON Op verzoek plaatsen wij deze keer een klein avondtoilet (tegenwoordig veelal cocktailjapon genoemd), dat door de eenvoudige gedistingeerde lijn niet alleen dames van verschillen de leeftijden goed kleedt, maar ook zwaardere figuren zeer flatteert. Voor de japon met driekwartmouw heeft u bij een bovenwijdte van 104 cm ca 5 m van 90 breed nodig. De voorpanden worden samen aan één stuk geknipt, en evenals het rug pand van figuurnaadjes voorzien. U sluit de zij- en schoudernaden en ver bindt de achterhals met het aange- De korte damessportbroek, de short, wordt door de meeste vrouwen als ideaal beschouwd voor het beoefenen van tennis en zeilen. Maar ook aan het strand is deze dracht reuze prac- Maar wij hebben dat te doen, of goed te keuren, zonder een grein van leed vermaak. Ik vertel u, dat ik de af schuwelijke last van het verleden van elk der zeven misdadigers van Lands berg voor geen millioen ook maar een uur had willen dragen Maar tegelijk behoort ons o'j net lezen van hun te rechtstelling een gevoel van deemoed te bezielen, dat de grote mens Boer- haave uitdrukte met de woorden: Zon der Gods genade zou Hermanus Boer- haave daar naar de galg gaan. Want in aanleg, mijn boze briefschrijver, verbergen wij diep in ons dezelfde tij- geraard, en het is vaak alleen te danken aan omstandigheden buiten onze wil gelegen, dat die tijger niet uitbreekt en op zijn prooi los springt. Wat de wereld nodig heeft is koele, strenge, onomkoopbare rechtvaardig heid, geen blinde, bloeddorstige haat. En deze rechtvaardigheid verzet zich met alle macht tegen het straffen van kinderen voor iets dat hun volwassen andgenoten hebben bedreven. SASKIA tisch, Meestal is de short vrij kort. De Franse dames echter blijken dit niet te appreciëren en zoeken het in iets langere pijpen. Laat het dan niet zo „pittig" staan, een feit is wel, dat het meer vrouwe lijk is. De lengte van de Parijse shorts is tot even boven de knie met een brede, omgeslagen boord. Een enkele steekzak aan de linkerkant en een ceintuur, al dan niet in afstekende kleur, completeren het geheel. Wordt er dan nog een vlotte jumper of zo'n gezellige blouse met korte aangeknip te mouw bijgedragen, dan is men hele maal up-to-date. Voor beide kledingsstukken leent linnen zich als materiaal het best. Van de sport naar het meer gekle de, is voor ons maar een „ogenblik" als men de andere afbeelding bekijkt. Een schattig pakje, dat onze aandacht vraagt en ruimschoots verdient; aller aardigste shantung, regelrecht uit de U.S.A. Rose shantung is deze zomer zeer gewild. Zoals men ziet maken de Ame rikaanse vrouwen een veelvuldig ge bruik van het tweedelig costuum, dat mogelijkheden biedt tot variatie, een niet te onderschatten voordeel voor de ze toch al zo dure tijd. De rok is in een streepmotief ge houden, met een enkele split aan de voorzijde is het geheel juist niet tè ge kleed. De plooi, welke er in verwerkt is, werd halverwege vastgezet, wat de slanke lijn, het ideaal van de meeste dames meer tot haar recht doet komen. Het vlotte charmante jasje is eveneens rose getint en heeft knipte gedeelte van het voorpand, dat tot een breedte van 5 cm ingerimpeld wordt, waardoor de mooie draperie langs de hals ontstaat De halsrand werkt u met een schuine bies af. U stikt de bijschuiner in de mouw, sluit de naad en zet dan de mouw, over de kop even ingehouden, met de naad ca 4 cm vóór de zijnaad in het arms gat. Tussen de rechter- en de smallere linkervoorbaan van de rok zet U de schuingeknipte plooibaan, die u van boven geheel inrimpelt. U rijgt de voorpanden met de middenvoorlijn op elkaar en verbindt rok en lijfje door een gewone naad. In plaats van de driekwartmouw kunt u ook een korte mouw nemen, of zoals bij de kleine figuur afgebeeld een mouwkapje. Het patroontje hiervoor is in de achterbaan getekend. U voert het geheel met de zelfde stof. Is er in de zijde van de japon een andere kleur verwerkt, dan is het wel aardig de voering van die andere kleur te maken. Een glad cein tuurtje neemt u 3 cm breed, maar u kunt ook een bredere hebben, die u dan even inrimpelt. Boven de plooi baan sluit de ceintuur met een mooie gesp of clip. Een grote strik kan ook heel mooi staan of een aardige cor sage. Dat hangt voor een groot deel af van de smaak en de leeftijd van de draagster, en ook wel van de te ge bruiken zijde. Desgewenst kunt u dit patroon ook heel goed gebruiken voor een lange avondjapon, door de zijlijnen van de rokbanen tot de vereiste leng te door te trekken. als sluiting een enkelvoudige paarle moeren knopenrij. Ook de shawlkraag werd in dit mo del verwerkt, evenals de zo in zwang zijnde vleugeltjesmouw. Als laatste Amerikaanse mode nieuwtje: de z.g. bandeau, de nieuw ste hoofdbedekking tijdens warme zo merdagen. De bandeau wordt al of niet ter weerszijde van de slapen met kunstbloemen soms ook wel echte corsages gegarneerd en heeft bo vendien een voile, welke strak over het gezicht valt, tot even over de ogen. Wie weet, volgend jaar het praat je wil nu eenmaal, dat wij in Neder land steeds achter zijn bij de grote mode-mogendheden ook favoriet bij de Hollandse vrouw RITA (Advertontie, Ing. Med.) Uit de verhalen van grootouders en overgrootouders kennen wij alleen bij overlevering de toestanden, zoals ze in de laatste helft van de vorige eeuw waren Nog in 1898 verklaarde de bekende Domela Nieuwenhuis, dat wanneer men aan alle Haagse arbei dersgezinnen, in ruil voor hun feite lijke toestand, een vast wekelijks in komen van zes a zeven gulden aan bood, zeker 75 pet. gretig zouden toe happen. In hoeverre dit overdreven is, valt op het ogenblik moeilijk na te gaan, want men had in die tijd nog geen Centraal Bureau voor de Statis tiek. Maar van de prijzen geeft een huishoudboekje van een 75 jaar ge leden, een beeld. Men ziet hier een budget voor een arbeidersgezin, be staande uit man, vrouw en drie kinde- Huur bus (begrafenisfonds e.d.) brandstof petroleum aardappelen brood groenten boter en vet gort, rijst, meel, bonen, erwten koffie, thee suiker en stroop melk zout f 1,75 f 0,20 f 0,50 f 0,30 f 0,72 f 1,53 f 0.28 f 0,85 zeep soda en chloor stijfsel blauwsel tabak peper, azijn, olie enz. lucifers, garen, band, sajet, spelden, naalden, knopen 0,30 0,40 0,20 0,35 0.02 0,06 0,05 0,03 0.01 0,10 0,06 f 0,20 f 7,91 Als het gezin een inkomen had van f 8,/ per week en dat was in die dagen heel behoorlijk, dan moest men van de overschietende negen centen de andere benodigdheden kopen, zodat er niets was voor eieren, kaas, vruchten, vlees, reparatie-huisraad, vernieuwing- beddegoed, voor gordijnen, voor poets en schuurgoed, dweil en bezem, voor vaatwerk, keukengereedschap, voor kleding, schoeisel, voor huishoudlinnen. voor schoolgeld, extra-lessen voor vak opleiding, voor levensverzekering of pensioenfonds, versterkende middelen na ziekte, voor kleine versnaperingen op een feestdag, voor een dagje naar buiten, voor een geschenk op de ver jaardag van een kind, voor bloemen, voor goede muziek, voor omnibus of tram bij slecht weer. En ook voor onvoorziene pitgaven kon er niets wfflrden uitgetrokken! Het weer is voor de aardappelen de laatste dagen aanmerkelijk beter ge weest. Toch zitten we nog lang niet in het hoogst van de productie. De totaal aanvoer aan de Noord-Hollandse vei lingen bedroeg de laatste dagen onge veer 800 ton per dag. Dit is weliswaar reeds een aanzienlijk kwantum, het zal vermoedelijk echter stijgen tot onge veer 1400 a 1500 ton. Verschillende vei lingen moeten nog beginnen met de eerste aanvoer. De prijs handhaaft zich op ongeveer 25 cent per kg. Ben ogenblik is er sprake geweest van invoer uit België, waardoor de prijs stellig zou zijn gezakt. Vooral voor de tuinders van de Langedijk, die tot dusverre slechts een geringe op brengst in gewicht hadden, zou het er dan slecht hebben uitgezien. Het re sultaat zou wellicht zijn geweest, dat de aardappelen voorlopig in de grond waren gebleven. Een heffing op deze in te voeren aardappelen heeft echter ten gevolge gehad, dat er tot nu toe van zulk een import niets is gekomen. Intussen blijven de vroege aardappe len voor de consument prijzig. Hierbij kan echter tot troost worden gezegd dat het ogenblik, waarop ze goedkoper zullen worden, nu wel nabij komt. Vooral de regen van de laatste dagen met de groei, die daarop moet volgen kan in dit opzicht verandering brengen (Door onze economische medewerker) Het is met onze deviezenpositie thans zó ver gekomen, dat het tijd wordt, de stormbal te hijsen. Elk land, wil het niet min of meer failliet verklaard worden, heeft een „ijzeren voorraad" aan buitenlandse deviezen nodig, die als stootkussen kan dienen bij de schommelende betalingsverplichtingen. Dit geldt wel in bijzondere mate voor ons land, dat zoveel meer invoert dan het uitvoert. Op 1 Januari 1951 was dit stootkus sen nog behoorlijk gevuld met 294 millioen aan buitenlandse valuta e» 1175 millioen aan goud. Tezamen der» halve een bezit uitmakende van 1469 millioen. Langzaam maar zeker is de vulling er daarna uitgelopen met het droevige resultaat, dat wij op 11 Juni j.l. in feite geen enkel bezit meer aan buitenlandse valuta hadden, doch wel een schuld van 200 millioen. Geluk kig bezaten wij aan goud 1194 mil lioen, zodat wij kunnen zeggen, dat ons stootkussen nog gevuld was met 994 millioen. Al met al betekent dit een achteruit gang van 475 millioen. Zouden wij op dezelfde voet blijven doorgaan met het opeten van onze reserves, dan zou den wij in het begin van 1952 geen sou aan buitenlands geld meer in kas heb ben. Reeds in de afgelopen maand is ge probeerd dit proces te stuiten: Zo heeft De Nederlandsche Bank de rente, waar tegen credieten kunnen worden opge nomen 1 duurder gemaakt. De be doeling hiervan is om zakenlieden af te schrikken om te gemakkelijk geld bij de bank te lenen voor de invoer van goederen. Dan noemen wij nog de verplichting om bij het afsluiten van valutatermijncontracten direct 25 in contanten neer te tellen. Deze maatregelen zullen waar schijnlijk wel enige zoden aan de dijk hebben gezet. Ook is natuurlijk op de invoer van invloed geweest de kopers staking op o.m. schoenen- en texticl- gebied. De prijzen zijn voor de con sument te hoog, de fabrikant verkoopt niet meer en hij koopt dus b.v. nage. noeg geen huiden en textielgrondstof» fen meer in het buitenland. Het gevaar schuilt voornamelijk In onze handel met de Europese landen, waarvan de betaling sedert 1 Juli 1950 loopt via de E.B.U. (de Economische Betalings Unie), welke in Bazel door de Bank Internationale Betalingen wordt bijgehouden. Dit gaat dan zo, dat wij rustig een tekort mogen hebben, daar onze han del met die landen, doch naar gelang die schulden aan het gezamenlijk bui tenland groter wordt, zullen wij hier van een steeds groter deel in goud (of dollars) moeten betalen. Als wij op 30 April j.l. de stand op maken. dan blijkt, dat wij van 1 Juli 1950 af in totaal een credfet kregen van 180 millioen, terwiil wij daar naast 38 millioen in dollars betaal den. Wij steken dus al diep in de schuld. Hoe erger dit wordt, hoe meer goed of dollars wij moeten betalen. Waarschijnlijk waren wij in Mei reeds zóver (de officiële cijfers waren er nog niet), dat 60% van het tekort in goud moest worden betaald. Maar hoe komt dat nu allemaal? Het antwoord is eenvoudig. Wij -'oeren te weinig uit en te veel in. Het verschil tussen de ontvangsten en uitgaven moeten wij op de een of andere wijze bijspijkeren. Wij zeiden al in het be gin, dat onze regering het wel niet zó ver zal laten komen, dat wii helemaal aan de wond zitten. Doch dit wil on herroepelijk zePffen. dot de reeering binnen niet te lanpe tüd wdwnngen zal ziin, om een deel van- onze invoer ston te zetten. Waar met is. verliest de keizer zijn recht. Tenzij de Am»"1'!""!! ons te hulp komen m"t een extra bedrag aan dollars, zullen de invoeren wel gekne- oen worden: de luxe goederen het eerst en de noodzakelijke grondstoffen GROOTEBROEK. 29 Juni 1951. ,.De Tuinbouw". 600.000 kg aardappelen; Eerseling. groot 21.70-25.30, kriel 20.60 22,60; Rode Eersteling, groot 24,6027, kriel 13,20—16,90; Doré, groot 23,50—26,20. kriel 2222,70; Saskia, groot 22, kriel 21,40; 1000 kg sjalotten 13—16; 100 kg aardbeien I 67—79. (Van onze correspondent te Brussel) Van oudsher heeft België op de Ne derlandse vacantieganger een grote aantrekkingskracht uitgeoefend. In de jaren tussen de beide wereldoorlogen stroomden jaarlijks honderd-duizenden Nederlanders over de Zuidgrens en vonden in België tegen uiterst 'age prijzen rust en ontspanning. De tijden, dat de Nederlander met 25,in zijn zak in dit land een leven van een vorst kon leiden zijn evenwel voorbij. De laatste oorlog heeft de rollen omge keerd en thans is het de Belg, die in Nederland niet op een gulden behoeft te zien, terwijl zijn Noorderbuurman zijn nog steeds beperkte deviezen met overleg dient uit te geven. En toch is het nog wel mogelijk een week of veertien dagen in België door te brengen zonder dat men daar dan direct een kapitaal mee kwijt raakt Naar gelang van zijn smaak en be- hoèften kan de vacantieganger gaan naar Brussel met zijn prachtige omge ving, naar de Ardennen of naar de kust met haar luxieuse badplaatsen. In Brussel vindt men hotels, die in prijs variëren van 40 tot meer dan 300 fr per nacht, maaltijden niet inbegrepen. Het aantal kleine en goedkopere hotels is echter zeer groot. Voor mensen met een smalle beurs en dat zijn tegen woordig vrijwel alle Nederlandse toe risten, verdient het aanbeveling de maaltijden te gebruiken in de kleine restaurants, waar de Brusselaars zelf ook komen. Brussel is een oude stad waarin de oplettende luisteraar nog de stemmen van vroegere geslachten kan horen. De vele schitterende crude patriciërshui zen, die men voornamelijk op de Grote Markt aantreft, getuigen van Brussels grootheid in de voorbije eeuwen. In de schitterende musea kan men een indruk krijgen van de Bel gische cultuur. Verder vindt men in en om de stad een aantal historische plaatsen, die het bezoeken waard zijn. Om er enige te noemen; Waterloo, waar geschiedenis gemaakt werd door Napoleon en Wellington, Quatre Bras, Tervuren, waar men nog een gedeel te van het oorspronkelijke slot van Marnix van St. Aldegonde aantreft In hetzelfde Tervuren staat ook het prachtige Koninklijke slot, dat thans tot koloniaal museum is ingericht. Brussel en zijn omgeving zijn niet alleen rijk aan oude gebouwen, musea en historische plaatsen, ook natuur schoon kan men er vinden. De omge ving van de stad is zeer bosrijk, zodat de toerist die eens een dag de stad wil ontvluchten,- daar ruimschoots ge legenheid toe heeft zonder dat hij lange en vermieiende treinreizen be hoeft te maken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7