Omwenteling in het boerenbedrijf eist dat de boeren met de tijd mee gaan Enorm grote belangstelling voor Heiloos muziekconcours Het weer werkte mee om hei ieesi ie doen slagen Muziekstond ophoog peil Vervolg stadsnieuws Bergi en Brand op de Breelaan Broek op Langedijk St. Pancras Oudkarspel De toestand van ons land vraagt om toepassing van moderne methoden Boeren, let op uw saeck Warmenhui'zen Noord-Scharwoude I' woord Weekoverzicht van de Langedijker veilingen marktberichten MAANDAG 2 JULI 1981 Dit concours georganiseerd door „Eensgezindheid" .te Heiloo, onder auspiciën Tan de Algem. Nederl. Unie van muziekverenigingen, werd Zaterdagavond feite lijk al ingeluid met een concert in het muziekpark, aangeboden door het Fan farecorps „St. Joseph", Pey (Limburg) dirigent. Jan Cuypers. Dit corps had' een zéér mooi programma samengesteld waaróp zelfs werken van Bach en Beethoven voorkwamen. De temperatuur was deze avond zo kil, dat men feitelijk daardoor niet honderd procent gedisponeerd kon zijn en ook de belangstelling was gezien deze omstandigheid niet zo groot. Toch werd er door dit corps op respectable wijze gemusiceerd. Opvallend was de muzikale interpre tatie van bijv. de Egmond Ouverture van Beethoven en de Marche Nuptiale van Beethoven. „Die Schöne Galathea" van Suppé had enkele zwakke momen ten, maar voldeed overigens uitstekend. De Caprice-Polka, voor sopraan-sax en orkest viel bijzonder in de smaak. Ver der werden er pittige marsen gespeeld. Het concert werd geopend met het Wil helmus en besloten met het Limburgs volkslied. Tijdens deze koude introduc tie hadden we er nog geen vermoeden van dat de eerste concoursdag het weer zo mooi en zonnig zou zijn. De eerste concoursdag. Om 11 uur had Zondagmorgen de officiële ontvangst plaats op het ge meentehuis. Burgemeester J. Kalff, stel de er een eer in dat Heiloo zo rijk is aan muzikale gebeurtenissen, concour sen e.d. en hoopte, dat ook dit con cours goed zou slagen. De heer Jan Gregoor, voorzitter van öe Unie van muzikale verenigingen, wees op de grote waardering welke voor deze uit nemende volksmuziek bestaat bij' het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ook werd het woord gevoerd door de heer Greeuw, voorzit ter van Eensgezindheid. Onder grote belangstelling van het publiek volgde nu de mars-wedstrijd aan de Heerenweg. Om circa één uur werd met de concert-wedstrijd begon nen Ie afd. Harmonie: Door muziek verbonden, Den Haag, dir. A. Bijlsma. Het verplichte stuk, de ouverture „Gri Gri" van Paul Lincke, werd muzikaal gespeeld. „Selection thé Mikado" van Sullivan had een fraai klankgehalte. 3e afd. Harmonie: Spaarnestad Harmonie „Amphion" Haarlem, dir. J. Leféber. Op een enkel zwak momentje wat de zuiverheid be trof bracht deze Harmonie o.a. een ge nuanceerde uitvoering van de Ouver ture Les quatres ages d'Homme, van Méhul. 3e afd. Fanfare: Knollendammer kapel, dir. J. Jacobs. Er was goed samenspel en zéér muzi kale interpretatie van „Michiel Adriaanszoon" van. G. Bpedijn. Ie afd. Fanfare: i Excelsior, Zaandam, dir. H. Schaar. De „Rembrandt Ouverture" van de Roeck had soms een wat scherp klank gehalte. Zéér mooi werd gespeeld het vrije nummer „Stavia" van Thiry. Volharding Berkhout, dir. A. Kaag. De „Rembrandt Ouverture" werd niet al te zuiver gespeeld. Het begin miste de nodige spanning in de melodie. Veel beter was men op dreef in de „Folklo- risrisehe Paraphrase" van Boedijn. die 'over het algemeen zeer behoorlijk werd uitgevoerd. Hei' damkampioenschap van Alkmaar Na de zesde ronde, die Vrijdag jl.. in café Haring werd gespeeld, is er meer tekening in de strijd gekomen. In de eerste klasse A kwam N. Rie- beek gelijk met Hemels door een blun der van Piederiet af te straffen. In IB nam Mekken de leiding door van Woonijk te winnen. In de tweede klasse staat Miedema er zeer gunstig voor dank zij zijn overwinning op .Lengers en de remise van concurrent Stam. De uitslagen-luidden: Eerste klasse A: W. PiederietN. Rie- b ek 0—2, H. Kruider—N, Oud 2—0. H de JongJ. Schuit 11, Th. de Haas J. Schuit 20. Eerste klasse B: J. JornaP Booy 11, G. BijwaardL. Verver afgebr J. Meld enG. Woonijk 20. Tweede klasse: C. Bald-erP de Wijn 2—0. T. KomD. Stam 1—f, J Miede maN. Lengers2 0, P. de WijnJ Witte 0—2. De stand is '.'.ar-- Fzrri" Klasse A: M. Hemels 9 punten uit 5 partijen, N. Riebeek 9 p. uit 5 partijen, N. Oud 7 p'. uit 5 partijen, H. Kruider 7 p. uit H partijen, Fr. Slot 6 u. uit 4 partijen. W Piederit 4 ,p. uit 5 part., Th. de Haas 4 p. uit 6 partijen. H. de Jong 3 p. uit 5 partijen. J. Schuit 2 p. uit 6 partijen K, T 'inman 1 p. uit 5 partijen. Eerste klasse B: J. Mekken 9 p. uit 6. M. A. Langras 8 p. uit 5, G. Woonijk 7 p, uit 6, P. Booy 7 p. uit 6, J. Jorna 6 uit 6, L. Verver 3 p. uit 5, G. Bij waard 2 p. uit 5, C. Bak 2 p. uit 5. Tweede klasse J. Miedema JO p. uit 5, D .Stam 10 p. uit 6. T. Korn 7 p. uit 6. M. Langras Sr. 6 p. uit 4, C. Balder 6 p. uit 6. P. de Wijn 6 p. uit 7, J. Witte 5 p. uit 6. N. Visser 1 p. uit 4, N. Lengers 1 p. uit 4. Me-, Kotpen ging met een eerste orijs strijken Aan hét te Den Helder door H.T.C go "nniseerde tennistournooi namen .ook enkele Alkmaarse spelers deel. Bij de heren (enkel) legde de heer Damsté beslag op de derde prijs door Nieuwen- huizeh van Animo te verslaan. De dames-finale bracht ,nej. R. Kop pen (Alkmaar) tegen mevr G. de Vries (HTC). Mej. Koppen zegevierde in 2 sets (7-5, 6-3) en behaalde dus de le prijs. Ook de mixed-finale bracht Alk maar de eerste plaats. Deze werd be vochten door mej. Koppen en de heer Damsté. die in de finale met 62. 62 vrij gemakkelijk de heer en mevrouw De Vries uit Den Helder versloegen. le afd. Harmonie: Schagens's Harmonie kapel, dir. D. Steinroth. De „Gri G.ri"-ouverture van Paul Lincke werd zéér verdienstelijk gespeeld. De voordracht hadden we gaarne wat losser, wat meer in operet te-stijl gehoord. Het Fantaisie Ballet van Poppy had uitstekende momenten. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Beemsters Fanfare, Midden Beemster, dir. M. Sanders. Op enkele kleine on effenheden na gaf deze een zéér te lo ven uitvoering van de „Humoresque" van Marcel Poot. „Le Masque d'Or", van Poppy genoot een interpretatie welke op hoog peil stond. Waterland's Fanfare corps, A'dam, dir. H. Fenijn. Marcel Poot's Humores que werd door dit ensemble gespeeld met veel contrastwerking in de nuance ringen. De ouverture Yelva van Reis- siger werd brillant gespeeld zoals deze partituur oook verlangt. Onder Ons; Dirkshorn, dir. D. Visser speelde het verplichte stuk de „Humo resque" min of meer geagiteerd in het begin, later bleek men er „in" te zijn en kwam toch tot een respectabele prestatie. De „Cavalerie Légère" van Suppé maakte op enkele minder ge slaagde technische-details na een zéér goede indruk. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Verkade's Harmonie, Zaandam, dir. F. de Jong. Met alle respect voor de respectabele technische uitvoering van Kalman's operettemuziek uit Grafin Mariska" hadden we iets méér de Schwung van de operette willen horen. Het vrije nummer „Le Roi s'Amuse van Delibes werd zeer muzikaal en met fijne nuancering'uitgevoerd. Ere afd. Fanfare: St. Joseph te Peij. gem. Echt (Lim burg), dir. Jac. Cüijpers. Het verplichte stuk „Marche Nuptiale" van Rogister werd technisch bewonderenswaardig gespeeld. Artistiek was dé opvatting in Auber's „Fra Diavolo". Oefening 'Kweekt Kennis, Oostwoud, dir. D. Visser. In de „Marche Nuptiale" van Rogisterwaseen prachtig klank gehalte. De techniek was niet geheel gaaf. Er was een uitstekende opvatting van „Capricio" van Paul Gilson. Ere afd. Harmonie: Excelsior, Alkmaar, dir. W. Roussel. Het. verplichte., werk. „iV^en.ueite .de Pol lets" van Berlioz had uitstekende ge deelten, het klankgehalte was soms wat dun. De ouverture ,.Le Ilijmino Noir" van Auber werd heel goed uitgevoerd. MUZIEK OP HOOG PEIL Zo is dan de eerste concoursdag suc cesvol verlopen. Het musiceren stond over het algemeen op hoog peil. Ook in de lagere afdelingen. De gehele dag heeft het publiek voor dit muziekfeest grote belangstelling, -getoond. DE JURY De jury werd gevormd door H. Bokhove, Bréda, A. Hartman en H. Verhaar, den Haag. De uitslagen UITSLAG TAMBOERS WED STRIJD Bergen's Harmonie 106 p, le prijs; Door muziek verbonden, Den Haag, 99 p, le prijs; Excelsior,. Alkmaar, 101 p., le prijs; Verkade's Harmonie, Zaan dam, 98 p., 2e prijs. UITSLAG MARSWEDSTRIJD Amphion. Haarlem, 104 p., le prijs; Volharding,Berkhout, 100 p, le prijs; Door muziek verbonden, Den Haag, 108 p., le prijs; Verkade's Harmonie, Zaan dam, 112 p., le prijs. UITSLAG CONCERTWEDSTRIJD Derde afd. Harmonie: Spaarnestad Hórirtbhie, Haarlem. 354 p.. 2e prijs. Tweede afd. Fanfare: Knollendam mer Kapel 387 peerste prijs. Eerste afd. fanfare: Volharding, Berk hout, 349 p., 2e prijs; Excelsior, Zaan dam. 370 p., 2e prijs. Eerste afd. Harmonie: Schagen's Har moniekapei 391 p.. eerste prijs; Door muziek verbonden. Den Haag. 360 p., tweede prijs. Afd. Uitmuntendheid Fanfare; Onder Ons. Dirkshorn, 377 ptweede prijs: Beemsters Fanfare. M. Beemster, 404 p.. eerste prijs; Waterland's Fanfare corps (Amsterdam) 398 p., eerste prijs. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Ver kade's Harmonie Zaandam. 402 p. eer ste prijs. Ere afd. Fanfare: Oefening kweekt kennis. Oöstwoud. 419 p., eerste prijs; St Joseph, gem. Echt (Limburg) 460 p.. eerste priis met lof van de jury. Ere afdeling Harmonie: Excelsior, Alkmar. 356 p., tweede prijs. Ms. Zijn kinderen de schuld? Terwijl Bergen zijn drukste uren van de prachtige Zondag beleefde, werd plotseling brand gemeld achter het door de heer J. van de Zwan bewoonde pand aan de Breelaan. Onmiddellijk raasde de brandweer naar de plaats des onheils. Dank zij doeltreffende politis- hulp kon het drukke verkeer ter plaatse geregeld worden. De brand was ont staan in de stoffeerderij, waar het vuur uiteraard voldoende voedsel vond. Een zwarte rookwolk torende boven het perceel. Hoe gauw de brandweer ook begon met het blussingswerk, weldra bleek, dat er van de inventaris niet veel meer zou zijn te behouden. Tal van toeschouwers staken de handen uit de mouwen en trachtten uit de vuurzee te redden wat er te redden viel. Na enige tijd verscheen er ook ma teriaal van de brandweer uit Alkmaar. Deze was evenwel door een onbevoegde gealarmeerd. De werkplaats van de hr v.d. Zwan kon niet van de ondergang gered worden. Een gelukkige omstandigheid was de geringe wind, waardoor het vuur zien beperkte tot het perceel, waarin de brand was ontstaan. De brandweer zorgde ervoor, dat vonken, die ondanks de zwakke wind op de andere gebou wen oversloegen, werden gedoofd. Over de oorzaak van de brand is niets bekend, hoewel het vermoeden bestaat, dat de jeugd aansprakelijk moet worden gesteld. Het onderzoek hiernaar is in volle gang. UITGESTELD CONCERT. Het concert van Bergens Harmonie in de muziektuin aan de Eeuwigelaan, dat de vorige week door slecht weer niet kon doorgaan, zal nu a.s. Dinsdag om 8 uur plaats vinden. VOORDRACHT BRANDWEER COMMANDANT. Wegens aftreden van de heer V'. Schildjes als commandant van de vrij willige brandweer afd. Broek cp Langedijk is een voordracht opgemaakt ter benoeming van een nieuwe com mandant. Op deze voordracht zijn ge plaatst als nr. 1. -W. Kostelijk; 2. J. Vroegop Jbzn. Op de voordracht van brandweerman zijn geplaatst: nr. 1. H. Keizer en 2. K. ten Bruggencate. VRONE EN DTS OM „ZUURKOOLBEKER". De eerste wedstrijd om de „zuu^-- koolbeker" werd Zaterdagavond le Sint Pancras gespeeld tussen Vrone en DTS. De laatste ploeg sleepte hierbij een 42 overwinning uit de strijd. Pïatfelandsvrouwen leerden iets over karaktertypen Dezer dagen hield de Bond van Plat telandsvrouwen, afd. St. Pancras, een maandelijkse bijeenkomst. Als spreker was uitgenodigd de heer Westenberg uit Schagen. Zijn onderwerp was „karakter-typen" De heer Westenberg, die als onderwij zer zeer veel met verschillende karak ters te maken krijgt, vertelde op boei ende wijze over zijn ervaringen. Na de voordracht werden nog enkele huishoudelijke problemen besproken. Op 5 Juli wordt een uitstapje gemaakt naar de Volkshogeschool in Bergen. „Huis De Brederode" vernieuwd Het bekende café restaurant „Huis De Brederode" heeft een nieuwe eige naar gekregen. De heer S. Klaver heeft de zaak overgenomen en heeft in en aan het gebouw heel wat verande ringen laten aanbrengen. Het zal voor het publiek ongetwijfeld prettig zijn weer in het van cuds bekende café te vertoeven. Wij geloven dat het de nieu we eigenaar op het openingsbal, dat Zondag zal worden gehouden, niet aan belangstelling zal ontbreken. Indien de boer, die vijftig jaar geleden, dus rond 1900, gestorven is, nu nog eens een kijkje zou kunnen nemen ten tijde van de hooioogst, zou hij min of meer verbluft zijn. Zelfs wanneer die boer toen over moderne begrippen zou hebben beschikt. Als hij toen een boer was geweest van voor die tijd merkwaar dig vooruitstrevende allures. De eerste maaimachines hadden zo ongeveer hun entree gedaan, maar nog ettelijke bunders werden met de hand gemaaid. Mack Cormick stond op het punt zijn zegetocht over de wereld te doen aanvangen, de hooibouw zou binnen afzienbare tijd worden gemechaniseerd. Indien onze vriend nu om zich heen zou kunnen kijken, zou hij zien, dat die mechanisatie zeer ver om zich heen heeft gegrepen. Vergeleken bij vroeger jaren is de hooitijd een tijd geworden, waarin nog wel lange dagen worden gemaakt, maar waarbij het mensont erende sjouwen van voorheen een stuk lichter is geworden. Hij zou nog meer zien. Het hooi staat niet meer alleen op roken. Meer en meer begint het ruiteren veld te win nen. En dan zou die boer bij zich zelf de conclusie kunnen trekken, dat de mens voor een deel weer bezig is, zich van de mechanisatie af te wenden. Staan we opnieuw voor een omwen teling in het boerenbedrijf? Wij menen, dat we deze vraag bijna volmondig kunnen beantwoorden. En dan moeten we het niet doen voorko men, alsof de mechanisatie weer zal verdwijnen. Zo is het niet. Bij het maaien, keren, harken, zullen machines gebruikt worden. Ze zijn niet te ver vangen door menselijke arbeidskrach ten, daar tijd, vooral in de hooitijd, geld is. De tweede omwenteling. Maar wel is het een vaststaand fe't, dat het optasten van het hooi op rui ters de voortschrijdende mechanisatie bij het binnenhalen een halt heeft toe geroepen en dat de handenarbeid er voor in de plaats treedt. Het was tót voor enkele jaren zo, dat gerekend werd, dat de grootst mo gelijke snelheid bij het binnenhalen van het hooi alleen winst was. De ro ken werden op de garren getrokken en in hun geheel in de berg gesmeten. Het bespaarde op het arbeidsloon! Tot de wetenschap zich met de boer- kwaliteit, begint meer en meer veld te derij en met de uitkomsten van de boerderij ging bemoeien. Het hooi in laboratoria werd onderzocht, men de hoeveelheid eiwit ging onderzoeken en verrassende ontdekkingen deed. Ook vroeger waren er enkele boeren die het hooi op ruiters zetten, zonder in het bijzonder op de voedingswaarde te letten. Toen men echter het hooi ging onder zoeken, bleek dit hooi van veel groter voedingswaarde te zijn. Dat was al niet geheel onbelangrijk in de tijd dat het krachtvoer bij wijze van spreken voor een appel en een ei te krijgen was. Maar des te meer klemt dit, nu het krachtvoer schier onbetaalbaar en moei lijk te krijgen is. Nu wordt het duide lijk, waarom men meer en meer de ruiters gaat gebruiken. Het is van het grootste belang voor de boeren en het is een landsbelang. Want des te minder krachtvoer, des te minder deviezen. Op alle gebied. Het besef, dat we pns zelf moeten redden wat het krachtvoer betreft, maar dat we er tevens voor hebben te zorgen, dat toch van onze boerenbedrij ven de grootst mogelijke hoeveelheid wordt gehaald van de best mogelijke winnen. Wie dacht er vroeger aan, dat ook het kuilgras een product is. dat op andere wijze toebereid kan en moet worden, wil men met de boter geen last krijgen? In de Zijpe heeft men het begrepen. Wat zou die boer, die nu reeds vijftig jaar in zijn graf ligt, vreemde ogen opzetten, indien hij ue Hardelandt-machine aan het werk zag. Wat zou deze boer staan gapen, indien hij de grasdroger in Barsingerhorn, waarover we enkele weken geleden ter gelegenheid van de opening uitvoerig schreven, hoorde daveren. Wanneer hij het gras er groen zag ingaan en als een droog poederig product zag uitko men. Waarschijnlijk zou hij, zelfs als hij vooruitstrevend was geweest, zijn schouders hebben opgehaald en de mensen voor gek hebben verklaard. Ze zijn er nog, deze mensen. Boeren, die niet met de tijd mee kunnen ko men. Die de kat uit de boom kijken. Die eerst maar eens afwachten. Die menen dat het ook op de oude manier wel zal gaan. Mensen, tot wie het niet is doorge- SUMMA CUM LAUDE Bij de een dezer dagen te Alkmaar in de Rijkskweekschool gehouden examen voor onderwijzer, slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. Mink, met bij na de beste cijfers van de gehele examenklasse. Onze gelukwensen. STATUTEN GOEDGEKEURD. Goedgekeurd zijn de statuten van de Coöp. Aardappelbewaring LTB GA te Noordscharwoude. Door een overwinning op Willem II werd P.S.V. Zaterdagavond landskampioen. Het kampioenselftal. <^JAAR ligt de oorzaak? Bij de redac ties van de verschillende bladen, die ik op mijn bureau heb uitgestald? Bij de overheid, die weinig of geen lijn heeft in haar beleid? Of misschien aan mijn verstandelijke vermogens? Hoe het ook zij, ik zou hard op weg ziin een minderwaardigheidscomplex te krijgen, ware het niet dat ik mij tel kens voor ogen houd, dat we toch eigenlijk in een gekkenhuis leven. Het gaat er langzamerhand aardig op lijken, dat we alleen nog maar waarde toekennen aan die dingen, die in geld kunnen worden uitgedrukt. In oris wereldje dreigt het culturele leven steeds meer op de achtergrond te ge raken. Ik betreur dit ten zeerste, wan! daarmede vernietigen we dingen, die de eeuwen door getoond hebben een grote waarde voor de mensheid te Be zitten. Zo dacht blijkbaar ook het be stuur van ben gemeente in het Zuiden des lands er over. Ik lees tenminste dat daar een schouwburg wordt ge sticht en dat de overheid niet minder dan een millioen beschikbaar heeft gesteld. In onze eigen omgeving is een steeds groeiende gemeente met een levendig verenigingsleven. Helaas bezit die ge meente geen geschikt gebouw, waarin dit verenigingsleven tot zijn recht kan komen. Erger nog Er bestaat geen be hoorlijke gelegenheid om iets te doen ten bate van het culturele leven muziekuitvoeringen en schouwburg voorstellingen zijn onmogelijk en toe' bestaat daaraan een dringende beho"f 'e Van particuliere zijde heeft men ee poogd in deze dringende behoefte 1e voorzien, doch gelijk elders bleek ook hiep dat de exploitatie van een te stich ten gebouw niet rendabel was te ma ken. Er moest dus noodgedwongen een beroep op de overheid worden gedaan Deze overheid had een open oog voor de bestaande behoefte en erkende de noodzakelijKheid van het stichten van een verenigingsgebouw, annex schouw burg," maarhet was haar niet ge oorloofd voor dit doel gelden te inves teren. Het derde bericht betreft de gemeen te Driebergen. In de bezettingsjaren verkocht deze gemeente een huis aan haar burgemeester. Deze burgemeester is na de orlog door een armere ver vangen.. Thans oestaat er een geschil tussen het gemeentebestuur en de ex- burgemeester. Tijdens de behandeling van dit geschil voor de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel werd o.m. de vraat, gesteld, waarom de ge meente nu nog op dit eigendom is ge steld. De burgemeester antwoordde hierop: „Uit een oogpunt van geid belegging, de waarde van de gulden, ziet U". Kunt U zich voorstellen, dat het mij duizelt? De ene gemeente stelt voor de bouw van een schouwburg een millioen beschikbaar, de andere gemeente wil haar geld in een huis beleggen en voert daarom een proces Welk een moeite heeft de overheid zich getroost om de spaarzin van ons volk weer aan te wakkeren. Periodiek werden daartoe speciale bladen koste- oos bij me in de bus geworpen. Maar et moeten we met onze spaarcentjes Hoen? Beleggen natuurlijk. Ja, maar de overheid treft maaixegeten om do investeringen zoveel mogelijk te be perken. Moeten we onze spaarcentjes dan maar ter beschikking van de over heid stellen en staatsfondsen kopen? Het zal wel de bedoeling zijn, al waar schuwt diezelfde overheid bij monde van de burgemeester van Driebergen ons voor de waardevastheid van de gulden. Een knappe man, die in dit alles een rustige lijn kan ontdekken. Maar over sparen gesproken. Enige Kamerleden hebben uitgerekend, dal een ongehuwd man, die in ziin onder neming een vermogen heeft belegd van niet minder dan f 3.375.000.— en in deze onderneming een winst maakt van 4% of f 135.000,—, straks zoveel aan inkom stenbelasting en vermogensbelasting zal moeten betalen, dat hij een .kleine f 7 000,voor levensonderhoud over houdt. Verwacht de minister, zo vragen deze Kamerlede:,, dat deze belasting plichtige nog flink zal sparen? Zou de kans niet veel groter zijn, dat het ver mogen wordt ingeteerd? Zelfs bestaat de mogelijkheid bij grote vermogens ■net een matig rendement, dat aan be lastingen méér moet' worden betaa'd dan het inkomen bedraagt. Daarom lijkt het deze volksvertegen woordigers toch in ieder geval redeli.ik dat een bepaling wordt gemaakt, welke voorkomt dat men in een bepaald jaar aan inkomsten- en vermogensbelasting méér moet afstaan aan de fiscus dan 80 pet. van het zuiver inkomen. Er klopt iets niet Dat bliif ik me maar voor ogen houden, anders dreigt een minderwaardigheidscomplex naast mijn lot van SIJMEN BETAEL. drongen, dat het boerenbedrijf gedu rende de laatste kwart eeuw in voort durende verandering is en dat degenen, die deze verandering niet kunnen of willen meemaken niet alleen een scha de zijn voor zichzelf, maar dat ze de ontwikkeling van het gehele boeren bedrijf remmen Het gaat er niet om op deze mensen critiek zonder meer uit te oefenen. Dat zou te goedkoop zijn en men zou er niets mee bereiken. Het is slecht» de bedoeling van dit artikel de aan dacht van de boeren te vestigen op de nieuwe wegen, die er overal worden ingeslagen. Laat men zich toch niet laten leilen door de gedachte, dat het zijn tijd wel zal uitzingen. Niet alleen regeren is vooruitzien. Ook bij het boerenbedrijf i» dat zo geworden. Een deel van onze boerenstand ziet dit in en durft "eel risico te nemen. Laat ook het ander» deel wakker worden en de modernste methoden volgen. Ze zullen er wel bij varen. De aanvoer van vroege aardappelen te Broek op Langendijk was de hele week zeer aanzienlijk, omstreeks 100 ton per dag. Te Noord Scharwoude i» door de droogte van de laatste weken de aanvoer nog niet van veel betekenis. De prijs heeft goed stand kunnen hou den. Grote eerstelingen noteerden van 22,80 tot 30,30. De kleine werden even eens goed betaald met21,10 tot 24,70. Rode eerstelingen, die deze week voor het eerst aangevoerd werden, brachten 27 tot 28 cent op en een partij Doré's maakte 25 cent. Alles per kg. Door de vrij overvloedige regens, die de laatste dagen gevallen zijn, zal het ongetwijfeld spoedig mogelijk zijn de exportmaat in te voeren. Rabarber, die nog regelmatig wordt aangevoerd, werd nog goed afgenomen voor 4 tot 8 cent. De aanvoeren hiervan worden echter klein. Kleine partijtjes tomaten bren gen in de a-maat 80 tot 90 cent op. Ooit bloemkool wordt vrijwel elke dag aan gevoerd, de hiervoor betaalde prijzen waren aan de lage kant. De a-sortering maakte 16 tot 21 cent en de b 9 tot 30 cent. Bospeen was goed gevraagd en noteerde 25 tot 27 cent. Naar dit artikel is grote vraag voor export, waar de aanvoer aan de Langedijk te klem is kan hiervan onvoldoende profijt ge trokken worden. De eerste slabonen, die te Broek op Langendijk werden aangevoerd, gingen van de hand voor ruim 1,20 per kg. Noord Scharwoude hield zijn eerste aardbeienveiling, waar ruim 2 gulden per slof betaald werd. Gezien de zeer grote vraag naar industrie-aardbeien worden de kansen voor dit artikel goed beoordeeld. Nationale kolfwedstrijden 1 nor de nationale kolfwedstrijden, welk: door de Ned. Kolfbond van 7 tor en met 11 Sept. te Barsingchorn werden gehouden, hebben der:'g clubs met ti.im 300 leden oigeschieve i. De Griekse vice-premier afgetreden George Papandroe, de plaatsvervan gende Griekse premier en lei'lev van de sociaal-democratische partij, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij heef' on enigheid met premier Venizelos. De liberale Griekse minister-presi dent heeft Zondag het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Te Roermond behaalde de Neder landse dameszwempioeg ni^f 46' puit een ruime overwinning op Denemarken (24 punt). ALKMAAR, 2 Juli 1951. Op de heden geuouden weekveemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 6 Paarden f 500f 800; 101 Vette koeien f 550— f 1160; 72 Nuchtere kalveren f 30f 75; 240 Varkens f 1.84—f 1.92 per kg. LANGED. GROENTENCENTRALE, 2 Juli. 55000 kg Aardappelen: Eerste lingen f 15.80—f 21.20; Rode Schotten f 21.60f 22 40; Doré f 19.30; Drielingen f 12.50—f 16.40; Kleine f 11.20—f 17.70; 750 st. Bloemkool: IA f 21.40f 22 40, IB f 10 60—f 14 30; 200 kg Tomaten A f 94; 400 kg Wortelen f 26.70; 3000 kg Vroege rode kool f 23.30—f 26.10; 300 kg Sla f 6.40—f 7.10. NOORDERMARKTBOND, 2 Juli '51. 3600 kg Eerstelingen f 14—f 19. kleine f 9.10f 11.80; 70 slof Aardbeien f 2.38 f 2.58. GROOTEBROEK. 30 Juni '51. 680.000 kg Aardappelen: Eersteling gr. 15.50— 17.80, kr. 7 5012.20; Rode Eerst. gr. 19—24.80, kriel 9.60—11.50; Doré gr 16.70 —18.40, kriel 10.80—1120 en Blauwe Eigenheimers groot 20.30; Verkoop po ters: 100.000 kg Eersteling A 35/50 gem. prijs 20.38; 10.000 kg Saskia A 28/60 25. VEILING „BLOEMLUST": Eersteling grote f 15,80f 17,50; Eersteling kleine f 13,10f 13,30; Eersteling Kriel f 6,40 f 9,30; alles per 100 kg. MEDEMBLIK. 30 Juni: Grote Mui zen 15.50—17.40; Kriel Muizen 11—12,40; Grote Rode Muizen 17,80—18.80; Kriel Rode Muizen 8—10. Aanvoer 220.000 kg. OPPERDOES 30 Juni: Grote Ronde 2328,60; Kleine Ronde 2226 Kriel Ronde 1114,50. Aanvoer: 45.000 kg. BESOMMINGEN l|MUIDEN De besommingen van Zaterdag zijn: trawler IJm. 57, f 14300; loggers RO 1, 10.20; 2, 1880; KW 84, 1510; kotters IJM. 11. 1760- 213. 200; 227, 230; KW 92, 1230; 133, 1780; 66, 350; 189, 135; 35, 770- 128, 380; WR. 67, 2280.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3