Noordelijken aanvaarden Ridgway's voorstel r Conferentie tussen 10 en 15 Juli a.s. in het gebied van Kaesong? Groot-Brittannië verzocht om interim maatregelen Mislukte staatsgreep van de Thailandse marine KoJit im en Peng wezen Wonsan om prestige-redenen van de hand Familietwist eindigde in een steekpartij Productie in Abadan gehalveerd Badman en twee kinderen verdronken Maandag 2 Juli 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN moe jaargang iMo. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN D1 Golf van vreugde door Europa Vjiegtuig vloog tegen 'n berg in Rocky Mountains Nederlands kapitaal vlucht uit Indonesië DE Zuidkoreaanse regering heeft de volgende vijf minimum-eisen ge steld als basis voor vredesonderhan delingen: 1. De Chinese legers moeten zich terugtrekken tot in Mandsjoerije; 2. De Noordkoreaanse communisten moeten ontwapend worden; 3. de V.N. moeten overeenkomen elke derde mo gendheid af te houden van het verle nen van militaire, financiële of andere bijstand aan de Noordelijken; 4. Een vertegenwoordiger van Korea moet deelnemen aan alle conferenties over het Koreaanse vraagstuk; 5. Geen plan, of handeling zal enige juridische kracht hebben, wanneer het strijdig is met de nationale souvereiniteit of de territoriale onschendbaarheid van de Koreaanse republiek. Een lichtsiraal van hoop door de oorlogswolken" Gen. Van Fleet sliep Internationaal Gerechtshof kwam bijeen Ter voorkoming van onherstelbare schade Pleitrede van,,gepruikte Sir Frank Soskice Hollander op boulevard te Djakarta vermoord Lompenhandelaar te Doetinchem doodgestoken de dader werden de Bij ruiten ingegooid Weerbericht Thans 37 in plaats van 671h millioen liter per dag De bureaux doorzocht Wol lager in prijs Landing op een schip Premier werd na ontvoering weer vrijgelaten Droevig einde van uitstapje naar Ameland Twee andere redders bewusteloos Mof or reed tegen bus Vader, moeder en kind omgekomen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie.- J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE GOUBANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. mm. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd„ 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. bevelhebbers van de Noordkoreanen en van de Chinese „vrijwilligers", maar- balk Kim en generaal Peng, hebben in een gemeenschappelijke boodschap de opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties, generaal way, ingestemd met zijn voorstel, een conferentie over het staken van het n te houden. Als plaats van samenkomst wordt echter niet het Deense hospitaalschip „Jutlandia" in de haven van Wonsan, doch het gebied van Kaesong hij de 38ste breedtegraad voorgesteld. Op het hoofdkwartier van de Amerikaanse defensie in Washington verwacht men, dat generaal Ridgway het antwoord zal aanvaarden, daar zijn instructies soepel genoeg zijn om hem te veroorloven met de tfld en de plaats van de voorgestelde besprekingen in te stemmen. I/AESONG, dat 65 km ten Noord- Westen van Seoel ligt, was een der eerste steden, die door de communisten veroverd werd, toen zij een jaar en een week geleden Zuid-Korea binnen vielen. Het gebied rond Kaesong is momenteel „niemandsland". De V.N.- troepen zouden de stad zelf niet in be zit hebben, doch haar wel beheersen. De vermelding van de 38ste breedte graad in het antwoord acht men van veel belang, omdat dit er op schijnt te wijzen, dat de Noordkoreaanse en Chinese bevelhebber er de nadruk op leggen, dat zij de bevelhebber van de tegenstander niet „in een sfeer van verslagen zijn" willen ontmoeten. Men Veertig slachtoffers Een vliegtuig van de „United Air lines", dat op weg was van San Fran cisco naar Chicago, is bij fort Collins neergestort. Alle inzittenden, veertig personen, zijn om het leven gekomen. Het toestel is tegen een berg van de Rocky Mountains gevlogen. De Indonesische oud-minister van Fi nanciën, Sjafroeddin, heeft tegen het eind van dit jaar een zeer ernstige fi- nancieel-economische crisis voor zijn land voorspeld. Hij wees er op, dat de Deli-tabaksmaatschappijen en de H. V. A. reeds doende zijn, uit te zien naar andere arbeidsterreinen, o.a. Abessynïë. „Het tragische is dat het ministerie Van Arbeid deze kapitaalvlucht stimu leert", verklal-rde de heer Sjafroeddin. „De onverantwoordelijke elementen in arbeidskringen worden dagelijks dries ter door de zwakke houding der rege ring. Het lijkt er veel op alsof de rege ring door onwillige troepen arbeiders als werktuig wordt gebruikt". acht het waarschijnlijk, dat tot 1G Juli een periode van „waakzaam afwach ten" zal intreden. Llaewel er enige teleurstelling is over het feit, dat de besprekingen ten minste tien dagen zouden worden uit gesteld, tonen functionarissen van de V.N. zich voor het merendeel optimis tisch. Ook in Europa werd het Noor delijke antwoord met vreugde begroet Paul Henry Spaak sprak van „groot en goed nieuw", een woordvoerder van de Italiaanse regering zei „een licht straal van hoop door de oorlogswol ken", de Britse minister van Defensie Shinwell noemde het antwoord „zeer bemoedigend" en hoopte tevens op een spoedige conferentie van de Grote Vier. Radio-Moskou deelde net ant woord van de Noordelijken mede, doch gaf geen commentaar. IJET bericht over het Noordelijke antwoord werd op het hoofd kwartier ontvangen van een vijf minuten durende korte-golf-uit- zending voor de strijdkrachten te Tokio. Hoewel de meeste offi cieren en manschappen reeds in bed en in slaap waren, ging het nieuws als een lopend vuurtje door de kampen en verder naar het front. De staf van luitenant- generaal Van Fleet besloot hem voor het nieuws niet te wekken. ZATERDAGMORGEN te half elf rees de stampvolle zittingszaal in het Vredespaleis te Den Haag op, toen de leden van het Internationaal Gerechts hof binnen schreden teneinde de mon delinge uiteenzetting te horen in het geschil tussen de Perzische regering en de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij. Tegenover de twaalf leden van het Hof zaten aan de tafel voor de Britse dele- Zondagavond om ongeveer half elf is op de Van Heutzboulevard in de Europese wijk te Djakarta een Nede» lander doodgeschoten door twee perso nen, die tot nog toe onbekend zijn ge bleven. Even tevoren hadden zij de auto van het slachtoffer gestolen. Een andere Nederlander werd bij dit inci dent gewond. Zaterdagnacht ontstond in Doetin chem tussen een aantal families van de buurt Het Fort, een ruzie, die later werd gevolgd door een hevige vecht partij, waarbij verschillende personen gebruik maakten van wapens. Enkele personen liepen daarbij verwondingen op. De dertigjarige gehuwde H. Eulink, handelaar in metalen en lompen en va der van vijf kinderen, kreeg een steek in de borststreek. Hij zakte in elkaar en overleed voor zijn woning. De ruzie ging in hoofdzaak tussen de families Eulink en Van Dam. Beide fa- malies waren met een aantal andere personen naar kermisvermakelijkheden in Doesburg geweest. Daarbij was veel aan Bacchus geofferd. Tegen midder nacht keerde het gezelschap per bus naar Doetinchem terug en reeds toen ontstond er een woordenwisseling, die werd voortgezet tot bij de woning van E., waar het drama zich toen afspeelde. Na het gebeurde zon een toegesnelde menigte mensen op wraak. Men begaf zich naar de woning van Van D., die aansprakelijk werd gesteld voor het on geluk. De ruiten van zijn woning wer den ingegooid. Enige surveillerende Verwachting, geldig tot morgen avond: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot zwakke Westelijke tot Noordwestelijke wind. Koeler, vooral in het binnenland. TENGEVOLGE van het feit, dat de tankschepen, hangende het geschil over de ontvangstbewijzen, de olie niet weghalen, is de productie van de grote raffinaderij te Abadan gisteren ongeveer gehalveerd. Naar de algemeen directeur van de Anglo-Iranian, K. B. Ross mededeelde, zal in plaats van 67 millioen liter olieproducten (grotendeels benzine) thans slechts 37 millioen liter per dag worden geproduceerd. In dit tempo zullen de voorraadtanks in twintig dagen vol zijn, doch de productie kan nog verder beperkt worden, aldus Ross. Ongeveer 130 personeelsleden zijn werkloos geworden, doch blijven him loon ontvangen. De vermindering van de productie werd verkregen door drie van de tien instal laties te sluiten en op de andere de productie te verkleinen. van de olieraffinaderij te Abadan. De regering van Perzië wordt nogmaals verantwoordelijk gesteld voor de be scherming van alle Britse onderdanen en mocht Perzië hierin te kort schie ten, dan zal de Perzische regering al leen verantwoordelijk zijn voor de ge volgen, aldus voegt de nota er aan toe. Het winterverblijf van de hoofdver tegenwoordiger van de „Anglo-Iria- nian", dat als nood-hoofdbureau werd gebruikt, na inmenging in het hoofd bureau door de politie en de sluiting van het voorlichtingsbureau, is gisteren door de Perzische politie doorzocht. In haar volmacht werd verklaard, dat op dracht was gegeven tot het zoeken van een geheime radiozender en geheime documenten. De pers had eerder ver klaard. dat het gebouw gebruikt werd als „geheime vergaderplaats van agen ten van de Anglo Iranian". De eerste sechetaris van de Britse ambassade be gaf zich naar het gebouw en protes teerde bij de politie. Een officier, en vier manschappen doorzochten voorts het gebouw van de brandweer naar „geweren en ammunitie". Er werd ech ter niets gevonden. Volgens welingelichte kringen in Te heran is de Sjah van Perzië ziek en moet hij misschien een operatie onder gaan. Alle verloven van de buitenland se dienst en op het ministerie van bui tenlandse zaken zelf zijn naar aanlei ding van de huidige noodtoestand af gelast. Radio-Teheran heeft Zondag meege deeld, dat het anti-sabotagevoorstel in het parlement is ingetrokken. Het voor stel was „opgeschort". IN een nieuwe Britse nota aan de Per zische regering wordt de waarschu wing geuit, dat de Perzische politiek, indien op dezelfde wijze voortgezet, spoedig zou leiden tot algehele sluiting agenten van politie hoorden een hevig lawaai en geschreeuw en begaven zich naar de plaats van het incident. Zij konden juist verhinderen, dat men de woning van Van Dam binnendrong. Alle soorten wol, die per knot wor den verkochte zijn Zaterdag, volgens de Volkskrant sterk in prijs verlaagd. Dit is vooral het gevolg van het gebrek aan geldmiddelen en een overschot aan goederen bij winkeliers, grossiers en fabrikanten. Wil de handel voorraden kunnen ko pen voor het komende winterseizoen, dan moet hij de aanwezige voorraden, die zeer traag door het publiek werden gekocht, eerst ruimen. De super-koordwol daalde van f 4,67 per knot tot f 3,40; Soetan-wol van f 1,93 tot f 1,39; Smyrna-wol van f 3,13 tot f 2,35. Reeds enkele weken was een dalende tendenz in de prijzen merk baar. Unicum in ballonvaart De Nederlandse balionvaarders, het echtpaar Boesman en de heer De Vos Klootwijk hebben met hun ballons „Henri Dunant" en „Delia Mouton" boven de Sont spannende avonturen beleefd, maar konden de overkant niel bereiken, zoals de bedoeling was. Onder uiterst gunstige weersomstan digheden stegen zij in Kopenhagen op, maar boven het water gekomen raakte De Vos Klootwijk in moeilijkheden. Plotseling werd het windstil en hij moest in zee dalen. Een in de buurt patrouillerende politieboot schoot ech ter te hulp en voor het eerst in de ge schiedenis van de ballonvaart landde een ballon op een schip. De Engelse delegatie, met de tradi tionele pruikentooi. nE marine van Thailand (Siam), ontevreden over het regeringsbeleid, heeft Vrijdag een staatsgreep gedaan, welke werd ingeluid met de arrestatie van de premier Piboel Songgram, toen deze aanwezig was bij de overdracht van de baggermachine „Manhattan" door de Verenigde Staten aan Thailand in de haven van Bangkok. Na twee dagen van straatgevechten en luchtbombardementen op de marinewijk is gistermiddag een wapenstilstand ingetreden. Premier Piboel Songgram werd vrijgelaten en heeft de leiding van het bewind weer op zich genomen. Luchtmacht bombardeerde de rebellen in Bangkok QNDER de ogen van honderden bui- tenlandse diplomaten, regeringslei ders, en leden van de gewapende macht werd Piboel Songgram juist toen hij de loopplank van de overge dragen baggermachine wilde opgaan door een uit de menigte naar voren gekomen groep mariniers overvallen en met het pistool op de borst, ge dwongen aan boord te gaan van een marinebark, die daarna snel de rivier opvoer. Deze ontvoering was het sein voor de opstand, waaraan werd deelgeno men door de Thailandse marine, die het leger, de luchtmacht en de politie tegenover zich vond. Een strijdmacht van de rebellen poogde de buitenwij ken van Bangkok te bezetten en be diende zich van een radiozender der marine. Vliegtuigen van de Thailandse luchtmacht bombardeerden Zaterdag morgen, na een ultimatum, waarin ge- eist werd de premier vrij te laten, vlootinstailaties. De gehele dag klon ken in de stad de ontploffingen van mortiergranaten en het geratel van mitrailleurvuur. Buitenlanders moch ten zich met uitzondering van de wij ken waar gevochten werd, op straat begeven. De telegraafkantoren werden evenwel gesloten, zodat berichten al leen via diplomatieke kanalen en de radio de buitenwereld bereikten. Zaterdag maakte de radio van de marine bekend, dat een groep, welke zich „het bevrijdingsleger" noemde, een nieuwe regering had gevormd met Phra Sarasas als minister-president. Later op de dag veroverde het leger het marinehoofdkwartier en bombar deerde de luchtmacht het vlaggeschip „Sri Ayudua" in brand. Het hoofd kwartier werd bezet, nadat een aantal marine-officieren, onder wie een vice- admiraal, naar de regeringszijde was overgegaan. Tegen de avond hielden de gevechten op en werd over een wapenstilstand onderhandeld, welke gistermiddag te vier uur tot stand kwam. De verliezen aan beide zijden zouden zwaar zijn. De KLM besloot Zaterdag om veilig heidsredenen op de Indie-route Bang kok voorlopig niet aan te doen. gatie eveneens twaalf personen, onder wie de vijf in toga en met pruik ge klede officiële Britse afvaardiging en de zeven vertegenwoordigers van de Anglo-Iranian. De tafel voor Perzie bleef leeg. Drie Perzische gedelegeer den, alsmede een particulier, woonden de zitting als waarnemers bij. DE Britse attorney-general, Sir Frank Soskice, lichtte het verzoek van de Britse regering om interim-maatregelen teneinde de rechten van de Anglo- Iranian krachtens de door Perzie in 1933 gegeven concessie te beschermen, totdat het Hof een beslissing heeft ge nomen, toe. Aan de hand van eerdere uitspraken van het Hof, o.a. in het ge schil tussen Belgie en China in 1927, en de zaak van de electriciteitsmaat- schappijen te Sofia en Belgrado, voer de Sir Frank aan, dat het Hof maatre gelen kan nemen, zonder tevoren te hebben vastgesteld, dat het jurisdictie heeft een beslissing in de zaak te ne men. Indien de Perzische regering voortgaat met haar handelwijze van het ogenblik, dan zal het gevolg onge twijfeld zijn, dat de rechten waarvoor het Verenigd Koninkrijk thans opkomt en waarover het Hof te zijner tijd zal gevraagd worden zich uit te spreken, ernstig worden benadeeld. Zouden er geen interim-maatregelen aangegeven worden, dan zou dit volgens Sir Frank onherstelbare verliezen met zich mee brengen. (Zie verder elders in dit blad). HET LEVEN in Italië is toch maar onderhoudend. De politie aldaar heeft een auto aangehouden, waarin 230 kg springstoffen werd vervoerd. Als zo'n auto eens in de lucht vloog! Voorlopig weigerden 900 vliegeniers van de United Airlines de lucht in te vliegen, in verband met hun staking voor hogere lonen. Nu na tien dagen is er reeds een spoor van overeen stemming bereikt. En dat in die snelle luchtvaartkringen, q Rolls Royce, die naast auto's voor Nabobs, ook turbine motoren voor vliegtuigen maakt, con strueerde een radio-zender, die gemon teerd kan worden in een straalmotor De turbine in zo'n motor zendt varië rende geluiden uit. die via de zender op een grafiek worden opgetekend, zodat- men een „lopend commentaar" krijgt over de toestand van de edele delen in de motor: de rotorbladen, q Op Ko rea was het verleden week ook „Hard- harder-hardst". De Amerikanen schatten de Noordelijke verliezen op 22.964 man. In totaal zouden de Noordelijken bijna twee millioen man hebben verloren. [3 la Schweinfurt wat het eveneent oor- log. Daar spraken allerlei vertegen woordigers van het rechts-georiënteer- de „Duitse Blok" voor de arbeiders en hielden deze brave lieden tal van prachtige leuzen voor Halverwege de toespraken namen de arbeiders echter Ik vind Kaesong de mooiste song gadmeester Jacob Plat van Nes (Ameland) en twee leden van de Gereformeerde Knapen- en Meisjesvereniging van Grootegast (Friesland), de 15-jarige Anna Smith en de I4-jarige Roelof Niemeyer, zijn Zaterdagmiddag bij Nes op Ame land verdronken. Dit was het rampzalig einde van het één-daags uitstapje, dat een groep van zestig kinderen uit Grootegast onder leiding van vijftien onderen Zaterdag ondernam naar Ameland. Een der leiders en nog een jongen van de groep werden bewusteloos uit het water gehaald. Bij hen konden de levens geesten door toepassing van kunstmatige ademhaling worden opgewekt. Onmiddellijk sprong badmeester Plat, volledig gekleed met trui, broek en schoenen, te water en ook Roelof Nie meyer begaf zich verder in zee om het meisje te redden. Anna Smith was in middels onder water verdwenen, zodat de badmeester moest duiken om haar te vinden. Zijn zware kleding heeft hem daarbij zonder twijfel parten ge speeld. Toen men vanaf het strand met een lijn te water ging om hem te red den, kon men nog slechts zijn ontzielde lichaam aan land brengen. Een begeleider en een andere jonge man, die eveneens reddingpogingen in het werk stelden, werden bewusteloos op het strand getrokken. De lichamen van de twee verdronken kinderen zijn nog niet gevonden. Het gezelschap ver- de spreker en zijn aanhangers op de trok Zaterdagmiddag onmiddellijk naar schouders en brachten hen naar buiten Grootegast, waar begrijpelijkerwijs gro- Niet uit verering, maar omdat de ar- te ontsteltenis heerste, beiders van Schweinfurt niets voor het De badmeester Plat laat een vrouw Neo-fascisme voelen. Op straat ver- en drie kinderen achter, brandden ze ook de vaandels van het Duitse Blok, dat nu een in de war ge schopte blokkendoos is. q De studenten van de philosophische faculteit van Na goya (Japan) zijn opgehouden met blokken uit protest tegen de benoe ming van de Amerikaanse professor Emilio a Lanier, die een leerstoel kreeg zonder dat de andere leerkrachten ge raadpleegd waren. |-| Dat zou in Cuba niet gebeuren, want daar gaat het de mocratisch toe. Het gebouw van het communistische blad „Hoy" (hetgeen heel origineel „De Waarheid" betekent) 'werd gesloten, omdat „elke organisatie die de democratische regeringsvorm aanvalt ongeoorloofd is", aldus de poli- tie-verordening. q Over politieverorde ningen gesproken: In Blankenese (aan de Elbe) is het verboden papegaaien te houden, die woorden gebruiken, die in strijd met fatsoen en goede zeden kun nen worden geacht. LIET ontzettende ongeluk, dat drie mensenlevens heeft gekost, gebeur de, toen het meisje Smith zich te ver in zee had begeven. Zowel de badman, als een der leiders, de heer Scheltema, hadden gewaarschuwd, dat het in ver band met de vloed nog te vroeg was om te gaan zwemmen. De kinderen zijn toen gaan pootjebaden. Potseling werd er geschreeuwd, dat er een meisje was verdwenen. Het bleek Anna Smith te zijn, die zich niet aan de waarschu wing had gestoord. Gistermiddag is op de provinciale weg van West-Kapelle naar Domburg een motorrijwiel, bestuurd door de horlogemaker W. Bimmel uit Domburg in volle vaart tegen een bus gereden. De bestuurder, zijn echtgenote en een kindje van een jaar werden hierbij op slag gedood. Op het moment van de aanrijding was het zicht op de weg zeer slecht tengevolge van de rookontwikkeling van een duinbrandje. De heer B. la door deze rook waarschijnlijk ver blind. Het motorrijwiel drong diep m de motor van de bus door.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1